Leidsch Dagblad Nu'91 drijft wig in het actiefront PIET KE Treinverkeer uren ontregeld Bush helpt wapenindustrie VS met verkopen in Derde Wereld Overval op de 'betaaldag' van Alphens uitzendbureau Ajax voor zwarthandelaars al goudenclub ZATERDAG 9 ME11992 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 39848 LOSSE NUMMERS 1,50 Zusjes Viersen 7 De celliste Quirine Viersen en violiste Sas- kia Viersen treden op 16 mei met het kamerorkest Madrigalesco in Leiden op. Raad van Kerken A Voorzitter prof. mr. 2. I dr. Dick Mulder stapt negen jaar op:'De Raad van Kerken is niet gevlucht in activisme'. ICaspari naar huis *5 C Alphenaar Boude- 3 wijn Caspari verlaat het EK judo teleurgesteld na twee nederlagen zaterdags bijvoegsel Steeds vaker worden gezochte Palestijnen door Israëlische doodseskaders standrechtelijk geëxecuteerd. Tieners in Euro Disney: „Dit is te wreed voor woorden." H.M. Moens: een vreemde snoeshaan op zoek naar de ontbrekende schakel tussen aap en mens. Los Angeles is niet gerust op de toekomst. Het verzet in de kansarme wijken blijft smeulen. Het Sikkens-concern zit al twee eeuwen goed in de verf. Bromfietskoeriers terroriseren de Amsterdamse binnenstad. Denkwijzen „Ik kan niet zeggen dat ik van hem hou, want dat voel ik niet." Het leven van Wim Breukink draaide om fietsen en nog eens fietsen. 'Niet eeuwig actie voeren De vakbond Nu'91 is niet van plan 'tot in eeuwigen dage' actie te voeren. Wanneer Nu'91 de pijp precies aan Maarten geeft, wilde woordvoerster Slappendel gisteren niet zeggen, maar het zal in elk geval „voor de zomer" zijn. De bond heeft zich daaïmee de woede op de hals gehaald van de collega-bonden AbvaKabo en CFO. m haag anp 07T140745?- Slappendel: „Je künt mensen die zich uit de naad werken niet blijven vragen om actie te voe ren. We moeten zelf de regie in handen nemen en ons niet la ten bepalen door de werkgevers en de overheid". Dat betekent volgens Slappendel overigens niet dat voor de toekomst de rust in de instellingen gewaar borgd is. Het conflict in de sec tor gaat nu nog over een cao voor alle werknemers in de al gemene en psychiatrische zie kenhuizen, verpleeghuizen en zwakzinnigeninrichtingen. Mocht het daar niet van komen, dan zal Nu'91 zijn energie gaan richten op een oude wens: een aparte cao voor verplegenden en verzorgenden. Slappendel sluit niet uit dat voor dat doel in een later stadium opnieuw actie zal worden gevoerd. De AbvaKabo en de CFO, bei de verklaarde tegenstanders van een aparte cao voor verplegend en verzorgend personeel, rea geerden woedend op de mede deling dat Nu'91 het actiefront wil verlaten. „We hebben don derdag van het kabinet een klap in ons gezicht gekregen, nu krij gen we er één van Nu'91. Dit is puur stom. Het is een vrijbrief aan werkgevers en kabinet om met de armen over elkaar te gaan zitten", aldus de AbvaKa bo. De twee bonden hopen dat de uitlatingen van Slappendel niet zullen leiden tot onoverko melijk problemen in de actieco- mité's in de instellingen, waarin AbvaKabo en CFO vaak met Nu'91 samenwerken. Over één ding blijven de drie bonden het eens: de kabinets voorstellen voor een nieuwe cao zijn teleurstellend. De christelij ke bond CFO verwacht dat de acties riog lang kunnen voort duren, nu het kabinet een bij drage uit de algemene middelen afhankelijk stelt van het gebruik van pensioengelden voor de ar beidsvoorwaarden. „Als er rond het Binnenhof geen beweging komt, kan er nog wekenlang on rust blijven in de instellingen", aldus de woordvoerder. Dins dag beginnen er acties in de be jaardenoorden. bodegraven Een botsing tussen een trein en een vrachtwagen op de spoorwegovergang Molendijk nabij Bodegraven heeft het trein verkeer tussen Utrecht en Leiden gisteren urenlang in de war ge gooid. Bij het ongeval vielen geen gewonden. Wel ontstond een flinke ravage. Tegen half drie 's middags reed een 45-iarige man uit Rijssen zijn truck en op legger met daarop een kraan de overgang op. Halverwege kwam de oplegger vast te zitten. De chauffeur staakte zijn pogingen de vrachtwagen vrij te krijgen staken, omdat er een trein aan kwam. De machinist trapte nog op de noodrem, maar kon een botsing niet voorkomen. De vrachtwagen werd zo'n tien me ter meegesleurd. Truck plus op legger raakten total loss. De kraan bleef onbeschadigd. De treinreizigers werden tijdelijk vervoerd met bussen en taxi's. Tegen zes uur was het spoor weer vrij. Een uur later reden de treinen weer. De politie uit Bode graven heeft de zaak nog In on derzoek. De spoorwegovergang Is, zoals borden aangeven, niet berekend op lange vrachtwagen combinaties. FOTO BIN 01 BRUYhi VAN ROY C.S. ADVOCATEN Rapenburg 55,2311 GH Leiden. Tel. (071) 122362 HET WOORD IS AAN Menige vrome toont ons hoeveel hoogmoed kan schuilen in dee moed. Otto Werss VANDAAG PAGINA'S - 48 Binnenland Buitenland6 Cultuur7 Dag van de verpleging29,31 Familieberichten4 Ferten en meningen2 Financiën32,33 Info19 I Programma's9,11 I Regio13,15.17 Religie21 Sport - Zaterdags bijvoegsel 37 t/m 47 VANDAAG OOK TOERISME PAGINA 23 HET WEER Bisdom en dekenaat wisten van geldtruc Petrus-pastoor roy klopper washington ips Washington helpt de grote Amerikaanse wapen producen ten bij de verkoop van geavan ceerde wapensystemen door onder meer te betalen voor het transport van wapensystemen naar internationale wapenbeur zen. Met die onthulling heeft de krant Washington Post de rege ring van president'Bush giste ren ernstig in verlegenheid ge bracht. Bush riep vorig jaar na het beëindigen van de Golfoor log de westerse wapen produ centen op om de wereldwijde verspreiding van moderne wa pens tegen te gaan. Sindsdien hebben echter Egypte, Israël, Kuwayt, Marokko, Saudi-Arabië en de Verenigde Arabische Emi raten nieuw geavanceerd Ame rikaans wapentuig ontvangen voor een totaal van 43 miljard gulden. In datzelfde jaar Finan cierde Washington de deelname van de Amerikaanse wapenin dustrie aan beurzen en ten toonstellingen in Canada, de Verenigde Arabische Emiraten, Singapore, Paraguay en Chili. De Democratische senator Bi- den waarschuwde deze week voor de consequenties van het financieel ondersteunen van de Amerikaanse wapenexport. „Er is geen betere manier om onze pogingen om via internationale afspraken de verspreiding van wapens een halt toe te roepen, te ondermijnen", aldus Biden. De pastoor van de Petrus-kerk heeft de 'verdachte gift' van 25 mille buiten de boeken gehou den met medeweten van het bisdom Rotterdam en het Leid- se dekenaat. Het door een parti culier geschonken bedrag is rechtstreeks in de renovatie van het kerkgebouw gestoken, waardoor mogelijk de belasting dienst werd benadeeld. Dat heeft bestuurslid me vrouw Schugard van het Leidse dekenaat gisteren verklaard. Het openbaar ministerie liet de ze week weten dat ze onder zoekt of en hoe de 56-jarige pastoor is betrokken bij de ver dwijning van het geld. Hij wordt in ieder geval verdacht van vals heid in geschrifte. Volgens Schugard is het be drag van 25.000 gulden al tijden bekend bij het bisdom en het dekenaat, het overkoepelend orgaan van de regionale paro chies. „Het was een gift die een particulier heeft gedaan voor de De slaapkamer die u zoekt staat bij Oase in elke prijsklasse -Keuze uit meer tlan a KM) SLAAPKAMERS r Speciaalzaken slaapkami VESTIGINGEN IN: SON/Eindhoven Meubeiplem Ekkewilt ENSCHEDE Meubel: J- levo'd Schuttersveld GRO NINGEN Meubetocuievoid Pei- zerwea HEERLEN «Vc-or.t: :u<e' IEID- beit-oulevord UTRECHT Woon- boutevcyd Koroieoefiond ZOE- „Oa»c" TERWOUDE/RUNDIJK Meubelbou levard Pifteke renovatie van het kerkgebouw. Na overleg is het geld niet aan de penningmeester gegeven, maar is het rechtstreeks in de verbouwing gestopt." Het ge bouw van de Petruskerk werd in de zomer van 1990 verbouwd voor een bedrag van drie ton. Zie verder pagina Leiden 'Niet goed, geld terug' bij Haarlem haarlem pauline blom Komend seizoen voert de HFC Haarlem een voor het betaalde voetbal uniek kaartjessysteem in. Onder het motto 'niet goed, geld terug' kunnen seizoen - kaarthouders een deel van hun geld terug krijgen indien Haar lem in de reguliere competitie niet aan een vooraf afgesproken puntentotaal voldoet. Het terug te betalen bedrag kan oplopen tot de helft van de waarde van de seizoenkaart. Vergaart Haarlem volgend seizoen bij voorbeeld twintig punten of minder - het absolute minimum - dan kan de seizoen kaarthouder de helft van zijn geld terugzien. Pas bij een score van meer dan veertig punten is de club 'veilig'. Machinefabriek West-End BV I Lisse, tel. 02521-19048 Machinebouw en -reparatie engineering motorrevisie Verwachting van het KNMI voor zaterdag Later weer regen In de ochtend nog penoden met zon. Van het zuidwesten urt toe nemende bewolking gevolgd door regen. Middagtemperatuur om streeks 13 graden Wind uit weste- li|ke nchbngen. mabg, rond kracht j 4, aan de kust en op het lisselmeer krachtig 6 De vooruitzichten voor zondag tot en met woensdag I Wolkenvelden en nu en dan re- j gen Na maandag meer zon en I stijging van temperatuur. alphen aan den run letty stam Bij een gewapende overval op een uitzendbureau aan de Hoorn in Alphen is gistermid dag tienduizenden guldens buitgemaakt. Het personeel, werd met een vuurwapen be dreigd, maar kwam met de schrik vrij. In het kantoor op de tweede verdieping stapten tegen twee uur twee mannen met groene bivakmutsen binnen. Op dat moment waren er geen klanten aanwezig Een overvaller drukte een vrouwelijk personeelslid een vuurwapen tegen het hoofd. De medewerkers werd gesommeerd op de grond te gaan liggen. De overvallers bon den handen en voeten bij elkaar met plakband. De daders maakten daarop de telefoons onklaar. Vervolgens werd de geldlade geopend. De overvallers verdwenen met buit en sleutelbos. Het personeel wist zich na en tijdje te bevrij den van het plakband. Via het raam werd om hulp waarop een buurman de politie waarschuwde. Omdat de daders feilloos de goede lade met geld openden, gaat de politie er vanuit dat zij goed de weg wisten in het kan liKir Bovendien is het \tij onge bruikelijk dat uitzendbureaus hun personeel op vrijdagmid dag nog in contanten uit beta- bootschoenH Ajax moet het nog afwachten, de hande laars in kaartjes Ajax-Torino hebben de buit al binnen. Naarmate de cupfinale na dert, vliegen de prijzen op de zwarte markt omhoog. Waar vorige week hon derd gulden nog veel was, 'doet' een staanplaats van 35 gulden nu al rond de 125 gulden en staat een zitplaats van 60 gulden ondershands op 200. In de rubriek 'Sportevenementen' die het dagblad De Telegraaf er speciaal voor dit soort gelegenheden op nahoudt, staan tientallen advertenties waarin plaatskaar- ten worden aangeboden aan de hoogste bieder. Ook in het caféleven bloeit de han del in kaartjes voor woensdag. Allemaal het gevolg van de overstelpende \Taag, die ook de Amsterdamse Football Club Ajax heeft verrast. Volgens Ajax-administrateur Holsheimer zijn er meer dan 250.000 aan vragen voor kaarten bij de club binnenge komen, „genoeg om vijf Olympisch Sta dions te vullen". Veel van de grijze' aanbiedingen in de krant komen van supporters die samen met 8000 anderen op 19 april in de rij hebben gestaan voor het Ajax-stadion. Het clubbestuur had het maximum aantal op vijf gesteld en veel hebben er dus maar vijf gekocht, om er een paar te kunnen door verkopen „Ik heb er een hele nacht voor op straat moeten bivakkeren", zegt een aanbieder uit Lelystad. Hij vraagt 125 gul den voor twee staanplaatsen in vak TT met een officiële prijs van 35 gulden. Een handelsgeest uit de Bijlmer heeft er op eerste aanvraag vijf in de aanbieding, „Allemaal naast elkaar, links naast de ere tribune" voor 225 gulden per stuk. En als de klant er meer nodig heeft, blijkt de man, wacht eyen" er toevallig nog vijf te hebben. Verhandelen van de kaarten per adver tentie is niet verboden, zegt politiewoord voerder Wilting. De politie noch Ajax zijn er blij mee, maar het mag. .Alleen tegen mensen die ze in het openbaar aanbieden, voor het stadion bijvoorbeeld, treden we op", zegt Wilting. De Ajax-organisatie blijft ach verbazen HOELANG KUNTU NOG ZONDER ieSWWte twrr w»k»n grain Mi|n abonnement ik daama Pm maand 2 7 80) vtaulomn traefta betaling* Par kwartaal (f 80.10) via accapi - over de massale run op de kaarten, waar bij drie weken geleden zelfs een paar ge wonden vielen in het gedrang. Maar Ajax heeft dan ook nog nooit een Europacupfi nale in eigen stad gespeeld, zegt Holshei mer. De dichtstbijzijnde Europacupfinale speelden de Amsterdammers in 1972 in de Rotterdamse Kuip tegen Inter Milan. Doorgewinterde zwarthandelaars ver wachten aan de Italianen die op de bon nefooi naar Amsterdam komen net mees te geld te verdienen. „Voor die lui is 200 piek de normale kassaprijs". Hollandse voetbalfans die vorige weck bij de finale wedstrijd in Turijn waren, konden hun twee tribunekaartjes vlak voor de wed strijd kwijt voor een pak lires van omgere kend 3000 gulden. Het stadsbestuur heeft, vooruitlopend op een overwinning van Ajax, een feest in voorbereiding op het Leidscplein. Als Ajax wint, wordt de ploeg om middernacht ontvangen door burgemeester Van Thijn op het balkon van de Stadsschouwburg. Bij winst na verlenging wordt het later. «••ruKjm 68. UndarrVxp «OTi-mn, 8 «Tl™!" 0005 jl

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 1