Chip op de vierkante millimeter tl Cobe bekijkt'ruimtewieg' Duesberg ziet aidscomplot Wetenschap Oorzaak oogaandoening bij suikerziekte wat bekender DOTTEREN DINSDAG 5 ME11992 19 Iemand die vlak na de Tweede Wereldoorlog had verkon digd dat er in de jaren negentig geheugenchips van een vingernagel groot gemaakt zouden worden waarin je meerdere statenbijbels kwijt kon, zou misschien meteen in een inrichting zijn opgeborgen. leiden ben apeldoorn Nu vinden we het de gewoonste zaak van de wereld dat er chips worden gemaakt die nog veel meer kunnen. En dat het reilen en zeilen van bijvoorbeeld een kerncentrale of een grote biblio theek zich in feite afspeelt op een paar vierkante millimeter van een microscopisch fijn be werkt en geëtst stukje zuiver si licium. In ongeveer de helft van de Nederlandse huisgezinnen staat zo'n leuk apparaatje waarmee de kinderen allerlei spelletjes kunnen doen en dat de ouders in staat stelt tekst te verwerken, grafische voorstellingen te ma ken, te programmeren en er de belastingaangifte mee in te vul len. En dat alles dank zij zo'n kunstig bewerkt stukje silicium. Geen enkel stuk technologie heeft zo'n gigantische vlucht genomen als dat van de compu terindustrie. Maar de onderzoe kers zitten nog steeds niet stil. Micro-chips moeten nóg klei ner, nóg sneller en nóg meer kunnen. Want in de volgende eeuw is niet alleen tijd geld maar ook snelheid en ruimte. De geheugenchips van de 21ste" eeuw zouden wel eens 'geïnfor meerde' macromoleculen kun nen zijn. Tenminste, als, zo meldt het blad 'Science', Stephen Arnold van het Polytechnisch Instituut in New York en Willem Moerner van IBM's AJmaden-onder- zoeksinstituut in het Califomi- sche San Jose, erin slagen hun vondst, 'schrijven' met laserlicht op moleculaire schaal, te gelde te maken. Als dat lukt zijn Ar nold en Moerner zowel 'binnen' als kandidaat voor de Nobel prijs voor natuurkunde, maar zover is het nog lang niet. Beide onderzoekers zijn al ja ren bezig na te gaan hoeveel ge heugen, informatie dus, je kwijt kunt in een zo klein mogelijke ruimte. Veel kleiner dan de mi- croschaal waarop nu moderne chips tot stand komen. In 1985 ontdekte Arnold dat als hij een minuscuul druppeltje glycerine, met daarin opgelost een bepaalde kleurstof, met een laser bij een zekere, nauwbe- grensde golflengte bescheen, uit dat druppeltje onverwacht ster ke lichtpulsjes te voorschijn kwamen. Het bleek dat er een vaste relatie was tussen ener zijds de afmetingen van de druppeltjes en anderzijds de golflengte. Stephen Arnold was trouwens niet zomaar met dat onderzoek begonnen. Het was al langer be kend dat het mogelijk moest zijn om met behulp van lasers Splitliver-transplantatie in Groningen Groningen Het Academisch Ziekenhuis in Groningen heeft vo rige week voor de eerste keer in Nederland een 'split-liver' trans plantatie uitgevoerd. Dat is een transplantatie waarbij één do norlever in twee gedeelten is gesplitst die vervolgens getrans planteerd zijn bij twee kinderen. Er werd gekozen voor deze techniek omdat er voor kinderen weinig geschikte levers van do noren beschikbaar zijn. In Groningen worden sinds 1979 lever transplantaties uitgevoerd Vitamine tegen hart- en vaatziekten? delft» TNO onderzoekt op het ogenblik of vitamine E een rol kan spelen bij het voorkomen van hart- en vaatziekten. Vitamine E beschermt tegen oxydatie ('roesten') van vet en kan dus moge lijk ook beschermen tegen oxydatie van cholesterol. Dat laatste gebeurt soms met cholesterol dat onder de bekleding van de slagaderwand kruipt. Oxydeert het daar dan blijft het direct vast zitten en kunnen gevaarlijke ophopingen ontstaan. In plaats van het verlagen van het cholesterolgehalte in het bloed zou de vita- zorgen dat het niet oxydeert. 'Met moedermelk intelligenter' londen Kinderen die als baby moedermelk kregen scoren flink hoger in intelligentietests dan kinderen die alleen flesvoeding kregen. Dat blijkt uit een Brits onderzoek onder 300 te vroeg ge boren kinderen. Het onderzoek levert volgens de arts Alan Lucas niet het definitieve bewijs, maar wel zeer sterke aanwijzingen dat een nog niet geïdentificeerd bestanddeel van moedermelk invloed heeft op de ontwikkeling van de hersenen. Lucas onder zocht te vroeg geboren kinderen, die ook als ze moedermelk kre gen via een slangetje werden gevoed. Zo kon het werkelijke ef fect van moedermelk worden onderzocht, in plaats van die van het voeden met de borst. Menu-keus bepaalt nageslacht costa rica Wordt het krijgen van een apejong van het manne lijk geslacht bevorderd door het eten van speciale bladeren? Vol gens de Amerikaanse onderzoeker Kenneth Glander, verbonden aan de Duke University in Noord-Carolina kan dat het geval zijn. Bij 58 vrouwelijke brulapen in Costa Rica ontdekte hij dat bij 36 van hen de baarmoederhals een wat hogere positieve la ding vertoonde dan de vagina. Een dergelijk elektrisch ladings- verschil zou een voordeel zijn voor zaadcellen die het Y-chromo soom dragen. Bevruchting van een eicel met een dergelijke zaadcel leidt tot de ontwikkeling van een mannelijk individu. Volgens Glander kan het verschil in elektrische lading het gevolg zijn van het eten van speciale bladeren. H. Muller-prijs voor prof. Lijphart Amsterdam De Koninklijke Nederlandse Akademie van Weten schappen heeft de dr. Hendrik Mullerprijs voor gedrags- en maatschappijwetenschappen toegekend aan prof. dr. A. Lijphart (56). Hij krijgt de 30.000 gulden voor zijn grote verdiensten op het terrein van de politieke wetenschap. Lijphart verwierf inter nationale faam met zijn studie over het Nederlandse politieke stelsel. Hij geldt als pionier door zijn uiteenlopende modellen van democratie. Lijphart was tot 1978 hoogleraar internationale betrekkingen aan de Leidse universiteit en werkt sindsdien als hoogleraar politieke wetenschap in San Diego in de VS. Groeihormonen ook voor volwassenen utrecht Toediening van groeihormonen is niet alleen nuttig voor kinderen met groeistoornissen, maar ook voor herstellende ernstig zieken en volwassenen met een langdurig tekort aan ei gen groeihormoon. Dit concludeert A. Binnerts die volgende, week hoopt tc promoveren aan de Erasmus Universiteit. Uit zijn onderzoek blijkt dat toediening van groeihormonen positief werkt bij oudere volwassenen die door ziekte ernstig zijn verma gerd. Micro-chips moeten nóg kleiner, nóg sneller en nóg meer kunnen. Want in de volgende eeuw is het niet al leen tijd is geld, maar ook snelheid en ruimte zijn geld. foto cpd bij diverse golflengten molecu len als het ware te activeren naar gelang de .gebruikte gol flengten. Daarvoor zouden de moleculen, zeker bij achteraf 'teruglezen' (ook met lasers), niet in de gebruikelijke trilling (bij kamertemperatuur) mogen zijn omdat ze daarbij 'golfleng te-ongevoelig' zouden zijn. Ze moesten dus zeer sterk worden afgekoeld, bij voorkeur door vloeibaar stikstof bij -210 gra den Celsius, en het maken van een dergelijke microchip is na tuurlijk erg omslachtig en dus duur. Met zijn glycerinedruppeltjes bij kamertemperatuur omzeilde Arnold dat probleem, maar daar bleef het bij. Geen toepassing; pas-op-de-plaats dus. In 1990 kwam Arnold in con tact met Moerner, die met zijn medewerkers al enige tijd bezig was met het met lasers beschij- i van glasplaten waarop een ngsel van licht-ab- sorberende moleculen was aan gebracht. Moerner had daarbij gevonden dat de moleculen bij zekere golflengte en lichtinten siteit van samenstelling veran derden waardoor ze niet meer in staat waren het laserlicht te Op die plaatsen ontstond zo iets als een 'gat' met een zeker, moleculair patroon en dat kon naderhand door een andere laser worden afgetast, gelezen dus. Het is een beetje te verge lijken met drie-dimensionaal braille maar dan op moleculaire schaal. Nadeel was, ook hier, dat er koeling tot ongeveer -200 gra den om de hoek kwam kijken voor de vereiste respons van de moleculen. Arnold sloeg aan het denken: zou het niet mogelijk zijn het 'glycerine-druppeltjes- rotterdam henk hellema De vorming van de stof angio- tensine II in het oog is mogelijk een belangrijke oorzaak van blindheid bij patiënten met sui kerziekte. Dat zegt de Rotter damse farmacoloog drs. A.H.J. Danser in zijn proefschrift waarop hij aan de Erasmus Uni versiteit promoveerde. Die vondst kan de weg wijzen naar een behandeling van deze oog aandoening, die in de westerse wereld de belangrijkste oorzaak is van blindheid. Al lang is bekend dat angio tensin II in de nier wordt ge maakt en vervolgens aan het bloed wordt afgegeven. De stof kan bloedvaten sterk doen ver nauwen. Te veel angiotensine II in het bloed kan dan ook leiden principe' toe te passen op dat van Moerner? Hij besloot tot een combina tie van beide: kleurstofdeeltjes van een bepaalde grootte wer den in plastic 'druppeltjes' ge goten en vervolgens met lasers beschenen om aldus 'lezens waardig' te worden gemaakt. Vervolgens werd een 'leeslaser' ingezet. De proef slaagde niet en wel. Het bleek dat moleculaire de formatie op onverwacht grote (re) macroschaal had plaatsge vonden; de leesdichtheid was niet minuscuul genoeg om van 'moleculair' te spreken. Het principe was goed; de gevorm de molecuulstrengen bleken echter veel groter te zijn dan verwacht. Het échte kleine staat weliswaar nog in de kinder schoenen. Maar dat is nog slechts een kwestie van tijd. tot verhoogde bloeddruk. Sinds een jaar of tien zijn er middelen op de markt, de zogenoemde ace-remmers, die de vorming van het angiotensine II verhin deren en zo de bloeddruk verla gen. Angiotensine II blijkt ook in andere organen ter plaatse te worden geproduceerd. Als eer ste ter wereld toonde Danser dat het ook in het oog gebeurt. Bovendien vond hij sterke aan wijzingen dat de stof in het oog extra wordt geproduceerd bij suikerpatiënten. Aangenomen wordt dat het angiotensine II de vorming van nieuwe bloedvaat jes in het netvlies bevordert, waardoor dit wordt vertroebeld en het gezichtvermogen af neemt. Nucleaire geneeskunde onderschat Nucleaire geneeskunde is een onderschat specialisme. De toepassingen zijn velerlei. Vooral ook bij het opsporen van kankerhaarden. Sinds kort is daar ook lymfeklier- kanker bijgekomen. Volgens prof. dr. E. Krenning, bijzon der hoogleraarschap aan de Erasmus Universiteit Rotter dam, lijken mensen er een soort natuurlijke angst voor te hebben. Volkomen onte recht, vindt hij, omdat de stralingsdoses in de genees kunde ongevaarlijk zijn. De Rotterdamse afdeling Nucle aire Geneeskunde ontwikkel de een methode om kankers op te sporen die stoffen in de bloedbaan afscheiden. leiden ben apeldoorn 'Cobe' is een afkorting van 'Cos- mie Background Explorer'. Het is een op 18 november 1989 in een polaire baan om de aarde gebrachte satelliet, die, vrij ver taald, de 'achtergrondruis' van de ruimte in kaart moest bren gen. Doel: het ontdekken van onregelmatigheden, hoe klein ook, in de verre, oeroude 'echo' van de 'Big Bang' waarmee de begrippen ruimte, tijd en mate rie, het heelal dus, ontstonden. Die 'echo' is aanwezig in de vorm van microgolfstraling (met golflengten van enige cen timeters). Een soort 'gezoem' dat vanuit alle richtingen uit het heelal tot ons komt, dat overal exact even sterk is en dat in 1964 door Arno A. Penzias en Robert W. Wilson met een gro te, hoornvormige antenne, bij toeval, werd ontdekt. Reuzenhoom Wat beiden in de ontvanger van hun reuzenhoom 28 jaar gele den te horen kregen was zó be langrijk dat ze daarvoor 14 jaar later de Nobelprijs voor natuur kunde kregen. De ontdekking betekende namelijk een gewel dige ruggesteun voor de theorie dat het heelal moest zijn ont staan uit een enorme explosie en sedertdien uitdijde. Dat was al eerder afgeleid uit de vlucht- snelheden van melkwegstelsels; des te verder weg deze neelalei- landen staan, des te groter is hun vluchtsnelheid. De beweging van die vele mil joenen melkwegstelsels om draaiend kom je tot een mo ment waarop dat uitdijen be gonnen moet zijn. Dat moment, ligt 15 tot 18 miljard jaar achter ons. De veronderstelling lag voor de hand: het heelal moet toen zijn ontstaan met een on voorstelbaar krachtige 'dreun', de Big Bang. Het 'oer-gezoem', de achter grondstraling, is niet direct van dat ene, verschrikkellijke mo ment afkomstig. Het kwam pas 'iets' later vrij toen het heelal enige honderdduizenden jaren oud was en de temperatuur er van tot onder de 10.000 graden was gezakt. Gedurende de laatste tiental len jaren zijn de astronomen, 'gewapend' met aardse superte- lescopeo en complete, in een baan om de aarde gebrachte observatoria niet alleen doorge drongen tot nabij de 'grens' van ruimte en lijd maai ook erin ge slaagd een goed beeld van de materieverdeling in de ruimte te krijgen. Nagel aan doodskist Dat laatste was tot eind april een nagel aan de doodkist van veel kosmologen. De materie is in het heelal allesbehalve gelijk matig verdeeld en dat staat haaks op de bijna griezelige ge lijkmatigheid van de achter grondstraling. Hoe kun je immers de blijk baar naar alle richtingen zeer regelmatig verlopende Big Bang (zoals de achtergrondstraling leert) verklaren als de 'spetters' (groepen melkwegstelsels in de vorm van clusters en superclus ters) juist helemaal niet regel matig verdeeld werden Als je een zorgvuldig rond ge construeerd bommetje precies middenin een met zorg samen gestelde, homogene hoeveel heid slagroom laat exploderen en je ziet dan dat je room niet precies alle kanten uit vliegt dan is er toch iets mis; óf met dat bommetje óf met die room. 'Cobe' heeft ongeveer een jaar lang gekeken naar de echo van dat 'bommetje' om te zien of de explosie misschien toch niet echt zó gelijkmatig plaats vond waardoor de 'flarden room' kunnen zijn verdeeld zoals we dat nu waarnemen. En inderdaad: de satelliet blijkt tóch heel zwakke, mm onmiskenbaar aanwezige varia ties te hebben gevonden in de lange tijd zo tergend gelijkmatig lijkende achtergrondstraling. Het gaat slechts om honderd sten van een promille (0,1 pro cent) en de onderzoekers heb ben de meetresultaten dan ook zeer nauwgezet nageviooid en getest. Maar ze zijn reëel; het zijn de allereerste 'boeggolfjes' van ma terie. ruimte en tijd en ze lijken zo op het eerste gezicht vql- doende om er de huidige verde ling van de materie in de im mense ruimte om ons heen mee te verklaren. Cobe's zintuigen bestonden uit drie instrumenten. Daarvan moest de 'DMR' (Differential Microwave Radiometer) het - antwoord verschaffen op de bo ven beschreven brandende vraag of de oemiis werkelijk overal exact gelijkmatig is. Geboorte-acte De 'Firas' (Far infrared Absolute Spectrophotometer zou. hon derd keer nauwkeuriger dan vanaf de aarde mogelijk is. de precieze stralingstemperatuur van de oemiis gaan meten. Dat is nu gebeurd: de waarde ervan bedraagt 2,735 graden boven hel absolute nulpunt (273*15 graden onder nul). Tenslotte was het derde zin tuig 'Dirbe' (Diffuse Infrared Background Experiment), voor bestemd om tc proberen het (infrarode) licht te registreren van de allereerste melkwegstel sels die zo ongeveer 250 miljoen jaar na de Big Bang gestalte be gonnen te krijgen Dit voor het blote oog onzichtbare licht is bovendien zó zwak dat het nog nooit direct is gemeten. 'Eindelijk hebben wc een glimp van de geboorte-acte van het universum opgevangen', al dus George Smoot, de leider van het 'Cobe'-project en ver bonden aan de universiteit van Berkeley, tot grote opluchting van vele kosmologen. Het zal echter nog wel enige jaren duren voordat alle, bijna 350 miljoen metingen van de kunstmaan zijn verwerkt. Of wc dan ook kunnen lezen wat er precies op die geboorte-acte staat is weer een andere vraag. De satelliet Cobe die in e kaart te brengen. i polaire baan om de aarde is gebracht om de 'achtergrondruis' GRONINGEN KEES WIESE Er is weinig twijfel over de vraag of het hiv-virus aids veroor zaakt. Die twijfel wordt met een beroep op de 'Postulaten van Koch' sinds 1987 echter wel steeds weer opgeroepen door de Amerikaanse microbioloog prof. dr. Peter Duesberg. Hij wordt door de duizenden we tenschappers, die zich met aids Ren Maar dat wijt n smerig com- Duesberg plot. Zijn Amerikaanse collega's, die tevergeefs voor miljarden dollars naar een kankerverwek kend virus zochten en zich nu massaal op het aidsvirus heb ben gestort, hebben er volgens hem alle belang bij hem mond dood te maken Hij beweert im mers dat het hiv-virus onschul dig is en als hij gelijk heeft, staan zij voor schut. Een complottheorie trekt al tijd aanhang. Hoe absurder de theorie, hoe meer aanhang, lijkt wel eens En zeker in de VS. Maar ook in ons land de Stich ting voor Alternatief Aids On derzoek (SAOO) organiseert er deze week een symposium over Dat Duesberg volstrekt faalt in het pogen de wereldwijde aids-epidemie te verklaren, is voor die aanhang geen bezwaar Zijn simpele verwijzen naar "meervoudige oorzaken", naar Ircfstijl en drugl en naar hrt af weersysteem aantastende stof fen die door de mens in het milieu zijn gebracht, is voldoen de. Tot vreugde van de kort zichtige behoudzuchtigcn. die seksuele voorlichting aan jonge ren afwijzen en in de VS weten schappelijk onderzoek naar seksueel gedrag met succes be lemmerden. Tot vreugde ook van kwakzalvers, die nooit iets van rechtlijnige theorieën moe ten hebben maar nu plotseling de oude 'Postulaten van Koch' dogmatiseren. De Duitse bacterioloog Ro bert Koch (1843 1910). die in 1B82 de tuberkelbacteric en in 1884 de cholerabacil vond en daarvoor in 1905 met de Nobel prijs werd beloond, formuleerde de volgende eisen waaraan een micro-organisme moet vol doen, wil het tot ziekteverwek ker kunnen worden verklaard 1. het micro-organisme moet bij elk geval van ziekte aantoon baar zijn; 2. het moet kunnen worden gei soleerd en in reincultuur wor den gekweekt; 3 de reincultuur moet bij elk dier dezelfde ziekte teweeg brengen; 4 het micro-organisme moet waarneembaar zijn in elk rxpr nmenteel ziekgemaakt dier en hij sectie uit dat dier kunnen worden geïsoleerd. Aan deze befaamde, strenge ei sen. 'de Postulaten van Koch voldoet het virus hiv. dat aids veroorzaakt, niet helemaal Zo blijkt het niet in elk geval van ziekte aantoonbaar (wel daar entegen de speciale antistoffen, die het lichaam er tegen maakt door hun aanwezigheid wordt die van het virus bewezen ge acht). Toen Koch zijn 'Postulaten' formuleerde, had hij ook nog geen weet van virussen. I>e Delftse hoogleraar Martinus Willem Beyerink (1851 1931) onidi Ui- m 1898 BOM dtatl van aan de mozaïekziekte lij dende tabaksplanten andere planten kon besmetten, ook als er eerst met een porceleinfilter alle bacteriën waren uitgezccfd iita i" dat in tui d. naam iriro De pas lang na infectie actief Vvordt ndc rtnaa n lantlvlnii sen) en dr virussen, die een stukje ma bevatten in plaats van hun erfelijke informatie op tc slaan in dna retrovirussen 1, werden pas in de jaren zestig gevondrn. Het virus hiv is een F.n geïsoleerd is hiv zeker in 1965 door de Pransman Ixic Montagnier en niet door de daar ook aanspraak op maken de Amerikaan Robert Gallo Cic- kweekt is het eveneens En dat met dit virus besmet bloed slachtoffers maakte onder op blocdnrodukten aangewezen hemoflliepatiënten. staat on omttotcfifk vbm i mr duidelijk is de besmetting bij bloedtrans fusie met hesmet bloed. O Rupsbanden voor de voorbeweging O Inklapbare voet om het 'bootje' in di aderen vast te zetten O Frees die naar links en rechts draaibaar is. O Bloedprop wordt verwijderd Een mini-duikboot die de bloedbaan ingestuurd wordt, om allerlei operaties in het lichaam uit te voerer In 1966 was het nog het thema van een science-fiction film Fantastic Voyage' van Richard Fleischer, naar een boek van Asimov) Binnen lien jaar kan het werkelijkheid worden Met behulp van micro-mechanica kan zo'n 'duikboot' worden aangedreven door een micro-motor met aan boord een aantal freesjes. Voortgedreven door een uitwendig elektromagnetisch veld kan hel apparaat naar een tevoren exact bepaalde plaats in hel lichaam gestuurd worden, om daar een micro-chirurgische ingreep uit te voeren, zoals het schoonmaken van een dichtgeslibd bloedvat of het verwijderen van een bloedprop. Door de zeer geringe almetmgen - 200 micron oftewel twee haardiktes - is een zeer nauwkeurige positie bepaling (tot onder de micro oftewel een duizendste millimeter) mogelijk

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 19