Bush moet eindelijk tonen leider te zijn Feiten &Meningen Plunderaars met spijt geven spullen weer terug Indringend document over traumatisch moment DONDERDAG 7 MEI 1992 2 Rellen Los Angeles drukken stempel op verkiezingsstrijd VS De rellen in Los Angeles zijn een belangrijk punt gewor den in de Amerikaanse verkiezingscampagnes. De De mocratische kandidaat Bill Clinton heeft president Bush geprezen voor zijn pogingen de gemoederen tot bedaren te brengen. Maar tegelijk heeft hij de president en zijn Republikeinse voorgangers verantwoordelijk gesteld voor de oorzaak van de crisis, de armoede en ellende in de ghetto's die de Amerikaanse binnensteden zijn gewor den. Republikeinse oplossing niet se rieus. President Bush, zo beto gen zij, heeft geen serieuze plannen om de problemen van de Amerikaanse onderklasse op te lossen. Op zijn best is hij be reid lippendienst te bewijzen. Maar de les van recente Ameri kaanse geschiedenis is dat bij het kiezersvolk de Republikein se argumenten meer indruk maken dan die van de Demo craten. De eerste opiniepeilin gen na de rellen in Los Angeles laten zien dat Bush en Clinton voorlopig gelijk opgaan. Bush krijgt 46 procent van de stem men en Clinton 43 procent. Als de derde kandidaat Ross Perot meedoet, krijgt Bush 33 pro cent, terwijl Clinton en Perot ie der 30 procent krijgen. De blanke middenklasse de meerderheid van het kiesvolk steunde in het begin van de ja ren zestig in grote meerderheid het streven naar gelijke burger rechten. Maar aan die sympa thie kwam een eind na de ge welddadige rellen in Los Ange les in 1965, die later in andere steden herhaald werden. In de jaren tachtig hebben de Republikeinen heel slim op het latente racisme en angstgevoe lens van blank tegen zwart inge speeld. Reagan sprak over de 'kleurenblinde maatschappij'. Dat betekent geen voortrekken van minderheden door middel van positieve discriminatie. Hij wilde af van affirmative action ten behoeve van zwarten. Bush borduurde daar op voort. Zijn antwoord op de geweldda dige bedreiging van de onder klasse was gezag en orde: zware straffen voor misdadigers, meer gevangenissen en meer politie ter beveiliging van de midden klasse. Amerika is nu tot de conclusie gekomen dat er levensgrote MEDEWERKER GPD I iet gezinsverband is vrijwel ge heel afwezig. Meer dan de helft van de zwarte kinderen groeit op zonder vader. Het geijkte pa troon is dat zwarte, werkloze en ongemotiveerde jonge mannen kinderen verwekken bij zwarte meisjes, vaak nog tieners, zon der de bedoeling te hebben eni ge verantwoordelijkheid op zich te nemen voor moeder en kirrd. I let gevolg van deze troosteloze ellende is een uitzichtloze, ge welddadige maatschappij van drugs, misdaad en geweld van mensen die geen respect heb ben voor het eigen leven en dat van anderen. De Republikeinen wijzen iedere verantwoordelijkheid voor het probleem af. De kernoorzaak is volgens de conservatieve Repu blikeinse ideologie niet de ver waarlozing van de jaren tachtig, maar de sociale programma's van de Democraten in de jaren '60 en '70. President Johnson begon in de jaren zestig de oorlog tegen de armoede. Lr kwam sociale bij stand, gesubsidieerde huisves ting en affirmative action, posi tieve discriminatie ten behoeve van minderheden. De herverdeling van de wel vaart, gratis giften zonder te genprestatie, is volgens Marlin I it/water, de woordvoerder van het Witte Huis, de grondoor zaak voor de problemen van de Amerikaanse onderklasse: Je moet dc mensen een stimulans geven om iets te doen. Bij standswetten creëren werk schuw tuig. De juiste aanpak is volgens de president om banen te scheppen en arme mensen in staat te stellen hun eigen huis te kopen. De meeste experts nemen de problemen zijn. Op de televisie spreken dominees en leiders van sociale instellingen nu over een 'helingsproces'. Misschien is de positieve kant van het zin loze geweld in Los Angeles dat Amerika is wakker geschud en zich realiseert dat racisme springlevend is en dat het pro bleem van de onderklasse als een tijdbom onder de Ameri kaanse samenleving ligt. Grote vijand Zwarte bendeleiders uit de ghetto's zijn de afgelopen dagen op de televisie verschenen en hebben in klare taal gezegd dat zij schijt hebben aan de Ameri kaanse samenleving. Als de maatschappij zich verrijkt ten koste van de zwarte onderklas se, waarom mogen zij dan geen winkels plunderen om op die manier aan hun rechtmatig deel in de welvaart te komen? De po litie, die de rust en veiligheid moet garanderen, zien zij als hun grote vijand. En-het geweld van de afgelopen week bewijst dat zij alleen op die manier aan dacht voor hun problemen krij gen. Van de presidentskandidaten wordt leiderschap verwacht. Daarom moeten zowel de Re publikeinen als de Democraten hun verkiezingsretoriek bijstel len. Clinton kan het zich niet veroorloven over het probleem van de criminaliteit te zwijgen. Bush is in de verdediging: het is de ernstigste crisis in het bin nenland waar hij mee gecon fronteerd wordt, en wordt wel een Golf-oorlog op het binnen landse front genoemd. De presi dent moet tonen dat hij in de binnenlandse politiek even goed in staat leiding te geven als in de internationale politiek. De eerste schoten in deze cam pagne die nu zijn afgevuurd, wijzen erop dat de verwachtin- gen niet te hoog gespannen mogen zijn. Met name presi dent Bush heeft al te kennen ge geven dat er geen sprake kan zijn een grootscheepse oorlog tegen de armoede zoals Johnson die in de jaren zestig heeft gevoerd. Daar is trouwens het geld niet voor. Honderden mensen van Koreaanse afkomst demnonstreerden gisteravond voor het hotel waar Bush de nacht zou doorbrengen. Zij eisten schadevergoedingen en betoogden tegen het falen van de politie de rellen tijdig te onderdrukken. Veel Koreanen hadden winkels in de wijken waar rellen en plunderingen plaatsvonden. foto ai LOS ANGELES PHIL REEVES THE INDEPENDENT AFP De Amerikaanse president George Bush heeft gisteravond bij aankomst in het vo rige week door rellen getroffen Los Ange les hulp beloofd. Ook zei hij de uitdaging van de armoede in de grote steden in de Verenigde Staten het hoofd te willen bie den. De president bezoekt vandaag de wijk South Central die bij de'rellen en plunderingen zwaar werd getroffen. Voor Bush is het bezoek, zes maandeh voor de presidentsverkiezingen, van groot belang. De president moet daarbij pogen de kritiek op zijn sociale politiek te weerleggen. Critici hebben Bush be schuldigd van onverschilligheid na de bloedige rellen, die aan 58 mensen het leven hebben gekost en waarbij 2.200 ge wonden vielen. De schade beloopt enke le miljarden guldens. Terwijl LA zich gisteravond opmaakte om president Bush te ontvangen, werd steeds duidelijker hoe de slachtoffers van de rellen waren omgekomen. De open bare lijkschouwer van Los Angeles heeft voorlopige cijfers vrijgegeven waaruit blijkt dat zes van de slachtoffers door de politie werden doodgeschoten en één door de Nationale Garde. Het feit dat 34 andere slachtoffers even eens door kogels om het leven kwamen - velen waren door het hoofd geschoten - is een alarmerend bewijs van het aantal vuurwapens dat in omloop is in de op één na grootste stad van Amerika, waar gemiddeld zo'n drie mensen per dag worden vermoord. Sommigen hebben inmiddels spijt ge kregen van de orgie van plunderingen waarmee de uitbarsting van geweld ge paard ging. Een man die de beroemde lingerie winkel annex museum Frede rick's of Hollywood had beroofd, werd zó verteerd door schuldgevoelens, dat hij zijn meest waardevolle trofee retour neerde: een witte pofonderbroek tot op de knie die de actrice Ava Gardner had gedragen in de film 'Showboat'. De speurtocht naar Madonna's met paarse lovertjes bezette bustier, waarvoor Fre derick's een beloning van 1.000 dollar heeft uitgeloofd, is nog in volle gang. Honderden anderen hebben gestolen goederen teruggegeven. Grote hoeveel heden camera's, computers, stereo-in stallaties en dozen wegwerpluiers zijn ingeleverd bij predikanten en priesters in. Los Angeles. Veel plunderingen zijn met televisie- en videocamera's vastgelegd en de dieven zijn bang voor gerechtelijk vervolging. Bovendien krioelt de stad van de informanten. Volgens de politie van Los Angeles bellen dagelijks honderden mensen op om de nieuw vergaarde rijk dom van hun buren te melden. Bewo ners houden patrouillerende politie-au- to's aan om de namen van vermeende plunderaars door te geven. Maar hoewel de politie ruim 625.000 dollar aan gesto len goederen heeft achterhaald, zijn nog vele miljoenen dollars aan goederen zoek. Duizenden die werden gearresteerd we gens plundering zullen de komende zes dagen achter de tralies van gewestelijke gevangenissen in Los Angeles doorbren gen. De gevangenissen barsten haast uit hun voegen door het record aantal ge vangenen van 26.000 meer dan het door de federale regering toegestane maximum. De staat California heeft een noodwet erdoor gejaagd, waardoor over treders die in verband met de rellen zijn gearresteerd langer kunnen worden vast gehouden zonder dat hen formeel iets ten laste is gelegd. Onder de bestaande wetgeving moet een verdachte binnen 48 uur na zijn of haar arrestatie in staat van beschuldiging worden gesteld, maar de politie en de rechtbanken konden de stapels papier werk onmogelijk binnen de gestelde tijdslimiet afwerken. Terwijl president Bush publiekelijk beloofde dat de rel schoppers zouden worden vervolgd,J vreesden functionarissen in Los Angeles dat velen van hen zouden moeten wor den vrijgelaten. De nieuwe wet, die tot juni van kracht zal zijn, geeft het rechts systeem zeven dagen de tijd - maar zelfs dit zal in vele gevallen niet genoeg zijn. Na het klinken van de eerste schoten zoeken burgers dekking achter lantaarpalen. Iedereen, behalve een klein Hulpverleners begeleiden een ontdane vrouw naar een tijdelijk nood- meisje, links. foto wiel van der randen hospitaal, Hotel de Roode Leeuw en Krasnapolsky. foto CAS oorthuys Vanaf de eerste etage van de Grote Club op de hoek v Kriegsmarine de blije menigte in ogensschouw. i de Kalverstraat nemen manschappen v HAARLEM JOHN OOMKES Als er iets fascinerend is aan de moord op )FK buiten de moord, de toedracht en de mo tieven daartoe, dan is het wel de overweldigende hoeveel heid beeldmateriaal die in de loop der jaren is vrijgegeven. Kennen we ook een dergelijk moment in de Nederlandse ge schiedenis? Het bombarde ment op Rotterdam in mei 1940 misschien? Het huwelijk van Beatrix en Claus in 1966? Zo'n moment is er, en vandaag 47 jaar geleden, op 7 mei 1945, voltrok het zich op de Dam. Wat een bevrijdingsfeest had moe ten worden voor de bevolking van de hoofdstad, die na een grimmige hongerwinter was uitgelopen om de bevrijders te verwelkomen, draaide uit op een van de meest traumatische ervaringen rond de oorlog. foto wiel van der randen Twee dagen nadat hun legerlei ding zich had overgegeven schoten Duitse troepen met mi trailleurs op weerloze burgers en doodden er 22. Je kunt moeilijk beweren dat die fatale vuurpartij op de Dam een even belangrijk moment in onze jongste geschiedenis is als de aanslag op Kennedy in Dal las in 1963. Toch is het een ui terst schrijnend geval gebleven, misschien nu nog wel meer om dat er vele. nog nooit eerder ge publiceerde foto's van de ge beurtenis opduiken in een bij zonder fotoboek: Schietpartij op de Dam 7 mei 1945. In de inleiding van het sobere werkje beschrijven Flip Bool, di recteur van het Nederlandse Fotoarchief, en de historica Ve ronica Hekking, hoe juist foto's in overvloed aanwezig zijn om ons iets over de bezettingsjaren duidelijk te maken. Ze stellen i hier dat de Nederlandse ge schiedschrijvingDr. L de Jong voorop veel meer hechtte aan de kracht van het geschreven woord, terwijl één foto meer kan zeggen dan dui dend woorden. Min of meer bij toeval werd Bool in het geval van de schiet partij op de Dam geconfron teerd met het bestaan van een uitzonderlijke hoeveelheid foto grafisch materiaal. Halverweg 1990 publiceerde het weekblad Nieuwe Revue een serie foto's die door kenners waren geselec teerd als de 'top-40 van de Ne derlandse fotografie'. Er bevond ^ich ook een weinig bekend shot bij die amateurfotograaf W.F. l,eijns op 7 mei 1945 had gemaakt van het drama. Die publicatie bracht briefschrijvers in stellingen uiteindelijk dus Bools besluit om archieven na te pluizen. luist omdat op de Dam een eu forisch einde zou worden be leefd van de oorlog waren er veel fotografen, zoals Leijns, in het hartje van de hoofdstad pre sent. Zelfs de cineasten John Femhout en Emiel van Moer kerken waren voornemens ge weest de intocht vast te leggen. Wiel van der Randen zijn ne gatieven bevinden zich in het Spaamestad Archief in Haarlem was wel aanwezig, evenals de toen nog jonge cineast Bert Haanstra. Een andere groep fotografen Carel Balzer, Frits Lemaire, Margreet Meijboom-van Konij nenburg, Cas Oorthuys, Hans Sibbelee en ICryn Taconis liep tussen de Amsterdammers rond met misschien wel de meest duidelijk documentaire motie ven. Alle zes maakten deeel uit van de groep die na de oorlog bekend werd als De Onderge doken Camera. Vanaf Dolle Dinsdag hadden zij vrijwel alle gebeurtenissen in de laatste be- zettingswinter vastgelegd, met gevoel voor het (foto) histori sche belang ervan. Weer ande ren. Carel Blazer en Paul L. Bes- sem, waren uit nieuwsgierig heid present. De foto's die door Bool en Hek king nu zijn samengevat, vertel len het verhaal indringender dan waartoe ik bij machte ben. Documentatie brieven, en si tuatieschets vormen de beste bijschriften. Dat gecombineerd met achtergrondgegevens over de toedracht, maakt dit foto boek tot een prachtig en indrin gend document. Als we derge lijk materiaal bezaten over JFK had de mythevorming rond diens dood nooit dergelijke vor men kunnen aannemen, als nu, bijna 30 jaar na dato, het geval Schietpartij op de Dam 7 mei 1942. Sa menstellers Hip Bool en Veronica Hek king. Foto 's van onder meer Bert Haans traKryn Taconis. Cas Oorthuys. Carel Blazer. Uitgeverij Focus Amsterdam/Pri- moven Pers Leiden. Prijs: 24.50

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 2