'Geen schisma forceren' Weer discussie over toedienen sacramenten door pastoraal werkers DONDERDAG 7 MEI 1992 Hervormde vrouwen samen op bestuurszetel in Acht Mei Beweging „Bisschoppen zijn nu eenmaal een gegeven en je zult er dus in gesprek mee moeten blijven. Ik probeer de huidi ge frictie tussen het bestuur van de Acht Mei Beweging (AMB) en de bisschoppen dan ook positief te benaderen. Bovendien is bisschop Ernst van Breda, die met bisschop Bar van Rotterdam met de AMB in gesprek blijft, een goed voorbeeld van iemand met wie dialoog goed moge lijk is." ETTEN-LEUR JAC DE WINTER Aan het woord is Clara Legène (38) uit Etten-Leur, die samen met haar plaatsgenote Corina Bodegom (27) één bestuurszetel in de Acht Mei Beweging bezet. Corina vindt eveneens, dat het conflict niet op de spits moet worden gedreven. .Anders loop je kans een nieuw schisma te forceren. We moeten wel de vernieuwingen in de kerk steu nen", zegt zij, „en als dat nodig is telkens weer het conflict aan gaan, maar wel met respect voor elkaar." Met deze woorden reageren de beide vrouwen op de brief van 10 april van de Nederlandse bisschoppen, waarin deze "sommige ideeën en standpun ten van de Acht Mei Beweging niet in overeenstemming met het christelijk geloof achten." Wat de bisschoppen hiermee exact bedoelen, is hun nog een raadsel. Ze distantiëren zich wel van de toelichting door de pers chef van de Nederlandse kerk provincie, dat in de AMB bij voorbeeld geen plaats is voor Christus als Verlosser. „Deze uitlating staat nergens in de brief van de bisschoppen en om die reden heeft ook voorzitter Wies Stael-Merkx er afstand van genomen. Ze kwalificeerde de bewering trouwens als een vol strekte onwaarheid. Het bijzondere van Clara Le- gene en Corina Bodegom is niet alleen dat zij een bestuurszetel in de Acht Mei Beweging delen, zij zijn beiden bovendien van nederlands hervormde huize. Legènes grootvader was Hem- hutterzendeling in Suriname. Zelf kreeg ze een conservatori um-opleiding in Utrecht en Amsterdam, is nu muziekdo cente en voelt zich als diligente van een rk-parochiekoor in Ou denbosch goed in de kerk thuis. De vorige pastoor wist lange tijd niets van haar protestantse af komst. En toen het hem een maal ter ore kwam, wilde hij haar niet meer kwijt. Rome De beide vrouwen vertegen woordigen Acht Mei-participant DISK (Dienst aan Industrie en Samenleving vanwege de Ker ken) en hebben 'maatschapelij- ke vraagstukken die verband houden met arbeid of het ont breken ervan' als aandachts veld. Een man die in beider leven een grote rol heeft gespeeld is Mart Lemmens, tot half vorig jaar industriepastor en DISK- activist in het dekenaat Roosen daal en sindsdien landelijk overste van de paters Assump- tionisten. Hij haalde beide vrouwen naar de DISK. In april 1991 werden zij met nog zeven anderen uit het dekenaat Roosendaal door de landelijke DISK afgevaardigd naar het Eu ropese congres over arbeiders pastoraat in Rome. Dit congres werd door mensen uit veertien landen bijgewoond. Bodegom zegt na dat vier daagse congres gesterkt te zijn teruggekomen, althans in de ze kerheid, dat ze meer zou kun nen doen dan voorheen aan de wereld van de arbeid en uitke ringstrekkers. Voor Legène werd in Rome de driedeling in de sa Pastoraal werkers die huwelij ken inzegenen, kinderen dopen en sacramenten toedie nen. Officieel mag het niet, maar volgens voorzitter W. Evers van de Onze-Lieve- Vrouwe-parochie in Doetin- chem is er absoluut niets mis mee. „In deze tijd zijn er niet veel mensen die priester wil len worden, maar er is wel steeds meer behoefte aan be geleiding. Daar ontstaat een gat en dat is een probleem. Ik hoop dan ook dat we het bis dom in Utrecht kunnen over tuigen van de kwaliteiten en de bekwaamheid van de twee pastoraal werkers hier", aldus Evers. Het bisdom Utrecht heeft 'per ongeluk' te horen gekre gen dat de pastoraal werkers H. Jongerius en H. Kolman uit Doetinchem onder meer sa cramenten hebben toege diend. Een gesprek tussen een nieuwe pastoor in Doetin chem en vertegenwoordigers van het bisdom bracht de zaak aan het licht, zo meldt Evers namens de vier parochiebe sturen in Doetinchem en Wijnbergen. Hij benadrukt dat de pastoor niets kwaads in de zin had toen hij het bisdom op de hoogte bracht, maar juist wilde aangeven hoe goed alles in Doetinchem is geregeld. Nadat het bisdom vernam hoe er in Doetinchem word gewerkt, sprak hij zijn afkeu ring uit. Pastoraal medewer kers mogen officieel geen cramenten toedienen. De pa rochies in Doetinchem willen echter dat de twee mogen doorgaan met hun werkzaam heden. Evers: „Het toedienen van sacramenten doet een pastoraal werker niet van de ene op de andere dag. Dat is een proces van jaren en kan alleen maar wanneer men een groot vertrouwen met de men sen heeft opgebouwd. Dat ver trouwen hebben zij." Een ge sprek op donderdag 21 mei nissen bisdom en parochies moet uitkomst bieden. Volgens voorlichter M. de Jong van het bisdom Utrecht is het pastoraal werk een be trekkelijk jong beroep. De Jong: „Het heeft in de 25 jaar dat het bestaat stadia van ont wikkeling doorlopen en in sa menspraak met Rome zijn daar richtlijnen voor ontstaan. De afgelopen jaren wordt meer op de naleving daarvan gelet. Als wordt beweerd dat pastoraal werkers in verschei dene gemeenten sacramenten toedienen en dat normaal wordt gevonden, kan ik alleen maar zeggen dat het niet nor maal is. Sacramenten toedie nen mogen pastoraal werkers volgens de kerkelijke wetten gewoonweg niet." ZIEKENHUIZEN BEROEPINGEN menleving wel heel erg duide lijk: De mensen die wat hebben, mensen die niets hebben en mensen die bovendien ook nog eens volledig buitengesloten zijn. Bodegom werd in eerste in stantie gevraagd voor de lande lijke DISK bestuurslid te worden van de Acht Mei Beweging. Aangezien ze een kind heeft van toen anderhalf jaar en een part time baan, vroeg ze Legène de functie met haar te delen. Dit was ook in de Acht Mei Bewe ging nog niet eerder voorgeko men. Bij de stemming op de participantenraad van 23 no vember vorig jaar werden zij uiteindelijk verkozen boven een Limburgse tegenkandidate. GEREF. KERKEN Aangenomen: naar Emmen: C. Terpstra te Heerenveen. GEREF. KERKEN VRIJGEM. Aangenomen: naar Putten: J.W. Roosenbrand te Rotterdam-Centrum als evangelisatiepredikantvoor het Rijnmondgebied, die be dankte voor Harlingen. Bedankt: voor Terneuzen, voor Hoogkerk en voor Ede (2e predikants plaats): F.H. Folkertste Stads kanaal. CHR. GEREF. KERKEN aangenomen: naar Zwaagwesteinde: H.D. Rietveld te Maarssen. De Pauwhof in Was senaar is een rust- en inspiratiepunt voor kunstenaars en we tenschappers. Het is gelegen naast het nog beroemdere Wasse- naarse raadhuis, het voormalige paleis De Paauw op het gelijk namige landgoed. Tof een paar jaar geleden het uit 1912 dateren de pand als pension. De eigenaar en be heerder van het ge bouw, de stichting Overvoorde-Gordon, besloot toen om er een plek van te ma ken waar bijeenkom sten, werkweken en symposia kunnen worden gehouden. Eens in de maand worden er op zon dag ook lunchcon certen gegeven. Er is zelfs een speciale ver eniging 'Vrienden van de Pauwhof' die het gebouw in ere houdt. Onze fotograaf Wim Dijkman doorkruist dagelijks een groot deel van de streek om het nieuws voor de krant in beeld vast te leggen. Tijdens die rit ten komt hij langs al lerlei 'beeldige' plekjes die niet direct hot news vormen, maar het zeker waard zijn om aan het lezerspu bliek te presenteren Heeft u suggesties dan kunt u hem bellen tus sen 's ochtends 8.30 en 9 00 uur. Telefoon nummer 071-161400 ANNO 1892 - Een tamelijk welgekleed man trad eene der groote restauraties van Parijs binnen, zette zich aan tafel en bestelde een uitgekozen diner. Hij dronk fijnen champagne en vroeg de kostbaarste si garen. Toen het uur van vertrek gesla gen had. zeide hij bedaard: ..lk heb geen geld." De restauratiehouder maakte zich natuurlijk kwaad en was reeds op 't punt de politie te gaan ha len, toen de ander hein tegenhield. „Ik ben anarchist," zeide hij glimlachend. „Ik raad u aan mij niet in onaange naamheden te brengen." Oogenblikke- lijk werd de patroon, die zich met schrik het lot van Very herinnerde kalm, vriendelijk zelfs, ootmoedig en nederig. Hij hielp de cliënt zijne over jas aantrekken.... welke hij hem aange daan had, en liet hem gerust heen gaan....! - Een paar werklieden zijn sedert eeni- gen tijd bezig met het doen van her stellingen aan het perceel van den^Wit ten Singel, nabij de Naakte Sluis. Dat werk gaat. hetzij door te weinig voor zichtigheid der arbeiders, het/ij door te geringe draagkracht of te kleine hoe veelheid van het materiaal, met onge vallen gepaard. Verleden week toch viel reeds één werkman van vrij aan zienlijken hoogte en ook hedenoch tend vroeg tuimelden de metselaar en zijn helper naar omlaag, de eerste in het water, de tweede op eene trap. De drenkeling werd met moeite gered door een schuitenjager, die hem eene bezem had toegstoken. ANN01967 - Op 13 mei, pinksterzaterdag, houdt de stichting „Eten voor India" haar tweede inzameling, waarvan de op brengst in het bijzonder zal zijn be stemd voor noord-India waar dit jaar door onvoldoende regenval de graan oogst ver onder het streefcijfer is geble ven. De staat Bihar is het zwaarst ge troffen. De oogst wordt hier geschat op 2,2 miljoen ton tegen 73 miljon ton normaal. Dit betekent een verminde ring van 70 procent. In sommige ge deelten van Bihar is de oogst zelfs to taal mislukt, terwijl door de slechte oogst van vorig jaar reservevoorraden ontbreken. - Op de campus van de Tsjing Hoea universiteit in Peking is een acht meter hoog standbeeld van Mao Tse-Toeng onthuld, meldt radio Peking. Het is van gewapend beton vervaardigd door Ro de Gardisten onder de studenten. Mi nister van Defensie Lin Piao heeft er een opschrift voor gemaakt. Het luidt: „De grote leraar, de grote leider, de grote opperbevelhebber en de grote stuurman, voorzitter Mao. Hoera, hoe ra. hoera." - De Nederlandse zanger Hubert Wa- ber uit Heer (Limburg) heeft gisteren de grote prijs in het internationale ope raconcours van Verviers gewonnen. Hij ontving ook de prijs van de Belgische regering. De Duitser Hans Dahmen uit Keulen won de eerste internationale prijs. ONGEVALLENDIENST Elke dag Academisch Ziekenhuis behalve van dinsdag 13.00 tot woensdag 13.00 uur (Diaconessenhuis) en van vrijdag 13.00 tot zaterdag 13.00 uur red/ (Elisabeth Ziekenhuis) EHBO ziekenhuis Rijnoord elke dag geopend. BEZOEKUREN DIACONESSENHUIS (tel 071-178178) dagelijks 14 30-15.15 uur en 19 00-19.45uu Afdeling intensieve zorg 10.30-11.00 uur en 19.00-19.30 uur en n Kinderafdeling 10.30-19.00 uur, na overleg met de dienstdoende verpleegkundige. Jongerenafdeling: 14.30-15.15 uur en 19.00-19 45 uur. ST. ELISABETH ZIEKENHUIS (tel 071-454545) volwassenen 14 00-14 45 u Klasse afd 11.15-12 00 uur. 14 00-14 45 uur Kraamafdelmg gynaecologie 14 00-14 45 uur ei voor vaders bovendien van 19 30-21.00 uur. Afdeling Special Care- 14 00-14.30 uur en 19.0 met de dienstdoende verpleegkundige. Intensieve verpleging: 14.00-14 30 uur en 19 0( Sportblessures maandag 19.30-20 30 uur ACADEMISCH ZIEKENHUIS (tel. 071-269111): alle patiënten (behalve kinderen) 14.15-15.00 uur en Pai 18.30-19.30 uur. Avondbezoekuur afdeling Verloskunde 18.15-19 00 uur, 19.00-20.00 uur We (Alleen Partners/echtgenoten met kinderen. Ne Voor zwangeren: zaterdag en zondag van 10.00 tot 11.00 uur, uitsluitend voor partners/echtgenoten en eigen kinderen. ,0F Kinderafdelingen: voor ouders van opgenomen kinderen is er een ruime bezoek ■ere mogelijkheid in overleg met de hoofdverpleegkundige. Voor andere bezoekers gelden de volgende tijden keel-, neus- en oorheelkunde _AA1 en neurologie 14 15-15 OOuuren 18 30-19 30 uur. oogheelkunde en 9™ heelkunde 14.15-15.00 uur en 18 30-19 00 uur Kinderkl.niek: zalen voor peuters, kleuters en grote kinderen: 15.15-17.00 Alle uur. babyzaal en boxenafdeling: volgens afspraak met de teei hoofdverpleegkundige. j^. RIJNOORD frv? (tel 01720-63131): 14.30-15.15 uur en 18.30-19.30 uur. Extra bezoek Vel hartbewaking: 11.00 -11.30 uur. de Kraamafdelmg: bezoek voor vaders de gehele dag in overleg met hoofd der afdeling. Overigen van 14.30 -15.15 en van 18 30 -19 30 uur. ni„ Kinderafdeling: bezoek voor ouders de gehele dag in overleg met hoofd afdeling. Overigen van 14.30 -15.15 u INFOPAGINA: Op deze pagina treft uaan: Maandag: geestelijk leven. gids maatschappelijke instellingen. Dinsdag: Woensdag: programma's lokale radio. Donderdag: geestelijk leven, mediscne diensten. Zaterdag: medische diensten. BIOSCOPEN COLOFON telefoon 071-161400 REGIOKANTOREN Wilhelminalaan 18, 2505 EO Alphen a/d Rijn, telefoon 01720-48888 Vuurbaakplein 112225 JB Katwijk. 01718-12383 Grachtweg 53a, 2161 HM lisse. 02521-13634. POSTADRESSEN Postbus 54. 2300 AB Leiden Ppstbus 83, 2400 AB Alphen a/d ADVERTENTIES ma-vr.| van 08.00-1700 uur: I Telefoon 071-161400. r 1 RUBRIEKSADVERTENTIES ma.-vrij. van 8 30-17.00 uur (Sleuteltjes): Telefoon 071-143545. ABONNEMENTEN Tel. 071-161400 bij vooruitbetaling (mei BTW) l per kwartaalf 80. lC per kwartaal (post)113.8f. per jaar310,8! per maand 27.SC (Automatische incasso) KLACHTEN BEZORGING: ma t/m/vr.|: 18.00-19.30 uur. zat 10.00 12 00 uur 071-161400/161499

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 22