Kabinet wil snel einde acties Strijd tegen dictatuur ook in ons Binnenland Meer bekentenissen Woensdrechtenaar Tien jaar en tbs voor moord op Vietnamezen 'Oppositie hoeft alleen maar lawaai te maken' -A DINSDAG 5 ME11992 Wachtlijsten bij de politie den haag De politiekorpsen vkn de grote steden kampen na ja ren van personeelstekort met wachtlijsten met jongeren die bij de politie willen werken. Dat heeft woordvoerder K. Wilting van de gemeentepolitie Amsterdam gisteren bevestigd. Volgens hem is de belangstelling voor een baan bij de politie mede door de landelijke wervingscampagnes van de afgelopen jaren enorm gegroeid. In Amsterdam wachten enkele honderden mensen op een opleiding. Wegens een beperkte capaciteit op de opleidings instituten kunnen er voor het Amsterdamse korps echter slechts zestig agenten per kwartaal worden opgeleid. Comité tégen bezuinigingen den haag In Den Haag is een comité opgericht dat zich keert te gen de bezuinigingen van ruim 67 miljoen gulden die het college van burgemeester en wethouders wil doorvoeren. Volgens een woordvoerder hebben tientallen groepen bestaande uit onder meer bewoners, scholen, scouting en kunstenaars zich verenigd in het 'Komitee Den Haag zegt Nee!'. Het comité voert donder dag voor het eerst actie, wanneer er een hoorzitting over de be zuinigingen in het noodlijdende Den Haag wordt gehouden. ,,In het anders zo bedaarde Den Haag is de bevolking collectief over haar toeren geraakt. De bezuinigingsvoorstellen in de Voorjaars nota grijpen dan ook diep in in het dagelijks leven van ieder een", aldus het comité. Akkerbouwers zien af van acties assen Er komen geen boerenprotesten meer tegen de plannen van EG-landbouwcommissaris McSharry. Dat zegt woordvoer der akkerbouwer Klaas Dijkstra van de 'groep Emmeloord'. Deze groep voerde sinds maart 1990, vooral in Drenthe, volop acties tegen dreigende graanprijsdalingen. ,,Het is bedroevend, de po litiek heeft niet naar ons geluisterd. We pleiten niet langer voor acties", zegt Dijkstra desgevraagd. Wat de boze akkerbouwers betreft mag de Europese Gemeenschap de graanprijs nu radi caal met 35 procent naar beneden brengen. Boeren die het niet kunnen bolwerken, krijgen inkomenssteun. „We kiezen niet, zoals minister Bukman van Landbouw, voor geleidelijke prijsda lingen, maar in een keer naar beneden. Wat Bukman wil hetzelf de wat zachte heelmeesters doen, stinkende wonden maken. La ten we maar zo snel mogelijk overgaan op het plan-McSharry." Man van burgemeester kwelt geiten leek» Tegen de 51-jarige echtgenoot van burgemeester Siepie Langedijk-De Jong van Leek is wegens dierenkwelling proces verbaal opgemaakt. Inspecteur Albert Timmer van de Dierenbe scherming trof vorige week in de stal van Ger Langedijk negen ernstig zieke landgeiten aan. Buiten lagen drie dode geiten. Een van de dode dieren is voor sectie naar de Gezondheidsdienst voor Dieren in Drachten gestuurd. Volgens Timmer was de con ditie van de nog levende dieren slecht. Een van de beesten moest worden afgemaakt. „Ze stonden te trillen en waren zo slap als een vaatdoek." Aanrandingen en ontvoeringen breda/essen cpd De 33-jarige Woensdrechtenaar, die wordt verdacht van moord op twee Belgische meisjes, heeft bekend dat hij zich schuldig heeft gemaakt aan nog meer aanrandingen, ontvoering en pogingen daartoe. Sinds de zo mer van 1990 waren daar kin deren en jongeren uit Kalmt- hout, Nieuwmoer, Essen en Brasschaat bij betrokken. De man, wiens hechtenis gis teren docy de rechter-commis- saris met nog eens zes dagen is verlengd, wordt nog steeds uit voerig verhoord. Politiemensen sluiten niet uit dat er nog meer bekentenissen volgen. Het Ant werpse parket onderzoekt een nog onbekende reeks niet opge loste zedendelicten waarmee de Woensdrechtenaar mogelijk heeft te maken. De Antwerpse Openbare aanklager mr. D. Reijnders wil daar geen mede delingen over doen. „Onze be vindingen gaan naar Justitie in Breda." De verdachte bekende vorige week maandag bij zijn aanhou ding al een meisje uit Wuustwe- zel en een meisje uit Essen- Hoek te hebben ontvoerd en gedood. Gisteren meldde de Bredase persofficier, mr. W. Koops, dat de verdachte in de zomer van 1990 tevergeefs heeft geprobeerd in de bossen van Wildert, gemeente Essen, een ongeveer 14-jarig meisje mee te nemen in zijn auto. Volgens de Essense politiecommissaris, A. Drossaert, is zij wel aangerand. Een jaar later heeft de Woensd- Een 21-jarige Vietnamees uit Hoorn is gisteren voor de recht bank van Alkmaar veroordeeld tot tien jaar cel en tbs met dwangverpleging voor de moord op twee landgenoten vo rig jaar. Officier vart justitie F. Oosterhuis had vijftien jaar ge vangenisstraf en tbs geëist. De verdachte heeft bekend dat hij op 26 november een Vietnamees echtpaar uit Hoom met messteken heeft gedood. Hij verklaarde tijdens de zitting dat hij wist dat het paar veel contanten in huis had voor een reis naar hun vaderland. De ver dachte, verslaafd aan gokken, sloop 's nachts naar eigen zeg gen het huis van de slachtoffers binnen om 'geld te lenen'. Een- Overleg tussen De Vries, Simons en werkgevers zorgsector Het kabinet zoekt naarstig naar een oplossing om de ac ties in de gezondheidszorg, die morgen van start van, in de kiem te smoren. Minister De Vries van sociale zaken en staatssecretaris Simons van gezondheidszorg hebben de werkgeversorganisaties NZF (ziekenhuizen), FWB (welzijn) en VNB (bejaardenoorden) donderdag uitgeno digd voor overleg over salarisverhoging voor de werkne mers in de gezondheidszorg. utrecht anpruimte te verschaffen om een loonsverhoging van om en nabij Het is niet bekend of het kabi- de 4 procent te bieden. De bon net bereid is zijn aanvankelijke den eisen 4,5 procent extra sala- loonbod van 3 procent te verho- ris, dat bovendien niet mag gen. De werkgevers hopen dat worden gefinancierd uit een het kabinet bereid zal zijn hen verlaging van de premies van het pensioenfonds PGGM, zoals het kabinet wil. De werkgevers vrezen dat ze veel personeel zullen kwijtraken als de lonen in de zorgsectoren geen gelijke tred houden met die in het be drijfsleven. Tijdens eerder cao-overleg enkele weken geleden, boden de werkgevers de bonden een loonsverhoging van 3,5 procent per 1 juli. De bonden vonden dat bod veel te laag. De NZF is overigens tot 'nu toe de enige werkgeversorganisatie die zich bereid heeft getoond de budget ten van de instellingen aan te spreken voor verbetering van de lonen en secundaire arbeids voorwaarden. De acties in de ziekenhuizen gaan morgen van start met werkonderbrekingen in 31 in stellingen, voornamelijk in het zuidwesten van het land. Don derdag volgen acties in Noord- Holland. In totaal krijgen deze week bijna zestig instellingen met acties te maken. De acties beginnen voorzichtig met werk onderbrekingen van 1 2 uur. De protestantse ouderenbond l'( OH heeft gisteren geprotes teerd tegen het voornemen van de ambtenarenvakbonden Ab vaKabo en CFO om eind deze week over te gaan tot acties in de zorgsector. In een brief aan de werknemers- en werkgevers organisaties en de ministeries van wvc en sociale zaken noemt de ouderenbond het „volstrekt onaanvaardbaar" dat een ar beidsconflict over de ruggen van „afhankelijke en weerloze patiënten" (en dan met name oudere patiënten) wordt uitge vochten. De PCOB doet daarom een dringend beroep op alle partijen en de verantwoordelij ke ministers om vooi de oplos sing van het cao-conflict naar andere wegen te zoeken dan het voeren van acties. Meer belangstelling voor dodenherdenking op de Dam rechtenaar getracht een 20-jari- ge vrouw te ontvoeren, maar zij vocht zo hard terug dat hij uit eindelijk op de vlucht sloeg. Vorig jaar zomer is de man er wel in geslaagd een 12-jarig meisje uit Kalmthout te kidnap pen. Zij werd in de kofferbak van zijn auto mee naar Neder land genomen. Daar pleegde hij ontucht met haar, om haar later weer in de omgeving van haar woonplaats vrij te laten. In oktober '91 heeft de man een 17-jarig meisje uit Bras schaat meegenomen. Ook zij werd in de als hondenbak inge richte kofferruimte van zijn VW Golf gestopt. Maar zij had geluk: haar trui raakte tussen het slot, waardoor ze de kofferbak van de al rijdende auto kon openen en uit de wagen kon springen. De verdachte heeft zich eind '91 in de bossen van Wildert vergist. Hij zag aanvankelijk een 14-jarige jongen uit Nieuwmoer aan voor een meisje. De Woensdrechtenaar verzon een smoes, nam de benen en liet de jongen met zijn fiets achter. De man heeft ook bekend dat hij in november in Kalmthout een 17- jarig meisje van de fiets heeft gereden. Ook zij wist te ontko men. De verdachte wordt vastge houden in het Huis van Bewa ring in Breda. Zijn advocaat, mr. J. Brits uit Oudenbosch, verwacht dat hij over enige tijd kan worden op genomen in het Pieter Baan- centrum in Utrecht voor psy chiatrische behandeling. amsterdam/apeldoorn anp/cpd Koningin Beatrix en prins Claus hebben gisteravond even voor acht uur een krans gelegd bij het Nationaal Monument op de Dam in Amsterdam ter nage dachtenis aan de Nederlandse oorlogsslachtoffers. Vooraf gaand aan de officiële plechtig heid woonden het koninklijk paar en prins Willem-Alexander samen met genodigden en na bestaanden een herdenkings dienst bij in De Nieuwe Kerk bij de Dam. Naast twee voordrachten van gedichten van Louise Broek- huysen en Wim Ramaker door actrice Annet Nieuwenhuizen hield de schrijver Harry Mulisch een toespraak. Na de herden kingsdienst begaf het gezel schap zich naar het Nationaal Monument. -Op dat moment was ook de stille stoet gearri veerd, die leidde van het Wete ringcircuit via de Vijzelstraat en het Rokin naar de Dam. Deelne mers aan de stoet waren burge meester en wethouders van Amsterdam en enkele tientallen schoolkinderen die gezamenlijk een herdenkingsmonument hebben geadopteerd. v D T - - -<r -TV - Na de twee minuten stilte ter nagedachtenis om 20.00 uur hield oud-minister en thans mi nister van staat mr. Max van der Stoel een korte toespraak. Daar in benadrukte hij dat onze vrij heid en rechtsstaat een niet af latende bescherming en aan dacht nodig hebben. Ook ver dienen zij die in andere landen strijden tegen dictatuur en on recht onze solidariteit. Want een succesvolle opkomst van dictatoriale stelsels levert vroeg of laat ook een bedreiging op voor onze democratie, aldus Van der Stoel. Volgens een woordvoerder Vele tientallen belangstellenden hebben gisteren het nieuwe her denkingsmonument bij de Woes te Hoeve tussen Apeldoorn en Arnhem bekeken. Het werkstuk van de Apeldoomse kunstenaar T. Verrlps werd door commissaris van de koningin Teriouw onthuld. Daarna legde hij als eerste een krans bij het monument tijdens een plechtige bijeenkomst ter na gedachtenis aan de 117 mensen die bij de Woeste Hoeve op 8 maart 1945 door de Duitsers wer den gefusilleerd. FOTO ANP RAY MOND RUTTING Koningin Beatrix en Prins Claus tijdens de kranslegging bij het Nationaal Mo nument op de Dam. FOTO ANP PAUL VR££K£R van het Nationaal Comité 4 en 5 mei was de belangstelling voor de herdenking in Amsterdam dit keer groter dan in de afgelo pen jaren. alkmaar anpmaal in de woning viel hij in slaap. Toen hij wakker werd stootte hij met veel lawaai tegen een kast. Uit angst door de be woners te worden herkend greep hij in de keuken een mes en stak in de donkere slaapka mer in het wilde weg op het paar in. Het Pieter Baan Centrum (PBC) omschreef de verdachte in een psychiatrisch rapport als een eenzame, ontheemde en wantrouwige man die vermin derd toerekeningsvatbaar is. Door traumatische ervaringen in Vietnam en een opvangkamp in Indonesië lijdt de man vol gens het PBC aan een post traumatisch stress-syndroom. Het gevaar is groot dat hij in pa nieksituaties opnieuw geweld dadig wordt. den haag wilfred scholten Elke vrijdag een kabinetsbesluit, elke za terdag geharrewar erover in de media. Elke zondag een verzoening tussen CDA en PvdA en de week erop een spoedde bat in de Tweede Kamer. De cynische beschrijving door oud-premier lelie Zijl stra van het kabinet Lubbers-Kok is ook dit weekeinde weer uitgekomen. Ditmaal was het kabinetsbesluit (over de wao) al driekwart iaar oud, maar de procedure voltrok zien verder volgens het boekje. Frans Leijnse, tweede man van de PvdA-fractie in de Tweede Kamer, maak te totaal onverwacht bekend dat zijn partij niet akkoord gaat met het broze compromis over de wao om alle wao'ers onder de vijftig jaar na verloop van tijd te korten op hun uitkering. Het CDA rea geert zoaJs verwacht onthutst. De WD is er weer als de kippen bij en vraagt een spoeddebat aan. En zo eindigt het 130ste weekeinde van het kabinet-Lubbers III. „Ik raak er wel bekaf van", zegt WD- vice-fractievoorzitter Dijkstal- „Je houdt geen rustig weekeinde meer over. Elke keer gebeurt er weer wat. Maar het is ze ker danktjaar werk: de oppositie hoeft al leen maar lawaai te maken De lijst met onderwerpen waarover de coalitie ruziede en waarover de WD op heldering vroeg, is lang. Een willekeurige greep uit de afgelopen maanden: de Texelse rede van Brinkman, het geklun gel over de reis naar Zuid Afrika (goed voor twee verstoorde weekeinden), de uitspraken van minister Pronk (ontwik kelingssamenwerking) over Indonesië, de koopkracht van de minima en nu dus weer de wao-perikelen. Was het ooit zo erg gesteld met een kabinet? „Ach", relativeert de veteraan Dijkstal. „Je kunt het niet zo makkelijk vergelijken, maar het kabinet Den Uyl (1973-1977) was ook heel erg. De proble men van nu zijn overigens niet politiek van aard, maar hebben meer te maken met de verhouding binnen de coalitie." De gebetenheid van de WD op het „falen en feilen van het kabinet", zoals Dijkstal het uitdrukt, is niet ingegeven door opportunistisch kiezersgewin, zegt de fractievoorzitter met nadruk. Na ae val van het vorige (CDA-WD)kabinet in mei 1989, heeft de WD nagedacht over het functioneren van de democratie. De conclusie: knellende regeerakkoorden staan steeds meer een goed debat in de weg. En steeds meer worden er buiten het parlement dingen geroepen die óók in de Tweede Kamer zouden moeten worden gezegd. Dat drijft de WD, legt Dijkstal uit. Heel fraai, maar de 'redder van de de mocratie' wordt er zelf niet slechter van Het stelselmatig aan de kaak stellen van de moeilijkheden binnen de coalitie slaat blijkbaar aan want de liberalen krabbe len langzaam maar zeker in de verkic- zingsonderzoeken weer op. „Dat is waar", geeft Dijkstal toe. ..Maar dal ge beurt vanzelf als het kabinet het slecht doet. Het enige dat wij hoeven te doen is de boel aan de orde stellen. D66 hoeft dat niet eens te doen om een enorm aantal zetels te winnen." Toch is de uitkomst van ieder spoed debat hetzelfde: de coalitie komt er on geschonden door heen Hooguit is er weer wat lak afgebladderd. Maakt dat niet moedeloos? ..Absoluut niet. Je moet ook niet een debat ingaan met de ver wachting dat drie uur later het kabinet valt Maar wat mij wH sterk verontrust - en dat geldt voor alle grote debatten in de Kamer - is het feil dat het debat zo moeizaam van de grond komt. Ex is geen uitwisseling van gedachten, geen echte discussie. De oppositie loopt steeds weer tegen een muur op. Elke keer weer." -- -r.. r~rr- irMyV' Pronk wil dat EG Indonesië blijft helpen De EG-lidstaten moeten de hulp aan Indonesië voortzetten en tefidijkertijd vasthouden aan de relatie tussen hulp en hand having van mensenrechten. Die oproep deed minister Pronk van ontwikkelingssamenwerking gisteren aan zijn collega-minis ters tijdens een vergadering in Brussel. Tijdens de EG-bijeenkomst liet Denemarken weten dat het de hulp aan Indonesië heeft be vroren en die geleidelijk aan zal afbouwen. Dat zal volgens Pronk niet al te veel gevolgen voor Indonesië hebben omdat „de Europese hulp aan Indone sië gering is en die van Dene- ui.iiken nogoBringn Voor de bijeenkomst bracht Pronk zijn collega's met een persoonlijke brief op de hoogte van de verbreking van de ont wikkelingsrelatie tussen Neder land en Indonesië, lakarta be sloot in maart Nederlands ont wikkelingsgelden te weren na dat Pronk Indonesië had bekri tiseerd voor de schending van de mensenrechten op Dili, Oost-Timor. De Indonesische regering wil meer samenwerking met Ne derland op het gebied van on derwijs, onderzoek en technolo gie. Minister Ritzen (onderwijs) is uitgenodigd om daar in sep tember over te komen praten met zijn Indonesische collega's. Onderzoek naar geweld agenten Koninginnedag ROTTERDAM GPD De Rotterdamse politie stelt een onderzoek in naar klachten over agenten die op Koninginnedag burgers hebben afgeranseld op de t^oolsingel en het Stadhuis plein. „We nemen dit zeer hoog op", aldus woordvoerder Stoop van de Rotterdamse poli tie. Rotterdam was dit jaar de plaats waar koningin Beatrix met haar gezin de Koninginne dag-festiviteiten bijwoonde. Volgens verschillende feest vierders gingen de agenten van de zogeheten Ondersteunende Groep flink tekeer tegen het pu bliek. Een 24-jarige Rotterdam mer werd bont en blauw gcsla- no tok «ooi ■•'•li iaft ui dt binnenstad liep het flink uit de hand Daar arresteerde de poli tie vijftien mensen, v.,i,nbi| de agenten lang niet altijd zacht zinnig te werk gingen. Volgens Stoop hebben de agenten voor Koninginnedag een duidelijke geweldsinstructie gekregen Die hield in dat 'het toegepaste geweld in redelijke vsmouding mosM Maan m dm strafbare feit'. „Als die normen anders zijn toegepast dan is af gesproken, dan is dat een ern stige zaak." verklaart Stoop. Rechercheurs gaan bij oordeel af op uiterlijk Bij het verhoren van verdachten laten reehert beurs /k b HÉ misleiden door het uiterlijk en gedrag van de verdachte Dat Blijkt uit een onderzoek naar 'verdachte indrukken' dat deze week is gepubliceerd in het Tijdschrift voor Criminologie Volgens onderzoeker Vrij ba seert een rechercheur zijn defi nitieve oordeel over een ver dachte op de indnik die hij krijgt, wanneer voldoende be wijsmateriaal en verklaringen van de verdachte, het slachtof fer en eventuele getuigen ont breken. Een rechercheur gaat volgens Vrij vooral af op de non-verbale informatie, bij voorbeeld gebaren, spraakver- storingen. sprecksnelneid en stemhoogte. Reden daarvoor is dat mensen goed in staat zijn hun verbale communicatie on der controle te houden en be trekkelijk gemakkelijk „liegen dat het gedrukt staat Aan het onderzoek van Vrij werkten 91 rechercheurs mee. die gemiddeld zeventien jaar bij de politie werkzaam zijn. Zij werden volgens Vrij vooral zeer sterk beïnvloed door de sociale vaardigheden van de proefper sonen Vooral slordige kleding, weinig lachen, angstig zijn en veel handbewegingen maakten op de rechercheurs een onge loofwaardige indruk. Achteraf bleek dat ze slechts in de helft van de gevallen juist oordeelden dat de verdachte de waarheid sprak of loog.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 3