Nieuw gebouw voor culturele instellingen 'Drukte over gekapte bomen overdreven' Vrij baan voor bus naar Den Haag Medisch Centrum West in jubilerend Elisabeth Regio Leiden Honden mogen weer op strand van Wassenaar DONDERDAG 7 ME11992 21 'Grote jongen' valt toch nog door de niand PCX HAAG PAUL Of VUiClR Precies vier jaar geleden stichtte een 26-jarige Katwijker brand bij zijn baav een transportbe drijf aan de Industrieweg in Zoeterwoude. Drie jaar lang leek er geen vuiltje voor hem aan de lucht totdat zijn ex-colle ga. die ooit een goede vriend was. hem vorig jaar aangaf bij de politie. Gisteren stond hij voor de rechtbank en hoorde dne |aar a-I waarvan een |.i.u voorwaardelijk tegen zich eisen. ..Ik heb het gedaan, dus ik heb straf verdiendzei hij daar zelf over. De man zei tot zijn daad ge komen te zijn door een uitzicht loos geldprobleem. In katwijk, zo vertelde hij. hing hij graag 'de grote jongen' uit Hij huurde dure auto's, ging veel uit en gaf veel rondjes weg. Maar die leef wijze moest wel worden betaald en daarvoor klopte hij steeds aan bij zijn baas met wie hij een uitstekende band had. De Zoe terwoudse ondernemer was al tijd bereid zijn chauffeur geld te lenen, waardoor de Katwijker een st huid van ruim 10.000 gul den opbouwde. Toen de c hauffeur W«a|pBa ook remboursgelden achterover ging drukken en vreesde dat dat ooit uit zou komen, beraamde- hij een plannetje. Hij zou brand stichten in het kantoor waar door de administratie verloren zou gaan en nergens meer uit zou blijken dat hij schulden had. Op 16 mei 198fl voerde hij zijn voornemen uit. Hij brak in. overgoot de computer en een bureau met benzine, stak de boel aan en maakte zich uit de voeten. De brand veroorzaakte vervolgens een schade van een half miljoen gulden De katwip ker werd vlak na de brand, net als de andere personeelsleden, gehoord door de politie maar slaagde er in onverdacht te blij ven. De brandstichting werd daarom op den duur als niet opgelost door de politie terzijde gelegd I itcl.it de ex i uileg.i van de katwijker. de enige aan wie hij hei had vevttld. hen te ..Zoeterwoude is aan een ge weldige ramp ontkomen, want naast het kantoor waar n de brand stichtte stond een tank met duizenden liters ammo niak", zei officier van justitie Van Ek gisteren. Hij bestempel de de daad van de katwijker als 'puur crimineel', aldus Van Ek. De advocaat van de Katwijker bepleitte een veel lagere straf Hij deed de brandstichting af als een eenmalig inruimt n wees er verder op dat de man inmiddels ren andere baan had De rechtbank doet woensdag 20 mei uitspraak. Plan moet accommodatieprobleeem Warmond oplossen Alle sociaal-culturele instellingen in Warmond moeten worden ondergebracht in een nieuw gebouw bij het hui dige 't Trefpunt aan de Herenweg. Ook de Vereniging Ge zondheidszorg en het ouderenwerk kunnen hier worden gehuisvest. Het gymnastieklokaal van de gemeente wordt verbouwd tot bibliotheek. Een nieuwe sporthal in Ende poel 3 en de verbouwing van het Oude Raadhuis moeten ook bijdragen aan de oplossing van het accommodatie- vraagstuk. Dit blijkt uit een plan van het gemeentebe stuur, waarvan de kosten worden geraamd op ruim 7,5 miljoen gulden. warmond caroline van overbeeke Warmond tobt al jaren met de huisvesting van sociaal-culture- Ie en sportieve instellingen. Het gemeentebestuur heeft nu een plan uitgewerkt dat alle proble men in het dorp moet oplossen. De grondslag van dit plan vormt het rapport van Bureau Lans, dat vorig jaar onderzoek deed naar de mogelijke oplossing voor de ruimteproblemen. Het college van B en W heeft het plan van Bureau Lans aan gepast. Een deel van de kosten voor het plan moeten komen uit de verkoop van het huidige cultureel centrum 't Meerpunt. Dit gebouw zou kunnen worden verkocht aan het midden- en kleinbedrijf, met als doel de ves tiging van een supermarkt op de begane grond. Daarboven zouden koop- of huurflats kun nen worden gebouwd. Het pand zou op de begane grond wel moeten worden uitgebreid omdat er de supermarkt meer Tweede 'milieupark' in Warmond warmond Bij het sportveldencomplex 'Overbos' aan de Bijle- veldlaan in Warmond komt waarschijnlijk begin juni een tweede 'milieupark'. Het eerste inzamelingsdepot met in totaal vier glas- en papierbakken staat bij 't Meerpunt in het dorp. „Omdat de animo zo groot is en niet alles te bergen is heeft de gemeente besloten om uit te breiden bij het sportpark aldus wethouder W.A.B. de Vos (milieu). Ook hier komen bakken waarin Warm- onders papier, plastic, stof en glas kwijt kunnen. De raadscom missie openbare werken heeft gisteravond met het plan inge stemd. Nieuw speelterrein Kaagstraat warmond Binnenkort kunnen Warmondse kinderen spelen op een nieuw terrein aan de Kaagstraat. Op deze plek in het dorp worden binnenkort enkele speelobjecten neergezet. De commis sie openbare werken heeft gisteravond met het voorstel inge stemd. Voorschoten subsidieert NSS niet voorschoten Het voorstel om de Nationale Smalspoorweg Stichting (NSS) een bedrag van 5000 gulden te schenken voor de bouw van een museum in Valkenburg, is gisteravond door een meerderheid van de Voorschotense raadscommissie welzijn ver worpen. Het belangrijkste argument daarvoor was dat de stich ting geen Voorschotens belang vertegenwoordigt. Alleen de PvdA steunde het voorstel van B en W. Een meerderheid van de commissie was gisteravond wel voor een bijdrage aan de werk groep 'Westerbork 102.000', die in het voormalige concentratie kamp een nationaal monument heeft opgericht. De hoogte van de subsidie is nog niet bepaald, maar het CDA denkt aan een dubbeltje per inwoner. D66 vond dat de burgers zelf initiatieven moeten ontplooien om dit gedenkteken te betalen en stemde daarom tegen het voor stel. ruimte nodig heeft dan nu be schikbaar is. Volgens B en W levert dit plan voor 't Meerpunt veel op: „Het behoud van een supermarkt, de versterking van de winkelfunc tie van de Dorpstraat en een verbetering van de entree van de winkelstraat", aldus het col lege in het voorstel. Het oude wijkgebouw 't Meerpunt is volgens B en W niet aantrekkelijk als plaats voor een groot sociaal-cultureel cen trum, omdat de aankoop- en sloopkosten relatief hoog zijn. Burgemeester en wethouders suggereren daarom om de grond te gebruiken voor de bouw van seniorenflats in de huur- of koopsector. Volgens het college is dit veel omvattende accommodatie plan financieel haalbaar. Omdat de nieuwbouw in fasen wordt uitgevoerd, kunnen de kosten over meerdere jaren worden uitgesmeerd. De gemeente heeft nu ruim 7,5 miljoen gul den a^n reserves beschikbaar. Het CDA reageert bij monde van fractievoorzitter G. den Ou den-de Mooij enthousiast op de plannen. „We zijn er gelukkig mee: het is een oplossing. We hebben het al jaren over de op lossing van het huisvestings- vraagstuk. Natuurlijk moeten we nog wel over de details pra ten, maar over de grote lijnen ben ik tevreden." Fractie-voorzitter C. Saris van de WD heeft wel een aantal kri tiekpunten. „In de nieuwbouw bij 't Trefpunt zou ik bijvoor beeld liever ook de bibliotheek zien, dat is praktischer en min der duur dan de verbowing van de gymzaal. Verder vind ik de plek van 't Meerpunt te mooi om er een supermarkt in de vestigen. De bouw van flats vind ik wel prima in verband met de woningnood. Afijn: we moeten nog eens goed over het plan praten." De fractie Progressief Warmond wil nog niet op het plan reageren. Morgenavond wordt het voorstel besproken in de raadscommissie financiën. nanja ruiter Op het stuk Wassenaarse strand tussen de strandpalen 91 en 92 richting Katwijk mogen weer honden komen. Daarnaast zijn de viervoeters opnieuw toegela ten op het gedeelte vanaf par keerterrein De Kuil. Burgemees ter en wethouders van het vil ladorp hebben dit besloten, omdat er protesten van hon denbezitters binnen kwamen. Een totaal verbod, dat korte tijd gold tijdens het strandsei- zoen van 15 mei tot en met 15 september, viel niet in goede aarde bij eigenaren van de die ren. Woordvoerder W. Is- sendonck van de gemeente Wassenaar over de reden van het verbod: „De afgelopen jaren was het toegestaan met een aangelijnde hond te wandelen op het strand. De overlast en de poep namen echter gigantisch toe, waardoor de gemeente wel een dergelijke impopulaire maatregel moest nemen. Het strand werd taboe voor honden. Toen kwamen er telefoontjes van mensen die vroegen: wat doen jullie nou?" Volgens de gemeentewoord voerder is het verbod wel 'ge sneden koek' voor andere ge meenten. In onder meer Kat wijk en Noordwijk is het strand namelijk al jaren verboden voor de huisdieren. „De gemeente heeft uiteindelijk een alternatief bedacht, omdat zij elk protest belangrijk vindt. En Wassenaar is toch een honden rijke ge meente", aldus de voorlichter. Er worden nu borden ge plaatst om precies aan te geven waar de dieren welkom zijn en waar niet. De beesten moeten ook op de fietspaden aan de lijn. Eigenaren van blindegelei- denhonden kunnen een onthef fing van het algemene verbod krijgen. Dat geldt ook voor strandexploitanten die waak honden hebben. De drukte rond het kappen van bomen in de Wijngaardenlaan in Voorschoten is volgens C. Buijs, hoofd groenvoorziening van de gemeente, sterk overdreven. „De gemeente en de Neder landse Spoorwegen hebben intensief overleg ge voerd over een 'groenplan' voor het gebied. Dat is in februari door alle partijen geaccepteerd. In het plan werd vastgesteld dat voor de aanleg van een omleidingsweg zo'n twintig bomen moesten ver dwijnen. Die worden nu gekaptaldus Buijs. De bomen zijn door de Nederlandse Spoorwe gen omgehakt als voorbereiding op de bouw van een tunnel onder de spoorweg door. De PvdA- fractie meent echter dat op 4 en 5 mei veel meer bomen zijn gekapt dan in het groenplan was overeengekomen. Fractie-secretaris P.J. den Har- tog verzocht daarop wethouder J. van de Poel in een brief alles te doen om drie overgebleven bo men te behouden en zal de kwestie vanavond in de commissievergadering openbare werken aan de ordestellen. De PvdA-fractie vindt overigens ook dat een aantal bomen moet wijken voor de aanleg van de tunnel onder het spoor: „De huidige spoorweg overgang is iedere keer tien minuten dicht en dan staat er een enorme rij auto's met draaiende mo toren te stinken. Dat is ook niet zo milieuvriende lijk. Die tunnelbak is dus echt noodzakelijk en daarvoor mogen wel wat bomen worden omge hakt", erkent Den Hartog. „Maar waarom zovéélT Volgens ons zijn er meer bomen omgehakt dan Volgens Buijs hoeft de PvdA-fractie zich geen zorgen te maken, want in 1995 keren de bomen in.de Wijngaardenlaan en omgeving terug. „Er komen er zelfs meer terug dan er zijn gekapt: we planten 250 nieuwe essen, waarvan zestig in een zware maat. Het karakter van de buurt wordt dus in oude luister hersteld. Dit was een voorwaarde van de gemeente!" Na protest van eigenaren De bomen in de omgeving van het station Voorschoten moesten wijken voor de bouw van een tunnel onder het spoor Andere tijden bezoek EZL mocaooae» De brvriokcniren in het Leiderdorps? Elisabeth Ziekenhuis (EZL) /i|n tildrnsdeopendagop lonu-i p-.Mi/ipl I»- U/-- kuren vervallen en in plaats daarvan is er van 16.30 tot 20 00 uur een doorlopend bezoekuur. De ongrvall en dienst op 16 mei wordt vanaf ft 00 uur waargenomen door bet Diaconevienhuis in leiden. Op 19 met draaien de medewerkers van het EZL en het Alp hen sc Ziekenhuis Rijnoord een zondagsdienst De po liklinieken, de afdeling radiodiagnostiek en bet laboratorium zijn dan gesloten, behalve voor spoedeisende gevallen Openbaar vervoer omzeilt met nieuwe afrit files rijksweg A44 Eeuwfeest van ziekenhuis wordt uitbundig gevierd crèche worden geschminkt en zelf verven, of hun arm in een kleurig gipsverband laten zet ten. dat na afloop ook wordt losgezaagd. De bezoekers wor den niet onvoorbereid het zie kenhuis ingestuurd. Bij aan komst wordt ccn folder over handigd met daarin alle stands en activiteiten op een rijtje. In verband met de open dag zijn rondom het EZL verkeersmaat tapha genomen Op 16 mei rijdt op de Simon Smitweg een richtingsverkeer en mag daar aan twee zijden worden gepar keerd. Het EZL en het Rijnoord- zickenhuis in Alphen aan den Rijn organiseren samen op 17 mei een fietstocht. De recreatie ve tocht loopt over 30 kilometer van ziekenhuis naar ziekenhuis en weer terug, via Leiderdorp, Koudekerk, Alphen aan den Rijn. Woubrugge en Hoogmade. Er kan zowel bij het EZL als bij Rijnoord worden gestart. Het startsein wordt op beide loca ties om 11.30 uur gegeven door de plaatselijke wethouders volksgezondheid, maar inschrij ving kan tot 1430 uur. De deel nemers ontvangen een con sumptie en ren hcnnncrings medaille. Op 19 mei is er voor belangstellenden ren mini symposium over de nieuwe oMNfldBBMnpn In dt p mh kunde. Dne arisen vertellen over de moderne orthopedische technieken met kunstgewrich ten. over kijkoperaties, het oor en het evenwichtsorgaan en over staaroperaties in een poly klinische behandeling Insehrii ving voor het symposium in de sportzaal en patio in de woon- flat staat nog open. Deelnemers kunnen met jun toegangskaan een congresboek knjgen. waar in ook een samenvatting staat van alle andere lezingrn die tij dens het eeuwfeest worden ge houden. (iedurende de feest week. die tot 22 mei duun, zijn In lm riÉnUi wtm Mhm tentoonstellingen te zien. Bo vendien wordt een jubileum boek uitgegeven voor relaties en patiënten, dat in beperkte opia ge ook op de open dag Wfclf| baar is voor circa tien gulden Met het 'doorrijden' van een lint met het opschrift 'Vrij Baan 21' door een bus van de NZH, is gistermiddag de nieuwe afrit van de rijksweg A44 (Amster dam/Den Haag) naar de Ver lengde Ommedijkseweg in Was senaar feestelijk geopend. De afrit is onderdeel van het actie plan Vrij Baan 21, dat tot doel heeft een hoogwaardig regio naal busnet te creëren. Na de ingebruikname van de nieuwe afrit vermijden de bus lijnen 88 en 95 de files die gere geld op de A44 in de richting van Den Haag staan. Bij het kruispunt Rozenweg gaan de bussen weer de Rijksstraatweg op, waarna zij hun weg in de richting Den Haag vervolgen. Het is de bedoeling dat er in de toekomst een vrije baan komt, waardoor de bussen zonder op onthoud van de Duin- en Bol lenstreek naar het centrum van Den Haag kunnen rijden. Over deze aanleg voeren de NZH en Rijkswaterstaat mo menteel onderhandelingen met de gemeente Wassenaar. Die stond tot voor kort huiverig te genover de aanleg van een nieuwe doorgaande route, om dat het dorp nu al één groot verkeersknooppunt dreigt te worden. De Rijksstraatweg bij voorbeeld moet dagelijks 58.000 auto's verwerken en een extra busbaan leek de gemeentebe stuurders net iets te veel van het goede. De Wassenaarse wet houder M. van Rij stelde gister middag in een toespraak dat de gemeente nu een andere me ning is toegedaan. Volgens hem valt er tussen nu en 2010 bij on gewijzigd beleid een groei van LEIDERDORP UESBCTH BUITINK Het Leiderdorpse Elisabeth Zie kenhuis (EZL) viert vanaf dins dag 12 mei zijn 100 j>|g be staan. Voor omwonenden, be zoekers. patiënten en medewer kers staan een week lang allerlei festiviteiten op het programma, met als topper op zaterdag 16 mei de open dag. Televisiedok ter Erik Koning uit Medisch Centrum West. één van Neer- lands best bekeken tv-program ma's, geeft het startsein voor de feestelijkheden. Die staan voor al in het teken van demonstra ties en een blik op verleden, he den en toekomst De verpleegafdelingen en de operatiekamers zijn op 16 mei gesloten voor het publiek, maar alle andere afdelingen staan 'dan wel open voor de verwach te twee- tot vijfduizend bezoe kers. Verspreid over de verdie pingen en vleugels staan circa 45 stands, bemand door zo'n 350 personeelsleden van het EZL Er kan in een kunstarm worden geoefend op het prik ken van bloed, bezoekers kun nen hun bloedgroep laten be palen en zwangere vrouwen kunnen een echo iaten doen De afdeling da gverp leging herbergt drie demonstratie zie kenzalcn. Fen toont het verf8 den van het EZL aan de Leidse Hooigracht. om pleet met non nen in habijten, één zaal toont de huidige siutatie en èén ka mer moet een blik op toekomst geven. Elders in het gebouw aan de Simon Smitweg wordt reani- matieles gegeven cn een opera tie gedemonstreerd op kunst- botten. Kinderen kunnen in een NZH-bus 95, met louter genodigden als passagiers, rijdt het lint door waarmee de afrit van de rijksweg A44 was afgesloten. het autoverkeer van 70 procent te verwachten, een toename die het villadorp onmogelijk zal kunnen verwerken. Om de ver keersdruk te verminderen is volgens hem een versterking van het openbaar vervoer on vermijdelijk. Een vrije busbaan moet er volgens hem dus zeker komen, maar een belangrijk uit gangspunt hierbij is dat er voor de aanleg zo min mogelijk groen verdwijnt. Nog dit najaar zal worden begonnen met de aanleg van busbanen op de Be- noordenhoutseweg in Den Haag. De NZH-bussen kunnen dan ook op dit traject de files FOTO HIUCO KUlPfRS voorbijrijden en hebben minder oponthoud bij de verkeerslich ten. De NZH kreeg hiervoor gis termiddag de subsidie toege zegd door vertegenwoordigers van Rijkswaterstaat.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 21