De jacht op flitsend rijgedrag T7 Leuk en lekker ZATFRDAG2 MEI 1992 Onze taal ZATERDAGS BIJVOEGSEL De tijd is voorbij dat snelheidsduivels er met een fikse geldboete van afkwamen. Sinds een jaar dreigen inbeslagname van de auto en verbeurdverklaring door justitie. Reden genoeg dus om de Algemene Verkeerdienst Rijkspolitie te vrezen. Een dag op jacht met de jongens' die wèl snel op 's Rijks wegen mogen rijden. „En dan krijg je die smoezen, hè. Het maakt mij allemaal niet uit. Ik blijf la chen." Snelheidscontrole vanuit een onopvallende personenauto: „Die gaan we even pakken.' fOTOÏ Un.ted Photos De floerPOPPf Dl BOIR Een dagje op de asfaltprairie met de 'jongens' van deAVD allard besse en zwerm wit-oranje Porsches, I j Mercedessen en motoren verlaat de thuisbasis in Hoofddorp. Op zoek naar een prooi. De kudde blik op de as faltprairie biedt in de ochtendspits een over daad aan slachtoffers: snelrijders, 'klevers', rechts-inhalers en vluchtstrookpakkers. Voor de liefhebber is het smullen geblazen. Iets later dan het bontgekleurde rijkspoli- tievoik, draait een onopvallende personenau to van het politieterrein af rustig de weg op. De camera en de opklapbare lichtbak met 'STOP POLITIE' op de hoedenplank zijn ge test en klaar voor gebruik. Even na zeven uur. Zon en banden warmen het wegdek op. Het echte werk kan beginnen. Achter het stuur van de 'undercover poli tiewagen' zit wachtmeester eerste klas Fred Droge. Alleen het embleem van de Algemene Verkeersdienst (AVD) Rijkspolitie op de mouw van zijn donkerblauwe jas verraadt de oplettende weggebruiker de intentie van de wachtmeester. Reden om te stoppen. „Eerst die jas uit", zegt de 45-jarige Droge. Inder daad. hij is 'ver weg' familie van Avro's Gert- Jan. Eenmaal op de grote weg hoeven we niet lang wachten. Een groene Mercedes zoeft op de Gaasperdammerweg voorbij. Dröge scha kelt terug en trapt het gaspedaal diep in. De camera gaat in de aanslag. De achtervolging is ingezet, maar het drukke verkeer belet Dröge om dicht bij de snelle chauffeur te ko men. De Mercedes drukt zich met hoge snel heid door het verkeer. Lange stukken peest hij halverwege de linker en de rechter rij strook. „Zeker haast", mompelt de AVD-er voor zich uit. Via de A2 voert de 'vlotte' rijder ons over de A9 richting Badhoevedorp. Enkele voor medeweggebruikers waarschijnlijk on begrijpelijke manoeuvres brengt ons bij de haasthebber. Op het moment dat de wacht meester vaststelt dat de Mercedes-chauffeur met een vaart van bijna 120 kilometer per uur op slechts enkele meters achter zijn voorligger zit, duikt een roodbruine Opel op de bumper van de Mercedes. Even Pakken „Die gaan we even pakken," zegt Dröge. Hij stuurt zijn wagen achter de Opel aan. Geluk voor de Mercedes. Deze zoeft voort. De Opel- chauffeur zit er beteuterd bij. „125 kilometer per uur waar 100 is toegestaan, met diezelfde snelheid achter een voorligger op een afstand van minder dan vijf meter én over de vlucht strook. Had u daar een reden voor?" Droge kijkt de bestuurder met een vorsen de blik aan. „Ik had een beetje haast," ant woordt de 33-jarige man uit Naarden. „De meest gehoorde smoes," reageert de wacht meester koeltjes. Dröge neemt 'de papieren' aan en loopt naar zijn auto. „Even naar ons kantoortje. Moet-ie wachten en komt-ie toch nog te laat." Het gedrag van de wachtmeester sluit naadloos aan op het 'lik-op-stuk' beleid van justitie en politie dat overtreders direct met de gevolgen van hun onbezonnen actie con fronteert. Verontschuldigingen stamelend neemt de jachtige chauffeur het proces-ver- baal in ontvangst. „Zo! Op naar de volgen de", zegt Dröge terug in zijn automobiel. Zijn collega's zeiden het vanmorgen al in de 'briefing-room': „Oh, je gaat met Fred mee? Daar heb je een goeie aan." Het is hollen of stilstaan; kilometerslang gedragen de weggebruikers zich als lieve Lo- wietje, of de wegpiraten schieten je links en rechts voorbij. Dan ook blijkt de man van daarstraks eigenlijk een brave jongen te zijn. Een 24-jarige Fiat-besfuurder uit Hoofddorp rijdt over de A9 zonder gordel minstens 35 ki lometer te hard, scheurt over het wegvak met verdrijvingstrepen die het verkeer van twee naar één rijbaan leiden, en propt zich in een rij auto's op de reguliere rijbaan. Een milde behandeling levert hem slechts een boete van rond de tweehonderd gulden op. „Hartstikke bedankt." brengt de coureur uit, „Je lacht je rot", is Dröges commentaar even later. Het tafereel is in schril contrast met het reclamefilmpje waarin de Fiat Pan da-bestuurder gillend van het lachen een motoragent het nakijken geeft. „Kijk, je hebt nu dubbele winst. Je hebt geen extra kosten voor justitie omdat hij niet hoeft voor te komen én hij is toch betrapt. Hij denkt nu voortaan: oppassen geblazen, want iedere auto kan van de politie zijn. Aan de andere kant rijdt-ie niet geïrriteerd weg, om dat hij niet de volle lading krijgt. Tenminste, je hoopt dat 't zo werkt. Effe Opzij Dröge zit inmiddels twaalf jaar bij de AVD. Ervaringen genoeg dus. „Soms heb je er zo een die knipperend achter je zit. Of je effe opzij wilt. Nou. daar willen we wel aan mee werken. Daar gaan we dan achter aan. Als je zo iemand aan de kant van de weg zet voelt- ie zich echt genomen. En dan krijg je die smoezen, hè. Ik werd opgejaagd door de poli tie. Het maakt mij allemaal niet uit. Ik blijf la chen." Niet iedere automobilist heeft zijn ogen in de zak zitten. Sommigen zien de camera in de auto of vermoeden dat de met dezelfde snelheid volgende auto wel eens van de poli tie kan zijn. Zij laten het gas los. Dröge snelt met grote vaart voorbij en voegt even verder op tussen het andere verkeer weer in. De au- tomhilist die voorbij wordt gesjeesd, blijft in verwarring achter; was het wel of geen politie die hem op de hielen zat? Geduldig wacht de AVD-er tot de argwanende rijder zich weer vergaloppeert. „Ach, het blijft toch een spel letje van slim. slimmer, slimst." Boven het verkeersplein Badhoevedorp cir kelt een vliegtuig van de rijkspolitie. Nóg een spiedend oog. maar dan een met veel over zicht. Dat is ook nodig. De afdeling Noord- West, die haar thuisbasis in Hoofddorp heeft, bestrijkt een werkgebied dat zich uitstrekt boven de lijn Den Haag-Amersfoort. Het wordt weer tijd voor knippen en sche ren': 145 waar 100 mag. 120 waar 70 mag. Een 33-jarige automobilist uit Rosmalen ba lanceert op het randje van inbeslagname. De overschrijding van vijftig kilometer per uur had aanleiding kunnen zijn. Maar Dröge ver moedt dat zijn zaak bij de officier van justitie weinig kans maakt. De man beging zijn grootste overtreding op een stuk wegdek van de A9 waar werkzaamheden werden verricht. 'Het blijft toch een spelletje van slim, slimmer, slimst' In de gauwigheid had Dröge gezien dat het bord met 70 op dat moment nog maar één keer was gepasseerd. Dat maakt zijn zaak te zwak en dus besluit de wachtmeester de overschrijding van 45 kilometer per uur in re kening te brengen. Op de koop toe krijgt de snelheidsduivel een wijze les. „Met uw hand op de passagierstoel laat u aan de andere rijders zien dat u er niets van snapt. Toen ik een klein kind was. liet ik ook aan mijn mamma zien dat ik al met één hand aan het «tuur kon fietsen", preekt de agent. Het gelaat van de bestuurder houdt het mid den tussen arrogant en verveeld. Maar als Dröge bij het hoofdstuk van voor de rechter komen, voorwaardelijke inname van het rij bewijs. strafblad, opname in het centrale re gister van justitie en inbeslagname van de auto komt, veert de man uit Rosmalen ver schrikt op. Het effect is bereikt. „Ik kan soms flink onhebbelijk zijn. maar ja. dat is soms nodig", verzucht Dröge. züigen De automobilist uit Rosmalen is niet de enige die er genadig van af komt. Dröge verkeert in een soepele bui. Een 35-jarigc man uit Vree land raast met 155 over de weg. Zijn 'score' wordt afgerond tot 150. Er wordt geen con tact opgenomen met justitie, alleen weet de Vreelander dat nog niet. Een toevallig nade rende wagen van de Wegenwacht doet hem de schrik om het hart slaan. „Word ik al afge voerd?" Dröge: „De meesten blijven beleefd en werken gewoon netjes mee." Maar neem nou die twee Beverwijkers die met hun wagentje volgeladen richting Amsterdam togen. Ze weten van de prins geen kwaad als ze zich met veel te hoge snelheid, al drukkend en rechts inhalend een weg zoeken. Wat begon als een rustig ochtendje met beleefde, coöperatieve bestuurders, eindigt met twee dwarsbomen» die de beledigde on schuld spelen. Ze begrijpen niets van het bordje 'STOP POLITIE dat voor hun neus opdoemt. Ze doen eerst alsof ze Dröge rich ting vluchtstrook volgen, maar duiken op het allerlaatste moment weer achter andere au to's de rijbaan op. Alleen een sterk afrem mende en hevig gebarende wachtmeester kan de oude Mercedes stationwagen uitein delijk enkele kilometers verderop tot stilstand brengen. Een kwade Dröge gelast de bestuurder hem naar de dichtsbijzijnde afslag te volgen. Dan volgen de pseudo-verklaringen. bijna- beledigingen en -dreigementen „We dach ten dat jullie een stel van die nep-agenten waren. Dit is tóch ook geen politiewagen" stottert de 45-jarige Beverwijker wereld vreemd. „Bovendien, dat bordje is niet eens te zien. Je ziet alleen maar knipperende licht jes." Dröge deelt de Beverwijker mee dat hij een bekeuring krijgt voor te snel rijden en voor rechts inhalen De Beverwijker trapt een graszode uit de grond en gaat staan bloedzuigen. „Ik vind het fideel dat je me een bekeuring geeft voor te snel rijden," zegt hij „maar twee bekeuringen vind Ut niet sportief van je. Ik was laatst nog in Duitsland, je weet wel dat land waar die nazi's vandaan komen. Daar werd ik ook ge pakt. Ik had daar ook drie overtredingen. Zelfs daar kreeg ik maar één bekeuring Hij krijgt geen greep op Dröge Hoewel de ze inmiddels van binnen het kritische kook punt heeft bereikt, blijven de stoom wolkjes achterwege. De heren krijgen te horen dat ze kunnen vertrekken „En dan zeggen ze dat je sportief moet blijven Ik kan daar wel zo giftig over worden. Ik vind er niets sportiefs aan als er duizenden doden en gewonden in het ver keer vallen. Wat mij betreft blijft het bittere emst'', zegt de wachtmeester verbeten. Trappen Dröge meldt zich bij enkele collega's. Ze stel len een andere onopvallende politiewagen op langs een traject snelweg waar 100 mag worden gereden. De wagen is voorzien van radar- en fotoapparatuur. De echte snel heidsmaniakken komen niet alleen op de fo to. maar krijgen ook een wit-oranje Porsche. Mercedes of motor achter zich aan Het is over en uit met de onopvallende achtervol ging Met de ogen in de spiegel eri de mobi lofoon stand-by worden de gegevens met draaiende motor afgewacht. De radar regi streert en de agenten Jan van Koten en Jan- Jaap Keijzer seinen de boodschap door aan de patrouillevoertuigen die verderop verdekt en in slagorde staan opgesteld. „Peter, jij bent de één", deelt Keijzer vanuit de radarauto mee. „Groene Mercedes. 132. tijd 13.55". klinkt het zakelijk uit dc radarwa gen. De 35-jarige wachtmeester Peter Vooges kijkt gespannen in de buitenspiegel. De Mer cedes doemt op. „7rappen", zegt Vooges. Binnen luttele se conden nadert de snelheidsmeter de 180 De ovenreder, een 47-jarige man uit Schoonho ven. is niet echt onder de indruk. „Dit is toch een trutsnelheid- Je denkt toch niet dat ik dit privé Ix-taal IV zaak be taak het wol", luidt zijn commentaar Het lik-op-stuk beleid, dal onder meer is bedoeld om juist de lease-autorijders per soonlijk te pakken, krijgt geen vat op deze ovenreder Voor een 20 lange taxi chauffeur uit Heerlen geldt hetzelfde „Wij hebben een potje waar we iedere maand wat ingooien Daar halen we het geld voor dc boetes uit", doet dc Limburger bedaard uit de doeken Een leger van snelheidsovertreders trekt voorbij, flits, foto. flits, foto («edurende de bijna vijf uur durende controle passeren er 6539 verkeersdeelnemers, van wie er 845 de snelheidslimiet negeren Door een gebrek aan patrouillevoertuigen kunnen slechts 47 van de snellere jongens naar de kant worden gehaald. De rest vindt binnenkort keurig een acceptgirokaart op de deurmat. Gevangenis De echt snelle bolides laten het trouwens vandaag een beetje afweten. Een zwarte Fer rari sukkelt voorbij met een snelheid die z'n geestelijke vader Fnzo in zijn graf zou doen omdraaien Nee. dan die witte Volkswagen Polo. Met 150 op de teller gaat-te niets ver moedend door die lens van de camera. Als Vooges naar het tot stoppen gemaande voertuig loopt, nemen de inzittenden nog snel een slok uit een pak dubbelvta In het openliggende pakje shag zijn de stukjes hasj duidelijk zichtbaar D< agent de wijst de 33-jarige Tiiburgse bestuursier op de overtre ding en de daaruit volgende boete van rond de 600 gulden. „Waar gaat de rris eigenlijk naar toe?.' vraagt Vooges belangstellend. „Naar de Bijlmerbajes.luidt het antwoord. Zelden zagen wc iemand zo snel richting gevangenis rijden. Waarom zeggen we van een broek dat hij lekker zit maar leuk staat? Schoenen lopen lek ker en staan leuk. Waarom is dat zo? Wat is het verschil tus sen leuk en lekker? Wanneer wt onze waardering willen uitdrukken, kunnen w e kiezen uit een rijke voor raad woorden, zoals aangenaam, prettig, goed. aardig, interessant, mooi. lieflijk, be trouwbaar, spannend of aantrekkelijk, al naar gelang het geval is. Maar dat doen we niet We laten al deze woorden meestal ongebruikt en beperken ons tot 'U-uk'en lekker' Mies is of leuk of lekker bij ons. en soms allebei. Of het nu gaat om kleding of personen of het weer. over voedsel, gebeurtenissen of gebruiksvoorwvr pen: altijd kun je je waardering uiten met lek- k. r m huk Una m- UteihMtouk, een leuke jas. een lekkere trui. een leuke ball point. een lekker toetje, een leuk diner, een leuke fiat. een lekker flatje, een leuke film een lekker boek en een leuk idee. Soms kan het allebei een leuke meid en een lekkere meid. een leuk autootje en een lekker autootje. Dat de meeste Nederlanders aan deze twee woorden genoeg hebben, is ook buitenhui ders opgevallen Eens per jaar ga ik een week naar Polen om daar les te geven aan Poolse studenten die Nederlands leren. Het niveau daar is hoog, ze spreken zeer behoorlijk Ne derlands. En ze hebben al lang in de gaten dat je met 'lekker' en 'leuk' een heel eind komt. Maar wat is het verschil tussen die twx»e woorden? 7e hadden namelijk gemerkt, als ze een favoriete docent een 'lekkere docent' noemden, dat Nederlanders dan gingen la chen. Kennelijk zijn lekker en leuk niet pre cies hetzelfde Een van de studenten had eens aan haar Nederlandse correspondentie vriend geschreven dat hij van die 'lekkere brieven schreef, maar uit zijn reactie bleek toch dat ze het verkeerde woord gekozen had Of ik nu alsjebliefl eens wilde uitleggen wat het verschil was. want uit de woorden boeken viel dat niet af te leiden. Ik hib i r lang over moeten nadenken, want het is niet eenvoudig te zeggen lakker be treft vooral het gebruik, terwijl leuk een alge mener oordeel inhoudt Een lekkere pen is een pen die lekker schrijft, een leuke pen ziet er leuk uit. Leuke schoenen zien er leuk uit terwijl lekkere schoenen vooral in het gebruik goed bevallen Vandaar dat wt zeggen dat ze leuk staan maar lekker lopen Lekker slaat ook meer op lichamelijk ervaren, op voelen, terwijl leuk afstandelijker is een leuke brief, een leuke buurman en een leuke situatie. Wie sprecki over een lekkere buur man (wat natuurlijk ook kan) waardeert meer zijn (veronderstelde) voelbaarheid. Vandaar dat lekker al gauw een beetje eroti sche bijklank heeft I let verschil tussen een leuke meid en een lekkere meid is dan ook dat de eerste beoordeling afstandelijker en neutraler is. terwi|l een lekkere meid ook be oordeeld wordt op lichamelijke aspecten, misschien zelfs op gebruik Tenslotte klinkt lekker, wellicht juist door 'ge bruik en lichamelijk contact', persoonlijker of subjectiever dan leuk. Een leuke auto is leuk voor iedereen, maar een lekker autootje is nou net precies wat ik nodig heb. Hit is ver rass» nd te ontdekken dat dit be tekenisverschil tussen leuk en lekker eigenlijk al besloten lag in de de herkomst van deze woorden, lekker is historisch verwant met 'likken', zodat wc niet vreemd hoeven opkij ken van de tegenwoordige gevoelswaarde 'in het gebruik*, 'lichamelijk ervaren', 'subjec lief I euk daarentegen betekende oorspronkelijk lauw zoals men in het I ngels nog streds spreekt van lukewarm' Van 'lauw' kreeg het later de betekenis 'flegmatisch, doodkalm' en vervolgens 'zonder een spier te vertrekken', vooral iets pappigs zeggen terwijl je zdf ern stig blijft kijken Daaruit ontwikkelde zich zo n honderd jaar geleden de betekenis 'grappig om te lachen'. Ten slotte kreeg het woord de hedendaagse betekenis, waarbij leuk' helemaal niet altijd om tc lachen is. maar ren zeer algemeen po sitief oordeel inhoudt Een leuk Idee is niet zozeer grappig als wrl gewoon een goed idee Toch heeft leuk. met z'n onpersoonlijke af standelijkheid. nog steeds iets bewaard van 'lauwal valt dat pas op als je het vergelijkt met lekker. JOOP VAN DER HORST universitair docent Nederlands

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 43