Kohl wil scheurtjes coalitie weer lijmen 'Dit is geen dag om feest te vieren' Buitenland Turkije trekt 2 miljard uit voor Kaukasus-republieken Indiase universiteit dicht na rel om 'Duivelsverzen' Sierra Leone was rijp voor coup Dode bij strijd in Soweto Extreem-rechts actief op Dag van de Arbeid Chirac uit protest te water ZATERDAG 2 ME11992 Japanse ambtenaren gaan korter werken Tokyo» Japanse overheidsambtenaren hebben vanaf vandaag een vijfdaagse werkweek, die eigenlijk in juni had moeten begin nen. Premier Miyazawa vond het echter een goed idee haar te laten samenvallen met "de Gouden Week', een periode van ze ven dagen die op 29 april begint en waarin vier nationale feest dagen vallen. Vier doden bij lawine Zwitserland chur Vier mensen zijn gisteren omgekomen toen een bus en enkele auto's bij de Fluelapas in het Zwitserse Graubünden door een lawine werden bedolven. De bus werd door de sa meegesleurd en stortte van een helling. De bu? herkomst nog niet duidelijk is, was van Engadin op weg naar Davos. Sporen kleine dinosauriërs in Spanje madrjd In het Spaanse Rioja zijn onlangs twaalf afdrukken ge vonden van kleine gevleugelde en van veren voorziene dino sauriërs. Tot nu toe waren dergelijke sporen uitsluitend ontdekt in Mongolië en China. De afdrukken zijn 120 miljoen jaar oud en werden gevonden in kleiachtige grond, waar ook sporen van de klassieke dinosauriërs en schiiupadden zijn ontdekt. Turkse leger weer slaags met Kurden diyarbakir Bij gevechten tussen het regeringsleger en kurdi- sche verzetsstrijders in het zuidoosten van Turkije zijn zes solda ten en tien kurden omgekomen. Dat heeft het Turkse persbu reau Anatolia gisteren gemeld. Israël test anti-raketraket Jeruzalem Het Israëlische leger heeft gisteren met succes een test uitgevoerd met de Barak-afweerraket, die vanaf een schip wordt afgevuurd. Israël begon tien jaar geleden met de ontwik keling van de anti-raketraket. De Barak Hebreeuws voor blik sem zal nu onderdeel gaan uitmaken van de Israëlische mari ne-uitrusting. Myanmar laat weer gevangenen vrij Rangoon De junta van Myanmar (het voormalige Burma) heeft gisteren opnieuw politieke gevangenen in vrijheid gesteld. On der hen zeven leden van de grootste oppositie-partij de Nationa le Unie voor Democratie. 'FDP heeft volledig onnodig theater gemaakt' De Duitse kanselier Helmut Kohl heeft gisteren uitge haald naar coalitiepartner FDP. „De partij heeft door de discussies over de opvolging van Hans-Dietrich Gen- scher. de coalitie en niet in de laatste plaats mijzelf ge schaad. Ze heeft volledig onnodig theater gemaakt." BONN DPA/AFP Maar voor kohl is de zaak nu af gesloten. De coalitie moet zich nu weer gaan bezighouden met het oplossen van de hoofdpro blemen. de ziektekostenverze kering. verlaging van de inflatie en de rente voor kapitaalinves teringen. aldus kohl De positie van kohl is in de af gelopen tijd zo verzwakt dat zijn coalitie voor het eerst sinds de Duitse eenwording geen meer derheid meer zou krijgen als er nu verkiezingen zouden zijn. In het voormalige Oost-Duitsland is men verbitterd over de hoge werkloosheid, die een gevolg is van de abrupte overgang naar een markteconomie, en in het westen van het land weigeren de Duitsers op te draaien voor de kosten van de wederopbouw van het oosten. Dit laatste is de hoofdoorzaak van de massale stakingen in de overheidssector. De bonden zijn van mening dat de rijzende kosten -van de eenwording niet uitsluitend op de werknemers moeten worden afgewenteld, maar dat de be drijven meer moeten investeren in het (Kisten. De bond van overheidspersoneel, de OTV. heeft gedreigd de stakingen mandag te zullen opvoeren. kohl heeft de leider van de sociaaldemocratische opposi tiepartij SPD. Björn Engholm. uitgenodigd voor een onder houd om alle problemen door te nemen die Duitsland op het ogenblik heeft. Het gesprek zal op 8 mei plaatsvinden. Engholm heeft laten weten de uitnodiging te accepteren op voorwaarde dat kohl hem eerst een ..realistisch overzicht geeft van de financiële situatie van Duitsland" en in het bijzonder van wat „de wederopbouw van het oosten gaat kosten en hoe Ing da nai halting pM duren". Engholm verwierp het idee van een grote coalitie van CDU/CSU met de SPD Volgt m hem zijn nieuwe verkiezingen de enige oplossing als de rege ring de problemen niet blijkt aan ie kunnen. Ben inrii wn da «we ding. die honderden miljarden mark kost. is ook een groeiende stroom van asielzoekers uit Oost I uropa Het CDU wil de grondwet wijzigen voornamelijk om het asielrecht aan te passen Daarvoor heeft het echter niet alleen de steun nodig van de FDP, maar ook van de SDP. Voor een grondwetswijzing is namelijk een tweederde meer derheid nodig In de Indiase hoofdstad New Delhi hebben studenten giste ren de sluiting van hun univer siteit voor onbepaalde tijd afge dwongen nadat een van hun hoogleraren het had opgeno men voor de Britse auteur Sal man Rushdie. Irans geestelijke leider ayatollah Khomeiny kon digde in 1989 een doodvonnis af tegen diens „godslasterlijke" boek De Duivelsverzen. De islamitische studenten van de Jamia Millia Islamia-uni- versiteit hebben het gemunt op 'Israël bood miljoenen voor gijzelaars' de hoogleraar geschiedenis Mushirul Hasan. Deze pleitte er vorige week voor het sinds 1989 geldende verbod op het boek op te heffen, omdat „eenieder het recht heeft gehoord en gelezen te worden". De studenten staken kanto ren van de universiteit in brand en sloegen docenten in elkaar die Hasan zouden steunen. Daarop sloot vice-rector Bashi- ruddin Ahmed de universiteit voor onbepaalde tijd. De stu denten eisen dat premier Narashima Rao de omstreden professor ontslaat. Turkije zal de ex-Sovjetrepu blieken Turkmenistan. Oezbe kistan. Kirgizstan en Kazachstan twee miljard dollar een leningen verstrekken. De Turkse premier Demirel. die gisteren in lurk menistan aankwam, hoopt pre sident Niyazov warm te krijgen voor een Turkse top die dit na jaar in Istanbul zal worden ge houden. De kredieten zijn be doeld voor de import van Turk se consumptiegoederen, levens middelen en bouwprodukten. Demirel zal naar verwachting in Turkmenistan akkoorden te kenen op het gebied van weg transport. civiele luchtvaart, be scherming van investeringen, radio en televisie en hulp voor kleine en middelgrote onderne mingen. Hij hoopt ook op Turk meense bijval voor het plan om een ontwikkelingsbank voor de kaukasus op te richten IX'mirel zou graag zien dat de Turkse top zich ontwikkeld tot een vast overlegorgaan waarin de landen hun standpunten kunnen coördineren om in in ternationale instellingen voort aan gezamenlijk te gaan optre den. Turkmenistan telt 3.8 miljoen inwoners. Het is de armste re publiek van de ex-Sovjetunie, ondanks natuurlijke rijkdom men in de vorm van olie en gas. Demirel was eerder in Oezbe kistan. Kirgiz.stan en Kazach stan. waar hij het ruimtevaart - centrum van Baikonur bezocht en van president Nazarbajev het aanbod kreeg om vanuit NAIROBI FRANS V De Israëlische regering heeft zonder resultaat miljoenen ge boden voor de vrijlating van haar in Libanon vermiste mili tairen. Dat heeft het Israëlische dagblad Yedioth Ahronoth giste ren gemeld De krant citeerde een rege ringsfunctionaris die reageerde op verwijten van de familie van de vermiste piloot Ron Arad. die in 1986 tijdens een missie bo ven Libanon werd neergescho- Bepaalde zaken zijn bekend, zoals geheime contacten in de afgelopen paar jaar, waarover het beter is te zwijgen", aldus de man. „Het leger en het on- derhandelingstcam hebben al het mogelijke gedaan om Ron Arad en al de andere vermiste militairen thuis te krijgen. Een hoop geld, miljoenen dollars, werd aan verschillende bemid delaars geboden, om een ruil van gevangenen tegen gijzelaars ie bewerkstelligen." Israël wil informatie over Arad en drie andere militairen, die sinds een tankslag in 1982 worden vermist. Daarnaast wil de regering dat de lijken van twee militairen, wiens dood is bevestigd, worden vrijgegeven. correspondent De economische crisis, toenemende onvrede on der de bevolking en een niet te winnen grensoor- log met Liberiaanse rebellen was voor het Sierra- leoonse leger voldoende om het regime van Jo seph Momoh ten val te brengen. Ook voor Mo- moh zelf moet de staatsgreep geen verrassing zijn geweest. Toen hij enkele jaren geleden een coup poging wist te overleven, verklaarde hij namelijk: „Dat kun je verwachten in een land waar de eco nomie zwaar in de problemen verkeert. In eerste instantie waren de frontsoldaten, die het aan de Liberiaanse grens moeten opnemen tegen rebellen van Charles Taylor, naar de hoofd stad Freetown gekomen om te klagen over de abominabele omstandigheden aan het front, over het gebrek aan voedsel, soldij en munitie. Het gemak waarmee zij het presidentiële paleis konden binnenvallen en de enorme bijval die ze van andere legereenheden kregen, deed hen al spoedig besluiten het niet bij een protestactie te laten maar er een echte coup van te maken. En Zo heeft de vanuit Liberia gelanceerde gewa pende opstand Momoh dan toch de kop gekost, zij het op een wat andere manier dan de vele bui tenlandse waarnemers hadden verwacht. De inval in het zuidelijke Kailahun-district be gin vorig jaar werd aanvankelijk gebagatelliseerd door president Momoh. Onterecht zo bleek later. De incidenten in het grensgebied liepen al snel uit op heuse militaire aanvallen die zich tot diep in het binnenland uitbreidden en honderden bur ger- en militaire slachtoffers hebben geëist. Char les Taylor had een rekening te vereffenen met Sierra Leone, dat door troepen te sturen naar de Westafrikaanse vredesmacht in Liberia (Ecomog) zijn plannen om de macht te grijpen had ge dwarsboomd. Bovendien beschuldigde Taylor Momoh ervan steun te verlenen aan Ulimo. een uit aanhangers van de vermoorde president Doe bestaande rebellenbeweging die Taylor's Patriot tisch Front wil vernietigen. Momoh's presidentschap was goed begonnen. Maar zijn populariteit verdween echter al snel als sneeuw voor de zon toen het met de economie steeds verder bergafwaarts ging. Sierra Leone is op het eerste gezicht een rijk land. Het grootste deel van de verdienste verdwijnt echter in een cir cuit van smokkelaars. Voor het onderwijs, de ge zondheidszorg en infrastructuur viel er derhalve weinig te profiteren. Bovendien nam de corruptie hand over hand toe, stegen de prijzen van het voedsel razendsnel evenals het aantal werklozen. Het democratiseringsproces lag tot woensdag aardig op koers met verkiezingen die voor no vember waren aangekondigd. Het is nu maar af wachten of de nieuwe machthebbers hier enige boodschap aan hebben en zij zich houden aan hun mooie beloften: invoering van een echt de mocratisch pluriform bestel en terugkeer van de militairen naar de kazernes. Johannesburg De Zuidafrikaanse politie heeft gisteren op omstanders geschoten en traangas ingezet om gevechten in het zwarte woonoord Soweto te beëindigen. Daarbij kwam een man om het leven. Volgens be woners uit het woonoord was een groep arbeiders uit een pension begonnen met vechten. De meeste arbei ders die in de pensions verblijven, zijn Zulu's en aanhangers van de Inkatha-beweging. foto in Van den Broek begin juni naar Zuid-Afrika guimaraes gpd Minister Van den Broek (bui tenlandse zaken) gaat op 7 juni naar Zuid-Afrika, als lid van de zogenaamde EG-troika, samen met zijn Britse en Portugese collega's, Hurd en De E>eus Pin- heiro. Dat hebben de ministers van buitenlandse zaken van de twaalf gisteren in het Portugese Guimaraes afgesproken. Na het referendum over de toekomst van Zuid Afrika was al besloten dat de EG een missie naar dat land zou uitvaardigen. Alleen moest de datum nog worden vastgesteld. De Dag van de Arbeid, van oor sprong een socialistische feest dag. is in Berlijn en Parijs uitge lopen op demonstraties van ex treem-rechts. De Berlijnse poli tie moest met de wapenstok en waterkanonnen ingrijpen toen linkse demonstranten neo-na- zi's aanvielen. In Parijs gingen 6000 aanhangers van Le Pens Front National de straat op. De ze optocht verliep zonder inci denten. In de Zweedse hoofdstad Stockholm hielden ongeveer 20.000 mensen een betoging te gen de toenemende werkloos heid en bezuinigingen. Ook hier hield een kleine groep rechtse skinheads een mars tegen bui tenlanders. Een aantal Oosteuropese lan den vierde de Dag van de Ar beid met grote protestbijeen- komsten. In Bulgarije. Tsjecho- Slowakije, Hongarije en Polen demonstreerden tienduizenden mensen tegen de stijgende kos ten voor levensonderhoud en de daling in levensstandaard sinds de val van het communis me. In Roemenië werden geen parades of feestelijke optochten gehouden. Wel kregen de mees te mensen een vrije dag. Het communistische Cuba vierde 1 mei met een massale demonstratie en de gebruikelij ke urenlange toespraak van Fidel Castro. Voor de arbei ders in China werden geen gro te manifestaties gehouden. I>e autoriteiten riepen hen wel op de economische hervormings campagne van Deng Xiao Ping correspondent „Dit is geen dag om feest te vieren." De be jaarde communist wijst woedend naar het podium op het Rode Plein. Daar schettert Amerikaanse jazz uit torenhoge luidspre kers. „Het imperialisme kraait victorie. De gewone man moet lijden", schreeuwt hij. De frustraties vallen af te lezen van de ge zichten van de communistische betogers die op 1 mei. hun dag. even mogen buurten op hun plein, het Rode Plein De Sovjetunie en het socialisme zijn hen al ontvallen, nu moeten ze toezien dat de Dag van de Ar beid is omgedoopt in Dag van de l^nte en de Arbeid. Nog schandelijker voor hen is dat l,emhs 18 bij 12 meter grote portret, dat hij communistische vieringen werd beves tigd aan de gevel van het Ihstonsch Muse um. heeft moeten wijken voor imperialist! sche propaganda. Voor 150.000 dollar heeft de Amerikaanse organisatie Freedom Forum deze heilige plek opgekocht. Freedom works' (Vrijheid werkt), staat er in reusachtige letters En de Russische vertaling is ook zeer duidelijk te lezen Vorig jaar organiseerden de communisti sche vakbonden de 1 meiviering. Sovjet president Gorbatsjov stond toen op het dak van het Lenin-mausoleum en zag het prole tariaat aan zich voorbijtrekken. Voor de hooguit tienduizend betogers is het nauwe lijks te vatten. De Sovjetunie is niet meer. de communistische partij is officieel ver bannen en voormalig partijleider Gor batsjov spekt als staatsman in ruste met op tredens in het buitenland do bankrekening van zijn stichting. De 1 mei viering is gedepolitiseerd, zegt 'regisseur' Leonid Smolnv vanaf het podi um als de communisten hun rode vlaggen hebben opgeborgrn Smolny organiseerde voor het Moskouse stadsbestuur een histo risch spektakel'. Aclours in tsaristische uni formen. zangrrs en dansers, downs en acrobaten, het valt allemaal te bewonderen aan de voet van Lenins mausoleum. De eer ste met politieke viering van de Eerste Mei is veiligheidshalve opgedragen aan het kind. Duizenden weeskinderen zijn uit alle dl l» n win Rusland naai Moskou gehaald en mogen zich aan het vertier vergapen. Bleke bekjes die verwonderd genieten van een dagje uit in do grote stad. Misschien kan hel Spaans verieersbu reau iets voor hen doen. Want ook de Spaanse VVV heeft een reclame plekje op het Rode Plein gekocht '(»a met vakantie Wm él .marisfhc I ilandrn 323 dagen zon per jaar wappert een reclamedork voor hel warenhuis »oem in de druilerige regen 's Avonds is er voor de oudere jeugd disco op het nabijgelegen Mancgeplctn Het wordt carnaval roept Smolny Maar echt uit hun hol gaan de duizenden die naar het centrum trekken niet Het is rvrn wennen, zo n spontaan feest. Er wordt tus sen de bedrijven door veel rn heftig gedis cussieerd. maar incidenten blijven uit Baikonur Turkse satellieten te lanceren. De Centraalaziatische repu blieken zijn niet echt te dcfinië ren als islamitisch, omdat een deel van de bevolking niet gelo vig is en geen enkele regering islamitist h is Evenmin zijn de ze republieken volledig „et msch-lurks" of „Turkstalig" Maar de lurkse regenng doel voortdurend een beroep op hts torische en culturele handen (die in 1918 bijna volledig wei den bevroren) en op de islam ais bindende factor Turkije wil vooral een afzetmarkt voor haar produkten creëren en bondnc noten voor haar buitenlandse pdMÉ mnm inUi wfl <*4 voorkomen dat bijvoorbeeld Turkmenistan zich voor samen - werking tot het aangrenzende Iran wendt. EG ziet af van sancties tegen Servië cuimahab hans pt wtuun CORRESPOND! NT IG De EG ziet voorlopig af van sancties tegen Servië en heeft ook de erkenning van de door Servië en Montenegro uitgeroc pen nieuwe Federale Republiek Joegoslavië opgeschort De twaalf zien van sancties af om dat men de Serviërs niet volle dig wil isoleren, uit angst dat dan met hen helemaal niet meer valt te praten De EG-mi nisters van buitenlandse zaken zijn dit weekeinde in bet Por tugese Guimares bijeen. Groot-Brittannië en Frankrijk hebben voorgesteld om tr pro beren via de VN-Veiligbeidsraad maatregelen tegen Servië te no men. ï)e VS hebben een lijst met mogelijke sancties op» steld. zoals een olie- en lucht vaartembargo. uitstoting uil de N n dt CVS Confarentk voor Veiligheid en Samen wei king in Europa), en bet verbre ken van de diplomatieke be trekkingen Maar de meeste EG- landen vinden dat nu te vtt gaan Dal zou immers een eind maken aan de EG-vredesconfe rentte over loegoslavië. hei cm gr forum waar de stnjdende jiartijcn nog met elkaar in ge spreli zijn. De Portugese minister De Deus Pinheiro. de huidigr EG- voorzitter, zei na een ms langs alle Joegoslavische republieken «lat het met mogrli|k ts een schuldige aan te wijzen voor het grwrld in Bosnië. Alk* partijen (Serviër*, moslims en krontrn) dragen er hun steentje aan bij. ook al is men het erover eens dat vooral het door Servië gr steunde federale leger een du bieuze rol speelt De CVSF heeft het loegoslavi sche legrr gisteren opgrroeprn Bosnië onmiddellijk i«- vertalen. Vijftig lidstaten stemden voor de resolutie, waarin dr agressie tegrn Bosnië I lercegrmna fel werd veroordeeld parus Franse milieu-activisten hebben gisteren actie gevoerd tegen de vervuiling van de Seine. Zij deden dat door ballonnen in het water te gooien die de Parijse burgemeester Chirac voorstellen. Chirac heeft de Parijzenaars namelijk beloofd dat er in 1994 weer in de Seine kan worden gezwommen. foto fpa

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 7