Leidsch Dagblad Duitse regering wil weer praten Centocor Leiden in de problemen Lansink wil korten op beurzen om lerarensalaris te verhogen Gevechtsklaar in Kabul Happy Hour AZL loopt uit op vernielingen Vouwfietsen vliegen bij Shell over de toonbank Korenslag afgeblazen Gasexplosie door foutje van PTT'er DINSDAG 5 ME11992 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR 6235 LOSSE NUMMERS 1.50 Pronk en het CDA 2 Jan Pronk en het CDA liggen flink overhoop. Mag het Oostblok ook een greep in de kas voor ontwikkelingshulp doen? Geruzie maakt moe 3 De WD'er Dijkstal raakt bekaf van al het geruzie in het kabinet. „Je houdt geen rustig week einde meer over." Militaire hulp 5 De Bosnische regering heeft na een een nacht van zware gevechten in Sarajevo en andere steden om hulp gevraagd. Defunkt in Amsterdam 7 Het zweet-concept van herboren jazzfunk- formatie Defunkt, ooit be gonnen als experiment, vanavond in Amsterdam. Doctor logopedie y| Leidenaar Harm I JL Drost is de alleer- eerste logopedist in ons land die zich doctor mag Van Gennip stopt 1 ~J Yvonne van Gen- I nip hangt de schaatsen voor de tweede keer in haar carnère aan de wilgen. Ook luchthaven Frankfurt ligt vandaag plat e straten van Frankfurt kan het winkelende De Duitse overheid wil morgen weer met de stakende bonden van overheidspersoneel praten over een loons verhoging. Er is echter nog geen nieuw bod gedaan. De bonden hebben ondanks dat aanbod hun acties in het westen van het land vandaag verder uitgebreid. Ongeveer 320.000 vakbondsleden legden het werk neer, onder meer op Duitslands grootste luchthaven Frankurt. verkeer, lamgelegd. De KLM an nuleerde al haar vluchten naar Frankfurt. Alleen op het Oost berlijnse vliegveld Schönefeld kan normaal worden gevlogen. In de voormalige DDR wordt niet gestaakt. Ook het openbaar vervoer staakte, net als de PTT. Doordat op een aantal plaatsen de vuil nisdiensten al bijna een week plat liggen, stapelt het afval zich op. De kans op het uitbreken van besmettelijke ziekten is nog niet groot, maar met de zomer achtige temperaturen die voor de komende dagen zijn voor speld, zou dat snel kunnen ver anderen. Ondertussen groeien de spe- grp-dra-anp De regering zou naar verluidt bereid zijn de lagere inkomens groepen een extra verhoging te geven, die dan ten laste van de hoger betaalden komt. Op dit moment bieden de werkgevers 4.8 procent. De bonden op hun beurt zijn op hun oude eis van 9,5 procent teruggekomen. Gisteren kwam het luchtver keer op de Duitse luchthavens al vrijwel tot stilstand, nadat de luchthavenbrandweer en het dienstverlenend personeel in staking waren gegaan. Vandaag werd ook de luchthaven van Frankfurt, één van de knoop punten in het Europese lucht- Als minister Ritzen zo nodig de onderwijssalarissen wil verho gen, moet hij maar korten op de studiebeurzen. „Meer dan tach tig procent van de begroting is voor salarissen. Als je die wilt verhogen, heb je weinig ruimte. Je kunt een heleboel mensen ontslaan, maar dat lijkt een slecht idee. Je kunt gebouwen verkopen, maar daar heb je ook maar één keer wat aan. Dan blijft er weinig anders over dan studiefinanciering", aldus CDA- kamerlid Lansink. Hij volgde daarmee gisteren zijn fractievoorzitter Brinkman, die vorige week studiefinancie ring en huursubsidie al noemde als een bron van bezuiniging. Concrete voorstellen voor be zuinigingen heeft de CDA-frac- tie nog niet, zegt Lansink, maar bij de studiebeurzen ligt zeker een mogelijkheid. „De studiefi nanciering loopt nu goed, er zijn zelfs overschotten. Dan kijk je toch des te gemakkelijker die kant uit". Binnenkort komt het kabinet met een reactie op het zoge noemde loonstructuuronder- Varkenspest-epidemie bij Bodegraven bodegraven Op een varkensbedrijf in het Zuidhollandse Nieu- werbrug bij Bodegraven is vanmorgen een geval van klassieke varkenspest vastgesteld. Tussen Zwammerdam, Meije, Zegveld, Woerden. Papekop. Reeuwijk en Bodegraven geldt een vervoers- verbod voor vee. Dat heeft een woordvoeder van het ministerie van landbouw vanmorgen bekendgemaakt. Vorige week werd de uiterst besmettelijke varkensziekte ook in Pijnacker geconsta teerd. Schiphol puilt uit door Duitse staking schiphol Op Schiphol zijn vanmorgen zestien extra vluchten binnengekomen als gevolg van de staking op de belangrijkste luchthavens in Duitsland. Tal van intercontinentale vluchten met de bestemming Frankfurt weken uit naar buitenlandse luchthavens. Schiphol kon de extra drukte vanmorgen amper aan. Alle uitgeweken toestellen waren Jumbo's en DC-10's met honderden passagiers aan boord. Volgens een woordvoerster i van de luchthaven zat Schiphol vanmorgen op het topje van zijn capaciteit wat betreft opstelplaatsen en security-voorzieningen. Benzine en diesel duurder Rotterdam Benzine en dieselolie worden morgen respectieve lijk twee en één cent per liter duurder. De adviesprijzen aan de zelftankpomp komen daarmee op 1,90 gulden voor super plus loodvrij, 1,86 gulden voor euro loodvrij en 2,02 gulden voor gelo de super benzine. Een liter diesel kost dan 1,15 gulden. Brits bezoek aan Dresden niet nodig londen De Britse pers heeft zich gisteren fel gekeerd legen een bezoek van koningin Elisabeth II aan Dresden De stad werd tij dens de Tweede Wereldoorlog verwoest door Britse bommen werpers. Als blijk van verzoening zou Elisabeth de stad aandoen tijdens een staatsbezoek aan Duitsland in oktober. „Dit bezoek is een overdreven erkenning van de Britse oorlogsschuld en daarvoor is geen rechtvaardiging", stelde de conservatieve Daily Telegraph. VS mogen raketten testen in Australië Canberra Australië heeft een groot woestijngebied in het noor den van het continent aangeboden aan de Verenigde Staten en andere bondgenoten als testgebied voor ballistische raketten De VS zoeken al enige tijd naar een alternatief voor hun testgebiéd in Crow Valley op de Filippijnen. In het gebied woont een aan zienlijk deel van de Aboriginees, de oorspronkelijke bewoners van Ocean ië. zoek, waaruit bleek dat onder wijspersoneel gemiddeld zo'n tien procent minder verdient dan ambtenaren met eenzelfde opleiding. Binnen het kabinet is afgesproken dat een 'geloof waardig begin' wordt gemaakt met het inlopen van die achter stand. Hij denkt daarbij volgens zijn woordvoerdr naast een sa larisverhoging vooral aan maat regelen in de sfeer van secun daire arbeidsvoorwaarden. Waar Ritzen het geld daar voor vandaan moet halen, is nog niet duidelijk. Maar volgens de woordvoerder denkt hij daarbij in elk geval niet aan het aanpakken van de studiefinan ciering: „Minister Ritzen heeft een en andermaal gezegd dat hij daar niet voor in is." Monument met antisemitische leuzen beklad bepum gpd De dodenherdenking in Bedum (Groningen) is gisteren gehou den bij een monument beklad met antisemitische kreten. De leuzen konden niet op tijd wor den verwijderd. Op een pilaar bij de herdenkingsplaquette was zaterdag met zwarte verf een davidster (jodenster) gespo ten met de tekst Afzender jood' en 'Ajax jodenclub'. De plaquet te moet de herinnering levend houden aan 55 jonge Bedu- mers, die op 25 april 1944 door de Duiters werden weggevoerd. Maandelijkse borrelavond geschrapt t bouwmeester Het personeel van het Acade misch Ziekenhuis in Leiden moet het in de toekomst doen zonder maandelijkse borrel- avond, het 'Happy Hour'. De borrel op 3 apnl liep dermate uit de hand dat de personeels vereniging heeft besloten het evenement te schrappen. Op het laatste Happy Hour werd een tussenschot in het he rentoilet geheel vernield en ont stond er een vechtpartij toen bezoekers na herhaalde opmer kingen dal hel Happy Hour ten einde was. weigerden te ver trekken en zelf bier gingen tap pen. Het was niet de eerste keer dat de informele borrel werd ver pest door een klein groepje van dalen, zo meldt het personeels blad Cicero. Op een eerdere bij eenkomst werd een schilderij lijst van de muur geslagen en vernield. Tevens werden de toi letruimten behangen met wc- papier en de we's volgestopt met tissues. Ook waren er al eerder problemen met het be ëindigen van de Happy Hours. Volgens een AZI woordvoer - der speelde bij de beslissing bo vendien mee dat er geen ge schikte ruimte beschikbaar was. Zodra het ziekenhuis weer een gedeelte van de nieuwbouw in gebruik neemt, wordt het Hap py Hour in ere hersteld. ROTTERDAM GRO Shell kabul» De militie van Rashid Dostum bereidt zich voor op nieuwe ge vechten rond de hoofdstad Kabul. De gematigde Dostum heeft zich ge schaard aan de kant van de nieuwe president Mojaddid, die zich daar mee de woede op de hals heeft gehaald van de fundamentalistische re bellenleider Hekmatyar. Die wil alleen Mojaddid steunen als die de sa menwerking met Dostum verbreekt. Pagina 5: Vrouwen Kabul laten ge zicht niet meer zien. foto a/> overdonderd door het succes van de verkoop van vouwfietsen bij benzinestations, zo meldt de oliemaatschappij in haar bedri|tsbl.ni PloM 11| dens de 'actie-vouwfiets' die tot voor kort liep, werden 800 exemplaren veniocht terwijl nog 1300 bestellingen moeten wor den verwerkt Daarmee heeft Shell meer vouwfietsen ver kocht dan de Nederlandse rij wielhandel in een heel jaar. Om aan de vraag tegemoet te ko men is een nieuwe zending Vertraging bij invoering medicijn tegen bloedvergiftiging leiden janet van puk De ontstuimige groei van Cen tocor in het Leidse Bio Science Park is tot stilstand gekomen. Het biotechnologische bedrijf dat geneesmiddelen ontwikkelt en produceert is in de proble men gekomen doordat de Ame rikaanse goedkeuringsprocedu re voor een nieuw medicijn is vertraagd. „Vanuit het moeder bedrijf in Amerika wordt de broekriem aangehaaldaldus woordvoerder Hoogwerf van Centocor. De vertraging heeft tot gevolg dat nauwelijks gebruik meer wordt gemaakt van uitzend krachten. Er zullen ook arbeids plaatsen verdwijnen, maar hoe veel is nog niet duidelijk. Vol gens Hoogwerf vallen er geen gedwongen ontslagen Het bedrijf is de afgelopen ja ren heel snel gegroeid van 8 medewerkers in 1987 tot 220 medewerkers in 1990. Dat jaar ontdekte het bedrijf een medi cijn dat een ernstige vorm van bloedvergiftiging bestrijdt. Door de bezuinigingsoperatie qeemt Centocor voorlopig geen nieuwe bedrijfsruimtes in ge bruik. De geneesmiddelenpro ducent heeft op dit twee vestigingen aan de Ein- steinweg in net Bio Science Park. Afgelopen najaar werd het bedrijfspand van Ovabloc be trokken Ovabloc. dat ook medi cijnen ontwikkelt, verhuisde naar een nieuw gebouw. Het andere pand deelt Cen tocor met Cam Implants, een bedrijf dat medische implanta ten voorziet van een bescherm laag. Het is de bedoeling dat de 28 werknemers van Cam in ok tober of november verhuizen naar een nieuw laboratorium met kantoorruimte aan de Zer- nikedreef. Centocor zou de vrijkomende ruimtes in het gebouw aan de Einsteinweg in gebruik nemen. Dat plan is echter door de moeilijkheden op losse schroe ven komen te staan Twee jaar geleden kondigde Centocor overigens nieuw bouwplannen aan. maar ook die zijn in de qskast gezet. Hoogwerf: „Er zijn de afgelopen twee )aar wel meer plannen ge weest Na dat nieuwbouwplan is er ook nog een plan gemaakt voor de bouw van een toren. Maar alles ligt nog open. Als het volgend jaar beter gaat. dan denk ik dat die plannen wel weer tevoorschijn komen." culaties over een zogenoemde grote coalitie van de christen democratische CDU en de soci aal-democratische SPD. nu be kend is geworden dat de twee partijen eind mei met elkaar gaan praten. De grote coalitie zou het hoofd moeten bieden aan de groeiende politieke pro blemen. De speculaties worden ook gevoed door de menings verschillen tussen de CDU en de huidige coalitiepartner, de li berale FDP. Kohl zit met enorme proble men. Als eerste is daar de sane ring van de overheidsfinanciën, aangezien de staatsschuld door de steun aan de vroegere DDR tot 1500 miljard mark is opgelo pen. Daarbij komt de regeling van het asielrecht, het opzetten van een nieuwe verplichte ziek teverzeken ng. de voorwaarden waaronder het leger buiten het Navo-gebied mag worden inge zet en de strijd tegen de georga niseerde misdaad. HET WOORD IS AAN Iedere vrijheid heeft een oppostie nodig om levend te blijven Dr. A.M Meerioo VANDAAG PAGINA'S Binnenland - Buitenland - Cultuur Familieberichten Feiten en meningen Info Programma's Regio RTV Show Sport VANDAAG OOK WETENSCHAP PAGINA 19 HET WEER Later wolkenvelden Penoden met zon Later op de daz wolkenvelden, maar vnjwel overal droog Minimumtemperatuur om streeks 5 graden Middagtempera- tuur ongeveer 15 graden Weste lijke wind. zwak tot matig, rond kracht 3 amsterdam gro De Korenslag. waarbij 00.000 koorzangers een laatste groet zouden brengen aan het te slo pen Olympist h stadion en pas sant een wereldrecord zouden vestigen, gaat niet door De stichting Korenslag 1992 kan het evenement niet betalen. Er zijn onvoldoende sponsors en van de 26.000 zangers die zich tot dusver hebben .tangemeid, heeft maar een derde deel zijn tientje overgemaakt. Initiatiefnemer en dirigent C»eert van Tijn wil nu op 16 mei 'ergens in Nederland' ren 'openbare zangles' houden. Daar zal de speciaal door Theo Loevendie get omponeerdc can tate ten gehore worden ge bracht. „AJ was het maar om degenen die hebben betaald waar voor hun geld tc geven". Overigens gingen de generale repetities vandaag in onder meer Haarlem gewoon door. HOELANG vouwfietsen in Taiwan besteld. Die wordt halverwege deze maand verwacht De wielerbranche is niet ge lukkig met de actie van de olie maatschappij. Het Centraal Bu reau voor de Rijwielhandel vindt dat met de lage verkoop prijs de afspraken in de branche zijn ondermijnd. NOORPWUK WILLE KE HEUKOOR Een 25-jarige PTT-monteur uit Bcrgschenhoek is gisteren in Noordwijk bij het solderen van telefoonkabels gewond geraakt. De man raakte met zijn soldeer bout een gasleiding, waarop een kleine ontploffing ontstond, die werd gevolgd door een steek vlam De man liep daarbij brandwonden aan gezicht en handen op Omdat het gaslek gedicht moest worden en bet vuur ge doofd. werden enkele woningrn rondom de plaats van het onge val uit voorzorg voor ongeveer eeq uur ontruimd. Nadat de schade hersteld was en het gr vaar grwekm. konden de brwo- ners weer terug naar hun hui- Ja. •bonnemiat aa OBtvtUf ét kraal abonnement balaal daarna 'Aar maand (f 77 SOlwaautoma i'tcha bataimg* »Sw kweMaai |f 80 K>l via accept 8 "712U1'4000S3*

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 1