Verleden uitgewist in Pancras-Oost H De Stemming Leiden Vleeshandel: nog geen last verbod veevervoer Grit-conflict tussen bewoners Opaalstraat ZATERDAG 9 MEI 1992 Foto-expositie jubilerende buurh'ereniging over veranderde wijk Er is bijna geen plek te bedenken in de wijk Pancras-Oost die de afgelopen tien jaar niet is veranderd. Grote fabrie ken en grote bedrijfspanden zijn massaal gesloopt om plaats te maken voor frisgekJeurde gezinswoningen. Stadsvernieuwing maakte van het oude, verkrotte stads deel een moderne woonwijk. Buurtvereniging en buurt huis De Pancrat staan daar tijdens hun lustrumfeest bij stil met de foto-tentoonstelling 'Pancras-Oost, tien jaar later'. Die is van dinsdag 12 tot en met donderdag 14 mei te zien in het buurthuis aan de Middelstegracht (van 9.30 - 12.00 uur). standhouding hadden gepleit. De gemeente wilde in eerste in stantie iets heel anders met die plek." Pancras-Oost is de eerste buurt geweest waar de gemeen te als experiment 'buurtbeheer' invoerde. Kokke: „Toen de pe riode van stadsvernieuwing af liep wilde het buurtcomité zich eigenlijk opheffen. De bewoners hadden zo'n idee van 'alles staat er, dus we zijn klaar'. In overleg met het buurtwerk is uiteindelijk toch besloten om door te gaan, maar dan als vere niging. Er was nog zat te doen, in de vorm van 'buurtbeheer'. Zo is het ook gekomen dat de omgevingsvaklieden in deze wijk het eerst aan de slag zijn gegaan." De gemeente zag de daarmee bus' ik „De meeste huidige bewoners in Pancras-Oost weten niet hoe het er hier vroeger heeft uitge zien", zegt buurtwerker Vincent Kokke. „Hier wonen nog maar weinig mensen die in het oude Pancras-oost woonden. De meeste mensen die hier na de stadsvernieuwing gingen wo nen kwamen elders uit de stad. De fase sloop-nieuwbouw ken nen ze niet. Voor hen is het misschien wel interessant de expositie te bekijken." Vlak voor de periode van stadsvernieuwing telde Pan- cras-sOost een minimum van zo'n 850 inwoners. Nu zijn er 2.100 bewoners in de wijk die wordt begrensd door Hooi gracht, Nieuwe Rijn, Oude Rijn en Zijlsingel. Kokke: „De foto-tentoonstel ling sluit een beetje aan bij een boekje dat we binnenkort gaan uitgeven. Dat verhaalt over on geveer dezelfde periode. Het gaat alleen iets meer in op de invloed van buurtbewoners op het proces van stadsvernieu wing. Dat loopt als het ware als een rode draad door het boekje heen." Kleine en grote successen worden in het boek genoemd. Een voorbeeld van het laatste noemt Kokke de restauratie van het Hof van Venetië. „Dat had misschien niet meer bestaan als de buurtbewoners niet voor in werking tussen buurtvereniging en buurtwerk niet zo zitten. Kokke: „Ik kreeg op een gege ven moment zelfs een brief van de gemeente dat ik daarmee moest stoppen. Zoiets was meer de taak van de stichting welzijn. Maar wij zijn altijd eigenwijs ge weest gn we zijn daar toch mee doorgegaan. Als buurtwerker zie ik het als mijn taak om buurtbe woners te steunen bij hun on derhandelingen met de ge meente. Wij zijn eigenlijk de enigen die zo werken. De mees te buurthuizen steunen de buurtverenigingen niet. Of onze aanpak nou het 'Ei van Colum- aanpak van sociale vernieuwing is daardoor wel iets beter dan in andere Leidse wijken." Ondanks het grote verloop van de bewoners in het nieuwe Pancras-Oost is er altijd een kleine kern actieve buurtbewo ners geweest, zegt Kokke. „Die enorme doorstroming bevor dert natuurlijk niet dat mensen zich bij de buurt betrokken voe len, maar er is altijd een redelijk actieve kern geweest die, eerst in het buurtcomité en later in de buurtvereniging, actief was. In andere wijken, met mis schien minder doorstroming, zie je trouwens hetzelfde. In De Kooi, waar zo'n 5.000 mensen wonen heb je een buurtvereni ging met een harde kern van acht mensen." Nadelen heeft de grote door stroming van bewoners ook ge had voor het jubilerende buurt huis de Pancrat. Kokke: „Toen we vijf jaar geleden begonnen wilden we in eerste instantie een 'plek' in de buurt bemachti gen. Daar zijn we nu eigenlijk nog steeds niet tevreden over. Iedere keer is er weer een grote groep nieuwe bewoners. Dat speelt in ons nadeel." De Pancrat zit in Pancras- Oost maar is er ook voor bewo ners van Noordrijnevest en de Verversbuurt. Een groot gebied dat in de praktijk maar moeilijk te 'beslaan' is. „Aan de Verver- buurt zou bijvoorbeeld wat meer aandacht besteed kunnen worden. Er zijn wel wat mensen uit die buurt die hier activitei ten bezoeken, maar niet veel. Als ik dat verhaal zo lees in de krant, dat alle wijkactiviteiten daar zijn ingeklapt... Misschien moeten we voor hen eens een wijkavond organiseren." „Noordrijnevest heeft een ei gen buurthuis, weliswaar niet erkend door de gemeente maar het is er wel. Wij organiseren in de buurt ook a Het Van Wijk-Zaalbergcomplex was een van de grote fabrieken die vroeger in Pancras-Oost waren gehuis vest Rechts de Uiterstegracht, op de voorgrond de Ir. Driessenstraat. archieffoto buurtvereniging De hoek Ir. Driessenstraat/Uiterstegracht zoals die er tegenwoordig uitziet. De nieuwbouw is voo malige fabriekscomplex neergezet. foto daar wel wat meer willen doen, week (11 tot maar we zitten met een beperkt het feest ter gelegenheid vijfjarig jubileum. Het pro gramma bevat tal van actfvitei waaronder een migranten- 17 mei) derfeest (woensdagmiddag v Buurthuis De Pancrat (Mid- vrouwenfc„t (dlnsdfg delstegracht 85) viert volgende ,3 3Q to, ,g 3„ uur) kin- 13.00 tot 16.00 uur) buurtavond voor voormalige en huidige bewoners (woens dag van 20.00 tot 21.30 uur). Voor meer informatie: tel. 126243. AGENDA ZATERDAG 9 MEI Leiden R&mmelmarkt in de IJshal aan de Vondel laan. tot 16.00 uur. Vlooienmarkt in de Pieterskerk, van 10.00 tot 17.00 uur. Open dag Vrij Kunstzinnige Jaren (2- jarigecursus), muzikale opening door Jan van Dijk, De Zonneboom, De Laat de Kanterstraat 5, van 11.00 tot 16.00 uur. Nationale Molendag, vele,molens Leiderdorp Plantjesmarkt C0V Excelsior, verkoop een-jarige tuin- en balkonplanten, Winkelgalerij Santhorst en Oranjega- lerij, F. Hendrikplantsoen, van 9.00 tot 16.00 uur, o bij RCL, De Bloemerd, aanvang Mobiel Cijferspel en uitdelen moeder- dagkado's aan winkelend publiek, Kerkstraat, aanvang 11.00 uur. Hostessen delen presentjes uit t.g.v. Moederdag in Hoofdstraat Koopcen n 9.00 tot 14.00 ZONDAG 10 MEI Leiden Meijetocht, 40 of 60 k bij Clubhuis Swifttoer, Roomburger- weg om 8.30 en 12.00 uur. Tentoonstelling 'Parkvogels'. Koets huis Leidse Hout open van 14.00 tot 16.00 uur Lezing van Nigeriaanse journalist en ontwikkelingswerker Chudi Ukpabi 'Wat bepaalt het succes van een ont wikkelingsproject?'. LAK-gebouw, Cleveringaplaats l.van 14.30tot 17.00 uur. Rondleiding door de Pieterskerk, aan vang 16.00 uur. Noordwijkerhout Natuurwandeling olv een IVN-natuur gids in De Horsten, start bij de ingang aan de Papewegom 14.00 uur MAANDAG 11 MEI Stoffenmarkt op de Nieuwe Rijn, van 11.00 tot 17.00 uur. Veiling-, ruil- en contactavond van De Postzegelvrienden, Vijfhovenhuis, Hof laan 169. aanvang 19 00 uur Politiek Café. org. studentenver. Ca tena, iedereen is welkom, Kolfma- kersteeg8. vanaf 19 45 uur Lisse Bridgen (beperkt roken) door BCL in het Poeihuys, aanvang 20 00 uur Noordwijkerhout Weekmarkt op het Marktplein van 1? 00 tot 17 00 uur Voorschoten Verzameibeurs in Gebouw De Werf. Schoolstraat 4. van 19 00 tot 22 00 POLITIEKE RUBRIEK De grijze muis van het Leidse college van burgemeester en wethouders had woensdagavond een ongewoon rood jasje aan. Onderwijswethouder Hennie Koek, koploper in het hebben van geen mening, trok ongekend fel van leer tegen de zondagskrant Nieuwsweek dat een tendentieus artikel zou hebben geschreven over het promotiebeleid van openbare scholen. Ze dreigde zelfs de gemeentelijke advertentie uit het huis-aan-huisblad terug te trekken. ,,lk zeg niet dat we het doen, maar we moeten er eens over gaan denken", brieste zij. Koek reageerde daarmee op een opmerking van •CDA-raadslid Paul Kluck die 'een stuk vol roddels' had .gelezen. „Ik ben blij dat het ook u opgevallen is", zo stak ze van 'wal. Het bewuste verhaal gaat erover dat het openbaar onderwijs •adverteert via de zogeheten mupi's. Op deze reclamezuilen 'die her en der in de stad staan, prijzen de drie openbare scholen voor voortgezet onderwijs zichzelf aan met de slogan 'Gebruik je verstand, kies Wethouder Koek van onderwijs. Louise, Stedelijk of Rembrandt'. De leiders van de christelijke middelbare scholen verbazen zich over deze wervingscampagne die in strijd zou zijn met de afspraak dat de middelbare scholen zo weinig mogelijk geld zouden spenderen aan reclame. Er is zelfs een speciaal convenant gesloten tussen alle schooldirecteuren. De rel over de mupi's is overigens niet nieuw: vorig jaar beklaagden de christelijke directeuren zich al op dezelfde wijze in de kolommen van het Leidsch Dagblad over de reclame-activiteiten van het openbaar onderwijs. In het artikel in Nieuwsweek zegt rector A. Bel van het christelijke Vlietlandcollege dat hij de wervingsmethode van de openbare scholen oneerlijk en 'belachelijk' vindt: „Wij kunnen niet eens op die mupi's adverteren." Daarover nu is wethouder Koek zeer boos geworden. „Gesuggereerd wordt dat het openbaar onderwijs zich bedient van methoden, die het bijzonder onderwijs niet zijn toegestaan. Dat is niet waar, de feiten kloppen niet. Iedereen kan op die mupi's adverteren", zei ze woensdagavond na de •rgadcring. Zei t het r r Bel r t kwalijk nemen dat hij dét niet wist. Want de wethouder onderwijs zelf zei de precieze afspraken tussen de scholen niet te kennen. En ze weet ook niet of die afspraken nog gelden. Met andere woorden: ze heeft nog nooit van het convenant gehoord. Maar goed, je kunt als wethoudér ook niet alles weten Veel erger is het feit dat Koek de boodschapper van het nieuws vals beschuldigt. Haar plan om naar aanleiding van dit verhaal de gemeentelijke advertentie uit de zondagskrant te halen is nog niet besproken in het college. Dat laat althans wethouder Joop Walenkamp weten. Hij is verantwoordelijk voor dit soort zaken maar weet nog van niets. Misschien kan er tijdens de volgende collegevergadering niet worden gesproken over het terugtrekken van de foto loek zuyderduin gemeentelijke advertentie uit Nieuwsweek maar over het terugtrekken van Koek uit de gemeentelijke pr-activiteiten. duurt nog bijna vee jaar voordat gemeenteraadsverkiezingen worden gehouden maar de plaatselijke politici deinzen er niet voor terug om alvast wat op de zaken vooruit te lopen Rob van Lint, ex-raadslid en thans voordtter van iroen l inks in elk geval niet. zo blijk uit een interview in 'Zout in de pap' het milieu vriendelijke blaadje van de voormalige PSP. CPN en PPR Van Lint wordt in het laatste nummer geïnterviewd door partijgenoten die hem onder meer vragen naar zijn mening over de zogenoemde paarse coalitie van PvdA, D66 en Groen Links. Landelijk bestaat vooral bij de jongerenafdelingen van deze partijen een grote voorkeur voor zo'n regering. Op het laatste congres van Groen Links is ook gezegd dat gestreefd moet worden naar samenwerking met PvdA en D66. „Dat kan alleen maar betekenis krijgen als dat ook plaatselijk vorm krijgt. Hebben jullie daar al gedachten over gevormd?", vraagt de interviewer aan Van Lint. „Het is niet iets dat leeft zegt de voorzitter. „Heel eerlijk gezegd: ik zou niet weten wat ik met D66 aan moet. Dat is mijn opvatting. Maar we hebben er niet in het bestuurbver gesproken. En dat is niet omdat D66 in de oppositie zit en wij in het college Dat is voor mij geen argument. Maar ik weet niet waar D66 voor staat. Volgens mij voor drie kwart voor rechtste standpunten." Aha, dat is nog eens een ferme uitspraak. We zien de plaatselijke D66-fractieleider Pex I-angenberg al uit elkaar springen van woede bij het horen van zulke ongein. We zien die twee al in ae ring staan om te kijken wie de meeste rechtse directen en linkse hoeken uitdeelt. Maar helaas, als Van lint om een nadere toelichting wordt gevraagd is het alweer veel minder leuk. Want dan zegt hij ineens dat hij het landelijke opereren van D66 bedoelt als hij het heeft over al die rechtse standpunten. „Plaatselijk zitten we vaak met D66 op één lijn, ook al vind ik D66 geen exclusief progressieve partij." De openbare bokswedstrijd tussen Langcnbergcn Van lint is dus afgelast. Voorlopig althans. '"«-"Pf"" LBDEN/RtOO JOOST BOUWMEESTER De vleeswarenhandel in de regio Leiden heeft tot nog toe geen last van het verbod op het veevervoer van al het vee uit de regio Pijnacker en Bodegraven. Voor veel bedrijs-en valt die re gio buiten het gebied waar zij net vlees inkopen Bedrijven die normaal wèl vlees uit het 'be smette' gebied krijgen, wijken uit naar een ander gebied. De groothandelaren houden echter wel rekening met een mogelijke uitbreiding van de varken pest. Bovendien is de vleeshandel zeer onzeker over de mogelijke gevolgen van de dierenziekte. „Vrezen doen we allemaal", vertelt A. van de Berg, mede werker van het slachthuis in Leiden. „Je blijft je hart vast houden. In 1986, toen we wer den geteisterd door de Afrikaan se varkenspest, lag het gehele vleesvervoer in Nederland plat. Het was echt een landelijke ramp. Veel bedrijven waren ge noodzaakt hun deuren te slui ten. Als iedereen zich nu aan de richtlijnen houdt zal er weinig gebeuren. Mocht de varkens pest zich wel uitbreiden, dan maak ik een rampenplan. Het vlees moet dan \-an elders ko men, wat dubbele vervoers- en hogere personeelskosten met zich meebrengt. Wij slachten de varkens namelijk al jaren niet meer zelf. Het was niet rendabel genoeg, omdat er veel te weinig aanvoer van die beesten was." A. Koter, directeur van het ge lijknamige vleeswarenbednjf in Leiden, ziet geen heil in een rampenplan. Volgens hem heeft het opstellen van maatregelen voor een noodsituatie geen en kele zin. omdat je toch niet weet wat er in zo'n situatie gaat gebeuren'. Koter heeft (nog) geen last gehad van het verbod op veevoer. „Wij verwerken 3500 varkens per week. maar dal vlees is allemaal al geslacht. Mocht die pest uitdraaien op een nationale ramp in dat geval moet ik mijn produktie drastisch verminderen dan kost me dat zo'n 100.000 gulden per week. In ieder geval ben ik niet zenuwachtig", aldus de di recteur. In Hazerswoude is inmiddels het vervoerverbod wel voelbaar Produktiemanagcr bij Scholtes Vleeswaren, W. Renooij „Ik heb onze inkooplanning moeten veranderen. Eén van onze be langrijke leveranciers zit in Ou- dewater, maar dat ligt momen teel plat. GehÉkd mMki dtal bedrijf deel uit van een groter concern, zodat wij gemakkelijk konden uitwijken naar een an dere slachterij in Helmond." LEIDEN ROY KLOPPER Enkele bewoners van de Opaal- straat zijn in opstand gekomen tegen wat ze noemen hun 'egoïstische bewonerscommis sie'. Die loopt volgens hen naar problemen te zoeken tijdens de opknapbeurt van de flat. Inmid dels hebben zo'n twaalf van de honderd huurders een brief on dertekend met klachten over de De bewonerscommissie op haar beurt houdt het op een persoonlijke wraakactie van een van haar voormalige leden. „De schrijfster van de brief, me vrouw Leijendekker, is met ru zie bij ons weggegaan. Blijkbaar probeert ze op deze wijze haar gram te halen", aldus commis sie-voorzitter W. de Leen. De handtekeningenactie stelt vol gens hem weinig voor. „Er staan twaalf namen op, waarvan drie van Leijendekkers en wat voor mannen van het aannemersbe- dritf De Leen is zeer verbaasd over de kritiek. „Wij hebben ons to taal niet bemoeid met de op knapbeurt. Dat hebben we een jaar geleden al besloten toen de woningbouw ons passeerde bij de planvorming. Alle mensen die mij van de week belden met klachten over de grit, heb ik doorverwezen naar de WBL." Daar zijn echter geen klach ten binnengekomen, meldt woordvoerder E. Koopmans. „Ik heb het nog extra nagevraagd bij de telefoniste, maar er zijn de afgelopen weken geen signa len ontvangen uit de buurt dat De politie legde eerder deze week de werkzaamheden aan de flat stil na klachten van be woners en de SP-milieulijn over grit-spuiten door een Delfts aannemersbedrijf. Dit zou ge vaarlijk zijn voor de volksge zondheid. l-eijendckkcr en haar medestanders vinden dit zeer overtrokken. „Dat bedrijf is al weken bezig, op de hogere ver diepingen had niemand last. De problemen begonnen toen ze ■vonen. C sie-voorzitter De leen weet ze ker dat ook mensen op de ande re etages hebben geklaagd. „Ve len hebben me gebeld. Nee, Leijendekker krijgt zulke tele foontjes niet. lögisch, ze heeft geen telefoon." Leijendekker werd zeer onge rust toen ze bouwvakkers eer der deze week grit uit een perk je zag harken. „Daar zijn ze niet voor aangenomen. Straks wordt de opknapbeurt gestaakt We zijn blij dat die flat eindelijk eens wordt verbeterd Volgens de WBL is deze angst ongegrond, de opknapbeurt gaat gewoon door nadat het grit-afval is opgeruimd en een andere werkwijze is afgespro ken. VRUETUD Ziekenomroep De ziekenomroep van het A7.L, De Vrije Lijn, staat vandaag met twee kraampjes op de rommel markt in de Pieterskerk (10.00 tot 16.00 uur). De opbrengst van de verkochte spullen komt ten goede aan de kas van de zieken omroep. Centrum De Zonneboom aan de De Laat de kanterstraat 5 zet op twee zaterdagen in mei de deuren open voor mensen die een cursus willen volgen Van daag kunnen belangstellenden informatie krijgen over de cur sus "Vrij Kunstzinnige Jaren' die twee iaar in beslag neemt Op zaterdag 23 mei wordt informa tie verstrekt over de cursussen schilderen, tekenen en smeden Voor meer inlichtingen 071- 123137 Lezing ontwikkelingshulp Een lezing met forumdiscussie met de titel 'Wat bepaalt het succes van een ontwikkelings project?' wordt morgen gehou den. De Nigcnaanse journalist en ontwikkelingsadviseur. Chudi Ukpabi. spreekt s mid dags van 14.30 tot 17 00 De le zing wordt georganiseerd door de Afrika Stichting De Baobab in het LAK-gebouw aan de Cle veringaplaats 1 De toegang is gratis Inlichtingen 020- 6764548 of 6881115. Acrobateneursus Er is nog plaats voor de cursus 'acrobatiek voor ouder en kind' du- morgenmiddag 10 mei om 15.QD uur wordt gehouden in de Droomfabriek. Kinderen van 5 tot 12 zijn. met ouders, welkom bij de lessen. Telefonisch opgr vrn 071 I 11084 Postzegel vrienden De maandelijkse veiling-, nul en contactavond van de leidse postzegelvereniging De Poster gclvnenden wordt oji maandag 11 mei gehouden in het Vljfhn venhuis. Hoflaan 169, leiden leden en niet leden zijn wel kom'vanaf 19.00 uur rn vanaf 19.30 uur zijn de kavels te be zirhtigen die worden geveild. PoHtirk café Studentenvereniging Catena houdt maandag i I mei politiek café in de sociétcitsnnmte van C atena. De rol van studenten in de universitaire politiek, con laden van student raad sleden en landelijke progressieve strut turen staan onder meer op het discussie-programma Iedereen is welkom vanaf 19.45 uur aan de Kolfmakersteeg H Politie, Milieu en Vrijheid Over hot thema 'Politiek. Milieu en Vrijheid' organiseert het milieukunde dispuut Gata een lezing met forumdiscussie op dinsdagavond 12 mei De lezing begint om 20 00 uur in het On tnim voor Milieukunde aan de (iarrnmarkt la De toegang voor leden is gratis. Niet leden betalen f 3.50

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 15