'Ziekenhuizen gaan plat' Delft Instruments stoot defensietak af Blutsen in imago dwingen vakbeweging tot bezinning 999 Binnenland Supermarkten boos over FNV-advertentie Kok vreest Californische toestanden Hagenaars bestormen Kamer op open dag ZATERDAG 2 MEI 1992 den bosch De gemeente Den Bosch laat de woonwagens in het centrum aan de Vlijmenseweg voorlopig staap. Een verzoek aan de provincie voor een vergunning om ze weg te slepen naar el ders, is in de ijskast gezet. Aanvankelijk was het de bedoeling de wagens van de bewoners die niet willen verkassen na 1 septem ber met geweld te verslepen. In het kade van het decentralisatie beleid wil de gemeente het grote kamp opdoeken en de bewo ners verspreiden over kleinere kampen. Het college is hierop te ruggekomen onder druk van de acties die de woonwagenbewo ners de afgelopen week hebben gevoerd. Gisteren trokken onge veer 60 bewoners naar de Sint Jan kathedraal, waar ze een ge sprek hadden met bisschop Ter Schure. Die beloofde hun wen sen over te brengen aan de gemeente. Een woordvoerder van de gemeente zei binnenkort een nieuw gesprek met de bewoners te organiseren. foto anp ABP schrapt 900 arbeidsplaatsen heerlen» Het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds (ABP) houdt er rekening mee dat het aantal werkplekken in Heerlen de ko mende jaren daalt van 3300 tot circa 2000. 400 Mensen moeten naar districtskantoren elders in het land, terwijl 900 arbeids plaatsen moeten verdwijnen. Dat zegt hoofd huisvesting Ton- naer in de personeelskrant ABP-orgaan. Investeren musea goed voor economie Amsterdam De overheid kijkt teveel naar de kosten van de ge subsidieerde musea en te weinig naar de opbrengsten. Dat heeft voorzitter Timmermans van de Nederlandse Federatie van Vrienden van Musea vandaag gezegd ter gelegenheid van het tienjarig bestaan. Timmermans pleitte voor een studie naar de economische betekenis van cultuur voor de nationale economie, toegespitst op musea en monumenten. Het bezoek aan musea is de afgelopen tien jaar gestegen met 30 procent. „Cultuur is een groeimarkt met een enorme potentie en de economie leert dat investeren in zo'n markt zinvol is." Volgens Timmermans ko men jaarlijks honderdduizenden buitenlanders naar Nederland om hier musea te bezoeken. Zware eis tegen homeopaat den haag De Haagse officier van justitie heeft gisteren 2,5 jaar cel geëist tegen een 40-jarige homeopaat uit Den Haag omdat hij onbevoegd als geneesheer is opgetreden waardoor twee pa tiënten op het randje van de dood hebben gebalanceerd. Een van hen kwam in het voorjaar van 1990 bij hem in behandeling voor een middenoorontsteking, maar werd pas in het ziekenhuis opgenomen toen ze nagenoeg op sterven lag met een longont steking. Ze heeft een gehoorbeschadiging opgelopen. Het twee de geval gaat om een baby. die eind '87 begin '88 kampte met een keelaandoening. Het kind raakte ondervoed en in een ver stikkende ademnood en werd uiteindelijk ook in het ziekenhuis opgenomen. De man zelf noemde het verhaal van de officier van justitie „uit de duirmgezogen. Hij laat zich leiden door de me ning van medici". 'Poging gezichtsverlies te voorkomen utrecht» anp De supermarktwerkgevèrs zijn kwaad op de Dienstenbond FNV vanwege een open brief van de bond gisteren in een lan delijk ochtendblad. Daarin her haalt de bond de werkgevers in een open brief het aanbod van afgelopen weekeinde om te pra ten over een tweejarige cao in plaats van een éénjarig con tract. Volgens algemeen direc teur Schoolenaar is de adver tentie een poging om gezichts verlies te voorkomen. De supermarkten worden al een maand getroffen door ove rigens weinig succesvolle acties. De Dienstenbonden FNV en CNV proberen de werkgevers over te halen om tegemoet te komen aan hun looneis van 6,5 procent. De werkgevers bliven echter bij hun bod van 4,5 pro Nu '91 dreigt met harde acties op 6 mei De ziekenhuizen worden op 6 mei organisatorisch ont wricht. Dat dreigement uitte gisteren de vakbond voor verpleegkundigen en verzorgenden Nu '91. Hoewel de vakbond de werkgeversorganisatie in het ziekenhuiswe zen NZf tot maandag de tijd geeft om in te gaan op de ei sen voor een nieuwe cao, zijn de voorbereidingen voor de acties al in volle gang. almere anpweigeren een daarvoor noodza kelijk geachte diagnose te stel len. „Dat valt immers buiten hun verantwoordelijkheid, ook al doen ze het doorgaans wel," aldus De Jong. De eerste acties volgens deze strategie verwacht de bond in instellingen in Emmen, Rosma len, Etten-Leur, Den Haag, Nootdorp en Zuid-Laren. Steeds weer zal de bond nagaan of het protest juridisch door de beugel Met een ludieke manifestatie 'De zorg gaat voor Pampus' gaf de vakbond aan dat het onver teerbaar is dat jaarlijks 16.000 verpleegkundigen het vak vaar wel zeggen. Met de boot reisde een groepje verpleegkundigen naar het eiland Pampus om te benadrukken dat de kwaliteit van de zorgverlening daarmee niet is gediend. Het protest op Pampus lijkt het laatste jolige protest van de vakbond. In een speciaal draai boek Actie '92 staan diverse ac- tievormen opgesomd, waarmee de bond de werkgevers in het ziekenhuiswezen de duim schroeven denkt aan te draaien In feite komt het er volgens vice-voorzitter De Jong op neer dat verpleegkundigen voortaan hun eigen agenda zullen bepa len en die niet meer laten af hangen van de agenda van an dere disciplines in de zorgsec tor. Dat betekent bijvoorbeeld dat operaties moeten worden uitgesteld, of dat psychiatrische patiënten niet worden geïso leerd omdat verpleegkundigen kan. Mocht in het najaar blijken dat er nog weinig is bereikt voor de 140.000 verpleegkundigen in het ziekenhuiswezen en het kruiswerk, dan zal de bond zich sterk maken voor een aparte cao voor verpleegkundigen en verzorgenden. Dat komt neer op een oorlogsverklaring aan het adres van de andere bonden AbvaKabo en CFO. Die maken zich namelijk sterk voor de be langen van het voltallige zieken huispersoneel. De cao-eisen van Nu '91 zijn onder meer een loonsverhoging van vijf procent en een ander systeem van functiewaardering. Tot nu toe boden de werkgevers Verpleegkundigen voeren gisteren r pus mag gaan. niet meer dan 3,5 procent per 1 juli, wat op jaarbasis neerkomt op 2.6 procent. Ook de ideeën voor een andere functiewaarde ring hebben nog weinig gehoor gevonden. Bij de CFO, de CNV-bond in de zorgsector, zijn inmiddels 45 acties aangemeld. Vooral op de r het eiland Pampus om duidelijk te n eerste actiedag (6 mei) zullen CFO-leden zich roeren. Dan worden er in 24 instellingen in het land werkonderbrekingen gehouden, aldus CFO-woord- voerder De Geus. De CFO vindt dat de patiënten zo weinig mo gelijk last moeten ondervinden van de acties. „Toch sluiten wij escalatie niet uit. Wij hopen dat het niet zover komt. maar het kabinet heeft de verantwoorde lijkheid om dergelijke wilde ac ties te voorkomen", aldus De Geus. De FNV-bond AbvaKabo was gisteren niet bereikbaar vanwege de 1-meiviering. ntuxtMi CPO PT*v>r~^ Politie pakt bende van 36 stelende junks VUSUNGEN ceo Met de aanhouding van 36 mensen heeft de Missingse ge meentepolitie een omvangrijke reeks diefstallen uit woningen en auto's opgelost. Twintig per sonen zitten nog vast Een deel van de buit (video-recorder*, computers, naai- en boor machines) is teruggevonden. Het motief voor de inbraken was drugsverslaving. Het onderzoek kwam pas .ped op tepolitie delen en heling. Het onderzoek leidde naar twee andere inwo ners van de Zeeuwse plaats van 32 en 22 jaar, van wie de laatste op heterdaad werd betrapt bij een inbraak in een apotheek. Hij bekende vijftien inbraken in woningen en auto's alleen of sa men met de 32-jarige Vlissinger, waarvan de buit werd gwluiten aan een 51-jarige \1iv»inger In zijn woning vond de politie computers, autoradio-cassette recorders en audio-visuele ap paratuur. De spullen zijn in be slag genomen. Via deze man kon de politie nog een groot aantal dieven achterhalen. Een van hen. een 34-jange man. bleek 28 inbra ken in winkels te hebben ge pleegd plus een onbekend aan tal winkeldiefstallen en auto in braken in Vlissingen en Middel burg. zaanstad» PvdA-leider Kok ont moette gisteren zijn opvolger bij de FNV, Johan Stekelenburg, tij dens een 1 -meiviering in Zaan stad. Na het weerzien hield Kok een sombere toespraak. Hij stelde dat „wij in West-Europa en eigen land heel goed moeten naden ken" over de oorzaken van de ras- senrellen die momenteel het Amerikaanse Los Angeles teiste ren. Volgens hem zijn de onlusten het gevolg van „opkomend con servatisme" waardoor aan de zwarte bevolking „elk perspectief is ontnomen" en nu „de vlam in de pan geslagen". Ook in West- Europa zou iets dergelijks kunnen gebeuren, suggereerde Kok. Want West-Europa is in zekere zin een eiland van welvaart en stabiliteit in een Oceaan (van Noord-Afrika tot Zuid-Oost en Oost-Europa) van onrust „Zijn wij, burgers, po litici, regeringen, tegen de vragen opgewassen die ons in snel tempo tegemoet komen?" Bij het zoeken naar de antwoorden op die vragen moet de sociaal-demoaatie vol gens Kok een belangrijke rol spe len. „Progressieve mensen berus ten niet dat is de kern". foto aa/p» frans van der unde kende interieur genoot de inte resse van de burgenj, dat was ook het geval met de attributen die personeel v an de Kamer tn de verkoop had: stropdassen met het beeldmerk van de Ka mer. fotoboeken, tegeltjes, pos ters en katoenen draagtassen met kamerlogo gingen gnf van de hand Vooral toen het ka merlid Weisglas (WD) door een bezoeker werd aangespoord om htingen r malen Ongeveer 30.000 Hagenaars hebben gisteren gebruik ge maakt van de mogelijkheid om de nieuwe Tweede Kamer in de Hofstad te bezichtigen Daar mee werden alle verwachting voor deze open dag vele overtroffen Om de openheid van het par lement te accentueren, heen de Tweede Kamer besloten om de bevolking tot 12 september in de gelegenheid te stellen haar nieuwe behuizing te komen be wonderen. De bewoners van de residentie hadden gisteren en vandaag de primeur. Hoewel de beveiligingsbe ambten van de Tweede Kamer de nieuwbouw om negen uur openden voor de bezoekers, stonden er al ver voor acht uur drommen mensen in dl sin. mende regen te wachten. Niet alleen het indrukwek- tasjes te plaatsen, aandenkens met meer aan tr slepen. Dat gold ook de koffie met ge bak in het parte antrum Nieuwspoort, dat voor deze ge legenheid zijn deuren wijd had opengezet. Duizenden nieuws gierigen probeerden er een glimp op te vangen van de jour nalisten. voorlichters en politici, die in deze besloten club infor meel de maaltijd gebruiken of een borrel drinken. Merkpiraten cent. Ze vinden in tegenstelling tot de bonden niet dat hun werknemers minder verdienen dan in vergelijkbare branches. In de open brief herhaalt de FNV-bond het aanbod om de vermeende loonachterstand in te halen in twee in plaats van in éën jaar. Werkgeversonderhan delaar Schoolenaar ziet de ad vertentie daarom meer als een poging van de bond om leden te winnen. „Ze hadden de brief ook gewoon kunnen opsturen. Een postzegel is goedkoper". Schoolenaar sluit ook niet uit dat de bond via de advertentie probeert om gezichtsverlies te voorkomen. De Dienstenbond FNV trachtte vorige week vrij dag de leden al over te halen om de acties op te schorten, maar een nipte meerderheid van de leden besloot toen om door te gaan met acties. Delft Instruments heeft een me tamorfose ondergaan. Volgens bestuursvoorzitter Kingma is zijn onderneming na de Ameri kaanse strafmaatregelen we gens overtreding van de herex- portbepalingen bij de verkoop van nachtkijkers naar Irak „een geheel ander bedrijf'. Dit jaar verwacht de bestuursvoorzitter, zo bleek vrijdag tijdens de toe lichting van het jaarverslag, een schikking te kunnen treffen met de Amerikaanse overheid. Delft Instruments wil zich voortaan concentreren op de produktie van civiele apparaten. De produktie van militaire produkten zoals nachtkijkers en helderheidsversterkers - popu lair bij helicopterpiloten en tankbemanningen - heeft Delft Instruments geen geluk ge bracht. In 1988 werd de voorlo per van Delft Instruments. Old- elft, bestraft voor het verkopen van nachtkijkers aan Irak. Irak voerde toen een oorlog met het buurland Iran. Tijdens de Golf oorlog in 1990/91 dook op nieuw het Irak-spook weer op. Amerikaanse troepen verover den een Irakese tank met nacht- zichtapparatuur uit Delft, waar in Amerikaanse onderdelen wa ren verwerkt. Begin 1991 trof de regering in Washington straf maatregelen. Amerikaanse be drijven mochten geen spullen meer afnemen van de Neder landse onderneming e n grrn onderdelen meer leveren. De Amerikaanse boycot had rampzalige gevolgen. In 1990 verloor de onderneming 8.9 miljoen gulden. Een jaar later is het nettoverlies al gestegen tot bijna 50 miljoen gulden. De omzet dook met 69 miljoen gul den omlaag naar 364 miljoen. Financieel-directeur Verhaart: „Ons resultaat was zielig". liet de produktie in het honderd lopen. Doordat Amerikaanse bedrijven geen onderdelen meer mochten leveren, kon het Nederlandse bedrijf sommige produkten maar half maken. Europese en Japanse producen ten vulden de gaten op tegen - uiteraard - hogere prijzen. De defensie-activiteiten zijn ondertussen flink gesaneerd. Was bij Oldelft nog zeventig procent van de omzet afkomstig uit de militaire poot. bij de ge fuseerde Delft Instruments komt nog ongeveer tien procent uit de defensietak. Deze defen ma heeft i genomen sietak werd naast de strafmaat- ragelen wn de VS puufci door het uitbreken van de vrede in West- en Oost-Europa kmg i zijn hart al afscheid ran de nat hüdjkers „Defensie is nauwelijks meer relevant voor ons". Vooral de medische appara tuur zoals röntgenapparaten moeten het nieuwe uithang bord worden. In 1992 zal de to tale omzet volgens verwachting op 400 miljoen uitkomen, waar van 220 miljoen in de medische MT tor Drie handelaren in namaakarti- kclcn moeten de namen van hun leveranciers bekend maken np sir,ilfr van een dwangsom van 5000 gulden per dag. zo heeft de Utrechtse rechtbank bepaald Bij een inval trof de Ifonomische Controle Dienst onder meer nagemaakte l-cvt Strauss kleding en Carrier hor i..gaan laarlijks lijden bedrtj ven als Levi Strauss. Nike, Christian Dior, Van Gils en Yves Saint Laurent tientallen miljoe nen guldens verlies door deze handel utrecht pi eter couwenberch GEEF OM HUN WERELD BOUW AAN HUN TOEKOMST STICHTING VLUCHTELING GIRO DEN HAAG OMDAT HET HELPT April was een slechte maand voor de Nederland se vakbeweging. Werkgevers speelden de bon den uit elkaar en de publieke opinie keerde zich tegen de stakers. De vakbeweging staat voor de taak om haar gedeukte imago op te vijzelen. De werknemersorganisaties zullen zich moeten be zinnen op hun rol in een spel, waar ook werkge vers en de overheid een balletje meetrappen. Er gaan stemmen op die vinden dat de bonden meer samen moeten optrekken, zoals ten tijde van de wao- en ziektewetacties, en moeten wer ken aan gezamenlijke (centrale) afspraken met de overheid. Daarbij is de roep om niet te snel naar het stakingswapen te grijpen snel luider gewor den. ook binnen de vakbeweging. Terugblikkend op een aantal roerige weken wil FNV-voorman Stekelenburg niet ontkennen dat de vakbeweging mede-schuldig is aan hei nega tieve beeld dat men van haar heeft. ..We zitten al enige jaren in het defensief. Vroeger deden werk gevers nooit zelf voorstellen, /.ij reageerden altijd op onze plannen. Maar sinds een jaar of viif ko- 1 men ze elk jaar met een verlanglijstje vol ver slechteringen. Die tactiek heeft grote invloed op het verloop van de onderhandelingen. Werkne mers zijn al heel blij als hun bestuurder kan mel den dat hij een aantal verslechteringen heeft we ten tegen te houden. In economisch mindere tij den ben je al spekkoper als je bijvoorbeeld de vut in stand houdt." Dit tij keren is voor de bonden een welhaast on mogelijke opgave, vooral bij gebrek aan een geza menlijke strategie. Tot halverwege de jaren tach tig stonden cao's nog in het teken van een kern thema. In '73 de denivellering. in '77 de automati sche prijscompensatie en in 82 de aanval op de Ziektewet. Nu gaat het in de suiker om de prijs compensatie. in de zuivel om de vut en in de kleinmetaal om de zogenoemde prikkels, terwijl in de gezondheidszorg wordt gesteggeld over het loon „We hebben wel eens massief ingezet op de vierdaagse werkweek. Maar de verschillen tussen de bedrijfstakken zijn te groot", constateert Steke lenburg Volgens CNV-bestuurder Terpstra is de ver deeldheid binnen de vakbeweging ook deels ver klaarbaar door een verschillende kijk op de zoge noemde 'verworven rechten', zoals de vut of de automatische prijscompensatie. „Er is sprake van een kentering in de arbeidsverhoudingen. Door allerlei ontwikkelingen, zoals de vergrijzing. het vastlopen van de sociale zekerheid en het wegval len van de Europese binnengrenzen, moeten we anders omgaan met onze sociale verworvenhe den. Het gaat niet langer om het behoud, maar om de houdbaarheid van deze regelingen. Maar dat wil niet zeggen dat we ze meteen naar de prullenbak verwijzen." Verdeeldheid De conflicten tussen FNV en CNV bonden hij de cao-onderhandelingen met NS. K1.M. de zuivel en de suikerverwerkende industrie hebben de vakbe weging geen goed gedaan. Verdeeldheid in het eigen kamp is voor iedereen in de vakbeweging een slechte zaak. Het verzwakt de positie tegen over de werkgever en doet geen goed in de beeld vorming". zegt Ruud Vreeman, ex voorzitter van de militante Vervoersbond FNV'. „Gezamenlijk optreden werft leden, dat heeft de wao-actie van fgelopen zomer wel geleerd En het aantal leden i de macht van de vakbeweging" huidige vice-voorzitter van de PvdA pleit voor een nieuwe stimulans voor het centraal overleg. „De overheid trekt zich steeds meer terug uit het sociaal-economisch leven, wat betekent dat de bonden steeds meer zelf moeten bevrch ten. De dempende werking van de overheid is als het ware weggevallen en dat hebben we dit jaar gemerkt." Vreeman schildert een somber beeld van te ver doorgevoerde gedecentraliseerde arbeidsverhou dingen „De organisatiegraad bij de bonden is te laag om het zonder de overheid te rooien. De In dustriebond zal het wel gedeeltelijk redden, net als de Vervoers- en Voedingsbond Maar wat te denken van de Dien sten bona?" Vreeman ziet alle reden om het centraal overleg nog dit jaar te hervatten. „Kijk alleen maar naar de loonontwikkeling Oproepen van de minister om te matigrn hebben geen enkel effect. Zoiets werkt alleen in een ruil. voor atv of werk. In de centrale onderhandelingen krijg je dat niet op de agenda, dan wordt de aandacht weggezogen door de vut of de Ziektewet." En: „Hoe kun je anders zorgen dat er iets wordt gedaan voor het milieu of de allochtonen?."

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 3