China zet 7 Europeanen het land uit Moi vaart wel bij etnische onrust Kenya ch V rijhandelsakkoord op nippertje gered India legt beslag op bezit Union Carbide 'Aantasting ozonlaag niet zo ernstig als gevreesd' Buitenland 'VS moeten niet langer politieagent van de wereld spelen Reclame op het Rode Plein J" 'XL Doodstraf voor blanke politieman Zuid-Afrika "Vrijdag 1 MEI 1992 ingv. EUR ELLI ag 3161 Lufthansa ontslaat 1.000 werknemers frankfurt De Duitse vliegtuigmaatschappij Lufthansa zal aan het einde van dit jaar 1.000 werknemers ontslaan. Het is nog niet bekend welke afdelingen moeten inkrimpen. Volgens een woordvoerder van het bedrijf zijn de sterke dalingen in vliegprij zen en de moordende concurrentie op de Noordatlantische rou te verantwoordelijk voor de beslissing van het bedrijf dat zich op nog slechtere tijden wil voorbereiden. Lufthansa wil overigens voorkomen dat de kwaliteit van de service in gevaar komt. Aardbeving gebied Middellandse Zee athene Een aardbeving met een kracht van 6.1 op de schaal van Richter heeft gisteren het oostelijke Middellandse Zeegebied ge troffen. Volgens het Seismologisch Instituut in Athene lag het epicentrum van de aardbeving 490 kilometer ten zuidoosten van Athene en 100 kilometer ten zuidoosten van Kreta. Er waren geen meldingen van schade of gewonden, aldus het instituut. Doden na explosie in New Delhi new delhi» Explosies van vaten met chemicaliën in de Indische hoofdstad New Delhi hebben aan ten minste 34 mensen het le ven gekost. Het dodental kan nog stijgen. De explosies deden zich woensdag voor in een magazijn in de wijk Naya Bazaar („nieuwe markt"). Drie grote gebouwen stortten in waardoor veel mensen onder puin bedolven raakten. Woensdag werden al de lijken van 16 mensen gevonden, 3 anderen stierven later aan hun verwondingen. Politie in de Indiase hoofdstad zegt dat de explosies het gevolg kunnen zijn van nalatigheid. De mogelijk heid dat Sikhs iets met de ontploffingen te maken hebben, wordt echter niet uitgesloten. Fast-foodketen stopt na bommelding taipei De fast-foodketen Kentucky Fried Chicken is er gisteren in navolging van concurrent McDonalds toe overgegaan de ves tigingen in Taiwan voor onbepaalde tijd te sluiten. Kentucky Fried Chicken sloot de 35 restaurants nadat een onbekende man woensdagavond tegenover de politie zei dat het bednjf het vol gende slachtoffer zou zijn van een bomaanslag. De 55 vestigin gen van McDonalds werden woensdag gesloten na doelwit te zijn geweest van drie bomaanslagen, waarbij een politieagent omkwam en twee bezoekende kinderen gewond raakten. President Sierra Leone gevlucht Conakry President Josep Momoh van Sierra Leone is gisteren per helikopter naar het buurland Guinee gevlucht. Daarmee lij ken de muitende militairen na een dag van onzekerheid de macht in Sierra Leone te hebben overgenomen. De verbindin gen met het Westafrikaanse land zijn nog steeds verbroken. brussel peter de vries correspondent Een akkoord tussen Oostenrijk en de EG over het vrachtvervoer door de Alpen heeft op de val reep de weg vrijgemaakt voor de vorming van een grote vrij handelszone in Europa. Met in gang van volgend jaar zullen de 12 EG-landen en Oostenrijk, Zwitserland, Zweden, Finland, IJsland, Lichtenstein en Noor wegen één handelsmarkt vor men, met 380 miljoen inwoners de grootste ter wereld. Het ak koord over die Europese Econo mische Ruimte (EER) wordt za terdag officieel in Porto onder tekend. Het akkoord over de vrijhan delszone is tot nu toe geen ge lukkig lot beschoren: de 19 be trokken landen werden het vo rig jaar al eens, maar vervolgens doken telkens moeilijkheden op rond onderdelen. Zo verwierp het EG-Hof een eerdere versie omdat er teveel juridische ha ken en ogen aan zaten. Afgelo pen week bleek opeens dat de EG en Oostenrijk elk een ver schillende uitleg gaven aan de afspraken over het transito-ver keer door de Alpen. Die afspraken, gemaakt onder voorzitterschap van de Neder landse minister Maij-Weggen, bleken te rammelen. Oostenrijk wil het aantal ritmachtigingen de komende 12 jaar slechts be perkt laten stijgen, en eist dat de EG de vervuiling door het verkeer in die tijd met 60 pro cent vermindert. Voor trans portlanden als Duitsland, Ne derland, België en Italië zijn de ze afspraken van groot belang; zij dreigden het hele EER-ak- koord tegen te houden wanneer de transito-problemen niet goed werden geregeld. Alle bezittingen van de Ameri kaanse multinational Union Carbide in India zijn in beslag genomen. Dat is gisteren ge beurd op last van een Indiase rechter in Bhopal. De uitspraak van de rechter volgde op berichten eerder deze maand dat Union Carbide van plan was om al haar bezittingen in India te verkopen. Op deze manier zou de onderneming zich kunnen ontdoen van alle aanspraken op schadevergoe ding. Het chemische concern wordt verantwoordelijk gehou den voor de giframp in 1984 in Bhopal waarbij 4000 mensen omkwamen. Nog eens duizen den raakten voor hun leven ge handicapt. Het hoofdkwartier van Union Carbide in Danbury, Connecti- washington dpa Het dunner worden van de ozonlaag boven grote delen van Noord-Amerika, Groen land, Europa en Rusland dat door het Amerikaanse ruimte vaartcentrum Nasa werd ver wacht, is uitgebleven. Weten schappers van Nasa meldden gisteren dat hogere temperatu ren in hogere lagen van de at mosfeer blijkbaar de aantas ting van de ozonlaag hebben voorkomen. Bij lagere tempe raturen zou het afkalvingspro ces zijn doorgegaan. De des kundigen baseren zich op on derzoeken van de dampkring Gorbatsjov haalt in interview uit naar Amerika bryan brumley/ap Michail Gorbatsjov, inmiddels alweer ruim vier maanden ex-president van de eveneens voor malige ex-Sovjetunie, heeft gisteren uitgehaald naar de Verenigde Staten. Hij zei dat dat land moet ophouden met het spelen van 'politie agent' van de wereld. In plaats hiervan kunnen de VS zich beter concentreren op de opbouw van de democratieën in de wereld. Gorbatsjov deed zijn uitspraken tegenover As sociated Press, twee dagen voordat hij een veer tiendaags bezoek brengt aan de VS. Gorbatsjov zal in de VS toespraken houden en geld inzame len voor zijn politieke onderzoeksstichting. Het Amerikaanse organisatiecomité dat de reis heeft voorbereid - en wordt voorgezeten door Ronald Reagan en zijn voormalige minister van buiten landse zaken George Schultz - zou al op een mil joen dollar aan donaties van bedrijven, particu lieren en liefdadigheidsinstellingen kunnen re kenen. Zonder president George Bush bij naam te noemen, verklaarde Gorbatsjov dat de regering van de VS „een verwijt moet worden gemaakt Terwijl miljarden dollars werden uitgegeven aan de Golfoorlog „bleek het geld om de democrati sche hervormingen te ondersteunen die een nieuwe wereld voor de komende honderd jaar creëren moeilijker te vinden." Gorbatsjov noem de dit „beperkt denken" en zei dat niet te kun nen begrijpen. De 61-jarige Gorbatsjov leverde ook kritiek op de Russische president Boris Jeltsin en noemde de snelheid van diens economische hervormin gen een risico voor het ontstaan van sociale ex plosies. Plannen terug te keren in de politiek Heeft Gorbatsjov echter niet. ..Ik zie het meer als mijn plicht als individu de hervormingen te steunen en soms kritiek hierop te leveren", aldus Gorbatsjov. Terugkijkend op zijn zeven jaren durende tijd in het Kremlin en de ineenstorting van de Sov jetunie erkende Gorbatsjov dat hii de hervor mingen niet snel genoeg doorvoerde. „We had den geen tijd moeten verliezen met het verbete ren van het systeem. Dat systeem, het stalinisti sche model, de commando-economie, wurgde de energie, het denken in de gemeenschap, de bereidheid tot actie. Hel hield het hele land te gen." Volgens Gorbatsjov liepen de politieke en eoonomlKfae havotmbigHi mei mmtmb M| 1 cgdi hkraantoedtthiTandterprivatiMi nan had moeten toestaan. „Maar iedereen is alti|d intelligenter als hij kan terugkijken" meende hij. Hij vertelde overigens geen spijt te hebben of zich verslagen te voelen. De ex-president drong er bij het democrati sche kamp in Rusland op aan hun krachten te bundelen en aandacht te schenken aan de reac tionairen. die volgens hem wel hun krachten aan het bundelen zijn. „Ze zijn als een Hydra; terwijl je een hoofd afneemt, ontstaan er anderen op die plaats." Na actie voor vrije vakbonden China heeft vanmorgen zeven Europese vakbondsactivis ten en parlementariërs uitgewezen, omdat zij op het Plein van de Hemelse Vrede in Peking hadden gedemon streerd voor vrije vakbonden. De activisten waren giste ren aangehouden nadat zij op het plein een spandoek hadden uitgerold met de Chinese tekst „Lang leve de vrije vakbonden". v peking/hong kong De activisten, uit Duitsland, Frankrijk, Groot-Brittannië, Zwitserland en Hongarije, die de aandacht van honderden nieuwsgierige Chinezen kregen, riepen luidkeels leuzen totdat ze in stilte door politieagenten werden weggeleid. Zij werden een paar uur overgebracht naar een hotel bij het vliegveld. Bij hun kamers werd een politie agent geposteerd. Vanmorgen kwamen zij aan in Hong Kong. Het was ondui delijk wat er met een achtste ac tivist, de Hongaarse vakbonds man Joseph Sebec, was ge beurd. Hij begeleidde de overi ge activisten en bevindt zich waarschijnlijk nog in China. De actie was bedoeld om de aandacht te vestigen op de 1 meiviering, waarbij veel landen hun arbeiders eren, maar hen vaak niet in staat stellen invloed uit te oefenen op het politieke De politie rukt een spandoek uit de handen van een van de Europese actievoerders op het Plein van de He melse Vrede in Peking. systeem. Een Britse journalist en twee Duitse cameralieden werden eveneens gearresteerd. Een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse za ken in Peking zei dat de groep „met opzet moeilijkheden pro beerde te maken". Zij hebben foto •ap» greg baker de Chinese wet overtreden, zei hij. cut, zei vorige maand dat het zijn Indiase aandeel van de hand wilde doen om 17 miljoen dollar te steken in de bouw van een speciaal ziekenhuis waar slachtoffers van de giframp kunnen worden verpleegd. De juridische maatregelen te gen Union Carbide werden mo gelijk nadat het Hooggerechts hof in New Delhi vorig jaar een akkoord tussen de toenmalige Indiase regering onder leiding van wijlen Rajiv Gandhi en Union Carbide ongeldig ver klaarde. In 1989 waren beide partijen namelijk overeengeko men dat de multinational in In dia niet zou worden vervolgd, in ruil voor een bedrag van 470 miljoen dollar. Met dit bedrag hoopte de Indiase regering de schadeclaims te kunnen dek ken. met behulp van waarnemings satellieten. Nasa-wetenschapper Joe Waters zei dat de aantasting van de ozonlaag, die de aarde beschermt tegen de gevaarlijke ultraviolette straling van de zon, reden voor bezorgdheid blijft. Begin dit jaar meldde Nasa dat het in de dampkring boven Noord-Amerika, Europa en delen van Azië ongekende hoeveelheden chemicaliën had gemeten die een ernstige be dreiging voor de ozonlaag zijn en eventueel een gat in deze laag zouden kunnen vormen, zoals boven het Zuidpoolge bied. H*SrtA «wt< VÜ 6 5V IC' V SLN .IN ïEAR CH 4» - -eiijjgu xjmsMi tCScl "3 men Jf ra moskou In Moskou is vanmorgen de 1 mei-viering begonnen met een betoging van enkele honderden communisten in het centrum van de stad. Later op de dag werden op het Rode Plein een groot volksfeest en een theatershow gehouden. Op het plein zijn voor het eerst grote reclameborden aangebracht, uit de opbrengst waarvan de feestelijkheden worden bekostigd. foto ap Wegens moord op rouwende zwarten was voor hem de 'staatsvijand' die uit de weg moest worden geruimd. Op de avond van 2 de cember 1988 had Mitchell, toen nog luitenant, zijn mannen op dracht gegeven een huis in Trust Feed aan te vallen in de veronderstelling dat daar ANC- aanhangers verbleven. Hij bleek zich te hebben vergist: in het huis hielden negentien man nen. vrouwen en kinderen een nachtwake bij de overleden Alf red Sithole. Zij sympathiseerden met Inkatha Slechts acht van hen overleefden het bloedbad. Het onderzoek naar de trage die in Trust Feed werd geken merkt door onregelmatigheden, onder meer het vernietigen van bewijsmatenaal en pogingen van Mitchells superieuren, het onderzoek te saboteren. Mit chell kreeg in die tijd zeHs pro motie. De waarheid kwam slechts aan het licht dank zij de moed van een politieman, kapi tein Frank Dutton, die het on derzoek leidde en die tijdens het proces, ondanks bedreigin gen. tegen Mitchell getuigde. De extreem rechtse Konscr- vatieve Partij (KP) gaat met pre sident De klerk pralen over deelname aan de Conventie voor een Democratisch Zuid- Afrika (Codesa). De KP heeft tot nu toe geweigerd daaraan deel te nemen. Begin deze week werd zelfs een KP lid uit de par tij gezet omdat hij zich positief had uitgelaten over Codesa. johannesburg p van nuusenburg correspondent Een Zuidafrikaanse politie-offi- cier is gisteren in Pietermaritz- burg ter dood veroordeeld we gens de moord op elf mannen, vrouwen en kinderen. Vier zwarte politiemannen kregen ieder vijftien jaar wegens hun aandeel in de slachting die in december 1988 plaatsvond in Trust Feed, een zwarte gemeen schap in de provincie Natal. Rechter Wilson zei in zijn toe lichting op zijn vonnis dat hoe wel kapitein Brian Mitchell zelf niemand had gedood, hij 'voor de wet en moreel' verantwoor delijk was voor de moorden, die hij zijn ondergeschikten had la ten plegen. Wilson zei dat hij levenslange gevangenisstraf had overwogen, maar dat zou niet de juiste straf zijn geweest. „Voor zijn in koe len bloede gepleegde misdaden past alleen de strengs], Mal dt doodstraf." Mitchells vier me deplichtigen hebben slechts vijftien jaar gekregen, omdat ze „door hem misbruikt waren". De Trust FMl^ÖÉe is hfll eerste onomstotelijke bewijs dat de politie is betrokken bij het aanwakkeren van het geweld in de zwarte woonoorden, zoals i n t AN( heriiaaldetifk beweert Mitchell had in de machts strijd tussen het ANC en de Zulu-beweging Inkatha de kant van Inkatha gekozen. Het ANC nairobi horace awori correspondent De Kenyaanse oppositie vreest dat een burgeroorlog in het land steeds onontkoombaarder wordt. Als de regering in Nairobi geen maatregelen neemt dan zul len de onlusten in het westen van Kenya zich naar an dere delen van het land uitbreiden, aldus waarne mers. Volgens bisschop Ndingi Wa N'kezi zijn er ech ter aanwijzingen dat de onlusten worden aangewak kerd door leden van de Kanu. de partij die het in Ke nya voor het zeggen heeft. Zij zouden zich met hand en tand verzetten tegen democratische veranderin gen. Woensdag gingen studenten van de universiteit van Nairobi de straat op om tegen het etnische geweld te protesteren. Ze eisten het aftreden van president Da niel Arap Moi. Oproerpolitie en een eenheid van de paramilitaire GSU maakten een einde aan de betoging door de demonstranten terug te drijven naar de cam pus. „Ga naar Molo", schreeuwden de studenten de GSU-eenheid toe. Molo is het gebied dat het zwaarst is getroffen door het etnische geweld. Sinds de onlus ten een half jaar geleden zijn begonnen zijn zeker 200 mensen omgekomen. Duizenden anderen hebben het gebied inmiddels ontvlucht. De strijd wordt gevoerd door de Kalenjin-gemeen- schap, die de Kikuyu's in het gebied aanvalt. De laatsten zoeken een goed heenkomen in de hoofd stad. Ze brengen verhalen mee over moordpartijen en brandstichtingen door de Kalenjin, de etnische groep waartoe ook Moi behoort De betoging van de studenten volgde op de verkla ring van het Oppositieforum voor het Herstel van de Democratie (Ford), waarin werd gevraagd om de sta tionering in Kenya van een vredesmacht van de Vere nigde Naties en de Organisatie van Afrikaanse Fen- heid (OAE). Ook werd gevraagd om internationale bij stand om de binnenlandse vluchtelingen op te van gen Op een persconferentie dinsdag had Ford-voorzitter Oginga Odinga Moi ervan beschuldigd „persoonlijk betrokken te zijn bij de aanhoudende moordpartijen en verdrijving van de mensen die niet tot de Kalenjin- gemeenschap behorenHij ontkende dat het om et nische conflicten zou gaan. „De mensen die bij de onlusten betrokken zijn ma ken deel uit van Moi's privé-leger aldus de vertegen woordigers van Ford. Ze woroen Kalenjin-strijders of het Kalenjin Bevrijdingsfront'genoemd. Hun dod zou zijn om ervoor te zorgen dat ..de macht in handen blijft van Moi en een kleine kliek van Kalenjins" Bo vendien verschaft de stnjd Moi een alibi om te bewe ren dat het land nog niet rijp is voor een meerpar- tijenstelsel. De president had eerder Ford ervan be schuldigd de aanstichters te zijn van de rassenonlus- ten in en rond Molo. De aanvallen van de Kalenjins begonnen vorig jaar november, leiders van deze gemeenschap riepen tij dens massabijeenkomsten op alle oppositiepartijen af le schaffen en hun leden te verdreven De Kalenjin- leiders zijn door de regering nooit ter verantwoording geroepen voor de oproepen die ze hebben gedaan. Veel Kenyanen vinden dat met die aansporingen de onlusten zijn begonnen. 'VDB' heeft weer een schone lei brussel rtter Pt VRtES correspondent De voormalige Belgische pre mier Vanden Boevnanls is niet langer de „verstokte cn onver beterlijke fraudeur waar de Brusselse rechtbank hem op 25 juni 1986 voor hield. "VDB" heeft vorige maand in alle stilte eer herstel gekregen go hel Hof van Beroep in de Belgische hoofdstad Zjjn strafblad, dat tot nu toe melding maakte MO MB veroordeling tot drie jaar voor waardelijk, is weer helemaal schoon. De 71-jarige Vanden Boey- nants. was jarenlang de popu laire leider van de christende mocraten. De veroordeling we gens belastingfraude is hem door het Belgische publiek nooit erg kwalijk genomen, maar wnundath wi da hf burgemeester van Brussel kon worden. Het eerherstel van VDB is mogelijk geworden door een vrij recente wetswijziging in België. Daarin werd bepaalu dat al na drie jaar eerherstel kan worden aangevraagd door degenen die niet in herhaling zijn vervallen. VDB heeft de uitspraak van het Hof van Beroep, nlei la ga publiceerd. begroet als „bal semende zalf op een nog open wonde". Vijf doden bij ontploffing brug Bosnië SARAJEVO/HELSINKI afp/ap Bij een ontploffing van een be stelauto met cxplosievcn in het midden van de republiek Bos nië- Hercegovina zijn gister avond vijf personen gedood. Verscheidene mensen liepen verwondingen op. Het met ex- plosieven geladen voertuig was vlak bij de brug bij Donji Vakuf geplaatst. In Sarajevo verliepen dc avond en nacht tamelijk rustig. Op Mostar in het zuidwesten werden gisteravond urenlang artilleriebeschietingen uitge voerd. Bosnie-Hcrcegovina is giste ren toegelaten tot de Conferen tie over Veiligheid en Samen werking in Europa (CV5E). Joe goslavië zal voorlopig nog als lid worden gehandhaafd Over dr Status van loegosla- vië is het laatste woord echter nog niet gezégd Een CVSE* functionaris zei dat het lidmaat schap van Joegoslavië „geen blijvende oplossing" is. Behalve Bosnië zijn Slovenië en Kroatië ook lid van de CVSE. Jeltsin wil via referendum Congres lozen MOSKOU afptdpa De Ruvsischc president Idtsin wil het Congres van Volksafgc- vaardigden. waarin veel conser vatieven en communisten zit ting hebben, buiten werking stellen door een referendum te houden. Bi) een bezoek aan de Noordrussivhc st.nl Jsjcre povez riep hij de bevolking op Handtekeningen te verzamelen voor de volksraadpleging „Het is een grote kletskraam waar maar weinig besluiten worden genomen zei Idtsin over het Congres „Ik grioof dat we de grondwet aan «en volks referendum moeten voorleggen, en als alles besloten is zal dit Congres niet mier bestaan Jeltsin Is zelf niet bevoegd het Congres te ontbinden, maar het referendum over deze kwestie kan doorgaan ah er een miljoen tandtrkeningen voor zijn ver zameld Eerder deze maand sloeg Idtsin een poging van bet Congres af om zijn bevoegdbe dm in te perken en de econo mische hervormingen terug te

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 5