Herstel gaat voorbij aan kleinbedrijf 'Bedrijven misbruiken kennis, macht en geld' Studenten hangen professor keel uit Schepen dupe van staking België bepleit 'Eurobelasting' Nieuwe vriendschap Rusland en India onder druk DONDERDAG 7 MEI 1992 "TC Eetbare patatzak bevalt goed steenderen i indelijk is hij er dan: de revolutionaire eetbare pa tatzak. Anderhalf jaar geleden werd de 'cone', zoals de zak bij bedenker Aviko in Steenderen bekend staat, ambitieus gelan ceerd. Produktieproblemen zorgden ervoor dat de werkelijke introductie pas nu kan plaatsvinden. De milieuvriendelijke 'co ne' (Engels voor hoorn) heeft nog het meeste weg van een gro te ijshoom. Hij is gemaakt van aardappelmeel, tarwemeel, plantaardig*- olie en een beetje zout en naar verluidt is hij, al thans voor de tijd die het duurt om een frietje naar binnen te werken, bestand tegen de inwerking van mayonaise, ketchup en andere sauzen. Zeeland zoekt financiers voor brug middelburg De provincie Zeeland wil offertes uit het particu liere bedrijfsleven voor Financiering en exploitatie van de Wes- terschelde-oeververbinding fWOV). Op grond van dergelijke aanbiedingen zal worden gekozen voor private danwel over- heidsexploitatie of mogelijk een mengvorm van beide. Gede puteerde Staten van Zeeland hebben de Staten gisteren voor gesteld via een advertentie gegadigden voor financiering en ex ploitatie te interesseren voor een aanbieding. Geen extra kapitaal Aziatische bank hong kong De driedaagse jaarvergadering van de Aziatische Ontwikkelingsbank (ADB) is gisteren geëindigd zonder over eenstemming over een door de bank noodzakelijk geachte ka- pitaalvergroting. De Verenigde Staten bleven zich daartegen verzetten. Ook weigerden de Amerikanen in te stemmen met het verstrekken van leningen aan Vietnam. De ADB wil haar kapitaal van 24 miljard dollar in de komende vijf jaar vergroten met 25 a 30 miljard dollar. De VS vinden dat er eerst een duide lijk kredietbeleid moet zijn voor de middellange termijn. Olympia York stoot bezittingen af new vork» 's Werelds grootste investeringsmaatschappij in on roerend goed, Olympia York (O Y), is begonnen met het verkopen van belangen om een faillissement te ontlopen. De onderneming, die bij de banken een schuld heeft van 12 mil jard dollar (ruim 22 miljard gulden), verkoopt haar belang van 18 procent in de Amerikaanse spoorwegmaatschappij Santa Fé. Daarvoor hoopt de onroerend-goedondememing ruim 4 miljoen dollar te ontvangen. Waarnemers betwijfelen of de Ca nadese investeringsmaatschappij door deze verkoop kan wor den gered. Herder had O Y bekendgemaakt dat het een nieu we lening van meer dan 700 miljoen dollar nodig had om te overleven. De meer dan 100 banken - ABN Amro is een van de kapitaalverschaffers - treuzelen echter met het verstrekken var zo'n grote kapitaalinjectie. 426 Alleen grootbedrijf in de lift Het verwachte herstel van de wereldeconomie in 1993 zal grotendeels aan het Nederlandse midden- en kleinbedrijf (mkb) voorbijgaan. Dat komt vooral doordat de binnen landse markt nauwelijks zal groeien. Dat blijkt uit berekeningen van het Economisch Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf, die gisteren zijn gepubliceerd. Op de exportmarkt zal wel sprake zijn van een behoorlijke groei, maar daar profiteert eigenlijk alleen het grootbedrijf van. Vorig jaar was het mkb nog goed voor 70.000 nieuwe banen. Dit en volgend jaar zullen dat er nog maar 25.000 zijn, voorna melijk deeltijdbanen. De afzet van consumptieve goederen en diensten door het mkb zal niet verder groeien dan 1,5 procent, nog minder dan dit jaar. De investeringen in be drijfsgebouwen en de woning bouw, die een belangrijke afzet markt vormen voor het mkb, zullen nog sterker krimpen dan in 1992. Ook in de winsten zit de klad. Vorig jaar stegen ze voor het eerst in tien jaar niet. In deze winsten zit ook het inkomen van de zelfstandige onderne mers. Door de toegenomen in flatie daalde de koopkracht van deze groep ondernemers met bijna 3 procent. Voor dit en volgend jaar lijkt een bescheiden winstgroei van 5 procent haalbaar, aJ zal dit onvoldoende zijn om de be steedbare inkomens van zelf standigen op peil te houden. Door oplopende belastingen en premies en de hoge geldont waarding zal hun koopkracht verder dalen. De afzet zal dit jaar in de meeste sectoren met slechts 1 tot 2 procent toenemen, al doet de horeca het met 3 procent in verhouding goed. In de bouw zal evenals vorig jaar een abso lute daling van de produktie plaatsvinden. Volgend jaar zal de groei aantrekken bij de klei nere bedrijven in de industrie, de groothandel en het vervoer. Zij profiteren het meest van de exportgroei. In de kleinere de tailhandel zal de groei nog ver der terugvallen, evenals in de bouw. rotterdam carine neefjes Professor mr. drs. P. Ophof is het spuugzat. Hij weigert nog langer les te geven aan de eerstejaars studenten bedrijfskunde aan de Erasmus Universiteit in Rotterdam. Reden: de ruim zevenhonderd studenten letten niet op. Ze doen niets anders dan kletsen en Ophof heeft geen zin meer om als een ouderwetse schoolmeester zijn „kleuterklas tot de orde te roepen". Anderhalve week geleden heeft de hoog leraar privaatrecht zijn colleges gestaakt. Hij kon nauwelijks boven het geroezemoes van de studenten uitkomen, klapte zijn boeken dicht en stapte op. Ophof wil wel terugkomen, maar eist dan van de faculteit dat zij een deurwacht in stelt om laatkomers te weren. De directie van de universiteit toont begrip voor de eenmans actie van Ophof. Momenteel be kijkt de directie of het technisch mogelijk is om de deuren van de aula, waar de hoor colleges worden gehouden, voor laatkomers te sluiten. Op initiatief yan de directie is er vandaag een gesprek tussen Ophof en een vertegen woordiger van de eerstejaars studenten be drijfskunde. De inzet van de hoogleraar is keihard: bij elke volgende ordeverstoring slapt hij gewoon weer op. Meer collega's klagen over het rumoerige gedrag van deze eerstejaars, maar nooit eerder durfde iemand de zaak aan te kaar ten. Ophof! at hamen zich voor dit pro bleem, denken dat hun manier van lesge- universiteit hebben de studenten hun stu- ven niet goed is. Maar het zijn de studenten die zelf uitgekozen. De hoogleraar: „Dan die zich niet volwassen kunnen gedragen." moet het maar eens afgelopen zijn met dat Dat leerlingen op een middelbare school puberale gedrag. Ik ben geen gekke Gerritje keet trappen, vindt Ophof begrijpelijk. Ze die alleen maar bezig is om kleuters tot de moeten verplicht vakken volgen waar ze orde te roepen." HBtal nftBHHÉBH zich meestal Op de Duisburg Zo'n zeventig vracht boten liggen bij de sluizen van Duisburg-Meiderich te wachten om te worden geschut. Als ge volg van de stakingen in Duits land kunnen zij hun ri Rijn-Heme-kanaal niet voortzet ten. De sluiswachters werken al leen 's morgens. Ook de Neder landse binnenvaart is getroffen. De branche lijdt een miljoenen- schade. Ongeveer vijfhonderd binnenschepen liggen bij de Oosterburen vast voor de Rijn sluizen. FOTO EPA 'Banenverlies Akzo-Emmen tegen afspraak' arnhem/emmen gpd Delors-Il onrechtvaardig, vindt minister i Prof. Ophof „Ik ben geen gekke Gerritje." België wil dat er een begin wordt gemaakt met het heffen van echte Europese belastingen. Die zouden voorlopig kunnen bestaan uit de opbrengst van de door de EG-commissie voorge- stelde speciale energieheffing. Ook een deel van de opbrengst van een nog in te stellen bron belasting (van 15 procent) op alle spaargelden in de EG, zou de Gemeenschapskas in Brussel kunnen spekken. Dat heeft mi nister van financiën Maystadt gezegd in een gesprek met Bel gische journalisten. Maystadt vindt dat er Europe se belastingen nodig zijn om een deel van de „rekening van Maastricht" te betalen. Hij doelt daarmee onder meer op het be sluit om meer geld op tafel te leggen voor.de arme zuidelijke lidstaten. Spanje, Ierland, Grie kenland en Portugal moeten daarmee hun economieën op vijzelen om mee te kunnen doen aan de Europese Econo mische en Monetaire Unie (EMU). Maar ook voor andere zaken is meer geld nodig. EG-commis- sievoorzitter Jacques Delors presenteerde enkele maanden geleden zijn zogeheten 'Delors- ll-pakket' waarin hij de lidsta ten verzoekt om in vijf jaar tijd met 21 miljard ecu (48,3 miljard gulden) extra over de brug te komen. Omdat niet alle EG-landen in staat zijn meer geld te gaan be talen, heeft Delors voorgesteld bepaalde verschuivingen in de bijdragen van de lidstaten aan te brengen. Een aantal landen, waaronder Nederland en België, moet dan meer gaan betalen. Maystadt is het daar volstrekt niet mee eens en vindt het in voeren van een vijfde inkom stenbron voor de Gemeen schap, een Gemeenschapsbe lasting, veel billijker. Volgens hem betrekt dat de Europese burger ook meer bij de EG. reorganisatie van de tapijtgarensfabriek van Akzo in Emmen is in strijd met eerdere uitspraken van de directie van het concern. Dat zegt bestuur der R. van Baaien van de Ver eniging voor Hoger Akzo-Perso- neel (VHP Akzo) in Arnhem. De VHP Akzo wil op korte termijn uitleg over het voornemen van de directie 200 tot 250 arbeids plaatsen in Emmen te schrap pen. De vezeldivisie van Akzo is al ja ren het zorgenkind van het con cern. In veel produktievestigin- gen is een bijna constant reor ganisatie-proces aan de gang om de kosten te drukken. Met name de tapijtgarens zijn nau welijks winstgevend. November vorig jaar stelde directeur K. Fröhlich van de ve zeldivisie van Akzo dat het ein de van de reorganisaties in zicht was. Na de nog lopende reorgani satie - waarbij vijfhonderd ba nen komen te vervallen -, zou den geen nieüwe saneringen volgen. Alleen bij een verdere economische neergang zou het concern opnieuw overgaan tot saneringen. Akzo beroept zich nu op die mogelijkheid. Volgens Akzo is de afzet zwaar in de problemen gekomen door het besluit de ex port naar Oost-Europa stop te zetten. 'Chemie in gevarenzone' sassenheim GPD De werkgelegenheid in de Ne derlandse chemische industrie komt in gevaar wanneer de re gering haar beleid niet drastisch omgooit. De chemie vraagt om overheidsingrijpen bij arbeids onrust, verbetering van het on derwijsniveau en investeringen in infra-structuur. Daarnaast moet de brandstof- fenheffing (wabm) onmiddellijk worden geschrapt. Dat zei voor zitter R. Selman van de Vereni ging van de Nederlandse Che mische Industrie (VNCI) giste ren tijdens de presentatie van het jaarverslag. Met haar huidige beleid ver sterkt de overheid de trend om produktiebedrijven over de grens te openen, aldus Selman. Om werkgelegenheid te be houden zou de regering een vriendelijker beleid moeten voeren ten opzichte van de che mische industrie. „Juist in een tijd van economische teruggang is investeren in verandering en vernieuwing een noodzaak", zei de VNCI-voorzitter. Door verscherping van milieu- en gezondheidseisen moeten de chemiebedrijven in Nederland de komende jaren extra investeren. Curator failliete Duitse melkfabriek over Campina en Brio: new delhi rajiv tiwari groningen theo koopman Campina Melkunie en mclkma- kelaardij Brio BV uit het Drentse Zeegse hebben hun kennis en macht misbruikt om zich te ver rijken ten koste van de Mittel- deutschc Molkerei Genossen- schaft (MMG) en enkele hon derden werknemers. Dat zegt de curator van de failliete melk fabriek uit Merseburg, een stad je in de voormalige DDR. Curator dr. Siegfried baron Von Hohenau erkent dat de melkfabriek 'met open ogen in de afgrond is gerend'. „Doch slechts naar westerse maatsta ven gemeten. De MMG was on bekend met de vrije markteco nomie en met het werken in het Westen. Ze was een eenvoudige prooi. Deze westerse bedrijven hebben de MMG in de afgrond geduwd. Het verwijt 'eigen schuld, dikke bult1 is hla niet op zijn plaats." Op 24 oktober 1990 sloot Campina een samenwerkings contract met de MMG in Mer seburg. In dit contract, zo stelt Von Hohenau, beloofde MMG uitsluitend melk te zullen leve ren aan Campina Melkunie. In ruil daarvoor kreeg het bedrijf kei cht finar middelen, waarmee het Duitse bedrijf zijn werkwijze wilde aanpassen aan de westerse ei sen. Op uitdrukkelijk verzoek van Campina legde MMG ook contacten met Brio. De melk werd in de maanden december 1990 en januari 1991 aan Brio BV geleverd, aldus Von Hohen- De zaken met MMG liepen aanvankelijk wel goed. Maar na een paar weken kwamen er strubbelingen. Volgens Von Ho henau weigerde Campina de melk te betalen, omdat deze niet aan de kwaliteitseisen zou voldoen. Het Nederlandse be drijf weigerde de melk ook terug te sturen. De melk werd tot vee voer verwerkt en verkocht. Campina presenteerde de reke ning voor die verwerking aan MMG. Volgens Von Hohenau gaat het om een bedrag van 271.000 gulden. Tussenpersoon Brio weigerde vervolgens ook te betalen. In dit geval ging het volgens de Duitse advocaat om een bedrag van 722.000 gulden. Mede hierdoor werd MMG op 12 maart 1991 failliet verklaard. Eigenaar-directeur van Brio. B. Hueting, zegt dat hij nu wel wil betalen, maar dat niet kan. „Dat kan niet krachtens een voorlopige uitspraak van de rechter in Assen. Campina heeft afgedwongen dat we niks mo gen betalen aan MMG. Dit is voorlopig, want eerst moet wor den uitgemaakt of Campina geld tegoed heeft van MMG of dat het de geleverde melk moet betalen." Omdat Campina meent nog geld te krijgen van MMG en Brio nog een rekening moest betalen aan het Duitse bedrijf, heeft Campina beslag laten leg gen op goederen van Brio. Maar ook MMG heeft beslag laten leggen. Op het huis en de om liggende grond van de directeur van Brio. Von Hohenau is hier toe overgegaan omdat hij meent dat Brio niet meer is dan een lege BV. waar geen cent valt te halen. Hueting betwist dat Ook hij heeft nu een advocaat in de arm genomen. Von Hohenau is verbitterd. „Kennis, macht en financiële middelen in ruil voor land- bouwprodukten tegen een rede lijke prijs is een goede zaak. Maar deze goede zaak verwordt tot een schande als het westerse bedrijf die zaken misbruik om een bedrijf uit het voormalige Oostblok uit te mergelen en na gebruik weg te gooien." Bij Campina Melkunie wordt de Duitse beschuldiging een 'onjuiste weergave' van de fei ten genoemd. inter press service Ondanks het feit dat India de raketmoto ren krijgt die het volgens een contract bij de voormalige Sovjetunie besteld had, kan de wederzijdse vriendschap tussen de twee landen snel bekoelen door toe komstige economische en strategische moeilijkheden. Dinsdag liet het Indiase parlement we ten dat de regering van premier Nara- simha Rao niet moest zwichten voor de Amerikaanse druk af te zien van de ra ket-leveranties. New Delhi houdt de Russische Federatie als opvolger van de Sovjetstaat inderdaad aan het contract, dat een waarde van 250 miljoen dollar (462,5 miljoen gulden) heeft. Daarmee riskeert het dat het gepikeerde Washing ton de daad bij het woord voegt en straf maatregelen neemt. De Russische overdracht van verfijnde wapentechnologie aan India heeft de Verenigde Staten geërgerd. Weliswaar heeft New Delhi Washington verzekerd dat de kennis wordt gebruikt voor de lancering van communicatie- en weersa- tellieten. Maar vanuit het Amerikaanse oogpunt valt de kennis onder het Con trolestelsel Raket-Technologie (MTCR. Missile Technology Control Regime), dat is ingesteld om de verspreiding van die technologie tegen te gaan. baandag nog dreigde het Amerikaan se ministerie van buitenlandse zaken met technologische sancties tegen Rus land en India, als de aankoop van de ra ketmotoren zou dooigaan Daarentegen suggereerde de Russische minister van buitenlandse zaken, Gennadi Boerboelis, deze week in New Delhi dat de VS niet moeten doen alsof het hun taak is om mondiaal controle op verspreiding van rakettechnologie uit te oefenen. Maar Washington is er eigenlijk vooral op uit de eigen belangen veilig te stellen. India heeft een van de grootste defensie budgetten in de wereld. Nu de Koude Oorlog voorbij is, is de Amerikaanse wa penindustrie op zoek naar nieuwe afne mers. Zij zien in India een lucratieve af zetmarkt, als dit land tenminste niet zo'n grote voorkeur voor de handel met Mos kou aan de dag zou leggen. Hoewel de intimiderende houding van de Verenigde Staten in eerste instantie bij India geen effect heeft gesorteerd, is het voor zowel Rusland als India raad zaam de Amerikanen niet te zeer tegen zich in het harnas te jagen. Beide landen zijn zwaar afhankelijk van hulp uit het westen bij de invoering van het vrije- marktsysteem in hun oorspronkelijk centraal geleide economieën. Samenwerking Door de tumultueuze veranderingen in de voormalige Sovjetunie was India wat de betrekkingen met Moskou betreft een tijd het spoor bijster. Maar de Indiase en de Russische regering doen momenteel hard hun best de banden weer aan te ha len. Zo herhaalde Boerboelis dinsdag in New Delhi dat president Boris Jeltsin in de tweede helft van 1992 een officieel bezoek aan India zal afleggen. Jeltsin's bezoek zou aanvankelijk in maart plaatsvinden, maar werd onder druk van de binnenlandse politieke en economische situatie uitgesteld. Boer boelis liet weten dat de twee landen tij dens Jeltsin's bezoek een nieuw samen werkingsverdrag zouden tekenen. Dat zal het militaire en economische verdrag vervangen, dat in 1971 werd gesloten en dat nog pas vorig jaar was hernieuwd. Toen Boerboelis dinsdag terugvloog naar Moskou, kon hij tevreden achter over leunen. Van de 148 akkoorden die India met de voormalige Sovjetunie had gesloten, heeft de Russische Federatie er 67 herbevestigd. Bovendien heeft Boer boelis New Delhi de verzekering gegeven dat Moskou de wapen- en olieleveranties zal voortzetten. Een eventuele staking van die leveran ties zou de Indiase defensie ernstig scha den en de zwaar beproefde economie in een dodelijke duikvlucht brengen. In ruil voor de wapenleveringen uit Moskou, die parallel liepen met de Amerikaanse wapenleveringen aan India's traditionele vijand Paldstan, voorzag New Delhi de vroegere Sovjetunie van thee, rijst, medi cijnen, kruiden en lederwaren. Rivaliserend Toch is niet alles koek en ei tussen de traditionele handelspartners. Tijdens het proces dat tot de ontmanteling van het Sovjet-imperium leidde, ontstonden gro te scheuren in de onderlinge verhou ding. De handel lag vanaf eind vorig jaar praktisch stil, omdat er grote onduide lijkheid heerste over de onderlinge uit wisselbaarheid van de rupee en de roe bel. Bovendien holde de Russische pro duktie achteruit door problemen in de totale produktie. Nu westerse donors extra hulp aan Rusland en Oost-Europa geven, is er een rivaliserend element geslopen in de aan vankelijk vriendschappelijke betrekkin gen tussen het Zuiden en de vroegere Sovjetunie en haar voormalige satelliet- landen. Deze week is bekendgemaakt dat Moskou een aanvraag voor leningen wil indienen bij de Aziatische Ontwikke lingsbank (ADB). Deze heeft onlangs ge weigerd dergelijke verzoeken van India en China in te willigen. Boerboelis klonk deze week nog opti mistisch over toekomstige bilaterale sa menwerking: „Wij hebben een nieuwe bladzijde in de geschiedenis van onze landen opgeslagen. Wij zijn als landen aan elkaar gelijk en wij hebben dezelfde veiligheidsbelangen." Maar India weet ondertussen dat het niet meer door dik en dun op Rusland kan vertrouwen. Tijdens de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties in 1991 shockeerde Rusland de Indiërs door te stemmen voor een kernwapen- vrije zone in Zuid-Azië, een voorstel dat Paldstan herhaaldelijk heeft gedaan en dat veel steun van de westerse landen geniet. New Delhi heeft zich echter in het verleden een fel tegenstander ge toond van zo'n initiatief. Anderzijds keurt Rusland de weigering van India af om het internationale Nu cleaire Non-Proliferatieverdrag te teke nen, dat de verspreiding van kernwapens en kernwapentechnologie over de we reld probeert tegen te gaan. Daarnaast tast ook het feit dat Moskou uit econo mische overwegingen steeds meer toe geeft aan westerse veiligheidsbelangen de vriendschap tussen Moskou en New Delhi verder aan.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 10