'Plan nieuwe partij uit nood geboren' 'Het is om razend van te worden' Regio Leiden Dodenherdenking regio-gemeenten 'Pijnlijke' bezuinigingen noodzaak in Voorschoten Hotel Wassenaar: wellicht meer personeel ZATERDAG 2 MEI 1992 («PIAS T "t v N( vas Verontruste Oegstgeestenaren bundelen verzet tegen centrumplannen Een uit nood geboren plan. Zo omschrijft initiatiefnemer J. Hartevelt het voornemen om in Oegstgeest een nieuwe politieke groepering op te richten. „Het is ons niet te doen om de oprichting van de partij op zich. We willen B en W er op wijzen dat er bij het ontwikkelen van de cen trumplannen beter naar de burgers moet worden geluis terd." wil. kan men aan onze plannen voorbijgaan. Maar als B en W de plannen zoals ze er nu liggen inderdaad doordrukken, zetten we de oprichting van de partij ook door. De eerste concrete stappen op de weg naar de oprichting zijn al gezet. Hartevelt is bezig leden van bestaande politieke partijen te polsen of zij voor het lidmaatschap van de groepering voelen. Hartevelt wil deze leden Het plan voor de nieuwe poli tieke groepering moet nog ver der worden uitgewerkt. Har tevelt: ..Hoe dit gebeurt hangt met name af van de reactie van B en W. Als zij de plannen voor het centrum anders gaan aan pakken dan is de oprichting misschien niet eens nodig." Het idee voor de oprichting van de groepering komt voort uit de onvrede over de ondemo cratische wijze waarop het ge meentebestuur volgens Har tevelt de plannen voor een nieuw centrum behandelt. Door de vorming van een eigen partij willen de betrokken burgers het bestuur onder druk zetten. Zij vinden dat er alternatieve plan nen voor het centrum op tafel moeten komen „De hele aan pak van de centrumstudie is veel te grootschalig voor Oegst geest". meent Hartevelt. ..De plannen hebben grote gevolgen voor de groei van Oegstgeest. De centrumstudies die B en W hebben gepresenteerd geven aanzet tot schaalvergroting en verstedelijking. Dit kan later weer als argument gelden om Oegstgeest verder vol te bou wen. zoals nu al blijkt uit de dis cussie rond de Broek- en Si- montjespolder." In de raad is geschrokken ge reageerd op de plannen voor een nieuwe politieke groepe ring. „Toch moeten we reëel blijven", zegt de initiatiefnemer. „De gemeenteraadsverkiezin gen zijn pas in 1994. Als het hui dige gemeentebestuur kwaad niet bij hun partijen weglokken, maar zich mét hen inzetten om de plaatselijke politiek te sturen. Hij heeft inmiddels handteke ningenlijsten verstuurd naar verenigingen in het dorp. zoals de winkeliers- en wijkverenigin- gen en de vereniging Oud Oegstgeest. Ook zij moeten worden betrokken bij de behan deling van de centrumplannen. „Via deze middelen hopen we B en W te bewegen af te zien van model 3, dat grootschalige nieuwbouw voorstaat. B en W zeggen weliswaar dat er nog geen concreet plan is. maar naar mijn idee zijn de lijnen al uitgezet. In voorgaande com missievergaderingen zijn alle fracties, op die van D66 na. ak koord gegaan met nadere be studering varf model 3. Wij vin den dit helemaal verkeerd. Er moet een plan komen dat voor ziet in een veel kleinschaliger face-lift." De groep verontruste burgers is zelf inmiddels al hard bezig om een dergelijk kleinschaliger plan op te zetten. Hartevelt: „We begrijpen ook wel dat we niet alleen 'nee' kunnen zeggen tegen plannen als we niet zelf met alternatieven komen. Voor wat betreft het raadhuis hebben we al een ander idee voorge steld. waarbij een dependance van het gemeentehuis in de Jel- gersmakliniek zou worden ge vestigd. Nu willen we. in overleg met de winkeliersvereniging I^nge Voort, ook met een alter natief plan voor de Lijtweg en omgeving komen." Weinig aandacht voor leefbaarheid „Vernieuwing van het centrum is geen leuke be zigheid voor bestuurders en beleggers. De bur gers moeten meer bij het project betrokken worden." G. Wuisman, eigenaar en bewoner van het oude raadhuis aan de Wijttenbachweg. heeft direct te maken met de centrumplannen van de gemeente. Hij woont aan de oostelijke kant van het parkeerterrein waar het college van B en W een nieuw gemeentehuis heeft gepland. Wuisman heeft een uitgesproken mening over hei grootschalige nieuwbouwplan dal nu ter be studering op tafel ligt en de manier waarop de gemeente de centrumstudie aanpakt. „Er hadden drie gelijkwaardige plannen moe ten worden ingediend. De huidige alternatieven zijn niet gelijkwaardig. In één van de plannen staat bebouwing aangegeven op het schoolplein van de Montessorischool. Dat plan is dus niet reëel. Het gaat er niet om dat ik tegen vernieu wing van het centrum ben. Het gaat om de ma nier waarop het bestuur dit aanpakt." Bij de presentatie van het alternatief 3. dat grootschalige nieuwbouw werd vol gens Wuisman gezegd dat de worden geïntegreerd in de nieuwe plannen. „Maar dat blijkt nergens uit", zegt hij. „De ach terkant van het nieuwe raadhuis staat op de te keningen naar de monumenten gekeerd. Bo vendien leidt plan 3 er ongetwijfeld toe dat het verkeer een sluiproute zoekt via de Aert van Ne slaan of de Wijttenbachweg. De oude. monu mentale huizen hier op de Wijttenbachweg zijn niet onderheid. Als er veel verkeer door de straat gaat rijden raken de huizen opnieuw in verval." Het gemeentebestuur heeft veel te weinig aandacht voor de leefbaarheid, meent Wuis man. „Ik ga ervan uit dat de keuze voor dit al ternatief vooral een cijfermatige kwestie is. De beleggers hebben kennelijk nu eenmaal gezegd dat het project een bepaald bedrag moet op brengen. Het is opvallend dat het bureau dat de modellen heeft getekend en de beleggers het ABP en het Mijnwerkerspensioenfonds alle maal uit Limburg komen. Dat geeft toch te den ken. PvdA en D66 hebben een keer voorgesteld een ander plan te ontwikkelen. Toen maakten B en W al duidelijk dat dan de beleggers hun han den van het project zouden aftrekken." Voorschotenaar W. Leeuwenburgh blijft vechten tegen verlenging Mulderlaan Schouwweg maandag uur afgesloten wassenaar In verband met de dodenherdenking is de Wasse- naarse Schouwweg maandagavond een uur afgesloten. Tussen 19.30 en 20.30 uur gaat het gedeelte tussen de Nachtegaallaan en de Rust en Vreugdlaan voor alle verkeer dicht. LEIDERDORP Leiderdorpse verenigingen verzamelen de ko mende maand handtekeningen tegen vreemdelingenhaat, leider dorp tegen Apartheid, de IKV-kern leiderdorp, leiderdorp Aange naam, Amnesty International, de stichting Verzetsherdenking en de stichting Welzijn Surinamers en Antillianen Leiderdorp hebben on der alle politieke partijen, sportverenigingen en maatschappelijke groeperingen handtekeningenlijsten verspreid. Op zaterdag 23 mei kunnen de ingevulde lijsten op de Statendaalder worden ingeleverd en worden zoveel mogelijk handtekeningen gevraagd aan passan- VOORSCHOTEN WILFRED SIMONS „Ik schat dat de gemeente tot nu toe een ton heeft Wegge gooid. Minstens! De aanleg van dit weggedeelte is werkelijk een voorbeeld van verspilling. En dan te bedenken dat een gebro ken ruitje van een school niet vervangen kan worden omdat er geen geld voor is. 'Dat is een ander potje', krijg ik op het ge meentehuis te horen als ik er wat van zeg. Het is om razend van te worden." Sinds twee jaar vecht Ir. W. Leeuwenburgh tegen de verlen ging van de Voorschotense Mulderlaan, waar hij al geruime tijd woont. Het nieuwe stukje weg is gepland tussen de Douw van der kraplaan en de Baron Schimmelpenninck van den Oyenlaan en moet de bewoners van de wijk Boschgeest een aansluiting geven op de Rou- boslaan en de Papelaan-West richting Wassenaar. leeuwenburgh wil de verbin ding tegenhouden, omdat die volgens hem als een sluiproute zal gaan werken voor het ver keer dat van Leidschendam naar Wassenaar wil. Ook vreest hij dat de huizen in de laan in waarde zullen dalen door ge- luids-, trilling- en stankoverlast. kinderen die aan de voorkant slapen, zullen volgens hem 's nachts door passerende auto's worden gestoord en veilig op straat spelen is er ook niet meer bij. Op zich is de Voorschotenaar niet tegen een nieuwe verbin dingsweg, maar hij stelt vast dat er mogelijkheden zijn waarbij de Mulderlaan wordt gespaard „Vanaf november 1990. toen de verlenging in beeld kwam. tot op heden heeft de gemeente niet serieus naar de bewoners van de Mulderlaan geluisterd." En dat steekt I>eeuwenburgh. die in het dagelijks leven lid is van de hoofddirectie van Rijks waterstaat. Peuterspeelzaal Als bewoners van de wijk Boschgeest met de auto naar het Voorschotense station of naar Wassenaar willen, moeten ze omrijden over de karei Door manlaan en de Generaal Spoor- laan. De gemeente besloot be gin 1990 aat een directe verbin ding mogelijk moest worden door de aanleg van een stukje weg tussen de Douw van der Kraplaan en de B.S. van den Oyenlaan. De verbinding moest pal naast buurthuis Bloemen- wijk/Boschgeest komen, dat ook onderdak biedt aan een peuterspeelzaal. De buurtvere niging en de speelzaal maakten tegen die locatie bezwaar en werden in het gelijk gesteld De aanleg, die inmiddels al was be gonnen. moest worden stilge legd en de werkzaamheden werden ongedaan gemaakt. „Dat alleen al heeft de gemeen te zeker 50.000 gulden gekost", zegt leeuwenburgh over deze episode. In april 1990 besloot de ge meente de weg in het verlengde van de Mulderlaan aan te leg gen. maar pas ruim een jaar la ter verleenden Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland daar voor toestemming. Leeuwen burgh diende daarop bij de ge meente een formeel bezwaar in tegen de aanleg en werd uitge nodigd voor een hoorzitting op 1 november. Tot zijn grote ver bazing begonnen werldieden op 25 november met het grond werk. „Ik VToeg*de gemeente te stoppen tot na de behandeling van mijn bezwaar, maar wet houder Van de Poel wilde niet meewerken I oen heb ik de Raad van State om schorsing van de werkzaamheden ge vraagd", zegt Leeuwenburgh In afwachting van de uitspraak werd het werk opgeschort De Raad van State keurde de handelwijze van de gemeente op 25 januari van dit (aar goed en in maart werden de werk zaamheden hervat. De trottoir banden liggen er inmiddels en het grootste deel van het grond werk is gedaan leeuwenburgh laat het er echter niet bij zitten en zegt opnieuw in beroep te p m De gemeente Voorschoten ontkent alle bezwaren Volgens woordvoerder A I. Koning over drijft Leeuwenburgh schrome lijk „De verbihding is puur be doeld voor hetj lokale verkeer. Wij verwachten niet meer dan enkele tientallen personenau to's per etmaal in de Mulder laan en al helemaal geen vrachtverkeer. De weg leent zich daar met voor het is maar een smal klinkerwegge!je. Het doorgaande verkeer neemt de route via de Rouboslaan of de VknWtyngMrdtnlan Volgens woordvoerder P. Meershoek, jurist in dienst van de gemeente, maakt Leeuwen burgh met zijn beroep niet veel kans: „Een beetje autoverkeer hoort bij het gewone leefmilieu en kan niet echt overlast wor den genoemd." De slachtoffers van in de Tweede Wereldoorlog worden ook in de' regio-ge meenten op maandagavond 4 mei herdacht. De herdenkingsbijeenkomst in Leiderdorp begint om 19.00 uur in de Dorpskerk aan de Hoofdstraat. De bijeenkomst duurt ongeveer drie kwartier, waarna de stille tocht naar het nieuwe monument begint. Van af de kerk gaat de route rechtsaf richting Berkenkade. Kastanje laan. Eikenlaan. Bij het monu ment wordt twee minuten stilte in acht genomen. Daarna wor den de kransen gelegd. Ter af sluiting kunnen de deelnemers bloemen bij het monument leg gen. De dodenherdenking in Voorschoten begint om 19.45 uur met het luiden van de klok ken. Om 19.50 uur wordt er vér- zameld bij het herdenkingsmo nument aan de lulianaiaan. Muziekvereniging 'Laurentius' voert enkele passende num mers uit. Ter inleiding van de twee minuten stilte wordt om 19.59 'the l.ast Post' gespeeld. Om 20.02 uur wordt het Wilhel mus ingezet. Hierna volgt de kranslegging, met het gemeen tebestuur voorop. Nadat de ge nodigden bloemen en kransen hebben gelegd, krijgt het pu bliek hiertoe gelegenheid. Ten slotte is er om 20.30 uur een re quiem-concert van het Voor- schotens Kamerkoor in de Ne derlands Hervormde Kerk. Dit ?indigt om 21.30 uur. Gedichten De dodenherdenking in Oegst geest begint om 19.45 uur bij het monument in het Bos van -Wyckerslooth, waar pastor Kos ter enkele gedichten ter herden king van de gevallenen tijdens de Tweede Wereldoorlog draagt. Na de twee minuten stil te wordt het Wilhelmus gezon gen, gevolgd door het leggen van de kransen door de burge meester en de voorzitter Oranje-Vereniging. De I komst wordt besloten leggen van bloemen en een de- filé. Om 19.00 uur is er in Zoeter- woude een korte plechtigheid in de Christus Dienaarkerk de Kerklaan. Van daaruit ver trekt om 19.40 uur de Stille Tocht naar het gemeentehuis. Om 20.00 uur worden er twee minuten stilte in acht genomen, i de kranslegging volgt. Brass Band De herdenkingsdienst in de Hervormde Kerk van Warmond begint om 19.15 uur. De dienst wordt muzikaal begeleid door blazers van de Brass Band. Te gelijkertijd speelt muziekvereni ging St. Matthias koraalmuziek bij het gedenkteken. Na de kranslegging. het spelen van 'The l.ast Post' en de twee mi nuten stilte, kunnen bloemen worden gelegd bij het gedenkte ken. De stoet voor de stille tocht in Wassenaar wordt tussen 19.30 en 19.45 gevormd op de Schouwweg. ter hoogte van de Nachtegaallaan. De stoet gaat tegen 20.00 uur langs het oor logsmonument aan de Schouw weg. Bloemen kunnen bij het oorlogsmonument worden neergelegd. Om 20.00 <uur volgt de twee minuten stilte, waarna het Wilhemus wordt gezongen Muziekvereniging 'Excelsior' verzorgt het muzikale gedeelte van de plechtigheid. Een onbekende man is in de nacht van donderdag op vrqdag zwaargewond aangetroffen bij de spoorweg op de Papenlaan in Voorschoten. De man overleed een uur later aan zijn verwon dingen. De politie tast volledig in het duister over de identiteit van de man. die naar schatting 25 jaar oud was De machinist van de tTein die donderdagnacht om tien voor half twee Voorschoten passeerde, heeft een tik tegen de trein gr- tfoald i poHtta wiiindi dtf hM ÉdmAi dm un ét méb was gestapt. „Maar het kan ook een zelfmoord zijn geweestal dus een woordvoerder. De politie werd gewaarschuwd door een getuige die meldde 'dat een man bij de spoorwegbomen lag te MM' (fCtuigen van het ongeval worden verzocht zich te melden bij de rijkspolitie Voorschoten. Telefoon: 071 -614993. Hotel Wassenaar wil met zijn restaurant en zalencomplex meer aan de weg timmeren. Het personeelsbestand van Hotel Wasse naar wordt waarschijnlijk uitgebreid. Het hotel aan de Katwijkseweg is gisteren over genomen door de hotelexploitatiemaat- schappij Bietria bv uit Weesp. Alle 23 perso neelleden zijn bij de overname inbegrepen. Volgens hotel-directeur H. Priem worden het restaurant en de vergaderaccommoda tie de komende jaren uitgebreid en ver nieuwd. „Daarbij kan worden verwacht dat we meer personeel nodig hebben. Om hoe veel mensen dat gaat is nu nog moeilijk in te schattenaldus Priem. Vooral de vergaderaccommodatie moet belangrijker worden „Het hotel ligt op een uitstekende locatie. Er zijn nu twee kleine zalen met elk plaats voor twintig tot dertig personen. Er is voldoende mogelijkheid om door te groeien op de vergadermarkt En door daarnaast het restaurantgedeelte uit te breiden, hopen we in de regio een beter marktaandeel op te bouwen. Priem wil het 62 kamers tellende hotel vooral een persoonlijker karakter geven ..Mijn vrouw en ik zi|n mede eigenaren en tevens bert directie-echtpaar Wij willen een persoonlijker contact opbouwen met de fasten en meer oog hebben voor details )e vonge eigenaar, de Amsterdamse AMS Hotel («roep. zou het hotel ook om die re den hebben verkocht Priem .AMS richt zich veel meer op stadshotels, met name in Amsterdam Voor hen is ftotel Wassenaar een 'buitcnhotel'." VOORSCHOTEN Icerttiucn van de Voorschoten se basisscholen krijgen voorlaan niet langer elke week slechts één keer in de twee weken zwemles Dat is één van de voorstellen uit een om- vangnjk pakket aan bezuinigin gen waarmee het tollegr van burgemeester en wethouders de komende jaren een miljoen gul den wil besparen. Andere in het oog lopende plannen om minder geld uit te geven zjjn het afschaften van de prikklok op het raadhuis, het verdwijnen van de gemeentelij ke monumentenlijst en het be zuinigen op s< hoolsporttoer nooien Ook de tarieven van en kele plaatselijke sportaccom modaties worden opgetrokken De huidige voorstellen maken deel uit van een grote operatie waartoe de Voorschotense ge meent er aad in december 1991 de aanzet gaf Het doel hiervan was in de periode van 1992 lot 1995 de uitgaven van de gr meen te tot een bedrag van ruim 1.6 miljoen gulden te verlagen. Een deel van dit bedrag rond de zes ton) werd al in een eer dere bezuinigingsronde boven tafel gebracht Met de huidige voorstellen wordt het resteren de miljoen ook ingevuld De be langrijkste klappers' maakt het college met het doorvoeren van enkele financieel-technische maatregelen Zo worden bij voorbeeld de renmaligr inkom sten uit een aantal grmdvrrln pen gebruikt om jaarlijkse kos tenposten omlaag te brengen, liet opnieuw taxeren van het plaatselijke onroerend goed le vert vrrejer M bBdng v.m lus sen de 80 000 en 100 000 gulden extra aan belastingen op. Uiteindelijk resteert er dan nog een bedrag van zo n vier ton. waarvoor B en W een lange reeks bezuinigingsvoorstellen heeft opgesteld Pijnlijke keuzes konden daarbi| mei worden vermeden, zo laat het coilcgr aan de gemeenteraad weten. De voorstellen worden de komende periode in de Voorschotense raadscommissies besproken Ir. W. Leeuwenburgh voor de gewraakte verbinding. „Er is nooit de bewoners van de Mulderiaan geluisterd fOTO

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 17