Leiden Regio SP: vochtrapport Merenwijk klopt 'Straks worden hier dure after shaves verkocht' Kinderen in de Tweede Wereldoorlog Oproep aan emigranten uit de regio Onenigheid over term Raad en Daad-winkel9 Werkwijze gemeenteraad wordt veel inzichtelijker WK ZATERDAG 2 MEI 1992 13* Aanvoerverbod arDe handel begnjpt I J niets van de drasti sche maatregelen om de Nederlandse markten voor varkens te sluiten REDACTIE JANET VAN DiJK EMiEL IA KOEVOET LOMAN Lf i "AAN ERNA STRAA'SOA Partij weigert rectificatie en eist actie van De Sleutels De Socialistiese Partij (SP) weigert woningbouwvereni ging De Sleutels excuses te maken. Ze acht het inge- nieursrapport-Venema over vochtproblemen in de Me- renwijkse huurwoningen wel degelijk betrouwbaar. De partij eist dat de oorzaak van de klachten snel wordt op gespoord en weggenomen. dat wanbeheer is gevoerd in de Merenwijk. LEIDEN ROY KLOPPER De SP beschuldigt De Sleutels van 'paniekvoetbal'. De wo ningbouwvereniging eiste giste ren een rectificatie van de SP. Deze partij hing eerder dit jaar aan de bel met een rapport van het Voorschotense ingenieurs bureau Venema. Hierin werd gesteld dat aanpassing van da ken van woningen aan de Hoe ken, Plaatsen, Zijden en Oorden de vochtoverlast alleen maar had verergerd. De Sleutels kwam deze week naar buiten met conclusies van een ander adviesbureau en de Nationale Woningraad. Die zet ten kanttekeningen bij de be vindingen van Venema. De bouwvereniging eiste hierop dat de SP de bewering terugneemt Internationale taaicertificaten K&O staat voor Inemational Certifi cate Conference. Aan de examens doet jaarlijks 25.000 studenten mee. Het sleu telbegrip is praktijkgericht: le zen, luisteren en spreken staan centraal. Alle kandidaten moeten aan dezelfde voorwaarden voldoen. Ook de examendatum voor de gevorderde kandidaten zijn ge lijk. De examens worden naar een computercentrum in het midden van Europa gestuurd. De Leidse volksuniversiteit K&O begint met opleidingen die een internationaal talencertificaat kunnen opleveren. Deze zoge naamde ICC-studies zijn moge lijk in de talen Frans, Duits, En gels, Spaans, Italiaans, Russisch en Nederlands (als vreemde taal). De volksuniversiteit begint in september met de ICC-oplei- dingen. Het certificaat wordt uitgege ven door vele samenwerkende organisaties op educatief ter rein. Ze zijn in twaalf Europese landen actief. Nederland wordt in ICC-verband vertegenwoor digd door de Bond van Neder landse Volksuniversiteiten. ICC Zeeklimaat De SP is dit geenszins van plan. In een verklaring wijst ze er op dat de verschillen in de onder zoeken zijn ontstaan omdat verschillende berekeningsme thoden zijn gebruikt. Volgens SP-fractieleider C. Vergeer is Venema de enige die het goed heeft gedaan. De onderzoeken waarop De Sleutels zich baseert gaan uit van een landklimaat, terwijl Venema zich baseert op een zeeklimaat. „En daarvan kun je in Leiden toch wel spre ken", aldus de Voorschotense ingenieur. Hij zegt met deze meetmethode ervaringen te hebben opgedaan in 2000 wo- Aan een examen voor de ge vorderden gaat een examen op basisniveau vooraf. Hiervoor is een cursus van twee tot drie jaar nodig. De volksuniversiteit neemt dit examen zelf af. Voor inlichtingen: 071-141141. ningen in Leiden. Daarbij meent de SP dat de problemen in de Hoeken en omgeving de Voorschotenaar op voorhand gelijk geven. „Er zijn gisteren nog 36 verklarin gen opgehaald van mensen die last hebben van vocht en schimmelaldus Vergeer. Ove rigens heeft De Sleutels nooit ontkend dat er vochtproblemen zijn. Ze bestrijdt alleen dat de nieuwe dakebedekking er debet Vergeer wil dat De Sleutels haast maakt met het oplossen van de vochtproblemen. Vol gens de leider van de kleinste Leidse raadsfractie zijn de pro blemen in de woning structu reel. „De Sleutels reageert naar de bewoners met de medede ling dat ze bij problemen het klachennummer kunnen bellen. Maar dat is al zo vaak gebeurd. Er verandert gewoon helemaal niets". Bij De Sleutels was in verband met een vrije dag gisteren nie mand bereikbaar voor com mentaar. Expositie over Indonesische verkiezingen Het parlement van Indonesië wordt op 9 juni gekozen. Over deze verkiezingen is een ten toonstelling samengesteld. Aan de hand van foto's en cartoons wordt geschetst wat de verkie zingen voor Indonesiërs beteke nen. Ze verschillen sterk van de Nederlandse, omdat onder meer iedereen met communis tische sympathieën uitgesloten is van stemming en alle drie miljoen ambtenaren op de heersende Golkar-partij moeten stemmen. De expositie is van 11 mei tot en met 29 mei te zien in het Stadhuis. Voorwerpen en boekjes uit de Tweede Wereldoorlog illustreren de ervaringen van kinderen in de Tweede Wereldoorlog. foto^hiflcokuifïf LEIDEN EMIEL FANCMANN 'Moeder, vertel nog eens van Adolf Hitier', luidt de titel van een uit het Duitsch vertaald boek in een vitrine. Voor haar jaarlijkse tentoonstelling koos de Stichting '5 mei comité Lei den' dit jaar voor het thema 'Kind en oorlog'. In voorwer pen, foto's en teksten wordt in De Waag in beeld gebracht van wat de Tweede Wereldoorlog voor kinderen hééft betekend. De vitrines in De Waag tonen haast tastbare bewijzen: een embleem van de Jeugdstorm, schoenen met houten zolen, poëzie-albums van joodse kin deren, kindertekeningen van het sinaasappels uitdelen aan hongerigen. Daarnaast een aantal boeken en brochures waarin partij ge kozen wordt voor geallieerden of Duitsers waarmee het con flict waarin kinderen verzeild raakten, duidelijk wordt ge maakt. De titel 'De avonturen van Flits de Herder en Buil de Dog' verwijst naar beide kam pen. Even verder een school boek waaruit een joodse naam is weggesneden. Ook Leiden komt aan bod in brieven en kaarten van Pieter de Vries. Hij werd vanuit het Jood se weeshuis in Leiden naar Westerbork gedeporteerd en stuurde regelmatig post naar de familie Stoffels, die naast het weeshuis woonde. De expositie geeft ook dacht aan de oorlog in Neder lands-Indië met onder zeldza me foto's van het dagelijks Ie ven in een jappenkamp. Mede organisator F. Kromhout van de Stichting 5 mei comité Leiden wijst er op dat het Leidse comi té plannen heeft om de bevrij ding van Indië op de juiste da tum (15 augustus) te herden ken. „Maar dat gaat wat moei lijk, omdat het midden in de zo- Tekenwedstrijd Wethouder H. Koek (Cultuur) reikte gisteren aan Elvera Duive- man uit groep 7 van basisschool De Springplank aan de Suma- trastraat de eerste prijs uit voor de beste tekening. Zij maakte een tekening, waarop de linkerhelft als symbool voor vrede een jongetje zorgeloos limonade met een rietje drinkt. Rechts beeld de zij de oorlog uit door rode en blauwe druppels, die staan voor bloed en tranen van het verdriet. Diana Hart won de tweede prijs en Femke Bolding de derde. De klas van Elvera mag bin- nenkprt een bezoek brengen aan het Zuid-Hollands verzetmu- seum in Gouda en mag gaan eten bij sponsor McDonald's in Leiden. Ruim honderd kinderen hadden een tekening ingezon den. Het comité heeft voor de ko mende jaren al thema's bedacht voor nieuwe tentoonstellingen. 'De wederopbouw' of 'de onbe kende periode van het militair gezag 1945-1946'. Alleen de fi i een jaarlijks te rugkerend probleem Er zijn e kele geldschieters. „Maar spon soring voor 4 en 5 mei is moei lijk", zegt Kromhout. „We heb ben de indruk dat 30 april de meeste sponsors trekt." I>e Stichting 5 mei comité Leiden heeft rondom de ten toonstelling ook activiteiten georganiseerd. Vanmiddag leest tussen 13 en 15 uur schrijver Dolf Verroen kinde ren voor uit zijn boek 'Ais oor log echt is'. Op bevrijdingsdag en op 9 mei heeft Amnesty In ternational een stand in de Waag. De Tentoonstelling 'Kind en Oorlog' in De Waag, Aalmarkt, Leiden duurt van 2 tot en met 10 mei. Dagelijks geopend van 10 uur - 17 uur. Kind en Oorlog A —j In de Leidse Waag I aan de Aalmarkt gaat vandaag een exposi tie van start over kinderen in de Tweede Wereldoor log Zoontje steekt huis in brand Grote paniek ontstond gis terochtend in een woning aan de Lammenschansweg. In de woonkamer brak rond half elf brand uit na het spelen net een aansteker door net tweejarig zoontje van de bewoners. De zitbank vloog in brand, waarna een flinke rookontwikkeling ontstond. De 25-jarige moeder van het kind was op dat moment in de keuken bezig. Toen ze ontdekte dat de kamer blauw stond van de rook. probeerde ze haar zoontje te vinden. Ze wist niet dat die al naar buiten was gr rend. De vrouw werd onwel, maar had op een gegeven mo ment door dat haar zoontje al buiten was. Ze zag toen zelf ook kans het huis te veriaten. Buiten werd ze opnieuw on wel. De Leidse is door de Eerste Hulpdienst naar het AZL ge bracht. Haar zoontje mankeert niets, aldus de politie Volgens de brandweer is in de woning flinke rook*»» hade ontstaan Een nieuw bestaan in het bui tenland. vele mensen uit Leiden en omgeving zijn er in de afge lopen decennia aan begonnen. Deze krant gaat due HOH aandacht schenken aan die re giogenoten die zich in het verre en nabije verleden in het bui tenland hebben gevestigd. De redactie wil daarom in contact komen met mensen die naar lialir. 1 r.mknjk. Spanje of Por tugal zijn geëmigreerd en daar nog op enige wijze actief zijn Wij vragen onze lezers daarom om ons de namen en adressen van emigranten in die landen tc geven. IJ kunt een briefje met naam. adres, telefoonnummer en beroep van de emigrant te richten aan de redactie Leids- ch/Alphens Dagblad. Postbus 54,2300 AB Leiden. Leids Vrijetijdscentrum moet wijken voor Sleutelhof LEIDEN W1M KOEVOET „Ik gruw van de gedachte dat op de plek waar ik nu zit over een poosje dure after shaves worden verkocht". Carola Ep- pink zegt het terwijl de fotograaf haar en Tea van der Meer met gevoel voor symboliek rug aan rug in de popconcertzaal van het Leids Vrijetijdscentrum (LVC) aan de Breestraat fotogra feert. De twee zijn stafkrachten. Eppink is belast met interne za ken en coödineert de 70 vrijwil ligers. Van der Meer doet de programmering in de Leidse poptempel. In samenwerking met de ge meente heeft een projectont wikkelaar plannen gemaakt voor de Sleutelhof, een winkel centrum waar luxe, exlusieve en dus dure artikelen aan de man moeten worden gebracht. In de Sleutelhof is geen plaats meer voor het LVC. De gemeente wil de verschillende 'functies' van het LVC het pop- en jazzpo- dium, de filmzaal en de cursus sen over de binnenstad uit smeren. Zo zouden de popcon certen van het LVC in de Stads gehoorzaal kunnen worden af gewerkt. De LVC'ers beschou wen spreiding echter als de doodsteek voor hun instelling. Van der Meer wijst erop dat het publiek in het LVC 'minder draagkrachtig' is. En een over heveling van het LVC-podium naar de Stadsgehoorzaal leidt volgens de stafkracht tot duur dere kaartjes. „Al was het alleen maar omdat de bar daar wordt verpacht. Je kunt dus niet ver dienen aan de baromzet." Ep pink vreest voor uitdunning van haar vrijwilligersleger. „De vrij willigers komen voort uit de be- zoekersgroep. Zij bezochten het LVC: niet de Stadsgehoorzaal. Ons publiek heeft geen enkele band met die zaal." Volgens Van der Meer draait het LVC, waar wekelijks 1500 mensen over de vloer komen, uitstekend. „Onze formule verschillende cultuuruitingen in één gebouw werkt. Hieruit is onze identiteit geboren: één ge bouw, één gezicht. Onze drem pel is laag, we maken de ont moetingsfunctie geheel en al waar, evenals onze regionale uitstraling." „Een beetje paniek in de tent is er wel, ja", zegt Carola Eppink op nuchtere toon. Ze legt uit dat het niet voor de eerste keer is dat er een slopersbal boven haar hoofd hangt. „Dit keer moet ik opzij voor after shaves, vorige keren voor auto's", refe reert ze aan plannen voor par keergarages. „Toch moet je elke bedreiging als nieuw zien. Het is gevaarlijk om te teren op eerdere ervarin gen. We zitten immers op een aantrekkelijk stukje van de bin nenstad. Het voortbestaan van dit gebouw is nog niet eerder zo ernstig bedreigd. De projectont wikkelaar heeft al veel geld in de Sleutelhof gestoken en met ver gelijkbare projecten elders flink gescoord. Verder heeft hij diepe indruk gemaakt met brochures. Het valt niet mee om je te wa penen tegen marketingmetho- des." „Veel gemeenteraadsleden lij ken al te zijn ingepakt. We staan er in de discussie niet zo best voor. In dit soort zaken is de af deling cultuur van de gemeente niet de sterkste partij. Het cen trum voor de beeldende kunst zit wél in het project. Daarmee is wellicht het wisselgeld al op gemaakt. Waarmee het LVC sluitstuk van het hele plan is ge worden. Ook gaat hierdoor een kans op een cultureel kwartier in Leiden, met De Waag. het centrum voor beeldende kunst. Stadsgehoorzaal en het LVC verloren." Carola Eppink (links) en Tea van der Meer, stafkraditen van het Leids Vrijetijdscentrum, in de grote zaal: „Een gebouw, een identiteit." foto hb.co kuipfrs Dat de gemeenteraadsleden, die van de SP uitgezonderd, zich nog nauwelijks hebben uit gelaten over het LVC-gebouw steekt de twee. „De politici zijn al weken in het bezit van onze brief met wensen en aandachts punten. Daarin staat duidelijk dat we het liefst hier willen blij ven. Kan dat niet, dan willen we in één ander gebouw in de bin nenstad verder gaan In dit ver band worden dikwijls de oude brandweerkazerne en Trianon genoemd. Maar behalve de SP heeft nog niemand daar wat over gezegd. Ze doen hun huis werk niet. Wij hebben ons be staansrecht de afgelopen 15 jaar wel bewezen. De Stadsgehoor zaal en de kerk hiernaast mogen blijven. Waarom wij dan niet?". Jr"jl_jC3lOUW- EN AANNEMERSBEDRIJF B V 'perlekte balans tussen flexibiliteit en zakelijkheid' Mmtacg <2315 SC Lettn De NM|H OH 227225 071 11*21 LEIDEN ROY KLOfPER ERNA STRAATSAAA De Leidse Raad en Daad-win kels dreigen hun naam te moe ten veranderen. De vezeki schappij DAS. gespe i rechtsbijstand, heeft bezwaar aangetekend tegen de naamgeving van de sociale ver nieuwingswinkels. De firma uit Diemen hanteert de kreet Raad en Daad volgens een woordvoerder al sinds 1984 in haar reclame. Zo bestaat er bijvoorbeeld een zogenaamde Raad en DBBKI-DOMb M kcraar is bang dat de verzeker den een verband leggen met de leidse Raad en Daad-winkels De maatschappij heeft de term jaren geleden al gedepo ncerd, heigeen betekent dat derden ei met mee mogen wee lopen. DAS overweegt juridi sche stappen tegen de gemeen te als de naam van de winkels niet wordt aangepast De gemeente heeft inmiddels afwijzend gereageerd op het verzoek de term met meer te gebruiken. Volgens haar ligt verwarring met de verzekering niet erg voor de hand De Raad en Daad-winkels worden in diverse wijken gr rid in het kader van dé soci vernieuwing Burgers kun nen er terecht mei a He Hei vra- gen over gemeentelijke aangrle genheden De eersie twee win kcls worden op H mei officieel In de Slaaghwljk en t Oost geopend All-round specialist in nieuwbouw .verbouw, renovatie, restauratie en (Qrooi-) onderhoud van grote en kleine bouwproiekien Tevens bunQalow- en viliabouw en interieuraanpassingen Do werkwijze van de gemeente raad moet danig worden aange past. Burgers raken grrrgeld dc draad kwijt omdat de besluit vorming bij de gemeente nicf duidelijk is. Een speciale werk groep doet daarom voorstellen .nu dc wtikwQu van da raad commissies die het werk voor de gemeenteraad voorbe reiden tc veranderen. Onder meer wordt voorgesteld om de stad in delen op te splitsen en voor ieder deel een raadscom missie te benoemen. Wanneer de gemeenteraad een besluit moet nemen, wordt dit eerst besproken in een raadscommissies (die ook uit raadsleden bestaat i F r zi|n vrlr commissies die zich met streds andere delen van het beleid be zighouden zoals financiën, ruimtelijke ordening of verkeer. Dc praktijk is dat raadsleden Ook wordt er voor gepleit J aantal commlssirvergadrnngrn r beperken. eens verliezen in details Omd onderwerpen in meerdere com missies aan de orde komen, be grijpen veel buitenstaanders niet veel van deze procedures. De werkpoep hreft drie voor stellen grdaan om het allemaal inzichtelijker te maken. Een va riant is om voor elke stap in ren procedure een aparte raad* commissie in tc stellen. Daarin past ook ern speciale raads commissie die zich met de in spraak bezighoudt wanneer dat aan de orde is. Een andere van len aan de gemeentelijke sten die na de reorganisatie

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 13