Frans Molenaar meester in kunst van 't weglaten Sterilisatie op retour, meer vraag naar euthanasie Eerst de stok, dan de knol Leven en wonen MAANDAG 4 MEI 1992 -23 WETEN WAARD parfum narcissen. Maar naast die lente heeft de geur ook iets exotisch door de specenjen. Daarmee is het parfum niet zo fns en lente achtig geworden als de naam doet vermoeden Van de geur is een parfum (7.5 ml) 145. een eau de-toilette-spray in drie maten waarvan de kleinste (30 ml) 45 kost en een body lotion (200 ml) 59.00 .V OS Off SM brengt een dag crème. die ook beschermt tegen ultraviolette straling met een beschermingsfactor van 15. De crème is er voor een gevoelige i normale huid. Prijs (50 ml) 18.75. 2t De puimslcenvoetscrub van de Boy Shop is een verkoelende gel oni de voeten te reinigen en te schuren. Zo heb je straks, als r sandaaltjes gedragen worden, mooie voeten De gel kan ook worden gebruikt om de e huid van knieën en elleho- (r ver/ai hten Pri|s I H - Met de HG 'douche en was bakspray' zijn tegelwerk, wasta- i douchebak in een han domdraai schoon. De spray is fosfaatvnj, de spuitflacon is na- vulbaar. Te koop bij drogist of dh/ -M.ik F'n|s l 9 9r, Drie druppels Drie druppels lifting anti fa tigue' per dag zijn voldoende om een vermoeid gezicht een opkikkert je te geven, belooft leanne Gatineau In de roze gel zi)n dieproze mini confettiach- tige deeltjes te onderscheiden. Het wondermiddel!BKMl <»p een gereinigde huid worden aangebracht: 's morgens vroeg, of 's avonds voordat men uit gaat Dan een tot twee minuten wachten voor het aanbrengen van de dagcrème. Goedkoop is da p| ni»! i i r> mm wmÊ% i gebruik is hij wel. Bodlijn Picasso 'brume hydratante p.irfi.it parfum»-erd water dal in fi|ne nevel wordt verstoven, heeft Pa loma Picasso haar badlijn Mon Corps uitgebreid tot negen arti kelen De deodorant bev at geen alcohol, is daardoor ook er schikt voor de gevoelige nu id en kan direct na ontharing even - s worden aangrbracht. Het lie haamswatertje (met hyacint, mimosa, engelwortel en mei roos). dat 85 (100 ml) kost. werkt zeer verfrissend. Jeans-Iegging De five-pocketjeans is ook als legging te koop Dat Is het werk van een Italiaanse beenmodefa- bnkant. die daarvoor geavan ceerde fotografische technirken benutte Importeur Theo Wes tervoorde in Huurio die de leg ging in Nederland introduceer de. kreeg laaiend enthousiaste reacties De consumenten ver koopprijs is 79.95. Zonnewijzer Nivea komt onder het motto 'gezond in de zon' met een zon newijzer een schuifVaan die aangeeft welke besc hermin»- far tor noodzakelijk is bij welk huidrypr en welk produkt daar bi| past Het nieuwste produkt van Nivea is de voc htrrguleren- de zonnemeik met bescher mingsfactor 20. TUIN Golfbewegingen in de zorg: Ook in de gezondheidszorg (breed gezien) zie je golfbewegingen: trends in 'behoeften'. Zo is sterilisatie duidelijk op haar retour, maar stijgt de vraag naar euthanasie sterk en wordt bij de huisarts vaker over aids ge praat. Deze ontwikkeling blijkt uit peilingen die huisartsen wekelijks bijhouden en die het Nederlands Instituut voor onderzoek van de Eerstelijnsgezondheidszorg (NIVEL) bundelt. De huisartsen die hun medewerking ver lenen bestrijken samen één procent van de bevolking. Meldingen over de gedragingen van 150.000 Nederlanders worden repre sentatief geacht voor dit doel. Het nieuwste verslag is dat van 1990 (recenter kan niet) en het gaat over sterilisatie, voorkoming van zwangerschap, aids. bloedonderzoek, euthanasie en borstonderzoek. Sterilisatie is als methode van geboorten- beperking duidelijk op zijn retour. Van de mannen tussen 22 en 31 jaar was niet meer dan 2,2 procent gestenliseerd. tegen 5.1 procent in 1981. Bij vrouwen was het aantal sterilisaties al eerder sterk afgenomen. De sterilisatie heeft in het midden van de jaren tachtig haar hoogtepunt beleefd: in 1986 was van 23 procent van de (echt)paren de man of vrouw behandeld. In 1990 was dat percentage tot 22,1 gedaald. Abortus Het aantal vrouwen dat ondanks toereikend geachte voorzieningen op het gebied van voorbehoedmiddelen zwanger wordt, lijkt wat minder te worden. Toch kwam dat de afgelopen jaren nog bij zes tot tien op de 10.000 vrouwen voor, vooral in de leeftijds categorie 30-34-jarigen. In dergelijke situa ties koos 55 procent van de vrouwen voor een abortus. Aids komt vaker ter sprake bij een bezoek aan de huisarts. Tussen 1988 en 1990 nam het aantal consulten over aids toe van 10 naar 16 per 10.000 inwoners. Voor 60 pro cent zijn het mannen die aids bij hun arts aankaarten. Voor zo ver daarbij een aids- test wordt aangevraagd, blijkt die bijna al tijd negatief. Het motief voor zo n test is doorgaans zogeheten risicovol contact. In andere Europese landen gaat het vaak om een (soms gebruikelijke) screening voor hel huwelijk. In vergelijking met veel collega's in ande re Europese landen blijken Nederlandse huisartsen redelijk terughoudend om te springen met het aanvragen van bloedon derzoek. Het percentage patiënten wier bloed is onderzocht, varieert van 5.1 in En geland tot 16,1 procent in Zwitserland. Ne derland zit met 6 procent duidelijk beneden het gemiddelde (7,7 procent). Kanker blijft het ziektebeeld waarbij eu thanasie het meest voorkomt en het aantal vragen aan de huisarts om euthanasie neemt nog steeds toe. De huisartsen die de peilingen verzorgden werden in 1990 ge confronteerd met 45 verzoeken. Steeds va ker wordt daarbij dan een euihanasiever- klanng gebruikt, één van de zorgvuldig heidseisen bij het verrichten van euthana sie. In de grote steden worden beduidend meer verzoeken gemeld dan op het (verste delijkte) platteland Landelijk gezien lijdt 80 procent van de euthanasiepatiënten aan kanker. Onder vrouwen tussen 50 en 54 jaar stijgt de vraag naar mammografie (borstonder zoek). In de afgelopen drie jaar nam het aantal verzoeken bij de huisarts met bijna 20 procent toe. Alleen al in 1990 was de stij ging zeven procent. Deze cijfers staan los van het reguliere bevolkingsonderzoek naar borstkanker dat vrouwen tussen de 50 en 70 jaar wordt aangeboden. Ontwerper opende 25 jaar geleden overnioedig couturehuis De kleurrijke dahlia's die in vrijwel geen en kele tuin ontbreken, behoren tot de al lochtonen onder onze planten. Ze komen van ver, ze verdragen geen vorst. Daarom halen we de knollen, als het goed is, elke herfst weer uit de grond om ze dan vorstvrij te laten overwinteren. Nu wordt het tijd om ze uit de winterslaap te halen, dat mag ook weer niet te vroeg. Dan is er kans dat de jonge spruiten die ze vormen bij de beruchte meinachtvorst bevriezen. Dus vanaf half april planten we ze in de tuin. Dahlia's houden van volle zon en de grootbloemige soorten moeten per se opgebonden worden omdat de stengels zacht en windgevoelig zijn. Als we de juiste plaats gevonden hebben, steken we eerst de stokken in de grond. Doen we dat na het planten dan is er kans op beschadiging van de knollen die dan kunnen gaan rot ten. Om dat te voorkomen controleren we de overwin teraars en ook de nieuw gekochte knollen nauwkeurig op beschadigde knollen. Deze worden verwijderd. Alle dahlia's, of ze nu groot of klein zijn, gaan zo diep in de grond dat er zeker tien centimeter boven de knollen komt te liggen. De onderlinge afstand is afhankelijk van de soort. Er zijn er die met 25 30 cm genoeg ruimte hebben, andere vragen om 80 90 cm. Behalve dahlia's planten we nu ook de fraai getekende Tigrida's die zo prachtig bloeien, mits we ze in de zon zetten. Onderlinge afstand is 10 cm en, net als bij dahlia's, gaat er nog eens 10 cm grond op de knol. Vorig jaar had ik zeer veel succes met een aantal bolle tjes van de Oxalis lasiopetela, een broertje van klavertje vier. Maar deze Oxalis heeft driedelige blaadjes en mooie roze bloemen die de hele zomer bloeien, ook in de halfschaduw, zelfs in de schaduw. Een gedeelte van de bolletjes heb ik in de grond gelaten, de rest heb ik binnen laten overwinteren. Nou. die buitenbolletjes zijn mooi bevroren, zelfs in deze zachte winter. Volgen de herfst gaat alles naar binnen, niet alleen de dahlia- knollen en de tijgertjes, ook de minuscuul kleine Oxa- lisbolletjes. Zo blijf je leren. LEZERSVRAAG Vogelmuur vormt een probleem voor mevrouw BRAAT V.D. HORST in HEEMSTEDE. Ze blijft maar wieden (zeer milieuvriendelijk dus) en het blijft maar terugko- Nu heeft mevrouw Braat een zogenaamd compostvat en de mogelijkheid bestaat dat daarin de temperatuur niet hoog genoeg wordt om de vele zaadjes van muur de kiemkracht te ontnemen. Ik heb een gigantische .composthoop en daarin wordt de temperatuur, naar ik aanneem hogef. Dus minder muur. Mevrouw Braat stelt voor om de muur een tijdje maar in de vuilniszak te doen. Dat is een goed idee. Nog beter: eet de muur op. (Stellaria, er zijn veel stelleria's: sterremuur, moe rasmuur, grasmuur, bosmuur) ze zijn alle eetbaar. Je kunt ze stoven, rauw eten, in soep en sla doen. De smaak is niet sterk, gewoon 'groen'. Misschien is dat de beste oplossing. Mevrouw HILHORST-VAN Dl ESSEN in HAARLEM tobt met haar stokrozen. Zij is helaas niet de enige. Sedert jaren blijkt een gros van de stokrozen aangetast te wor den door een schimmel die het blad rossig doet ver kleuren en de plant waardeloos maakt. Tot zo ver ver baast me de brief van mevrouw Hilhorst niet. Wel ver-, baasd ben ik over het feit dat ze op vele plaatsen, in Haarlem en in de Flevopolder, dezelfde aantasting krijgt. Zelf ben ik na jaren tobben heel toevallig aan een paar smetvrije exemplaren gekomen die gelukkig niet zoals gebruikelijk, tweejarig zijn maar overblijven. En nu de oplossing: probeer het nog eens. Zaai èn plant in ruim gekochte potaarde (dus niet in zelfgemaakte en besmette compost) en spuit de planten elke tien dagen met een vriendelijk schimmelwerend middel: 40 gram Eaardestaart (Equisetum) in 2 liter water een half uur oken. tweemaal 24 uur laten trekken. Zeven en aan vullen tot tien liter. Koel bewaard blijft dit spuitmiddel enige tijd bruikbaar. Natuurlijk kunt u ook om de paar weken een kleinere hoeveelheid maken. Paardestaart vindt men vooral op opgespoten land, in elk geval op arme gronden. Soms ook langs (niet bespoten) slootkanten. In milieuvrien delijke zaken is het gedroogd te koop, soms verpoe- derd. Dan kunt u met een kJeinere hoeveelheid per wa ter volstaan. Hoor ik nog of alle moeite geholpen heeft? Komt er bij u al tuinierend of wandelend in de natuur een vraag op? Greet Buchner zal proberen voor u het antwoord te vinden. De Vraag kunt u opsturen naar Damiate Dagbladen, Postbus 507, 2003 AP Haarlem La.v. de redactie LEVEN EN WONEN. Geometrische vormen voor Mole naar een onuitputtelijke bron van In spiratie. foto archief veel kunstobjecten zijn en te wei nig vrouwelijk. „Pure flauwekul vindt hij. „Mijn haute couture is gewoon niet voor iedereen be stemd. Ik heb zo'n zestig vaste cliënten en die vinden het wel mooi. Er wordt altijd over gezeurd dat ik zo consequent ben, maar hetzelfde concept blijkt nog steeds te werken. Chanel heeft ook altijd aan hetzelfde thema vastgehou den en kwam toch ook telkens met wat nieuws. Mijn kleding is herkenbaar en de cliënt vindt het prettig wanneer je kunt zien dat ze een Molenaar draagt." Wie is nu precies die cliënt? „Mensen die zijn zoals ik. Mensen met topfuncties, die veel reizen, weinig tijd hebben en er graag goed uitzien. Nuchtere, moderne, intellectuele vrouwen, die aan een paar praktische, mooi gemaakte kledingstukken van goede kwali teit genoeg hebben." T roetelkind De haute couture is duidelijk zijn troetelkind. Toch ontwerpt Frans Molenaar met evenveel plezier al sinds 1968 confectiekJeding voor mannen (momentel voor Van Kol- lum in Amsterdam) en sinds veer tien jaar bedrijfskleding voor KLM-ldeding EHCO in Haaksber gen. Van Haagse vuilnismannen tot Transavia-stewardessen, van verhuizers in Duitsland tot perso neelsleden van Fokker stak hij in het nieuw. Op dit moment wordt Molenaars kleding voor het win kelpersoneel van Albert Heijn ge test. „Men denkt vaak dat ik dat doe voor het geld. maar dat is niet zo. Ik vind het juist leuk om bin nen streng afgebakende grenzen kleding te ontwerpen die èn prak tisch is èn aantrekkelijk". Japan Naarmate zijn ster rees, groeide ook het Molenaar concern. Op het ogenblik omvat het een boutique en een haute-couture-salon in Amsterdam, een zelfstandige win kel in Tokyo en twintig Frans Mo lenaar-corners in vooraanstaande warenhuizen in Japan. Twaalf vas te medewerkers en een groep free lancers werken aan de halfjaarlijk se collecties. Zoals het een coutu rier van naam betaamt heeft hij ook een geurlijn ontwikkeld: O.N.13, genoemd naar het adres van zijn huidige salon aan de Oranje Nassaulaan 13. Het gaat Frans Molenaar duide lijk voor de wind. Al dat succes wil lui trouwem niet mot /Jch alleen houden Als eerste ontwerper in ons land bood hij een jong talent. Vinoodh Matadin. de gelr-genheid om onder de merknaam Vinoodh Matadin/Frans Molenaar een con- fectiecollectie te ontwerpen „Het barst in Nederland van het jonge Frans Molenaar „Mijn kleding Is herkenbaar en de dient vindt het prettig wanneer je kunt zien dat ze een Molenaar draagt foto ceo talent. Maar vaak moeten ze bid- d. ri OB sun ken om wat aandac ht te krijgen. Teekens heeft mij des tijds de kans gegeven om me te ontplooien en nu wil ik anderen ook zo'n kans geven Met de presentatie van de con- fectiecoUectie van Matadin in Am sterdam. werd de vienng van het zilveren jubileum van Molenaar ingeluid Matadins ontwerpen veel zwarte leggings van lakstof. zwarte ia ponnen met drukknopen en sluike, satijnen avondcTeaties met draperieën werden in de show heizij gecombineerd, hetzij afgewisseld met creaties van Mo lenaar uit de afgelopen 25 laar. Door deze opnieuw en geheel an no 1992 te stylen werd duidelijk bewezen dat Molenaars ontwer nog altiid niet aan actualiteit ben ingeboet Het jubileum staat ook centraal op een retrospectieve fototen toonstelling ondeT de titel 'Frans Molenaar. 25 jaar couture" en een expositie van mimtdi|kr installaties rond hei thema mode van Hans Klasema in museum f odor in Am sterdam. De exposities duren tot en met 10 mei Avondpak in zijden crêpe uit de wintercollectie 1986-1987. foto archief Hij herinnert het zich nog als de dag van gisteren. „De zenu wen gierden door mijn botten. Om drie uur zou de opening zijn. Om tien voor drie moesten we de stoffeerders nog van de trap plukken. Er was plaats voor hooguit honderd mensen en er kwamen er wel tweehonderd. En toen brak ook nog de leuning van de trap... Als ik voor die tijd had geweten wat ik nu allemaal weet, was ik er misschien niet aan begonnen..." Frans Molenaar is nog maar 25 jaar oud als hij op 25 april 1967 in de chique Amsterdamse Van Baerlestraat zijn eigen couture huis opent. Molenaar ontkent niet dat een flinke dosis jeugdige over moed destijds een rol heeft ge speeld. Maar wie hem kent weet dat het hem nooit aan zelfvertrou wen heeft ontbroken. Dat hij juist dank zij dit geloof in eigen kunnen al op jonge leeftijd een reputatie in de mode had opgebouwd. Het was immers niemand min der dan Gérard Pipart, hoofdont werper van het Parijse huis Nina Ricci, die zo onder de indruk raak te van zijn voortvarendheid en zelfverzekerdheid, dat hij Mole naar in 1964 als assistent-ontwer per aanstelde. Maar ook voor die tijd had Molenaar zijn sporen in de Parijse mode al verdiend. Na zijn opleiding (1954-1956) aan de Technische School voor Mode en Kleding in Amsterdam en de Rundschau-cursus in München- Gladbach, volgde hij in 1958 een stage bij Charles Montaigne, was hij van '59 tot '63 freelance ont werper in Parijs en werkje hij in '63 bij Guy Laroche. Hoewel Molenaar bij Nina Ricci het ene succes na het andere boekte, besloot hij toch naar zijn geboorteland terug te keren en de kans te grijpen die Eymert Teek ens (van de slagerijen) hem bood. Teekens financierde de 'salon' aan de Van Baerlestraat, die door ar chitect Cees Dam, een vrienck van Molenaar, werd ontworpen. Architectonisch De eerste jaren waren verre van gemakkelijk, maar opnieuw was het zijn standvastigheid die Mole- Jas en cape in pig-skln uit de zomer collectie van 1981foto archief naar na verloop van tijd het be oogde succes opleverde. Molenaar bleef trouw aan zijn eigen stijl, aan de voor hem zo typerende archi tectonische belijning, gebaseerd op geometrische vormen. Conse quent 'bouwt' hij ook nu nog al zijn ontwerpen op uit driehoeken, vierkanten, rechthoeken en cir kels. „Die vormen blijven me inspire ren. Ik vind ze mooi. Door de val ling van de stof zit er Schwung in. De stof spreekt dan voor zichzelf. Ik werk ook het liefst met effen materialen. Als ik in een gedessi neerde stof een naadje moet ma ken... daar krijg ik helemaal de ze nuwen van", aldus Molenaar die zijn eigen stijl het liefst omschrijft als „de kunst van het weglaten". Hoewel hij algemeen wordt er kend als één van Neerlands top ontwerpers, luidt de kritiek aan Molenaars adres vaak dat zijn ont werpen te geconstrueerd zijn, te

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 23