Politie legt werk aan flat stil Ververbuurt knapt zaakjes desnoods zelf op Leiden&Regio 'Realisten slachtoffer van de actiemaffia' Poppen en beren bij Het Haagsche Schouw LISC: verhuizing nu binnen anderhalf jaar Neem een proefabonnement, BEL 071-161400 WEKEN VOOR 29,90 DINSDAG 5 MEI 1992 Fraude Petruskerk voor rechter leiden De 67-jarige ex-penningmeester van de Petruskerk. ver dacht van verduistering van 1.4 miljoen gulden, moet morgen voorkomen bij de Haagse rechtbank. De fraude, die zo n tien jaar heeft geduurd, kwam oktober vorig jaar aan het licht. De ex- penningmeester heeft inmiddels verklaard dat van het verdwe nen geld niets meer over is. Het kapitaal is vergokt in het Sche- veningse casino. Hij is daar in vijf jaar tijd zon 900 keer geweest, gemiddeld eens in de twee dagen. De zitting begint woensdag om 11.30 uur. Schadelijk gritstof in omgeving Opaalstraat leiden roy klopper Realisten Nederland beweert aangifte te hebben gedaan van ernstige bedreigingen en het te kenen van hakenkruizen op een muur van een niet genoemde Leidse vergaderlocatie. De poli tie verklaarde vanochtend even wel van niets te weten. „Er zijn hier geen klachten bekend." De zeer rechtse politieke par tij heeft gisteren een perscom muniqué uitgegeven waarin ze klaagt over de commotie rond haar afgelaste vergadering van afgelopen zondag in het Leidse Haagsche Schouw-hotel. „We zijn voor de tweede maal in be trekkelijk korte tijd geconfron teerd met de malafide praktij ken van de actiemaffia." De Re alisten moesten eerder, in maart, ook al een vergadering in Breukelen afblazen nadat de hoteldirectie de reservering an nuleerde. Realisten-voorzitter T. van Baarle klaagt over strafbare fei ten die zouden zijn gepleegd door actievoerders. Volgens hem hebben zij een alternatieve vergaderplaats met hakenkrui zen beklad. Verder zou de zaal eigenaar telefonisch zijn be dreigd. Van Baarle weigert uit de doeken te doen op welke ho- reca-gelegenheid hij doelt. „Uit veiligheidsoverwegingen noe men we de naam en locatie niet." Het zou Holiday Inn kunnen zijn, waar de partij-aanhangers zaterdag onverrichterzake hun heil zochten nadat ze de aftocht bliezen bij Het Haagsche Schouw. Vanochtend was nie mand van de bedrijfsleiding be reikbaar voor commentaar. Na het verlaten van het Holiday Inn zijn de circa veertig partij-aan hangers waarschijnlijk uitgewe ken naar een privé-adres. De partij stelt in het commu niqué dat ze bij de politie een klacht heeft ingediend tegen 'de bedrijvers van deze misdaad'. De Leidse politie zegt evenwel van niets te weten. Realisten Nederland beweert voorts de minister van binnen landse zaken in kennis te heb ben gesteld van de gebeurtenis sen. Ze wil een bevestiging van haar grondwettelijke recht op vergadering en vrije meningsui ting. De partij zal die bevesti ging ongetwijfeld krijgen, maar de vraag is of ze er veel mee op schiet. De hotels annuleren de afspraken niet vanwege de rechtse signatuur van de partij, maar met het oog op gevreesde ongeregeldheden De politie heeft gisterochtend het zandstralen van gale rijhekken van een fiat aan de Opaalstraat stilgelegd. Een betonherstelbedrijf uit Rotterdam knapt in opdracht van cte Woningbouwvereniging Leiden de balustrades op. Daarbij is verf verwijderd met grit dat met hoge lucht druk tegen de oude verflaag werd gespoten. niet één van deze regels hebben voldaan. Poppe verbaast zich erover dat de woningbouwvere niging Leiden het schildersbe drijf klaarblijkelijk niet aan deze voorwaarden heeft gehouden. „Dat de WBL de eerste de beste joker met een aggregraat in het rond laat spuiten is een schan- Man in steeg neergestoken Een 23-jarige Leidenaar heeft even na middernacht een steek wond opgelopen tijdens een vechtpartij in de Lange Lijsbeth- steeg (nabij Oude Vest). De man liet zijn hond en kat uit, toen een groep van drie jongens en twee meisjes voorbij liep. Er werd door iemand uit die groep naar de kat getrapt. Ze scholden bo vendien een toevallig passerende vrouw uit. De Leidenaar sprak de groep op dit gedrag aan, waarna een vechtpartij ontstond. Een van de jongeren stak de Leidenaar daarbij in zijn rug. De man probeerde de groep overigens nog te achtervolgen, maar hij slaagde daar niet in. De politie, die door omwonenden was gealarmeerd, trof de Leidenaar later aan in de Breestraat, zittend op de stoep. Hij is overgebracht naar het AZL. De toe stand van de man is redelijk. De politie hield even later nabij de Nonnenbrug een 19-jarige Leidse jongen en een 17-jarig meisje uit Den Haag aan. Zij vol deden aan het signalement dat de passerende vrouw had door gegeven. Beide verdachten zitten nog vast. Bewoners hebben direct de milieu-alarmdienst van de SP ingeschakeld. Volgens R. Poppe van deze dienst heeft het erg veel moeite gekost om de politie zo ver te krijgen dat deze het werk stillegde. „De politie wist helemaal niet wat zij met deze zaak aan moest." Dat de politie uiteindelijk toch in actie is ge komen, zou mede de verdienste van de milieu-alarmdienst van de SP zijn geweest. „We hebben de politie er op gewezen dat er geen hinder mag worden ver oorzaakt. Het stof drong de hui zen binnen en kwam in de tuin tjes terecht. Er was dus wel sprake van hinder." Eerdere telefonische pogin gen om de directie milieu via het milieuklachtennummer in te schakelen, liepen vast. „Op het stadhuis denken ze zeker dat er op 4 mei en op feestda gen over het milieu geen klach ten zijn," aldus Poppe. Ook bij de woningbouwvereniging werd gisteren de telefoon niet opge nomen. Het Leidse SP-gemeente- raadslid T. van Houten zal bur gemeester en wethouders schriftelijke vragen stellen over de bereikbaarheid van het ge meentelijke milieuklachten nummer. Volgens Poppe is grit een af- valprodukt van kolengestookte centrales. Volgens de SP'er mag het goedje alleen nat worden gebruikt. „Dan stuift het min der." Ook moet de werkplek met bij voorbeeld zeildoek wor den afgeschermd. Het grit moet in bakken worden opgevangen. Het schildersbedrijf zou aan de.' Milieu Volgens woordvoerder D. Graveland „Milieu staat hoog in ons vandel") van de Leidse politie kan politie noch ge meente laksheid worden verwe ten. Tussen het moment waar op de politie is gebeld en arri veerde kan meer tijd dan ge bruikelijk hebben gezeten maar de oorzaak daarvan is de grote drukte van gisterochtend, stelt Graveland. Verder is de directie milieu van de gemeente wel de gelijk van de partij geweest. Die heeft monsters genomen van het grit dat met de verfresten te recht is gekomen op de eerste en tweede verdieping en vooral in de plantsoenen. Het vermoe den bestaat dat het afval meta len bevat. Volgens Graveland zit er slak- kenafval van de Hoogovens in het grit. Het goedje is volgens hem gebruikt om de 'voeten' van de balustrades van de gale rijen te zandstralen. De politie functionaris bevestigt dat het betonherstelbedrijf de vereiste voorzieningen niet had getrof fen en dat de politie daarom het werk heeft stilgelegd. De voor man van het Rooterdamse be drijf is opgedragen de galerijen en de plantsoenen te reinigen. De galerij van de flat aan de Opaalstraat was gistermiddag overdekt met gritstof FOTO HULCO KUlPtRS ROY cowr loman lEE'mans VTSSERC Hf w'<mwtgman*0n 1$141z Link verlaat Kalvermarkt Speelautomaten- en alarmbe- veiligmgsbedrijf Hein Unk ver huist van de kalvermarkt naar het bedrijfsverzamelgebouw aan de Gabrièl Metzustraat. Link betrekt dB ruimte van LS Orthopedie. Eige naar lU-in Unk begon m mei 1974 in z'n eentje met onder houd. reparatie en plaatsing van speelautomaten. Twee jaar ge leden werd een apart bedrijf op gericht voor installatie en on derhoud van alarmeringsappa- ratuur I r werken MD DMO De behuizing aan de Kalver markt werd veel te klein, licht Hein I ink de erhmspl.innen toe. „In zo'n kleine ruimte wer den we een beetje gek van el kaar." De verkeerssituatie in de bin nenstad zorgde bovendien voor los-, laad en parkeerproble men. „Dit is precies de plek die we n>chten", segi i Ink om hel bedrijfsverzamelgebouw aan de Gabriel Metzustraat. „We ope reren veel in het centrum en moeten dus gemakkelijk de stad in en uit kunnen komen." I>e ruimte die leegkomt aan de kal vermarkt wordt niet verhuurd. „Daar woon ik", aldus Link. Walenkamp bij KNOV CDA-wethouder loop Walen kamp is de voornaamste gast van de U*id«*e afdeling \.m In t Koninklijk Nederlands Onder- nemersverbond op de algeme ne ledenvergadering van 18 mei. De wethouder voert het woord over de koopavondver- plaatsing naar de vrijdag, het stadsdistributiecentrum en de autoluwe binnenstad. De alge mene ledenvergadering begint om 19.30 uur en wordt gehou den in de Goudazaal van Holi day Inn. leidenharem-, karakter en kunstlerpoppen. bos- en fantasiefiguren. De poppen zijn,met de hand vervaardigd. Bezoekers kunnen ook zelf poppen maken. Materiaal is verkrijg baar. Ook zijn er demonstraties en kan een oude pop of beer wor den getaxeerd. Een poppendokter houdt spreekuur. Als hoogtepunt moeten de tentoongestelde antieke poppen van Margreet van den Hoek uit Rotterdam gelden. Haar poppen hebben kleding uit de Renaissancetijd aan. Hotel Het Haagsche Schouw is zondag 17 mei het domein van lief hebbers van poppen en beren. De Rotterdamse poppen/speel goedstichting houdt dan tussen 10.30 en 17.00 uur een poppen- en berenbeurs. De stichting belooft het publiek een grote verscheidenheid aan poppen. Genoemd worden replica's (van antieke poppen), tricot-, leiden loman 'Dat is hier zo 'n beetje traditie leiden erna De Ververbuurt lijkt een verge ten wijkje. De gemeente geeft handenvol geld uit aan de na bijgelegen nieuwe passantenha ven, maar laat vooralsnog ach terwege het toekomstige uit zicht van waterrecreanten een opknapbeurt te geven. Het ei landje bij de Zijlpoort verpau pert, waarschuwde Groen Links-raadslid Jan Laurier vori ge week. Sommige panden zijn al jaren een bouwval, graffiti ontsiert gevels en er is veel ach terstallig onderhoud aan wo ningen. De bewoners van de buurt zijn niet echt ontevreden, maar de laksheid van de gemeente ir riteert hen wel. Een aantal pro blemen is nog steeds niet aan gepakt. Zo is het 'gat van Verra' (voormalig bedrijfsterrein) al ja ren een 'gat', ondanks de pre sentatie van enkele bouwplan nen. En is het hoekhuis tegen over het café bij de Zijlpoort al ruim tien jaar een bouwval. Zoals het er nu naar uit ziet, zitten pleziervaarders straks aan te kijken tegen een weinig aan trekkelijke buurt, zonder voor zieningen voor waterrecrean ten. Langs de Haven zitten veel kleine bedrijfjes met leegstaan de opslagruimten, veelal volge spoten met graffiti-teksten. Er bestaan vage plannen voor het inrichten van een soort uit gaansbuurt, maar hoe of wat is nog onduidelijk. Jan Kuisen, buurtbewoner: „Neem het Ha venplein, daar zou je leuk wat kiosken op kunnen zetten. Nu staat er helemaal niets." Vlak legde n het Het hoekhuis tegenover café De Zijlpoort is al tien jaar een bouwval. foto hfnkbouwman naast de Haarlemmerstraat is straat huist waar hasj wordt ver- Laurier, oud-wijkbewoner, zou de gemeente daarvoor een onlangs een Israëlisch restau- kocht. Kuisen: ik kan me best vindt het ook belangrijk dat er banenpooler aan kunnen stel rant geopend, maar de eigenaar voorstellen dat er vrouwen zijn een beheerder in de jachthaven len." heeft volgens Kuisen weinig te die daar s avonds niet langs komt. „Er zullen toch ook zoiets Een wijkcomité. dat de ge doen. Misschien omdat deze durven." De bankjes op het Ha- als sanitaire voorzieningen ko- meente zou kunnen aansporen zaak dichtbij een reeks van kof- venplein zitten volgens Kuisen men. Daar zal iemand toezicht om tot actie te komen, is er niet fieshops in de Haarlemmer- regelmatigvol'hasjpaffers'. op moeten houden. Misschien meer. De laatste actieve leden legden het bijltje er zo'n tien jaar geleden om diverse rede nen bij neer. Kuisen en Laurier behoorden ooit tot het comité. Opvolgers zijn nooit gevonden. Laurier „Het is ook een beetie traditie in deze buurt om zaak jes zelf te regelen." Zo braken buurtbewoners ooit de Ververstraat op uit pro test tegen sluipverkeer. De actie had succes. De gemeente Ic een brede groenstrook midden van de straat aan. om automobilisten de doorgang te belemmeren. Ook tegen overlast van drugs verslaafden zijn buurtbewoners jaren geleden zelf in actie geko men. ..De politie deed niets", zegt een bewoonster van de Ververstraat. „Dus toen zijn we daar zelf op afgestapt." Sinds dien heeft de buurt geen last meer van drugsverslaafden. Een familie aan de andere kant van de Ververstraat wil op eenzelfde manier de overlast van grof vuil voor de deur aan pakken. „Zelfs vanaf de Heren gracht komen ze hier naartoe om hun grof vuil te dumpen. Er is hiervoor zo'n klein plaatsje voor vuilniszakken ingericht maar dat staat om de haverklap vol met oude matrassen en an dcre spullen." De gemeente is diverse malen gevraagd om daar wat aan te doen. maar een reeks aan telefoontjes heeft nog niets opgeleverd. „We denken er nu over om zelf de tegels en bielzen weg te halen en het stukie bij de groenstrook te trekken. Dan kan niemand er meer wal neerzetten." „Er is sprake van een door braak. Persoonlijk denk ik dat we binnen één anderhalf jaar verhuisd zijn", aldus bestuurslid Gerald Boot van de Leidse In ternational Studeift in1. isi gevestigd aan de le Binnenvest gracht. De universiteit heeft vol gens hem toegezegd LISC te helpen met zoeken naar een nieuw pand en voor een deel in de kosten bij te dragen. Probleem blijft dat de ge meente eerder tegen- d«in mee werkt. stelt Boot ..De gemeente wil ons weg hebben, want ze wil dat het pand een woonbestem ming krijgt. Maar we worden niet echt geholpen. We .üjn zelf met plannen en ideeër geko men, zoals een verhuizing naar on pond m do 9tflte Rfln Maar er volgden louter restric ties. We mogen niet naar de Pieterswijk en er moet een ho- recabestemming op het nieuwe pand zitten. Op brieven krijgen we geen antwoord", aldus Boot. USC moet verbuizen omdat de gemeente voor het huidige pand geen hinderwetvergun ning geeft Deze vergunning heeft USC nodig om onder meer muziek te kunnen rnaken en borrels en feesten te kunnen geven: „laten we eerlijk zijn, een studentenvereniging heeft af en toe een fuif nodig. Al is het maar 12 keer per jaar zoals dat met Quintus is geregeld. Nu moeten we voor oen feest een contractje opstellen dat we maar tot een bepaalde tijd mu ziek maken. Dal moeten de bu ren ondertekenen en het con tract gaat dan naar de gemeen te", aldus Boot Toen duidelijk werd dat de dagen op de le Binnenvest gracht geteld waren voor USC, richtten de studenten een zoge heten 'foundation' op, Doel van die stichting: het vinden van een nieuw sociëteitsgebouw ..In het btpB ging dti IHOti Gemeente en universiteit scho ven de verantwoordelijkheid om te helpen op elkaar af Na dat aan de Stille Riin een alter natief pand werd gevonden, hebben we daar een hele nota over opgesteld Dat pand. waar nu nog een herenmodezaak zit. lag vrij aan twee stegen en op de begane grond waren geen buren. We konden het kopen voor zes ton. Later bleek even wel dat het een monument was. We hebben COKKf gehad met Hoewel dat overleg positief ver liep. gaf de gemeente uiteinde lijk toch geen toestemming", al dus Boot Maar de 'foundation' heeft in elk geval wel voor elkaar gekrc gen dat de universiteit zich het lm van 1 |S< heeft a.ingrtruk ken. helpt zoeken en een finan ciële bijdrage in het vooruitzicht heeft gesteld. Ook heeft USC een makelaar opdracht gegeven naar een gesthikt pand uit te kijken. Mede daarop is de posi tieve verwachting van Boot ge baseerd. dat LISC binnen an derhalf jaar is verhuisd: „Al* hierachter de Koets-o-theek verdwijnt, komen er woningen voor ouderen Dan moeten we zeker weg zijn", aldus de USC- bestuurdet. Zestiende milieu-bijenmarkt I>e milieu-bijenmarkt aan de Sterrenwachtlaan is aan zijn zestien de editie toe. Op zaterdag 13 juni om 10.00 uur zal de Leidse milieu wethouder H. de la Mar (Groen Links) het startsein grvrn voor deze aflevering. De milieu-bijenmarkt wordt georganiseerd door de Imkersvereniging leiden en omgeving De jaarlijkse feeste lijke manifestatie is bedoeld om bekendheid te geven aan de bijen teelt. Van de partij zijn verder natuur- en milieuverenigingen, mu- ziek en dansgroepen, arties en en «-en poppenspeler

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 15