Bloemenhandel vreest staking in Duitsland Meer aandacht voor studenten Sprakeloze patiënt hervindt stem Toüringcarbedrijven zijn woedend over concurrentie Voor 'n schijntje 'n zonnebril op sterkte, bij Rinck Regio Provincie neemt proef met elektrische auto Studente blijft weigeren eigen bijdrage te betalen DINSDAG 5 MEI 1992 12 Leidse logopedist promoveert op psychische stoornis LEIDEN JAN WESTERLAKEN De Leidse logopedist Harm Drost heeft een therapie ont wikkeld waarmee hij patiënten, die door psychische gevolgen hun stem kwijt zijn, in één be handeling geneest. Drost noemt zijn therapie de visualisatieme- thode. Met andere woorden: de logopedist laat de patiënten in gedachten naar beelden kijken. Op een tv-apparaat toont hij te gelijkertijd stembanden die 'open' blijven staan waardoor het maken van geluiden onmo gelijk is. Een voorbeeld. Iemand komt thuis en vindt zijn vrouw met een gat in haar hoofd. Ze bloedt hevig. Hij wil haar naar een zie kenhuis brengen, maar komt tot de ontdekking dat hij zijn auto sleutels kwijt is. Paniek. Maar dat is niet nodig. Drost: „Hij kan dan het best een ogenblik rust inlassen én nagaan wat hij heeft gedaan nadat hij het huis bin nenkwam. Dan komt hij in ge dachten uit bij, bij voorbeeld, de koelkast waarop hij die sleu tels heeft gelegd. Dat is ook het principe van mijn techniek. Te rug naar het moment dat een patiënt z'n stem kwijtraakte. Je draait als het ware een filmpje af." De methode heeft zich inmid dels in de praktijk bewezen. Drost, die als hoofd logopedie werkt in het Academisch Zie kenhuis Leiden, heeft 127 pa tiënten met zijn therapie be handeld, van wie er 100 gen azen. Na zes jaar onderzoek schreef hij er een proefschrift over waarop hij morgen promo veert. Drost is de eerste logope dist in Nederland die zich dan doctor mag noemen. Voorwaarde Hoewel de techniek in 85 pro cent van de gevallen zijn waar de heeft bewezen, zijn er wel voorwaarden aan de behande ling verbonden. Harm Drost: „Je moet je een beeld kunnen vormen van het moment waar op je je stem kwijtraakte en je moet weten hoe je stem klonk. Kan je dat niet, dan heeft de therapie geen zin. Werkt ze niet. Natuurlijk, er zijn nog andere technieken, maar die zijn niet zo patiëntvriendelijk als deze. Met die visualisatiemethode krijgt hij de indruk zichzelf te hebben genezen." De meeste patiënten die hun stem kwijtraken zijn vrouwen, vertelt Drost. Hij heeft er geen verklaring voor hoe dat komt. Veelal hebben ze al maanden problemen met hun stem. Ooit had de logopedist een patiënt die drie jaar geen geluid kon uitbrengen. In één behandeling, die in sommige gevallen enkele uren kan duren, had hij zijn stem terug. „Eerlijk gezegd stond ik daar zelf ook wel een beetje van te kijken. Hij was overal geweest. Vaak zijn het mensen die de hoop al hebben opgegeven. Deze was in elk ge val dolgelukkig en plakte mij maar gelijk het predikaat 'won derdokter'op." Je stem kwijtraken door een psychische oorzaak. Met je voor herstel het gedrag beïnvloeden? Als dat zo is, komt logopedist Drost dan niet op het terrein van de psychotherapeut? Heel nadrukkelijk zegt hij: „Nee, want ik ben geen ge- drags- of psychotherapeut. Ik luister naar het verhaal dat de mensen mij in vertrouwen ver tellen. Ze krijgen nooit van me te horen dat ze zus of zo moe ten doen. Ik ga met m'n eigen therapie aan de slag en van een verkapte gedrags- of psychothe rapie is absoluut geen sprake. Op het moment dat de patiënt hulp zoekt voor zijn emoties zeg ik, dat ze daarvoor bij mij niet aan het goede adres zijn." Na zijn promotie is Drost van plan om ziekenfondsen in Lei den en omgeving op de hoogte te brengen van zijn nieuwe the rapie. „Ik stuur ze een proef schrift, dan kunnen ze kennis nemen van de visualisatieme thode. Er zijn patiënten die de kosten van de behandeling niet vergoed krijgen. Sommige zie kenfondsen zeggen: het staat niet op m'n lijstje, dus betalen we niet. Een ding is zeker: deze manier bespaart de ziektekos tenverzekeraars heel veel geld." Buurland is belangrijkste afitemer De bloemenhandel vreest de staking van de ambtenaren in Duitsland. Indien de dounaniers het werk zouden neerleggen zijn op moederdag de snijbloemen schaars bij onze Oosterburen. De bloemenhandel loopt miljoe nen schade op als er wat mis gaat. Drs. J.A. Waldus: 'Laten zien waar de universiteit goed in is.' foto jan holvast RUNSBURG JAN WESTERLAKEN Mr. F. Erdtsieck, directeur vart de Vereniging van Groothande laren in Bloemkwekerijproduk- ten, zegt zijn hart vast te hou den. „Als de douane gaat sta ken, zijn we verloren. Voorals nog kunnen de bloemenrijders leiden MARJOLEIN VAN ROTTERDAM De toüringcarbedrijven in de re gio zijn woedend. Ze vinden het oneerlijk dat de openbaar-ver voerbedrijven NZH en Westne derland met het ministerie van Verkeer en Waterstaat en de Floriade afspraken hebben ge maakt om mensen gratis naar de Floriade te brengen. Hier door wordt het onaantrekkelijk om een dagtocht naar de bloe mententoonstelling te maken. De toüringcarbedrijven be schuldigen Westnederland en de NZH dan ook van oneerlijke concur rentie. Een keer per uur rijdt de zo geheten Floriade-exprcss vanaf de NS stations Den Haag. Rot terdam. Delft, Leiden en Alphen naar de Floriade. Passagiers ko pen in de bus een tocgangs- de grens nog over hoewel het heel druk is op de Duitse we gen. Het openbaar vervoer rijdt niet dus pakt iedereen de auto." Veiling Flora kent topdagen: de aanvoer van bloemen is groot. Dick de Mooy: „De bloe men leveren goede prijzen op, in elk geval beter dan in de we- kaart. Daar betalen ze de nor male prijs van twintig gulden voor. Het vervoer kost hun niets extra. De Floriade-express is zo goedkoop doordat de vervoers bedrijven de kaartjes tegen grootverbruikerstarief hebben ingekocht en doordat het minis terie van Verkeer en Waterstaat voor een subsidie van 780.000 gulden heeft gezorgd. Verschillende toüringcarbe drijven hebben hier ernstige be zwaren tegen. Ze zeggen dood ziek van de Floriade-expres te worden en vinden het een van de vele 'stunts' die de markt verzieken. „We weten niet of er zo nog wel animo is voor de dagtochten die wij van de zo mer naar de Floriade organise ren. We gaan de excursie nu maar combineren met andere tochten", zegt directeur Brou- ken die achter ons liggen. Maar met moederdag is dat een nor male ontwikkeling. De vraag naar bloemen is groot. Dan lig gen de prijzen altijd hoger. Al leen gisteren hebben wij voor zo'n vijf miljoen gulden omge zet. Ja, dat is een hoog bedrag, maar geen record." Directeur Erdtsieck hoopt voor zijn sector dat het niet er ger wordt dan het nu is. „Op de wegen kunnen we wat vertra ging oplopen. Blijft het lopen zoals het nu gaat, dan knijpen we onze handjes dicht en moe ten we maar niet gaan lopen klagen. Ik vind dat we er dan wers van Brouwers Tours uit Noordwijk, bijvoorbeeld. J. Stokman, vertegenwoordi ger van de touroperators bij het KNV (Koninklijk Nederlands Vervoer), voegt hier aan toe dat de touroperators Wcstneder- land en de NZH niets verwijten. „Het is niet zo dat ze zich niet aan de regels hebben gehou den. Men is gewoon heel attent geweest." Wel vindt Stokman dat het voor opdrachten als deze beter zou zijn wanneer de overheid die openbaar zou aanbesteden. „Dat is zakelijker, beter èn goedkoper. En dan komen ook subsidies niet meer per definitie terecht bij bedrijven die toch al een monopoliepositie hebben. Er wordt in de commissie Brokxs, die de minister moet adviseren over het regionaal openbaar vervoer, geluldcig al uitgebreid over gesproken." aardig doorheen rollen. Met het vervoer van planten, dat zich vorige week grotendeels heeft afgespeeld, hebben we geen problemen gehad." De Rijnsburgse bloemenrij ders Van Klaveren en Van der Kwaak meldden vanmorgen dat ze nog geen moeilijkheden heb ben gekend. Duitsland is voor Nederland de belangrijkste afnemer van bloemen. Vorig jaar importeer de het voor maar liefst 2.6 mil jard gulden aan kwekerijpro- dukten. Dat is bijna de helft van het totale exportbedrag (5.49 miljard). Express is geen succes ZOETERMEER» De Floriade Express is geen succes. Onvoldoende men sen maken gebruik van de speciale dubbele bussen die passagiers vanuit Rotterdam, Delft, Leiden, Den Haag en Alphen aan den Rijn gratis naar de Floriade vervoeren. In de eerste weken dat de bloemententoonstelling ge opend was, pendelden de bussen soms leeg heen en weer. Volgens marketing manager E. Plesman van het streekvervoerbedrijf Westne derland moeten er gemid deld 25 passagiers per rit zijn om de Floriade Express ren dabel te maken. Hoe groot het verlies tot nu toe is, durft Plesman niet te zeggen. Met de speciale bus lijn wordt echter niet gestopt. „Iedere keer opnieuw zullen we bekijken hoe we mensen kunnen trekken." LEIDEN JAN WESTERLAKEN De Rijksuniversiteit Leiden gaat extra aandacht geven aan het onderwijs. De klant moet goed worden bediend, zegt drs. J.A. Waldus, lid van het College van Bestuur, daarmee doelend op de student. De komende jaren heeft de universiteit zo'n 27 miljoen gulden minder te beste den. Geldr dat onder meer wordt weggehaald bij onder zoek. Onderzoek van hoogwaar dige kwaliteit wordt in stand ge houden. Een ander 'uiterlijk' moet Lei den weer aantrekkelijk maken voor de student. Centraal staat dat het aanbod van studierich tingen breed moet zijn en de kwaliteit van het geboden on derwijs hoog. „Wat we probe ren", legt Waldus uit, „is laten zien waar de RUL goed in is. We gaan de boer op met de kwali teit die we in huis hebben. Ik denk dat de universiteit best met de goede kanten aan de weg mag timmeren. Dat zijn toch dingen waarop we trots kunnen zijn? Toon die dan Onderscheid Het CvB stelt dat er onderscheid moet komen tussen toponder zoek en het andere onderzoek dat aan de RUL wordt gedaan. Dat toponderzoek krijgt alle ruimte en geld. Voor onderzoek, dat de kwaliteitsnorm niet haalt, wordt in de toekomst minder of mogelijk helemaal geen geld gegeven. Maar er gebeurt meer. Telkens weer zal de vraag worden ge steld of lege arbeidsplaatsen moeten worden bezet. „Er val len plaatsen weg", zegt Waldus, „maar er komen ook nieuwe bij. Om hoeveel arbeidsplaatsen het gaat is nu nog niet te zeggen. De faculteit wis- en natuurkun de heeft even overwogen om een personeelsstop in te stellen. Zover is het niet gekomen. Het is niet de bedoeling dat er voor de hele universiteit een vacatu restop wordt afgekondigd. We. hoeven geen noodstop te ma ken, we moeten alleen heel se lectief kijken naar de plekken die openvallen." Aandacht krijgt vooral ook de werving van nieuwe studenten. Leiden was niet meer zo in trek als studieplaats. En daar wil het College van Bestuur verande ring in aanbrengen. Het 'nieu we' gezicht van de RUL moet een ommekeer bewerkstelligen. Drs. Waldus: „We gaan de werving wat intensiever aan pakken en ons zelf de vraag voorleggen of we de studenten wel geven waarop zij recht heb ben. De universiteit moet zich in hun denkwereld verplaatsen. Zich afvragen wat zij willen. De faculteiten zetten hun deuren open om de studenten een kijk je in de keuken te laten nemen; we gaan de scholen wat vaker bezoeken en ons Boerhaave- sporttoernooi staat voor alle scholen uit het land open. De RUL moet laten zien dat zij de belangen van haar studenten serieus neemt en garant staat voorgoed onderwijs." 'Floriade Express oneerlijke concurrentie LEIDEN/DEN HAAG» De provincie Zuid-Holland neemt binnenkort een proef met een elektrische auto. Deze wagen produceert minder scha delijke stoffen en maakt nauwe lijks lawaai. De elektrische auto is bovendien zuiniger dan een voertuig met een benzine- of dieselmotor. Aanleiding tot de aanschaf van de nieuwe auto is de motie van staatslid Van Baarsel van Pro vinciale Saten. De eleklrist he auto zal als proefmodel functio neren in een nu nog onbe kend district van de provin- Nadeel van de vierwieler is dat hij een stuk duurder is en dat de automobilist snel 'zonder elektriciteit' langs de weg staaL e accu van de auto heeft na- elijk een zeer beperkte capa- i bovendien nu nog el te r zijn. De provincie onderzoekt de mogelijkheden om met andere overheidsinstanties gezamelijke initiatieven op touw te zetten, zoals bijvoorbeeld het plaatsen van apparatuur waarmee de au tomobilist onderweg zelf te gen betaling de accu kan op laden. Met de resultaten en ervaring van het proefmodel in de hand wil de provincie bepalen op welke manier de elektrische au to wordt ingevoerd. Of de nor male auto wordt omgebouwd tot een elektrisch model of er komen geheel nieuwe elektri sche auto's op de markt. Nu een zonnebril op uw eigen sterkte geslepen (met enkelvoudige kunststofgla zen) voor maar JE OGEN GAANt OPEN BIJ R I N C Don Haag A DiepenbfOckW 38 070 3910152 F HendrAlaan 113.07O3553743 LofenUptem 85. 070-3907007 De Stede 30, 0703675927 Therenstraat 87. 07O3837182 Leiden, Breestraat 121,071 12 Ri|swi|k, In de Bogaard J 17 Inaast Mc Donalds). 0703945956 Zoetermeer. Dorpsstraat 110.079-166100 Promenade 25, 079-511545. De Leidse studente P. van Ma nen is in cassatie gegaan tegen de uitspraak van het Hof inza ke de eigen bijdrage voor stu die. Centraal staat de vraag of het reeël is dat scholen aan studenten een eigen bijdrage vragen en dat de onderwijsin stellingen leerlingen kunnen weigeren als zij niet in staat zijn het geld op te brengen. Van Manen wil met het aante kenen van beroep duidelijk heid verschaffen voor alle stu denten. Van Manen, studente van de Hogeschool Rijn-Delfland, be taalt zelf geen eigen bijdrage en heeft het tot een rechtszaak laten komen. Achterliggende gedachte hierbij is dat het naar haar idee niet eerlijk is als minder draagkrachtigen stu denten worden uitgesloten van studie. Het Gerechtshof heeft on langs bepaald dat de bijdrage wel moet worden betaald om dat een school niet verplicht is kosten die niet direct met het onderwijs te maken hebben, te bekostigen. Voor Van Manen is hiermee de kous niet af. De onduidelijkheid blijft: vallen de kosten van een introductie week of toiletpapier er wel of niet onder? De Leidse wil door in cassatie te gaan, de kwestie defintiefoplossen. Harm Drost: "Meeste patiënten die hun stem kwijtraken zijn vrouwen. foto hielco kuipers

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 12