Heimwee naar O'Connell Bridge Toerisme. Buitenlandse treinkaartjes niet meer op alle stations te koop Jk Veilig varen met ANWB ZATERDAG 9 MEI 1992 23 RfDACT f «Q«VANCXNDO»fU< Dublin, stad vol melancholie en afwisseling REISBERICHTEN Caravanstalling onderweg Geen slecht idee: een caravanstalling tussen Dyon en Lyon op ongeveer 850 kilometer van Utrecht. De kosten bedragen 450 gulden per jaar en het scheelt je - als je toch in Zuid-Europa op vakantie gaat - allicht 1500 kilometer rijden met zo'n bak achter je wagen. En dat dan nog afgezien van de brandstofbesparing en het feit dat je in Noord-Frankrijk op de autoroute minder tolgeld hoeft te betalen. Wie belangstelling heeft belle Gohe in Dordrecht, telefoon 078-51 31 32. Nieuw jeugdherberglogo Na het afschaffen van de 'vader' en de A 'moeder', gaan de jeugdherbergen nu ook een nieuw logo voeren. Het waar merk 'Hostelling International' geeft aan dat betreffende jeugdherberg is aangesloten bij het officiële, interna tionale net van duizenden herbergen die - dat vooral - de bezoeker betaalba re ovemachtingsmogelijkheden en maaltijden garandeert. Uiteraard zijn alle 41 jeugdherbergen van de NJHC (Nederland) aangesloten bij de internationale organisatie. Infor matie: NJHC Amsterdam, telefoon 020 - 5 51 31 55. Vriendin voor Koos Het bekendste paard van het Land van Ooit, Koos met de Snor, heeft een vriendin. Het witte, lieftallige ros - Maan is haar naam - werd speciaal uit Engeland overgevlogen en schijnt meteen hopeloos verliefd geworden op de sympathieke Koos. Dat al thans, meldt het Kabinet van Voorlichting van het Land van Ooit, dat in korte tijd is uitgegroeid tot een van de drukst be- zochtste attractieparken van Nederland. In het kasteelpark tus sen Drunen en Vlijmen, dat zijn vierde seizoen ingaat, zijn kin deren de baas en vandaar waarschijnlijk dat ook ouders en be geleiders zich er zo goed amuseren. Nieuw in het Land van Ooit deze zomer: De Grote Bruggenloop en de uitbreiding van de Ridderijschool. Bovendien is Ridder Graniet-Sterker-Dan-Ik- Kan-Niet weer terug op zijn oude plaats. HOSTELLING INTERNATIONAL Wrongel bereider Het Kaasmuseum in Alkmaar. Tot 31 oktober in het Hollands Kaasmuseum in Alkmaar te be wonderen: de geautomatiseerde wrongelbereider, onmisbare machine in het proces van kaasmaken. Maar op elf dubbele gla zen wanden wordt door middel van beeld en geluid ook het ver haal verteld van de boerin die nog zelf kaast. Het museunvstaat op het Waagplein (dezelfde plek waar zomers elke vrijdag de kaasmarkt wordt gehouden) en toont de bezoeker ook een uit gebreide collectie werktuigen en voorwerpen voor kaas- en bo- terbereiding door de eeuwen heen. Openingstijden: van maan dag tot en met donderdag van 10.00 tot 16.00 uur en op vrijdag van 09.00 tot 16.00 uur. Nieuwe bloesemroute Vroeger zo wil een beroemd lied bloeide in mei alleen de Betuwe; nu het hele land. Bloesemroutes in overvloed. Onder meer in Zeeland dat ruim 4200 hectare boomgaard heeft. Die staan tot ongeveer de derde week van mei in bloei, reden voor de VW Zeeland een nieuwe bloesemroute uit te zetten door voornamelijk Zuid-Beveland. De tocht heeft een lengte van 100 kilometer en wordt uitgebreid beschreven in een folder die voor 3,50 verkrijgbaar is bij alle VW's in Zeeland. De Romeinen in Nijmegen Rare jongens die Romeinen, maar bouwen konden ze wel. Zoals valt te zien in de Via Oriëntis van het Bijbels Openluchtmuseum in de Heilig Land Stichting bij Nijmegen. In deze stadsstraat vormt het in 1991 geheel gerenoveerde Romeinse stadspaleis een van de hoogtepunten. Gisteren, 8 mei, is het huis officieel in gebruik genomen en dat gebeurde dan tegelijk met-de opening van de Via Romana, een geheel bewegwijzerde auto-, fiets- en wandelroute in het Nederlands/Duitse grensgebied bij Nijme gen. Nadere informatie: VW Rijk van Nijmegen, telefoon 080 - 22 98 29. Pannekoeken Misschien wel de populairste maaltijd in Nederland: de panne- koek. Opgesierd met fruit, kaas, ham, spek. vis en wat je allemaal nog meer voor eetbaars kunt bedenken. Maar waar in ons land kan je ze allemaal eten? Een folder, uitgegeven door een samen- werkingsverbartÖ van 86 pannekoekhuizen geeft het antwoord. De brochure heeft 96 pagina's en verschaft de pannekoeklief- hebber een vracht aan informatie over zijn lievelingskostje en de restaurants waar ze worden geserveerd. Het boekje, 'Waar pan- nenoeken Hen' geheten, is verkrijgbaar bij alle VW-i bureau s en bij de ANWB-kantoren. Gele fietsen Minder befaamd dan de inmiddels zo goed als verdwenen witte exemplaren, maar zeker zo aardig: de gele fietsen van Amster dam. Yellow Bike heet de organisatie die de fris gespoten rijwie len exploiteert en toeristen kunnen er onder leiding van een gids niet alleen een tocht van 3V* uur door de hoofdstad mee maken, maar ook een Waterlandtour. Een onvergetelijke ervaring voor lieden die nog nooit van Ransdorp, Zunderdorp en Holysloot hebben gehoord en die ook de werven (terpen) van Marken wel eens per fiets willen verkennen. Elke tocht begint aan de Nieu- wezijds Voorburgwal 66 in Amsterdam en nadere inlichtingen worden gaarne verstrekt via telefoonnummer 020 - 6 20 69 40. Voor een alcoholist is Dublin wat een meisjesgymzaal is voor een seksmaniak', zo noteerde een Ierse schrijver eens over zijn geboortestad. En het is waar: de donker bruine pubs, waar je de Guinness in glazen van bloemen- vaasachtige afmetingen krijgt voorgezet zijn talrijk. Maar ook zonder alcohol in de aderen wordt de toerist hier op een prettige manier licht in het hoofd. In geen metropool vind je naast zo veel afwisseling ook zo veel melancholie ke rust. Dublin heeft boulevards waar het leven klopt als de hartslagader van een marathonloper, maar ook deso late oorden, die het de aanblik geven van een ghosttown. Maar één ding is in Dublin overal gelijk: de vriendelijk heid waarmee de toerist wordt behandeld. Dublin mooi? Of course! That's no fucking secret, mate!' DUBLIN NHOORE Het is heerlijk om zo maar wat te dwalen door Dublin en je te laten verrassen door het afwis selende beeld dat de stad biedt. Door Westmorelandstreet bij voorbeeld, waar het zowel over dag als 's avonds gonst van het leven. Bij de O'Connell Bridge over de Liffey, de rivier die de stad in tweeën deelt, roepen krantenjongens het laatste nieuws naar de avondhemel terwijl meeuwen in duikvlucht de restjes hamburger van het trottoir oppikken. Wie het laat heeft gemaakt in Dublin, kan de volgende mor gen naar Saint-Stephen's Green, 'my green', zoals James Joyce het park noemde. Er zijn rui sende fonteinen die het lawaai van het verkeer overstemmen en bruggetjes waarop elk mo ment de voetstap van Joyce kan weerklinken. Wanneer het duis ter begint te vallen, wordt het park gesloten. Maar voordat de hekken worden vergrendeld, gaat er een waker rond met een bel, waarvan het ijle geklingel tot ver in de omtrek is te horen. Geen angst, de waker neemt de tijd, zodat verliefde paartjes niet al te bruusk uit hun omhelzing worden gehaald. Van Saint-Stephen's Green naar Kildare Street is maar een paar honderd meter lopen. In deze straat woonde Bram Sto ker, de man die de figuur Dra- cula in het leven heeft geroe pen. Zijn woonhuis bevindt zich schuin tegenover de Irish Natio nal Library, waar een tentoon stelling wordt gewijd aan de on langs vrijgegeven briefwisseling tussen James Joyce en zijn se cretaris Paul Léon. Wie eens even niet intellectu eel wil doen en gewoon goed wil winkelen moet naar Grafton Street, de 'Kalverstraat' van Du blin, waar werkelijk van alles te koop is. In elk portiek, voor elk warenhuis, staat wel een straat muzikant. Geen politieagent die hem naar een vergunning vraagt: op zingen staat in Du blin geen straf. Een straatmuzi kant is hier net zoveel waard als een concertpianist. Hier kan het gebeuren dat je Sir Neville Ma riner gemoedelijk in gesprek vindt met een van zijn 'colle ga's'. Ach, die straatmuzikanten is niet het hele heelal hun concertzaal? Trinity College Dwalen is mooi, maar wie ge richt wil wandelen, moet bij aankomst in Dublin drie boek jes van de Irish Tourist Board aanschaffen die zijn uitgegeven onder de titel 'The Heritage Trail'. Daarin staan interessante wandelingen die hem langs de voornaamste bezienswaardig heden in Dublin voeren. Na tuurlijk is Trinity College daar bij, de universiteit die tal van eminente schrijvers en weten schappers heeft afgeleverd. In Dublin vormt Trinity College een enclave van rust. Beroemd is de hoge bibliotheek, waar zo menige voetstap ligt van Sa muel Beckett. Al zijn de afstanden naar de diverse bezienswaardigheden in Dublin goed beloopbaar, vier dagen is nauwelijks genoeg om de stad uitgebreid te bekijken. Maar we zullen het er mee moeten doen. Het personeel van The Georgian House, het door ons betrokken hotel in Baggot Street Lower, doet er al les aan om het de gasten naar de zin te maken. Het wacht woord hier luidt: 'No problem sir!'. Zoals Ierse acteurs geen ui en nodig hebben om te kunnen huilen, zo heeft dit personeel ook geen training nodig gehad' om echt te kunnen glimlachen. De bediening in de tegenover het Georgian House gelegen The Baggott Inn is eveneens vriendelijk en gemoedelijk, de inrichting karakteristiek. The Baggot Inn heeft heel wat grote artiesten en groepen geher bergd. David Bowie bij voor beeld, die er tijdens een bezoek aan Dublin met zijn band The Tin Machine even een drankje ging drinken en meteen besloot tot het geven van een exclusief concert. De reacties uit de gehe le wereldpers hangen in The Baggot Inn achter glas. En niet alleen Bowie kwam hien, U2 is hier groot geworden. Roisin O'Kane: „Dublin is niet alleen een literaire stad maar Dublin, waar het zowel overdag als 's avonds gonst van het leven. ook een muziekstad. Het swingt hier ongelooflijk. Als je hier door Grafton Street loopt, kan het zo maar gebeuren dat je Si- néad O'Connor tegen hett lijf loopt of Bono van U2. Ze zijn hier in de pubs allemaal als on bekend popmuzikantje begon nen. In elke pub treedt er zater dagavond wel een groep op. Het kloppend hart van Dublin is een base-drum.' Wie eens geen zin heeft om in zijn hotel te ontbijten, moet be slist naar Bewley's. 'Koffieshop' is een veel te oneerbiedig woord voor deze in Dublin wijd en zijd bekende onderneming, die on langs nog met regeringshulp van de ondergang is gered. Fili alen van Bewley's vind je onder meer in Grafton Street en West- moreland Street. Ie kunt er te recht voor een high-tea maar ook voor een heerlijk ontbijt, dat bestaat uit knapperige toast, sissend spek, een prachtig ge bakken eitje en een pikant worstje. Een schilderijtje als je het op je bord ziet liggen. Henri Matisse zou het niet mooier hebben kunnen schilderen. De zaak zelf heeft een aparte bekoring. In grote zalen, die zijn ingericht met rood pluche en veel spiegels kun je in de buurt van een brandend haardvuur, onder het lezen van de Irish Ti mes. volop genieten. Tout Du blin laat zich op het morgenuur hier zien. Niet alleen politici, kunstenaars, zakenlieden, maar ook de zwervers die je een dag van tevoren nog hun pel onder de neus hielden, gebruiken hier hun ontbijt. Geen onvertogen woord valt er. Ook de zwervers blijven 'every inch a gentle man'. Oude mannen zie je er teder de kruimels van de lippen van hun vrouw plukken, kinde ren zitten genietend naast hun vader die het ochtenblad door neemt. De geur in Bewley's, -.« r geet je nooit meer. Als een Ier ergens op het vasteland een koffieboon ruikt, zo luidt het verhaal, bevangt hem een on weerstaanbaar heimwee naar Bewley's. In september is er in Dublin het Irish Homecoming Festival. Vanuit de hele wereld komen geëmigreerde leren terug naar hun geboortestad Iedere bui tenlandse bezoeker die ooit in Dublin is geweest, is eigenlijk 'n beetie een ontheemde Ier. Informatie Iers Bureau voor Toerisme. Leidsestraat 32. 1017 PB Amsterdam, telefoon 020- 622 31 01 Gezond blijven in de tropen In een tijd dat een ziekte als malaria weer duidelijk in op gang is en steeds meer mensen met vakantie gaan naar exoti sche bestemmingen, maken veel tropengangers zich zorgen. Terecht of onterecht? Het lxx*k- je 'Hoe blijf ik gezond in de tro pen'. dat zojuist zi|n reed*» vijf tiende druk beleefde, tracht een antwoord te geven op die waag. Waarbij wordt vastgesteld dat de Europese tropenganger enerzijds sterk in het voordeel is (want betere medicijnen) in vergelijking met de lokale be- vo lking, maar anderzijds vrij kwetsbaar is vanwege het ont breken van immuniteit tegen allerlei ziekten Hoe het ook zij. het door het Koninklijk Instituut voor de Tropen (KIT) uitgegeven boekje verschaft de lezer tal van tips die problemen kunnen voorko men. Wat is malaria en wat kan ik er tegen doen; waarom krijg je in de tropen zo vaak dianee; hoe gevaarlik zijn tropische wormen, slangen en andere en ge beesten; hoe groot ia de kans op een tropische ziekte In kort bestek en op een handzaam zakformaat wordt de gebruiker van de gids wegwijs gemaakt in het doolhof van voorbereiding, ziekten, vaccinaties, de te ge bruiken medijcijnen en eventu ele problemen bi) terugkeer Ook bevat 'Hoe blijf ik gezond in de tropen' een apart hoofd stuk over aids en de meest re cente gegevens over malana en cholera komen eveneens aan bod. Het boekje dal ooit werd geschreven door S. P. Smits en dat voor de nieuwe druk is be werkt door de internist Piet Ka- ger van de eenheid Tropische Cieneeskunde en Infectieziekten van het Academisch Medisch Centrum in Amsterdam, kost t r mi en Is in dt breUwindd te koop of bij de uitgeverij van het KIT, telefoon 020 568 82 72. Italië schaft benzinebon af In Italië is het benzinebonncn- systeem afgeschaft. Wie bonnen over heeft van eerdere reizen naar het Appenijnsc schierei land. kan aie nog tot twee jaar na aankoop inwisselen bij het Italiaans Verkeersbureau, Stad houderskade M 1094 Is tan sterdam, telefoon 020-616 82 44 of bij het kantoor van aankoop. De bet aal passen voor het tol geld op de Italiaanse autostra da's blijven normaal geldig. Tickets voor de autoslaaptrein zijn niet meer op elk station te koop. Sinds 1 mei kan er aan de loketten van de Neder- lande stations niet meer voor elke plaats in het buitenland een treinkaartje worden gekocht. De Nederlandse Spoorwegen acht dat te veel 'uit zoekwerk' voor de loketbeambte. Slechts voor 150 bestemmingen in België. Luxemburg en het wes telijk deel van Duitsland kunnen nog op elk sta tion in Nederland kaartjes worden gehaald. De namen daarvan staan vermfcld in de folder 'Be stemmingenoverzicht'. Daarin zijn ook de 650 Europese plaatsen opgenomen waarvoor alleen door de 34 landelijke loketten Buitenland/Inter nationaal en de 2b NS Reisbureau s tickets wor den verkocht. Tickets voor de Autoslaaptrein, de speciale zo- r Zuid-Frankrijk en Noord-Spanje en de Alpen-Expres zijn alleen nog maar verkrijg baar bij de NS-Reisbureaus, enkele loketten Inter nationaal op de middelgrote stations en veel reis bureaus. Voor alle andere bestemmingen is Mul- tirail opgericht, een nieuw bureau waar telefo nisch (06-35 03 20T40 50 cent per minuut; of schriftelijk (Postbus 2115, 3500 GK Utrecht) alle internationale treintickrts en reserveringen kun nen worden besteld. Hiervoor wordt wel 25 gul den administratiekosten in rekening gebracht. Tussen bestellen en afleveren van de kaartjes, zo verwacht de NS. za! een periode van ongeveer 3 Nederland telt op het ogenblik zo'n 220.000 bezitters van een kajuitboot. Bezitters die lang niet allemaal even goed op de hoogte zijn van de problemen die zich zelfs kunnen voordoen bij een eenvoudig stukje spe levaren op een rustig meertje. Lekkage, motorpech. man over boord, brand... het is gebeurd voordat je het weet. De ANWB heeft daarom een nieuw bock uitgegeven onder de naam "Vei- UgVtren' In het boek wordt aan de hand van praktische informatie aangegeven wat allemaal kan bijdragen tot een behouden vaart. Onderwerpen die aan bod komen zijn onder meer: het veilige schip, techniek aan boord, varen met kinderen, het weerbericht. noodsituaties, diefstalpreventie, verzekeringen Met lease-auto met vakantie Wie met een lease-auto van dc zaak naar het buitenland met vakantie gaat kan bij de douane op problemen stuiten Afgelo pen jaar ontstonden er bij di verse grenzen moeilijkheden toen automobilisten niet kon den aantonen dat ze van dc ei genaar van de auto toestem ming hadden om met de wagen naar het buitenland te reizen Het ministerie van buitenlandse zaken raadt gebruikers van lea se auto's daarom aan voortaan op vakantie een ondertekende verklaring van de lease maat schappij mee Ie nemen waann toestemming wordt verleend Nederland te verlaten. ctLlü VAREN Reddings boten en helikopters rukken voortdu rend uit om in nood g«- raakte wa tersporters te hulp te schieten. fOTO en de praktijk van het varen. Ook is in het boek opgenomen een aantal controlelijsten die voor vertrek en na aankomst dienen te worden doorgeno- Veilig Varen' kost voor ANWB- leden 22.50 Niet-leden betalen 2 gulden meer. Geboorte van een olifantje Het Noorder Dierenpark in Em- men heeft niet alleen een voor treffelijke naam opgebouwd met dc tuin zelf. maar ook met het kwartaalblad dat door de dierentuin wordt uitgegeven. Vier keer per jaar verschijnt een fraai vormgegeven boekje waar in elke keer een ander ondcT- werp wordt behandeld. Zo kwa men in een reeks elkaar opvol gende uitgaven de zintuigen van de dieren Ier sprake Heel speciaal, en door de unieke fo to's hier en daar zelfs spectacu lair. is het hoekje dal zojuist verscheen onder de titel 'Mingalar Oo. een zondags kind'. Het geeft in woord en beeld een verslag van de ge boorte van het eerste olifantje in I.mincn op zondag I maart 1992. Het boekje is te verkrijgen door het overmaken van tien gulden op gironummer 927586 ten name van het Noorder Die renpark onder vermelding van 'Mingalar Oo'. T - uw adverten w* L villi* tie op deze plaats brengt vrijetijds- S) genieters op een goed idee. Bel onze advertentie- aideling.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 23