Proef met regiotaxi Kabinet loopt vast met de belastingen Varkenspest legt slachterijen stil Binnenland Vietnam: Asielzoekers worden niet vervolgd ÏOI NCPN zet klassenstrijd voort 'Andriessen deed in China goed werk' Staking supermarkt afgeblazen BONDERDAG 7 MEI 1992 5 ast a."kt-" ncóc-j-xh prrscnyr*» cpp g******* Celstraf voor incest met vijf dochters breda» Voor incest met vijf dochters is gisteren een 57-jarige Bredanaar tot zes jaar gevangenisstraf veroordeeld. De uitspraak is gelijk aan de eis van officier van justitie C. Wamaar. De recht bank in Breda vond verkrachtingen bij vier dochters in een pe riode van twintig jaar bewezen. Meestal hield het misbruik pas op als de kinderen het huis uit waren. Met de vijfde dochter pleegde de man drie jaar lang ontucht. Betoger tegen Centrumpartij in cel amsterdam Het Gerechtshof in Amsterdam heeft gisteren een 28-jarige Amsterdammer conform de eis van de procureur-ge neraal veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf waarvan drie maanden voorwaardelijk. De man heeft in maart 1986 mee gedaan aan het verstoren van een bijeenkomst van de Centrum partij in Kedichem. Hij werd eerder door de rechtbank tot een zelfde straf veroordeeld. De zaak werd tot en met de Hoge Raad uitgevochten en uiteindelijk terugverwezen naar het Hof in Am sterdam. Half miljoen bezoekers Floriade zoetermeer In de eerste vier weken dat de tuinbouwtentoon stelling Floriade in Zoetermeer open is, is het aantal betalende bezoekers ruim 10 procent hoger geweest dan werd verwacht. Vandaag wordt de 500.000ste bezoeker verwacht. De Floriade verwacht in totaal 2,9 miljoen bezoekers, van wie 900.000 uit het buitenland. Op 11 oktober sluit de Floriade de poorten. Coberco verhoogt melkprijs boeren zutphen De melkprijs die de zuivelcoöperatie Coberco haar le den betaalt, zal dit jaar ongeveer twee cent per kilogram hoger kunnen uitkomen dan vorig jaar. Dat gaf directie-voorzitter drs J. Plageman gistermiddag te kennen in een toelichting op de jaarcijfers. Vorig jaar bedroeg de melkprijs 79 cent per kilogram tegen 80 cent in 1990 en ruim 88 cent in 1989. Eerste Kamer wil 2,5 miljoen meer den haag De Eerste Kamer denkt in 1993 totaal 17,8 miljoen gulden nodig te hebben om naar behoren te kunnen functione ren. Dit jaar komt de Senaat uit met 15,3 miljoen gulden: 2,5 miljoen minder. De wensen van de Eerste Kamer blijken uit een opgestelde raming van de uitgaven in 1993. Deze moet dienen als basis voor de rijksbegroting 1993. Schriftelijke belofte aan Nederland den haag gpd De Vietnamese regering heeft Nederland schriftelijk gegaran- derd dat Vietnamese vluchtelin gen die naar hun land terugke ren, niet worden vervolgd. In Nederland verblijven nog zo'n 350 Vietnamese asielzoekers, die vorig jaar uit Tsjecho-Slowa- kije, waar zij gastarbeid ver richtten, naar Nederland IMCJKIA MOBILE PHONES DE KLEINSTE van 4.995,- NAAR 3.795,= I™ TELM A TELECOM Kampervest 53, Haarlem tel.nr.: 023-421964 en Hugo de Vriesstraat 32 Nw.-Vennep, tel.nr. 02526- 76100, of bezoek stand nummer 76 tijdens de Bedrijven Kontakt Dagen 6 en 7 mei Kennemer- sporthal te Haarlem. vluchtten. Toen Praag weigerde de asielzoekers terug te nemen, eiste de Tweede Kamer van staatssecretaris Kosto dat uit zetting zou worden opgeschort tot meer duidelijkheid zou zijn ontstaan. De Vietnamezen weigeren tot nu toe terug te keren naar hun geboorteland, omdat zij bang zijn daar te worden vervolgd wegens 'republiekvlucht'. De Vietnamese regering heeft nu toegezegd dat het artikel in de Vietnamese wet dat republiek- vlucht strafbaar stelt, niet zal worden toegepast op de in Ne derland verblijvende Vietname- Asielzoekers die vrijwillig te rugkeren, kunnen behalve het bedrag voor het vliegtuigticket en vijftienhonderd gulden voor het eerste levensonderhoud, ook aanspraak maken op een Nederlandse bijdrage voor het beginnen van economische ac tiviteiten in Vietnam. Overigens staat nog niet vast welk ministe rie de kosten daarvan zal beta len. Het gaat daarbij overigens om relatief beperkte bedragen, aldus een woordvoerder van justitie. Onduidelijk is ook nog wat er gaat gebeuren met Vietname zen die blijven weigeren terug te keren naar Vietnam. De Tweede Kamer zal daarover een oordeel moeten vellen. den haag anp Door het verbod op het vervoer van vee in bijna geheel Zuid- Holland als gevolg van de var kenspest, is een aantal slachte rijen gedwongen de poorten te sluiten. Twee varkensslachterij en in Rotterdam en Oudewater liggen vanaf vandaag stil. Ook een runderslachterij in Bode graven blijft verstoken van vee. Bij beide varkensslachterijen werken in totaal ruim 300 men sen, die werktijdverkorting krij gen opgelegd. Het betreft de slachterij Lunenburg in Oude water, met meer dan 600.000 slachtingen per jaar, en het Rot terdamse varkensslachthuis met 500.000 600.000 slachtingen per jaar. De runderslachterij Domburg in Bodegraven ligt eveneens stil. Bij Domburg werken circa 110 mensen. Volgens woordvoerder G. Kastelein ligt het bedrijf slechts 150 meter binnen het gebied waar een vervoersverbod geldt. Het ministerie van land bouw heeft desondanks geen ontheffing willen geven voor een zogeheten corridor, waar door vee mag worden aange voerd. Domburg, dat wekelijks onge veer 1.400 runderen slacht, heeft hulp gekregen van vier collega-bedrijven die de slach tingen hebben overgenomen. De karkassen worden vervol gens in Bodegraven verwerkt. Het vervoersverbod heeft ook gevolgen voor veehouders die volle stallen dreigen te krijgen. Vooral varkensfokkers die hun biggen aan de mesterijen leve ren, zijn kwetsbaar. Tijdens de varkenspestepidemie in België in 1990 was dat voor het pro- duktschap voor Vee en Vlees aanleiding een opkoopregeling voor biggen in te stellen. Boeren met volle stallen konden hun biggen toen kwijt aan een slachthuis in Bergen op Zoom. Minister Maij stelt tien miljoen gulden beschikbaar Nederland krijgt er met de regiotaxi een nieuwe vorm van openbaar vervoer bij. De regiotaxi kan een alternatief zijn op onrendabele buslijnen, maar kan ook passagiers van hun huis naar de bushalte of het treinstation bren gen. Minister Maij van verkeer en waterstaat wil vanaf 1993 in zes regio's experimenteren met de regio-taxi. Daarvoor heeft ze tien miljoen gulden uitgetrokken. De minister verwacht dat nog dit jaar bekend wordt welke ver voersregio's met het experiment kunnen beginnen. Het zullen in elk geval regio's zijn waar de sa menwerking tussen taxi-bedrij ven en streekvervoerders rede lijk goed is. Spanningsgebieden, waar de taxiwereld de invoering van de populaire treintaxi nog niet heeft geaccepteerd - zoals Den Haag - worden gemeden. Op voorstel van de commissie Van Leeuwen, die gisteren haar rapport over de rol van de taxi in het openbaar vervoer presen teerde, komen er twee soorten experimenten. In sommige re gio's gaan taxi-bedrijven zelf standig regiotaxi's exploiteren. In andere gebieden zullen streekvervoersbedrijven taxi's inhuren. Na verloop van tijd wordt bekeken welke organisa tievorm het beste is. De minister denkt voor maxi maal drie jaar een startsubsidie te geven. Net als bij de treintaxi moet het proiect zichzelf na die tijd kunnen bedruipen. De rit prijs van de regiotaxi wordt waarschijnlijk iets hoger dan die van de treintaxi (vijf gulden). De minister is erg optimis tisch over de invoering op gro tere schaal van de regiotaxi. Ze staat sympathiek tegenover het initiatief van de Noord-Zuidhol landse Vervoermaatschappij (NZH), die onlangs het Haar lemse taxi-bedrijf Cramer Ter voort Holding opkocht. Maar de minister wil, zo liet ze gisteren weten, nog met de NZH praten om te voorkomen dat het streekvervoer subsidies voor openbaar vervoer steekt in het runnen van taxi's. Cramer, mede-grondlegger van de treintaxi en directeur van de Nederlandse Samenwer kende Taxibedrijven, reageert verrast op het bedrag van 10 miljoen. ..Dat is dan 10 miljoen minder dan ze aanvankelijk had toegezegd Hij vindt het rapport van de commissie bovendien een „vat vol tegenstrijdigheden en com promissenHet is hem ook na lezing van het.rapport niet echt duidelijk welke plaats de regio taxi straks op de markt moet krijgen. Een constructie waarbij de taxi de streekbus moet ver vangen, zoals Maij wil, wijst Cramer echter af. Minister Andriessen van econo mische zaken staat niet alleen in zijn tevredenheid over zijn reis naar China. Ook de Neder landse ondernemers die met hem meereisden zijn zeer tevre den over de resultaten en het optreden van de bewindsman Zo verkocht IHC Holland drie baggerschepen ter waarde van 200 miljoen gulden. ..Zonder missie hadden we doodeenvou dig geen schepen verkocht", al dus president I. van Doornma len. IHC doet al sinds 1901 zaken met China en heeft al zo'n zes tig schepen verkocht. Toch maakte het bedrijf tot de twee de helft van de jaren negentig geen kans op verkoop van sche pen omdat in het huidige Chi nese vijf-jaren plan voor de eco nomie baggeren geen rol meer speelt. Doornmalen: „Op 19 maart, dus nadat het kabinet had afge zien van vergunning voor de duikboten voor Taiwan, kregen we als donderslag bij heldere hemel een aanvraag vanuit de Chinese hoofdstad Een heel duidelijk gebaar, nadat An driessen had aangekondigd har de contracten te willen afsluiten om de oude afspraken inhoud te geven." Waar normaal lange onder handelingen volgen, was alles nu binnen zes weken rond. Vol gens de IHC-president heeft Andriessen in Peking „hard ge trokken" aan zijn order. Doorn malen „Toen de zaak muurvast dreigde te komen zitten, bracht hij hem zelfs onder de aandacht van ptaiüet U Fmg I n dal kriel je als bedrijf buiten zo'n missie on 01 ht niri bood Ook de IHC president ver wacht dat de Nederlandse uit voer naar China de komende ja ren zal verdubbelen. Andriessen zelf heeft dit ook al voorspeld. Volgende week debatteert de Tweede Kamer over de resulta ten van de reis duiden er volgens hem op dat de belangstelling voor het com munisme spnnglcvend is. Te meer daar andere partijen het in de strijd tegen ..afbraak van de welvaartstaat" en „opko mend fascisme" laten afweten. De Nieuwe CPN wordt geen exacte kopie van de oude, aldus Van dei Poppe. die 47 jaar lid was van de CPN. Zij zal lering trekken uit de „fouten" die in het verleden zijn gemaakt. Van der Poppes belangrijkste verwijt aan het voormalige Oostblok - communisme is dat dit „onvol doende heeft geluisterd naar de Volgens mede initiatiefnemer N. van Erven moet de NCPN zich vooral zien los te maken van het koude oorlogdenken waarin de oude CPN verstrikt was. „Wij moeten afstand ne men van het zichzelf ingraven, het voortdurend met de rug te gen de muur staan van de oude CPN." Verder is democratie voor de NCPN een „fundamen tele voorwaarde" voor sodalis- De NCPN. die zegt enkele duizenden sympathisanten ie hebben, wil ..een actie partij zijn", maar ook gaan deelne men aan de verkiezingen. Sa menwerking met Groen Links, waarin de oude CPN opging, sluiten de initiatiefnemers niet uit. al vinden dat zij dat deze partij onvoldoende antwoorden nceft op maatschappelijke vra gen aLs „de aanval op oe voor z.ieningen in de gezondheids zorg en onderwijsHet initia- tiefcomitë heeft ook contacten mrt buMmkadn stemden rn st i.it m beginsel sympathiek trgrnover de regi mes in Cuba en hina. w.i.u „het imperialisme geen vrij spel heeft". 'Nederland traag bij invoering vrije markt' brussel gpd-anp Nederland is veel te traag bij de uitvoering van de EG-besluiten over de vrije binnenmarkt, die begin 1993 moet ingaan. Alleen Italië doet het nog slechter. Dat zegt Rinnooy Kan, de voorzitter van de werkgeversorganisatie VNO. Rinnooy Kan denkt dat het Ne derlandse bedrijfsleven daar door schade zal ondervinden. De bedrijven zullen een slechte re uitgangspositie ten opzichte van het buitenland hebben. Hij sluit niet uit dat het bedrijfsle ven zal proberen die schaae op de regering te verhalen. Een re cente uitspraak van het Euro pees Hof van Justitie opent mo gelijkheden, aldus de VNO- voorzitter. Als een van de redenen voor de trage gang van zaken noemde Rinnooy Kan de complexe wet geving in Nederland, maar hij vindt dat geen excuus. Er wordt volgens hem op de ministeries - vooral landbouw, wvc, justitie en financiën - onvoldoende voorrang gegeven aan de EG- wetgeving. De belofte dat bin nen een maand na de besluit vorming in de EG de ministeries de Nederlandse wetsvoorstellen klaar zouden hebben, wordt vaak niet nagekomen. Nederland, dat zich zo graag als pro-Europa verkoopt, kan het zich niet permitteren achteraan te lopen. Overigens zit er ook achterstand bij de EG in Brus sel. Dit jaar moeten nog 66 van de 300 benodigde maatregelen worden aangenomen. Uiterlijk in 1993 einde aan monopolie betaalautomaten Vier jaar geleden stelde de toenmalig een elektronisch betaalsysteem in w< met betaalpas en pincode afrekenen. amsterdam anp Uiterlijk volgend jaar moet een einde komen aan het monopo lie op betaalautomaten in win kels Alleen Be.me! een s.mien werkingsverband van Neder landse banken, verkoopt en ex ploiteert die nu en stelt de tarie ven vast. Staatssecretaris Van Roov van economische zaken heeft dat besloten. Het besluit van de staatsse cretaris is gisteren op de jaar vergadering van het Vakcen trum Levensmiddelen in Am sterdam met gejuich ontvan gen. Het Vakcentrum diende al in 1990 een klacht in tegen het monopolie van Beanet. In de toekomst kunnen individuele banken zélf met de detailhandel onderhandelen over de tarieven voor elektronisch betalen. Van Rooy vindt dat in het ge- minister van financien Ruding king. Albert Heijn liet de minister val van de betaalautomaten sprake is van een monopolie en dat dit in strijd is met de wet economische mededinging. Bo vendien vindt de bewindsvrouw dat de economische machtspo sitie van Beanet ten opzichte van de winkeliers onlangs is uit gebreid doordat Albert Heiin zich erbij aansloot. Verwacht wordt dat een aantal grote con currenten van deze winkelketen binnenkort zal volgen. Directeur W QtonvUk van Ba* anet in Hoofddorp beschouwt de beschikking van het ministe rie van economische zaken als een bevestiging van de tot nu toe gekozen opzet, waarin was voorzien in een introductiepe riode. Ook directeur L Over- mars van de Nederlandse Ver eniging van Banken beschouwt de beslissing van de minister als een „schouderklopje". Belastingen. Alleen het woord al roept afgrijzen op. Het is immers synoniem voor betalen, en dat doet niemand graag. Dat weten ze in politiek Den Haag ook erg goed. Niet voor niets besloot het kabinet al bij het aantreden de lastendruk (het beslag van belastingen en premies op elke verdiende gulden) tussen 1990 en 1994 niet te laten stijgen. Er mocht net iets meer dan twee kwartjes afgaan (53,6 cent om precies te zijn), maar daarbij moest het blijven. Twee jaar later hebben de problemen zich torenhoog opgestapeld. In 1991 werd de grens van 53.6 cent al doorbroken, dit jaar gebeurt dat weer en voor 1993 te kent zich eenzelfde beeld af. De lasten moeten dus om laag. Maar dat kost de overheid geld. En waar moet dat vandaan komen? Want de overheid heeft het zich er de afgelopen jaren bepaald niet gemakkelijker op ge maakt. Sinds 1990 zijn de premies aow, aww, awbz en aaw (de volksverzekeringen) in de belastingen verwerkt. De volksverzekeringen bepalen voor een groot deel de hoogte van het tarief in de eerste belastingschrijf. Over de eerste 42.996 gulden inkomen moet nu 38,55 pro cent belasting worden betaald, waarvan 25,55 procent voor de volksverzekeringen. Dertien procent is echte belasting. Die premies kunnen niet omlaag. De bevolking ver grijst. de algemene weduwen- en wezenwet (aww) wordt vervangen door de ruimere Algemene Nabe staandenwet en de awbz premie wordt hoger naarmate de stelselherziening gezondheidszorg (plan-Simons) vordert. En de arbeidsongeschiktheid (aaw) wil ook maar niet dalen. Kortom: de belastingdruk heeft de nei ging te stijgen. Bovendien werkt het kabinet zichzelf in de nesten In een poging het inkomensbeeld voor 1993 draaglijk te maken, werd enkele weken geleden besloten de belas tingvrije som met 230 gulden te verhogen Omdat tege lijk werd vastgelegd dat de belastingen niet met de in flatie worden aangepast, blijft het laagste belastingtarief gelden voor inkomens tot 42.966 gulden. Door onderin de belastinvrijstelling te vergroten zon der de bovengrens van de eerste schrijf op te trekken, wordt het deel van het inkomen waarover belasting wordt betaald kleiner Over een kleiner stukje hetzelfde willen binnenhalen vertaalt zich onvermijdelijk in ho gere tarieven hogere lasten dus. Hetgeen het kabinet juist niet zegt te willen En dan is er nog de btw verlaging van 18,5 naar 17,5. Dat kost in eerste instantie 1.7 miljard gulden, blijvend 1.9 miljard. Groot geld dus, dat moet worden gevonden door verschuivingen in de belastingen. Dat moet zoda nig dat de totale lastendruk niet stijgt, terwijl de lagere inkomensgroepen worden ontzien Dat kan door de hogere inkomens zwaarder te belasten, maar dat stuit op grote problemen binnen het CDA. Dat wil de belas tingen voor deze groep juist veriagen. Blijft het bedrijfsleven als geldkraan over Door te tor nen aan de belastingfacilitriten voor ondernemers kan de totale lastendruk gelijk blijven terwijl de 'koop krachtplaatjes' niet worden aangetast Maar helaas Het kabinet heeft de werkgevers nodig voor loonmatiging en meer hanen Het afpakken van hun belastingvoor deeltjes zal het klimaat daarvoor niet verbeteren. Ln de smoes dat een btw verlaging ook voor hen gunstig is (meer omzet, lagere inflatie en minder hoge looneisen) zullen werkgevers niet aanvaarden. Dat mort immers nog maar blijken, terwijl ze de renten al kwijt zijn Al met al zit het kabinet dus klem F «tra bezuinigen wil het niet. Snijden in subsidies heeft koopkrachteffec ten en levert dus problemen op Het verlagen van ande re sociale premies als zw, wao. ww en ziekenfonds zit er niet in. Dat levert ook geen geld voor een lagere btw Uitstel van lastenverhogingen dan? Daarmee worden een beter openbaar vervoer en het milieu getroffen En dat willen we toch ook niet Wie fluistert daar dat we de grens van 53,6 cent maar los moeten laten? amsterdam De acties bij de supermarkten zijn gisteren afgeblazen. Op een bijeenkomst in Am sterdam besloten ongeveer 350 werknemers uit de supermarktsector in grote meerderheid met on middellijke ingang weer aan de slag te gaan nu de cao-onderhandelingen volgende week maandag worden hervat. Afhankelijk van het onderhande lingsresultaat beslissen de vakbondsleden op 18 mei over de vraag wat verder moet gebeuren. De Dienstenbonden van FNV en CNV willen maandag een tweejarig contract afsluiten waarin de loon achterstand die er volgens hen in de supermarkt- sector is vergegeleken met bedrijven als Koninklij ke Bijenkorf Beheer althans gedeeltelijk wordt weggewerkt. De onderhandelingen worden hervat op uitnodiging van de werkgevers die overigens ontkennen dat sprake is van een loonachterstand. In de supermarkteector werd sinds vijf weken op bescheiden schaal gestaakt. De staking zette ech ter niet veel zoden aan de dijk omdat de werkge vers met werkwilligen de zaak draaiend konden houden. foro anp» cor mulder UTRECHT «AMR Een groep oud-leden van de voormalige CPN wil een nieuwe communistische partij oprich ten onder de naam Nieuwe Communistische Partij Neder land (NCPN). Doel van de nieu we partij, waarvan het oprich tingscongres in november plaatsvindt, is het hervatten van de klassenstrijd aan de hand van de geschriften van Karl Marx. Uiteindelijk moet dat lei den tot het ontstaan van een so cialistische maatschappij. De initiatiefnemers, verenigd in het Initiatiefcomité NCPN. hebben dat gisteren in Utrecht bekendgemaakt. Het Comité is een samenwerkingsverband van het Communistisch Platform Brabant, de Groninger Commu nisten en de Vereniging van Communisten in Nederland (VCN). een afsplitsing van de oude CPN. Volgens Comité-lid Van der Poppe toont de teloorgang van het communisme in Oost-Euro pa allerminst aan dat deze poli tieke ideologie geen bestaans recht meer heeft. Fen 1 mei-de monstratie van vijftienduizend communisten in Moskou en tal van „signalen" in eigen land

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 5