Bosnië vraagt hulp Gates dacht bij uitbreken rellen alleen aan zichzelf Buitenland Vrouwen Kabul laten gezicht niet meer zien PSI en Bettino Craxi in het nauw door schandaal Communisten zetten klok terug in Tadzjikistan DINSDAG 5 MEI 1992 6 Agence France Pres se ANP Algemeen OPA Deutsche Presse Agentur CPD Gemeenschappcl.jkc Persdicr «Independent IPS Inter Press Service RTR Reu' Hekmatyar bestookt hoofdstad opnieuw Het nieuwe bewind in Afghanis tan is in hoog tempo begonnen met de invoering van het isla mitische recht. Vrouwen in de hoofdstad Kabul geven zich met tegei het .chrift het hoofd te bedekken, fundamentalisten zochten in hotels en bedrijven naar afbeel dingen van ongesluierde vrou wen. Sigaretten werden uit de handen van vrouwen geslagen. Alcoholgebruik is sinds gisteren voor iedereen verboden. Kabul werd een week geleden ingenomen door hel islamitisch verzet, de mujaheddin, dat het communistische bewind van president Najibullah verdreef. De nieuwe president Mojaddid zei een weck geleden al dat vrouwen de sharia, de 'juiste weg', moeten volgen. Dat bete kent ook dat ze geen regerings ambt mogen vervullen. Maar weinig vrouwen hebben zich de laatste week op straat gewaagd. Zij die wel durfden, hebben mantelpak en hoge hakken verruild voor slobber- broek en tuniek. Het hoofd be dekken zij met lange shawls. Nieuwslezeressen dragen nu kappen die alleen hun gezicht laten zien. Boetiekeigenaars hebben rokken en jurken uit de etalages verwijderd of hun zaak gesloten. Westerse verslaggeefsters die studentes wilden interviewen, zijn door rebellen bedreigd. De apparatuur van een Britse ca meraman werd vernield. Veel vrouwen zeggen sluiers te dra gen om een confrontatie met de rebellen uit de weg te gaan. Zij hopen dat ze zo kunnen blijven werken of studeren. Kabul werd gisteren weer be stookt door de rebellen van Gul- buddin Hekmatyar, de leider van de fundamentalistische He- zb-i-lslami. In een kwartier kwamen zo'n 25 raketten in het zuiden van de stad neer. Tien tallen huizen werden verwoest. Er vielen zeker 30 doden en 100 gewonden. Hekmatyar wil de nieuwe re gering alleen steunen als deze de samenwerking staakt met de militie van Rashid Dostum, die door de afgezette president Na jibullah in het leven werd ge roepen. Hij heeft gedreigd Ka- bul binnen te vallen als de mili tie niet binnen enkele dagen vertrekt. Branden Tsjernobyl bedreiging moskou Branden in de omgeving van Tsjernobyl dreigen ra dioactiviteit te verspreiden over gebieden die tot nu toe nog on besmet waren. Brandweerlieden trachten de branden onder controle te krijgen. Deze ontstonden vlakbij de centrale in verla ten dorpen, bossen en veengebieden na een periode van warm en droog weer. Radioactiviteit bevattende stoffen worden over enorme afstanden verspreid, waarbij schone dorpen en velden worden besmet. Daarbij gaat het om zeer radioactief strontium Myanmar laat weer gevangenen vrij vangon Myanmar (het voormalige Burma) heeft gisteren tien politieke gevangenen vrijgelaten. Nadat vorige maand de wacht binnen de militaire junta wisselde zijn er nu 58 politieke gevan genen vrijgekomen. Tot de tien behoorden volgens de staatsra dio vier leden van de grootste oppositiepartij, de Nationale Liga voor Democratie, en drie studenten. Israël en Nigeria herstellen betrekkingen Jeruzalem» Israël en de Westafrikaanse staat Nigeria hebben gis teren de diplomatieke betrekkingen na een breuk van 19 jaar hersteld. Evenals de meeste Afrikaanse staten verbrak Nigeria de betrekkingen met Israël na de Zesdaagse oorlog van 1967. In middels zijn 14 Afrikaanse staten ertoe overgegaan, de betrek kingen te herstellen. Inuit stemmen voor tweedeling Toronto De bevolking van de Canadese Northwest Territories heeft zich gisteren in een referendum uitgesproken voor het trekken van een grens die het gebied in tweeën deelt, daarmee de aanzet gevend tot de creatie van een nieuw Inuit-thuisland dat een vijfde deel van Canada zal gaan beslaan. De meeste stemmen voor werden zoals verwacht uitgebracht door de eski mo's, de Inuit, in het oosten. Zij bereikten eerder dit jaar na 18 jaar onderhandelen een voorlopig akkoord met de Canadese re gering over de creatie van wat Canada's derde gebiedsdeel zal worden, het thuisland Nunavut (Inuit voor "Ons land"). 146 doden bij slachtpartijen Sri Lanka Colombo Vorige week zijn in totaal 148 moslims en Tamils omgekomen bij slachtpartijen in het noordoosten van Sri Lanka. Dat hebben twee Tamil parlementsleden gemeld, die gisteren terugkeerden uit het gebied. De Tamils eisen van de regering dat zij stopt met het opzetten van Singalese nederzettingen in ge bieden van Sri Lanka waar de Tamils de meerderheid vormen. De Tamil Tijgers voerden de afgelopen dagen verscheidene aan vallen uit op dorpen met een Singalese meerderheid. Joegoslavische leger neemt wraak op Sarajevo De Bosnische regering heeft na een een nacht van zware gevechten in Sarajevo en andere steden in de belegerde republiek om buitenlandse militaire hulp gevraagd om een einde te maken aan de strijd. Inmiddels hebben 25 van de 35 EG-waamemers in Bosnië-Hercegovina zich uit veiligheidsoverwegingen uit de republiek teruggetrok ken. Conakry Duizenden buitenlanders zijn Sierra Leone de laatste dagen ontvlucht wegens plunde ringen en geweld, die in het Westafrikaanse land sinds de coup van vorige week aan de orde van de dag zijn. Onder de vluchtelingen zijn ook duizen den van de naar schatting een miljoen Guineeërs die in het vier miljoen inwoners tellende buurland Sierra Leone wonen. Voor voedselwinkels in de hoofdstad Freetown ontstonden gisteren lange rij en omdat het nieuws dat de Verenigde Staten 270 landgenoten evacueerden tot hamsteren leidde. De VS hebben alle Amerikanen uit het land gehaald (zie foto). Frankrijk stuurde een vliegtuig om onge veer 100 toeristen op te halen. foto afp BELGRADO RUNA HELUNGA CORRESPONDENT OOST-EUROPA Het Joegoslavisch leger (JNA) heeft haar Servische en Monte- negrijnse soldaten afgelopen nacht bevel gegeven om Bosnië binnen 15 dagen te verlaten. Omdat volgens het JNA zo'n 80 procent van de 100.000 soldaten in Bosnië lokale Serviërs zijn, lijkt dit vooralsnog niet meer dan een symbolische stap. Internationale bemoeienissen konden niet voorkomen dat het JNA afgelopen nacht een mas sale wraakactie op Sarajevo uit voerde, met zware artilleriebe schietingen en bombardemen ten van de luchtmacht. Dit ter vergelding voor de aanval door moslim-strijders op een JNA- konvooi dat een vrijgeleide had gekregen vanuit het hoofdkwar tier in het centrum van de stad. Radio Sarajevo sprak van een 'totale oorlog' en de Bosnische regering vroeg om buitenlandse militaire hulp. Diplomatieke kringen in Belgrado sluiten zo'n militaire interventie op dit mo ment overigens volkomen uit. De voor gisteren voorziene vre desbesprekingen werden van wege de aanhoudende gevech ten en de overval (zondag) op het konvooi, afgelast. De Belgische EG-waamemer die zaterdag in de buurt van de Bosnische plaats Mostar om het leven kwam. is volgens oogge tuigen, onder wie een EG-colle- ga, bewust doodgeschoten door soldaten van het Joegoslavische leger (JNA). Het incident wordt gezien als een van de bewijzen ROME De Italiaanse Socialistische partij (PSI) tracht met man en macht de schade van een zich steeds verder uitbreidend cor ruptieschandaal in Milaan te beperken. De affaire dreigt de kansen van partijlei der Bettino Craxi op het premierschap in een nieuw te vormen regering in gevaar te brengen. Volgens de Milanese justitie hebben familieleden en naaste medewerkers van Craxi mogelijk gestolen goederen en steekpenningen aangenomen. De rech- Doodstraf voor fundamentalisten ALGIERS GPD-AFP-Rtr Een militaire rechtbank in het Algerijnse woestijnplaatsje Ou- argla heeft gisteren dertien le den van een fundamentalisti sche terreurgroep tot de strop veroordeeld. De openbare aanklager had een dag eerder de doodstraf ge- eist tegen in totaal vijftien per sonen. De overige straffen lie pen uiteen van levenslang tot vijf jaar* gevangenis. Zestien aangeklaagden werden vrijge sproken. In totaal moesten 62 mensen zich voor de aanval op de grenspost in Guemmar verant woorden. Zeven verdachten stonden bij verstek terecht. De militaire aanklager had zondag geëist dat 15 verdachten tot de strop zouden worden veroor deeld. De aanklachten tegen de ter dood veroordeelden luidden samenzwering tegen de staat en sabotage, het vormen van een gewapende groep en het stelen van wapens. Het proces in Ouargla is het eerste in een reeks tegen radica le islamieten in Algerije. ters vertelden twee voormalige PSI-bur gemeesters van Milaan gisteren dat te gen hen een onderzoek wordt ingesteld. Het gaat om Paolo Pillitteri, zwager van Craxi en parlementslid, en Carlo Tognoli, minister van toerisme in het demissio naire kabinet. Tognoli en Pillitteri ontkennen alles. De Italiaanse staatsradio meldde dat de onderzoeksrechters deze week opheffing van hun parlementaire onschendbaar heid zullen aanvragen. De PSI zelf zal waarschijnlijk de directe leiding van het socialistische partij-apparaat in Milaan overnemen. Dat werd tot stuurd door Craxi's 28-jarige z toe be- n Bobo. Het schandaal kwam in februari aan het licht, toen de politie een socialisti sche politicus aanhield, die het grootste weeshuis in de stad leidde. De man was op heterdaad betrapt bij het aannemen van geld van een schoonmaakbedrijf, waaraan een contract was beloofd. Sinds die tijd zijn politici uit alle grote partijen gearresteerd, maar ook architec ten, zakenlieden en bestuurders van ge meentelijke instellingen, op beschuldi ging van het aannemen van steekpen ningen in ruil voor gemeentelijke con tracten. De socialisten staan echter in de schijnwerpers. De openbaar aanklager in Milaan maakte een vergelijking met praktijken van de maffia op Sicilië: „Daar betaalt dat de Servische zijde in het conflict zich steeds minder aan trekt van de internationale or ganisaties die tussen de strij dende partijen proberen te be middelen. De Belg kwam om toen hij sa men met zijn collega twee elek triciens begeleidde die repara tiewerkzaamheden aan de elek triciteitscentrale bij Mostar moesten uitvoeren. Voorafhad den de waarnemers met zowel de Kroaten als het JNA contact opgenomen en toestemming gekregen om de werkzaamhe den te verrichten. Volgens de overlevende colle ga staat buiten kijf dat, toen ze door het open veld naar de cen trale liepen, het vuur vanuit JNA-stellingen op hen werd ge opend. Daarbij kan geen vergis sing in het spel zijn geweest, omdat de EG-waarnemers aan hun witte pakken duidelijk her kenbaar zijn. De lezing van het Joegoslavische leger luidde in eerste instantie dat de waarne mer was omgekomen toen Kroaten een aanval openden op een leger-helikopter. Gevangenen in Zuid-Libanon worden gefolterd LONDEN DPA Het door Israël gesteunde 'Zuidlibanese leger' en Israëli- beschermingsgeld om een café of sche autoriteiten zijn volgen winkel open te houden. Hier betaalden mensen om voor de gemeente te kunnen blijven werken. De intimidatie was niet wezenlijk anders", zei hij. De PSI ziet het echter anders. Craxi's woordvoerder sprak van een 'agressie-campagne' tegen de PSI-leider. Jeruzalem Boze priesters van de Armeens-orthodoxe kerk beletten sche autoriteiten een belastingschuld. De ambtenaar wilde beslag met geweld dat een gemeente-ambtenaar de toegang tot de Jacobus- leggen op goederen van de kerk. De man droop af, maar beloofde kerk in Jeruzalem. De Armeens-orthoxe kerk heeft volgens de Israëli- met politieversterking terug te zullen komen. foto afp Amnesty International verant woordelijk voor het feit dat het folteren in het gevangenen kamp Khiam in Zuid-Libanon doorgaat. In het rapport staat onder an dere dat familieleden van ge vangenen zijn gemarteld of mishandeld om de gevangenen tot bekentenissen te dwingen. De gedetineerden vertelden zelf te zijn geslagen met dikke elek triciteitskabels en hangend aan een elektriciteitsleiding te zijn overgoten met water. De meeste gevangenen mo gen hun familie niet zien, wor den vastgehouden zonder pro ces en worden niet in-staat ge steld contact te hebben met hu manitaire organisaties, aldus Amnesty International. Amnesty zegt zich ervan be wust te zijn dat gevangenen in Khiam mogelijk betrokken zijn geweest bij geweld tegen Israël en het SLA, „Maar als deze ge vangenen uitsluitend worden vastgehouden om anderen er toe te dwingen gevangenen vrij te laten of informatie te ver schaffen over vermiste perso nen, dan moeten ze worden be schouwd als gijzelaars en als zo danig onmiddellijk en onvoor waardelijk worden vrijgelaten", zo staat in het rapport. De Israëlische regering heeft volgens Amnesty elke verant woordelijkheid voor het gebeu ren in Khiam van de hand ge wezen. „Dit staat in tegenstel ling tot het feit dat de Israëli sche regering al verscheidene malen vrijlating van de gevan gen heeft aangeboden en dat er Israëlisch militair personeel in het kamp.werkt". Volgens Jeru zalem is het SLA verantwoorde lijk voor alle activiteiten in Khi am en werkt er in de gevangenis geen Israëlisch personeel. LOS ANGELES THE INDEPENDENT AFP-DPA-Rtr-IPS De kritiek op het optreden van de politie tijdens de rellen in Dis Angeles wordt steeds luider, nu bekend is geworden dat hoofdcommissaris Daryl Gates tijdens de eerste fase van de on lusten het hoofdbureau verliet om tijdens een bijeenkomst van zijn aanhangers te ageren tegen voorgestelde reorganisaties in zijn politicmacht. De verontwaardiging over het gedrag vm Sates nam gisteren toe, toen de burgemeester van Los Angeles, Tom Bradley, de avondklok die vier dagen van kracht was geweest, ophief en de inwoners van de stad weer aan het werk gingen. I Jet aantal doden van de rellen is inmid dels opgelopen tot 51. Daarmee is er sprake van de bloedigste balans in de laatste 75 jaar bij burgerrellen in de Verenigde Staten. De politie van Ixis Angeles werd al bekritiseerd omdat ze niet snel genoeg zou hebben gereageerd, hoewel het erop lijkt dat de politiemacht bewust confrontaties uit de weg ging otn te voorkomen dat de rellen zouden ontaarden in een strijd tussen gewapende demonstran ten en de politie. Deze kritiek, die zal worden onderzocht door de politieraad van Los Angeles, wordt nog verzwaard door klachten over de verlate inzet van de Nationale Garde, die we gens een gebrek aan ammunitie pas enkele uren na aankomst in Los Angeles op straat kon wor den ingezet. Maar het gedrag van politie commissaris Gates lijkt een af zonderlijke kwestie te worden. Het doel van de door hem be zochte bijeenkomst was het in zamelen van geld en het protes teren tegen reorganisaties van het politie apparaat zoals die werden voorgesteld door een onderzoekscommissie die werd ingesteld na het in elkaar slaan van Rodney King door vier blanke politie agenten. De aan bevelingen van de commissie zullen in juni aan de bewoners van lx>s Angeles worden voor gelegd en behelzen onder ande re een eind aan de regeling dat politiecommissarissen voor het leven worden benoemd. Gates probeerde zijn beslis sing om zijn post te verlaten gord te praten door te verklaren dat hij slechts „vijf minuten of steden. Volgens Irak bewijzen met het bureau. Maar een ge luidsopname toont aan dat hij twintig minuten lang met zijn aanhangers sprak. Hij gaf breedvoerige antwoorden op hun vragen en merkte op dat de rellen „snel. zeer snel zouden bekoelen". Dit alles speelde zich in de eerste uren van de rellen af, terwijl Gates' hoofd kwartier werd belaagd door een woedende, wilde menigte. Een woordvoerder van het Witte Huis heeft gisteren ver klaard dat de Amerikaanse rege ring ongeveer 600 miljoen dol lar (ruim één miljard gulden) aan leningen voor de slachtof fers van de rellen in Los Angeles ter beschikking zal stellen. De bekendmaking volgde op een vergadering van de Amerikaan se president. George Bush, met zijn medewerkers over de situa tie in lus Angeles. Donderdag zal Bush zelf naar de getroffen stad reizen om polshoogte te Irak heeft gisteren gevraagd om een bijeenkomst van de Vei ligheidsraad over het rassenge- weld van afgelopen week in los Angeles en andere Amerikaanse den haag dieperik kramers op de bijeenkomst was ge weest en dat hij ip zijn auto voortdurend radiocontact had deze onlusten dat de regering van George Bush de rechten schendt. In dc Centraalaziatische republiek Tad zjikistan draaien de communisten de klok met de dag een stukje terug, hoe hard dc oppositie ook aan de wijzers trekt. Betogingen, bestormingen, gijze lingen en onderhandelingen volgen el kaar op in de worsteling tussen de twee partijen, maar met de tijd loopt de spanning op. De stromende regen van de afgelopen dagen heeft de verhitte gemoederen van de tienduizenden betogers in de hoofd stad Doesjanbe niet kunnen afkoelen. Al anderhalve maand demonstreert de op positie voor het aftreden van de commu nistische president Nabijcv en voor nieuwe verkiezingen. Sinds een week hebben ze gezelschap van aanhangers van de president, die zich een plein ver derop hebben opgesteld. Een derde groep betogers eist dat er een eind komt aan alle betogingen. Aanhangers van dc oppositie poogden in de nacht van zondag op maandag nog de poorten van het presidentiële paleis met vrachtwagens te rammen. Ze wer den teruggeslagen door de politie. Gea larmeerd door de aanval rukten Nabijevs aanhangers op van het Ozodi-plein naar het Sjochidom-plein. waar de oppositie zich ophoudt. Ze werden tegengehou den door een politiecordon dat de twee partijen scheidt. Slachtoffers zijn er tot dusver in Doesjanbe niet gevallen. „Maar de toe stand is explosief en dreigt uit te mon den in een burgeroorlog", zo waar schuwt Sjogon Joesoepov, wiens Demo cratische Partij met de nationalistische beweging Rastochez (Wedergeboorte) en de verboden Islamitische Renaissance Partij (IRP) de ruggegraat van de opposi tie vormt. Dagelijks komen burgers uit de provincie in de hoofdstad aan om zich bij de beto gingen te voegen. „Ik zal de orde in de republiek herstellen en een meedogenlo ze oorlog voeren tegen onwettige ac ties", kondigde Nabijev zondag aan. Daartoe riep hij een Nationale Garde in het leven, waarvan het eerste bataljon binnen twee weken operationeel zal zijn. Van haar kant heeft de oppositie eigen milities opgericht, terwijl ook Nabijevs aanhangers wapens eisen. Behalve een nieuwe grondwet en nieuwe verkiezingen eist de oppositie nu ook een nieuwe president. Twee weken gele den leek de weg nog vrij voor een com promis, toen de orthodoxe parlements voorzitter Kendzjajev aftrad, in ruil voor de vrijlating van 18 gegijzelde parlemen tariërs. Zondag werd hij echter in zijn ambt hersteld. Tevens stemden de afge vaardigden in met een rechtstreek^ pre sidentieel bestuur van zes maanden, waardoor de burgerrechten en het parle ment zelf kunnen worden opgeschort. Sinds de mislukte coup van augustus 1991 beleeft het communisme in het on afhankelijke Tadzjikistan een tweede jeugd. Weliswaar werd de partij na de monstraties in Doesjanbe september verboden, maar haar leden in het parle ment draaiden dit besluit terug. Nog op merkelijker was de come back van Na bijev, die al in 1985 als partijleider was ontslagen door Gorba|sjov. Zijn tegen standers noemen hem „een apparatsjik uit het museum van de stagnatie". Toch won hij de presidentsverkiezingen in november met een absolute meerder heid. „Gedurende de verkiezingscam pagne heeft de overheid alles gedaan orri de kiezers ervan te overtuigen dat achter de democratische oppositie islamitische fanatici stakenklaagt Machmat Ali Chajtov van Rastochez. „Dit om de kie zers, en met name de Russen, voor zich te winnen." Desondanks kwam de IRP, wier kandidaat 34 procent van de stem men won, als grootste oppositiepartij uit de bus. Het is dan ook de IRP die het hoogste woord voert bij de betogingen, dankzij de aantrekkingskracht van de islam. „De meeste mensen weten niet eens waar het om gaat", zegt een etnische Duitser over de betogers. „'Kom naar de stad, de islam is in gevaar', kregen ze te horen. Maar na 70 jaar communisme en staatsatheïsme hebben ze geen flauw idee wat democratie betekent of hoe een islamitische staat er uit zou zien." Bij de eerste betogingen was de invloed van het shi'itische Iran op de sunniti- sche, maar PerzischtaligeTadzjieken nog duidelijk herkenbaar, bijvoorbeeld aan de portretten van ayatollah Khomeiny. Van groter belang is dat de geestelijke leider van de 'officiële' islam, de gema tigde Kadi Akbar Toeranzjonzoda, zich achter de oppositie heeft geschaard. Achter het conflict tussen communisten en islamieten gaat een politieke strijd schuil die veel ouder is dan Lenins okto berrevolutie. Al eeuwen woedt een machtsstrijd tussen de clans die het voor het zeggen hebben in de verscheidene gebieden van het land. Zo zijn de hoog ste partij- en regeringsfuncties nu in handen van de clan van Choedzjand. een rijke en geïndustrialiseerde regio in het noorden. „Het communisme is hier nooit een ideologie geweest, maar enkel een middel om de macht te grijpen", al dus Sergej Gretski, een Russische oriën talist in Doesjanbe. „Het feodalisme heeft zich daaraan aangepast om te kun nen overleven."

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 6