JAGUAR Blankespoor Weg en wiel Lada Diva: prijzenswaardige godin uit het Wolgagebied VAN HAASTEREN RAI wil parallelimport motorfietsen stoppen Zeven Nederlanders 'mogen' Jaguar XJ220 aanschaffen Fiets voor stad, berg en buitenweg DONDERDAG 7 MEI 1992 De Lada-organisatie wil eind '93 met nog maar honderd dealers op een verkoopaantal van 8.000 auto's uitkomen. Daarbij zitten dan naast de huidige Lada's de nieuwe Ocka, Tavria en Aleko. Vooral op de Aleko zitten de dealers met smart te wachten, want deze modem gelijnde auto betekent een mooie aanvulling op het Lada-gamma. Voorlopig moet het aangenaam ogende nieuwe sedanmodel Sa mara Diva het verkoopaantal van Lada dit jaar opkrikken naar 5.000 stuks. Maar gezien de daling in het eerste kwartaal van dit jaar zal dat aantal moei lijk te realiseren zijn. Dat neemt niet weg dat de Diva, de 'godin uit het Wolgagebied' zeker in staat is de verkoop een positieve impuls te geven. Het is een volwaardige vijfzits auto, al moet je bij de instap achterin wel een beetje letten op de forse dakstijlen. De zitruimte achterin voldoet, ook in de hoogte. Voor in is er helemaal ruimte te over. Hinderlijk is het nogal overbe- meten zwaar te bedienen stuur. Het steekt wat ver naar binnen en is niet verstelbaar, je zit er een beetje ouderwets bij. Ook al zitten er verbeterde stoe len in deze Lada, na een tijdje voel je toch het frame door de bekleding heen. Iets dikker of steviger materiaal kan dat euvel verhelpen, want verder zit het voorin met lange rugleuningen en hoofdsteunen prima. Het weggedrag is bij aangepaste rijstijl goedmoedig, al helt de i een li e of vlot genomen bocht t delijk wat overstuur. Soms dus werk aan de winkel in deze verder prijzenswaardige auto, wiens merknaam Lada nogal eens geringschattend wordt gememoreerd. Onterecht trouwens, zie tegenwoordig maar eens een auto te kopen die zoveel tegenwaarde biedt voor zijn geld. De vierdeurs vijfzitter is 19 cm BLIKVANGERS Citroën denkt ook aan Visa-rijders Eigenaren van een Citroën Visa kunnen tot 1 april 1993 profite ren van prijsverlagingen tot 45 procent op de belangrijkste Vi sa-onderdelen. De Citroën-dealers wijzen in een speciale cam pagne op de voordelen van het gebruik van originele onderde len, die zijn getest op maatvoering en kwaliteit (1 jaar garan tie). Nationale rijvaardigheidsdag motoren Zondag 17 mei staat in het teken van de motorfiets. Dan wordt in Nederland de Nationale Motorrijvaardigheidsdag gehouden, georganiseerd door de Nederlandse Vereniging voor Verhoog de Motorrijvaardigheid (NVVM) en Honda. Motorrijders die hun rijvaardigheid verder willen opvoeren kunnen op deze dag een speciale cursus volgen waar ook ervaren motorrijders heel wat van kunnen opsteken. De eendaagse cursus wordt deels gegeven op een afgesloten"weggedeelte en deels op de openba re weg, waar de nodige prakijk-oefeningen worden gedaan. Er kan worden gestart in alle provinciale hoofdsteden en op een groot aantal andere plaatsen in Nederland. Meer informatie is te verkrijgen bij de NWM, telefoon: 08360 - 42480. Sportieve Fords op circuit Zandvoort De Ford XR/RS Club houdt op woensdag 20 mei een clubdag op het circuit van Zandvoort. Het programma start om acht uur en omvat onder meer een concours d'élégance, een markt en uiteraard een presentatie van sportieve Ford-modellen als de Escort RS 200, de nieuwe Fiesta XR2i met Zeta-motor en (onder voorbehoud) de Escort RS Cosworth. Het circuit is de hele dag geopend voor Ford-fans en de toegang bedraagt 20 gulden. Leden van de XR/RS Club betalen 15 gulden. Laat je Snoek ook eens lachen Op zondag 31 mei organiseert de Citroën ID/DS Club een voorjaarsevenement in Ouwehands Dierenpark te Rhenen. Al les draait daar uiteraard om de beroemde Citroën-klassieker DS, bijgenaamd de Godin of de Snoek. Het motto is dan ook: laat je Snoek ook eens lachen. Verspreid over het dierenpark worden 25 zeldzame auto's opgesteld en er wordt werk ge toond van kunstenaars die zich hebben laten inspireren door de DS. Tevens is er een onderdelen-, modellen- en boeken markt. Op de parkeerplaats zullen nog eens 750 Citroëns ID/DS en SM te zien zijn. Zie ook 'Blik in het verleden'. WEGWERKZAAMHEDEN Amsterdam - Amersfoort (A 1) Den Bosch - Maastricht (A 2) Breda - Rotterdam (A 16) T.h.v. Werkendam, dag en nacht. Zwolle - Amersfoort (A 28) Dealer voor Leiden en wijde omgeving Een proefrit levert het overtuigende bewijsl! AUTOBEDRIJF LEIDEN B.V. Potgieterlaan 32,2321 XZ Leiden. Tel. 071-314331, 310800. Overzicht van werkzaamheden waarbij vertraging kan optreden, samengesteld door ANWB, politie en Rijkswaterstaat. Wijzigingen te beluisteren via ANWB-infonummer: 06 - 9622 (50 ct/min). Tussen Veldhoven en knooppunt de Hogt, in beide richtingen. T.h.v. de Moerdijkbrug, in beide richtingen, dag en nacht. Gouda - Hoek van Holland (A 20) T.h.v. Kleinpolderplein, in beide richtingen. Gorinchem richting Breda (A 27) T.h.v. de IJsselbrug bij Zwolle, in beide richtingen, dag en nacht. langer dan zijn adept met vijf portieren. Daardoor zit er naast genoemde comfortabele interi- eurmaatgeving een royale kof ferbak aan de Samara gêplakt, met een inhoud van ruim 440 liter. Het is geen laadbak die erg laag bij de grond staat, tegen de 80 cm tilhoogte vergt enige in spanning met zware tassen vol boodschappen. Deze Lada Samara heeft dezelf de technische specificaties als de 5-deurs hatchback. Voor een prijs van 20.275 is de Diva uit gerust met een 1.3 liter 65 pk motor, topsnelheid 148 km/u. De 1.5 liter 75 pk-versie 21.475) levert met een top snelheid van bijna 160 km/u een heel behoorlijke prestatie. Ook het vlot 'uit de blokken ko men' weet de Rus goed te kla ren. Zeker als je kijkt naar het maximum koppel van 109 Nm/3600 tr-min., is een sprintje naar 100 km/ii binnen 13 se conden niet slecht. De auto is van vele gemakken De Lada Samara met kofferbak, genaamd Diva, biedt veel tegenwaarde voor zijn geld. De bediening van de brengingsverhoudingen. Het zaken op en aan het dashboard vereist enige precisie om niet in is goed. De vijf versnellingen de achteruit te geraken als je hebben goed gekozen over- vooruit weg wilt rijden. Hou bij de hogere versnellingen reke ning met een beperkt restant aan trekkracht en reken op eer gemiddeld verbruik van 1:12. HILVARENBEEK De RAJ gaat stappen onderne men om een einde te maken aan de zogenoemde parallelim port van motorfietsen. Dat zegt H. van Doom, voorzitter van de afdeling Gemotoriseerde Twee- wielers van de RAI. De toenemende \Taag naar mo toren heeft er de afgelopen ja ren toe geleid dat er buiten de officiële kanalen om grote aan tallen motorfietsen In Neder land worden geïmporteerd. Volgens Van Doom is inmiddels de helft ven alle verkochte mo toren afkomstig van niet-officië- le importeurs. Deze parallelim port werkt naar zijn mening concunentievervalsend. De officiële, bij de RAI aange sloten importeur moet bij voor beeld veel tijd en geld investe ren om voor een nieuw model van de Rijksdienst voor het Wegverkeer een typegoedkeu ring te krijgen. „De niet-officiële importeur maakt vervolgens ook van die goedkeuring ge bruik. Daar komt bij dat er via de parallelimport steeds meer afwijkende modellen op de markt komen. Doorgaans zijn dat motoren zonder fabrieksg.» rantie waarvoor in Nederland geen onderdelen beschikbaar zjjn. Zoiets is niet in het belang van de consument. De 'wilde' import is de officiële motorimporteurs een doom in het oog. De meeste parallel -ma chines komen uit Canada. Ja pan en vooral Amen ka waar het modellen zijn die niet meer gr voerd worden of waar een over schot aan is. De motormarkt in de VS is Ingestort, de dealers blijven met de modellen zitten en zijn daarom best bereid wat aan de priis te sleutelen De RAI wil aan deze „onge wenste situatie" een einde ma ken, aldus Van Doom. In over leg met de Rijksdienst voor het Wegverkeer zal worden bekeken of het mogelijk is alleen een kenteken af te geven voor mo toren die voldoen aan de Ne derlandse voorschriften. Zelf noemen ze hem vol overtuiging „the world's best su per car". Het team van JaguarSport en van joint venture genoot Tom Walkinshaw Racing Ltd wijst met onverhul de trots op de prestaties van de Jaguar XJ220, in 1988 nog een experiment op de Birmingham Motorshow en nu een in serie gebouwde sportauto voor de happy few. len. Maar daar gaat het niet om. De jaguar XJ220 is voer voor zorgzame liefhebbers, voor zeer welgestelde verzamelaars „Na tuurlijk. het is een auto, maar meer nog automotive art (auto mobiele kunst)", zeggen ze bij jaguarSpon Voorafgaande aan deproduktu- heeft de fabriek twaalf XJ220's gebouwd, die echter niet wor den verkocht. Het zijn prototy pes, waarvan er zx'lfs een tegen een betonblok gekwakt is om na te gaan hoe veilig de kooicon structie is. Dit offer aan de vei- De Jaguar XJ220 is voer voor zorgzame liefhebbers, voor zeer welgestelde verzamelaars. „Natuurijk, het is een auto, r (automobiele kunst)", zeggen ze bij Jaguar5port BLOXHAM GPO Het was aanvankelijk niet de bedoeling dat de 'ontwerp studie' in produktie zou komen. Maar de belangstelling was der mate overweldigend dat in 1989 besloten werd een gelimiteerde oplage van de wagen te gaan maken. Binnen twee dagen na die beslissing noteerde men 1.500 bestellingen. In de nieuwe kleine TWR-fa briek in Bloxham zullen er 350 met de hand worden gebouwd Zeven stuks zijn voor Neder landse eigenaren bestemd. Die tellen er elk 1.8 miljoen voor neer, inclusief het belastingdeel (BTW en BVB) van circa 8 ton. Van de totale produktie blijven er 115 in Engeland. De rest gaat naar 32 verschillende landen. Zeventien stuks worden naar Japan verscheept en geen enke le gaat naar Amerika. De auto is namelijk gehomologeerd voor de EG. In Amerika zou hij niet worden toegelaten Op dit moment wordt de laatste hand gelegd aan het eerste exemplaar, dat in juni aan zijn Britse eigenaar wordt afgele verd. Of die er ooit de topsnel heid van 342 kilometer per uur mee zal rijden vaJt te berwijfe- FIETSSTROOK redactie: Theo van der Kaalj Met een stadsficts kun je niet lekker racen, een race fiets is niets waard op het bos pad en de ATB gaat weer niet zo snel als een racefiets. Een nieuw type fiets dat de goede eigen schappen van dit trio fietssoor- ten verenigt is de hybride fiets. De Amerikaanse firma Speciali zed zegt een nieuwe fiets te hebben ontworpen die geschikt is voor stad, berg en buitenweg, maar noemt het begrip hybride niet in de presentatie. Het gaat om het type CrossRoads, dat opvalt door de sterk aflopende bovenste framebuis. Volgens Specialized is dit gedaan om het frame een grotere stijfheid te geven, waardoor de fiets pretti ger rijdt. De constructie van de fiets komt in de buurt van het damesframe, met het bijbeho rende voordeel van gemakkelijk op- en afstappen. Volgens de fabrikant gaat het niet om een mountainbike met enkele aanpassingen, maar om een fundamenteel nieuw fiets- concept. Specialized claimt dat berijden van deze fiets vijftien procent minder energie vraagt dan een fiets met een normaal geconstrueerd frame. Er wordt niet bij gezegd hoe die bereke ning in zijn werk is gegaan. De CrossRoads heeft drie tand wielen voor en zeven achter, dus een totaal van 21 versnellin gen. Schakelen gaat via een sys teem dat in het handvat zit op gesloten. De prijs bedraagt 1.195 gulden voor de eenvou digste uitvoering. Tegen meer prijs is de fiets verkrijgbaar met spatborden en halogeen verlich ting Zestien spaken Slechts zestien spaken telt het nieuwste type fietswiel van de Italiaanse firma Campagnolo. Het is een compromis tussen het normale gespaakte wiel en het dichte schijfwiel. Met zo'n schijf zijn in wedstrijden hogere snelheden mogelijk, alleen de zijwindgevoeligheid van de fiets is groot. Een fiets met normale spaken heeft die zijwindgevoe ligheid niet, maar de luchtweer- stand is groter. Campagnolo heeft nu een wiel ontworpen, type Shamal, waar van de velg de vorm heeft van een waterdruppel. De zestien spaken zijn plat en kruisen el kaar niet. Het achterwiel in de racemaat van 28 inch weegt compleet met versnellingscas sette 1.040 gram. Het voorwiel meet slechts 26 inch en weegt 750 gram. Het gewicht van bin nen- en buitenband zit daar niet bij. De prijs ligt boven de duizend gulden per wiel. Er zijn overigens ook wielen te koop met zes, vier en sinds kort zelfs met slechts drie spaken. Ook deze prijzen liggen boven de duizend gulden per wiel. Gegolfde spaak De 'Prym Giro Weile' van de fir ma Cyclia is een spaak in ge golfde vorm. Deze spaak zou sterker zijn dan een gewone rechte en toch meer veercom- fort geven. De golf zou als veer werken en schokken opvangen. Dat levert weinig piekspanning op bij de kop van de spaak, dus breken is er niet bij. De vorm van deze speciale spaak vereist dat alle spaken in dezelfde rich ting staan De fabrikant denkt aan toepassing in zwaar belaste fietswielen zoals ATB's en cross- fietsen op bosgrond, tandems en zwaar bepakte randonneura. Oostdorperweg 29 Wassenaar Tel. 01751-19359 tatische" beelden zijn het. „maar nodig", aldus TVVR Kenmerkend voor de w agen is het materiaal waarvan hij ge maakt is. Chassis en koetswerk zijn van aluminium, nodig om het gewicht zo laag mogcli|k te houden (1.470 kilo). Aanvanke lijk woog het prototype 1 700 ki lo. Ook motor en transmissie zijn van lichtmetaal. Een dergelijke auto vereist spe ciale veiligheidsnormen. De vraag was wie kan er banden leveren voor een auto die bijna 350 km/uur haaJt? Bridgestone kwam met het antwoord. Deze fabrikant ontwikkelde speciaal voor de XJ220 zeer brede ban den, achter breder dan voor. De banden werden getest op de Nürburgring. waar ae Jaguar de snelste ronde reed die ooit voor een produktiewagen geklokt werd. Daarvoor zorgde de r> li terV6-motor met twee turbo's en vier kleppen per cilinder maximum vermogen 542 pk. Door het glazen tul vail 06 Hl to kan men dc middenmotot die de achterwielen aandrijft zien zitten. Met opzet heeft men niet gekozen voor vicrwiel aandrijving. Dat 70u het ge wicht te veel hebben verhoogd Bovendien moest dc auto een duidelijke relatie met de racer») onderhouden Daarom heeft hij ook geen stuurbekrachtiging Bind 1991 wordt de la ii u fa leverd. Wat er daarna met de Iti briet beun ki nog niet In kend Een andere auto. dat wel. maar u hoort dat bijtijds BUK IN HET VERLEDEN In 1952 verschenen de eerste spionage- foto's van een nieu we auto van Citroën, die volgens de ver halen heel bijzonder moest worden. Drie jaar later werd de DS voorgesteld en leder een stond verbaasd. De Dèese (godin) was zowel wat uiter lijk betreft als tech nisch zo afwijkend van wat in die dagen gewoon was, dat niemand er goed raad mee wist. De nieuwe Nautilus was opgestaan, of was het supervoorwerp afkomstig van een andere wereld? De godin of de snoek sloeg in als een bom en nadat het koperspubliek bet eigenzinnige strijkijzer aarzelend geaccepteerd had, verkocht de auto ook nog. De DS was zijn tijd zo ver vooruit dat hij twintig jaar op de markt kon blijven, waarin er 1.330.755 de fa briek verlieten. Op de foto een

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 11