Hendry: tien op rij Delgado schudt rivalen af Sport Van Gennip stopt weer met schaatsen Aardverschuiving in amateurvoetbal KATWIJK-BARENDRECHT DINSDAG 5 ME11992 amersfoort Yvonne van Gennip maakt het komende seizoen geen deel uit van de schaatskernploeg. Tij dens één van de evaluaties heeft de 28-jarige rijdster te kennen gegeven met schaatsen te stop pen. De KNSB maakte gisteren een voorlopige kernploeg van vier leden bekend, waartoe ook Lia van Schie uit Stompwijk be hoort. jolanda Grimbergen is niet geselecteerd. Van Gennip, die in het Olym pisch seizoen haar reputatie van Calgary (1988) niet kon waarmaken, heeft lang over voortzetting van haar carrière getwijfeld. Verschillende keren bleek deze winter dat de sa menwerking van de sfeergevoe lige Van Gennip met de overi gen in de kernploeg (schaatsers en coach) niet naar behoren was. Na het teleurstellend verlo pen toernooi in Albertville ver scheen Van Gennip niet meer aan de start. Daarna volgde een lange periode van bezinning, die tot de genoemde afmelding leidde. Het is niet de eerste keer dat Nederlandse beste en grilligste schaatsenrijdster voor de elite groep bedankt. Na haar olym pisch succes drie keer goud in 1988 werd zij door zaak waarnemer Ron Mulder geadvi seerd te stoppen. Dat deed ze niet. Nadat een alternatieve kernploeg met onder anderen Leo Visser haar niet beviel, keerde zij in de KNSB-groep te rug. Vervolgens nam zij daad werkelijk een jaartje pauze. On der leiding van de bonds- coaches Jan Wiebe Last (1990/91) en Arie Koops (1991/92) maakte de Haarlemse weer uit deel uit van de kern ploeg. Het is de bedoeling dat de se niorenkernploegen (vrouwen, mannen en sprinters) uit zes schaatsers zullen bestaan. Bij de vrouwen wordt de groep van vier (Lia van Schie, Sandra Voe telink, Carla Zijlstra en nieuwe ling Annerparie Thomas) met twee aangevuld. Foreholte-VVSB op Lugdunum-veld leiden Foreholte reist opnieuw af naar Leiden. Op het veld van Lugdunum, waar de Voorhouters eergisteren het kampioen schap van de derde klasse A misliepen, spelen zij aanstaande zondag om 14.00 de beslissingswedstrijd om de titel tegen WSB. Na een korte bespreking tussen de wederzijdse besturen uit Voorhout en Noordwijkerhout kwam de Kikkerpolder gister avond uit de bus als redelijk alternatief voor het veld van FC Lis- se (voorkeur van Foreholte) of dat van SJC (voorkeur WSB). Konisjev maakt Vuelta weer niet af pla de beret Dimitri Konisjev is niet verschenen bij het vertrek van de achtste etappe van de Vuelta. De renner uit de ploeg van Cees Priem meldde zich gisteren af wegens een ontsteking. Zon dag had hij zich in het ziekenhuis laten onderzoeken. Vorig jaar moest de coureur uit het GOS in de eerste week opgeven nadat hij bij een val zijn sleutelbeen had gebroken. Konisjev liet aan het begin van het jaar weten weinig zin te hebben in de Ronde van Spanje. Hij wilde liever de Giro-in zijn programma opne- Schotland zonder Strachan in Zweden leeds Gordon Strachan zal eindronde om de Europese voetbal- titel missen. De 35-jarige Schot kreeg rust voorgeschreven. Hij kampt al geruime tijd met een rugblessure. Strachan is aanvoer der van het Leeds United, sinds een week kampioen van Enge land. In de eindronde in Zweden is Schotland tegenstander van het Nederlands elftal. Daarmee komt in feite een einde aan de internationale loopbaan van een van de meest gevierde Schotse voetballers. Tussen 1980 en 1992 was hij vijftig keer internatio nal. foto archief v Stephen Hendry haalde in de finale om de wereldtitel snooker een huzarenstukje uit Jimmy White grijpt tocli nog naast snookertitel Jimmy White kan waarschijnlijk wel weer een stevige borrel gebruiken. Tegenstander Stephen Hendry griste na een indrukwekkende eindsprint de beker alsnog voor zijn neus weg: 18-14. Tien frames op rij verloor White, die 's middags nog hard op weg leek zijn eerste wereldti tel snooker binnen te halen. De klap kwam hard aan, ook al meldde hij na afloop dat hij zich nog goed voelde. sheffield/leiden herman joustra Het was een opmerking van een boer met kiespijn, want de 30- jarige Londenaar liep al maan denlang rond te bazuinen dat dit zijn seizoen zou worden. Omdat hij het snooker serieuzer nam dan ooit. White stond ja renlang bekend als een stevige stapper, maar besloot begin dit jaar de drank te laten staan. Al drie keer eerder had hij in een finale gestaan, maar nog nooit was het hem gelukt te winnen. Dan maar mineraalwater in plaats van bier, dacht hij, want hij wilde nu eindelijk wel eens de wereldtitel binnenhalen. Voor de tv legde hij het een paar weken geleden nog eens haarfijn uit. „Een zuiplap ben ik nooit geweest. Maar ik vond het lekker om bier te drinken tij dens een partij. Als die echter lang duurde, had ik op een ge geven moment toch wel een li ter of twee achter de kiezen." Dat besef hield hem van de drank af. De algehele droogleg ging bleek echter niet genoeg om Hendry van zich af te hou den. De 23-jarige Schot bewees in elk geval dat hij niet voor niets de laatste drie jaar de we reldranglijst aanvoert. White mag dan door de kenners bijna vertederend 'de beste speler die nog nooit een wereldtitel won' worden genoemd, Hendry be schikt zo mogelijk over een nog groter talent. Al op zijn vijftiende behaalde hij de amateurtitel in Schotland, zijn eerste record. Kort daarop, in 1986, was hij de jongste deel nemer die ooit meedeed aan het WK voor profs. En in 1990 'Aantal klassen uitbreiden Jesus Montoya, leider in de Ronde van Spanje, had het na afloop van de achtste etappe nog moeilijker dan onderweg. Als gevolg van de chaos smakte hij na de meet tegen het wegdek. foto epa pla de beret» f gpd-verslaggever In Spanje stonden de dagen vóór de start van de 47ste Vuel ta in het teken van Het Duel. Klimmer Pedro Delgado zou tijdrijder Melchor Mauri gaan uitdagen de winnaar van 1985 en 1989 versus de nummer één van 1991. Oftewel: Banesto tegen Once: komt dat zien! Maar, na acht Spaanse ritten zijn de beste kaarten inmiddels al aardig in handen van Del gado gespeeld. Na de eerste van een serie bergetappes, staat het boegbeeld van Banesto (bij af wezigheid van Indurain) royaal voor op de Spaanse kopman van Once: 3.01 minuten. En passant deelde Delgado in de groene provincie Lerida ook nog eens een tik uit aan een an dere Spaanse Once-troef, Ansel- mo Fuerte, die nog een minuut verder dan Mauri achter de groep-Delgado de besneeuwde Pla de Beret kwam oprijden. Maar, Delgado is nog niet klaar met de héle Once-ploeg. 's Mor gens voor het vertrek in Lerida sprak hij al over 'het gevaar- Bruyneel', ruim zeven uur later kon hij zijn profetie aantonen met de daguitslag. De eerste Pyreneeën rit bracht het peloton gisteren in de sfeer van kerstmis. Sneeuw tussen de wielen, maar er kon worden ge koerst zonder gevaar voor lijf en leden. De Pla de Beret had slechts treurmuziek voor de Co lombiaan Martin Farfan in pet to. De Kelme-knecht legde het in de sprint af tegen Jon Unzaga Bombin, een 28-jarige Baski- sche werker, die één van zijn spaarzame persoonlijke triom fen beleefde. Lang kon hij er overigens niet van genieten, want Unzaga knalde op een aantal toeschou wers. Maar het leed was snel ge leden; Unzaga kon nog wel op eigen kracht naar de huldiging, in tegenstelling tot gele trui drager Jesus Montoya, die alle hulp van boven nodig had om zich staande te houden. Letter lijk lukte dat niet: hij zakte, een maal over de streep, in elkaar. In het klassement bleef hij nog net wel overeind: vijf seconden over op Bruyneel, de nieuwe nummer twee. De Nederlanders handhaaf den zich maar gedeeltelijk. Erik Breukink spande zich in de slot klim niet bovenmatig in. liet daarmee wel kopman Alcala in de steek, en verloor zelf weer 52 seconden op de groep-Delgado. In dat eerste groepje van zestien reden ook Theunisse en Rooks, opnieuw keurig achter elkaar fi nishend, en licht stijgend in het klassement. zeist henri v gpd-verslaggever Het amateurvoetbal wacht een aardverschuiving. Vanaf 1994 zullen er geen eerste elftallen meer in de afdeling spelen. Het aantal KNVB-klassen moet bo vendien drastisch worden uitge breid. Zaterdag komt tijdens een symposium in Zeist nog een nieuw voorstel ter tafel: de instelling van een topklasse voor 'onafhankelijken', boven de vier hoofdklassen die er over twee jaar zullen zijn. Dit alles kan realiteit worden als het rapport van het Utrecht se organisatiebureau AEF door de algemene n ring (november) teurvoetbal wordt aangenomen. Volgens Hennie van Oorschot, voorzitter van de belangenfede- ratie van amateurclubs, zal het rapport van AEF vrijwel zeker worden uitgevoerd. „Het rap port is dusdanig onderbouwd dat er alle kans is dat het wordt ondersteund. Ik ben niet de eni ge die erg enthousiast is. Het voetbal is toe aan veranderin gen, vooral in de afdelingen." Van belang is voor Van Oor schot verder dat de clubs klant vriendelijker moeten worden benaderd. „De kleine afdelin gen zullen tegensputteren, maar het is een feit dat clubs over het algemeen gewoon on vriendelijk worden bejegend. De afstand van afdeling naar clubs moet kleiner." Voor de clubs in de zon dagsectie van de KNVB zal veel veranderen. Er komt een hoofd klasse bij, het aantal eerste klas- Hedenavond Aanvang 19.00 uur Sportcomplex de Krom, Katwijk Advertentie aangeboden door Drankenhandel L. Pluimgraaf b v., Remisestraat Katwijk werd hij de jongste wereldkam pioen aller tijden. Gisteren pak te hij zijn tweede wereldtitel, overigens pas' zijn derde toer nooizege dit seizoen. „Voor mijn doen was dit toch een ma tig seizoen. Mijn doelstelling was de nummer één van de we reld te blijven, dal is gelukt. Nu heb ik de titel ook nog." White restte slechts één schrale troost. Hij verdiende de afgelopen weken meer dan Hendry: 90.000 Engelse pond voor de tweede plaats en 14.000 pond voor de hoogste break die nog eens 100.000 pond oplever de omdat het een maximumse rie was (147). In totaal ruim acht ton. Hendry incasseerde een cheque van 150.000 pond. ongeveer zes ton. sen gaat van zes naar acht, het aantal tweede klassen gaat met vier omhoog. Er komen acht derde klassen en liefst zestien vierde klassen bij. Vanaf 1994 speelt er geen enkel eerste elftal nog lager dan vierde klasse, in de visie van het rapport. Daarover kan nog gepraat worden. „Want misschien komt er wel een vijfde klasse bij", al dus Van Oorschot, die niet hoopt dat bij alle afdelingsclubs de vlag nu uit gaat. „Dat zou ik betreuren, want 'ergens' is het natuurlijk een zwaktebod. Het voetbal wordt er niet beter van. Maar op termijn moet het pira mide-idee gaan werken. Ik ga zaterdag voorstellen boven de vier hoofdklassen een topklasse voor onafhankelijken te forme ren, voor zaterdag- en zondag clubs. Waar het om gaat is dat je niet moet wachten totdat de eerste divisie wordt opgedoekt Het amateurvoetbal moet zelf zorgen voor een top van de pi ramide. En als je dat doet. moet je die klasse openbreken. Nu gaat het allemaal even hypo criet, met strakke reglementen, terwijl iedereen weet dat er ge woon overal betaald wordt.' Op 23 mei wordt de nota van AEF behandeld in de algemene vergadering van het amateur voetbal, in het najaar volgen de beslissingen. Volgens Van Oor schot is uitvoering van het rap port zeker financieel onvermij delijk. Zo heeft alleen al de af deling Noord-Brabant, die in de nieuwe structuur wordt opge splitst, voor volgend seizoen al weer een tekort begroot van ruim 200.000 gulden. Beetje labbekakkerig Het lijkt er zo langzamerhand op dat je als burgemeester van een beetje meetellende stad ten minste één keer per seizoen een wedstrijd in het betaald voetbal moet hebben verbo den, want anders tel je niet echt mee. Vorige week sprak burgemeester Ed Nijpels van Breda zijn veto uit over NAC-Go Ahead voor de na-competitie en zijn collega in Venlo, Graafeiland, eiste dat VW-FC Den Haag gezien de risico's zonder publiek zou worden afgewerkt. Als je de gronden leest waarop dat gebeurde dan denk je nou, nou. De heren gaan wel erg gauw overstag. Het is ooit begonnen bij burgemeester Waal van De venter. Die beriep zich op een soort rampenartikel in de gemeentewet om Go Ahead-Eeyenoord op woens dagavond te verbieden. Hij vreesde voor O schade in zijn prachtige historische bin nenstad. te meer omdat in de duisternis de controle niet optimaal kon zijn. Te recht pleitte hij ervoor de wedstrijd bij daglicht te houden. De KNVB heeft nog J van alles geprobeerd om Waal juridisch f\J v onderuit te halen, maaj- dat lukte niet. Sindsdien hebben nogal wat burge- LLJ v meesters/uil naar mi|n gevoel wat al te f**) f gemakkelijk op dal artikel beroepen. Wanneer er maar even problemen op- Z doemden, hup. verbod. <f En als je dan leest tot wat voor dwaas te £j00r hekl het burgemeesteriijk ingrijpen bij RUUD PAAUW VVX1I C Oen Haag heeft geleid' Om te voorkomen dat er publiek bij dat duel was, meende men in Venlo 150 man po litie op de been te moeten brengen. Kosten: 50.000 gul den. De burgemeester erkende grif dat datzelfde bedrag was nodig geweest als men de wedstrijd met publiek had laten spelen. Nu vraag ik u. Handhaving van de openbare orde betekent voor som mige autonteiten tegenwoordig vooral er voor op de loop gaan. Een weinig moedige houding. Maar dat krijg je als je jan en alleman op het pluche poot. Van Zwam Quick Boys opnieuw afdelingskampioen. Een prachtig resultaat voor de Katwijkse ploeg (want een titel verde digen is altijd veel moeilijker dan hem veroveren) en voor trainer Van Zwam, die notabene in januari van het QB-bcstuur te horen kreeg dat /i|n contract niet zou worden verlengd. Dat lijkt op een ernstige beoorde lingsfout van het bestuur, maar dat is het niet. De eerste vier maanden van het bewind-Van Zwam bo terde het namelijk niet tussen hem en de spelers, zoals hij zelf toegeeft. Het bestuur vond daarin gronden om in te grijpen. „Ze hadden meer geduld met mij moeten hebben", aldus Van Zwam gepikeerd in de krant van gisteren. Welnu, dat heeft Quick Boys vroeger wel eens gedaan en toen arbeidsrechtelijk het lid op de neus ge kregen. Het opzeggen van het contract gebeurde toen op een dusdanig tijdstip dat^de trainer zich daartegen met succes kon verzetten. Gevolg: Quick Boys zat nog een seizoen met de man opgescheept. Van Zwams gelijk lag in het kampioenschap aan het eind van de competitie en die glorie moet hem genoeg zijn. Het gelijk van de QB-bestuursleden lag In januari toen zij moesten beslissen in een heel andere situatie en onmogelijk de goede afloop konden weten. Zo curi eus kunnen de zaken lopen. Daarbij past hoogstens een ironische glimlach. Maar nee. met de titel op zak gaat Van Zwam op de verwijt-toer. Hij is slecht begeleid, zo meent hij. „Quick Boys is een prachtige, maar zeer speciale vereniging. Een nieuweling heeft tijd nodig om de club te leren kennen. Het bestuur moet in de toekomst iemand naast zo n man zetten, die alles van de club weet." Als ik hem goed begrijp, beschouwt hij Quick Boys dus zo n beetje als het Staphorst van het zaterdagvoetbal. Dat lijkt mü wal overdreven i n hol Iso hl vooi hol eerst dat ik hoor dat een trainer bij de hand genomen wenst te worden. Had hij zelf daartoe trouwens in die eerste maanden geen verzoek kunnen doen? Van Zwam had beter zijn mond kunnen houden. Met dit gemopper legt hij meer zijn eigen tekortkomingen dan die van de club bloot De oude Elsschot zei het al soms kan zwijgen niet worden verbeterd Tot slot nog dit het voortbestaan van de afdeling Lei den van de KNVB loopt gevaar en dat is een trieste zaak. Ook in Zeist volgi men de mode om het te zoeken in grotere eenheden, alsof daarvan alle heil is te ver wachten. Meestal levert het alleen maar logge, gezichts loze organisaties op. De afdeling Ix-iden is een goed ge leide afdeling die door zijn betrekkelijk geringe grootte vaak vernieuwend kon opereren. Het zou heel jammer zijn als daaraan door kille burcaucraten-ver-wcg een eind zou worden gemaakt. Siemerink snel afgeserveerd hamburg rtr Jan Siemerink en Michel Scha pers zijn in de eerste ronde van het met ruim twee miljoen gul den gedoteerde toernooi in Hamburg uitgeschakeld. Sieme rink verloor gisteren roemloos van de Zweed Bergstrrim (6-0, 6-2), Schapers was niet tegen Perez-Roldan uit Argentinië op gewassen De oudgediende won nog wel de eerste set (6-3), maar was in de tweede (5-7) en derde (2-6) uitgeblust. Brenda Schultz bereikte met de nodige moeite de tweede ronde van het tennistoernooi in Rome. De nationale topper uit Heemstede rekende pas in de slotfase van de derde set af met de jeugdige Italiaanse Pizzichi ni. De setstanden waren: 6-1, 5- 7 en 7-6. Schultz, de nummer dertien van de plaatsingslijst, moest in de beslissende set eerst nog een matchpoint weg werken. Pizzichini (17) toonde vooral in de tweede en derde set wei nig ontzag voor de harde ser vice van de Nederlandse. Het verschil van 150 plaatsen op de wereldranglijst tussen heide speelsters was nauwelijks zicht baar. Op matchpoint raakte de talentvolle Italiaanse, afkomstig uit het kwalificatietoernooi, haar concentratie kwijt. Schultz profiteerde daarna dankbaar in de tie-break Huilend verliet Pizzichini de baan. praag fsid/dpa). IJshockeyteam Zweden tobt kanen komen donderdag uit te gen Tsjechoslowakije. Finland, ad ItaN mü 6-1 Mftittt. tpedi morgen tegen Canada. Duits land sloot in groep A de voor ronde af met een klinkende ze ge (ii-i) op hrt BNikfct Poten In de kwartfinale treden de Duitsers donderdag aan tegen Zwitserland, de nummer drie van groep B Polen en Frankrijk, de puntloze hekkesluiter van groep B, strijden om lijfsbehoud op het hoogste niveau. Zonder glans heeft het IJshoc keyteam van Zweden zich gis- tcragavond geplaatst voor de kwartfinales van het toernooi om de wereldtitel voor A landen in Praag. Tegen Amerika, dat zich al had gekwalificeerd, werd het i 4 In de kwartfinale (morgen) stuit de Scandinavische foona tie op Rusland, dat in groep B oppermachtig was. De Amcri-

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 17