Scepsis ondanks orders 1,8 miljard uit Peking „Béééaaa.. Béééaaa..' Binnenland Kabinet wil te hoge dektepremie verlagen Selgen maakten fouten bij meisjesmoordenaar Stekelenburg wil band met politiek aanhalen Schietpartijen vormen domper op vrijmarkt in Amsterdam IJDAG 1 MEI 1992 n Ne<*«Un<* Pmtxxriu GPO GMMMdNpptfPM iVvkoiI irinkebroer rijdt fietsers dood -nderen Een 17-jarige jongeman uit Genderen heeft zwaar eschonken in een gestolen auto vannacht in Genderen een fiet- ?nde jongen en een meisje aangereden, die beiden op slag wer en gedood. De bestuurder en een mede-inzittende zijn aange- ouden. Ziekenhuisbacterie' treft AMC na sterdam Het Academisch Medisch Centrum (AMC) wordt nds negen weken geteisterd door de hardnekkige ziekenhuis- ïfectie Multiple Resistente Staphylococcus Aureus (MRSA). Op it moment zijn voorzover bekend vijf patiënten en vier perso- eelsleden besmet. MRSA is een infectie die in veel ziekenhui- en voorkomt. Vooral patiënten uit Zuid-Europa lopen een ver- oogd risico. In ziekenhuizen is het normaal dat deze patiënten itvoerig worden gecontroleerd op MRSA. Hoewel dat ook in het MC gebeurt, is de bacterie toch zo'n negen weken geleden via en Portugees het ziekenhuis ingekomen. Het AMC had beslo- ?n om het nieuws niet naar buiten te brengen 'om onnodige aniek te voorkomen'. De infectie leidt overigens niet ernstige andoeningen. djk vrouw gevonden in Limburg eerlen In de Geleenbeek in Heerlen is gisteren het stoffelijk i verschot gevonden van een onbekende vrouw van naar schat- ing 25 a 30 jaar oud. H< >e de vrouw om het leven is gekomen, is I iog niet bekend. De politie hoopt daar nader uitsluitsel over te rijgen via een sectie. De politie sluit een misdrijf niet uit en leeft een recherche-bijstandsteam van dertig man gevormd. De f tlek waar de vrouw is gevonden staat bekend als een lokatie M oor heroïneprostituées. [migran blijft peperduur itrechtMigrainepatiënten moeten het nieuwe middel Imi- rran grotendeels zelf betalen. Het middel krijgt in het genees- piddelenvergoedingssysteem (GVS) geen uitzonderingspositie. Lligraine-patiënten krijgen daarom slechts ruim twee kwartjes ber tablet vergoed, terwijl een pil ruim 20 gulden kost. Een spe- tiale geneesmiddelencommissie van de Ziekenfondsraad vindt pat niet is bewezen dat het als wondermiddel geïntroduceerde migran inderdaad veel beter is dan bestaande ergotamine-pre- laraten. Staatssecretaris Simons heeft besloten het advies van le commissie te volgen. Compact disc verdringt lp Amsterdam De compact disc heeft de klassieke langspeelplaat erdrongen. Vorig jaar werden van 48.2 miljoen 'platen' ver- cocht met een waarde van bijna 1,3 miljard gulden. 95 procent laarvan waren cd's verkocht, 3 procent voorbespeelde muziek- :assettes en slechts twee procent langspeelplaten en singletjes. 3e omzet nam met 9 procent toe, wat minder spectaculair dan 'oorgaanden jaren. Dat komt volgens de muziekverkopers om- lat inmiddels in 60 procent van de Nederlandse huishoudens ?en cd-speler staat en er dus minder nieuwe cd-spelerbezitters comen. Die kopen meestal snel een flink aantal cd's om plezier 'an hun nieuwe aankoop te kunnen hebben. igreep bij wettelijke bijdrage particulieren en haag gpd let kabinet gaat ingrijpen bij de 'ettelijke bijdrage, de toeslag particuliere ziektenkosten- erzekeringen om voor bejaar- en en studenten een extra oedkope polis mogelijk te ma- en. Onlangs berekenden Rot- •rdamse onderzoekers dat de erzekeraars jarenlang een te loge wettelijke bijdrage hebben ierekend. Dit jaar werd die bij rage met bijna de helft ver- loogd en betalen particulieren !00 miljoen gulden meer aan >remie dan nodig is. Het kabinet moet kiezen uit wee mogelijkheden: zelf de loogte van de wettelijke bijdra- jen vaststellen (nu doen de ver- :ekeraars dat zelfstandig) of het jeperken van het aantal verze- Dossiers werden niet gekoppeld nntwerpen gpd 3e Belgische justitie heeft ern stig geblunderd in de zaak van le Woensdrechtse verkrachter- 'moordenaar. Dossiers beland den op verkeerde bureaus en de rijkswacht reageerde te traag op aanwijzingen tegen de antiek handelaar. De maandag gear- •steerde man heeft bekend in lecember een 14-jarig Belgisch fneisje en (vier maanden later) ?en 16-jarig meisje te hebben )ntvoerd, verkracht en ver- noord. Woordvoerster Reijnders van iet parket in Antwerpen geeft oe dat ten onrechte in de tus senliggende periode nooit de ink is gelegd tussen de verdwij ting van het 14-jarige meisje en iet lastig vallen van Belgische neisjes door de 33-jarige Ne- lerlander in dezelfde periode. Volgens haar kampt het Ant werpse parket met chronische onderbezetting. Ook beschikt het niet over computers. Ze noemt het desondanks ..gek dat die zaken nooit gekoppeld zijn". Reijnders stelt dat de Neder landse justitie niets te verwijten valt. Dagbladen in België en Ne derland kritiseren de officier /an justitie in Breda omdat die getreuzeld zou hebben met het CDA, PvdA en D66 willen duidelijkheid over 'hardheid' contracten utrecht. anp De Tweede Kamer eist snel duidelijkheid over de 1,8 mil jard gulden aan orders die minister Andriessen van eco nomische zaken zegt te hebben meegenomen uit China. CDA, PvdA en D66 willen meer 'inzicht' in de hardheid van de orders. Het CDA sloot zich echter ook aan bij de WD, die al direct oordeelde dat Peking „te karig'' is ge weest met het plaatsen van orders. den haag» gpd-anp Tijdens een persconferentie in Peking zei Andriessen gister middag dat hij aan de handels missie begon in de hoop de uit voer naar China te verdubbelen. Vorig jaar exporteerde Neder land voor 560 miljoen gulden naar China. „Met het resultaat van deze missie kan ik dus niet ontevreden zijn", concludeerde de minister, die tijdens zijn be zoek aan China werd vergezeld door een zware delegatie van het Nederlandse bedrijfsleven. Een kamermeerderheid wil pas een oordeel geven over de China-reis als ze Andriessen heeft gehoord. „Ik wil nu niet roepen: het is goed of slecht. Ik wil eerst het verslag zien", aldus PvdA-kamerlid Vos. Ybema (D66) sprak van een onduidelij ke toestand. „Er valt nu niet te beoordelen welk deel van de or ders hard is. Dat moet nog blij ken", zo meende hij. Kritiek had de parlementariër wel op het feit dat een deel van de orders wordt gefinancierd met Neder landse ontwikkelingshulp. „Een sigaar uit eigen doos", aldus Ybema. CDA'er'Mateman zei „niet zo opgetogen" te zijn over de mis- sie-Andriessen. ook al is er meer uitgekomen dan aanvankelijk werd gedacht. Hij prees An driessen voor zijn grote ijver en inzet „maar de Chinezen heb ben het laten afweten". Hij wil daarom dat Den Haag het he renakkoord met Peking uit 1984 opzegt. Daarin verplichtte Ne derland zich geen wapens aan Taiwan te leveren in ruil voor orders uit Peking. China gunt echter veel meer orders aan een land als Frankrijk, dat wel wa pens aan Taiwan levert. Volgens Mateman hangt de Taiwanese onderzeebootorder (8 miljard gulden) nog altijd boven de markt en kan de scheepswerf RDM die alsnog krijgen. Andriessen heeft de afgelopen week ongeveer zeventig orders binnengehaald. Op het laatste nippertje werden gisteren de verwachte 'parels' in de wacht gesleept: Fokker sloot een con tract voor de levering van drie Fokker-100 -vliegtuigen (200 miljoen gulden) en 1HC Caland sloot met succes onderhande lingen af voor de levering van drie baggerschepen (150 mil joen gulden). Daarnaast sleepte Akzo een contract van 190 mil joen gulden in de wacht voor de bouw van een zoutfabriek. De zeven Fokker- 100's die China in februari bestelde direct nadat het kabinet besloot dat RDM geen onderzeeboten mocht le veren aan Taiwan, zijn bij de 1.8 miljard gulden inbegrepen. Onder de kleinere contracten vallen de levering van uiteenlo pende produkten, zoals machi nes voor het bedrukken van tex tiel en het sorteren van eieren, koelhuizen, een telefooncentra le en waterzuiveringsinstalla ties. 'Solidariteit heeft tij tegen zuim en arbeidsongeschiktheid is duidelijk aan het verbeteren. We krijgen het probleem onder controle." Nor iets verder vooruit blik kend herhaalde de FNV-voorzit ter dat de inkomensverschillen in Nederland niet groter mogen worden Het kabinet neemt daarover in de zomer besluiten. „Op de laagstbetaalden, dege nen die toch al klappen knjgen. mag niet de problematiek van ons allemaal worden afgewen teld". zei Stekelcnburg. Tot slot hield Stekelcnburg een warm pleidooi voor de soli dariteit, die volgens de FNV- voorzitter momenteel ver te zoeken is. ..De volksverzekering tegen ziektekosten van Simons stuit op taai en machtiR verzet, de koppeling van uitkeringen aan lonen is eerder uitzonde ring dan regel, een beetje mens waardige vezorging van bejaar den en zieken heet onbetaal baar te worden, enzovoorts. Niet alleen praktisch, maar ook theoretisch lijkt het tij tegen so- lidanteit en samen doen ge keerd." FNV-voorzitter Stekelenburg wil de banden tussen politiek en vakbeweging weer aanhalen. Tijdens een 1 mei-bijeenkomst in Vlissingen zei hij vanmiddag dat „het tijd wordt dat de ver houdingen tussen politiek en vakbeweging weer normaal worden Hij deed voorts een klemmend beroep op de PvdA om tijdens de komende behan deling van de wao-\oorstellen in de Tweede Kamer de aange kondigde maatregelen „ingrij pend bii te stellen' De relatie tussen de vakbewe ging en de politiek liep vorig jaar ernstige averij op toen het kabinet kwam met zi)n voorstel len voor wao en Ziektewet. Di verse vooraanstaande FNVers hebben sindsdien laten weten dat de band tussen de vakbewe ging en de PvdA maar moet worden verbroken. Stekelenburg brak een lans voor de mensen die nu al een wao-uitkering hebben. „We moeten die vrijwaren van lagere uitkeringen. Daar is alle reden voor. De trend van ziektever- kerden met een standaardpolis door de 'toelatingseisen' te ver scherpen. De wettelijke bijdrage is dit jaar 414 gulden per volwassene, bijna de helft meer dan vorig jaar. Mede daardoor zagen par ticulier verzekerden - geheel ten onrechte - hun ziektekosten fors stijgen en werden positieve ef fecten van de stelselwijziging gezondheidszorg (het plan-Si- mons) teniet gedaan. Door ingrijpen in de wettelij ke bijdragen wil het kabinet de kosten(stijging) in de gezond heidszorg matigen. Daarnaast wordt gekeken naar verplichte eigen risico's, eigen bijdragen en beheersing van het aantal medische ingrepen. Volgende maand wil het kabinet met een pakket maatregelen komen. rotterdam» gpd doorsturen van een Belgisch verzoek om de verdachte aan de tand te voelen. „Ik zou zelf ook niet sneller hebben gehandeld. Het was geen spoedeisende zaak". De 14-jarige Belgische ver dween op 30 december in Wuustwezel. De dag ervoor leg de de politie in Essen de laatste hand aan een proces-verbaal over het lastig vallen van Belgi sche meisjes in die plaats door de maandag aangehouden man. De Belgen kwamen de man op het spoor via het kente ken van zijn rode Volkswagen Golf. Naar nu blijkt is het de zelfde wagen waarin hij in okto ber een 18-jarig meisje in Wuustwezel poogde te ontvoe ren. Zii kon ontsnappen omdat de kofferbak niet goed dicht zat. Twee weken later stuurde het Essense korps het proces-ver baal naar het parket in Antwer pen met het verzoek de Neder landse justitie op de Woensd- rechtenaar af te sturen. E)e Ess ense politie was volgens een zegsman verontrust en maande het parket tot spoed. In Antwer pen belandde het dossier echter niet op het bureau van de men sen die zich met de verdwijning van de Belgische bezig hielden. „En dat had wel gemoeten constateert Reijnders. Het feest in de Afrikaanderwijk moet een kinder feest worden en tot de koningin er is. lukt dat ook. Maar als even na half twaalf Hare Majesteit en haar gevolg arriveren, worden de kinderen letter lijk onder de voet gelopen. De volwassenen lopen de hekken plat zodra ze na de fotografen en de veiligheidsmensen Beatrix zelf waarnemen. „Geen wonder", zegt een politieman, „als je maar één man bij twintig dranghekken zet". De officiële stoet merkt er niet veel van. maar de kinderen om wie het allemaal moest gaan, des te meer. Youssef (5) zit beteuterd in het gras. Heeft hij nog de koningin niet gezien, treurt hij. Even later merkt zelfs prins Willem Alexander dat het wel heel erg druk wordt rond de koninklijke stoet. „Het is wel dringen, hè", roept hij bezorgd. De kroonprins, die door zijn lengte veel aandacht trekt, raakt in geanimeerd gesprek met een schoolmeisje, dat zich heeft uitgedost als 'een soort tijger', zoals ze het zelf uitdrukt. „O. weet je het zelf niet precies?" vraagt een verbaasde Wil lem Alexander. Even later krijgt de vorstin een album aangebo den met brieven van kinderen uit de wiik. Uit het boek spreekt vooral bewondering voor ae konink lijke sprookjeswereld. „U bent een hele lieve ko ningin. u hebt mooie kleren aan", schrijft een meisje. Maar niet alle hrieven zijn vrolijk. De Rot terdamse Stichting Uitkeringsgerechtigden (Sug- ba) heeft een stortvloed aan bezwaren op oranje papier gestort. Lage inkomens, hoge huren en ra cisme in de wijk, het is een kleine greep uit de klachten. „We gaan die brief aan de koningin aanbieden", zegt een Sugba-vertegenwoordiger optimistisch. Maar als de koningin haar hand uit steekt, wordt de hand met de brief opzij gemaaid door veiligheidsmensen. Kinderwerkster Monica Blom van de stichting Welzijn Afrikaanderwijk is des duivels over de chaotische toestand. Als de koningin is vcnluc nen. lucht zij haar hart: „Het was een kinderfeest. Wij hebben de ouders beloofd dat hun kinderen veilig waren, maar dan verpesten die ouderen dat. Het was een chaos". Het bezoek aan Rotterdam begint 's morgens in de smalle straatjes van Overschie. De koningin en haar familie krijgen allerlei nostalgische spelletjes te zien, die worden uitgevoerd door kinderen op klompen. Prins Constantijn en zijn broer Friso zien kans aan hun bodjfftiards te ontsnappen als kroonprins Willem Alexander de klompenrace start. Het tweetal stapt, met glimmend zwarte schoenen, in grote klompen en spurt er vervol gens vandoor. Hijgend doen ze zich even later te goed aan een oranjebittertje. De publieke belangstelling in de Afrikaander wijk is niet te vergelijken met de mensenmassa Een enthousiaste Rotterdammer steekt op de Cooi- singel zijn enthousiasme over de koningin niet onder stoelen of banken. foro ahp» mthu* bastiaahu die zich rond het stadhuis aan de CooKingcl heeft verzameld Bijna een kwart miljoen Rotterdam mers wacht daar de komst van de hoogheden af. Geduldig en belangstellend volgt de menigte hoe een torenhoge bouwkraan een zak met ballonnen boven de straat manoeuvreert. De tijd verstrijkt, maar dan bereikt een gejuich vanuit de voorste rijen de rest van de menigte: Beatrix gaat naar binnen. En inderdaad, even later ontwaart men achter het venster Pi eter en burgemeester Peper. Dc magentakleurige noppen op het feestgewaad van Beatrix stralen de wachtenden tegemoet. De koningin straalt ook. Tienduizzmdcn armen wui ven. In golven klinkt het over de Gool&ingel: „Béééaaa.Béééaaa Alsof ze zojuist wereld kampioen schaatsen K geworden. amsterdam thea v Amsterdam heeft een uitzon derlijke rustige Koninginnedag achter de rug. Naar schatting tussen de 700.000 en 800.000 mensen bezochten gisteren de vrijmarkt in de hoofdstad, bijna de helft minder dan was ver wacht. Toch waren er enkele inci denten; twee schietpartijen en een bommelding. Woensdag nacht schoot op het drukke Leidseplein een man zichzelf per ongeluk neer. Het 26-jarige slachtoffer kwam uit een café en ging een schijngevecht aan met een kennis. Daarbij trok hij een pistool, dat waarschijnlijk per ongeluk afging. De man zelf werd daarbij dodelijk getroffen. Een tweede schietpartij vond aan het eind van de middag plaats in het Wallengebied. Daarbij werd een Argentijn na een ruzie geraakt in zijn knie. De twee verdachten waren gis teravond nog voortvluchtig. De derde domper op de feest vreugde was een achteraf loze bommelding. Rond half elf ont ving dc NS een telefoontje met de mededeling dat in de hal van het Centraal Station een koffer tje met een bom geplaatst was. Óm kwart over elf zou de bom afgaan. Bij een boekenwinkeltje trof de politie inderdaad het be wuste koffertje aan. Daarop werd besloten de stationshal te ontruimen I >e I Xploaicvcn Op ruimingsdienst nam het zekere voor het onzekere en bracht het koffertje tot ontploffing. Even na één uur kon de hal weer open. Dc meeste treinreizigers merkten weinig van het inci dent. Via de oostelijke en weste lijke uitgangen konden zij het station verlaten. De NS schatten dat zo'n 350.000 reizigers per trein naar de hoofdstad waren gekomen. Vooral de waarschu wing niet uit te stappen op het Centraal Station bleek effectief. Veel treinreizigers kozen voor dc stations Muiderpoort. Amstel of Sloterdijk. Vandaar konden De prinsen Constantijn en Friso stortten zich op klompen ii zier in. zij met hun treinkaartje gratis verder met tram. bus of metro. Maar verder was het handel en muziek wat de klok sloeg. Om de naar meter klonk raggae. rock of house, begeleid door een allesoverheersende barbe cue-walm. De meeste vrijmarkt- bezoeker* lieten zich weinig ge legen liggen aan eerdere waar schuwingen van de Keurings dienst van Waren en aten en dronken volop van de aangebo den waar De dienst was met 33 contro leurs op de been. Aan bijna dc helft van dc gecontroleerde wn-dM-1 en drank berriders moest een waarschuwing uitge deeld worden Vooral het bewa ren van voedsel onder te hoge temperaturen kwam regelmatig voor Ook werden nogal een* satertje* verpakt in kraotrpa- pier aangrtroffen Processen- verbaal werden niet uitgedeeld. Wel nam de dien*t zon hon derd monster* mee voor onder zoek.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 3