Duin Bollenstreek 'Toren Dorpskerk is wèl monument' vinkeveid 'Terugkeer Kooy onaanvaardbaar' Dienstverlening voor Katwijkse inbreekster Minder geld voor theater Kwart eeuw katholiek onderwijs Noordwijk Vijf ton VOOr Felle kritiek van CNV-dienstenbond op plan van kandidaat-eigenaar Calvijnschool neemt monument over 'Nooit zoiets gemerkt' DINSDAG 5 MEI 1992 11 Verpaupering a Q Noordwijkerhouts I J onderwijs vreest voor verpaupenng als de gemeente de bezuini gingsvoorstellen hand haaft ■UDACTiE A'.'.ET VA'. A ADRIAAN BRANDENBURG iCHtf) WILLEKE HEUKOOPPETER VAN DER HULST DORiTH UGTVOET IRENE NIEUWENHUUSE CONNY SMITS ROZA VAN DER VEER PAUL DE VLIEGER 071-161427 Inbreker aangehouden en losgelaten hillegomDe politie van Delft heeft een 21-jarige inwoner van deze gemeente aangehouden voor onder meer een inbraak in een horeca-gelegenheid in Hillegom. De man. die inmiddels heeft bekend en is voorgeleid aan de officier van justitie, is we gens het cellentekort weer op vrije voeten gesteld. Pannen van dak gestolen hillegom De sporthal van de Marijkeschool in Hillegom is de afgelopen dagen ontdaan van 120 dakpannen. De politie, die nog getuigen zoekt, vermoedt dat een en ander het werk is ge weest van vandalen. De totale schade wordt geschat op duizend gulden. Stelende jongens gearresteerd sassenheim Twee 18-jarige jongens zijn gistermiddag op heter daad betrapt bij het stelen van enkele sloffen sigaretten uit de bar van sporthal de VVasbeek aan de Van Alkemadplaan in Sas senheim. De twee maken deel uit van een grotere groep jonge ren tussen 14 en 18 jaar oud die in kleinere groepjes hun slag sloegen in de sporthal. Vandaag hield de Sassenheimse politie nog een 17-jarige verdachte aan. Verwacht wordt dat in de loop van de dag meer arrestaties volgen. 'Het katholiek onderwijs in Noordwijk heeft toekomst'. Dat is het thema van de studiemid dag die leerkrachten en be stuursleden van de katholieke scholen in de badplaats vrijdag 15 mei houden. De bijeenkomst wordt georganiseerd ter gele genheid van het 25-jarig be staan van de Stichting Katholiek Onderwijs Noordwijk. De studiemiddag wordt ge houden in De Kuip in Noord wijk. Het thema wordt door twee sprekers toegelicht en uit gewerkt. Te gast zijn Tiny Tho massen, bisschoppelijk gedele geerde voor het katholiek on derwijs van het bisdom Rotter dam. en Cas Verbeek, mede werker van het katholiek peda gogisch centrum in Den Bosch. De studiemiddag wordt 's avonds gevolgd door een feest in Congrescentrum Leeuwen horst in Noordwijkerhout. Met leerkrachten, bestuursleden, oud-bestuursleden en leden van de medezeggenschapsraden en ouderverenigingen wordt daar het 25-jarig bestaan van de Noordwijkse stichting gevierd. Speciale eucharistievieringen ter gelegenheid van het jubile um zijn er in het weekeinde van 16 en lTrneï in de St. Jeroens- kerk. De leerlingen vieren in ju ni een dag feest. Niet alle historische panden op Katwijkse lijst ,,De gemeente Katwijk maakt een inventarisatie van mo numentale, karakteristieke en beeldbepalende panden en één van de alleroudste monumenten komt niet in het verhaal voor. Dat is op zijn minst vreemd." 'Monumen- tenkenner' L. Dubbelaar doelt op de dertiende eeuwse toren van de Hervormde Dorpskerk aan de Kerklaan die sinds de Napoleontische tijd in het bezit is van de ge meente Katwijk. missie haar werk goed heeft ge daan. dit is mijn visie als parti culier", haast Dubbelaar zich te zeggen. ,,Maar met name in Katwijk aan Zee is in de oorlog zoveel vernietigd en na die tijd hebben ingrijpende sanerings ronden er nog eens een schepje erbovenop gedaan. Het is nodig dat wat er nog staat in Katwijk, bewaard blijft voor het nage slacht." Een greep uit de aanvulling op de 'lijst van de gemeente' leert dat behalve de toren van de dorpskerk ook het Batz-orgel in de Gereformeerde Vredes- kerk (bouwjaar 1765) en het 18- de eeuwse voormalige hoofdal taar in de rooms-katholieke kerk op de lijst van monument- waardige panden en objecten hadden moeten staan. 'Ontbrekende' beeldbepalen de panden zijn volgens Dubbe laar onder andere net boezem gemaal Binnensluis en de even eens uit de jaren '50 stammen de School voor de Zeevisvaart. Meer nog dan de bouwstijl gaat het bij deze panden om de his- katwuk willeke heukoop De in Katwijk geboren Voor schotenaar maakte een aanvul ling op de gemeentelijke inven tarisatie naar zijn eigen maat staven. De toren van de Dorps kerk is volgens Dubbelaar na melijk niet het enige monument dat ontbreekt of niet klopt op de lijst. Sommige panden worden bijvoorbeeld genoemd onder het kopje 'karakteristiek' terwijl ze volgens Dubbelaar het predi kaat 'monumentaal' verdienen. Andere gebouwen of objecten komen helemaal niet op de lijst voor. Hoewel Dubbelaar mo menteel bezig is met een inven tarisatie van monumentale rooms-katholieke kerken, nam Dubbelaar 'even pauze' van dat karwei om zich te buigen over de Katwijkse lijst. Evenals de gemeentelijke mo numentencommissie maakte hij onderscheid tussen karakte ristieke, beeldbepalende en mo numentwaardige panden en objecten. „Begrijp me goed, ik vind dat de monumentencom- torische waarde ervan. „Derge lijke panden geven zoveel aan over het visserijverleden van Katwijk", geeft Dubbelaar als reden voor zijn indeling. Vol gens hem Idpen niét bescherm de panden het gevaar afgebro ken te worden. Die angst heeft hij bijvoorbeeld voor de gebou wen van de voormalige Leidse Duinwater Maatschapij in de omgeving van de watertoren bij de Cantineweg. „Dat is een in dustrieel monument. De water toren is beschermd maar die loodsen eromheen zijn als het ware vogelvrij." Dubbelaar pleit er dan ook voor om deze op de lijst van beeldbepalende pan den te zetten. Dubbelaar wil met zijn aan vulling op de lijst in eerste in stantie de aandacht vestigen op de volgens hem ontbrekende panden en objecten. Hij voelt zich als eenling niet zo zeer in de positie 'stappen' te onderne men maar wacht de eerste reac tie van het gemeentebestuur af. Wanneer niets wordt gedaan met zijn informatie, zegt hij wel te zullen proberen grotere orga nisaties achter zich te krijgen. „Ook de Rijksdienst voor de Monumentenzorg, de Bond Heemschut en het Cuypersge- nootschap hebben een afschrift van mijn lijst ontvangen. Het kan in ieder geval geen kwaad deze zaak bekendheid te ge- NOORDWUK» den haag/katwuk paul de vlieger Twee maanden onvoorwaarde lijke gevangenisstraf of 75 uur dienstverlening. Die straf kreeg een 19-jarige Katwijkse gisteren opgelegd vanwege haar aandeel in een aantal inbraken in haar woonplaats. Bij de vorig jaar ge pleegde diefstallen, onder ande re bij twee restaurants», maakte de Katwijkse een kleine 3000 gulden buit. Geld dat ze ge bruikte om heroïne van te ko pen. Het verslaafde meisje uit Kat wijk stond vier maanden gele den ook al eens in het beklaag denbankje bij politierechter Schipper. Toen werd de behan deling van de zaak op verzoek van advocaat Van der Plas aan gehouden om de Katwijkse een nieuwe kans te geven. Zij was toen juist aan het afkicken en had de relatie met haar vriend, met wie ze de inbraken pleegde, verbroken. Enkele maanden la ter zou worden bekeken of het de goede kant met het meisje opging. Eventueel zou dan in plaats van gevangenisstraf dienstverlening kunnen worden opgelegd. Officier van justitie Van Boet- selaar vond gisteren dat de Kat wijkse deze geboden kans niet had gegrepen en eiste vijf maanden onvoorwaardelijk. Het meisje vertelde namelijk dat zij haar pogingen om van de drugsverslaving af te komen in middels had opgegeven. En op de vraag waarom zijn geen con tact meer had met het Consul tatiebureau voor Alcohol en Drugs, antwoordde ze: „Die kunnen toch niks voor me doen. Alleen praten, maar daar schiet ik weinig mee op." „Maar wilt u dan zo verder gaan en staat u aan het begin van een mogelijk lange carrière als inbreker en drugsverslaafde? wilde rechter Schipper weten. Het meisje zei daar niet veel voor te voelen. Ze wilde daarom graag toch dienstverlening in plaats van een gevangenisstraf. En haar advocaat en een Kat wijkse jongerenwerker die zich bereid verklaarde het meisje daarin bij te staan, dachten er al net zo over. Schipper bleek er gevoelig voor. Hoewel hij aangaf de kans van slagen klein te achten als de Katwijkse elke morgen 'stoned als een garnaal' op haar werk zou verschijnen, durfde hij de stap aan. De leeftijd van de Kat wijkse en het feit dat ze nog een blanco strafblad had, spraken volgens de rechter in haar voor deel. „Want dienstverlening is er juist om mensen zoals u niet bij het eerste vergrijp in de ge vangenis te zetten met alle mo gelijke slechte invloeden van dien", aldus de rechter. Voor het aanleggen van groen voorzieningen, het graven van een waterpartij en de aanleg van voetpaden in de wijk Vinke veid trekt de gemeente Noord wijk ruim een half miljoen gul den uit. Al eerder werd in deze wijk voor een kleine miljoen gulden aan dergelijke zaken be steed. Binnenkort is het gedeel te van de wijk in de buurt van de Beeklaan aan de beurt. Ook het gedeelte van Vinkeveid dat 'Het Oor' wordt genoemd, kan op korte termijn worden afge werkt. L1SSERBROEK Een zestienja rig meisje uit Nieuw-Vennep is gisteravond gewond geraakt bij een val van haar fiets op het fietspad langs de Lisserweg. Ze liep daarbij enkele hevig bloed ende vleeswonden op, waarvoor ze zich in het Spaamezieken- huis in Heemstede moest laten behandelen. LISSE ROZA VAN DER VEER Jaap Kooy mag het niet op nieuw voor het zeggen krijgen in zijn Lissese tuincentrum. Dat is voor de CNV-dienstenbond onaanvaardbaar. De vakbond baseert zich daarbij op een pei ling onder het personeel waar van, volgens de bond, 85 pro cent niets voelt voor terugkomst van Kooy. Acties worden door bond niet uitgesloten om de te rugkeer van Kooy te verhinde ren. Bak reageert hiermee op het plan van W. Scherrenberg, directeur van het Utrechtse Tuincentrum Overvecht, om Jaap Kooy de kans te geven zijn inmiddels failliet verklaarde be drijf voort te zetten. Volgens Bak lijkt zoiets op een 'metho diek om Jaap Kooy van zijn cre diteuren te verlossen'. „Als cre diteur zou ik me aardig gepakt voelen als zoiets gebeurt en Jaap Kooy straks op de oude voet kan doorgaan. Maar ik kan mij niet voorstellen dat Scher renberg zich als een soort stro jongen voor Kooy laat gebrui ken." A. Scherrenberg. eveneens di recteur van het Utrechtse Tuin centrum, ontkent ten stelligste dat hier sprake is van een truc om Kooy van zijn schulden te ontdoen. „Daar laten wij echt onze naam niet voor gebrui- NOORDWUKERHOUT ROZA VAN DER VEER Het theaterprogramma in de to neelzaal De Schelft moet in 1993 worden beperkt. De ge meente Noordwijkerhout stelt in plaats van de gevraagde 26.000 gulden maar 18.000 gul den beschikbaar voor de thea tervoorstellingen. Eind 1991 is begonnen met theatervoorstellingen in het cul tureel centrum De Schelft. Ge kozen werd voor een theater programma met een licht ac cent op cabaret. Ook werden enkele klassieke concerten ge organiseerd. Daar werden overi gens de laagste bezoekersaan tallen genoteerd. Kwamen op cabaretvoorstellingen tussen de 100 en 250 bezoekers af. bij de klassieke concerten zaten ken." Wat er dan wel precies gaat gebeuren, wil hij echter nog niet uit de doeken doen. „De overname van het Lissese tuincentrum is nog niet defini tief. Dat moeten we eerst maar even afwachten." Scherrenberg wijst erop nog niet per definitie vaststaat dat Kooy weer de lei ding krijgt in het Lissese bedrijf. Bak van de dienstenbond vindt dat Kooy ook om andere redenen niet mag terugkeren in het Lissese centrum. Hij wijt het enige weken geleden uitgespro- slechts 60 geïnteresseerden in de zaal. De gemeente Noordwijker hout stelde aanvankelijk 7500 gulden subsidie voor de thea terprogramma's in 1991 be schikbaar. In 1992 kregen de initiatiefnemers 16.000 gulden tot hun beschikking. Achteraf blijkt dat daar nog eens 10.000 gulden bijgelegd moet worden door de gemeente, een over schrijding die is veroorzaakt door de aankoop van een vleu gel. De initiatiefnemers zijn in middels bezig met het voorbe reiden van het seizoen 1992/1993 Aan de gemeente is gevraagd het exploitatie-tekort van 26.00 gulden op de voor stellingen voor haar rekening te nemen. In februari /maart van 1993 moet worden bekeken of ken faillissement grotendeels aan de Lissenaar. Volgens Bak had Kooy al in het begin van dit jaar surséance van betaling moeten aanvragen. ,.\\i) In h ben daar meerdere keren op ge wezen. Maar Kooy heeft zich daar tegen verzet, hij heeft ale adviezen stelselmatig in de wind geslagen. Op een gegeven moment was de schuldenlast zo hoog en de situatie zo verslech terd, dat een faillissement niet te i'in11nli was )ok de aan koop van het Aalsmeerse bedrijf het verantwoord is met theater voorstellingen in De Schrift door te gaan J. Huybrechts, één van de ini tiatiefnemers. weet nog niet wat de consequenties zijn van de la gere subsidie. „We moeten kij ken naar de programmenng voor volgend jaar Misschien dat we daar nog iets mee kun nen doen. Huybrechts geeft wel aan dat geprobeerd gaat worden goedkopere klassieke muziekvoorstellingen te organi seren. „Dat is toch een zeer se lect publiek. Wc hebben nu een paar dure ensembles gehad maar kunnen ook gaan denken aan duo's of trio's." Volgens Huybrechts wordt de spoeling voor het organiseren van thca tcrvoorstcllingen steeds dunner. \<H.r<1wi|k IS beril «-r> Uillc gom. Het wordt dus steeds moeilijker.n noemt Bak onomwonden 'een forse miskoop'. „Kooy is een bijzonder eigenwijze man Hij luistert wel graag maar als de adviezen hern niet aanstaan, gaan ze in de prullenbak", aldus Bak Ook de overname-kandidaat A. Scherrenberg constateert dat er fouten zijn gemaakt bij het Üssesc tuincentrum. „Er zijn blunders begaan waardoor de zaak niet meer was ie redden. Dat kan niet alleen Kooy wor den verweten want hij had ac countants in dienst. Die hadden hun huiswerk beter moeten doen. Kooy heeft gewóón te veel vertrouwd op zijn mensen waardoor te laat is ingegrepen." De CNV-man Bak constateert verder dat Kooy een wisselvallig salarisbeleid heeft gevoerd „Sommige mensen hadden een buitenspong hoog salans." De Lissenaar bemoeide zich verder met te veel zaken „Mensen zijn voorts ook bang. bang dat als Kooy terugkomt de rekening wordt opgemaakt Schenen berg erkent dat Kooy te weinig delegeerde en sommige men sen te veel betaalde. ..Maar ik wil zeker niet zeggen d.it laap een slechte baas was. Er waren wel wat probleempjes maar die hadden met een gesprek opge lost kunnen worden. Het valt dus reuze mee." Nieuwe cellen in Valkenburg VAUtEMtURG» De gemeente Valkenburg krijgt er waarschijnlijk twrc nieuwe telefooncellen bij Daarmee komt het totaal aantal cellen op drie uit. De ene cd komt, ah het aan het college van burgemeester en wethouders ligt, vlak bij het toekomstige vt.k htwagenpar keertermn aan de Voorschoter weg/Torenvlietslaan De andere cel is gepland bij het Duinzicht /Joghtlaan. Het bleek onrendabel om een telefooncd op het vrachtwagen terrein te plaatsen, omdat hei niet voor iedereen vrij toegan kdijk is Hierdoor zou de ge meente vijftig procent van de kosten zelf moeten betalen Nu de cd langs de openbare weg komt te staan neemt de ITT alle kosten voor haar reke ning. Minder activiteiten in toneelzaal van De Schelft duin- en bollenstreek Leerlingen van de Kat- In het kader van 'adopteer een monument' wijkse Calvijnschool hebben gisteren tijdens de plechtigheden rondom de Dodenherden king de zorg voor het oorlogsmonument De Leeuw overgenomen van de Boorsmaschool. onderhoudt ieder jaar een andere school het monument ter nagedachtenis aan de gevalle nen in de Tweede Wereldoorlog. Het Beroe- pencollege Rijnmond nam gisteren de ge denksteen op de Joodse begraafplaats over van de Molenhof. Ook in alle andere ge meenten van de Duin- en Bollenstreek wer den gisteren herdenkingsbijeenkomsten ge houden. FOTO DICK HOGEWONING lisse» Verbaasd. Dat is Jaap Kooy over de kntiek van S. Bak van de CNV Dienstenbond. Volgens Kooy heeft hij Bak slechts één keer ontmoet op een vergadering. „En daar ging het niet over deze zaken." Kooy kan niet geloven dat meer dan 85 procent van het personeel weinig vertrouwen meer in hem heeft. „Ik vind dat pittig. Natuurlijk zijn er mensen die moeite hebben met het fail lissement. En we hebben een vervelende tijd achter de rug waar bij het allemaal steeds anders moest. Maar ik heb zoiets nooit gemerkt. Bovendien zijn sommige mensen meer dan twintig jaar in dienst en er was weinig verloor». Als het zo erg zou zijn. had ik toch nooit mensen kunnen houden?" Kooy wijst erop dat hij altijd bereid zou zijn geweest met Bak te praten. „Toen in Aalsmeer beslag werd gelegd, is de bond in geschakeld door één van de mensen uit Lisse. Hij heeft zich ver volgens bemoeid met het personeel en nooit met mij. Bak had ook kunnen komen praten." Volgens monumentenkenner L. Dubbelaar hoort de 13-de eeuwse toren van de Dorpskerk op de Katwijkse lijst FOTO DKK HOGlWONING

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 11