Specialiteiten Belgische brouwerij Biertoren bekend tot in Zuid-Korea De ui:heen Smaak onmisbare smaakmaker Koffie anders 'Vrijdag visdag' zo goed als verdwenen DONDERDAG 7 ME11992 MENU VAN voorlichtingsbureau DE DAG voor de voeding GEVULDE CHAMPIGNONS {zie onderstaand recept) ROLLADE BLOEMKOOL MET KERRIE AARDAPPELEN Maak vier grote champignons schoon. Snijd de stelen er af en snijd deze klein. Fruit een stukje kleingesneden ui in 10 gram (dieet- jmargarine of boter. Bak een plak klein ge sneden ham en de champignonsteeltjes mee. Strooi er paprika; peper en weinig zout over. Vul de champignons met dit mengsel. Snijd een grote plak kaas in vie ren. Leg op de champignons een plakje kaas en zet de champignons even onder de grill. Per persoon: 450 kilojoules, 110 kilocalo rieën, 6g eiwit, 9g vet 2g koolhydraten. REDACTIE •MCNRifTTEV MAKREEL IN FOLIE (zie onderstaand recept) KROPSLA MET TOMAAT EN KOMKOMMER AARDAPPELPUREE BLANKE VLA MET GEMBER Maak een makreel schoon en verdeel de vis in twee mooie stukken. Bestrijk de delen aan de binnen en aan de buitenkant dun met mosterd en leg ze op een stuk alumini umfolie (de doffe kant buiten). Bestrooi de vis met fijngeknipte peterselie; fijngeknipte bieslook en wat basilicum. Leg op elk vis- deel 2 plakjes citroen en vouw de pakketjes goed dicht. Leg ze vervolgens 25 minuten midden in een matig hete oven (175 graden C.) Per persoon: 770 kilojoules, 180 kllocalo- rieën, 19g eiwit, 12g vet Og koolhydraten. GESTOOFDE KARBONADE DOPERWTEN MET WORTELTJES AARDAPPELEN CITROENPUDDING MET SINAASAPPEL (zie onderstaand recept) Maak half pakje instantpuddingpoeder (ci- troensmaak) met eenvierde liter karnemelk klaar. Snijd een halve sinaasappel klein en snijd de andere helft in plakken. Verdeel de sinaasappelstukjes over twee coupes en giet de pudding er over. Laat de pudding op een koele plaats stijf worden en gameer hem met plakken sinaasappelStrooi er wat ge roosterde, geschaafde amandelen over. Per persoon: 490 kilojoules, 120 kilocalo rieën, 4g eiwitten, Og vet, 26g koolhydra ten. Alle recepten zijn bedoeld voor twee perso nen. LIEVELINGSRECEPT „Dit gehaktrecept heb ik 'bij toeval' een keer klaargemaakt," schrijft ALICE HULSE BOSCH uit BLOEMENDAAL. „Het was zo'n smakelijk succes, dat het regelmatig weer op het menu staat. Voordeel is ook dat het gerecht zeer eenvoudig en snel te bereiden is." De rijst zoals ge bruikelijk koken. In wat boter het gehakt rul bakken in een braadpan. Prei wassen en in dunne ringen snijden. Het gehakt kruiden met wat zout en peper. De shoarma-kruiden toevoegen en de prei door dit mengsel roeren. Deksel op de pan doen en het geheel ongeveer 20 minuten la ten smoren. Af en toe roeren en eventueel een scheutje water toevoegen. Tot slot de rijst door het mengsel scheppen. Lekker met sla erbij. Hebt u ook een lievelingsrecept stuur dit dan aan Dam ia te Dagbladen, Postbus 507, 2003 PA Haarlem, t a v. redactie 'Smaak'. De inzender van het geplaatste recept krijgt een WV-cadeaubon van f25,- toegezonden. Nodig 200 gram ge hakt; half zakje shoarma-kruiden; 2 ot 3 flinke preien; zil vervlies rijst wat zout en peper. Wie eet er niet dagelijks ui? Ver werkt in salades, soepen, kant- en-klaar-gerechten, in de Hol landse en uitheemse keuken, uien behoren eigenlijk overal bij en verlenen aan ieder gerecht net dat beetje extra smaak. Bijna achteloos worden uien ge sneden. gesnipperd en ver werkt. Velen weten niet dat men met een simpele ui een buiten gewoon gezond voedingsmid del aan een gerecht toevoegt. Een rauwe ui bestaat voor 96 procent uit water en levert maar 49 kcal per 100 gram en 10 mg vitamine C (bos ui 25 mg en 'het neefje' bieslook zelfs 40 mg vitamine C). Daarnaast is de ui rijk aan calcium, natrium en vooral kalium. Al in de oudheid was de thera peutische waarde van de ui be kend. Men prees de ui om zijn lichaamszuiverende sappen en om zijn eigenschap de spijsver tering te stimuleren en de eet lust op te wekken. Ook meende men door het eten van uien ziekten als geelzucht, maagzwe ren en nierstenen te kunnen be strijden. De uienfamilie bestaat uit de bekende gele ui, de rode en wit te ui, bos- of lente-uitjes, maar ook de knoflook en bieslook. Uien, ingemaakt tot Amster damse of zilveruien. zijn zeer geliefd en smaken heerlijk bij salades, stamppotten en snacks. Elke ui heeft zijn eigen karakte ristieken. De gele ui is het pit tigst en wordt het meest in Ne derland gegeten. De iets milde re rode ui is sterk in opmars. Met zijn mooie kleur geeft hij elke salade een vrolijk accent. Lente-uitjes zijn vooral verruk kelijk in oosterse maaltijden en gesneden in kleine ringetjes •leren dj elk §brr kd Uien zijn het gehele jaar door te koop los. in netten of voorge sneden. Om de Nederlandse ui enfamilie eens in het zonnetje te zetten heeft het NfVAA een folder uitgebracht met een keur aan recepten en bereid ingstips; „Nieuwe Variaties met Ui In deze brochure vindt de consu ment o.m. recepten als uien chutney, knoflooksoep, uicn- brood en nmtelw ufen-recep- tuur voor de bereiding van Thaise gehaktballetjes en curry- gerechtcn. Niet moeilijk, zeer smakelijk en succes verzekerd De gratis folder is aan te vragen bij: NIVAA. antwoordnummer 17213, 2501 VH Den Haag (geen postzegel nodig). Onder vermel ding van 'Nieuwe Variaties met ur. Pannekoeken Verse vis wordt vooral op vrijdagochten in alle vroegte aangevoerd, daarom blijft vrijdag een Ideale dag om vis te eten. united photos de boer»ron pichel Nederland heeft geen echte eet cultuur. Van bijvoorbeeld de Belgen en Fransen kunnen we op dit gebied nog heel wat le ren. Onze zuiderburen maken veel meer werk van de dagelijk se maaltijd. Uitgebreid tafelen is in deze culturen een belangrijk onderdeel van het leefpatroon. In Nederland is op eetgebied een nieuwe trend waarneem baar, die nog wat aarzelend op gang komt. Door de week wordt steeds minder aandacht aan de maaltijd besteed. Gemaksvoe ding heeft haar intrede gedaan. Daarentegen wordt er in de weekeinden wel tijd (en geld) vrijgemaakt voor het 'hobby-ko ken'. In ons eetpatroon zitten voor al vele gewoonten ingebakken. Zo is er de 'vrijdag visdag'. Re cent onderzoek naar de viscon- sumptie wijst uit dat de vrijdag als traditionele viseetdag zo goed als verdwenen is. De mo tieven die aan deze gewoonte ten grondslag liggen zijn echter niet echt actueel meer. Eeuwenlang zorgden de wetten van de Kerk, die één vleesloze dag in de week (vrijdag) voor schreven, voor een vaste afzet Vers-dag De wetten van de Kerk zijn dan wel vervaagd, maar voor de vis- verkoop blijft de vrijdag toch de topdag. De reden hiervoor is de goede aanvoer van vis op deze dag. Vissers maken over het al gemeen weekreizen. Men ver trekt maandagochtend en keert vrijdagochtend in alle vroegte in de haven terug. Het goede dis tributienet zorgt ervoor dat de verse vis dezelfde dag nog in de winkel of op de markt ligt. Vrij dag-visdag' is dus zeker geen slechte gewoonte. De motieven van de heden daagse consument om voor vis te kiezen zijn duidelijk veran derd. Hij kiest voor vis omdat hij vis lekker vindt. De gezonds- heidsaspecten van vis spelen daarnaast ook een belangrijke rol. Ver achter Qua visconsumptie steekt Ne derland schril af bij de buren ten zuiden van ons. De Belg eet gemiddeld 17 kilo vis per jaar en de Fransman maar liefst 23 kilo De Spanjaard is in dit verband de Europese koploper met een gemiddelde consumptie van 35 kilo per jaar. Per hoofd van de bevolking komt de Nederlander niet verder dan een schamele 15 kilo per jaar, hoewel we in 1980 niet meer aten dan gemid deld 12 kilo vis. Nederland, wa terland bij uitstek, blijft on danks deze stijgende tendens toch merkwaarclig ver achter. Het achterblijven van de Ne derlandse visconsumptie bii an dere landen, heeft waarschijn lijk te maken met de gebrekkige verkrijgbaarheid van vis. In Ne derland kennen we ongeveer 2500 verkooppunten voor vis, zeer weinig vergeleken met bij voorbeeld het grote aantal sla gers. In de supermarkten is ver se vis niet of nauwelijks te koop. Voor vlees en kip ligt dit anders. Begin gemaakt De situatie in Engeland heeft dit verband duidelijk aangetoond. Begin jaren tachtig zijn de grootwinkelbedrijven in Enge land vis in hun assortiment gaan opnemen. In vijf jaar tijd is toen de visconsumptie met de Hoewel de haringkar In elke stad, vaak in de buurt van het station, een bekend verschijnsel is. is het aantal verkooppunten van verse vis in Nederland te gering om on ze viscompsumtie op gelijke hoogte te brengen met die van de Spanjaarden ot de Fransen, foto» helft toegenomen. Een opval lend detail hierbij is dat de re gulicre Engelse visdetailhandel van deze ontwikkeling alleen maar profiteerde. In Nederland is aarzelend een begin gemaakt met de verkoop van verse vis in de supermarkt. Albert Hciin is al enkele jaren actief op dit gebied. Een groot schalige wijziging in de verkrijg baarheid van sis laat voorlopig nog op zich svachten. Het lijkt er echter op dat de restaurants van deze ontwikke ling profiteren. Nederlandse restaurateurs constateren over de hele linie een groeiende be langstelling voor vis. Kortom, visliefhebbers genoeg, maar zij moeten voorlopig nog wel moeite doen om aan hun trek ken ie komen. MIX&BAK £lDAS I Met deze beker ts het klaarmaken van een kleine hoeveelheid beslag geen probleem. rorow* Voor een- en tweepersoons huishoudens en jonge gezinnen heeft Koopmans Koninklijke Meelfabrieken bv Mix en Bak ontwikkeld een kant en klare pannekoekmix, verpakt in zak jes van 125 gram In de bijgele verde milieuvriendelijke shaker moet eerst 250 ml melk worden gegoten. Na het toevoegen van 125 gram mix is het geheel na tien seconden 'shaken' klaar om er sier pannekoeken van te hak ken De mix is samengesteld uit een afgewogen aantal granen, zoals tarwe, volkoren tarwe meel, boekweit-, gerst - en ha vermeel en rijstbloem. De prijs van twee zakjes plus shaker is gedurende de introductieperio de verlaagd van ƒ339 tot ƒ2,69. De navulverpakking kost ƒ1,99. 19 9 2 Hoewel Nederland een echt koffiedrinkers land is wie ooit in een bus met Nederlanders in het buitenland een excursie maakte zal dat beamen, rond half elf be gint het geroep op koffie doen we er verder weinig mee. Ook in restaurant komt men veelal niet verder dan een Irish-coffee. Daar moet de 'Week van de Koffie' (van 28 mei t/m 8 juni) iets aan veranderen. De Stich ting Koffie Informatie Bureau (waarin alle koffiebran- ders samenwerken) heeft zes koffierecepten ontwikkeld die horecabedrijven kunnen bestellen. Het gaat om: chocoladekoffie, ijskoffie, gemberkoffie, amandelkoffie, anijskoffie en caramelkoffie. Om alvast in de stemming te komen twee recepten: IJSKOFFIE Zet sterke, gezoete koffie (bijvoorbeeld met bruine bas terdsuiker) en laat deze tenminste een uur in de koel kast afkoelen. Schep een of twee bolletjes vanille-ijs in een hoog glas en vul dit aan met de ijskoude koffie. Doe een toefje slagroom en een cocktail-kers bovenop de koffie en strooi er wat cacaopoeder overheen. Geef er een rietje of lange lepel bij. AMANDELKOFFIE Giet een scheutje amandelsiroop in een kopje of glas en voeg daar sterke koffie of espresso aan toe. Klop slag room, suiker en een lepel cacaopoeder doorelkaar en doe een toefje van deze cacaoslagroom op de koffie. Strooi er geschaafde amandelen overheen en gameer het geheel met een chocolade-koffieboontje. Op weg naar Kampenhout, dorp in de driehoek Brussel- Leuven-Mechelen, raken we, misleid door een afslag-ver doezelend vouwtje in de Michelinkaart van België en Luxemburg, verzeild in Vilvoorde. Brussel heeft in deze voorstad een deel van zijn industrie gedumpt. Dampen de schoorstenen, stalen hekken en hoge fabrieksmuren. Hoe wonderlijk dat in die Brusselse rook nog micro-orga nismen kunnen gedeien die de lambiek .bezwangeren' waaruit de Gueuze ontstaat. Eens had Kampenhout vijf brouwerijen, nu nog maar één. Deze laatste werd in 1845 ge bouwd door Vincent Wouters die het brouwen combineerde met boeren, 's Winters maakte de brouwer mout uit gerst in 'Den Ast'. Vincent Wouters overleed en zijn zoon zette korte tijd het brouwen voort tot ook hij, op jonge leeftijd, stierf. Er werd niet meer gebrouwen totdat in 1938 René Smedts de brouwerij nieuw leven in blies. De vader van René Smedts had in Rots- elare brouwerij Bieren De To ren. Na diens overlijden nam de zoon de naam mee naar Kam penhout waar hij De Biertoren uitbouwde tot een brouwerij met een grote regionale uitstra ling. Edgard en Paul, zoons van René, namen in 1968 de brou werij over. Zij brouwden voor namelijk tafelbieren en maak ten met water uit één van hun drie eigen bronnen limonade en tafelwater. In 1987 trok Paul Smedts zich terug uit de zaak en kwamen de zoons van Edgard in de brou werij. Kris is de brouwer van de twee en Patrick houdt zich met verkoop en marketing bezig. En met de modernisering van de organisatie van het bedrijf werd ook een begin gemaakt met de vernieuwing en uitbreiding van het technisch gedeelte. Nadat de brouwzaal al was vernieuwd, is vorig jaar de afdeling vergis ting en lagering vergroot en on dergebracht in een stuk ver nieuwbouw binnen de muren van de brouwerij. De gistingsca paciteit is vergroot van 400 hl tot 1660 hl en de lagering van 880 hl tot 3500 hl. Daarmee is de produktiecapacifeit op jaar basis van 15.000 hl toegenomen tot 80.000 hl. Speciaalbieren Brouwerij Biertoren is in Neder land vrijwel onbekend. Dat komt omdat de Biertoren pas sinds kort met speciaalbieren op de markt is. Aarschotse Brui ne, vroeger gebrouwen door Re né Smedts in Rotselare was twintig jaar weg tot Edgard Smedts de produktie van dit met twee medailles bekroonde bier op verzoek van de stad Aar schot weer ter hand nam. Aar schotse Bruine is een lichtzerp bier met slechts vier procent al cohol en een aangename af dronk dat 's zomers een goede dorstlesser is en 's winters als degustatiebier goed scoort. Campus, amberkleurig en ze ven procent alcohol, verscheen toen Kris en Patrick de staf kwa men versterken. Vorig jaar kwam daar Campus Gold bij. Dit blonde bier met minder al cohol dan de gewone Campus en een fruitige afdronk is een echt zomerbier. Edgard Smedts is er nog steeds niet helemaal Toch blijft het topdag in verkoop WEEK VAN DE KOFFIE J® «ei t/m 8 i«n content mee, maar hij is dan ook een fijnproever die als lid van het Corps Culinair van Bel gië in vrije uurtjes de koksmuts opzet. Zuid-Korea De vraag naar Campus is in vijf jaar tijfi verscheidene malen verdubbeld en het bovengisten de bier dat na de lagering wordt gefilterd, waarna bij het botte len verse gist wordt toegevoegd voor de hergisting op fles, wordt geëxporteerd naar landen als Frankrijk, de Verenigde Staten en Italië. Nederland is er helaas nog van verstoken, maar dat zal waarschijnlijk niet lang meer duren. Zelfs in Zuid-Korea ken nen ze Campus. Tegelijk met de installatie van roestvrij stalen lager- en vergis- tingstanks, afkomstig uit de zui velindustrie, zijn ook de oude koperen bierleidingen door rvs- buizen vervangen. Voor de her gisting op fles zijn twee nieuwe ruimten gebouwd waar bij een temperatuur van 16 tot 17 gra den de derde vergisting van het gebottelde bier op gang wordt gebracht. In februari kwam de eerste Campus uit de nieuwe brouw- installatie op de markt. Om de consument attent te maken op de vernieuwingen kreeg het bier een nieuw etiket in zwart, rood en goud en met een afbeelding van het vierkante hoofddeksel van professoren en promoven di, waarmee de brouwer aan duidt dat Campus een hoog staand bier is waarop boven dien heel wat gestudeerd is. Bij alle vernieuwingen is de oude brouwromantiek gespaard gebleven. Evenals het familiale karakter van het bedrijf dat toch klaar is voor het grenzeloze Eu ropa van 1993. - Biertoren was vroeger een lambiekbrouwerij. Veel attributen, zoals deze open koperen filterbak zijn nog altijd In gebruik. foto»cpd Doorstraling Dertien Nederlandse kruiden- en specerijenproducen ten hebben de Alternatieve Konsumenten Bond de schriftelijke garantie gegeven dat hun produkten tussen nu en de komende vijf jaar niet doorstraald zullen zijn. Het gaat om natuurvoedings- en reformprodukten van de volgende merken: Het Blauwe Huis, Piramide Krui den, Marmello, Midgard Kruiden, Zonnatura, VNR-re- form, Kneipp, Ferilia, Sano, Manna, Molenaartje en McCormick. Producenten als Silvo, Verstegen, Co- nimex, Go-Tan en Suzi Wan hebben tegenover de bond telefonisch verklaard, dat ze „vanzelfsprekend geen ge bruik zullen maken van voedseldoorstraling".

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 33