'Vissers hard aanpakken' Gezondheidszorg zet acties vandaag voort ,,'t Zou niet gek zijn De varens in het cao-woud van de zorg als m'n studiefinanciering ook nog iets extra's oplevert." Binnenland Stekelenburg noemt ziektepreventie succes Wallage houdt hard vast aan opheffingsnorm DONDERDAG 7 ME11992 Bewakers warenhuis aangehouden den haag De politie van Den Haag heeft vijf beveiligingsbeamb ten van een warenhuis op het Spui aangehouden. Zij worden verdacht van openlijke geweldpleging tegen klanten die zij ver dachten van diefstal. Bij de politie zijn vijf aangiften binnenge komen. Aanleiding voor onderzoek was de aangifte van een man die op 8 april door de beveiligingsbeambten werd geslagen. De man bleek niets te hebben gestolen, maar had haast om het wa renhuis te verlaten. Hij werd op straat door de beveiligingsbe ambten aangehouden en geslagen. Ook in de andere gevallen zouden de beveiligingsbeambten klappen hebben uitgedeeld aan mensen die zij verdachten van diefstal, aldus een politie woordvoerster. Rechercheteam aanslagen opgeheven den haag Het speciale rechercheteam dat aanslagen op migran tendoelen in Den Haag onderzocht, is opgeheven. Het onder zoek wordt in verminderde mate voortgezet door het bureau zware criminaliteit. Een uitzending van Opsporing Verzocht over de aanslagen in Den Haag leverde weliswaar 100 tot 120 tips op, maar geen ervan leidde tot concrete aanwijzingen over de daders. Bij de aanslagen werd vooral grote brandschade aan gericht. Er vielen geen slachtoffers. Ze zijn door verschillende onbekende extreem-rechtse groeperingen opgeëist. Lts-klas massaal op het dievenpad winschoten Bijna alle leerlingen van een tweede klas van een lts in Winschoten hebben bekend dat zij betrokken zijn geweest bij een omvangrijke serie winkeldiefstallen. De circa twintig leerlin gen maakten deel uit van een groep van vijftig jongeren in de leeftijd van twaalf tot achttien jaar. Zij werden de afgelopen we ken aangehouden door de politie. De jongelui gingen de afgelo pen maanden telkens in wisselende samenstelling op dieven pad. Daarbij hadden zij het met name gemunt op dure sport schoenen en merkkleding. Volgens een woordvoerder van poli tie is de middenstand van Winschoten zeker voor zo'n tiendui zend gulden gedupeerd, maar ligt de werkelijke schade waar schijnlijk nog veel hoger. Commissie Biesheuvel pleit voor veel meer eigen verantwoordelijkheid Nederlandse vissers moeten worden gedwongen regio nale groepen te vormen, waarbinnen de vangstrechten kunnen worden verdeeld en beheerd. Vissers die weige ren toe te treden tot een dergelijke groep, krijgen allerlei belemmeringen opgelegd. Degenen die toetreden, krij gen de voorwaardelijke toezegging dat ze het hele jaar mogen doorvissen. getjesdag (23 mei) aanbieden aan visserijminister Bukman. Volgens secretaris H. van der Bend van de stuurgroep is het niet ondenkbaar dat het eind rapport afwijkt van het concept rapport. Minister Bukman zei enkele weken geleden dat de vissers Dat stelt de commissie Biesheu vel in een concept-rapport over de aanpak van de voortdurende vangstoverschrijdingen. De stuurgroep, die vorig jaar no vember werd geïnstalleerd, wil het definitieve rapport op Vlag- meer verantwoordelijkheid moeten overnemen van de overheid. De voorstellen van de stuurgroep Biesheuvel geven daar verder vorm aan. Het be stuur van de regionale groepen krijgt het beheer over de vis quota in handen. Tegelijkertijd wordt het verantwoordelijk ge steld voor de naleving van de overeenkomsten. Het kan daar op ook worden aangesproken, aldus het concept-rapport. Het belangrijkste effect dat de commissie wil bewerkstelligen is dat de aanvoer van met name tong en schol beter over het he le jaar wordt gespreid. Momen teel verkeren de vissers in een zogeheten 'prisoners-dilemma', stelt de stuurgroep. Uit angst dat het nationale quotum door collega-concurrenten wordt vol- gevist, proberen de vissers hun persoonlijk quotum zo snel mo gelijk vol te vissen. Het gevolg is dat in de eerste helft van het jaar de aanvoer hoog is en de prijzen laag zijn. In de tweede helft van het jaar, als de aanvoer noodgedwongen stil ligt, schie ten de prijzen omhoog. Volgens Van der Bend kan met het nieuwe systeem ook worden ingespeeld op het voor nemen van Bukman het aantal zeedagen per visser drastisch te beperken. Bovendien is het meer in overeenstemming met de markt en bevat het elemen ten van sociale controle, aldus Van der Bend. Vissers die weigeren deel te nemen aan de groepsvorming moeten worden geïsoleerd, zo stelt de stuurgroep. Zij moeten een verbod krijgen op het huren en verhuren van vangstquota. Bovendien zouden ze scherper in de gaten moeten worden ge houden door de Algemene In spectiedienst. „Wie zich buiten het stelsel plaatst, geeft aan niet bereid te zijn tot een beheerst vangstgedrag en het tegengaan van marktsverstorendc activi teiten", aldus dei foxhol anp FNV-voorzitter Stekelenburg denkt dat de afspraken over preventieve maatregelen tegen ziekteverzuim in veel recente cao's veel beter zullen werken dan de 'arbeidsvoorwaardelijke prikkels' die het kabinet graag had gezien. Stekelenburg zei dat vanmorgen in Foxhol bij de start van een actie van de In dustriebond FNV om het ziekte verzuim in de Groningse scheepsbouw terug te dringen. Hij beaamde dat er bij de lo pende cao-onderhandelingen niets terecht is gekomen van prikkels, zoals het inleveren van loon of vrije tijd of juist extra loon en meer vrij, om het ziek teverzuim te lijf te gaan. Steke lenburg zei dat de FNV zelf al niet van harte met die 'prikkel afspraken' akkoord ging. De bonden en de werknemers in de bedrijfstakken voelden er helemaal niks voor, en de werk gevers hadden er geen trek.in om bij de cao-onderhandelin gen een aanpak door te zetten die volgens Stekelenburg ver moedelijk toch niet het ge wenste resultaat zou opleveren. Volgens de FNV-voorzitter zijn de afspraken over preventie meer toegesneden op de speci fieke noden van de bedrijfstak ken en zetten ze daarom ver moedelijk meêr zoden aan de dijk. Het is volgens Steleken- burg nog te vroeg om conclu sies te trekken over het verband tussen die aanpak en de daling in het ziekteverzuim, maar toch is nu al te zien dat de toegeno men aandacht voor ziekte en arbeidsongeschiktheid vruchten begint af te werpen. Blijkens cijfers van het GAK is het ziekteverzuim in 1991 met een half procent gedaald van 9 naar 8,5. Daarnaast laat een on derzoek van de Loontechnische Dienst bij circa 600 bedrijven zien dat steeds meer bedrijven maatregelen nemen om het ziekteverzuim te lijf te gaan. Zo deed in juli 1991 slechts 29 pro cent van de bedrijven iets aan verzuimbeleid en reïntegratie van zieke werknemers. Een half jaar later was dat al 41 procent. De acties voor een betere cao in de gezondheidszorg zullen van daag worden voortgezet bij 13 ziekenhuizen, verpleeghuizen en pschiatrische inrichtingen in het hele land. Het gaat om werkonderbrekingen van één of meer uur. Gisteren, op de eerste actiedag, is het werk in zo'n 30 instellingen voor enige tijd stil gelegd, vooral in het zuidwesten van het land. De bonden toonden zich te vreden over de eerste actiedag en over de actiebereidheid. De patiënten hebben er volgens hen niet negatief op gereageerd. De inzet van de acties is een loonsverhoging van 4,5 procent en verlaging van de werkdruk. Het kabinet heeft een loonsver hogingvan 3 procent geboden. Als actiemiddel proberen de bonden nu met de instellingen apart zogenoemde 'huisover eenkomsten' af te sluiten. Met de directie van het Sophia-zie- kenhuis in Zwolle werd gister middag overeengekomen dat onderzocht zal worden of dit ziekenhuis uit eigen zak de ge vraagde loonsverhoging kan be talen. Dit zal 40 tot 50 arbeids plaatsen kosten, maar met dit verlies aan werkgelegenheid hebben de bonden ingestemd. De AbvaKabo heeft inmiddels meer dan tien andere instellin gen gepolst naar hun bereid heid om afzonderlijke werk- overeenkomsten af te sluiten, maar die reageerden vooralsnog afwachtend. De werkgeversorganisaties in de zorgsector praten vanmid dag met minister De Vries van sociale zaken en staatssecretaris Simons (volksgezondheid) over het cao-conflict. Simons heeft van het kabinet 'enige marge' gekregen om tot een goede cao loonsverhoging van 3,65 pro voor de circa 500.000 werkne- cent. mers te komen. Hierbij zal ook Volgens AbvaKabo onderhan- hèt resultaat van het ambtena- delaar Wirtz gaat het de werkers renoverleg een rol spelen. Die in de gezondheidszorg niet al- kwam op jaarbasis uit op een leen om geld. „Die looneis van 4,5 procent volgt slechts de marktontwikkeling. Bovenal ei sen we een verdere verminde ring van de werkdruk, want zoals het er nu uitziet is daar voor na 1992 geen geld meer." Landbouwschap wil duidelijke keuze Bukman pw haag «anp Het Landbouwschap neemt geen genoegen met de houding die minister Bukman heeft aan genomen in het debat over de hervorming van het Europese landbouwbeleid. De minister heeft weliswaar een omme zwaai gemaakt, maar verzuimt duuitïi|kc keu/es te maken. 10 stelt het schap. Dat bleek gisteren tijdens een bestuursvergadering, waar ook het Landbouwschap besloot zich niet langer te verzetten te gen de hervormingsplannen van de EG. Om de landbouw overschotten weg te werken, wil de Gemeenschap boeren niet langer subsidie geven op hun proidukten. In plaats daarvan moeten de prijzen sterk omlaag en moeten de boeren inko menssteun krijgen. Bukman was eerst fel tegen, maar ging overstag omdat een meerderheid in de EG MacS- harry steunt Ook het I .nul bouwschap vindt het niet realis tisch nog langer vast te houden aan het oude beleid. Het schap neemt echter nadrukkelijk al stand van uitlatingen van Buk man. waarin deze pleit voor ge ringe prijsdalingen en geringe compensaties. „Bukman wil de kool en de geit sparen. Maar het is duidelijk dat er een forse prijsdaling moet worden door gevoerd met honderd procent compensatie voor de boeren", aldus vice-voorzitter M. Va rekamp. 'Politie werkte slecht samen met België' De PvdA-kamerledcn Stoffclen i n Bwldan> main rich be zorgd over de samenwerking luMn justitie ''O politie In Ne derlana en België. Aanleiding is de arrestatie van een man uit Woensdrecht, die heeft bekend twee Belgische meisjes te heb ben ontvoerd en vermoord De man werd al eind vorig jaar ver dacht, maar werd pas in april verhoord. De PvdA-kamerleden hebben schriftelijke vragen hierover ge steld aan minister Hirsch Ballin van justitie. Zij willen van hem weten hoe hij „de dringend noodzakelijke verbetering van de samenwerking tussen politie en justitie in Nederland en Bel gië" tot stand denkt te brengen. rekening waarop je studiefinanciering wordt den haag» jan harren gestort, kun je bovendien voor slechts 25 piek een PostbankCard, de credit card van de Postbank, aan- schafFen. En kun je óók nog eens tot f 1.000,- 'rood' staan zonder dat het je veel Wie z'n studiefinanciering op z'n girorekening laat storten, kan gratis een Postbank Studentenpas krijgen. van de nieuwe, voordelige studentenverzekering van de Postbank? Je ziet: je studiefinan- .Als je studeert, en je laat je studie financiering op je girorekening storten, genietje veel extra voordelen. Je hebt niet alleen het gemak van girobetaalkaarten. Ook kun je zonder kosten geld opnemen 'uit de muur' met je giromaatpas. Bovendien krijg je gratis de Post bank Studentenpas. Daarmee kun je bij allerlei winkels tot 20% korting krijgen. waard. Vraag dus via telefoon 06 - 0400 de folder 'Studeren en de De ambtenaren krijgen salarisverhogingen van 3 plus 1 procent. Dan moeten mensen die in de gezondheidszorg werken, op een zelfde soort loonsverbetering kunnen reke nen: 3,65 procent dus!? Het is voorstelbaar dat menigeen nu al de draad kwijt is. Vanmiddag zijn minister van sociale za ken De Vries en staatssecretaris van volks gezondheid Simons bij elkaar met de werk gevers in de gezondheidszorg om te bespre ken wat het onlangs begonnen cao-overieg met de vakbonden mag gaan kosten. Ter wijl de bonden de stakings-, model- en zon dagsdienstenacties al zijn begonnen. Ineens dook deze week het percentage van 0,65 op als het bedrag dat de zieken huisdirecties en andere werkgevers in de gezondheidszorg extra zouden mogen bie den boven op de 3 procent die het kabinet al acceptabel vond als loonsverhoging in de nieuwe cao's. Dat de bonden minstens 4,5 procent meer wensten om in de pas de blijven met de loonontwikkelingen in het particuliere bedrijfsleven liet de regering koud. Maar wat moest onder die 0,65 procent worden verstaan. Zouden de lonen met in gang van 1 april 1992 (de ingangsdatum van de nieuwe cao) met 3,65 procent mo gen stijgen in plaats van met de eerder aan geboden 3 procent? Dan zouden de ver pleegkundigen en hun collega's in zieken-, verzorgings-, verpleeg- 'en psychiatrische inrichtingen er bekaaid af komen in verge lijking met de ambtenaren, met wie ze vol gens alle cao-partijen vergeleken zouden moeten worden. Wat is de verwarring, die inmiddels ook in ambtenarenland is toegeslagen. Er was i 3 plus 1 procent overeengekomen plus nog eens 6 procent over het salaris van de maand september. En nu valt opeens het percentage van 3,65 als loonsverhoging van de ambtenaren. Wie het niet regelmatig volgt, raakt in het cao-woud al bij de eerste varens het spoor bijster. Een voorbeeld maakt misschien duidelijk waar de spraakverwarring begint. Stel dat een ambtenaar in maart een (bruto-)salans had van 100 gulden Met ingang van 1 april krijgt hij, als de vakbonden en de minister van binnenlandse zaken het er tenminste definitief over eens worden, een verhoging met 3 procent. Vanaf april 1992 is het salaris dan 103 gulden. Op 1 januari gaat dat loon nog eens 1 procent omhoog. Dat levert per maand 1 procent van 103 gulden op. Dat is 1,03 ex tra. Vanaf januari tot en met in elk geval 31 maart 1993 (einddatum cao) krijgt die amb tenaar dan dus per maand 104,03 in de knip. Vergeleken met het loon van eind maart 1992 is dat 4,03 procent meer. Nee, wordt er nu gezegd. Eigenlijk had de ambtenaar de 3 plus 1 is 4 procent al moe ten krijgen met ingang van 1 april 1992. Dan had hij al die maanden 4 gulden in plaats van 3 gulden per maand meer in nanden gekregen. Dat is 12 maal 4 is 48 gul den, en dus 4 procent van de 1200 gulden die hij in die 12 maanden aan loon had ont vangen als de cao verhoging er niet was ge weest. Nu krijgt hij 9 maanden lang slechts 3 gulden per maand erbij (is 27 gulden) en 3 maanden lang 4,03 (is 12,09). Bij elkaar levert dat 39,09 op. ofwel, vergeleken met diezelfde 1200 gulden, een gemiddelde loonsverhoging met 3,26 procent Dat is dus zo'n 0,75 procent minder. Hoe wel het feitelijke loon vanaf 1 januari per maand toch 3 procent (nog steeds per 100 gulden) hoger ligt dan wanneer de 4 pro cent ineens was gegeven. Kleinigheden na tuurlijk, maar toch. Trouwens, aan dat kleinigheidje is ook nog gesleuteld. In de maand september komt er een eenmalige uitkering van 6 pro cent van het maandsalaris Dat salaris ligt dan inmiddels op 103 gulden. De 6 procent daarover levert dan een uitkering op van ƒ6,18. Over de volle 12 maanden van de cao-looptijd gerekend komt de verhoging dan uit op 39,09 plus 6,18 is 45,27 In percentage van het oude loon is dat een verbetering met gemiddeld 3,77 procent, zij het dat het stukje eenmalige uitkering niet structureel is, niet meetelt dus wanneer de lonen te zijner tijd verder worden verhoogd. Cao-onderhandelaars zijn meesters in het cijferen. Ze kunnen vallen over een tiende van een procent, hoewel voor de meeste werknemers het meest interessant /al zijn wat ze uiteindelijk contant in de knip kun nen schuiven. In de gezondheidszorg wordt vandaag het gemillimetcT hervat. Eerde in zet: 0,65 procent meer. Of het straks ieder een duidelijk zal kunnen worden gemaakt hoe men tot die 0,65 is gekomen, mag een vraag zijn. Maar misschien weten we het antwoord daarop vanavond Trouwens, alleen het kabinet herft tot dusver een oplossing voor het vraagstuk waar de oorspronkelijk geboden loonruimte van 3 procent vandaan kan worden gr haald. Vermindering van het ziekteverzuim levert geld op en verder moet het Pensioen fonds PGGM er maar voor zorgen door de pensioenpremies te veriagen Maar daar willen noch de werkgevers noch do werkne mers aan Dat is geld waar hel kabinel van af moet blijven. De verwachtingen voor het gesprek zijn met de bewindslieden van so ciale zaken en van volksgezondheid zijn niet hooggespannen. n. Daar word je een stuk POSTBANK zoetermeer Thuisbankieren doe je met de Postbank. Staatssecretaris Wallage (onder wijs) zwicht niet voor de druk van de Eerste Kamer om de op heffingsnorm voor scholen te verlagen. Voor de CDA-fractie is de norm van 240 leerlingen het grootste struikelblok voor in voering van de basisvorming In antwoord op schriftelijke vragen uit de Senaat houdt Wal lage onwrikbaar vast aan zijn vi sie dat 240 leerlingen in princi pe de ideale maat is voor een brede scholengemeenschap'. Zo'n brede school is voorwaar de voor invoering van de basis vorming. In bijzondere gevallen kan zo'n groie school wel een 'nevenvestiging' in stand hou den om tc voorkomen dat de leerlingen te ver moeten reizen. De CDA fractie in de Eerste Ka mer heeft grote moeite met dit onderdeel van de wet op de ba sisvorming. De CDA'crs vinden dat 180 leerlingen een voldoen de grote school oplevert De regeringspartij dreigt haar Steun aan het wetsontwerp tc onthouden als dc staat sse< ret a ris haar niet tegrmoct komt.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 3