Sjelter wil meer geld Kauwenplaag Oegstgeest groter Regio Leiden Gevaarlijke afrit rijksweg beveiligd Leiderdorp wil duidelijkheid over Doesbrug Oegstgeest zoekt vrijwilligers voor opvang asielzoekers Hazerswoudenaars willen molen redden Werkgroep: projecten Indonesië gaan door /RIJ DAG 1 MEI 1992 17 ^sftmiumnic astrid van d€n berg wilfred simons carcx'ne v Wassenaarse Ajax-fan in problemen wassenaar Het dragen van een jack met het opschrift 'Ajax' bracht een 18-jarige inwoner van Wassenaar gisteravond in pro blemen. Hij stuitte omstreeks 23.00 uur op een groepje van vijf Rotterdammers in de leeftijd van 18 en 19 jaar. volgens de politie aanhangers van Feyenoord, die verbleven op de camping Duin- rell. Ze bedreigden de Ajax-fan met een mes. verwondden zijn oor en namen zijn jack mee. Aan de hand van het signalement kon de groep Rotterdammers later in de avond door de politie worden aangehouden. Twee van hen wórden nog vastgehouden. Inbraak in Oegstgeest oegstgeest Bij een inbraak in een woning aan de Oegstgeester Cura^aostraat is audio- en video-apparatuur gestolen. De daders kwamen binnen na het forceren van het slot van de achterdeur. De inbraak is vermoedelijk gepleegd in de nacht van woensdag op donderdag, toen de bewoners niet thuis waren. Oplegger vrachtwagen uitgebrand voorschoten De oplegger van een bloemenwagen die stond geparkeerd aan de Leidseweg in Voorschoten, is afgelopen nacht omstreeks 02.00 uur uitgebrand. Een woordvoerder van de poli tie sluit brandstichting niet uit. De oplegger was niet geladen, waardoor de schade beperkt bleef tot een bedrag van ongeveer 20.000 gulden. De brandweer heeft het vuur geblust. Themaweek vervoer in bibliotheek leiderdorp» In de openbare bibliotheek van Leiderdorp worden in de week van 8 tot en met 14 mei activiteiten georganiseerd rond het thema vervoer. In het kader van het 100-jarig bestaan van de openbare bibliotheek in Nederland wil de bieb in de Mu- zenhof laten zien dat ze de schakel is tussen concrete vragen en het overstelpende aanbod aan informatie. In de bibliotheek is informatie over dienstregelingen van de bus en carpoolplaatsen aanwezig, evenals folders van de belastingdienst over woon werkverkeer en het reiskostenforfait, informatie over buurtbus projecten en verenigingen als de Eerste Enige Echte Nederland se Fietsbond. Portier bar met pistool bedreigd katwijk De portier van een bar aan de Tramstraat in Katwijk is gisteren vroeg in de avond door een 35-jarige Katwijker om on duidelijke redenen bedreigd met een pistool.Aan de hand van een signalement kon de dader enige tijd na het voorval worden aangehouden. De Katwijker is meegenomen naar het bureau waar proces-verbaal werd opgemaakt. Zijn pistool is in beslag genomen. sassenheim/oegstgeest roza van der veer Rijkswaterstaat overweegt de afrit van de rijksweg A44 ter hoogte van het Finastation in Sassenheim te beveiligen. Ver lichting of een vangrail moeten voorkomen dat automobilisten de diepte naast de afrit inrijden. Onduidelijk is nog wanneer de werkzaamheden worden uitge voerd. De zaak kwam aan het rollen nadat de gemeente Sassenheim Rijkswaterstaat had gewezen op de onveilige situatie op de afrit. De afrit, die tevens een oprit is richting Den Haag, is niet ver licht. Automobilisten die in de berm belanden, lopen kans on middellijk een paar meter naar beneden te schieten omdat het talud steil afloopt. Sassenheim vroeg Rijkswater staat de berm te beveiligen met een vangrail of verlichting zodat ongelukken worden voorko men. Volgens Rijkswaterstaat is de afrit niet bijzonder ver- keersonveilig als gekeken wordt naar het aantal ongevallen ge- Een aparte stichting moet zich in Oegstgeest gaan bezig hou den met de opvang en begelei ding van asielzoekers in het dorp. Deze stichting zal geheel bestaan uit vrijwilligers die ook in de gemeente wonen. Oegst geest streeft tot 1994 naar de opvang van ongeveer zestig asielzoekers, voor wie ongeveer twintig woningen nodig zijn. Nu zijn er in zeven huizen zo'n 25 asielzoekers in Oegstgeest ge huisvest. Het merendeel van de mede werkers voor de nieuwe stich ting moet nog worden gevon den. De gemeente wil daartoe op 14 mei een informatie-avond houden in het raadhuis. Belang stellenden kunnen zich dan aanmelden. Voorheen hield de stichting Vluchtelingenwerk Leiden- /Oegstgeest (WN) zich met de opvang van asielzoekers bezig. De WN heeft wethouder A. Ko- hlbeck (welzijn) echter meege deeld dat ze door de toename van het aantal asielzoekers 'praktische problemen' heeft gekregen. Kohlheck: „Het aantal asiel zoekers in Leiden en de regio is fors toegenomen en het ziet er Het Leiderdorpse sociaal-cultureel centrum Sjelter wil meer gemeentelijke subsidie. Uit een intern onderzoek naar de financiële situatie blijkt dat Sjelter drie agogisch werkers nodig heeft om goed sociaal-cultureel werk te kunnen afleveren. Voor sociaal-cultureel werk is er alleen toekomst als de politiek het voorziet van de minimale fi nanciële middelen om te kunnen bestaan, concludeert de commissie kwaliteit die het onderzoek uitvoerde. leiderdorp uesbfth buitink Het budget voor Sjelter is dit jaar met 30.000 gulden terugge bracht naar 240.000 gulden. Dat is voldoende voor vijftig forma tie-uren, terwijl volgens het on derzoek 82 uren agogisch werk nodig zijn voor goed sociaal- cultureel werk. „Het is niet voor niets dat het bestuur van Sjelter heeft gesteld dat de koning op de subsidie tot gevolg heeft dat Sjelter geen mogelijkheden meer heeft om de Leiderdorpse samenleving van kwalitatief en verantwoord sociaal-cultureel werk te voorzien", aldus het on derzoeksrapport. Sjelter denkt niet dat ze geld kan putten uit andere bronnen, zoals sponsoring. „Sponsoring zorgt slechts voor incidentele aanvulling, evenals de vergro ting van de eigen opbrengsten. Sociaal-cultureel werk kan niet op de vrije markt opereren, ten zij het werk zich beperkt tot de meest oppervlakkige vormen van recreatie. Maar dan is het geen sociaal-cultureel werk meer. Bezuinigingsvrije over eenkomsten over meerdere ja ren en doelmatige budgetsubsi dies zijn daarom noodzakelijk." Het centrum wil wel de 'func tie als voorziening' uitbreiden. „Te denken valt aan een kopi eerservice, een ontmoetings functie, inloopactiviteiten en het beschikbaar stellen van de middelen. Ook het gebruik van de accommodatie kan worden uitgebreid. De ruimten die op bepaalde dagdelen niet in ge bruik zijn, kunnen beschikbaar worden gesteld aan andere or ganisaties. Verhuur aan vereni gingen en particulieren kan worden bevorderd." Sjelter wil bovendien nieuwe activiteiten starten, zoals: na schoolse opvang, straathoek werk, emancipatie-activiteiten en meidenwerk. Dat kost wel tien agogische werkuren meer, maar het centrum denkt bij de bestaande activiteiten het aan tal agogische uren te kunnen te rugdringen. „Op grond van ja renlange ervaring en de kwali teit van de medewerkers, kan minder aan agogische werk worden geïnvesteerd. Tevens kan een verbeterde afstemming leiden tot winst in agogische Sjelter wil aan de hand van het rapport opnieuw gaan on derhandelen met wethouder C. Kemer (welzijn). Een bredere Doesbrug kan twintig procent meer recreatievaart verwerken. leiderdorp u es beth buitink Leiderdorp gaat opnieuw met de provincie praten over de ver breding en restauratie van de Doesbrug. De gemeente wil duidelijkheid over de financiële en technische steun die de pro vincie wil geven. Voor het werk aan de brug is tussen de 1 en 2 miljoen gulden nodig. De vier meter brede Does brug is een knelpunt. Na ver breding neemt de recreatievaart naar verwachting met circa twintig procent toe. Ook de gro tere boten kunnen dan vanaf de Oude Rijn de Does opvaren. Het beweegbare gedeelte van de brug moet daarvoor een paar meter naar het midden op schuiven. De brug wordt nu circa 4000 keer per jaar met hand geopend voor plezierbootjes. Na de reno vatie moet de Doesbrug auto matisch worden bediend, ge koppeld aan de installaties van de Spanjaardsbrug. de Zijlbrug en de Doesmolen brug. De renovatie is al verschillen de keren uitgesteld omdat de gemeente en de provincie het niet eens kunnen worden over de manier waarop de doorgang onder de brug in de Hoofdstraat moet worden verbreed. De pro vincie wil dat de gemeente be halve de brug ook de doorvaart verbreedt om reereatievaarders qemakkdifket dooi te lab n I d derdorp wil vooral het oude ka rakier van de Doesbrug behou den. De staalconstructie en de landhoofden van de brug moe ten daarvoor geheel worden ge renoveerd. durende de afgelopen jaren op deze plaats. Wel vindt Rijkswa terstaat de situatie op de afrit niet optimaal. Dit komt mede door het benzinestation bij het begin van afrit. Als dat station te zijner tijd wordt verplaatst de locatie Oegstgeest/Rijnsburg blijft volgens Rijkswaterstaat ondanks gerezen bezwaren tot de mogelijkheden behoren kan de afrit verder worden aan gepast. Rijkswaterstaat sluit echter niet uit dat de berm van de afrit al eerder wordt beveiligd. „Ik ken de situatie daar ter plekke uit mijn hoofd dus ik kan me de vraag van de gemeente om een vangrail best voorstellen", meldt W. Anemaat van Rijkswa terstaat. „We werken landelijk met een systeem waarbij we het beschikbare geld gebruiken.om de gevaarlijke plekken eerst aan te pakken. Daarna kunnen dit soort plaatsen aan de orde ko men." Volgens Anemaat is het onvoorspelbaar wanneer de afrit beveiligd wordt. „Zoda ik een gaatje zie, doen we iets", belooft hij. naar uit dat dat aantal nog ver der zal stijgen. Veel asielzoekers zullen dus noodgedwongen ge spreid moeten worden gehuis vest. En dat heeft ook gevolgen voor het werk van de vrijwilli gers: dat kan problemen opleve- herstellen is een bedrag van 250.000 gulden nodig. Voorzit ter Koopman van de stichting verwacht ongeveer anderhalve ton aan subsidie te kunnen ver werven. De rest van het bedrag moet komen van donateurs en sponsors Volgende week zater dag. op molendag, start de stichting met de sponsorwer ving. De molen is op die 9de mei van 10.00 tot 17.00 te bezichti gen. De Rijneveklse bedrijven ontvangen binnenkort het ver zoek de restauratie financieel te ondersteunen. hazerswoudfporp De Rode Wip. de molen aan de Gemeneweg halverwege Ha- zerswoude-Dorp en -Rijndijk, moet worden opgeknapt. Met dat doel hebben vijf inwoners van beide Rijneveldse dorpen drie weken geleden een stich ting opgericht. Eén dezer dagen wordt het contract getekend waardoor de stichting voor één gulden per jaar eigenaar wordt van de molen. De bedoeling is om al in 1993 te beginnen met wHaurarei Om de Rode Wip helemaal te Betrokkenheid Eén van die problemen heeft volgens de wethouder te maken met het feit dat veel vrijwilligers buiten hun eigen gemeente aan begeleiding moeten doen. Kohl- beck: „Volgens de WN is het veel beter als vrijwilligers uit sluitend in hun eigen gemeente werkzaam zijn, omdat de be trokkenheid dan groter is. An ders gezegd: het is moeilijk om vrijwilligers te krijgen uit andere gemeenten die zich in Oegst geest willen inzetten. Daarom richten we nu een eigen stich ting op die zich alleen op Oegst geest zal richten." Coördinator bij de nieuwe stichting wordt H. Slootbeek. nu nog werkzaam als vrijwilliger bij de WN. De organisatie krijgt subsidie waarmee ze bepaalde activiteiten kan betalen. Uit de ze subsidie kan onder meer een financiële vergoeding voor de coördinator worden bekostigd. De bomen in de Louise de Colignylaan waren twee maanden geleden nog druk bezet met kauwen. De vogels zijn verhuisd naar andere delen van Oegstgeest. archieffoto loek zuiiderduin Vogels verspreiden zich over het dorp oegstgeest astrid van den berg Het kauwenprobleem ver spreidt zich over Oegstgeest. Na de maatregelen in de Louise de Colignylaan klagen bewoners elders in het dorp over toene mende overlast van de vogels. In de Louise de Colignylaan werden twee maanden geleden dode kauwen opgehangen om hun levende soortgenoten af te schrikken. De kauwen lijken nu hun heil elders te zoeken. Eindelijk is het rustig in de Louise de Colignylaan. Maar de gemeente waakt er voor te vroeg te juichen. „Hei is nu het nestel- en broedseizoen", ver telt gemeentevoorlichtster B. Rozemond. „Het is al jaren he kend dat de kauwen niet in de buurt van de Louise de Coligny laan nestelen. Waar ze wel heen gaan. weten we niet. We moe ten dus afwachten tot het eind van de broedtijd. Als de kauwen dan wegblijven uit de laan heb ben de maatregelen geholpen." Inmiddels klagen andere in woners over toenemende kau- wenoverlast. In de President Kennedylaan hebben vogels zich genesteld in de schoorste nen. Daardoor vallen takken en ander vuil in de schouw. Eén van.de bewoners heeft van bui ten af een deel van de takken la ten verwijderen. Maar niet alles kon op die manier worden weg gehaald en daarom moest op zolder een gat in de schoorsteen worden gemaakt. Ook op de Hofdijck hebben enkele bewo ners de indruk dat het aantal kauwen de afgelopen maanden is toegenomen. Zij klagen over uitwerpselen op wasgoed en ra men. Het vermoeden rijst dat door de maatregelen in de Loui se de Colignylaan het kauwen probleem zich heeft verplaatst. Afschieten Gemeentewoordvoerder Roze mond wijst dit vermoeden ech ter van de hand. „Ik denk dat we moeten afwachten of de kauwen al dan niet terugkeren naar de Louise de Colignylaan. De overlast van deze beesten is een landelijk probleem, een welvaartsprobleem bovendien. De vogels komen af op etens resten en hondepoep. Fijnproe vers zijn het niet. We kunnen pas in een later stadium zeggen of de kauwen zich als groep hebben verplaatst. Mijn indruk is echter dat de kauwen overal in aantal toenemen." De gemeente laat het nemen van verdere maatregelen afhan gen van de ontwikkelingen in de komende maanden. Als het aantal kauwen inderdaad overal toeneemt, zal de gemeente weer in actie komen. „In som mige gemeenten schieten ze de vogels af. maar daar zitten wij niet echt op te wachten", aldus Rozemond. „Het ophangen van dode kauwen is missthien weer het alternatief. Maar dan moet eerst gebleken zijn of de kau wen zich hierdoor in dezelfde concentratie verplaatsen, of dat ze zich opdelen in kleinere groepen" karen tangel De Oegstgeester werkgroep Steun Ontwikkelingssamenwer king (SOS) verwacht dat ze ge woon kan doorgaan met de projecten in Indonesië. Hoewel de Indonesische regering vorige week liet weten dat ook hulp van particuliere organisaties niet meer wrlhun iv dmlI dB Oegstgeester werkgroep dat ze buiten de sancties valt. Volgen de week komen de leden van de werkgroep bij elkaar om te ver gaderen over de toekomst van de projecten Intussen hoopt men meer helderheid te krijgen over de situatie. R. Lucardie, adviseur van de werkgroep, legt uit dat het de Indonesische regering vooral om overheidsgelden te doen is. ..Alle 01 irhi'nL.hnip m tabOB verklaard. De grote particuliere organisaties in ons land worden exen eens gesteund met geld van de oveThctd. vandaar dat hun hulp nu ook niet meer wei kom is. De SOS wordt gesteund door particulieren en gemeen- Mfljki subsidie. Vandaar dal wc verwachten gewoon door te kunnen gaan met onze hulp." De Oegstgeester werkgroep steunt projecten in het Indone mm ba KaubafB <>p ooii i.o.t, via de katholieke pater lansen lansen woont en werkt er al 40 jaar De laatste berichten die de werkgroep van pater lansen ontving dateren van twee we ken veleden Hij liet toen weten dat hi) gewoon kon doorgaan met ziin werk Maar op dat mo ment nad Indonesië de particu liere organisaties nog niet de deur gewezen De Oegstgeester projecten in Kalibago beginnen steeds vaste re vormen aan te nemen. De SOS gaf in 1986 de aanzet met de bouw van een internaat en inmiddels lopen er al zes ver schillende projecten. A. Anholts, penningmeester van de werk groep. vertelt dat de hulp vooral is gericht op de opvang van ge handicapte kinderen. ,.I>ie Ion- deren worden in Indonesië sterk verwaarloosd. Hun ouders denken dat er boze geesten in hen huizen. Daardoor zijn de ouders totaal niet hctn.kki n hi| de opvang van hun kinderen Om daar wat aan te doen zijn we ook andere projecten ge start. gencht op de volwassc- Eén van die projecten is het aansluiten van een aantal hui zen op het elektriciteitsnet. In 1991 nriddeo ik h Mrevooi B6 families aan. In totaal zijn er nu 99 families op dieselverlichting aangesloten, waarvoor ze een kleine bijdrage betalen. Verder is het opvangcentrum uitge breid met een ziekenboeg, een aparte ruimte voor de verpleeg sters en een kleine bibliotheek. Dank zij de inzet van de Oegstgeestenaren is afgelopen jaar het streefbedrag van 10.000 gulden ingezameld (aid blijft echter noodzakelijk om de hulp voort te zetten Anholts: „Voor de kinderen is jaarlijks gemid deld 500 gulden nodig voor het levensonderhoud en therapie Als daar een operatie bijkomt. zi)n duizenden guldens meer nodig. We hopen dus dat ook het komend jaar de gemeente Oegstgeest zich zal Mijven in zetten voor de mensen In Kali bago."

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 17