'Ik zal niet op Russen schieten' wanhoop tegen aanslag cda Emoties in Spanje na dood stierenvechter Feiten &Meningen Pronk vecht met moed der Zwarten en Koreanen leefden al lange tijd op een kruitvat Rus op de Krim rebelleert tegen Oekraïnse superieuren Generaal Valeri Koeznetsov kijkt ons met staalblauwe ogen doordringend aan. „Mij krijgen ze hier niet weg. Ik blijf tot het einde", zegt hij vastberaden. Koeznetsov, commandant van legereenheid 44690 op het schiereiland de Krim, rebelleert tegen zijn Oekraïnse superieuren in Kiev. Hij weigert de Oekraïnse defensietop in Kiev te be loven dat hij, indien nodig, bereid is openlijk oorlog te voeren tegen Rusland. SIMFFROPQL HANS GELEIJNSE CORRESPONDENT Koeznctsov's rebellie verhoogt de spanning op het toch al in stabiele schiereiland aanzien lijk. Hij zegt dat de meeste van zijn 2500 ondergeschikten ach ter hem staan. In zijn hoofd kwartier in het centrum van Simferopol bewaakt een groep demonstranten de hoofdin gang. Op het kazerneterrein zelf nemen wc enkele kozakken waar. De ongewone ontmoeting op militair terrein tussen westers verslaggever en rebellerende topofficier kwam zondagavond tot stand door bemiddeling van Joeri Mezjkov. Hij leidt de repu blikeinse beweging van de Krim, een organisatie van etni sche Russen die ijvert voor on afhankelijkheid van het schier eiland. Op de Krim, waarover Oekraïne en Rusland twisten, woont een Russische meerder heid. Mezjkov wordt door zijn tegenstanders van de Oekraïnse onafhankelijkheidsbeweging Roech beschouwd als een voor malig KGB'er, wiens beweging door Russische conservatieve ren gesteund. Loyaliteitsverklaring Generaal Koeznetsov ontkent echter dat zijn actie bedoeld is om in de conflicten tussen Oek raïne en Rusland over de Zwar- tc-Zee-vloot en uiteindelijk het bezit van de Krim nog meer druk op de Oekraïnse autoritei ten uit te oefenen. „Ik ben Rus, ik weiger te beloven dat ik ooit tegen Russen zal vechten", zegt hij. Koeznetsov had eerder wel de eed van trouw aan Oekraïne gezworen. „Maar dat heb ik, net als veel andere collega's, alleen maar gedaan om mijn baan en mijn huis niet kwijt te raken." Koeznetsov moest vervolgens verschijnen voor een onder zoekscommissie van het defen sieministerie in Kiev om daar de extra loyaliteitsverklaring af te leggen. Nadat hij dit weigerde kreeg hij opnieuw opdracht om in Kiev te verschijnen. Dat was op 30 april. iedde dat die nieuwe opdracht een truc was om mij uit mijn functie te zetten en ik stuurde daarom mijn plaatsver vanger". vertelt hij. „Kiev dacht dat ik in het vliegtuig zat en had onmiddellijk mijn opvolger Tsi- boeljenko naar Simferopol afge zonden. Die vond echter niet de verwachte lege stoel, maar mij, en is onverrichter zake weer vertrokken." Gemenebest Koeznetsov zegt dat Kiev nu maar een ding te doen staat: minister van defensie Morozov of opperbevelhebber Radjetski van het militaire district Odessa moeten hem laten weten dat hij de loyaliteitsvraag niet hoeft te beantwoorden. Volgens de rebelse generaal heeft hij geen enkele steunbe tuiging ontvangen van de op perbevelhebber van het Geme nebest, maarschalk Sjaposjnik- ov. „De enigen die mij steunen zijn het volk op de Krim, mijn officieren en soldaten", zegt de generaal, in camouflagepak ze telend in een inmense werk ruimte onder een groot portret van Lenin- Koeznetsov geeft toe dat zijn actie voor een explosieve situa tie op de Krim zorgt. „Maar ik heb daar niet om gevraagd. Ik ben 27 jaar officier, heb in Af ghanistan gevochten, ben een goed militair. Ik ga echter niet beloven tegen Russen te vech ten. M'n moeder woont daar, m'n familie. Moet je je voorstel len." Volgens Koeznetsov worden ook andere Russische topoffi cieren door Kiev op deze ma nier tot loyaliteitsverklaringen gedwongen. „Daarom weiger ik ook weg te gaan. Als dat ge beurt, treft andere officieren in mijn eenheid hetzelfde lot. Dit Oekraïnse optreden is te verge lijken met dat van de nazi's, die onderzochten of hun officieren wel echter Ariërs waren." Achterdocht Uit Kiev viel gisteravond geen commentaar te krijgen op de actie van de generaal. Eerder heeft de Oekraïnse defensietop al Russische officieren vervan gen door Oekraïnse. De achter docht van het Oekraïnse defen sieministerie tegen Russische officieren is ongetwijfeld geste gen nadat enkele maanden ge leden piloten van een Oekraïnse basis met hun vliegtuigen naar Rusland deserteerden. Koeznetsov zegt dat hij niet tot de officieren behoort die het af sterven van de Sovjetunie niet kunnen verkroppen en het soci alistische ideaal trouw willen blijven. „Ons systeem deugde niet. Maar wat de Oekraïnse na tionalisten nu doen kan hele maal niet", aldus Koeznetsov. RUUD DE WIT CORRESPONDENT De dood van de banderillero Manuel Oilvo Bonichon, vrij dagavond in de arena Lfl Maestranza van Sevilla, heeft in Spanje de discussie heropend over de wijze, waarop stierege vechten worden gehouden. Maar jammer voor de tegen standers van de corrida de discussie heeft niets te maken met de vraag of stieregevechten al dan niet moeten worden af geschaft. Want hoe afschuwelijk de door boring van de 38-jarige Boni chon ook is, dat wil niet zeggen, dat de liefhebbers van de corri da het nu plotseling geheel eens zijn met iemand als Brigitte Bardot, die vindt dat de stiere gevechten in Spanje door de EG verboden moeten worden. Nee. waar de aficionados, de liefhebbers, zich pas echt over druk maken, is de nieuwe wet op het stieregevecht, die sinds enige weken van kracht is. Deze wet, genoemd naar de verant woordelijke minister van bin nenlandse zaken, Corcuera, heeft de activiteiten van de pi- cadores aan banden gelegd. En dat wordt niet door alle liefheb bers gewaardeerd en ook de pi- cadores zelf zijn er niet gelukkig meeJ De picador is al vele jaren de meest omstreden persoon bii de corrida. Gezeten op een goed beschermd paard mag hij enige keren de stier met een scnerpe lans in de rug steken, voordat deze door de matador wordt ge dood. Het vele bloed dat hierbij vloeit en de geringe artisticiteit maken de picador tot een wei nig populair figuur. Daarom besloot minister Cor cuera het aantal keren dat de picador mag toesteken, tot twee terug te brengen, schreef hij voor dat de punt van de lans korter moest worden en werd het gewicht van paard en berij der aan een maximum gekop peld. Met als gevolg, zoals vrij dag in Sevilla bleek, dat de pi cador met zijn paard makkelij ker door een stier omver kan worden geduwd. Vandaar dat de picadores zater dag in Sevilla en Madrid in sta king gingen en zij een beroep hebben gedaan op Corcuera, de president van Andalusië en an dere vooraanstaande liefheb bers van het stieregevecht om de nieuwe wet in te trekken. Sommige picadores beweerden zelfs dat de dood van Bonichon mogelijk te wijten was aan de nieuwe wet. De dood van deze Bonichon beter bekend als Manoio Mont- oliu was vrijdag rechtstreeks op de televisie te volgen. Giste ren besteedden alle Spaanse kranten uitgebreid aandacht aan de dood van Montoliu. ter wijl de televisie de fatale stoot van de stier Cabatisto een groot aantal keren herhaalde. Maar het was vooral Corcuera die het moest ontgelden. Want, zo meende een picador, „als de stier was toegetakeld, zoals dat in het recente verleden gebeur de. was Montoliu nooit gestor- De meeste deskundigen zijn echter van mening, dat een stier die niet door een picador tot bloedens toe met een lans is be handeld, minder getergd aan zijn gevecht met de banderille- ros en de matador begint dan in het verleden het geval was. Daarom moet de wet-Corcuera gewoon blijven. En misschien is het zelfs beter, als de picadores helemaal uit de arena's verban nen worden. Zo ver is het echter nog lang niet en zondagavond was alles in La Maestranza weer normaal. Dat wil dus zeggen: een uitver kochte arena, een rechtstreekse uitzending op de tv, picadores en zes gedode stieren. En na tuurlijk voor Montoliu een mi nuut stilte. HAARLEM SJAAK SMAKMAN Toen de communistische regimes als dominoste nen omvielen, waren de ontwikkelingslanden bang. Bang dat een belangrijk deel van de wester se ontwikkelingshulp naar de voormalige Oost bloklanden zou vloeien en dat zij in de kou zou den komen te staan. Ze kregen gelijk. Zelfs in Nederland, toch sinds jaar en dag een van de vooraanstaande hulpge vers, brandde het debat los. Het CDA liet een be gerig oog vallen op de ruim zes miljard gulden grote ontwikkelingspot om de ontluikende demo cratieën te ondersteunen. De PvdA weifelde even, maar koos toen de zijde van haar bewindsman Pronk. Die wil zijn geld besteden aan de allerarm sten, en die wonen niet in de voormalige Oost bloklanden. Hij won de slag, maar moet zich r gen een nieuwe verdedigen. Cees van Dijk, een van Pronks CDA-voorgangers op Ontwikkelingssamen werking, kwam een paar maanden geleden met het rapport 'Internationale hulpverlening'. Daarin stond onomwonden dat er wel een half miljard gulden per jaar van de ontwikke lingspot naar Oost-Europa kan. Bovendien houdt CDA-minister van buiten landse zaken Van den Broek niet op te pleiten voor het onderbrengen van Ontwikkelingssamenwer king bij zijn ministerie, waarbij de minister van ontwikkelingssamenwer king wordt gedegradeerd tot staatssecretaris. Met voorspelbare gevolgen. Daarnaast legde het CDA Pronk op een uiterst on heuse wijze de strop om de nek vanwege de kwestie- Indonesië: na het bloedbad in Dili op Oost-Timor drong het CDA aan op een harde reactie. Toen Indonesië daarop reageerde met het verbreken van de ontwikkelingsrelatie, werd vervolgens Pronk de wacht aangezegd. Pronk zelf stelde zich twee weken geleden al te weer op een Novib-symposium. Hij zou, zei hij, niet graag minister in een ontwikkelingsland zijn gezien de waslijst van eisen waaraan hij dan zou moeten voldoen om hulp te krijgen. De westerse landen moeten daarmee ophouden, vond hij. Was Pronk bekeerd, bekende hij schuld in de kwestie-Indonesië? Welnee. Wat hem betreft blij ven armoedebestrijding en eerbiediging van de mensenrechten harde eisen, maar moet het Wes ten zich vooral matigen bij het opleggen van eco nomische hervormingen. Daarmee verdedigde hij zijn houding in de kwestie-Indonesië (eerbiedi ging van mensenrechten) en liet hij het CDA we ten: blijf van mijn geld af, dat is voor de échte ar- Afgelopen zaterdag kwam het conflict opnieuw in alle heftigheid tot uiting in een debat tusser bevlogen idealist Pronk en Van Dijk. Van Dijk en met hem het CDA heeft het gelijk van eigenbelang. Want investeringen in het Oostblok zijn op korte termijn lonender dan die in de Der de Wereld: aan een integratie van de Oostblok landen in de EG valt niet te ontkomen. Dus kun je het beste zo snel mogelijk beginnen de rotzooi van de communistische regimes een verpau perde bevolking, een ernstig aangetast milieu ei levensgevaarlijke kerncentrales op te ruimen. En wat te denken van de sombere voorspellin gen over 20 miljoen Sovjet-burgers die hun heil i het Westen zullen zoeken? De ontwikkelingspot is daar bij als financieringsbron e op het eerste oog niet onlo sche keuze. Het zijn toch e soort ontwikkelingslanden? Bovendien levert een aanslag daarop niet tot breed maat schappelijk protest. Ontwik kelingshulp is immers uit. Met het ideaal van een recht vaardiger verdeling van de rijkdom heeft dat allemaal weinig van doen. En dat is toch de basis van ontwikke lingshulp, zo stelt Pronk keer op keer, inmiddels met de moed der wanhoop. Hij heeft nog een ijzersterk argument voor zijn standpunt: op lan gere termijn is de kloof tus sen arm en rijk een veel gro tere tijdbom dan de huidige problemen in Oost-Europa. Om maar iets te noemen: de grote milieuconferentie in Rio de Janeiro zal waar schijnlijk mede mislukken omdat de arme landen geen zin hebben om de milieuver vuiling aan te pakken. Wij hebben geen zin om jullie luxe-probleem op te lossen, zeggen ze al maan den tegen de rijke landen. Met een lege maag maak je je geen zorgen over het milieu, maar over de vraag hoe en waar je wat te eten kunt krijgen. Natuurlijk moet Oost-Europa worden gehol pen, maar dat kan niet met ontwikkelingsgeld zo lang de kloof tussen arm en rijk alleen maar gro ter wordt. Vorige week nog constateerde de We reldbank dat die kloof in dertig jaar twee keer zo groot is geworden. Een paar weken geleden kwam het CDA met een herbezinning op haar uitganspunten. Ge rechtigheid en solidariteit blijven grondslagen, het evangelie blijft de inspiratiebron. Stond daar in ook niet ergens: Wat gij de minste der mijnen hebt gegeven, hebt gij Mij gegeven? LOS ANGELES DPA Het jongste platenalbum van de zwarte Amerikaanse popgroep Ice Cube draagt de titel Death Certificate (Overlijdensverkla ring). Een lied is gewijd aan de Koreaanse winkeliers. „Respec teer de zwarte vuist of wij zullen je winkel afbranden", luidt een deel van de tekst. Het album kwam enkele weken voor de rassenrellen in Los An geles op de markt, en de inhoud ervan symboliseert op een bij zondere manier dat zwarten en Koreanen als onmiddellijke bu ren al lang op een kruitvat leef den. In de laatste tien jaar zijn de spanningen voortdurend toege nomen. De wortels liggen on dertussen niet in racistische vooroordelen, maar in econo mische en sociale tegenstellin gen. De woede over de vrijspraak voor de politiemannen, die de zwarte Rodney King bloedig hadden afgeranseld, was niets anders dan een ventiel voor het ontladen van lang opgekropte haat. Voordat in de jaren '60 de grote immigratiestroom vanuit het gebied rond de Stille Oce aan op gang kwam, hadden zwarten en Aziaten in de Vere nigde Staten in vrede zij aan zij geleefd. Zo breidde in San Francisco de Japanse gemeenschap zich ver uit over de grenzen van het aangrenzende, vooral door zwarten bewoonde Fillmore- district, zonder dat dit tot noe menswaardige problemen leid de. En zelfs in de wijk Crenshaw in Los Angeles, een centrum van de rassenrellen in de jaren '60, gingen Chinezen, Japanners en zwarten lange tijd vreed zaam met elkaar om. Tussen toen en nu bestaat echter een beslissende verschil: de Korea nen hebben zich in de tussen tijd ontwikkeld tot succesrijke zakenlieden, en dat midden in de armste gebieden. Ongeveer 6.000 Koreaanse win kels bevinden zich in Los Ange les en naaste omgeving. Ze be dienen niet alleen de ongeveer 400.000 leden van hun nationa le minderheid, die zich in dit gebied gevestigd hebben. Als De Republikeinse presidentskandidaat Pat Buchanan nam gisteren een kijkje in Los Angeles, waar een gedupeerde Koreaanse winkelier Bucha nan zijn door brand verwoeste winkel toonde. foto afp gevolg van de directe nabijheid zijn ook veel zwarten geheel en al op deze winkels aangewezen. Maar aan de rijkdom van de ei genaars hebben zij part noch deel. Om geld te sparen, zijn de meeste winkels familiebedrij ven. Nauwelijks één zwarte heeft hier een werkplek gevon den. Veel Koreanen wonen in de voorsteden van Los Angeles, en hier geven zij ook het ver diende geld weer uit. De infra- Ook gedrag zoals het vermijden van contact is cultureel bepaald en wordt door de zwarten veelal verkeerd uitgelegd. „Als een Ko reaanse cassière het wisselgeld op de toonbank legt en de uit gestoken hand van de klant ne geert, wekt dat bij de zwarten de indruk dat men die vies vindt." De meeste Koreanen besteden weinig tijd aan dergelijke analy ses en inzichten, die het gevaar een geweldsexplosie had structuur in de arme wijken van den kunnen verminderen. „De i profiteert in geen enkel zwarten zijn alleen jaloers op opzicht van het economische succes van de immigranten. Dominee Suk Chong Yu. de ge renommeerde voorganger van een grote Koreaanse gemeente ons. Zij zijn lui, terwijl wij hard werken. Daarom verdienen wij ons geld en zij niet", vindt Carl Rhyu, die tijdens de rellen met een geweer op het dak v Los Angeles, kritiseert dit dan winkel in Koreato.wn stond e ook als een beslissende fout en kent zijn landgenoten „een be angstigende mate aan gevoel loosheid" toe. Hierbij komen de culturele ver- i de woedende menigte v de. Hij sprak openlijk uit, wat veel Koreanen denken. Als men met deze ontwikkelin gen rekening houdt, kwam de schillen, die tot veel misverstan- escalatie in de afgelopen week den leiden. De zwarten bekla gen zich over arrogantie, on- niet als een verrassing. Geweld s op zijn laatst geprogram- vriendelijkheid en discriminatie meerd, toen in 1991 een Ko- in de winkels. „De Koreanen ge ven iemand vaak het gevoel dat men niet welkom is alleen al door hun meestal chagrijnige gelaatsuitdrukking", bevestigt Kyeyoung Park, professor aan de universiteit van Los Angeles. Dit is de Koreanen echter bij wijze van spreken aangéboren en verder te herleiden tot hard werken: veel Koreanen werken maar liefst 112 uur per week. winkelier een zwart meisje met schoten in de rug le vensgevaarlijk verwondde. Hij had de 15-jarige ervan beschul digd dat ze een fles sinaasappel sap van nog geen twee dollar gestolen had en schoot haar neer toen zij de winkel wilde verlaten. De rechter liet het bij een voorwaardelijke straf. Toen i de zwarten wraak. De loyaliteit van de strijdkrachten op de Krim is een twistpunt tussen Rusland en Oekraïne. foto epa Stierevechten is voor picador en matador niet zonder gevaar. Nieuwe regels voor het spektakel stuiten op verzet van de stierenvechters. foto efe

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 2