'Onderwijs verpaupert door bezuinigingen' Warmondse notaris naar industrieterrein 'Geen dikke winsten maar wel uit de rode cijfers' Duin- Bollenstreek Rechter Morshuis v raagt minister om meer geld Dronken Canadees moet meteen betalen DINSDAG 5 ME11992li Katholieke scholen Noordwijkerhout doen beroep op kerken „Het afschaffen van godsdienstonderwijs op rooms-ka- tholieke scholen is ondenkbaar. Als de gemeente Noord wijkerhout de subsidie voor godsdienstonderwijs inder daad afschaft, gaan we aankloppen bij de kerken. We doen dan een dringend beroep op de solidariteit van on ze geloofsgenoten in Noordwijkerhout en De Zilk om de ze vorm van onderwijs in de toekomst door te laten gaan." subsidie voor het fonds infor- matica-onderwijs, culturele vor ming en algemeen vormend muziekonderwijs in 1993 stop zetten. Noordwijkerhout wil met deze bezuinigingen ruim zes ton op tafel krijgen zodat de begroting in 1993 geen gaten vertoond. Donderdag 7 mei wordt de voorjaarsnota in de commissie voor Algemene Be stuurlijke Aangelegenheden aan de orde gesteld. Weijers vindt dat het onder wijs zo langzamerhand vol doende is 'afgeroomd'. „We bieden onze leerlingen zo lang zamerhand al een uitgekleed NOORDWIJKERHOUT IRENE NIEUWENHUUSE Het zijn de woorden van H.J. Weijers, de voorzitter van de Stichting Katholiek Onderwijs in Noordwijkerhout. Onder dit schoolbestuur vallen vier basis scholen te weten 't Mossenest, De Prinsenhof, St. Victor en De Egelantier in De Zilk. Weijers geeft zijn reactie op de in de voorjaarsnota gepre senteerde plannen om in het nieuwe jaar o.m. geen geld be schikbaar te stellen voor gods dienstonderwijs. Daarnaast wil het gemeentebestuur ook de onderwijs." Weijers tekent aan dat scholen weliswaar geen recht hébben op de gemeente lijke subsidies, maar dat af schaffen een verpaupering van het huidige onderwijs betekent. Het schoolzwemmen staat im mers ter discussie en het intrek ken van de subsidie voor cultu rele vorming heeft tot gevolg dat de leerlingen nog maar één in plaats van drie concerten kunnen bezoeken. Weijers: „Moeten we nu echt terug naar een onderwijs zon der franje? Dat is echt een slechte zaak. Het is natuurlijk geen ramp als er geen muziek leraar meer op school komt, maar het treft toevallig wel de mensen die geen privéleraar kunnen betalen. De room gaat zo van het onderwijs af en voor al de minder bedeelden onder vinden daarvaïi de nadelen." De secretaris van de vereniging voor Protestants-Christelijk On derwijs in Noordwijkerhout, E.J. Leedekerken, zegt dat de kinde ren van de enige protestantse school in Noordwijkerhout geen enkel nadeel van de bezuinigin gen zullen ondervinden. Het godsdienst- en informatica-on- derwijs op de Ireneschool wordt namelijk door de leerkrachten zelf verzorgd. „Momenteel heb ben we na heel veel rompslomp en ellende inderdaad een mu ziekleerkracht, maar alleen de groepen vier en vijf trekken daar profijt van. In de toekomst zul len de leerkrachten die taak weer op zich moeten nemen." Het christelijke schoolbestuur heeft voorts inmiddels besloten zelf in de buidel te tasten voor de culturele vorming en de kos ten voor de schoolconcerten te betalen. Voor directeur B. Voorn van de openbare basisschool De Re genboog vallen de bezuini H. Weijers: „De room gaat van het onderwijs af." foto ok.k hoc t honing gingsvoorstellen tegen. Voor hem is de grootste tegenvaller de enorme korting op het zoge naamde onderwijsleerpakket. Iedere school betaalt van dit be drag de aankopen voor het vol gend jaar. Voorn: „Daar zit het grootste venijn van deze bezui nigingen. Over enige tijd kun nen we niet voldoende leermid delen of nieuwe methodes meer aanschaffen door gebrek aan geld. Gaan we soms weer naar een tijd waann leerlingen eigen potlood en papier mee naar school moeten nemen?" De Leids kantonrechter mr. H. Morshuis vindt dat de minister van justitie te weinig geld uit trekt voor de rechterlijke macht, waardoor er lange wachtlijsten ontstaan. „In Ne derland zijn er twee strafrech ters per 100.000 inwoners, in Duitsland zijn dat er zeven en in Oostenrijk zelfs twintig. Ne derland is wat dat betreft on- derbemand. zo denk je wel eens", zei Morshuis gisteren tijdens de wekelijkse zitting. Morshuis vorige week tot Officier in de Orde van Oranje Nassau benoemd reageerde hiermee op het verwijt dat jus tilie kreeg van een snelheids overtreder. Die vond dat er een veel te lange tijd zat tus- AGENDA sen zijn overtreding van eind 1990 en zijn veroordeling gis teren. ..De bedoeling van een straf is toch dat je ervan leert om erger in de toekomst te voorkomen. Nou. ik heb de af gelopen anderhalf jaar geen overtreding begaan, dus waar om nog straffen?" Volgens Morshuis krijgt het arrondissement Den Haag ii1 r 111 k i -O 000 ovubedtaom te verwerken. Het is de bedoe ling dat in de toekomst het aantal zaken dat voor het kan tongerecht wordt behandeld afneemt doordat lichtere over tredingen met een schikking worden afgedaan Ernstiger overtredingen blijven echter ook in de toekomst een zaak van de kantonrechter LitM Bridgen you niet rokm door BCl in het Poeihuyv a»nv»ng 20 00 uui DONDERDAG 7 MEI Leiden Open Dag tM| Het i e'dvc Volkshuis. Apotheker*J |k 331». r ddagpro voor Dude'e- »a" 13 30 tot 17 30 uw. vanaf 19 30 u* igatfa presentaiies voor iedereen toaganta»- Noordwijk Bonsai Show mei demonstratie snoe» en. Far East Bonsai Centre. K'aa-e« slaan 30, van 13 00 tot 16 00 uur Noordwijkerhout De Canadese Country Band 'The God Brothers' ui De Schcitt. aanvang ?0 30 uur Van der Kroft stapt op als voorzitter VW Lisse USSE»ARIE INT VELD CORRESPONDENT „De op nieuwe leest geschoeide VW Lisse kan de toekomst zon der problemen aan. Maar we moeten wel de vinger aan de pols houden". De 61-jarige H. van der Kroft neemt morgen af scheid als voorzitter van de plaatselijke VW. De Lissenaar is dan 29 jaar bestuurslid van deze vereniging geweest waarvan 27 jaar voorzitter. Hij wordt opge volgd door C. van der Zwet, op dit moment tweede man in het bestuur. Van der Kroft neemt afscheid op het moment dat de VW in rustiger vaarwater lijkt te ko men. Na een paar moeilijke fi nanciële jaren waarbij het per soneelsbestand drastisch is in gekrompen, lijkt de vereniging het hoofd weer boven water te kunnen houden. De cijfers in de meerjarenbegroting vertonen een stijgende lijn. „We maken nog geen dikke winsten en moeten spaarzaam blijven wer ken, maar de geluiden zijn nu weer positief', aldus Van der Kroft. De VW begon in een pandje van reisbureaif Beuk. „Op een gegeven moment werd de be hoefte aan informatie steeds groter. Besloten werd een eigen balie in dat kantoor te plaatsen. Mijn zuster, die samen met haar man een hotel had op Texel, had na diens overlijden niet zo veel meer omhanden. Ze voelde er wel voor in Lisse als informatrice te gaan werken." Vanaf dat moment ging het de VW gestaag beter. De vere- bouwd waardoor een fikse deuk in de reserves werd geslagen. Tegelijkertijd werd de directeur ziek en moest extra personeel worden aangetrokken. „Finan cieel ging het daardoor hele maal mis. De kosten rezen de pan uit en we hadden het toch al niet zo breed. Er moesten maatregelen worden genomen om te redden wat er te redden viel." Het VW-bestuur ontsloeg en kele personeelsleden en kromp de dienstverlening in. „We kon den niet anders. Zo eenvoudig lag het. Maar pijnlijk bleef het wel", aldus Van der Kroft. Hij kijkt met weinig plezier terug op die periode. „Het is tenslotte vrijwilligerswerk, een liefhebbe rij. Daar moet je plezier van hebben en geen grote zorgen." In die tijd kondigde Van der Kroft ook aan als voorzitter te stoppen zodra de VW weer goed op de rails zou staan. Hij vindt dat het tijdstip nu is geko men. „De dienstverlening van de VW moet weer groeien. We willen in de toekomst een zoge naamd A-kantoor worden in plaats van een S-kantoor. een streekkantoor dat zich onder een groter kantoor moet scha ren. Daarover zijn we nog aan het praten." Van der Kroft blijft vermoede lijk nog bij het werk betrokken via een nog op te richten ad viescollege dat to ezicht moet houden op het reilen en zeilen van de VW. „Bijvoorbeeld als er weer financiële problemen zou den komen." De ledenvergade ring moet hier woensdag een beslissing over nemen. De scheidende WV-voorzitter H. van der Kroft „Zonder problemen de toekomst tegemoet." foto dickhogewoning niging groeide en kreeg steeds huisde de VW naar de Gracht- meer uit de voeten en het huidi- Daar dienden de financiële meer behoefte aan ruimte. Sa- weg. Ook daar kon de vereni- ge pand aan de Grachtweg werd problemen zich aan. Het pand men met het reisbureau ver- ging na verloop van tijd niet gekocht. moest ingrijpend worden ver WARMOND WILFRED SIMONS Een stuk grond op het industrieterrein in de War mondse Veerpolder wordt verkocht aan het plaat selijke notariskantoor C. Waverijn. Het college van B en W heeft met de nutans an prmc fpe tt koord bereikt over de verkoop van 437 vierkante meter grond voor de bouw van een kantoor en een bijbehorend parkeerterrein. Ook wordt een groenstrook van 46 vierkante meter en een water partij van 76 vierkante meter meeverkocht Sinds 1980 is het notariskantoor gevestigd in een woonhuis aan de Van Wassenaarstraat. Toen hij zich in Warmond vestigde, heeft Waverijn van B en W ontheffing gekregen om in het huis kan toor te houden. Na 12 jaar praktijk is de ruimte echter veel te klein geworden. Waverijn zegt ..Ik moet hier alleen al dertig jaar archief van mijn voorganger bewaren en heb onderhand ook nog eens stukken uit twaalf jaar van mijn eigen prak tijk verzameld. Dat moet ik ergens laten." Ook beschikt het woonhuis volgens Waverijn over te weinig kantoorruimte. Het gemeentebestuur heeft besloten om aan een oplossing voor Waverijns ruimtegebrek mee te werken, omdat hel kantoorgedeelte dan weer vrij komt voor bewoning. Verder vinden B en W het belangrijk om binnen de gemeentegrenzen een notariaat te behouden De grond in de Veer polder, nabij het Sauna en Iitnes» (.entrum War mum! u Op I april 9001 112010 glltfan aan Ua vcrijn verkocht Daarbij geldt als voorwaarde dat de gemeenteraad ermee instemt en dat de vereis te planologische procedures met succes worden afgerond. Waveriin heeft nog geen precicsc ideeën over de vraag hoe het nieuwe kantoor emit moet gaan zien. „Het wordt een simpel gebouw, want het moet vooral laagdrempelig zijn Met een pom petis pand zou ik alleen maar mensen afschrik ken", zegt hij. Het kantoor kri|gt twee verdiepin gen. Identiteit „Mevrouw S. was toch gedag vaard?". vroeg rechter Morshuis enigszins verbouwereerd toen meneer S. gisteren voor de rechtbank verscheen. Dat vond S. zelf ook zeer verwonderlijk en daarom stond hij voor de kan tonrechter. De persoon in de dagvaarding had de voornamen C. Georgia Germaine. Het wa ren weliswaar mooie namen vond de verdachte, maar ze kwamen in zijn hele familie niet voor. Alle overige gegevens wa ren correct: hij was inderdaad 71 jaar, heette Cornelis (dus de 'C' klopte wel) en hij reed al ja ren in de bewuste auto, waarin het strafbare feit was gepleegd: het door een rood licht rijden. Maar voordat dat delict kon worden behandeld, moest eerst het raadsel rond de namen wor den opgehelderd. Cornelis was toch echt een man en van Geor gia Germaine had hij zelfs nog nooit gehoord. „Het lijken mij ook meer buitenlandse na men", probeerde hij uitkomst te bieden. Officier Gerardts opper de zelfs dat het misschien wel de namen van de verbalisant waren. „Zo kunnen we wel van alles gaan zitten verzinnen", maakte de rechter er een einde aan. S. moest maar eens gaan informeren bij het bevolkings register hoe hij daar stond inge- Rechter en officier besloten de zaak toch te behandelen, omdat de overige gegevens klopten. De man was begin vorig jaar door een rood licht aan de Gooi- N A meerlaan gereden. S. gaf dit ge lijk toe, maar meldde dat het verkeerslicht niet werkte. „Het blijft soms wel 10 tot 15 minu ten op rood staan. Onbegrijpe lijk." De rechter reed daar ech ter ook wel eens en had er nog nooit last van gehad. Hij volgde de officier in zijn eis en veroor deelde de man tot een boete van 100 gulden. Schouderopha lend mokte de verdachte dat hij dat van zijn kale AOW niet kon betalen. De rechter antwoordde droogjes: „Het duurt nog min stens zes weken voordat u de accept-giro in de bus krijgt, dus u heeft voldoende tijd om te sparen." Nachtverblijf „U wordt er van verdacht nachtverblijf aan iemand van Ghanese afkomst te hebben verstrekt, zonder dat u daarvan de autoriteiten op de hoogte hebt gesteld", sprak rechter Morshuis gisteren tot een jonge Katwijkse. „En u hebt daar ook een reden bij opgegeven. U was bang dat hij het land zou wor den uitgezet." Die angst had een oorzaak, zo viel te begrijpen uit de woorden van de jonge Katwijkse. „Ik was op dat mo ment al zwanger van hem, maar nog niet getrouwd." Klaarblijke lijk kende het nachtverblijf, dat had geduurd van 23 mei tot en met 6 juni vorig jaar, al een voorgeschiedenis. En die leidde G E R E C H tot de stichting van een com pleet gezin. „Want ik begrijp dat u inmiddels getrouwd bent met meneer uit Ghana", wist Mors huis, die het woord aan de offi cier gaf. „Het nut van het opleggen van straf is de preventieve werking die er van moet uitgaanzo orakelde die met een grijns om zijn mond. „En die is er in dit geval niet meer. of u moet nog eens van een nieuwe man zwanger raken", suggereerde hij. De vrouw was 'schuldig', maar om straf te eisen, dat vond de officier te ver gaan. Rechter T Morshuis wilde daarin wel met hem meegaan. „Ik had in ieder geval een lagere straf dan ge bruikelijk willen uitspreken, maar wil niet hoger gaan zitten dan de officier. Schuldig zonder straf." De jonge moeder was er 'blij mee'. Geen zin Oogluikend was het een Noord- wijkervan middelbare leeftijd telkens toegestaan zich in het Hollands Duin te begeven, een beschermd stuk natuur in Noordwijk. De man was name lijk 'min of meer' een 'kennis' van een patrouillerende politie man. „Die zei dat hij me onge moeid zou laten, mits ik me een beetje gedeisd hield, en me niet provocerend zou gedragen." Tot op die goede dag. Weer liep de man in het verboden duin 'vossen te kijken' en kwam de verbalisant tegen. „Eigenlijk zou ik je op de bon moeten slin geren. maar daar heb ik van daag geen zin in, zo beloofde hij me' beweerde de verdachte te gen de rechter. „Gezien de af spraak vond ik het een vreemde uitspraak. Bovendien konden er in de buurt mensen rustig pick nicken." Dus had hij de agent een vraag gesteld. „Jij loopt hier tocli zelf ook met je kind. hoe zit dat dan?" Dat had hij dus niet moeten zeggen. „Plotseling reageerde hij heel fel en ik kreeg direct een bon. Nou. als dat een verbalisant is. dan werkt het niet perfect." De man kon het allemaal weten, omdat hij zelf bij de 'reservepolitie' was ge weest. „Ook een opleiding ge had." Rechter Morshuis wilde na dit verweer weten wat de agent ei genlijk met dat 'provoceren' be doelde. waarop de man tot het volgende antwoord kwam. „Dat ik me niet nadrukkelijk bij die kampeerders zou vertonen, denk ik." „Maar u wist toch dat u niet in het duin mocht ko men", suggereerde Morshuis, „la, ik kom er nu ook niet meer, maar nu is het veel duidelijker aangegeven, dat je er niet in mag." „Wat verwacht u dan van me", vervolgde Morshuis, „dat ik de verbalisant gaat horen?" „Nou, hij moet óf iedereen be keuren of niemand." En zag de verdachten de verbalisant nog wel eens? „Nou, het is geen vriend van me, maar ik doe za- kfln nul zijn familie." Waarna de officier vond dat er sprake was van een strafbaar feit. „En over dat gedoogbeleid zou ik een klacht bij de hoofdcommis saris indienen." Toch maakte hij er 'geen halszaak van'. 'Schuldig zonder straf eiste hij en de verdachte 'speet het dat te moeten horen', waarop hij zijn bezwaren herhaalde Rech ter Morshuis volgde de officier. „Op zich een goede zaak dat u het hier bent komen vertellen." Kami T«ngd «i trrwH Fangmww HOOfOOOM» Een dronken Canadees heeft vannacht een boete van dui zend gulden moeten betalen De 41 - jarige man was rond half drie op dc snelweg A4 aange houden. omdat hi| mot zijn wa ai over meerdere rijstroken en weeT slingerde Uit de napieren van de man bleek dat hij Nederland morgen moet verlaten Daarom schakel de dc politie dc officier van jus titie in. die lot een spoedproce dure besloot. De Canadees moest meti-en een boete van duizend gulden betalen, het geen hij deed.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 13