Eeuwfeest EZL wordt bij werkonderbreking ontzien Ex-Oegstgeester politicus voert eigen pr-campagne Regio Leiden 'Verhogen van grens koopprijs onnodig' Voorstel Rijnstraat-buurt verbeteren leefbaarheid ZATERDAG 9 MEI 1992 Bingo-avond in de Muzenhof leiderdorp Een tienerbingo en een bingo voor volwassenen worden op zaterdag 16 mei gehouden in de Leiderdorpse Mu zenhof. De tienerbingo duurt van 19.00 tot 20.30 uur. De volwas senen spelen vanaf 21.00 uur. Klaverjastoernooi in de Muzenhof leiderdorp» In de Leiderdorpse Muzenhof wordt op 14 en 21 mei en 4 en 11 juni een koppel-klaverjastoemooi gehouden. Koppels die lid zijn van buurtvereniging 'De Buitengewonen' betalen 32,50 gulden, voor niet-leden kost het 37,50 gulden. Bloemschikken voor moederdag leiderdorp Kinderen kunnen vanmiddag van 14.00 uur tot 15.30 uur in de Leiderdorpse Muzenhof bloemschikken voor Moederdag. Voor kinderen die lid zijn van de organiserende buurtvereniging 'De Buitengewonen' is de middag gratis, niet- leden betalen 2,50 gulden. Speurtocht naar 'zwarte' honden wassenaar Twee controleurs zullen na de zomervakantie huis aan huis Wassenaar doortrekken om honden op te speuren, waarvoor de eigenaars geen hondenbelasting betalen. Als de controleurs een 'zwarte' hond aantreffen, zullen zij proces-ver- baal opmaken voor overtreding van de belastingverordening. Vergadering over accommodaties warmond» Progressief Warmond (PW) wil een ledenvergade ring houden over het accommodatievraagstuk in Warmond. De PW-fractie vindt het B en W-voorstel voor nieuwbouw zo ingrij pend dat zij erover wil praten met haar leden. Volgens de partij zijn er nog een aantal vragen te beantwoorden zoals: „Moeten we wel akkoord gaan met deze plannen? Want als we dat doen dan, zijn de reserves op. Voor de komende jaren zou er dan geen nieuw beleid meer mogelijk zijn." De progressieve partij vraagt zich ook af of er alternatieven zijn. De vergadering is op 18 mei om 20.00 uur in het Meerpunt aan de Herenweg. Wassenaar duur maar toch populair bij bruidsparen Villadorp Wassenaar wordt ongekend populair als plaats om het 'ja-woord' uit te spre ken. Alleen deze maand al staan er 47 bruidsparen geno teerd. terwijl dat er in 1990 bij voorbeeld over het hele ja&r 273 waren. De run op het pa leisachtige raadhuis is zo groot geworden dat trouwlustigen bijna een half jaar van tevoren een plekje moéten bespreken. Bovendien dienen aan staande bruidsparen er fiks voor in de portemonnee te tasten. Zo kost 'een beetje trouwerij' (op een gunstig tijd stip en in de raadzaal) al 615 gulden, maar op populaire da gen als de vrijdag en zaterdag wordt dat bedrag nog eens verhoogd tot respectievelijk 757 en 1086 gulden. Ter verge lijking: in een wat minder idyl lische omgeving als het Lei derdorpse raadhuis hoeft men zich slechts twee weken voor 'de' datum te melden en kost eenzelfde plechtigheid gemid deld 225 gulden Alleen tussen twaalf en twee (lunchtijd!) is het daar weer relatief niet goedkoop: 450 gulden. Op za terdag trouwen is in leider dorp bijna 200 gulden goedko per. Voor dat vele geld t n W i de c de beste locatie, meldt de ge meente. Het raadhuis is een voormalig paleis van prins Frederik en dat biedt hen 'een idvllisch decor, alsmede een schitterende ambiance'. Zeker 40 procent van de bruidsparen komt dan ook van buiten spe ciaal naar Wassenaar. I Er gloort hoop voor de bewo ners van de Zoeterwoudse Rijn- straat-buurt. De gemeente buigt zich momenteel over een reeks voorstellen om de leefbaarheid i in de buurt te vergroten. Een half jaar geleden protes teerden de bewoners tegen de slechte bereikbaarheid, het ont breken van kinderspeelruimte en het tekort aan parkeerplaat sen. Aanleiding daarvoor was het zonder overleg wijzigen van de bestemming van een woon huis in de straat tot kantoor ruimte. De 'Rijnstraters' lieten de gemeente via een brandbrief weten zich al jaren achterge- i steld te voelen omdat er in de overvolle, smalle straat veel te weinig speel- en parkeerruimte zou zijn en de gemeente 'nooit iets heeft gedaan'. De brief had resultaat: de ge meente Zoeterwoude besloot i direct de bestemmingsplan-wij- ziging nog even op te schorten en de Rijnstraat-bewoners hun zegje te laten doen. Dat is on langs tijdens een besloten bij- j eenkomst gebeurd. Rijnstraat-woordvoerster D. Parlevliet is in eerste instantie j wel tevreden over het verloop J van de bijeenkomst, waar 50 bewoners aanwezig waren: i „LJet is wel bevredigend, in die zin dat iedereen z'n zegje heeft kunnen doen. Maar ja, wanneer i er daadwerkelijk wat gaat ge beuren, weet je natuurlijk niet. Voor de zomer, heeft de ge meente gezegd, maar dat is een rekbaar begrip." „En ze zeggen natuurlijk bij veel van onze wensen dat er geen mensen zijn en er geen geld is. Wij hebben daarop gezegd dat er de laatste twintig jaar niet of nauwelijks in de RijnstrSat is geïnvesteerd. Wij zijn nu aan de beurt." De inventarisatie waarmee de ge meente tijdens de avond op de proppen kwam, geeft Parlevliet minder reden tot optimisme. Volgens die inventarisatie zijn er voldoende parkeerplaatsen. „Maar van die berekeningen klopt helemaal niets. De ge meente moet haar huiswerk overmaken, hebben we ge zegd." Wat betreft de aanleg van kin derspeelruimte staat in de in ventarisatie dat er geen ruimte voor is. Ideeën die de veiligheid in het gebied vergroten, zijn bij de gemeente wel van harte wel kom. Een woordvoerder van de gemeente laat weten dat er op het gemeentehuis aan wordt getrokken. „Er moet wat gebeu ren, maar wanneer? Of het nog voor de zomer zo ver is, kan ik echt niet zeggen." Protesten Overigens was de bijeenkomst zelf ook aanleiding tot protes ten. De WD-fractie sprak mede naar aanleiding van die bijeen komst haar treurnis uit over een tekortschietende informatie verspreiding van gemeente naar burgers en raad. „We snijden onszelf in de vingers als we tijdens de feestweek voor het honderdjarig bestaan van het ziekenhuis actie gaan voeren", vinden ver pleegkundigen en verzorgenden van het Leiderdorpse St. Elisabeth Ziekenhuis. foto henk bouman Eind mei weer acties als cao-overleg onbevredigend blijft De verpleegkundigen en verzorgenden van het Leider dorpse St. Elisabeth Ziekenhuis (EZL) gaan pas eind mei acties voeren als het cao-overleg in de zorgsector onbe vredigend blijft. Dat bleek gistermorgen tijdens de werk onderbreking, die anderhalf uur duurde. De actievoer ders willen met de acties het eeuwfeest, volgende week, ontzien. „We willen de feestvreugde niet bederven", al dus een woordvoerder van het actiecomtié. leiderdorp liesbeth buit1nk. Ruim tweehonderd werknemers hadden zich gistermorgen in het ziekenhuisrestaurant verza meld om demonstratief het werk neer te leggen. De ver pleegkundigen en verzorgenden wilden daarmee de bondseisen ondersteunen voor een loons verhoging .van vijf procent en vermindering van de werkdruk. Woordvoerder van de vakbon den AbvaKabo en Nu'91 pleit ten in toespraken voor een har de opstelling in de onderhande lingen. „Kennelijk wil het kabinet ac tie, dan moet dat ook maar ko men", aldus R. van den Burg van de AbvaKabo. „Als we zo worden bedonderd als nu ge beurt, moeten we samen de strijd aangaan. Dat betekent langere acties die over kunnen gaan in zondagsdiensten en sta kingen. Zolang er geen akkoord is, is er strijd in de zorgsector." Volgens de woordvoerder van het actiecomité is er wel actie bereidheid onder de EZL-werk- nemers. „We hebben een en quête gehouden waaruit bleek dat 90 procent bereid is om ac tie te voeren. We snijden onszelf in de vingers als we dat tijdens de feestweek voor het honderja rig bestaan van het EZL doen, maar we zouden eind mei op de acties kunnen inspringen als er dan nog steeds geen goede cao ngekomen." Bij de werkonderbreking gis teren is geprobeerd de patiën ten zoveel mogelijk te ontzien. „We zijn expres pas om half elf begonnen, zodat iedereen wel kon worden gewassen en ont bijt kon krijgenaldus voor lichtster J. Vink. „Maar het gaat aan de patiënten natuurlijk niet ongemerkt voorbij. Alle activi teiten na half elf zijn opgescho ven en als iemand een verpleeg kundige 'belt', duurt het een paar minuten langer." De verpleegkundigen hebben vooral te kampen met een groot gebrek aan instroom van nieu we collega's. Bovendien kiezen veel verpleegkundigen en ver zorgers uit onvrede voor een ander vak. „Ik werkte samen met iemand anders op een af deling, maar toen zij wegging kwam er helemaal geen reactie op de vacature. Dat is heel schrijnend en frustrerend. En in je eentje kan je niet twee banen doen", vertelt een verzorgster. „Het verloop is ontzettend groot en daardoor komen de achterblijvers klem te zitten. De verpleegkundigen kunnen te weinig aandacht geven, patiën ten moeten langer op de uitslag van de onderzoeken wachten en in het laboratorium lopen te weinig mensen", vervolgt ze. „Een paar afdelingen hebben zo weinig mensen dat niemand mee kon doen aan de werkon derbreking." De meeste patiënten hebben wel begrip voor de acties. „Op de afdelingen krijgen we heel veel steun, want die mensen zien ook hoe hard we moeten werken." In een hal zitten een paar mensen te wachten tot het la boratorium weer opengaat. „Ach, ik wacht wel wat langer", zegt een man laconiek. „Ik wist niet dat hier vandaag een actie was, maar ik heb wel in de krant over de cao-onderhandelingen gelezen. Voor dit soort acties wil ik wel anderhalf uur wachten." Een echtpaar met een pasgebo ren baby is minder inschikke lijk. „Nee, ik heb hier geen be grip voor. Wij moeten hier wachten", zegt de man. voorschoten Het bemoeilijken van de vrije vestiging in Voorschoten heeft een opmerkelijke tegenstander. Wethouder J. van de Poel van volkshuisvesting vindt de ver hoging van de koopprijs grens van de vrije verkoop onnodig, gezien het afnemende aantal woningzoekenden en de ge plande woningbouw in Voor schoten. Om die reden distanti eert Van der Poel zich van het voorstel van B en W om de grens voor vrije vestiging te ver hogen van 100 000 naar 225.000 gulden. Het hanteren van strengere normen is wettelijk toegestaan als een gemeente weinig uit breidingsmogelijkheden neeft. „Dat is in Voorschoten niet het geval", aldus Van de Poel. „Star- renburg is een grote uitbrei dingswijk." Tot en met het jaar 2000 mogen volgens het be stemmingsplan in Starrenburg ruim 900 woningen worden ge bouwd. Op het moment zijn er in Voorschoten ruim duizend wo ningzoekenden. In acute wo ningnood zijn er echter maar enkele tientallen. In Voorscho ten is er volgens de wethouder bovendien genoeg doorstroom om de urgente gevallen snel te helpen. De noodzaak om de Voorschotenaren te bescher men tegen kooplustigen van buiten de gemeente is niet aan wezig. in de ogen van Van de Poel. „Het is een te ingrijpend be sluit. Verhoging van de koop prijsgrens betekent dat het ei gendomsrecht van de burgers ernstig wordt ingeperkt. Ze heb ben niet langer het recht hun huis vrij te verkopen. Bovendien nogal of je je huis aan vijf of aan \i|fiig mensen te koop kunt aanbieden H De WD-fractie schaart zich unaniem achter de bezwaren van haar wethouder. Maar ook de fractievoorzitter van het CDA en D66-raadsleden plaatsen kanttekeningen bij het voorstel. Met name de bureaucratische rompslomp die een dergelijk besluit met zich meebrengt, is de raadsleden een doom in het DOg In het voorstel is de regel op genomen dat een woning pas na drie maanden 'vruchteloze aanbieding' aan Voorschotena ren onder vrije verkoop valt Dikwijls echter staat een wo ning in Voorschoten veel langer dan drie maanden te koop. Ver der moet de Voorschotenaar zes keer zijn huis aanbieden via ad vertenties in een plaatselijk ver schijnend dagblad. De vraag prijs van de woning mag niet hoger zijn dan 110 procent van de taxatiewaarde, die recent mort dja vastgesteld door een taxateur. Behalve dat deze regels de burgers op kosten jagen, moet de naleving ervan gecontroleerd worden door de gemeente. De papierwinkel die dat met zich meebrengt, is voor de raadsle den en Van de Poel een extra argument tegen het voorstel van het college. Dat Van de Poel een minderheidsstandpunt bin nen het college inneemt deert de wethouder niet. „Er wordt niet van mij verwacht dat ik voor de raad een beleid verde dig waar ik het niet mee eens ben. Wethouder Breunesse van welzijn heeft toegezegd dat zij dat zou doen." Bezoekers van Splash halen een nat pak nanja ruiter i Doorweekt zijn de kinderen en 1 toch willen ze nog een keer. i Splash. Een enorme hoeveel heid water wordt over ze heen I gegoten. Ze zitten in een van de wagentjes van de nieuwste at- tractie van Wassenaars Duinrell, de 'Splash'. De wagentjes gaan f naar een hoogte I en glijden over een steile schans j naar beneden. Splash... in de - vijver van het waterobject. De haren van de kinderen zijn j kleddernat en hun kleren zijn I grotendeels doorweekt. Ook I hun schoenen ontkomen er niet I aan. want er ligt een flinke plas op de bodem van de voertui gen. Sommigen hebben als voorzorgsmaatregel een vuilnis- zak meegenomen van huis, die j ze enigszins verknipt over hun hoofd trekken. Op het grasveld voor de Splash verkoopt Duin rell plastic regencapes voor een rijksdaalder. Zijn de waterratten hoofd zakelijk kinderen dan nog 1 niet verwaterd genoeg, dan kunnen ze de werkelijk volle laag krijgen op een brug tegen- i over de attractie. Het water van I de 'explosie' komt voor een deel op de wagens en voor een deel j op de brug. Kinderen spelen af- l wisselend de spelletjes wie het minst en het meest nat wordt. Ze rennen vliegensvlug vlak voor de lading komt of ze ren- nen - expres te laat uitgela- De haren van de kinderen zijn kleddernat en hun kleren zijn grotendeels doorweekt: splash Mensen met gezond verstand kunnen achter een glazen wand gaan staan en hoeven zo geen longonsteking op te lopen met kouder weer. „In de Verenigde Staten is die wand er helemaal niet, maar daar is het klimaat ook anders natuurlijk", vertelt Sylvia Coenen, woordvoerster van Duinrell. Volgens haar is de Splash, die rond de zes miljoen gekost heeft, een echte trekpleister. „Vooral hier is het erg druk in het park. De mensen gillen en het is een echte kijk- en doe at tractie." De Splash is tijdens de paasvakantie gaan draaien. Er zijn wel enkele wijzigingen aan gebracht om de 'waterschade' te beperken. Zo zijn de rails ver lengd, zodat de wagens verder het water in rijden en niet in een klap erin knallen. Daarnaast FOTO» HtELCOKUIPERS zijn de karretjes iets verbreed met rubber banden, om het wa ter te breken. Maar er spat blijk baar toch nog een enorme hoe veelheid water over de menvn, wat werkelijk de bedoeling van de attractie is. Er zullen dan ook geen verdere maatregelen wor den genomen, aldus Coenen. 'Zo houd je je contacten den haag/oegst geest Bij veel Europarlementariërs moet je raden wat ze in Straat sburg en Brussel uitvoeren. Bij Maxime Verhagen, de voorma lige fractievoorzitter van het CDA in Oegstgeest, is dat juist niet het geval. Als hij weer eens iets gaat zeggen in het verre parlement, weten de 200 jour nalisten die rond het Haagse Binnenhof samenklonteren dat direct: want de fax is een han dig hulpmiddel. Hoe laat je de wereld weten waar je als politi cus mee bezig bent? Verhagen weet daar alles van en voert een eigen campagne om de aandacht te trekken Het lid van de Christen De mocratische Fractie faxt al zijn speeches en persberichten door naar zijn Haagse mede werkster Ook de afdeling voorlichting van de CDA-Ka merfractie vult de postvakjes van de journalisten maande lijks met Verhagen's bood schappen. Onlangs mocht zijn mede werkster de vakjes opnieuw vullen. Verhagen had twee rap porten voor het Furoparlement geschreven en de hele wereld mocht weten dat hij ze 's mid dags zou toelichten tijdens een persconferentie in Nieuws poort, het perscentrum bij het Binnenhof. Ondanks de ingelaste aan kondiging was het aantal jour nalisten op de vingers van één hand te tellen. De persconfe rentie viel ook samen met het grote WAO-debat. „Bovendien, toen we onze persconferenties elders in Den Haag hielden, kwam er helemaal niemand", zegt Verhagen. „En in Straats burg vallen we volledig in het niet. Wc hebben daar tc ma ken met journalisten die vanuit Brussel België, de NAVO. De Europese Commis sie, het Europese Parlement en de Europese Raad volgen. Als in België een oud premier wordt gegijzeld, kun je het meest wereldschokkende de bat voeren zonder dat er een Nederlandse journalist bij is." En dat is niet zo leuk als je een jonge. veelbelovende CDA poli I if us bent die het Eu roparlement niet als eind- maar als beginstation ziet Bin nen zijn partij blijft de Europe aan Verhagen echter niet on opgemerkt Hij vergadert maandelijks mee met kamerle den die. net als hij. ontwikke lingssamenwerking in hun portefeuille hebben. Hij zit in de nodige werk en studiegroe pen en werkt achter de scher men mee aan Kamermoties. „Zo houd je jc contacten", zegt Verhagen Terwijl sommige Europarle mentariërs hun eerste rapport nog moeten schrijven, heeft Verhagen er in een kleine drie jaar zes geschreven. En daar is hij trots op. Zo werd tijdens de persconferentie een verse voorpagina rondgedeeld van een van die rapporten. Bij de andere versie stond zijn hand geschreven naam naast de doorgestreepte naam van een Duitser die met de k)u.% was begonnen. Samen met het tweede rap port. dat pleit voor een ander milieu beleid voor de Derde Wereld, wordt het volgende weck besproken in het Euro parlement Deze herfst wil hij ermee naar de internationale milieuconferentie in Rio de Ja- En Oegstgeest' Mist hij het dorp met zijn dorpspolitiek? „Ik i i het het i kijken hoe het zit. Het werk was dirrcteT en je zag sneller resultaat". Verhagen is echter Oegstgeestenaar af: hij woont sinds kort in Voorburg

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 17