Tijd haalt RMS-leider Manusama in Nationaal Noodnet laat te wensen over 'Alle mensen zijn verantwoordelijk voor democratie' Binnenland Open huis in Tweede Kamer ZATERDAG 2 ME11992 MM«U GPO OwW"i Opvolgers Molukse president in ballingschap te oud of te omstreden groningen w. van hamersvelt Na afloop van de jaarlijkse her denking van de proclamatie van de RMS, de republiek der Zuid- Molukken, stond vorige week zaterdag een kleine oude man het NOS-Joumaal te woord in de inmiddels verlaten Haagse Houtrusthallen. Getekend door zijn jaren, maar ook door de wrede loop der geschiedenis. President Manusama van de Molukse regering in balling schap is een aantal keren kort na elkaar flink ziek geweest. Zal hier volgend jaar eindelijk een nieuwe man staan, wil het Jour naal weten. „Ik hoop het", luidt het antwoord. Een vermoeide schim van een glimlach doet het gezicht even oplichten. In Molukse kring wordt al een aantal jaren gespeculeerd over de opvolging van de 81-jarige Manusama. Hij had vorige week zijn opvolger willen installeren tijdens de 42ste verjaardag van de proclamatie, maar het heeft niet zo mogen zijn. Een nieuwe breed gedragen leider is er niet. In de achterliggende jaren is geen gezaghebbende figuur op gestaan die door het gros van de Molukse gemeenschap als van zelfsprekende nieuwe voorman wordt geaccepteerd. Dat ligt niet alleen aan de eventuele kandidaten, maar evenzeer aan de erosie waaraan het Molukse ideaal in de achter liggende jaren onderhevig is ge weest. Velen binnen de Molukse gemeenschap hebben zich afge keerd van de oude strakke ge zagsstructuren, van de over heersende rol van de in veler ogen versteende en autoritair geleide Badan Persatuon, de be langenorganisatie die kan wor den beschouwd als het parle ment achter de regering-Ma- nusama. De Badan Persatuan is de spreekbuis op landelijk poli tiek'niveau, maar voor veel jon gere Molukkers heeft die club onder leiding van de Asser pre dikant ds. S. Metiary, haar bete kenis verloren. Handicaps Er is een handjevol mogelijke kandidaten voor de opvolging van Manusama, maar aan allen kleven een of meer handicaps. Ze zijn te oud. te omstreden of te vernieuwend in de ogen van de man die nu nog de touwtjes in handen heeft. Er zijn ook ge ruchten dat Manusama nog he lemaal niet van plan is het bijl tje er bij neer te gooien. De tijd lijkt de president zo wel letterlijk als figuurlijk echter in te halen. Met het verstrijken van de jaren boet de betekenis van de regering in ballingschap en haar president voor veel jon gere Molukkers aan waarde in. Die hard groeiende groep van jongeren die in Nederland zijn geboren, heeft aan het oor spronkelijke RMS-ideaal, het streven naar de eigen onafhan kelijke staat, nauwelijks nog een boodschap. De RMS staat niet langer voor die eigen republiek, maar voor de eigen identiteit, voor het gevoel Molukker te zijn en dat kan ook binnen de Ne derlandse samenleving worden beleefd. Dat Manusama nog niet is opgevolgd, heeft wellicht te ma ken met zijn afwijkende voorge- Slagter nieuwe voorzitter van WUV Amsterdam De bekende Amsterdamse persrechter mr. S. Slagter (67) is de nieuwe voorzitter van de raadkamer Wet Uitkeringen Vervolgingsslachtoffers '40-'45. Slagter wordt per 1 september dit jaar eervol ontslagen als vice-president van de Amsterdamse rechtbank. Hij blijft er wel als plaatsvervanger aan verbonden. Slagter volgt dr. A.J. van der Leeuw op. De raadkamer adviseert over de uitkering aan oorlogsslachtoffers. Gratis manicure voor prostituées Amsterdam Evangelische jongeren in Amsterdam bezoeken de laatste tijd geregeld de Wallen om prostituées een gratis schoon heidsbehandeling aan te bieden. Tijdens hun bezoek hopen zij met hen in gesprek te komen over het geloof. De groep van 'Jeugd met een Opdracht' staat onder leiding van Alys Blakeley, een Amerikaanse manicure die haar praktijk opgaf om evangeli satie te gaan bedrijven. De jongeren bezoeken de prostituee met z'n tweeën: de een zorgt voor de wimpers en de nagels, de ander voor het gesprek en eventueel het gebed. Meningsuiting centraal op 4 en 5 mei Wie moet president Manusama (staand) van de RMS-regering in ballingschap opvolgen? De Molukse gemeenschap komt er niet uü foto w ANffo *oe eoGAinn schiedenis in vergelijking met het volk waaraan hij leiding geeft. Zo was hij in 1950 op Am- bon persoonlijk betrokken bij de proclamatie van de RMS, de zelfstandige republiek der Zuid- Molukken, die rebelleerde tegen het centrale gezag van de piep jonge republiek Indonesië. Manusama was minister in de regering van dr.Chris Soumokil, de eerste president van de RMS. In diezelfde periode werd op la va het Koninklijk Nederlands- Indisch Leger ontmanteld. Deze Zuidmolukse militairen die aan de kant van Nederland tegen het latere zelfstandige Indone sië hadden gevochten, werden in 1951 naar Nederland ge bracht. Tijdelijk, zoals het toen Heette, maar de geschiedenis heeft anders geleerd Ongeveer 12.500 militairen met hun ge zinnen kwamen begin 1951 in Nederland aan. Dwars tegen al le eerdere beloften van de rege ring in werden ze nog op de boot ontslagen. Een klap die ongenadig hard aankwam en de basis heeft gelegd voor het nog altijd niet weggesleten wantrou wen jegens de Nederlandse overheid. In bloed gesmoord Hoewel op een enkeling na de eerste generatie Moluldcers in Nederland niet zelf bij het uit roepen van de RMS betrokken Is geweest, kreeg de nieuwe re publiek die in bloed werd ge smoord. onder hen wel een enorme aanhang. Een eigen staat was hun enige uitzicht op terugkeer naar hun vaderland. In Indonesië was geen plaats voor mensen die aan de kant van het koloniale Nederlandse bewind juist hadden gevochten tegen de oprichting van die on afhankelijke staat. Dat de Ne derlandse regenng haar Mo lukse dienaren daarna als een baksteen had laten vallen, ver grootte de voedingsbodem voor het ideaal van de RMS. De vrije RMS op Ambon heeft slechts enkele maanden ge duurd. Met harde hand herstel de de Indonesische regering het centraal gezag, maar op het ei land Ceram vocht een guerrilla- leger onder leiding van presi dent dr.Chns SotHOtf dOOV Nj die strijd was Manusama tot 1954 ook betrokken. In die pe riode verliet hij Ceram om vanuit Nederland de aandacht van de wereld op te eisen voor de Molukse vrijheidsstrijd. Hij vond nauwelijks gehoor. Na zijn aankomst in het toenmalige Nederlands Nieuw-Guinea werd Manusama door de Ne derlandse regering vastgezet Hij weigerde te beloven dat hij zich afzijdig van de politiek zou houden Vanaf dat moment rijst de ster van de kleine ingenieur als leider van de Molukkers in bal lingschap. Maar pas in de zo mer van 1966 roept Manusama de regering in ballingschap uit. Dat gebeurt nadat de Indonesi sche regering met de arrestatie van Soumokil een einde heeft gemaakt aan het gewapende verzet op Cream. Soumokil. tot dat moment president van de RMS, wordt in het voorjaar van 1966 geëxecuteerd Na het defi nitieve einde van de RMS is Ma nusama de leider voor ziin volk in Nederland. Niet geheel onbe twist. Van begin af aan is er met enige regelmaat oppositie ge weest tegen zijn beleid, dat te weinig strijdbaar werd gevon den. Voor de overgrote meerder heid bleef Manusama. de man die daadwerkelijk heeft merge vochten voor de eigen onafhan kelijke staat, echter de logische president. Jonge garde Een opvolger met dezelfde ach tergrond als Manusama is er niet. Zou er wel zo'n tweede Manusama rondlopen dan was hij van ongeveer aezelfde leef tijd als de huidige president en alleen om die reden al onge schikt. En hoewel zijn naam ook circuleert als mogelijke opvol ger. is om diezelfde reden een keuze voor ds. Metiary uit Assen niet voor de hand liggend Meti ary, voorzitter van de Badan Persatuan. is ook al ver in de ze ventig. Hij verwierf landelijke bekendheid door zijn bemidde lende rol bij de gijzelingsactie* in de jaren zeventig, door zijn onverholen kritiek op de Neder landse regenng en zijn rotsvaste geliml lil de HMs t C"« als voor Manusama heeft zich ook voor Metiary nog geen ver vanger aangediend, hoewel de dominee zelf vijftien jaar gele den al zei dat de tijd voor de jonge garde aanbrak De huidige vice president van de regenng in ballingschap, de Rotterdamse arts F.L Tutuhatu- mevva. is eigenliik als enige na drukkelijk in bééld als opvolger van Manusama De dokter ge niet groot aanzien wegens zijn betrokkenheid bij de strijd te gen de drugspronlematiek on der jongeren, maar heeft tot nu toe nauwelijks in de politieke frontlinie geopereerd. Of hij op voldoende steun binnen de Mo lukse gemeenschap kan reke nen. is onzeker. Maar ook Tutuhatumewa kan met zijn 69 jaar niet meer tot de jonkie* worden gerekend. Op de boot Dc tijd lijkt aangebroken voor de tweede generatie, jonge kin deren die met hun ouders naar Nederland kwamen, op de boot zijn geboren of kort daarna in de kampen. Die groep is echter relatief klein. Het aantal men sen onder hen met een hoge graad van scholing is gering: universitair opgeleiden zijn on de vingers van één hand te tel len. Voor Manusama s opvol ging wordt wel gezocht naar mensen met een behoorlijke portie intellectuele bagage. Die Is in de veel grotere leeftijdsca- tegone tot veertig jaar in aan zienlijk ruimere mate voorhan den. Maar waar gezag en res pect in behoudende Molukse kringen VüW n«>g h.ind in h.md gaan met leeftijd, is het niet erg waarschijnlijk dat vertegen woordigers van die jongere groep nu aJ naar voren komen. De Badan Persatuan is uiterst terughoudend met commentaar op speculaties rond Manusa ma's opvolging. Een woord voerder van de organisatie laat weten dat nog steeds Ijverig wordt gezocht naar geschikte presidentskandidaten, maar dal tot nu toe alleen de kandidatuur van dr Tutuhatumewa vast staat. Onder de jongere garde, zo heet hot officieel, zijn vrijwel geen mensen te vinden die zich kandidaat willen stellen Stait Manusama. ah hi| de tijd van leven heeft, voigrnd jaar toch nog steeds voor zi|n volk in de HouradalMff ik tonüdM het niet. Nee. Dat hoop ik nieC» aldus de woordvoerder House-party op kasteel gaat niet door den bosch De rechtbankpresident in Den Bosch heeft gisteren n kon geding besloten dat Kasteel Maurick in Vught geen hou- le-party hoeft te accepteren. Voor vanavond had een man uit Gouda een overeenkomst met de adjunct-directeur gesloten ir een feest met zeshonderd gasten. Pas in april ontdekte de adjunct-directeur dat het om een house party zou gaan waar voor kaartjes in de vrije verkoop verkrijgbaar waren voor 110 gulden. Vooral om die reden en omdat het kasteel geen geschik te ambiance is voor een house-party, vond de rechtbankpresi dent dat het kasteel de feestgangers niet hoeft toe te laten. Uit evaluatie ramp met F-16 in Hengelo blijkt: Dubcek komt naar Nederland naarden Alexander Dubcek komt naar Nederland. De voorzitter van het Tsjechoslo waakse federale parlement woont op 16 mei de opening bij van het Comenius Museum in Naarden. De Stichting Comenius Museum heeft dat bekendgemaakt. Ook Tsjechoslowaakse kopstukken als vice-president Miklosko en de cultuurministers Uhde en Snopko komen naar de vestingstad. Samen met hun Nederlandse collega d'Ancona openen zij het museum over de Tsjechoslowaakse geleerde Jan Amos Comeni us (1592-1670), aan wie het jaar 1992 is gewijd. Comenius ligt in Naarden begraven. Nederland steunt Hongaars instituut zoetermeer Nederland gaat het eerste Oost-Europees Onder zoeksinstituut in Boedapest steunen. Minister Ritzen van onder wijs stelt 300.000 gulden beschikbaar. Het instituut in Boedapest gaat onderzoek doen op het gebied van de economie (de over gang van plan- naar markteconomie), milieu en minderheden. Andere landen die het instituut steunen zijn Frankrijk. Oosten rijk, Zwitserland. Duitsland en Zweden. Nederland krijgt in ruil voor de financiële bijdrage een plaats in het bestuur van het in- stituiit. Nederlandse wetenschappers zullen er ook onderzoek mogen doen. Eerste Europese bouwdiploma's enschede Europarlementariër Van Velzen heeft gisteren de eer ste Europese diploma's in het bouwonderwijs uitgereikt. Vier leerlingen van de Stichting Vakopleiding Bouwbedrijf in Ensche de kregen het certificaat. Ze kunnen er in elk land van de Eu ropese Gemeenschap mee aan het werk. Op de diploma's staat in alle talen van de EG welke opleiding is gevolgd en wat het di ploma waard is. Het bouw-onderwijs gaat hiermee voorop in het streven van alle opleidingen een Europese vergelijking te maken en Europese diploma's uit te reiken. Het Nationaal Noodnet. een apart telefoonnet dat alleen ten tijde van rampen mag worden gebruikt, functioneert nog niet naar behoren. Bij de ramp met de neergestorte F-16 van de Koninklijke Luchtmacht boven de Hengelose woonwijk Hasseler Es is dat gebleken. Doordat het weinig wordt ge bruikt. weten tal van mensen bij de aangesloten instellingen niet hoe ze met het net moeten om gaan. Bovendien zijn nog te weinig instellingen op het noodnet aangesloten. Bij de evaluatie van de ramp in Hengelo bleek dat lijnen dood waren, toestellen waren opgeborgen en gedraaide num mers aan anderen toebehoor den dan op de lijsten stond. Sa men met de PIT heeft de ge meente een onderzoek op touw gezet om de oorzaak van het fa len van het noodnet te achter halen. Tijdens de aardbeving in Lim burg, enkele weken geleden, werd nauwelijks melding ge maakt van slecht functioneren van het net. al bleek wel dat een van de abonnees het toestel had weggeborgen. Het Nationale Noodnet (een apart telefoonnet waarmee au toriteiten, hulpverlenende in stanties en overheden elkaar ook in geval van rampen kun nen bereiken) werd vorig jaar in gebruik genomen. In 1988 be sloot het kabinet tot de oprich ting ervan. Deze week zei minister Dales van binnenlandse zaken over de beving in Limburg dat de erva ring met de telecommunicatie haar met zorg had vervuld, „met name waar ik denk aan calamiteiten waarbij wèl door burgers directe hulp nodig is van hulpverleningsinstanties De minister wil dat ook de tele communicatie wordt betrokken bij de evaluatie van de gebeur tenissen na de aardbeving. Volgens ir M. Brouwer, pro jectleider calamiteitenplan van de PTT, wordt te weinig geoe fend met het noodnet. Daar door ontstaan misverstanden als de nood aan de man komt. Bovendien stelt hij vast dat nog niet alle instellingen zich op het noodnet hebben aangesloten. Volgens Brouwer moet de overheid met de nog niet aan gesloten instellingen, zoals zie kenhuizen en nutsbedrijven, overleg voeren om zich aan te sluiten. Willen ze niet, dan moet de overheid ze daartoe des noods duingen. vindt hij. Vrijheid van meningsuiting. Dat is dit jaar het centrale thema op 4 mei tijdens de Nationale Her denking en 5 mei op Bevrij dingsdag. Verantwoordelijk voor die keuze is het Nationaal Comité 4 en 5 mei. Elk jaar belicht het comité een van de Nederlandse grond rechten. Vorig jaar besteedde het aandacht aan de vrijheid van godsdienst en levensover tuiging. De komende twee jaar zijn dat het kiesrecht en de soci ale grondrechten. „De vrijheid van meningsui ting werd gedurende de Tweede Wereldoorlog zichtbaar ge schonden. Er was geen ver scheidenheid van pers meer. De bezetters schreven voor wat in de krant moest komen. De con sequentie was dat bijna nie mand wist wat zich daadwerke lijk in die tijd afspeelde", vertelt plaatsvervangend directeur N. Nooter van het Nationaal Comi té 4 en 5 mei. Het comité heeft als belang rijke taak de coördinatie van het jeugdvoorlichtingsbeleid. Om de jongeren actiever bij de her denking en de viering van de Tweede Wereldoorlog te betrek ken, ging het comité op zoek naar thema's. Nooter: „Het moest te maken hebben met de huidige samenleving maar ook een link leggen naar de Tweede Wereldoorlog. We kwamen uit op de grondrechten. Die wer den toen geschonden. Ze zijn nu nog steeds actueel. Er ko men zelfs nieuwe bij. Denk maar aan de recente sociale grondrechten waarin ook de zorg voor het milieu staat opge- „Grondrechten zijn de basis van de democratie", gaat hij verder. „Het is'belangrijk om er even bij stil te staan hoe het is wanneer ze niet meer gelden. We moeten over de vrijheid van pen haag Ook vandaag nog houdt de Tweede Kamer open huis. Gisteren al kon het publiek de nieuwe behuizing van het parlement komen bewonderen. Of dit kleine aspirant-kiezertje de duim in de mond stak van verveling of uit waardering voor het werk van architect Pi de Bruijn. vermeldt de historie niet FOTO ANP [D OUDfNMMXN Schrijver Harry Mulisch en minister van Staat Max van der Stoel zullen maandag tijdens de Herdenkingsbijeenkomst in Amsterdam over de vrijheid van meningsuiting spreken. Com ponist Robert Valter en tekst schrijver Edwin de longh heb ben op verzoek van het Natio naal Comité twee liedjes over het thema gemaakt. Zangeres Pia Douwes zal ze vertolken op 5 mei. De twee nummers 'Hier sta ik' en 'Iedere stem heeft iets te melden' zijn uitgebracht op een 'Bevrijdingsdag CD'. Verspreid over Nederland worden tien Bevrijdingsdagfes tivals voor de jeugd gehouden waar het grondrecht vrijheid van meningsuiting aan bod zal komen. Ook zal het comité*vóór en na 4 en 5 mei middelbare scholieren hierover voorlichten. De bevrijdingsfestivals wor den gehouden in Haarlem. Gro ningen, Leeuwarden, Assen, Zwolle. Amsterdam. Wagenin- gcn. Vlissingen. 's-Hertogen- bosch en Maastricht. meningsuiting nadenken, er over praten en eens bekijken wat de grenzen aan die vrijheid zijn." Nooter wijst er op dat het de plicht is van de overheid om haar burgers te informeren. Met die informatie vormen burgers zich een mening. Om dat mo gelijk te maken, moet de over heid verschillende kranten en politieke partijen toestaan. Het is de bedoeling dat het thema Vrijheid van Meningsui ting de mensen bewust maakt van hun grondrechten. „Een democratische samenleving is kwetsbaar, ledereen is daar ver antwoordelijk voor", aldus Nooter. „Mensen moeten er met elkaar wat aan doen om dat zo te houden. Ze moeten alert zijn op politieke gebeurtenissen en inspringen als iets niet in or de is."

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 5