Schiphol blijft deze zomer een doolhof ZATERDAG 2 MEI 1992 1. Nieuwe verkeerstoren 2. Uitbreiding B-pier 3. Uitbreiding aankomst-vertrekhal 4. E-pier 5. F- pier 6. G-pier 7. Extra A-pier 8. Centrale hal waarin alle voetgangerstromen vanuit parkeergara ges, NS-perrons en stationsgebouw samenkomen 9. Verhoogde en verbrede voorrijweg 10. Sta tionsweg (voorrijweg aankomsthal) 11. Parkeergarages voor passagiers en bezoekers 12. Hotel- en kantoorvoorzieningen 13. Voorzieningen voor catering, vracht en opslag (afhandel ingsmate- rieel) 14. Parkeergarages personeel 15. Automatisch transport naar G-pier. Begin mei wordt de nieuwste vliegtuigpier van Schiphol (de G-pier) in gebruik genomen. foto'S united photos de boer nils van houts Bert van Eekelen is hoofd planning en coördinatie van het projectbu reau Schiphol 2000. Hij is speciaal belast met de afstemming tussen de verschil lende bouwprojecten, ben gigantische klus. Want Schiphol wordt niet verbouwd. Het komt er volgens Van Eekelen op neer dat op de plek van de bestaande, volop in bedrijf zijnde luchthaven een nieuwe wordt neerge zet. Van Eekelen moet er voor zorgen dat de honderden bouwvakkers, die Schiphol aan het omspitten zijn, de tienduizenden passa giers zo min mogelijk voor de voeten lopen. Wat die taak extra ingewikkeld maakt is dat de Nederlandse Spoorwegen op Schiphol een kilometers lang litteken dwars door wegen, gebouwen, parkeergarages, vliegtuigpieren en -platforms trekken. De NS leggen naast de bestaande spoortunnel een tweede aan. Van af het pierenstelsel tot aan het Hilton Hotel ligt de buis nu in de grond. Dat geeft de luchthaven ruimte om op het voorterrein verder te bouwen. Al met al wordt tot het jaar 2003 een be drag van 3.5 miljard gulden uitgegeven aan de uitbreiding van Schiphol en verbetering van de infrastuctuur op de luchthaven. Schiphol lijkt met een investering van een miljoen gulden per dag er van overtuigd te zijn dat niemand haar een strobreed in de weg zal leggen. Een tikkeltje arrogant? Zegje doen De intregrale milieu-effectrapportage (IMER) is nog niet afgerond. Die moet uitwijzen of Schiphol überhaupt mag uitgroeien tot mainport. Het milieu mag niet de dupe wor den van de expansieplannen van Schiphol, zo is afgesproken in het Plan van Aanpak. Ook de milieugroepen en omwonenden moeten nog hun zegje doen. En die zijn er vast van overtuigd dat de geluidsoverlast eh luchtverontreiniging zullen toenemen, alle beloften en toezeggingen van de politiek en het bedrijfsleven ten spijt. De luchthaven Schiphol kan juridisch ge sproken op haar eigen terrein doen wat zij wil. Het gebied heeft tenslotte de bestem ming luchthaven. De maatschappelijke dis cussie over de uitbreiding van Schiphol zal zich dan ook toespitsen op de voor- en nade len van een vijfde start- en landingsbaan of een gedraaide vierde baan. Schiphol zegt de vijfde baan (kosten 600 miljoen) uit overwe gingen van capaciteit niet nodig te hebben, maar hem te willen aanleggen om Zwanen burg te ontlasten. Maar de praktijk wijst uit dat internationa lc luchthavens vooral tijdens de spits twee evenwijdige banen juist zeer intensief gebrui ken om de drukte snel te verwerken. De con currentiepositie van een luchthaven staat of valt met haar maximumcapaciteit tijdens de piekuren. En de combinatie Zwanenburg- baan/vijfde baan is in deze context de meest ideale. Van Eekelen: „Hoe de discussie rond Schiphol uitpakt, de nieuwe voorzieningen op Schiphol-Centrum hebben wij in alle sce nario's nodig. Ook als er grenzen aan de groei worden gesteld en Schiphol geen main- /Mirt wordt. Onze huidige capaciteit is onvol doende om zelfs een lichte groei op te van gen." Bouwprojecten Van Eekelen schetst in het kort de diverse bouwprojecten. Verhoogd wegenstelsel Het autoverkeer dat Schiphol oprijdt vanaf de snelweg Amsterdam-Den Haag (A4) zal zich in de toekomst voornamelijk boven de begane grond begeven. De voorrijwegen wor den vanaf de A4 tot aan het luchthavenge bouw verhoogd. Het verhoogde wegenstelsel in aanbouw. De opzet is om het passagiersverkeer te scheiden van het werkverkeer op de De nieuwe NS-tunnel in aanbouw, die naast de bestaande komt te liggen, luchthaven. NS-station ondergronds Een van de indrukwekkendste in uitvoering zijnde werken op de luchthaven geschiedt voor een groot deel ondergronds, Qnttrokken aan het oog van reizigers en bezoekers. Vlak onder het maaiveld graven de NS in etappes een tweede tunnel. In 1990 stapten er dage lijks 13.000 treinreizigers in of uit op Schip hol. Volgend jaar zullen dat er naar schatting 30.000 zijn en tegen het jaar 2000 maar liefst 50.000. Om dergelijke aantallen treinreizigers op te vangen ontkomen de NS niet aan capa citeitvergroting. De kosten van de spoorver- dubbeling bedragen ruim een miljard gul den. Het aantal ondergrondse perrons wordt verdubbeld tot zes, om de hogesnelheidstrein (TGV) te accommoderen. Tunnelbuis De tunnelgravers maken zich nu op om dwars onder het aan de C-pier gelegen vlieg tuigplatform door te gaan. Het verlies aan vliegtuigopstelplaatsen vangt Schiphol op door het gereedkomen van een nieuwe vlieg tuigpier (G-pier). De buis wordt daarna door getrokken richting Amsterdam. Grootste ob stakel is de Buitenveldert-landingsbaan. Die wordt medio 1993 voor een jaar buiten dienst gesteld. De NS willen de tunnelstukken in een speciaal bouwdok fabriceren, een kanaal graven naar de landingsbaan en ze vervol gens ter plekke afzinken. Om de tunnel in de middenberm van de A4 (bij het knooppunt Badhoevedorp) te laten uitkomen moeten de NS hier onder de rijbanen in de richting Am sterdam door graven In de richting Hoofddorp (aan de westzijde van de A4) zijn inmiddels de werkzaamheden begonnen. Hier gaat men vanaf Hoofddorp onder de A4 door richting Schiphol-centrum. De snelweg wordt tijdelijk omgelegd. Vervol gens moet de NS dwars door een aantal se mi-permanente gebouwen op de luchthaven en door een parkeergarage (die deels wordt afgebroken) om de aansluiting met Schiphol- Centrum tot stand te brengen. Het gehele ondergrondse tracé is overigens pas in het het jaar 2000 gereed. Nieuw luchthavengebouw De huidige lounges, pieren, aankomst- en vertrekhallen op Schiphol (in jargon stations gebouw geheten) hebben een capaciteit van ongeveer 18 miljoen passagiers. Komen er meer, dan wordt het dringen. Omdat Schip hol dit jaar al zo n 17 miljoen reizigers ver wacht, wordt in hoog tempo een nieuw luchthavengebouw uit de grond, gestampt. Het nieuwe gebouw kost 380 miljoen gulden. Er bovenop worden kantoorflats gebouwd. De capaciteit van het nieuwe luchthavenge bouw bedraagt 10 miljoen passagiers op jaar basis. Dé terminal kan zonodig in de toe komst in westelijke richting verder worden uitgebreid. Pieren Begin mei wordt de nieuwste vliegtuigpier van Schiphol in gebruik genomen. De G-pier is 300 meter lang en 37,5 meter breed en biedt plaats aan zeven Jumbo's en een klei ner straalvliegtuig. In een later stadium wordt, pal tegen de A4 aan, nog een pier ge bouwd die slechts eenzijdig te gebruiken is. Na het jaar-2003 steekt Schiphol de snelweg over, waar de mogelijkheid bestaat een pier van een kilometer lengte te bouwen. Een on bemande trein (een z.g. people-mover) zal deze reusachtige pier met het luchthavenge bouw verbinden. Kantoren EN GARAGES Op het voorterrein van Schiphol verrijzen op de plek van het voormalige parkeerterrein P4 drie parkeergarages en vier kantoorgebou wen. Pal tegenover het luchthavengebouw is ruimte gereserveerd voor een nieuw hotel. Vrachtgebouwen en hangars Zowel op Schiphol-Centrum als op Schiphol- Oost (het technisch areaal) stampen de luchtvaartmaatschappijen de ene na de an dere hangar uit de grond. Op Schiphol-Cen trum legt de KLM de laatste hand aan een nieuw vrachtkantoor inclusief -loods voor KLM Cargo. Op Schiphol-Oost nadert Euro pa's grootste vliegtuighangar z n voltooiing. Martinair bouwt daar een tweede hangar. Vliegtuigviaduct Lange files zijn het gevolg van de werkzaam heden bij de Schipholtunnel. Er wordt hard gewerkt aan de bouw van een vliegtuigvia duct over de A4. Over het viaduct kunnen straks twee vliegtuigen tegelijkertijd in tegen gestelde richting de A4 oversteken. Het blijft voor de passagier nog een jaartje aanmodderen op Schiphol. Hoewel de luchtha ven in razend tempQ aan de voltooiing i>an een groot aantal bouwprojecten werkt, moeten luchtreizigers zich ook deze zo mer een weg zien te banen tus sen alle steigers en bouwputten. Volgend jaar om deze tijd moet het ergste leed geleden zijn. Dan is her nieuwe voorrijwe genstelsel klaar en ook het nieuwe luchthavengebouw. Maar dan is Schiphol nog niet uitgebouwd. Tot het jaar 2003 investeert de luchthaven een slordige miljoen gulden per dag in groei. De opzet is om het passagiersverkeer te scheiden van het werkverkeer op de luchtha ven Het autoverkeer rijdt straks over het dak van het te overkappen lan Dellaertplein tot aan de vertrekhal. Verkeer dat bij de aan komsthal op de begane grond moet zijn. wordt vlak voor het bereiken van het luchtha vengebouw naar beneden geleid. Het nieuwe wegenstelsel, waarvan de constructie in volle gang is, moet in april 1993 klaar zijn. Overkapping Jan Dellaertplein Het plein voor het luchthavengebouw, waar nu het NS-station het beeld domineert, krijgt een overkapping met een glazen voorgevel. Het dak moet in 1995 zijn voltooid. De over kapping verbindt straks het bestaande en het in aanbouw zijnde luchthavengebouw tot één grote terminal. Het NS-station valt vol gend jaar onder de slopershand. De ticket verkoop vindt straks plaats in een apart ge bouw, dal nog dit jaar wordt neergezet. Aan de nieuwe aankomst- en vertrekhal wordt met man en macht gewerkt. De terminal kan zo nodig in de toekomst in westelijke richhng verder worden uitgebreid.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 40