Woonboten Jaagpad inzet geschil 'Koop een broek, geef een broek' Leiden 'Les aan buitenlanders door werkloze leraren' DONDERDAG 7 MEI 1992 19 Eigenaars schepen willen niet weg De bewoners van de schepen aan het Utrechtse Jaagpad zijn fel tegen het plan om hun woonboten niet langer op te nemen in het bestemmingsplan van de buurt. Zij vre zen dat ze moeten verdwijnen. Enkele 'huisbewoners' willen de schuiten het liefst weg hebben omdat er op het smalle Jaagpad een onveilige verkeerssituatie heerst. LOMAN LEEFMANS De dertien schepen waar het om gaat, zijn opgenomen in het zogeheten 'ligplaatsenplan voor woonboten' van de gemeente. De gemeenteraad wilde echter wel onderzoeken of de bewo ners niet beter op basis van vrij willigheid konden worden ver plaatst. Dan zouden de verhuis kosten worden vergoed. Geen van de bewoners ging daarop in. Maar nu gemeente en bewo ners een nieuwe plantekening voor de Hoge Rijndijkbuurt aan het maken zijn, waar voorlopig de boten niet meer op staan, ontstaat een onzekere situatie, vinden de schepelingen. Een vierkoppige delegatie van de woonbootbewoners liet gis teravond tijdens een vergade ring met buurtbewoners en ver tegenwoordigers van de ge meente duidelijk merken dat zij vasthouden aan het ligplaatsen plan: „Het zijn een paar 'huis bewoners' die ons weg willen hebben. Daar hoeft de gemeen te toch niet aan mee te wer ken", aldus H. Ten Hengel. 'Walbewoner' H. Kruit speel de het balletje door naar de ge meente: „Wij willen die sche pen niet weg, we willen betere parkeerplaatsen op het nauwe jaagpad. Toen heeft de ge meente het idee geopperd om de kade te verbreden, maar daardoor wordt het water weer te smal en bedacht de gemeen te dat de schepen maar weg moesten", aldus Kruit. Opofferen ,Je gaat in de Randstad toch geen woonplekken opofferen voor parkeerplaatsen? ik woon in een huis, alleen toevallig drijft het", reageerde J. Besa- musch die al relatief nieuwe be woner de aankoop van zijn schip baseerde op de medede ling van de gemeente dat de schepen zouden kunnen blijven liggen. E. Kokx van de gemeente kon geen van beide partijen gerust stellen: „Ik ken de argumenten van zowel enkele huisbewoners als van de woonbootbewoners. Daarom heb ik een nieuwe nota geschreven aan B en W, en ge wezen op beide mogelijkheden. Het wachten is nu op een snelle "politieke uitspraak want tot die tijd kunnen we niets doen", al dus Kokx. BURGERRAADSLIEDEN FOTO» JAN HOLVAST Leo van Kasterop van de spijkerbroekenzaak Van Ooy: „Met dank aan The Beatles." Jubileumactie spijkerbroekenzaak voor kinderen in Roemenië LEIDEN NANJA RUITER AGENDA DONDERDAG 7 MEI Leiden Open Dag bij Het Leidse Volkshuis, Apothekersdijk 33/a, vanaf 19.30 uur zijn de presentaties voor iedereen toegankelijk. Open huis bij de 'Emilie Knappert' in het schoolgebouw aan het Rapenburg 23, i 18.30 tot 21.30 u VRIJDAG 8 MEI Themabijeenkomst over Engeland, org. Ned. Ver. voor Huisvrouwen, me dia-presentatie en volksliedjes, te- 20.00 uu Klaverjassen, jokeren en sjoelen bij speeltuinvereniging Stevenshof, C. van Bruggepad 2, aanvang 20.15 ZATERDAG 9 MEI Leiden Rommelmarkt in de IJshal aan de Vondellaan, van 9.00 tot 16.00 uui Tussen de vierhonderd en de vijfhonderd spijkerbroeken in kindermaatjes gaan in de zomer naar Roemenië. 'Althans, dat hoopt directeur Leo van Kaster op van de spijkerbroekenzaak Van Ooy aan de Breestraat die vijftig jaar bestaat. Ter gelegen heid van dit jubileum voert het bedrijf een actie onder het mot to 'Koop een broek, geef een broek'. Voor elke verkochte broek ongeacht de prijs stelt Van Ooy een kinderbroek beschik baar voor kindertehuizen in Roemenië. Van Kasterop: „De tranen springen in je ogen als je ziet hoe het er daar aan toegaat. Ze lopen er bar en boos bij. Het lijken wel lorren die ze om heb ben. Van elk lapje wordt een broek genaaid." Deze waarneming en zijn vaststelling dat tien procent korting niet aanslaat, brachten hem de directeur, die via Artsen zonder Grenzen adressen van kerken en kindertehuizen kreeg, op het idee. „Goederen zijn hard nodig in Roemenië. En dat gebrek aan kleding sprak ons natuurlijk het meeste aan, om dat we broeken verkopen." Alle bonnen, waar 'broek' op staat, worden aan het eind van de actie die tot 15 mei loopt, ge teld. En dat mogen er veel zijn, vindt Van Kasterop. „Of we de kinderen gelukkig maken, is na tuurlijk niet te peilen." Maar ze zullen zich allicht prettiger voe len, denkt hij. De spijkerbroe kenverkoper gaat misschien mee met het transport naar Roemenië. „Maar dat kan ik niet beloven, want de tijd ont breekt me vaak." Felle kleuren Adriaan van Ooy is de winkel begonnen in de oorlogsjaren, omdat hij niet verplicht wilde worden in Duitsland te werken. Naast destijds schaarse kleding verkocht hij in het begin onder meer lakens, beddegoed, stoven en schilderijen. Vanaf 1966 wordt in de winkel uitslui tend vrijetijdskleding verkocht. Van Ooy begon toen ook met spijkerbroeken van Levi's, die hij leverde voor 17,75. „Nu be taal je 159,95, maar toch gaan er veel meer over de toonbank. Die eerste exemplaren werden heel moeilijk verkocht, want de spijkerbroek gold destijds nog als een 'werkmansbroek'. Netjes waren de corduroy-broeken, in zestig verschillende kleuren. Die werden dan ook verkocht. Nu worden bijna alleen nog maar spijkerbroeken verkocht", aldus Van Kasterop, die dit jaar zijn 40-jarig jubileum viert. Volgens hem hebben The Beatles voor de ommekeer ge zorgd. „Ik ben blij dat ze geko men zijn." Felle kleuren, wilde motieven en vreemde model len. „We waren fanatiek. We verkochten kaftanoverhemden met gedurfde motieven en hoge opstaande kragen. Die trendge voelige jongens, die deze kle- ding kochten, hadden er maan den zakgeld voor over." Pas in de jaren zeventig echter werd de spijkerbroek in brede kring aanvaard, ook als 'nette broek' met een colbert erboven. „En een tijd lang waren spijkerbroe ken niet aan te slepen." Hoewel Minerva er tegenover is gehuisvest, moet de winkel het niet hebben van studenten. „Die zie je hier niet. Studenten gaan in de stad een broek ko pen. Hier kom je ook niet om te kijken, maar om te kopen. Ik zeg wel eens dat je het pas goed hebt gedaan als een klant 100 gulden armer, maar tevreden de deur uit gaat." Van Ooy heeft ook veel vaste klanten. Van Kas terop „Die kwamen al toen ze zelf nog kind waren en nu ko men ze met hün kinderen." 8 'Het idee van de maand'. Wieltjes aanbrengen onder parasols omdat die dingen door de verankering met zand of water loodzwaar zijn. Dit idee leverde de Leidschendamse mevrouw Zwart een etentje op en gaf de Nationale Ideeënlijn weer meer naamsbekendheid. Een goed idee? Blijf er niet mee lopen. Nederland heeft het nodig! Dat is de slogan de nu een halfjaar bestaande stichting Nationale Ideeënlijn (071-128883) zichzelf onder de aandacht brengt. Gistermiddag organiseerde het jonge bureau in Holiday Inn voor de vierde keer de uitreiking van de prijzen voor het 'idee van de maand'. Deskundige teams van de Ideeënlijn hadden vier winnaars uitverkoren. Die kregen uit handen van de voor deze gelegenheid gecharterde politievoorlichter Dick Graveland een cheque voor een etentje. En dat hadden ze volgens hem ook verdiend. Graveland wees op het belang dat ook hij hecht aan frisse, nieuwe of heldere ideeën: „Bij de politie zijn we bezig met een grote reorganisatie. Op ieder bureap hangt er een ideeënbus zodat zowel de agenten als het publiek in kan spelen op die reorganisatie", aldus Graveland. Idee-linquent Naast de bedenkster van het bovengenoemde idee van het verrijdbaar maken van parasols waren er nog drie prijswinnaars. Mevrouw Hoogeweegen vond dat de lange muur rond de Scheveningse gevangenis de Sprangeen trieste aanblik ople vert. Daarom opperde zij het plan om die muur te beschilde ren in zonninge kleuren: „De muur zou zelfs ruimte kunnen bieden aan een nieuw Panora ma Mesdag", aldus de winna- Een wat technischer vinding kwam van de vrijwilligers van de Nationale Ideeënlijn zelf. Achter de naam 'de genetische ark van Noach' schuilt een plan om cellen van dieren te conser veren zodat na uitsterving deze toch weer kunnen worden 'te- ruggekloond'. Het idee is door de Leidse stichting aangeboden aan het Wereldnatuurfonds. De laatste winnaar was Leide- naar Jeroen Boon. Hij bedacht het 'Forest Parents Plan'. Een initiatief om stukje regenwoud in Latijns Amerika door een do natie te kunnen adopteren en zo te behouden. Idee-ling Maar het beste idee was volgens Graveland nog steeds de op richting van de Ideeënlijn zelf en de aanwezige vrijwilligers van de stichting konden trots dit compliment in ontvangst nemen. „We zijn begonnen met als doel verborgen creativiteit naar boven te brengen. In de periode dat we nu actief zijn, hebben we al 350 ideeën bin nen gekregen. Vijftien procent daarvan is bruikbaar. En met een aantal daarvan worden commerciële dingen gedaan zo dat ze nog geheim moeten blij ven. Tussen die overige 85 pro cent zitten ook zogeheten 'bop pers'. Dat zijn briljant onhaal bare plannen", aldus bestuurs- Een parasol op wieltjes. Dat idee leverde Zwart uit Leidschendam, geflankeerd door Graveland en Van der Kolk een etentje op lid Jos van der Kolk. De afgelopen maand werden niet alleen de vier nieuwe win naars goed denkwerk af, ook het gekozen aprilthema 'veiligheid op straat' leverde een aantal aardige vondsten op. Die wer den in een rapportje aan Grave land aangeboden. Een greep uit de inhoud: een nachtbus laten rijden voor vrouwen die 's avonds alleen over straat moe ten. Een politiepost openen op de Nieuwe Beestenmarkt. Een centraal in de binnenstad op te stellen autoradiokluis, bij voor keur bij de bewaakte fietsenstal lingen. En nog zo'n twintig aan bevelingen die samen leukjees- voer zijn voor bijvoorbeeld ge meenteraadsleden die zich met de (sociale) veiligheid in de stad bezighouden. Idee-moe ratie Het hoofdkantoor van de Ideeënlijn is in Leiden aan het Rapenburg gevestigd en tot nu toe nog noodgedwongen op leiden en omstreken gericht. Maar de komende tijawil de stichting zich meer nationaal gaan manifesteren. Om dat te bereiken heeft ze zelf een leuk idee verwezenlijkt. Er is met toestemming in de Tweede Ka- Huurmatiging soms probleem Binnenkort is het weer zover. Het nieuwe huursubsidiejaar. dat loopt van juli 1992 tot juli 1993. staat voor de deur. De wo ningbouwverenigingen organi seren spreekuren om hun huur ders bij de aanvraag terzijde, te staan. Als de aanvraag geen problemen geeft, berekent de woningbouwvereniging alvast de huursubsidie en geeft de huurder een voorschot. Dat heet 'huurmatiging'. De subsi die wordt direct op de huur in mindering gebracht. De rijks overheid betaalt de subsidie la ter aan de woningbouwvereni- gjtastenig Maar de aanvraag verloopt niet altijd probleemloos. Dat ondervond vorig jaar mevrouw Verlaten. Zij woonde al weer een tijdje alleen, samen met haar twee kinderen. Haar relatie was stuk gelopen en haar part ner had de woning verlaten. Ze waren niet getrouwd. Haar part ner had zijn adreswijziging wel aan het bevolkingsregister door gegeven. Maar het huurcontract stond nog steeds ook op zijn naam. Mevrouw Verlaten liet ons een brief zien van de wo ningbouwvereniging. „We kun nen uw aanvraag huursubsidie nog niet behandelen: eerst moet een nieuw huurcontract worden opgesteld dat alleen op uw naam ^taat", was de bood schap. Daarvoor moest me vrouw een 'afstandsverklaring' van haar ex-partner overleggen. Maar dat was nu predei Ml probleem. De 'ex weigerde domweg elke medewerking. Maar helaas, de woningbouw vereniging ook. Is het voor een juiste afhan deling van een huursubsidie- aanvraag echt nodig dat het huurcontract na (echt (scheiding officieel wordt veranderd? Wc kwamen tot de conclusie dat dat niet het geval was. Volgens de Wet Individuele Huursubsi die heeft de huurder van een woning alleen recht op huur subsidie als hi| 'daarin zijn hoofdverblijf heeft' De ex-part- ner van mevrouw Verlaten was vertrokken en stond ook niet meer op haar adres ingeschre- mer een ideeënbus opgehangen om te zien welke parlementari ërs 'ideerijk' zijn. Eind mei wordt in Den Haag de bus ge leegd. Daarna wordt de winnaar bekend gemaakt die een spe ciaal ingestelde wisseltrofee mee mag nemen, evenals de ti tel 'het ei van (xïlumbus (LI i Roy Klopper gn Lotran Lx+nunt ven. Hij had dan ook niet meer zijn hoofdverblijf in de woning. Het feit dat het huurcontract nog wel mede op zijn naam stond, deed voor de huursubsi die niet terzake. Na wat vijven en zessen was ook de woning bouwvereniging hiervan .over tuigd Mevrouw Veriaten hoefde geen afstandsverklaring meer te overleggen. Ze kreeg toch huur matiging. Overigens liet de wo ningbouwvereniging wel blijken dat ze het van belang blijft vin den huurcontracten aan te pas sen aan de werkelijke situatie Na beëindiging van huwelijk ol samenwoning krijgt 'de achter blijver' dus een brief waarin gr vraagd wordt om een kopie van het echtschcidingsvonnis of een afstandsverklaring. Daarna kan het huurcontract worden aan gepast. De woningbouwvereni ging waar het hier om ging. doet dat kosteloos. Ook een nieuwe woonvergunning wordt kosteloos verstrekt Vaak komt de woningbouw vereniging er iuist naar aanlei ding van de nuursubsidicaan vraag achter dat de huurders uit elkaar zijn. Maar u weet dus nu als u niet in staat bent voor een afstandsverklaring te zorgen, zal de woningbouwvereniging uw aanvraag huursubsidie toen ge woon (kunnen) afhandelen Nog een algemene waarschu wing tot slot: voor de huursub sidie is de situatie op 1 juli be palend. U weet dat het inkomen van partner en huisgenoten meetelt en dat ook de aan we zigheid van een onderhuurder betekenis heeft. Zijn partner, huisgenoten of onderhuurders vertrokken, zorgt u dan ook dat zij zich van uw adres laten uil schrijven uit het bevolkingsre gister. Doen zij dat zelf niet. dan kunt u dat ook doen! Inst. Burgerraadslieden, Brce straat 92, 2311CI I ridrn Spreekuren: ma (11-12) en do ih. ui 20 M op i« i dkpnoh (254142) LEIDEN ERNA STRAATSMA De Leidse PvdA wil onderzoe ken of het mogelijk is werkloze onderwijzers als vrijwilliger in te zetten bij het geven van Neder landse taallessen aan allochto nen. Fractielid A. Boot deed die suggestie gisteravond. VVethou- da I Walenkamp i IA) la be reid hierover met Regionaal Be stuur voor de Arbeidsvoorzie ningen Rijnstreek (RBA) in over leg te treden. Volgens Boot zou bij een der gelijk project het mes aan twee kanten snijden. Werkloze leer krachten kunnen op die manier hun onderwijservaring op peil houden en werkzoekende al lochtonen kunnen hun kansen op de arbeidsmarkt hierdoor vergroten. ,,De mogelijkheden die er nu zijn om Nederlandse taallessen ie volgen zijn niet voldoende", aldus Booi PvdA-wethouder H. Koek (so ciale vernieuwing) reageert minder enthousiast. Ze kreeg dezelfde suggestie van partijge note R. Hulsker. „We moeien daar voorzichtig mee zijn. Er zijn wachtlijsten voor de basisr ducatie, maar die is professio neel. We moeten daarom niet zomaar elders MridOM Mfl stellen Het PvdA-raadslid baseen haar idee op een Rotterdams plan, dat onderdeel uitmaakt van de 'sociale vernieuwing Behalve werkloze onderwijzers zouden ook afgekeurde leer krachten op die manier aan het werk kunnen. Boot: „Mensen die niet meer aankunnen om een klas van dertig leerlingen les te geven kunnen misschien nog wel les geven aan kleine klasjes van zo'n tien allochto nen. Al zijn er maar tien leer krachten bereid om dat grheel vrijwillig te doen. dan zijn daar mee toch honderd allochtonen geholpen." VRIJE TIJD Engeland De Nederlandse Vereniging voor huisvrouwen houdt vrij dagavond 8 mei in het clubge bouw aan de Caeciliastraat een themabijeenkomst over Enge land. Benalve een dia-presenta tie treedt het duo Barbara en Michael op met volksliedjes. De toegangsprijs bedraagt 7,50 gul den. de bijeenkomst begint om 20.00 uur. Ook wordt er infor matie verstrekt over allerlei cur sussen. De aanvang is 20.00 Voorjaarsmarkt Basisschool De Valkenier (Val kenpad 7) houdt vrijdag 8 mei een voorjaarsmarkt Tevens is er een sponsorloop die om 15.15 uur begint. Daarna is de markt geopend tot 18.00 uur. Ziekenomroep De ziekenomroep van het AZL De Vrije Lijn. staat zaterdag 9 mei met twee kraampjes op de rommelmarkt in de Pieterskerk 'lil 00 tot 16 "II '111! I 'r (Ijl brengst van de verkochte spul len komt ten goede aan de kas C Centrum De Znnneboom aan de De I^aat de Kanterstraat 5 zei op twee zaterdagen in mei de deuren open voor mensen die een cursus willen volgen Op 9 mei kunnen belangstellenden informatie krijgen over de air sus 'vrij kunstzinnige jaren' du- twee jaar in beslag neemt Op zaterdag 23 mei wordt informa tic verstrekt over de cursussen schilderen, tekenen en smeden Voor meer inlichtingen ')71 123137. lezing Een lezing en forumdiscussie met de titel 'Wat bepaalt het succes van een ontwikkeling* project?' worden op zondag 10 mei gehouden. De Nigenaanse journalist en ontwikkrlingsadvi seur. Chudi IJkpahi. spreekt de ze middag van 14.30 tot 17 Of» De lezing wordt georganiseerd door de Afrika stichting De Baobab in het IVSK-gebouw aan de Clcveringapiaat* 1. De toe gang is gratis Inlichtingen. 020 6764546 of 6881115

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 19