'Aan je stem kan je niets veranderen' SportNet rukt op ten koste van concurrent Eurosport Rtv show Nederland 3 trekt steeds meer kijkers 'Van boeren moetje houden' DINSDAG 5 MEI 1992 8 Henk Westbroek, ex-zcmger Het Goede Doel, maakt soloplaat HILVERSUM THEO DERSJANT Op iedere dag in de week en bij iedere doelgroep, verslaat SportNet momenteel Euro sport", zegt managing director Peter M. Brice van SportNet Ne derland trots. Niettemin maakt het negen jaar oude station nog altijd geen winst. „Momenteel verliezen we geld. Maar we den ken dat we over twee tot drie jaar in heel Europa winst ma ken. Nu al komt er iedere maand meer geld binnen." Het jaar 1991 zal als een his torisch jaar de annalen van SportNet ingaan. Het station gaf concurrent Eurosport een flinke draai om de oren, toen deze zender zo'n drie weken uit de lucht ging. Bovendien wisselde het management van het Ne derlandse SportNet en kreeg de zender nieuwe aandeelhouders. SportNet maakte het afgelo pen jaar een geweldige klapper, toen concurrent Eurosport plot seling de uitzendingen staakte i de contracten met kabelex ploitanten opzegde. Weliswaar kwam Eurosport na drie weken ;r terug, maar toen was SportNet al in het gat gedoken. De zender zag in eeh jaar tijd WK sportwagens live op SportNet AMSTERDAM Met het team van Jan Lammers als kanshebber voor de titel, brengt SportNet de komende maanden alle races om het WK Sportwagens 1992 op de buis. Op 10 mei zijn de races vanaf Silverstone live (vanaf 16.00 uur) te volgen. Onderdeel van dit kampioenschap, dat in to taal uit acht races bestaat, is ook de roemruchte '24 uurs race van Le Mans'. Net als vorig jaar wordt dit prestigieuze auto sportevenement op 20 en 21 ju ni rechtstreeks door SportNet uitgezonden. Behalve Jan Lammers, die met de Brit Andy Wallace 'TOM's Toyota Team' vormt, doen ook de Nederlanders Charles Zwolsman en Cor Euser e aan het Wereldkampioen schap Sportwagens 1992. het aantal aangesloten huishou dens stijgen van 1,3 miljoen naar bijna 4 miljoen. Het aantal aansluitingen bij concurrent Eurosport daalde van meer dan 4 miljoen aansluitingen naar zo'n 3 miljoen. Brice: „Die pa niek bij Eurosport heeft natuur lijk een enorme impact gehad. Als kabelexploitanten niet meer zeker zijn van hun leverancier, gaan ze op zoek naar een be trouwbaarder leverancier." Kijkcijfers Brice wil niet te veel vergelijken met concurrent Eurosport. „Er is volgens mij ook op de langere termijn wel plaats voor twee sportzenders. In Nederland moesten we er eerst voor zor gen dat we veel kabelaansluitin gen kregen. Dat is gebeurd. Het volgende doel is dat we een vast publiek weten op te bouwen. De derde stap is dat je dat pu bliek aan adverteerders en sponsors weet te verkopen. Als je nu naar het kanaal kijkt zul je zien dat er al veel meer adver teerders op zitten. Het gaat re delijk goed." „In januari werd SportNet duidelijk veel beter bekeken dan Eurosport. De African Na tions Cup was een groot succes voor ons. Twintig voetbalwed strijden live en exclusief. Meer dan een kwart miljoen mensen keken naar de finale. Mensen weten de zender te vinden." Naast de concurrentie met Eurosport stelt Brice echter vast dat ook de NOS en RTL 4 zich steeds meer richten op het aan kopen van uitzendrechten op sportevenementen. Al be schouwt hij deze omroepen nog niet als een directe bedreiging voor de toekomst van zijn zen der. „Ik zie de ontwikkeling van meer sport op entertainment- kanalen niet ais een gevaar. De concurrentie tussen RTL 4 en de NOS speelt óp allerlei terreinen, ook op gebied van sport. Maar als die nationale zenders sport willen gebruiken om hun kanaal te verkopen, dan zullen mensen vanzelf ontevreden raken over het totale aanbod van die zen ders." „NOS en RTL 4 vechten om de rechten van de voetbalcom petitie. Wij zijn nog niet sterk genoeg om daar aan mee te doen. Dat betekent echter niet dat we voor de Nederlandse kij ker geen goed sport-aanbod kunnen verzorgen. Wij kunnen dingen ontwikkelen waar zij weer jaloers op zijn. Wij kunnen iedere week aandacht aan golf besteden. De NOS kan dat niet. We hanteren gewoon een ander concept." Zomerspelen Samenwerken met omroepen is een mogelijkheid die Brice voor de toekomst niet uitsluit. Maar er zijn praktische problemen. „Wij hebben de EBU, de Eu ropese overkoepelende organi satie van publieke omroepen, aangeboden dat wij de Olympi sche Winterspelen als een aan vullende dienst wilden uitzen den. Alle Eurovisie-leden krij gen dezelfde live-beelden. Wij hebben aangeboden om beel den uit te zenden die niet door de EBU-leden werden gebruikt. Ons bod was zelfs hoger dan dat van Eurosport." „Maar de EBU accepteerde het niet, orhdat Eurosport nog steeds goede banden met de or ganisatie heeft. Het argument was dat er niet voldoende tijd was om ons bod te overwegen. Daarom zijn we nu maar vast begonnen met onderhandelin gen over de Olympische Zomer spelen. Voor deze spelen willen we hetzelfde principe hanteren. Kijk, de EBU-leden zenden alle maal zo'n beetje hetzelfde pro gramma uit. Wij kunnen dus aanvullend zijn." Jean Cocteau in poëzieprogramma In het poëzieprogramma van de NCRV, Tussen Droom en Daad, wordt aandacht besteed aan de bundel 'Engel Zerewind' van Jean Cocteau. Het programma is te beluisteren op Radio 4 om 23.50 uur. Jean Cocteau (1889-1963) was dichter/schrijver, tekenaar, fil mer, choreograaf en componist. In zijn veelzijdigheid koos hij steeds uitgangspunten die ind ruisten tegen de op dat moment gevestigde ideeën over kunst. Hij wilde schokken en origineel zijn en het mysterie over het le ven aan de mensen teruggeven. In 'Engel Zerewind' is een scala van die symbolen terug te vin den. Peter Sonneveld zal de ge dichten voorlezen. STRIPS BOLLEBOOM BOES Henk Westbroek is afgestudeerd socio loog. Is die studie nog van nut geweest bij zijn latere werk? „In het algemeen kun je zeggen dat een aantal vooroorde len die mensen tegen sociologen heb ben, waar zijn. Een socioloog is heel goed in staat om een aantal waar lijken de, maar volstrekt vrijblijvende dingen over de maatschappij te zeggen. Eén ding is me bijgebleven: wat iemand zelf als de waarheid beschouwt, is ook waar in zijn gevolgen. „Dat wil zeggen: als je wil begrijpen waarom iemand doet zoals hij doet, moet je eerst weten hoe hij de wereld om zich heen ervaart. Want op grond daar van handelt hij. Zo krijg je een studie van de alledaagsheid. Ik loop meestal met een naïeve blik te kijken naar de dingen die om me heen gebeuren. En de con clusie is vaak: hoe is het mogelijk!" „Zo heb ik al heel lang het voornemen om een liedje te schrijven over een mas samoordenaar, vanuit het gevoel van die man. Wat beweegt iemand om die din gen te doen, wat is zijn ervaring van de werkelijkheid. Je zit echter met het pro bleem: wat maakt dat hij de dingen die hij in zijn hoofd heeft ook uitvoert. Daar ben ik nog niet uit. Ik bedoel: ik heb ook wel eens de aanvechting om iemand in elkaar te slaan, maar ik doe het niet." „Op de cd staat nu een enkel liedje dat aan de werkelijkheid is ontleend: 'Een leuke dag'. Dat gaat over een heroïne- hoertje. In Utrecht heb ik vlakbij zo'n tippelzone gewoond. Met een van die meisjes had ik na verloop van tijd een band opgebouwd. Ik praatte wel eens met haar. En op een keer toen ik vroeg hoe het met haar ging, begon ze op te sommen wat voor rotdingen haar die dag gelukkig niet waren overkomen. Dat ze met haar veertien jaar alle griezels van de wereld over zich heen kreeg, maakt niet uit. Ze was niet met een zweep ge slagen, ze was niet dit, niet dat. Ze had, zei ze, daarom 'een leuke dag' gehad." „Samen met een orkest, dat ik maar even 'Westbroek en Consorten' heb ge noemd. ga ik de nieuwe cd promoten. We hebben een mooi programma sa mengesteld, ook met liedjes van Het Goede Doel. Ik ga dus niet met een or kestband onder m'n arm ergens naar toe, even optreden en weer weg. Daarom zal ik ook niet rijk worden van m'n mu ziek. Dat hoeft trouwens niet. Ik verdien mijn brood met m'n radioprogramma's en m'n andere werk voor de VARA, zoals Kinderen voor Kinderen. Ik hoef dus niet van m'n muziek te leven en kan me ver oorloven eisen te stellen." Nederland 3 zit nog steeds in de lift. Het marktaandeel van het derde net éteeg afgelopen maand naar 14 procent. Ook in de maanden daarvoor zijn de programma's op Nëderland 3 steeds beter belccken. De drie Nederlanose netten zagen hun totale marktaandeel in april met twee procent dalen tot 53. Het aandeel van RTL 4 bleef ten op zichte van maart stabiel met 28 procent. Dat blijkt uit de kijkcijfers over de maand april van de af deling Kijk- en Luisteronder zoek van de NOS. Volgens on derzoeker René van Dammen is het meest opvallende aan de ti25 dai m aln lila twee bui* tenland.se produkties in staan, de film Overboard bij de TROS Rinus Rasenberg. Dierenartsen kennen hem nog uit Utrecht, waar je diergeneeskunde stu deert. Toen zong Rasenberg sa men in het studentencabaret met PvdA-politicus Thijs Wölt- gens, want die zong ook. Toen. Veearts Rinus zingt nog steeds. 'Van boeren moet je houden' heet zijn nieuwe cd. „Ik zing. anders luistert er nie mand naar me. Je kan je stem verheffen in een vergadering. Heel interessant wat ik heb te zeggen. Vervolgens gaat ieder over tot de orde van de dag." Twee dingen liggen Rinus nauw aan het hart: het zingen van eigen teksten en de praktijk als veearts. Moeilijk kiezen, maar een combinatie kan ook. Met als leidraad: mensen ervan overtuigen dat de boer het be gin was van veel en als basis geëerbiedigd zou moeten blij- „Wij lopen in het westen aan het handje van de wetenschap. Met als verlengstuk de overheid en via overheid de produ cent, de boer. Dit alles onder het motto: wat je erin stopt, komt eruit. Dat wordt ook op dieren toegepast. Ik was en blijf van mening dat dat niet in onze cultuur past." Neem mestkalveren. Op weg naar in te enten varkens wijst Rinus naar een boerderij. De boer daar was overgegaan op het laten opgroeien van kalve ren onder wetenschappelijk verantwoorde omstandigheden. Sindsdien komt Rinus niet lan ger bij deze boer. In 'De consu- Zingende dierenarts Rinus Rasenberg komt op voor de boer ment wil blank vlees' heeft hij er jaren geleden al een tekst over gemaakt. Slachtoffer „Die boer had zich laten over tuigen van de zorgvuldigheid waarmee kalveren in lósten worden omgeven. Dat mag. Al leen, ik wil niet de bemoeienis hebben met de controle van wat in laboratoria is uitgedok terd. Aan de ene kant is het niet juist de boer als schuldige aan te wijzen, zoals nu vaak gebeurt. Aan de andere kant vind ik dat de boer ook verantwoordelijk heid heeft. Daarom geef ik hem net zo goed op z'n flikker. Wel denk ik dat de boer in zekere zin slachtoffer is. De mensen weten niet meer wat een boer is. Ze zien hem als een ongelet terd type dat in iets noodzake lijks voorziet en verder z'n mond moet houden." „Vergeten wordt dat de boe ren van nu een gedegen oplei ding hebben, gepaard gaande aan kennis van eeuwen her. Dat boeren net zoals iedereen zijn beïnvloed door de oppermacht en de pretentie van zaligmakerij van de wetenschap. We zijn toch allemaal overstag gegaan? De wetenschap, de electroni- sche apparatuur, de computer zou uitbrengst brengen. Je kan het de boeren niet kwalijk ne men dat ze er meer brood in za gen. Wie heeft er niet voor het huishouden apparaten aange schaft die het leven gemakkelij ker maken? Alleen, om mestkal veren te begeleiden, daar pas ik voor." Als je tien jaar met elkaar bent getrouwd, verras je elkaar in bed ook niet meer. Na tien jaar Het Goede Doel waren we een beetje op elkaar uitgekeken. Er kwamen kleine conflicten. We hebben ze opgevat als signalen dat Henk Temming en ik, in ieder geval voor een tijdje, ieder een an dere kant uit moesten." Zanger Henk West broek is niet onge lukkig met het uit elkaar vallen van de groep Het Goede Doel. Temming maak te een plaat met nieuwe Sinterklaaslied jes. West broek heeft nu een solo-cd met de titel 'Voorjaar'. De single 'Waar ze loopt te wandelen' doet het inmiddels goed. „Als je een soloplaat gaat maken, moet je een aantal dingen onder ogen zien. Bijvoorbeeld: na tien jaar Het Goede Doel mag je niet iets afleveren dat daar op lijktMaar je moet wel iets maken dat je zelf leuk vindt. Aan je stem kan je niets veranderen, die neem je mee. Als handi cap voor mezelf heb ik ingebouwd dat het geen liedjes moesten worden die an deren al maken. Ik denk dat ik een deel van de oplossing heb gevonden in an- derssoortige rijmpjes." je bent omringd door goede mensen: Henk Hofstede van The Nits, George Kooijmans van de Golden Earring, Peter Groot Kormelink, Jochem Fluitsma en Eric van Tijn. „Wat«ik nu ga zeggen klinkt ongeloof lijk pedant, maar ik heb in de loop van de tijd toch enige naam opgebouwd. Dan kun je ook aankomen bij bekwame componisten en arrangeurs. Je kunt wer ken in een sfeer van vertrouwen en res pect. Hoor mij: vertrouwen en respect, het lijkt het CDA wel. Maar ik kan het niet anders omschrijven." „Volgens mij levert een goede, vloei ende tekst bijna zelf de melodie erbij. Er zit dan een metrum in dat de componist aanvoelt en oppakt I Iel resultaat is vaak, en dat is ook de opzet geweest, dat het een simpel liedje lijkt, maar het bij nade re beschouwing niet is." „Bij goed schrijven hoort de kunst van het weglaten en weggooien. Ik ben heel goed in weggooien. Dat komt mooi uit, want poprijmpjes maken betekent wer ken op de vierkante meter. Kijk, een ca baretier heeft veel meer ruimte. Die heeft, als-ie wil, twaalf coupletten de Henk Westbroek: „Volgens mij levert een goede, vloeiende tekst bijna zelf de melodie er bij." FOTO CPD ruimte om te zeggen wat hij op z'n hart heeft. De muziek van cabaretliedjes is vaak heel slecht, maar dit terzijde. Maar in een popliedje heb je drie coupletten, met een refrein en twee bruggetjes: dat is al". „Dat is niet zo veel als je zoals ik lied jes wil maken die ergens over gaan. Er moet toch iets van een boodschap in zit ten. En ik weet wel: dat is een zwaar woord en veel mensen zeggen dan 'boodschappen doe je bij Albert Heijn'. Maar ik vind toch dat een liedje iets moet oproepen, op z'n minst een emo tie." „Neem nou het liedje 'Ik hou van jou'. Dat is de beschrijving van een bestaande vrouw, denk je. Maar net voor het eind geef ik er een draai aan, waaruit blijkt dat die hele beschrijving niet slaat op een werkelijke vrouw, maar op een droombeeld." op 9 en Flying Docters van de VARA op 11. Het marktaandeel van Neder land 1 daalde in april met twee procent tot 16. Volgens Van Dammen is dat voor een deel het gevolg van het KRO-pro- gramma Ook dat nog. „Op 12 april is voorlopig de laatste afle vering van het seizoen uitge zonden en dat heeft direct ge volgen voor de kijkcijfers van de zondagavond." Overigens trok Nederland 1 in april op zondagavond gemid deld de meeste kijkers. Neder land 2 had op de vrijdag- en za terdagavond de meeste kijkers. Op de woensdagavond had het derde net het grootste markt aandeel. RTL 4 heeft op de maandag, dinsdag en donder dag in april gemiddeld de mees te Idjkers aan zich gebonden. Rinus Rasenberg: „Ik zing, anders luistert er niemand naar me." 10 meest bekeken programma's/ van de afgelopen week 1% kijkdichtheid is ca. 133.000 kijkers van 6 jaar en ouder programma Torino-Ajax omroep NOS I Journaal 20.00 uur NOS 25% Flying Doctors Journaal 18.00 uur NOS 116% Goede tijden RTL-4 16% Studio Sport NOS 16% Ron 2e Jeugdshow RTL-4 15% Journaal 22.00 uur Sonja op Zaterdag reitwoe man/K»

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 8