*r>4 j 3» m - Overspannen proza in een magere tuin Parkkunst' 92: ongedwongen kennismaking met kunstuitingen Cultuur&Kunst Indrukwekkende bloemstillevens Humor en gruwel van Keld Moseholms Kluchtige tragedie De Trust VRIJDAG 1 MEI 1992 9 oacni an van hoori SAS*iastcki v;a Beeldentenstoonstelling op Floriade beelhouwkust recensie hans lutz Expositie: Allocaties Te zien Flonade, Zoetermeer Open: t/m 11 oktober Wat het meest stoort in de ten toonstelling 'Allocaties' zijn de pretenties. Het is als je voor twee miljoen gulden een beel denexpositie kunt inrichten op 's wereld grootste tuinbouwten toonstelling misschien wel onvermijdelijk om te spreken over de beeldentuin in de Flo riade als 'het genadeloos beli chamen van het representatieve conflict van het Beeld en dus van het kunstwerk in actuele communicatieve contexten Of: 'Naast de slagzinnen van de Floriade stelt Allocaties het credo van de individuele kunstenaar die een publiek een ander verhaal over de wereld wil doen, en een ander beeld wil schetsen'. Dit overspannen proza doet al het glazuur van je tanden springen. En nog erger wordt het als de tentoonstellingsma kers verkondigen, dat ze een ge heel nieuw uitgangspunt heb ben gekozen voor kunstwerken in de openbare ruimte. Nog maar eens een paar citaten: 'Het beeld dat de werken van de deelnemers aan Allocaties bie den ontstaat niet op de vlucht voor de sokkel, het museum of de galerie, zoals in de jaren ze ventig, en ook niet op de vlucht voor een dagelijkse omgeving die blootstaat aan politieke en culturele gevaren'; 'In de ten toonstelling Allocaties wordt ge tracht om in de overspannen informatieve omgeving van een wereldtuinbouwtentoonstelling nieuwe condities van het kunstwerk te onderzoeken.' En voor wie het nog niet heeft be grepen: 'De grenzen van de on afhankelijkheid van kunst en kunstenaar worden verkend in een illusoir Arcadie'. Alles bij elkaar schijnen deze en soortgelijke teksten in pers berichten en begeleidende boe ken te willen zeggen, dat de 23 geselecteerde kunstenaars zich manifesteren als behoeders van natuur en milieu. Een bood schap, die even moeilijk te ont cijferen is als de betekenis van titel van de tentoonstelling zelf: Allocaties. Het woord betekent 'toewijzingen' en het komt di rect van het Franse 'allocation', hetgeen 'toelage' betekent. We zullen de suggestie die van de laatste betekenis uitgaat, name lijk dat het hier gaat om het toe wijzen van toelagen aan een groep kunstenaars, als al te makkelijk terzijde schuiven. Blijft de Nederlandse betekenis over. Maar wordt hiermee nu bedoeld, dat de kunstenaars (of de kunst) een plaats in de sa menleving toegewezen hebben gekregen en slaat daarop de eerder vermelde uitspraak, dat de 'grenzen van de kunst hier worden verkend'? Als dit zo is dan wordt het des te meer de moeite waard om waar te nemen wat deze 'grens verkenningen' inhouden. Een tot monstrueuze proporties op geblazen sierbloempot van Rob Scholte; een caravan wegge- Hoofden bij elkaar eindhoven De artistiek directeur van Het Zuidelijk Toneel, de Belg Ivo van Hove, wil zo snel mogelijk rond de tafel gaan zitten met zijn collega's. Het Kunstenplan van minister Hedy d'Ancona vraagt daar volgens hem om: „We moeten net als sommige orkesten doen één front vormen. Anders lopen dingen vrese lijk uit de hand." De Antwerpenaar stelt voor zo snel mogelijk te overleggen met alle artistieke directies van de Nederlandse ge zelschappen. „We moeten de hoofden bij elkaar steken. Kijk maar naar de or kesten, dat werkt prima. Die komen met een eensluidend stand punt. met eigen voorstellen. Dan sta je toch wat sterker. Ik reali seer me dat dat bij theater nog nooit is gebeurd, maar nu lijkt de tijd rijp voor zo'n overleg." Voorverkoop Tröckener Kecks leiden De Tröckener Kecks geven volgende week zaterdag een concert in het LVC aan de Breestraat (aanvang 23.00 uur). De voorverkoop begint maandag bij Flato Platen en café de WW. stopt in het struweel onder een egaal bruine lap van Arno van der Mark; een 250 jaar oude Duitse eikestam van Herman de Vries, weggedonderd tussen de bosjes; een stel roestvrijstalen platen bedoeld als spiegels voor het omliggende 'pretpark' maar inmiddels al zo verroest dat er geen spiegeling in te zien is, van David Nyzio. Het is een keuze uit de kunst werken, waarvan slechts een ge ring aantal een zelfstandige beeldende kracht heeft (het hu moristische Gezicht op Delft van Fortuyn/O'Brien) of een uitspraak doet over natuur en milieu (zoals de miniatuur Waddenzee die Mierle Elder- man Ukeles in de roeivijver heeft aangelegd. Wanneer we de holle woor den er om heen even vergeten resteert een heel magere beel dende kunstmanifestatie, die zelden of nooit de kracht heeft om op te vallen tussen de na drukkelijke aanwezigheid van informatiepaviljoens, vervoer middelen of andere pretpark achtige elementen. Een verzameling beelden bo vendien, waarvan het bestaan op eigen kracht ontdekt moet worden. Het meest veelzeggend is wellicht, dat nergens op de officiële plattegronden de plaats van het beeldenpark zelfs maar staat vermeld. Doodgezwegen dus. 'Grensverkenningen in een illusoir Arcadië'? Illusies in een landschap waar de horizon wordt begrensd door monorail, zweefplatform en appelgroene tele-bollen zullen ze bedoelen. Op het eerste gezicht verbindt alleen de na tuur de tentoonstellin gen in Zoetermeer en Het Mauritshuis. Maar dieper ligt nog een an dere overeenkomst: het moralisme, dat de Hollanders kennelijk in het bloed zit. Twee- driehonderd iaar ge leden werd de schoonheid van de beeldende kunst ge voed door de verwij zing naar de betrekke lijkheid van het leven. En menig kunstenaar speelde daar handig of vanuit overtuiging op in. Ook deze tentoon stellingen zijn ont staan vanuit het mo ralistische idee, dat kunstenaars een taak hebben ten opzichte van de samenleving. In dit geval de kunst betekenis geven in de relatie met natuur en milieu, met commer cie en met toerisme. Ook nu proberen kun stenaars dat. Het ver schil is, dat de kijkers toen vanuit hun maat schappelijke of reli gieuze achtergrond di rect begrepen wat de kunstenaars bedoel den. Nu moeten ze er naar raden, om in een aantal gevallen tot de ontdekking te komen dat er niets te raden valt. SCHILDE R KUST RECENSIE HANS LUTZ Exposrt* Mauntshms m BJon Te nen Maurrtshuis Deo Haag Open 16 apnl De tentoonstelling in het Haag se Mauritshuis onder de titel 'Mauritshuis in Bloei' is indruk wekkend. De nadruk ligt hier op de zeventiende eeuwse bloem schilderkunst, die in de Noorde lijke Nederlanden werd geïntro duceerd door Roelant Sa very. Deze liet zich in 1619 inschrij ven in het gilde te Utrecht en bleef daar tot zijn dood werken. In zijn schaduw ontwikkelde Balthasar van der Ast zich tot een geliefd bloemschilder, die de invloeden van zijn leermees ters Ambrosius Bosschaert en Saven,' altijd trouw is gebleven. De karakteristieke Noordne derlandse leefsfeer liet zich in de schilderkunst duidelijk gel den: de kleuren van de bloem- schilderijen werden aanzienlijk meer ingetogen dan die van hun Vlaamse voorgangers. Dat veranderde toen Jan Davidsz de Heem vanuit Antwerpen zich in Utrecht vestigde: de barokke schoonheid van zijn schilderij en moet een openbaring zijn geweest. Tot in de achttiende eeuw vond zijn benadering van het bloemstilleven als een totale compositie, waarin het centrale boeket omkranst werd met tal rijke details (losse bloemen, guirlandes, insecten) nagevolgd. Niet in de laatste plaats door zijn zoon Comelis, zijn klein zoon David en een aantal geta lenteerde leerlingen. Het bloemstilleven was vooral in Holland een overweldigend succes. Dat had enerzijds te maken met de aantrekkelijkheid van een stukje nageschilderde realiteit, ook al heeft er nooit ^en boeket in een vaas gestaan, zoals de meesters die hebben geschilderd. Anderzijds waren -JÊLïk 9 Jacob de Gheyn II: Een glas met bloemen te zien In het Mauritshuis in Den Haag. foto gfo de Gouden Eeuwers in de l.age Landen heel gevoelig voor het moraliserend aspect dat uitge rekend met bloemstillevens was verbonden: aan weinig anders is de vergankelijkheid van het be staan zo af te meten als aan bloemen. Die immers verwel ken heel snel en verliezen daar mee hun uiterlijke pracht. AANBEVOLEN beeldende kunst seholm lorgensen, olieverfschilderijen van Ole Pultz. tot 24/5: za zo. en 5 mei van 11 00 - 17 00 uur en volgens afspraak in galene Laerken, Bent 2, Hazerswoude-dorp. tel 01728-9837 In de tuin van de Hazerswoudse galerie Laerken staat het beeld van een naakt meis je, de dochter van één van de twee expo santen, de Deense beeldhouwer Keld Mose- holm Jorgensen (1936). Het voor zich uit starende kind vormt de schakel in Mose holms tentoongestelde werk dat sterk wis selt van karakter. Enerzijds bestaat het uit beeldengroepen die lijken te zijn ontspro ten aan een kinderlijk fantasievol brein, en anderzijds uit realistische weergaven van het vrouwelijk naakt. Tegen een muur staan vijf betonnen zuil tjes, elk voorzien van een bronzen troon. Het zijn stadia, waarin Moseholm op mees terlijke wijze Iaat zien hoe macht in veel ge vallen wordt verkregen en misbruikt. In de beginfase proberen kleine dikke mannetjes een uitgemergelde, schijnbaar machteloze koning vanaf de voet van de zuil op de troon te hijsen. Het lukt ze. Maar éénmaal op de troon, het eindstadium, grijpt de met moeite in het zadel gehesen vorst de macht en smijt degenen die daarvoor hebben ge zorgd naar beneden. Humor en gruwel gaan hand in hand bij veel sculpturen van Moseholm. Zoals in ziin koddige dikke mannetjes. Ze worden platgerold door een deegrol. of proberen het snijvlak van een mes te beklimmen waardoor ze doormid den worden gekliefd, of ze worden door een bezem op een hoop geveegd. Het is gruwe lijk grappig. Naast al die visualisaties van macht speelt de metamorfose een belangrijke rol in Mo seholms werk. Zo gaat vloeistof over in een kluwc wriemelende mannetjes en verandert een dik figuurtje via een trechter in een dun figuurtje. Een ander terugkerend motief is bewe ging. Schitterend weergegeven in het sym bolische 'Herinnering aan de muur.' Een groot contrast met dit werk vormen de sensuele vrouwelijke naakten, weergege ven in brons en op tekeningen die in de ruimte hangen met uitzicht op de tuin In het andere zaaltje hangen olieverven van Moseholms landgenoot, Ole Pultz (1952). Abstract werk in heldere kleuren met veel blauw en zeegroen. Ze doen denken aan het Deense land dat vrijwel geheel om spoeld is door de zee. Ze vormen hrt nir.ilr decor voor Moseholms beelden. donderdag 7 mei vrijdag 8 mei zaterdag 9 mei LEIDSE SCHOUWBURG telefoon 071-131943/131944 ER ZIJN NOG KAARTEN! THEATER WCfNSlf sctveOervs van de rim Arden of FrvrrVwn Ir Kent Ancxwme tuur de opjeevomj door De Trust Genm 30/4. LAKtheite* Laden Bij een kluchtige aanpak ho ren deuren. In de produktic van De Trust is dan ook aan die ijzeren wet voldaan: in het IptOOnÉM1 lakthea ter slaat een decorconstruc tie opgesteld waarin twee deuren stevig gemonteerd zitten. Daarvan wordt dank baar gebruik gemaakt. Men loopt elkaar namelijk nogal eens achterna, zowel binnen als buitenshuis. In deze eerste die uit het tijdperk (waarschijnlijk rond 1586 geschreven, en 1592 in druk verschenen) gaat het om een reeks mislukte moordaanslagen Mrs. Alice Arden en haar (maatschappelijk mindere minnaar willen met de hulp van de knecht, een ccdu peerde burger en twee huur moordenaars haar echt ge noot. Arden of Feversham een rijk man uit Feversham vermoorden. Na enkele knul lig mislukte pogingen gr beurt dat uiteindelijk aan HM h nog De Trust maakt er een al ternatief soort Theater van de Lach van. Stevige over drijving is bepalend voor het regieeoncept dat behoorlijk met kluchtelementen is doonpÉi Veel meer dan een curiosi teit lijkt het stuk niet voor te stellen, en naar het zich laat aanzien moet door die dub- behette knipoog het geheel aanvaardbaar blijven. Vrouwen in de mannenrol len van huurmoordenaars, talrijke blikken van Mi houding in de richting van de toeschouwers in de zaal. dubbelrollen met loszittende pruiken, veel nadrukkelijk geveinsde onnozelheid het zijn slechts een paar in grediënten ter illustratie van ae burleske aanpak. Doordat alle acteurs zich hierin ken MlflC willen uillevrn dl produktic van gezrlschan De Trust een licht verteerbaar tussendoortje geworden The flying Meatballs' met in de hoofdrol de jonglerende zwerver Klun gel' was één van de attracties van Rarkkunst'92 in het Alphen se park Rijnstroom. foto climins boon alphen aan den run ANNEMIEK RUYCROK Het lijkt een insekt, maar het is een mobiele galerie. Het pavil joen van de Utrechtse kunste nares Marijke Nielen was giste ren een van de attracties tijdens de kunstenaarsmarkt in het Alp- hense park Rijnstroom. In samenwerking met de ge meente, het Parktheater en en kele sponsors had creatief cen trum Expressie '70 Rijnstroom omgetoverd in een Dorado voor kunstliefhebbers. Beeldende kunst, theater, zang en dans vormden de ingrediënten waar het publiek maar al te graag op afkwam. Twee buitenpodia boden de bezoekers dans en muziek, in het Parktheater werd jeugd- en straattheater gepresenteerd. Losse voorstellingen, zomaar in het gras en verder een groot aantal stalletjes met presenta ties van verschillende kunstvor men stonden borg voor een on gedwongen kennismaking met allerlei kunstvormen. Kunst zien doet kunst kopen, moeten de kunstenaars in de stalletjes hebben gedacht. En zo kon je 'try-outs' kopen voor vijf tig gulden, aquarelletjes voor een paar tientjes, maar ook kunstwerken van (prijs)formaat. Spaans tempo Bij de vijver is een beeldhouwer bezig een stenen kop te bewer ken. terwijl een stoet in het paars geklede monikken zwijgend voortschrijdt. Aan el kaar geketend met een zwarte band maken ze een sombere in druk. Op het grasveld bii het danspodium houdefi ze stil; een muziekband begint en op treur muziek dansen zij hun droeve passen. Plotseling gaat de mu ziek over in een pittig Spaans tempo en de sprongen worden grotesker. De dansers blijven droevig kijken. Intrigerend is het wel, het publick, afgekomen op de klanken, houdt de adem Even verderop speelt de straf fe wind een schilderes parten. Een van haar ingelijste werken waait om en dat heeft veel glas gerinkel tot gevolg. Gelukkig is het kunstwerk zelf niet bescha digd, maar schrikken blijft het. Het 'insekt' van Marijke Nie len, trekt intussen veel bekijks. Van buiten lijkt dit paviljoen in derdaad een reusachtige spin met vele poten. Eigenlijk zou hij zo weg kunnen lopen. 'Staren tot het beweegt' heeft ze haar mobiele galerie dan ook ge noemd. Wie er binnengaat ver wacht een donker gebouwtje, maar het tegendeel is het geval. Via een gangetje kom je in een ruimte, gedeeltelijk zonder dak. Daar hangt werk van Nielen zelf. De bezoeker lijkt terechtge komen in een slakkenhuis, waar de weg logisch, maar niet voor spelbaar. naar de uitgang leidt. Behalve beeldende kunst biedt Marijke Nielen ook andere kunstvormen onderdak: zo trad tijdens Parkkunst "92 in het pa viljoen Michael Bird met zijn ensemble Sharp Wood op. De groep laat zich beïnvloeden door muziek uit alle delen van de wereld, maar komt toch met een eigen geluid tevoorschijn. Vanavond wordt de toneel voorstelling 'Ijs toe' in het pavil joen opgevoerd. Onder regie van Jan van Rossum voert to neelgroep 'De Grens' drie vrien dinnen ten tonele die tijdens hun wekelijkse etentje filosofe ren hoe ze het willen hebben. Het grote geluk, ieder van hen heeft er een andere opvatting over. De voorstelling 'Ijs toe' is net als de film die er in voor komt, snel wisselend van sfeer en speelstijl Vanavond om ne gen uur (bij droog weer. anders in het Parktheater). Monniken in paarse mantels op weg om sombere dansen uit te voeren Het Grtetlne Dóns an teater voerde deze 'lone act' op het grasveld uft foto bin a tm/rn

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 9