'Dit is onze nacht, wij regeren' Los Angeles was ook in 1965 al het toneel van rebellie Verdediging speelt handig in op angst onder blanken B Feiten &Meningen \<*IJDAG 1 ME11992 Groentewinkels, winkelcentra, videotheken, alles gaat in vlammen op )rinki Mechanisch werpt een jonge Zuidamerikaanse vrouw stukken steen naar de ramen van de Los Angeles Times. De ene na de andere steen vliegt door de avondlucht. Het is haast alsof ze oefent voor een baseball-wedstrijd. Een paar meter verder, gaat een koffie bar in vlammen op. Een groep jongens kijkt op afstand tevreden naar 'hun werk' voordat ze op zoek gaan naar de volgende 'klus' LOS ANGELES PHIL REEVES „Dit is onze nacht. Wij regeren in deze straten. Wij kennen geen angst voor de politie", zegt een van de jongeren. Minuten later ziet de buurt eruit alsof er een flinke bom is ont ploft. Honderden gewapende agenten in ME-kleding staan op afstand in rijen opgesteld. Ze grijpen niet in, blijkbaar extra Ix wust van het feit dat vier van hun collega's de aanleiding zijn voor het geweld. Optreden te gen de menigte zal dan alleen een averechtse werking hebben. i Los Angeles is ook vandaag nog in de greep van de woede, maar de ergste rellen vonden woensdagnacht plaats. Toen burgemeester Tom Bradley donderdagochtend de noodtoestand uitriep was het te laat. De zaak was al lang uit de hand gelopen. Groentewinkels, winkelcentra, videotheken, alles ging in vlammen op. Vulkanen Over veel stadsdelen hangt een oranje-rode gloed. Sommige ge bouwen lijken wel vulkanen. Ze exploderen door de hitte waar bij vlammen van wel dertig me ter de lucht in schieten. De rookontwikkeling boven de stad is dusdanig dat vliegtuigen die op Los Angeles Airport willen landen, van de luchtverkeerslei ders langs nood-landingsroutes moeten worden geleid. Veel relschoppers koelen hun woede op Koreaanse winkels en nemen aldus 'wraak' voor de dood van een vijftienjarig zwart meisje, dat vorig iaar werd doodgeschoten door een Ko reaanse winkelier. Sindsdien bestaan er haast tastbare span ningen tussen de zwarte en Ko reaanse bevolking van Los An- grlrs. Jongeren gehuld in de kleuren van jeugdbendes zwerven door de stad en moedigen omstan ders aan samen met hen de meer welvarende wiiken van de stad aan te vallen. Alles op hun weg wordt vernield. Bordjes met de woorden 'zwarte eigenaar' die door winkeliers op hun pand zijn aangebracht in een poging plundering en brand stichting te voorkomen, sorte ren weinig effect. Knallen. Overal wordt gescho ten. De relschoppers zouden ze ker zes doden op hun geweten hebben. De politie schoot twee mannen dood, die worden om schreven als 'sluipschutters'. Plunderaars wandelen dood leuk winkels in en uit en vullen hun tassen en jaszakken met eten en alcohol. Zelfs televisies worden weggesleept. Tussen middernacht en drie uur 's ochtends komt om de drie minuten een brandmelding binnen bij de brandweer van Los Angeles. In de straten zelf hebben de brandweerlieden het niet makkelijk. „Mensen probe ren hen te doden met bijlen, of ze schieten", zegt Donald Man ning, brandweercommandant. Een brandweerman is in zijn wang geschoten. „Het is onge looflijk, ik kan het niet bevatten. Het moet gedaan zijn met dit soort geweld", zegt Manning. De gouverneur van Califomië, Pete Wilson, verschijnt op tv en doet een oproep aan de bevol king de kalmte te bewaren. De noodtoestand wordt afgekon digd. Tweeduizend manschap pen van de Nationale Garde worden naar Los Angeles ge stuurd om de orde te herstellen. Het is hun eerste optreden in de stad sinds de Watts-rellen van '65. De ravage wordt pas echt zicht baar als het licht wordt. De op komende zon heeft moeite door de rook-deken die over de stad hangt, heen te schijnen. Bran den: 300. Gewonden: 900. Het plunderen gaat gewoon door. Bendes gaan zakkenvullend van winkel tot winkel, terwijl ande ren in totale wanhoop kijken naar wat nog maar een dag ge leden hun mooie stad was. Ie mand laat zijn tranen de vrije loop. VERTALING JANINE BOS AAA Leden van de Nationale Garde kijken toe hoe een bedrijf in In vlammen opgaat King in rechtszaal afgeschilderd als een monster THE INDEPENDENT Wat ging er mis in de rechts zaak in Los Angeles? Het bewijs leek onomstotelijk, In de hele wereld was de videoband afge speeld, waarop was te zien hoe vier blanke agenten inhakten op de zwarte automobilist Rodney King. Maar de jury in de recht bank van Ventura County sloeg geen acht op de film. De verde diging van de agenten dwong de juryleden zich te concentre ren op Kings gedrag voordat hij werd geslagen. King was op borgtocht vrij, na een veroordeling wegens roof. Hij werd aangehouden na een levensgevaarlijke achtervolging door Los Angeles. Hij was dron ken en weigerde mee te werken, aldus de advocaten van de vier politiemannen. Met andere woorden, hij vroeg eigenlijk om Twee polltie-agenten bewaken een groepje gehandboeide arrestanten. foto ap nick ut Een politiechef, die optrad als getuige van de openbare aan klager, wierp tegen dat er ten minste vier momenten zijn ge weest waarop de agenten had den kunnen ophouden met slaan en King hadden kunnen boeien. Maar de verdediging zette daar twee politie-orficie- ren tegenover, die beiden ver klaarden dat hun collega's „vol ledig beheerst geweld hadden gebruikt", geheel volgens poli- tie-voorschrift. En de jury ging door de bocht. „Het zijn politiemensen, geen engeltjes", zei een van de jury leden achteraf. Maar de uitspraak van de jury vrijspraak van de aanklacht wegens mishandeling heeft een veel diépere oorzaak. Angst. Veel blanken in zuidelijk Cali fomië wonen in wijken die zijn omgeven door hekken, om de gangs (benden van jongeren, die vaak bloedige oorlogen uit vechten) buiten de deur te hou den. De honderden moorden en verkrachtingen, die jaarlijks worden gepleegd, zijn zo ge woon geworden, dat ze de krant nauwelijks nog halen. De blanke bevolking van de su burbs (voorsteden), waaruit de juryleden waren geworven, heeft de neiging zichzelf te zien als slachtoffer van een snel om zich heen grijpende 'epidemie' van criminaliteit, die wordt ge voed vanuit de arme wijken, waar vrijwel alleen zwarten en hispanics (Latijnsamerikanen) wonen. Velen menen dat de po litie alleen met ijzeren handha ving van law and order (recht en orde) de anarchie kan tegen houden. De verdediging speelde in op deze angst. Daarom werd King in de rechtszaal afgeschil derd als een monster. De politie dichtte hem bovenmenselijke kracht toe, als gevolg van de on juiste veronderstelling dat hij de drug PCP had gebruikt. Merk waardig genoeg haalde de aan klager King niet de rechtszaal in om deze bewering tegen te spreken. De zes mannen en zes vrouwen tien blanken, een Aziaat en een hispanic in de jury ble ken zeer ontvankelijk voor het spel van de verdediging. Meer dan de helft van hen heeft ge diend in het Amerikaanse leger; drie hebben familieleden die ooit bij de politie hadden ge werkt. De rechter had de rechts zaak laten verplaatsen van Los Angeles naar Ventura County, 2 blanke regio, LA zelf zouden zijn door de consternatie die in de stad was ontstaan na uitzending van de videoband. Als ergens een politie-vriendelijke jury kan worden gevonden, dan is het in Ventura County. VERTALING ONNO HAVERMANS migrai laratei le con De huidige rellen in Amerika to nen een opvallende gelijkenis met gebeurtenissen van 27 jaar geleden. Ook toen was Los An geles het toneel van hoog op laaiend geweld. Op de avond van 11 augustus 1965 hield een verkeersagent een jonge, zwarte motorrijder ■an. i w leidde tot een oploop van mensen die stenen begon nen te gooien naar blanke mo torrijders. Dertig uur later wer den in het Watts district de eer ste brandbommen gegooid. De politie en later de Nationale Garde trokken de wijken in. Vierendertig mensen werden gedood. Ze waren allemaal vart. Ook in de maanden ervoor wa ren in noordelijke steden al di verse opstootjes geweest, maar het incident in Watts markeerde het begin van een nieuwe, ge welddadige fase in de strijd voor de gelijkheid van zwarten en het einde van de wat gemakzuchti ge, liberale hoop op vooruit- tm iedurende vijf jaren - van 1964 tot 1968 - was bijna elke stad met een substantiële zwarte minderheid het toneel van hevi ge rellen. Daarna ebde het ge weld plotseling weg. Niemand begreep waarom. Kassen rellen Rassengeweld in de grote Ame rikaanse steden heeft al een lan ge geschiedenis. Zo zat een ra cistisch trekie aan de opstand van dienstplichtigen in New York tijdens de burgeroorlog en waren er gewelddadige rassen- rellen In Atlanta in 1915 en in Detroit in 1943, om maar een Een van plundering verdachte man ligt op de grond terwijl politieagen ten discussiëren met een andere verdachte. foto afp paar van de bekendste te noe- Wat in 1964 en de daaropvol gende jaren gebeurde in de noordelijke en westelijke steden was echter een opstand van een geheel nieuw soort. Zwarte in woners van de getto's, die door de intocht van mensen uit het zuiden bijkans uit hun voegen barstten, kwamen spontaan in opstand tegen hun leefomstan digheden en vooral tegen de politie. 'Fuck it!'. Dat was de typering die mensenrechtenactivisten in Los Angeles de Watts-rellen achteraf gaven. „We hebben honger. Onze scholen deugen niet. We worden voortdurend in elkaar geramd. De integratie werkt gewoon niet. Nu gaan we het op een andere manier pro beren." In het ppblieke geheugen ble ven de getto-rellen voortleven als gewelddadige incidenten. Door zwarten veroorzaakt. Maar het meeste geweld dat een dodelijke afloop had. werd gepleegd door blanke politie mensen of ME'ers. Alleen zwar ten waren het slachtoffer. De Kemer Commissie, destijds door president Johnson inge steld, concludeerde dat 'slechts twee, of hoogstens 3' van de 43 moorden door relschoppers wa ren gepleegd. Minstens 28 men sen waren door de politie, de ME of door het leger gedood. Het meest opmerkelijke feit van die periode echter is dat de rel len net zo plotseling en mysteri eus eindigden als ze waren be gonnen. juli 1968 was een tijd van uitzonderlijke politieke ver anderingen. President Johnson was afgetreden, de openlijk ra cistische George Wallace ver gaarde aanzienlijke steun in de verkiezingsstrijd en Robert Ken nedy was even daarvoor in Los Angeles vermoord door een Pa lestijnse fanatiekeling. Explosie Op dat moment werd ook Mar tin Luther King vermoord. Tij dens een stakingsactie van iaag- betaalde vuilnismannen in Memphis. Door een schutter, die waarschijnlijk was inge huurd door extTeem rechtsen. Meteen was er een explosie van geweld. Binnen een paar minu ten stond het hele land in lich telaaie. Zelfs in Washington, vlak bij het Witte Huis woedde het vuur. ledereen vreesde dat de uitbarsting het begin zou zijn van een voortschrijdende esca latie van geweld, die uiteindelijk zou uitmonden in een bloedige confrontatie. Maar er gebeurde Over de vraag hoe het toch mo gelijk is dat de leefomstandig heden in stedelijke getto's soms Omstanders zoeken dekking als een Koreaanse winkelier in de lucht schiet om plunderaars af te schrikken. plotseling uitbarstingen van ge weld veroorzaken en andere Ke ren lijdzaam worden gedragen, is heel wat papier volgeschre ven. Alle theorieën bleken on deugdelijk. De geschiedenis leert echter dat Amerikaanse rassenrellen een bepaald natuurlijk patroon heb ben: Ze breken uit als een grote menigte zwarten bijeen is en de vonk die de vlam in de pan doet slaan, is bijna altijd bruut optre den of extreme ongevoeligheid van de politie. De woede komt naar buiten in geweld tegen de politie, tegen impopulaire en toegankelijke 'blanke' doelen (winkeliers in de getto's, leden van andere min derheden: joden in het noord oosten, Aziaten in Los Angeles, en hun eigendommen). Politie en als het ernstiger is een grote overmacht van soldaten worden naar de gebieden gestuurd om de opstand neer te slaan. De meeste doden vallen steevast tijdens het neerslaan van de re bellie en niet tijdens de opstand zelf. Zo was het in elk geval in de zestiger jaren. In sommige op zichten is de situatie sindsdien veranderd. In de meeste steden is de politie opleiding een beetje beter geworden en televi sie-journalisten weten beter hoe ze zich moeten gedragen in soortgelijke situaties. Maar ondanks dat alles staat Los Angeles weer in lichtelaaie. foto ap» kevorkdjansfzian Niet alleen voor politiechefs en burgemeesters, maar ook voor president Bush - voor wie Cali fomië misschien een beslissend kiesdistrict wordt - is de 'bran dende' vraag dan ook of het ge beuren in Los Angeles een geï soleerde uitbarsting is zoals in 1980 in Miami of een herhaling van de Watts-rellen, die het be gin waren van een serie lange, hete VERTALING ELS W1EGANT igrt rit iereki Irage loogc :eker )epei Do, bi

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 2