Leiden Regio 'Petrus-pastoor treft geen blaam' Inspectie beoordeelt directie milieu gunstig 'Zo'n boek kan tegenwoordig niet meer' CompuferWare 'Blauwe huis' aan Nieuwe Rijn olijfgroen geverfd 'Er valt geen spat vet op de vloer' 'Waarde woningen Appelbes gedaald' "^ZATERDAG 9 ME11992 J* EVEL fancmann Pancras-Oost Acties en feest 1 C Er is bijna geen plek A Er dreigen nog veel I D te bedenken in de I meer acties in de wijk Pancras-Oost die de gezondheidszorg, maar afgelopen tien jaar niet is bet eeuwfeest in het Elisa- veranderd I beth ziekenhuis wordt ont zien KOEVOET LOMAN LEEFMAN' R (CHtf) W1M WEGMAN Bestuurslid neemt het op voor Heijster De toenmalige penningmeester van de Petruskerk is niet betrokken geweest bij de afhandeling van de gift van 25.000 gulden. Volgens bestuurslid mevrouw Schugard heeft dat niets te maken met verdenkingen tegen de LEIDEN ROY KLOPPER VERVOLG VAN VOORPAGINA Indertijd koesterde niemand argwaan tegen de 67-jarige Lei- denaar die deze week drie jaar celstraf tegen zich hoorde eisen. Hij zou in een periode van tien jaar 1.4 miljoen gulden aan kerkgelden hebben verdonke- rerriaand. Schugard is er zeker van dat pastoor Heijster zich op geen enkele wijze schuldig heeft ge maakt aan verduistering. „Het zal er wel om gaan dat de schenking niet bekend is bij de belastingdienst." Woordvoerder H. Heruer van het bisdom Rotterdam wil niet ingaan op de zaak tegen de pas toor. „De zaak loopt nog, zo lang dat duurt doen wij geen mededelingen." Heruer wil wel iets kwijt over de gebrekkige controle van het bisdom op de Petrus-boeken. „Het bisdom voert geregeld controles uit. Daarbij kan wel eens iets mis gaan. zoals bij iedere willekeuri ge instantie." De woordvoerder sluit niet uit dat naar aanleiding GROENOORDHAL LEIDEN 15 en 16 mei 1992 vrijdag 14.00-22.00 uur/zaterdag 10.00-17.00 uur BEURS VOOR COMPUTERS EN TOEBEHOREN Tegen inlevering van deze advertentie gratis een ANTIVIRUS flop van de Petrus-kwestie n gelen worden genomen, hij wil weer niet kwijt waaraan wordt gedacht. Mevrouw Schugard van het dekenaat is openhartiger. Zij meldt dat het bisdom inmiddels een volmacht van alle kerkbe sturen heeft gewaagd om bij banken de saldo's van de kerk rekeningenen te kunnen opvra gen. De ex-penningmeester van de Petrus vervalste afschriften en bleef zo jaren buiten verden king. Verder wordt nogmaals kritisch gekeken naar de maxi male zitings-termijn van be stuursleden. Die mogen nor maal gesproken hooguit twee maal vier jaar aanblijven. De Petrus-penningmeester vervul de zijn functie van 1966 tot 1991. Ouderenwerk Noord houdt open huis Het ouderenproject Zijloever- Rondedans houdt in de week van 18 tot en met 21 mei open huis voor de bewoners van De Kooi, Zeeheldenbuurt, Noord en Groenoord. In de enkele jaren geleden ge opende dienstencentra aan de Lage Rijndijk 129 en de Juliana- straat 74 zullen die dagen diver se activiteiten voor jongeren en ouderen worden gehouden. Wethouder De Vreeze (oude renzorg) geeft maandag 18 mei om 11.30 uur het startsein. In formatie over het werk en de activiteiten op de open dagen van de beide centra is te krijgen via tel. 233208 of 233210. foto jan holvast Het monumentale 'blauwe huis' aan de Nieuwe Rijn krijgt een olijfgroen uiterlijk. De Leidse milieu-wethouder H. de La Mar (Groen Links) heeft 'een prettig gevoel' overgehouden aan het onderzoek dat de inspectie van de volks gezondheid het laatste kwartaal van 1991 heeft verricht naar de uitvoering van een aantal ge meentelijke milieutaken. Weliswaar krijgen de betrokken Leidse gemeente-ambtenaren niet voor elk onderdeel een voldoende, maar De la Mar stelt vast dat in vergelijking .met het jaar daarvoor vooruitgang is geboekt. Veel van de problemen zijn terug te voeren op tekort aan menskracht. Thans loopt een campag ne waarmee acht milieu-krachten moeten wor den aangetrokken. De la Mar hoopt nog dit jaar op de beoogde 40 formatieplaatsen uit te komen. Het gebrek aan mensen wreekt zich vooral bij de verstrekking van vergunningen. Om de achter stand in te lopen moet loeiden tot 1995 50 extra vergunningen per jaar afscheiden. De vergunningen die wél afkomen, zijn vol- gaans de inspectie 'doorgaans voldoende'. Ze dringt aan op meer aandacht voor bedrijfsriole- ringen. Ook de controles die de directie milieu uitvoert, voldoen aan de eisen. Kritiek van de in spectie is er op de te lage graad van automatise ring bij de directie milieu. Ook het ontbreken van een actueel bedrijvenbestand wordt als een groot gemis ervaren. De inspectie schrijft in het rapport over de Leidse directie milieu dat deze een moeilijke tijd achter de rug heeft. Behalve gebrek aan mens kracht wordt ook een slechte organisatie als knel punt opgevoerd. Maar volgens de inspectie vormt de huidige organisatie een goede basis voor het vereiste niveau waarop Leiden z'n milieutaken dient uit te voeren. Leiden wordt door de inspectie in fase 3 inge deeld. Fase 4 staat voor het gewenste adequate niveau van uitvoering van milieutaken. De la Mar: „Ik weet wel dat drie van de vier te behalen punten niet gelijkstaat aan het rapportcijfer 9. Maar als je bedenkt dat we de vorige keer voor nog niet één punt in aanmerking kwamen, is mijn prettige gevoel beter te begrijpen." LEIDEN LOMAN LEEFMANS Het monumentale grachten pand aan de Nieuw Rijn 29 krijgt andere kleuren. Het huis, door de onorthodoxe gekleurde gevel bekend als 'het blauwe huis', wordt overgeschilderd in olijfgroen en licht geel. Met de schilderbeurt komt een eind aan een vijf jaar durend 'kleur- geschil' tussen de gemeente en eigenaar Jos Lammers. Tot aan de Raad van State is de blauw gele gevel onderwerp van dis cussie geweest. „Ik heb een beetje moeten in binden, de keuzemogelijkheden waren op en de juridische rit was ten einde", aldus Lammers. De eigenaar van het pand haal de zich de toom van monu mentenzorg op de hals door in de zomer van 1987 de gevel van het 18de eeuwse gebouw blauw, en de kozijnen fel geel te schil deren. Eerst ging net nog om een grondlaag maar Lammers liet al snel weten de definitieve toplaag in ongeveer dezelde kleuren te willen aanbrengen. Bij de Leidse afdeling monu mentenzorg sprak men van 'het verknoeien van het historische karakter van het monument'. De voorkeur van de gemeente ging uit naar gebroken wit. De Rijksdienst voor de Monumen tenzorg in Zeist sprak waarde ring uit voor de interesse van de eigenaar in zijn gevel, maar dat het 'harde' kleurgebruik in het verleden onbekend was en dus historisch onjuist. Een compromis van Lammers in 1988 bestaande uit grijs, crè me en licht-oker vond genade is de ogen van toenmalig wethou der Peters maar niet bij de Rijksdienst. Uiteindelijk moest de Raad van State er in dit con flict aan te pas komen en daar werd beslisl il.it de zich moest houden aan de his torische 'kleurwaaier' van de Rijksdienst. „Het wordt nu overgeschil derd in olijfgroen met licnt geel. De enige winst voor mij in de uitspraak van de Raad van State is dat elke vorm van pasteltin ten op soortgelijke monumen ten toegepast mag worden. Dus ook roze. groen of blauw en niet aleen wit zoals de gemeente dat voorstaat. Daar heb ik niets meer aan maar andere eige naars van historische panden kunnen daar in de toekomst hun voordeel mee doen", aldus Lammers. Auto-poetsbedrijf of een garagebedrijf? LEIDEN LOMAN LE ET MANS De 'poetsfirma' Car Care, gev es tigd aan de Utrechtse Veer 3a is geen autobedrijf maar houdt zich alleen bezig met het schoonmaken van auto-interi- Daarom heeft de gemeen te geen reden om het bedrijf te sluiten. Dat betoogde raadsman M. Evers van Car Care gisteroch- „Er komt geen schroevedraaier aan te pas en er valt ook geen spatje vet op de vloer", aldus Evers. De gemeente wil het bedrijf, desnoods met politiedwang. sluiten omdat er 'sterke aanwij zingen' zijn dat er wel degelijk aan auto's gesleuteld wordt. Verder heerst er onduidelijkheid of het bedrijf voor zijn werk zaamheden een hinderwetver gunning nodig heeft Volgens G. Schramm van de gemeente worden bij het schoonmaken bepaalde stoffen gebruikt en veel elektriciteit gebruikt. In beide gevallen is een hinder wetvergunning noodzakelijk. Als dat het bedrijf in ie al is. moet het geval verdwij- Evers betoogde echter dat de auto's alleen worden schoonge maakt met milieuvriendelijke stoffen. Er zouden niet meer dan vijf klanten per dag langs komen. Ook pareerde hij de be schuldiging van buurtbewoners dat er in het bedrijf wordt ge sleuteld. Hij kwam met een lijst van omwonenden die juist het tegendeel beweerden. „De Bo- vag vond dat de eigenaar geen papieren nodig haa om dit be drijf te beginnen. Dat is genoeg bewijs dat het niet om een autobedrijf gaat aldus Evers. Voorzitter B. Olivier van de commissie liet weten dat veel van zijn oordeel afhing van de BMBlDg VU dc afdeling milieu Die moet bepalen of Car Care wel of niet hinderwetplichtig is „De gemeente Leiderdorp vond niet dat wij een hinderwet no dig hadden Nu we naar Leiden ip verhuisd zou dat opeens m nana ik kab niet rs.ooo gulden geïnvesteerd om een paar weken later weer weg te moeten", aldus R. Letteboer van Car Care. LEIDEN LOMAN LEEfMANS „De waarde van onze huizen is tussen de 40.000 en 50.000 gul den gezakt als gevolg van de plannen om de nieuwe flat aan de overkant te bouwen. Dat hebben we gemerkt toen de wo ningen werden getaxeerd in verband met de onroerend- goedbelasting. De taxateur heeft bevestigd dat de waardevermin dering met de komst van dc flat te maken heeft." Dat stelde Ap pelbesbewoner C. Krispijn gis teren voor de commissie beroep en bezwaar. Bewoners herhaalden daar hun bezwaren tegen de 170 me ter lange en vijf lagen tellende flat die tussen de 'Bessen' en het spoor langs de Merenwijk wordt gebouwd. „We zijn niet trgrn <le houw We /i|n er niet blij mee, maar we leggen er ons bij neer. Wat ons wel stoort, is dat we in ons woongenot en fi nancieel worden benadeeld, terwijl alternatieven niet serieus zjjn onderzocht en nut m a|e redelijkheid zijn afgewogen. Fo dat terwijl de architect zelf in de wandelgangen heeft toegegeven dat de uitvoering 'goedkoop' wordt door een beperkt bud get". aldus Krispijn. Namens de gemeente stelde G. Schramm dM dl Mi brh.m deling van het bouwplan wel degelijk volgens de regels is ver lopen. „En de alternatieven vol deden niet aan de voorschrif ten/Omdat dc flat kleiner is dan bijvoorbeeld in de Slaaghwijk verwachten we ook niet dezelf de problemen zoals verpaupe ring als daar", aldus Schramm. De gemeente had haast om de woningen voor een bepaalde tijd te realiseren. „Door die haast is de inspraak niet goed verlopen, iets wat ook bij de Raad van State is bevestigdal dus krispij lid dkp IVO B en W moet zich nog beraden of er zorgvuldig met de inspraak is omgesprongen. Het wachten is op een advies van de inspraak - .Al die regeltjes Met alle res peet hoor. maar dal is eigenlijk paft Hal K-t-it hirr <.m hm gen van leidse burgers en niet of de procedure wel of niet bin nen de wet valt", reageerde een aanwezige bewoner Leerkrachten maken lijst met verantwoorde boeken S..... P..0 'Aan reklame of PR doen we nauwelijks iets. We hebben een enorme bekendheid bij onze opdrachtgevers en ze weten ons te vinden. Torli kregen we steeds vaker vragen van nieuwe relaties om wat meer informatie over ons bedrijf omdat het zeer specialistisch werk is. Ik heb toen Sander Pardon ingeschakeld om een concept voor een folder te maken en de produktie verder te begeleiden. Dat is ons zeer goed bevallen, vooral omdat je steeds met één contactpersoon te maken hebt en het bureau snel en professioneel werk levert.' LEIDEN «GERT VISSER Als de hoofdrolspeler in het ver haal een ondernemend, ondeu gend en zakelijk ventje is. En zijn vrouwelijke tegenspeler is lief. aangepast, gevoelig en niet al te intelligent, dan is er wat mis. Zo'n kinderboek verdient geen plaats in de boekenkast op school. Het is een van de stellingen van een groepje leerkrachten van openbare basischolen in Leiden dat een lijst heeft opge steld van boeken die vanuit het oogpunt van emancipatie 'ver antwoord' zijn. De werkgroep heeft een kleine 200 kinderboe ken verzameld, die behalve leuk en goed leesbaar zijn, ook een einde maken aan traditionele rolpatronen van mannen en vrouwen. Ook is onderzocht in welke boeken andere culturen en volken gelijkwaardig aan bod komen. Het rapport is gemaakt op verzoek van de gemeente die vindt dat de scholen meer aan dacht moet geven aan emanci patie en intercultureel onder wijs. Een van betrokken leer krachten is Christa de Boer. ver bonden aan de Lucas van Ley- denschool en raadslid voor dc PvdA. De Boer en haar collega's hebben voor het samenstellen van de lijst zo'n 1000 kinder boeken doorgelezen Ze legt uit „Eens in dc zoveel tijd moet je Tom nam Rusty in zijn armen. „Hou je aan mij vast en laat niet los. Sue", schreeuwde hij. Met gebogen hoofd en zijn armen stevig om de hond. rende Tom de grot uit. Stenen en stukken aarde vielen naar beoe den en moeilijk liepen ze verder.' Uit 'De zoon van Darky' van Judith Berrisford. Een schoolvoorbeeld van de jongen in zijn eeuwige heiden- rol. vindt Christa de Boer. tfkining norman howabd als school je boekenkast oprui- kopen. Deze maar kjjken wat ze ermee lijst kan daarbij een hulpmiddel De Boer heeft zelf de boeken- ledere school moet zelf kast van de Lucas van Leyden- school opgeruimd Een oude school en dus veel oude boe ken. Daarvan kon bijna de helft de prullenbak in. Sommige wa ren gewoon versleten, bi| ande re voldeed de inhoud niet meer. „Er zat bijvoorbeeld een aan tal boeken tussen over dc ooi log waarin verschrikkelijk veel werd gebeden. Dat vind ik dus een verkeerd beeld geven, niet heel Nederland heeft zoveel ge beden in de oorlog. Daarvan zijn er dus nog maar een paar blijven staan. Maar misschien dat op <*cn christelijke school een andere keuze wordt ge maakt." „Of die boeken over dc blanke missionaris die de zwartjes in Afrika gaat bekeren. Ik vind dat dat in deze tijd niet meer kan", oordeelt Dc Boer Discriminatie Dc moeder van Marjan werkt. Vader studeert en doet de huis houding. Marjan mag een dagje met hem mee Ze is actief en neemt initiatieven.Het is de beoordeling van het bock 'Het plan van Marjan van door M. Bloem. Duidelijk een rmanci- patonsch verantwoord boek. In die kolom staat dan ook een isje in de lijst. He "Waaidorp over ran een aantal kinderen uit een stadswijk van Annie M G Schmidt is zowel patonsch alt intercultureel aan bevolen Een goed boek noemt De Boer Twaalf mitertjes duiken onder van M Shenim Het gaat over lohanna die met hulp van een Duitse officier in de oorlog de beeldjes van dc kerktoren verstopt opdat ze niet worden omgesmolten tot munitie. ..Het verhaal doorbreekt het eenzijdi ge vi jandsdenken. Ronduit discriminerende boeken worden niet veel meer geschreven, hebben de leer krachten vastgesteld discrimi natie bestaat vooral uit het ont- kennrn van vrrs< billende t ultu- ren en huidskleuren. Boeken waarin kinderen van verschil lende culturen samen worden afgebeeld, zijn uitzonderlijk." Boeken met als onderwerp 'liassen plakt ren band' en F a tima maakt bet eten klaar' zijn wel aangetroffen, maar nog gren lx»ekrn met titels als 'Fati ma plakt een band'. Is er niet overwogen een lijst te rpaken van volstrekt 'foute' boeken om scholen.voor ren miskoop te behoeden. De Boer. „NVe hebben daar wel aan ge dacht, maar het was praktmh niet uitvoerbaar We morsten nu al zoveel boeken lezen. Daarbij, op iedere school be staat wel een lijst van horken die je maar beter niet In de hoe kenkast kan zetten. Dan moeten ze maar bij elkaar te rade gaan

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 13