Hazerswoude krijgt een natuurvriendelijke boer Tien gouden regels voor hulp dolfijnen op het strand Over leven Stichting Duinbehoud fel tegen wildbeheersing Mestoverschotten, zure regen, gevaarlijke bestrijdings middelen, weidevogels die het loodje leggen en varkens die drinkwater vervuilen. Nu steeds meer bekend wordt over natuur en milieu, wordt ook steeds duidelijker welke bedreigingen er zijn. Net als voor het wegtransport, de industrie en de huishoudens de regelgeving wordt aange scherpt, krijgt ook de landbouw met steeds nauwere re gels te maken. DONDERDAG 7 ME11992 hazerswoude monica wesseling De overheid bedenkt allerlei be perkende maatregelen, maar het is de vraag of deze wel uit te voeren zijn zonder dat de boer er in economische zin aan on derdoor gaat. Dat wordt de ko mende vier jaar onderzocht op een groot aantal landbouw- voorbeeld-bedrijven verspreid over Nederland. In Zuid-Hol land zijn er al drie uitgezocht, Noord-Holland wijst er op korte termijn drie aan. Het melkveebedrijf van Jan Kerkvliet aan het Spookverlaat in Hazerswoude-dorp is een van die voorbeeldbedrijven. Kerkvliet heeft 50 melkkoeien, zo'n 20 pinken en een even groot aantal* kalveren. Hij is al elf jaar boer en al die tijd al be wust met natuur en milieu be zig. Kerkvliet probeert op zijn eigen bedrijf een evenwicht te vinden tussen bescherming van het milieu en sparen van de na tuur terwijl hij a in het boeren is. Bescherming van die twee (natuur én milieu) gaan niet zo maar hand in hand. De melk veehouder geeft een voorbeeld: ,,De overheid wil vanaf volgend jaar dat alle mest in het land wordt geïnjecteerd. Daardoor komt er minder ammoniak vrij en dat is goed tegen zure regen. Mest-injecteren betekent echter dat je een paar keer per jaar over het weiland rijdt met een trekker met grote wielen en en ge messen. Weidevogels die een nestje aan het bouwen zijn, ma ken geen schijn van kans. Een en al geklutste eieren en geplet te vogels." Kerkvliet houdt van weidevo gels en experimenteert met an dere methoden van mest ver spreiden die wel minder zure regen veroorzaken maar tegelij kertijd de vogels sparen. Mest te veel Een van de belangrijkste milieu problemen van de veehouderij is het overschot aan mest, ofte wel het teveel aan mineralen zoals stikstof, kalium en fosfor. De mest spoelt uit in het grond en oppervlaktewater en zorgt voor een onnatuurlijke verrij kingvan dat water. Uitspoeling is voor een deel te voorkomen door in het voorjaar geen mest uit te rijden voordat net gras groeit. Dat kan, mits er maar voldoende opslagcapaci teit voor de mest is. Kerkvliet heeft op zijn bedrijf daarom een grote mestput laten aanleggen. Het afvalwater van het huis wordt er ook op geloosd. „Het water wordt hier steeds schoner. Sinds kort hebben we hier weer het uiterst zeldzame krabbescheer. Dat plantje komt alleen voor in heel schoon wa ter. De krabbescheer lokt de zwarte stern, een bijzondere vo gelsoort." Nederland heeft een minera- lenoverschot en dat moet wor den teruggedrongen. Ook hier voor moet de voorbeeldbedrij ven de weg banen. Kerkvliet on derzoekt of het kunstmestver- bruik en het gebruik van kracht voer kan worden verminderd om zodoende het mineralen- overschot te verkleinen. „Een koe die weinig melk geeft hoeft ook weinig krachtvoer, een land dat al rijk aan meststoffen is, moet je niet automatisch be- Bij het maai- en weid regiem houdt hij terdege rekening met de kievieten, grutto's, scholek sters en andere typische weide vogels. De vogels worden be dreigd doordat hun nesten in de weilanden worden vernield en verstoord door maaien en ver trappen. Kerkvliet beschermt ze, maar kan dit alleen dank zij de hulp van vrijwilligers van de vogelwerkgroep in zijn buurt. De vrijwilligers gaan elk voor jaar de wei in en markeren de pesten. Met nestbeschermers worden ze beschermd tegen koeienpoten, met maaien rijdt Kerkvliet er om heen. Komende tijd wordt heel wat uitgevogeld op het melkveebe drijf in Hazerswoude. Is het eer ste jaar de mineralenboekhou- ding het belangrijkste onder werp, volgende jaren komen daar verbruik van gewasbe schermingsmiddelen, water en energie bij. Kerkvliet doet uit overtuiging mee met de proef. Milieuvrien delijker boeren is mogelijk is. „Het kost wel altijd geld. De ex tra grote mestput, steeds stop pen bij het maaien om een nestje af te dekken, afvalwater niet zo maar lozen, alles heeft zijn economische kant." 28 REDACTIE «MONICAWESSELINC Handleiding milieuwetten voor politie den haag De politiekorpsen kunnen vanaf eind deze week be schikken over een handlei ding hoe de milieuwetgeving toe te passen in geval van il legaal storten of verbranden van afval. „Een handboek voor de gewone agent, geen hoogdravende taal", om schrijft een van de opstellers A. van Rijn van het Regionaal Bureau Milieu Haaglanden in Den Haag. De toepassing van de inge wikkelde milieuwetgeving le vert nogal eens problemen op. „Bij het storten van afval stoffen zijn vaak drie of vier wetgevingen van toepassing. In het handboek staan sche ma's. Naar aanleiding van een melding kunnen politie mensen er via het schema achterkomen welke wetge ving van toepassing is en welke bevoegdheden ze heb ben." Ook wordt ingegaan op de berekening van het economisch gewin door de illegale verwerking van afval stoffen. Behalve het boek worden op floppy twaalf standaard processen-verbaal bijgele verd. Ziekten in de fruitteelt boxtel Het milieu-educatie en voorlichtingscentrum De Kleine Aarde in Boxtel houdt op zaterdag 23 mei een cursusdag over ziekten en plagen in de fruitteelt. Er wordt die dag veel aandacht besteed aan het herkennen van ziekten en plagen zoals kanker, fruitmot en schurft. Het biologisch bestrijden van schimmels, bacteriën en insecten wordt belicht. Nadere informatie en opga ve bij De Kleine Aarde, telefoon 04116-84921. Hoogveen beschermd emmen Nederland en Ierland beginnen een project ter bescher ming van het hoogveen in beide landen. Het gaat om het 2000 hectare grote natuurgebied Bargerveen bij Emmen en het hoog veengebied Clara's Bog in Ierland. Het Bargerveen bevat de laatste restanten levend hoogveen in Nederland. Ruim zeven meter boven het waterpeil van de omringende landbouwgebie den houdt Staatsbosbeheer met kennis en inzet dit gebied in stand. Er groeien bijzondere planten zoals lavendelheide, been- breek, zonnedauw, veenbes, eenarig wollegras en een aantal veen mossoorten. Ierland maakt gebruik van de kennis bij staats bosbeheer voor de instandhouding van Clara's Bog. Op 27 mei wordt het samenwerkingsproject officieel in Ierland onderte kend. Minder lozingen op Rijn Rotterdam I let gemeentelijk havenbedrijf van Rotterdam heeft opnieuw een overeenkomst met een Duits bedrijf gesloten, waarin is afgesproken dat de lozing van schadelijke stoffen op de Rijn zal worden verminderd. Met het in Duisburg gevestigde DK-recycling und Roheisen is overeengekomen dat de lozingen van zink, cadmium en lood aanzienlijk worden teruggebracht. DK verwerkt jaarlijks 400.000 ton ijzerhoudende afvalstoffen. Doorsnel vervuilers overeenkomsten te sluiten wil het havenbe drijf bereiken dat het slib in de Rotterdamse havens schoner wordt. Na het baggeren hoeft het slib dan niet naar een speciale opslagplaats worden gebracht, maar kan het in zee worden ge- Wereldstierendag utrecht Stierenvechten is geen sportief evenement, maar de reinste dierenkwelling. Dat vindt net comité Anti Stierenvech ten. Het comité begint dezer dagen met een nieuwe campagne tegen het stierenvechten in Spanje. Het is de bedoeling handte keningen te verzamelen om die op 22 juli aan te bieden aan de Spaanse ambassade. Die datum is uitgeroepen tot Wereldstie rendag. Ook in andere landen worden handtekeningen opge haald en ook die worden 22 juli aangeboden. 1 let Comité Anti Stierenvechten is te bereiken via Postbus 757,3500 AT Utrecht. De temperatuur buiten begint er eindelijk op te lijken. Het zonnetje schijnt, het wordt weer zonnen geblazen. Hopelijk krij- mer met de 'ouderwetse' strak blauwe luchten. Mooie zomers hebben ook een nadeel. De temperatuur in de bruine mini- contaier voor het groente-, tuin en fruitafval kan flink oplopen. Het afval begint al in de com- postbak te composteren en dat kan voor enige stankoverlast zorgen. Die stank is echter wel te bestrijden. In de supermark ten zijn nruine papieren zakken te koop. /.e gaan een week of twee mee en zijn gemaakt van recycled papier. Het afval is daardoor ingepakt en het panier neemt vocht op. Bovendien blij- Dolfijnen zijn echt niet alleen te vinden in diepe warme heldere donkere zeeën ver weg. Ook in de Noord- en de Waddenzee komen deze prachtige dieren voor. Meestal zwemmen ze ge woon rond, maar af en toe spoelt er eentje aan op het strand. Zo'n ongewilde landing hoeft niet fataal te zijn, mits er maar snel de juiste hulp wordt gegegeven. Het Dolfinarium in Harder wijk heeft een lijst opgesteld met tien gouden regels voor de eerstehulpverlening en gaat de ze met raamposters bij strand tenten en -posten aan het pu bliek bekend maken. Ook de dierenartsen en politieposten van de kustgemeenten krijgen binnenkort de poster SOS, Dol fijn in nood. Volgens Marcelle van den Ho ven van het Dolfinarium weten mensen die zo'n gestrand zee zoogdier vinden, meestal niet wat te doen. Uit onwetendheid doen ze precies de verkeerde dingen zodat de goedbedoelde hulp voor de dolfijn fataal kan worden. Jaarlijks spoelen er op de Ne derlandse stranden gemiddeld tussen de vijf en de vijftien dol fijnen levend aan. Zo belandden er een dikke week geleden nog vier witsnuitdolfijnen op de kust van Ameland waarvan er drie weer levend konden worden te ruggezet. De meeste aange spoelde dolfijnen zijn bruinvis- Deze tuimelaar verwierf zich landelijke bekendheid door zich maandenlang bij de Brouwersdam op te houden. Het dier werd vorig jaar levenloos aangetroffen in de Oosterschelde. foto martijn de jonge sen, de kleinste soort. Maar ook strande dier rustig te naderen, de zeldzame tuimelaar strandt niet te veel mensen toe te laten wel eens op onze kust. en honden ver uit de buurt te Een belangrijk advies is, zo houden. „Vaak zijn de dolfijnen zegt Van den Hoven, het ge- erg ziek. De stranding is voor het dier traumatisch omdat het zijn weg en zijn oriëntatie kwijt Als mensen dolfijnen op het strand vinden snel mogelijk het Dolfinarium waarschuwen. Snelle hulp kan. de dieren veelal nog redden zelfs al zijn ze doodziek. De dolfijnen houden worden en uit de zon gehouden. De dieren drogen snel uit en verbranden makke lijk in de zon. Een zachte, natte ondergrond met behulp van doeken is het best. Het blaasgat dat bovenop de kop van de dol fijn zit, moet worden vrijgehou den. „In elk geval geen water erin gieten", waarschuwt Van den Hoven. De dolfijn ademt namelijk door dit gat. Van den Hoven vertelt een gruwelijke anekdote:,.Iemand die een dol fijn wilde helpen, dacht dat dit een wond was. Hij stopte het dicht en het dier stikte". Een ty pisch voorbeeld van onwetend heid. De dolfijnen die de laatste ja ren op het strand belandden zijn zieker dan die een paar jaar geleden op het zand achterble ven. Volgens de medewerker van het Dolfinarium is de oor zaak hiervan de toegenomen vervuiling van de zee. Speciaal voor de ernstig zieke dieren heeft het zeedierencentrum in Harderwijk een afzonderlijk bad gebouwd. De zieke dieren kun nen daarin rustig worden ver zorgd en beter worden onder zocht. Niet alleen het aantal aange spoelde levende dolfijnen neemt toe, ook komen er steeds meer dode dieren op het strand. Hoe vreemd het ook klinkt, maar biologen wijten dit aan een verbetering van de dolfij- neristand. Het aantal dolfijnen neemt toe en dus spoelen er ook meer dode aan. INT VELD a y» I I ri ITI DC helpen. De stof bevordert het I L_ I t LJ I I I composteerproces waardoor de bak c geei chter scheelt veel n« ester i theelepeltje gips kan minder rottingslucht ontstaat. Kattebakkorrels De ouderwetse kattebakkon-els, steentjes al dan niet geïmpreg- neert met een stof die geur voorkomt, zijn niet best voor het milieu. Ze verteren nauwe-' lijks of niet en betekenen dus een vergroting van de afvalberg. Tegenwoordig zijn er korrels te koop gemaakt van versnipperd papier of hout en zelfs kleikor- rels. De composteerbaarheid van deze korrels verschilt nog al. Het ene merk is zo weg op afvalhoop, het andere niet. Van wege deze onduidelijkheid mo gen kattebakkorrels niet in de gft-bak. Overigens is het uit milieu oogpunt niet helemaal duidelijk hoe goed of slecht de moderne korrelsoorten zijn. Het is nog nooit afdoende onderzocht hoeveel zware metalen in de korrels voorkomen. Vragen? Het is even wennen, afval ge scheiden inleveren. Hoewel ge probeerd wordt zo veel mogelijk informatie over de gescheiden inzameling te verstrekken, kan het zijn dat er vragen onbeant woord blijven. Hiermee kunt u terecht bij de GFT-infolijn, tele foon 071-252130. NOORDWUK JOOST BOUWMEESTER Stichting Duinbehoud is fel ge kant tegen het afschieten van reeën in het Amsterdams water leidinggebied tussen Zandvoort en Noordwijk. De stichting is te gen inmenging van de mens in het gebied en wil dat de dieren een natuurlijke dood sterven. „De boswachters bekijken het vanuit het oogpunt van de ja ger", zegt M. lansen van de Stichting Duinbehoud. „Vol gens hen mogen de bezoekers van het gebied tijdens hun wan deling geen dode ree tegen ko men. De jagers vinden het ge woon nog steeds spannend en leuk om de beesten te mogen afschieten. Je moet de natuur gewoon zijn eigen gang laten gaan." In het 3600 hectare grote na tuurgebied worden reeën nog steeds door duinbewakers en boswachters afgeschoten om de populatie binnen de perken te houden, de zogenoemde wild beheersing. Uit een telling eind maart blijkt dat het gebied mo menteel over zo'n 260 reeën be schikt. In dit getal is een tiental dubbeltellingen meegerekend, omdat sommige dieren in dit jaargetijde een foetus meedra gen. De boswachters van het waterleidinggebied hebben een streefgetal van tweehonderd reeën in hét duingebied. Er zul len dus in de loop van dit jaar zestig dieren moeten worden afgeschoten. De visie van het Duinbeheer, de instantie die belast is met de beheersing van het wild, staat haaks op de mening van de Stichting Duinbehoud. Bijna gelijknamige instanties, maar wel met een zeer verschillend oordeel over het afschieten van dieren. De natuur zijn vrije gang laten gaan werkt volgens Duin- beheer niet. Zij wil door het be perken van het aantal reeën het zogenaamde val wild, een verza melnaam voor alle dode dieren, terugdringen. Volgens Duinbe heer is er simpelweg te weinig voedsel wanneer de populatie van de reeën sterk toeneemt. Bovendien zou het aantal ver keersongevallen onder de reeën sterk toenemen. Onlangs werd nog een drachtige reegeit op de Gooweg in Noordwijk geschept door een vrachtwagen. Het argument dat er meer reeën onder de wielen van voorbij razende auto's terecht komen, slaat Jansen van de hand. „Dit zouden we kunnen opvangen door veel meer voor zieningen, zoals hekken of tun nels, aan te leggen." selectief Duinbehoud schiet er echter niet zo maar op los. Bij het do den van de dieren gaan de duinbewakers selectief te werk. De oude, zwakke dieren moeten het onderspit delven om de vi taliteit van het wild op een hoog niveau te houden. Volgens H. Verdonk. bestuurder van het Duinbeheer, zal er altijd een De ree moet beter worden beschermd, vindt de stichting Duinbehoud. Gezonde dieren mogen in elk geval niet worden afgeschoten. foto archief percentage zwakke en ouderen dieren overblijven, ondanks dat het valwild afneemt. Duinbewa ker I. Zandvoort geeft echter wel toe dat, naarmate de conditie van de dieren hoger ligt, er steeds gezondere dieren wor den afgeschoten. „Het is zo dat ie je grenzen verlegd. We zoe ken nu de slechte onder de goe de exemplaren uit", verklaart Zandvoort. Zandvoort acht het doden van de viervoeters noodzakelijk. „Wanneer wij niet ingrijpen dan krijgen we weer de zelfde situa tie als rond 1970, toen er zo'n vier vijfduizend reeën rondlie pen. Het gevolg was dat er heel veel ziek en mager werden en later stierven. Wanneer wij dat getal rond de tweehonderd houden hebben de dieren vol doende eten, rust en ruimte." Collega Verdonk voegt er aan toe: „Stichting Duinbehoud gaat ervan uit dat ons gebied een normaal natuurgebied is, maar dat is niet zo. Het Amster dams waterleidinggebied be staat uit verschillende eilandjes. Het is hier niet het zelfde als bij voorbeeld in Canada, Afrika of Alaska, waar wolven, lynxen of beren voor de wildbeheersing zorgen." Kunt u zich de tijd voorstellen zonder prikkeldraad? Eind vori ge eeuw pas deed een Ameri kaan die twijfelachtige uitvin ding. Maar het echte prikkel draad is een vondst van de na tuur zelf. En de uitvinder heet meidoom. Eeuwenlang is deze prachtige bloesemstruik door boeren, burgers en buitenlui als versperring gebruikt. De edelen lieten in de Middeleeuwen al meidoom opschieten tegen de muren en wallen van hun burchten. Boeren plantten de stekelstruiken langs de randen van hun velden om het vee bin nen en het wild buiten te hou den. Door ze telkens drastisch te kortwieken, werd het doorni ge takkengeweld steeds dichter en doeltreffender. In mijn tuin staat ook zo'n ou de, natuurlijke prikkeldraad versperring. De honden en kat ten uit de buurt hebben er een heilig ontzag voor. Veel vogels hebben dat goed in de galen, want meidooms zijn geliefde kraamklinieken. Zo broedt er een roodborstje ergens ach terin, heeft een tortelpaar er een slordig takkenbouwsel in elkaar gezet en heb ik er een nest van een merel en een heggemus in ontdekt. Overigens zag ik eind vorige week een van de hegge- mussen voor mijn ogen gegre pen worden door een torenvalk! Wat me zo verbaast, is de feillo ze manier waarop de vogels in en uit de stekelige takken dui ken. Ik begrijp niet dat er geen doden en gewonden vallen, want het is een oude, elke win ter gesnoeide haag met duizen den en duizenden venijnige ste kels, die mij in de loop der jaren al heel veel wondjes hebben be zorgd. Ook zo verwonderlijk is dat er twee soorten meidooms door elkaar heen groeien. Je ziet dat alleen maar, wanneer ze bloeien zoals nu. Dan pas kun je zien dat de bloemen van de ene soort twee stijlen of stam pers hebben, en de bloemen van de andere maar één. Naar dat verschil worden ze tweestij- lige of éénstijlige meidoom ge noemd. Maar er is nog een verschil. De tweestijlige begint al te bloeien in de eerste week van mei, ter wijl de éénstijlige daar nog een kleine twee weken mee wacht. Dat betekent wel dat de haag de hele maand mei staat te pron ken met zijn prachtige bloesem; voornamelijk wit met hier en daar wat roze. De bloesem geurt ook. Sommige mensen vinden ze lekker ruiken, anderen daar entegen vinden het een onaan gename lucht. Insekten hebben daar geen last van, want die ko men in groten getale op de bloesem af. Opnieuw tot groot plezier van de vogels. Die insek ten zorgen niet alleen voor bes sen in het najaar. Maar ook voor een welvoorziene eettafel nu. Want broedende vogels kunnen in deze tijd van het jaar wel wat proteïnen en dierlijke eiwitten gebruiken om in al die krijsen de, openstaande vogelbekjes te stoppen. TON INT VELD Jan Kerkvliet bij een van de nestbeschermers in het weiland. De koe is nieuwsgierig i minste niet meer kapot trappen. kan de nesten ten foto ben de bruyn

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 28