Het zweet-concept van Defunkt Cultuur Kunst Timmermans: 'Cultuur is groeimarkt' Massakneuterigheid bij Staa P.J. Harvey op Pinkpop Cargo slaat eerste paal 'geschenk' in Noordzee Sfeervolle Duruflé van Kamerkoor DINSDAG 5 MEI 1992 REDACTIE •CEESVANMOORf Lunchconcert bij K&O leiden De pianist Maarten van Veen geeft donderdag 7 mei een lunchconcert in de K&O-Kapelzaal aan de Oude Vest. Hij speelt onder meer sonates van Scarlatti, een étude van Rachmaninov, twee poèmes van Scriabin en een sonate van Mozart. Aanvang 12.45 uur. Pianoconcert Dimiter Terziev leiden De Bulgaarse pianist Dimiter Terziev (27) speelt vrijdag 8 mei in de Stadsgehoorzaal. Het concert is het laatste uit de serie Internationale Pianisten '91-'92. Terziev studeerde bij de pianis te Mllena Mollova en won in 1989 een prijs op het Chopincon- cours van Bulgarije. Na die prijs zijn van hem \jerschillende ra dio- en televisieopnamen gemaakt. Het programma bestaat uit werken van Schumann en Chopin. Het concert begint om 20.15 Tentoonstelling Joyce Op 't Eijnde alphen aan den run» Pen- en penseeltekeningen van de Alphense kunstenares Joyce Op 't Eijnde zijn tot en met 25 juni te zien in het gebouw van Osram, Vennootsweg 15 in Alphen. De tentoon stelling wordt op donderdag 7 mei geopend door kunstenares Marieke van Amerongen. In het werk van Joyce Op 't Eijnde staan mens en natuur centraal. Zij laat zich inspireren door on der meer de bekende Chileense dichter Pablo Neruda. Concert U2 uitverkocht Rotterdam Zwarthandelaren zijn buitenspel gezet bij de kaart verkoop voor het concert dat de Ierse popgroep U2 geeft op 15 juni in het sportpaleis Ahoy. Na een radio-oproep via Hilversum 3, afgelopen zaterdag, waren alle kaarten, tot teleurstelling van de vele fans die van dit nieuws verstoken waren gebleven, bin nen één uur uitverkocht. Organisator Mojo Concerts maakte al eerder gebruik van deze verkoopmethode, onder meer bij con certen van The Rolling Stones en Genesis. Brabants Orkest naar Brighton den bosch Het Brabants Orkest geeft op 9. 10 en 13 mei drie concerten op het Brighton Festival. In 1989 werkte het Brabants Orkest ook al mee aan het vermaarde festival in de Engelse bad plaats. Op 9 mei speelt het orkest 'Eine Messe des Lebens' van de Engelse componist Delius. Het orkest wordt bij die gelegen heid gedirigeerd door Richard Armstrong. Tijdens het tweede concert worden onder leiding van de vaste gastdirigent Heinz Friesen drie werken gespeeld van Richard Strauss. Het laatste concert wordt gedirigeerd door de eigen dirigent Arpad Joo. Sa men met het Brighton Festival Koor, het Trinity Boys Choir en de alt Carolyn Watkinson wordt de Derde Symfonie van Mahler ten gehore gebracht. Einde aan cursus popdocent Rotterdam Het Rotterdams conservatorium stopt met de oplei ding tot popdocent. Dit heeft Bert Blanken, de coördinator van de cursus, bevestigd. Volgens Blanken is hij samen met de zeven andere docenten van de opleiding op staande voet ontslagen. De zestien cursisten hebben een brief van het conservatorium ontvangen, dat de opleiding per 1 augustus wordt stopgezet. Zij zouden wel examen kunnen doen. Volgens Blanken is de reden voor het beëindigen van de succesvolle cursus onduidelijk. De opleiding, de enige in Nederland, werd vijf jaar geleden opgezet. De acht leraren gaan hun ontslag volgens Blanken aanvechten. Directeur J. Floore van het conservatorium was niet voor com mentaar bereikbaar. Legendarische jazzfunk-formatie weer in het land Defunkt gaf rond 1980 zo wel de jazz als het dansen een nieuwe dimensie. Maar Defunkt is niet zo maar een jazzband en ook niet zomaar een dansband. Defunkt is, in de woorden van trombonist en bandlei der Joseph Bowie, een 'concept'. En bovenal: De funkt is herboren. HAARLEM PETER BRUYN „Het begon als experiment", zegt Bowie op de toon van de man die de toekomst zo roos kleurig tegemoet ziet, dat hij met een onbekommerde non chalance over het verleden kan praten. „We kozen voor een mix van jazz met funk, soul en rock'n'roll. De strakke structu ren van de rock, gecombineerd met de improvisatie van de jazz. We waren een funkrockband die niet vast zat aan het gege ven dat hetzelfde nummer iede re keer twee minuten en drieën dertig seconden moest duren. Dat lieten we open. We gaven de muzikanten ruimte voor per soonlijke statements. Dat idee maakte Defunkt voor mij tot een concept en dat is het nog steeds." Hij is de jongste broer van free-jazztrompettist Lester Bo wie, de man die in de jaren zes tig het Arts Ensemble of Chi cago oprichtte. Ook de in 1955 in St. Louis geboren Joseph ma nifesteerde zich jarenlang in het jazzcircuit. Maar het werd hem meer en meer duidelijk dat hij iets anders wilde. Hij wilde zijn publiek zien zweten en dansen. In 1978 vertrok Joseph Bowie Defunkt (vlnr): Trompettist John Mulkerin, gitarist Bill Bickford, bassiste Kim Clark, trombonist/zanger Joseph Bowie, toetsenman Kevin bents en drummer Kenny Martin. naar New York, waar hij via een bluesband bij de groep van 'no wave -saxofonist James White terecht kwam. Al spoedig had hij zijn draai en de ideale muzi kale formule gevonden. De funkt. Het 'concept'. Op het titelloze debuutalbum uit 1980 is Josephs andere broer, de tenorsaxofonist Byron Bowie te horen, die de plaat ook produceerde. En op een maxi- single die volgde, de onweer staanbare dansklassieker 'The Razor's Edge', spelen de broers Lester. Byron en Joseph Bowie zelfs alledrie. Daarna verscheen het al even opwindende album 'Thermonuclear Sweat' met de gitaristen Vemon Reid en Kel- vyn Bell, die later in de jaren tachtig furore maakten met de groepen Living Colour en Kelvv nator. Defunkt was rond 1982 een band die stijf stond van het talent en de klasse, maar ook van de dope. Joseph Bowie trok zich terug uit de muziek, kickte af en probeer de het in de tweede helft van de jaren tachtig nog eens. Voor zjchtig. Na dne niet al te opval lende albums ziet hij zijn nieu we plaat 'Crisis' als de werkelij ke nieuwe start. Nog altijd swin gende en zwelende jazzfunk, maar de teksten gaan niet lan ger alleen over het opwindende nachtelijke leven op de dans vloer. ..Door die drugs was ik zo op mijzelf gericht", zegt Bowie „Sinds ik geen junk meer ben. is er veel veranderd. Ik ben mij veel meer bewust geworden van de wereld om mij heen. Van daar ook dat ik de nieuwe plaat 'Crisis' heb genoemd De milieuvervuiling. Aids. Maar ook de politieke crises: Al die Irak-bullshit waarbij het alleen maar om de olie gaat. Dat geeft toch wel aan hoe het met de mensheid gesteld is. Veel mu ziek gaat nog steeds over 'party party Ik wil de mensen duide lijk maken, dat ze toch ook wel eens wat beter voor zichzelf zouden kunnen zorgen, zonder roken, drinken of drugs." Niet alleen broer Darvl is na tien jaar weer eens van de partij op 'Crisis', maar de hoes ver meldt ook Josephs vijftien jaar jonge dochter Nit.ira Als ,r b goed voor onze vader-doch ter-relatie als voor haar ego", verklaart Bowie 11 is al BOVWl foto cpd bullshit m New York Dit kan voor haar een stimulans zijn om iets positiefs met haar leven te doen." Defunkt treedt vanavond op In Amsterdam (Paradiso); mor genavond in Rotterdam (Park zicht). AMSTERDAM ANP De overheid kijkt te veel naar de kosten van de gesubsidieerde musea en te weinig naar de op brengsten. Dat zei drs. J.M. Timmermans, voor zitter van de Nederlandse Federatie van Vrienden van Musea, ter gelegenheid van het tienjarig be staan van de federatie in Haarlem. Timmermans pleitte voor een studie naar de economische betekenis van cultuur tionale economie, toegespitst op musea en mo numenten. Het bezoek aan musea is de afgelopen tien jaar gestegen met 30 procent. „Cultuur is een groeimarkt met een enorme potentie en de eco nomie leert dat investeren in zo'n markt zinvol is." Volgens Timmermans komen jaarlijks hon derdduizenden buitenlanders naar Nederland om hier musea te bezoeken. BEELDENDE KUNST Kandidaten Prix de Rome amsterdam anp De jury van de Prix de Rome heeft acht beeldende kunste naars genomineerd voor de Prix de Rome. Dat heeft dè Amster damse Rijksakademie van Beel den Kunsten bekend gemaakt. Het gaat om Suchan Kinoshi- ta uit Maastricht, Mark Man- ders uit Arnhem, Noor de Rooy uit Breda en Marijke van War merdam uit Arfisterdam die zijn genomineerd in de categorie beeldende kunst en openbaar heid. Verder zijn Karin Arink uit Rotterdam, Tom Claassen uit Breda, Joep van Lieshout uit Rotterdam en Marine Staals uit Amsterdam genomineerd in de categorie beeldhouwen. In au gustus worden de prijzen toege kend. Elf Nominaties Theaterfestival den haag cpd 'Het begeren onder de olmen' van het Zuidelijk Toneel en 'Ivanov' van Stan staan op de nominatie om tijdens het Thea terfestival te worden 'herhaald'. De jury van het Theaterfestival heeft haar jaarlijkse selectie van de meest interessante theater voorstellingen van het afgelo pen seizoen bekendgemaakt. Andere genomineerden zijn: 'Stuk zonder titel' van het Onaf hankelijk Toneel: 'Thyestes' van het Zuidelijk Toneel; 'Het Rad van de Geschiedenis' van Maat schappij Discordia; 'Sweet temptations' vpn Ian Fabre: 'Frankenstein' van Rieks Swarte; "Wilde Lea' van de Blauwe Maandag Compagnie: 'Trio in Mi-Bémol' van Het Kaaitheater: 'Het is nieuwe maan en het wordt aanzienlijk frisser' van Stan; 'La musica II' van Thea tergroep Hollandia. Deze voorstellingen krijgen, voor zover technisch mogelijk, een reprise tijdens het Theater festival. dat van 26 augustus tot en met 6 september in Den Haag en van 5 september tot en met 13 september in Antwerpen wordt gehouden. Mensink. tot 25/5, wo t/m 12 00- 17 00 uur. vr avond 19 00-21 00 uur m Staa-galene, Prinses Irenelaan 88. Alphen a/d Rijn Een werveling van kleuren, krul lerige ornamenten, blad- en bloemmotieven. De schilderin gen van de Waddinxveense kunstenares Anke Mensink (48) in de Alphense galerie Staa doen vooral heel barok aan. He lemaal niet het soort werk dat je verwacht van iemand die zegt inspireerd te zijn door Afri- muziek en de daarvan afgeleide blues, funk en jazz. De schilderingen maken deel uit van de serie Roots Rhy thm' die Mensink in '90 expo seerde. lammer genoeg vormen ze niet het beste deel ervan, ge tuige foto's in de galerie van ovalen houten frames waarin Zijldoek is gespannen, beschil derd in felle kleuren. In Staa niets van dat alles. Wel vijf grote wandobjecten, één van hout en vier van karton, en een grote hoeveelheid aquarellen. De meeste van deze waterver ven, of liever gezegd waterverf jes met een afmeting onder de 10 bij 10 centimrtrr, laten slechts de meest eenvoudige uitvoering van het basismotief zien dat in alle tentoongestelde werken terugkomt: een cirkel of ovaal gevat in een lijst van rank- vormen. Deze in zachte tinten uitgevoerde voorstellinkjes - zo'n slordige veertig stuks! - zijn al te koop voor 25 gulden of minder. Nu is er natuurlijk niets tegen makkelijk verkoopbare massa kneuterigheid. Maar of dat thuis hoort in een galerie valt te be twijfelen. En dat Mensink daar bij nog twee houten dienbladen exposeert van het gezellige type dat in Hindeloopen wordt be schilderd, verdient ook geen kunstzinnigheidsprijs De wan dobjecten zijn wel de moeite waard, tenminste voor wie houdt van een hoop drukte. Ook hier weer rankvormigc krullen, nu bevestigd op de cir kels. Daardoor lijkt hel geheel op een barokke wand of pla fondschildering. Met dat ver schil dat er in het centrum van de voorstelling in de meeste ge vallen silhouetten van bladeren en bloemen zijn geschilderd in plaats van vrttr 00 mythologische figuren Niet direct werken dus waar bij |e denk i aan ritmiM he \(n kaaooe murkk. do root» m da moderne westerse. Mensink heeft overigens wel een verkla ring voor de titel van de exposi tie en haar inspiratiebron. Het steeds iets anders weergegeven motief in haar werk. dus de krullen rond cirkel of ovaal, komt overeen met een muziek - patroon waarop wordt gcim- prmiM-rr.l I |.i ENSCHEDE GPP De veelbelovende nieuwe Engelse popgroep P I. Harvev is toege voegd aan de lijst van groepen die op Tweede Pinksterdag spelen op het Pinkpopfestival in landgraaf. De onder voorbehoud aange kondigde optredens van P.J. Harvev in het voorprogramma van Nick Cave the Bad Seeds in Paradiso gaan vanwege het Pinkpop optreden niet door. Andere groepen van Pinkpop Lou Reed. Tnc Cult, Pearl Jam, David Byrne. Soundgarden en The Family Stand MUZIEK RECENSIE FRANK OEN HERDER Requiem van Duruflé. uitgevoerd door het Voorschotens Kamerkoor onder leiding van Nico Hovius, met medewerking van Matthijs Mesdag (banton), Cecile Roovers (mezzosopraan), Fredenque Maus (cello) en Ronald van Baekel (orgel) Gehoord op 4 mei in de Dorpskerk. Voorschoten Het Requiem van Duruflé mag dan een zekere bekendheid ge nieten. voor het Voorschotens Vocaal Ensemble was het een kennismaking met een andere stijl muziek. En gezegd moet worden dat het koor stijlvol op trad in dit 50 minuten durend werk. dat zonder pauze en ach ter elkaar de enige hoofdschotel van deze avond vormde. Het is geen sinecure om zo'n groots werk met slechts een ka merkoor van ruim 20 leden uit te voeren en met een orgel, dat weliswaar fraai is maar niet alle mogelijkheden van een groot Frans romantisch orgel heeft. Toch wist de bespeler van dit Voorschotense orgel. Ronald van Baekel. veel klankkleuren tevoorschijn te toveren in sa menwerking met een aparte re gistrant. Dirigent Nico Hovius moest eigenlijk ogen in zijn achter hoofd hebben om zowel koor als organist te kunnen aange ven. Een kwart slag gedraaid staand kon Hovius beide in de gaten houden, waarbij het koor de meeste aandacht kreeg. En terecht, want er moet hard ge studeerd zijn op alle maatwisse lingen, verraderlijke inzetten en slotnoten die net even langer moeten doorklinken dan je ver wacht. In het algemeen werden de toch niet alledaagse harmonie ën zuiver gezongen in samen werking met het orgel aan de andere kant van de kerk. De Gregoriaanse hymnen die in dit requiem zijn verwerkt, zijn meer vertellend dan ritmisch. Wat dit betreft durfde Ronald van Baekel op het orgel meer vrijheid te nemen dan het koor. dat voorzichtiger de maat exact volgde. Passend was ook de bijdrage van de bariton Matthijs Mesdag en het 'Hostias et preces'. waar uit het innige geloofsvertrou wen sprak. Het 'Pie Jesu, dona eis requiem' kreeg het karakter van berusting en geloof in de uitvoering door de mezzoso praan Cecile Roovers en de cel liste Frederique Maus met be geleidingvan het orgel. Kortom, geen daverende klankuitspat tingen maar een sfeervol her en gedenken. ALKMAAR ANP Kunstenaars van de Alkmaarsc stichting Cargo hebben zondag nabij Breezanddijk op de Af sluitdijk de eerste paal geslagen voor de hoogspanningsmast die de stichting met twintigduizend broden in de Noordzee wil plaatsen. De werkzaamheden werden gadegeslagen door en kele tientallen belangstellenden. De procedure voor het ver krijgen van een vergunning voor het zogenoemde 'natio naal geschenk aan de zee' is nog niet afgerond. Een woord voerder van Cargo zei evenwel een vergunning te hebben voor het heien en voor het opbou wen van de hoogspannings mast. De eerste paal maakt onder deel uit van het fundament, waarop de kunstenaars de in delen gezaagde hoogspannings mast willen bouwen De mast wordt de komende vier weken in elkaar gelast. Binnenkort ves tigen de kunstenaars ook een b.tkkrni in da btnffi van da mast. Uit voor diervoeder be stemd graan, gekweekt in de Hsselmecrpoldcrs, zullen daar de omstreden broden worden pbtÉkai Hel baltoo moèl eind juli zijn voltooid, waarna het inmetselen in de mast be gint. Cargo hoopt de mast begin september nabij Texel in de Noordzee te kunnen plaatsen. Op 28 mei openen de kunste naars hun project officieel voor het publiek. Medio maart werden twaalf honderd bezwaarschriften met 33.000 handtekeningen tegen een vergunning ingediend Mi nister Maij-Weggen (verkeer en waterstaat) besloot op grond van de Wet vervuiling zeewater geen toestemming voor bet 'na tionaal geschenk te verlenen. Clf) heeft trgrn die wcigrnng beroep ingesteld. Wanneer plma in zee onmogeli|k nlijkt. zullen de kunstenaars uit wijken naar een andere plek. Studie naar duurder kaartje voor theater DEN MAAG» GOD Organisatiebureau Boeren- schot gaat in opdracht van de Vereniging van Neder landse Toneelgezelschappen (VNT) onderzoeken welke fi nanciële gevolgen het Kun stenplan van i uimiinnlnha i d'Ancona heeft voor de to neelgezelschappen in Neder l.mil I I i'. hei ovrikle pelend orgaan van dc 34 Ne derlandse toneelgezelschap- pen dk dooi hal Kijk woedn gesubsidieerd. Het onderzoek van Bee renschot. dat naar vcrwach ting binnen twee weken zal worden gepresenteerd, richt zich vooral op de effecten van dc 20 procrntsrrgrling uit het Kunstenplan. Volgens deze regeling moeten toneelgezelschappen in de toekomst 20 procent ei gen inkomsten binnen zien te krijgen Dit zou moeten gebeuren door zoveel moge lijk publiek s\Ticnricli|kc voorstellingen op dc planken te brengen, die mcit bezoe kers moeten trrkken Ook wfl de minister dat de toegangs prijzen worden verhoogd.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 7