Milieufederatie ziet weinig in nieuw overleg tuinbouw TcL Lawaai voor vogels erger dan verkeer Normale landbouw oorzaak uitsterven dier en plant Over leven Lokvogels voor verhuizing DONDERDAG 30 APRIL 1992 9 'Provincie praat maar en praat maar' „Zo langzamerhand beginnen wij een beetje ongeduldig te worden. Er moet nu maar eens iets gebeuren. Op zich zelf is dat doelgroepenbeleid wel een goede gedachte, maar er wordt nu al twee en een half jaar gepraat en er komt niets uit. Een onderzoekje hier, een symposiumpje daar, het is wel aardig allemaaJ, maar het levert niets op. Dus wij staan niet echt te juichen dat er nu weer een nieuw overleg komt.", zegt H. Muilerman van de Zuid hollandse Milieufederatie (ZHM). LEIPEN MARJOLEIN VAN ROTTERDAM Muilerman reageert op het voornemen van de dienst Water en Milieu van de provincie Zuid-Holland het op speciale groepen gerichte milieubeleid, in dit geval de glasbouwtuin- ders en bollenkwekers, uit te gaan breiden met een nieuwe overlegvorm. Met dit zogeheten doelgroe penbeleid probeert de provincie tot een milieuvriendelijkere tuinbouw te komen. In plaats van langs elkaar heen te wer ken, moeten de verschillende organisaties zich als één man tot de tuinders gaan richten. Aan het overleg doen dan ook alle organisaties die iets met de tuinbouw te maken hebben mee: zowel de landbouworgani saties en de waterschappen, als de gemeenten, het Rijk en de provincies Noord- en Zuid-Hol land sturen afgevaardigden naar het overleg. Eenzijdige normen Bedoeling van het overleg is een 'plan van aanpak' te maken. Met dat plan moet het natio naal milieubeleid worden ver taald naar doelstellingen die voor de tuinbouw haalbaar zijn. Het kan niet meer zo zijn dat eenzijdig normen worden opge legd, maar er moet in goed overleg worden bekeken wat mogelijk is en wat niet. De pro vincie heeft anderhalf jaar uit getrokken voor het maken van het plan. Hans Muilerman van de Zuidhollandse Milieufederatie loopt niet echt warm voor het nieuwe overleg. Het streven om via een goede relatie met de tuinbouw de milieuvriendelijke re aanpak te bevorderen, bevalt hem uiteraard wel, maar hij vindt het niet genoeg. Voor de zo sterk vervuilende sectoren als de glastuinbouw en de bloembollenteelt is het hoog tijd dat er daden in plaats van woorden komen, denkt hij. „Men praat maar en praat maar. Terwijl de problemen er om vragen dat er snel iets ge beurt. Er is een heel scala aan maatregelen nodig. Er moeten lijsten komen met milieuvrien delijke technieken, er moeten heffingen komen en voor de tuinders die stug door blijven gaan met vervuilen zou ook de wetgeving moeten worden uit gebreid." Overtollig gietwater Vooral voor de glastuinbouw is een milieuvriendelijkere aanpak heel goed te doen, denkt Mui lerman. Er zijn diverse aanpas singen mogelijk, die de vervui ling van met name de bodem op vrij eenvoudige wijze terug kunnen dringen. Als voorbeeld noemt hij het beperken van lo zingen door het opnieuw ge bruiken van het overtollige giet water. „Die techniek is heel goed toepasbaar. Het vraagt een investering van zo n 60.000 gul den. maar doordat een tuinder met zo n systeem minder mest stoffen nodig heeft, verdient de i nvestering zichzelf terug. Ook zouden de waterschap pen er volgens de ZHM meer achterheen moeten zitten dat tuinders vergunningen krijgen waarin zij zich verplichten op een goede manier met hun af valwater om te gaan. ,,A1 sinds 1970 bestaat er een wet die de een vergunning voor het lozen verplicht stelt, maar door de laksheid van de waterschappen, gebeurt dat in de praktijk vrij wel nooit. Alleen het Hoog heemraadschap van Rijnland is van goede wil. maar zelfs daar is nog nooit echt een vergunning uitgeschreven.", zucht Muiler- Om de Zuidhollandse water schappen te dwingen zich aan de wet te houden, heeft de ZHM onlangs een kort geding tegen een van die waterschappen aangespannen. Met succes. Muilerman: ,,Als het nodig is, zullen we ook op die manier verdere acties voeren. Want een zoetsappige aanpak werkt niet. En tenslotte is die wet er niet voorniets." durcerdam Dieren zijn vaak slim, maar je kunt ze ook goed voor de gek houden. In een polder langs het Usselmeer zijn nepvogels neergezet in een speciaal aangelegde schelp envlakte. De namaak-beestjes moeten een grote kolonie visdiefjes aantrekken. De kolo nie zit nu nog op een stukje niemandsland bij verkeersknooppunt De Nieuwe Meer. Er wordt daar een spoorlijn aangelegd en dus moet een andere broedplaats voor hen wor den gemaakt. De visdiefjes halen hun voedsel, zandspie- ring, toch al uit het Usselmeer en dus ligt een verhuizing naar de polder voor de hand. Vis diefjes verhuizen niet zo maar. vandaar dat het met lokvogels wordt geprobeerd. FOTO MARTIIN CX /ONC GEBIOLOGEERD Het Produktschap voor Vee cn Vlees wordt altijd heel boos als iemand iets onaardigs zegt of schrijft over vlees. Logisch, want het Produktschap isopgencht om ervoor te zorgen dat er aar dige dingen over vee en vlees worden gezegd en geschreven. Het Produktschap kan de borst maar beter nat maken en een flinke vooiTaad kalmerende middelen inslaan, want in Ame rika is onlangs een boek gepu bliceerd dat een bestseller dreigt te worden, zodat de kans dat het ook in een Nederlandse vertaling verschijnt vrii groot is. Het heet 'Beyond Beef Izoiets .lis 'Het Mees \'i»orhi| De schrijver, leremy Rifkin. is in Amerika een bekend milieu-ac- tuist. een booh ko-I kta Bom Het thema van zijn boek is on geveer: alle koeien de wereld uit. te beginnen uit de Verenig de Staten Hij weet daarvoor een indrukwekkende lijst cijfers en argumenten aan te dragen. Om de slagers van Nederland op de slag voor te bereiden al vast een voorproefje. De 1,3 miljard koeien op aarde dragen bij aan het broeikasef fect door het methaan dat bij hun spijsvertering wordt ge vormd. Samen zijn ze goed voor zestig miljoen ton methaan per jaar. dat is meer dan alle andere dieren bij elkaar produceren. Rundanmli In i Inde Wereld landen draagt bij tot voedselte korten. omdat op grond die vroeger voor het verbouwen van gewassen werd gebruikt nu koeien grazen. Dat is weinig ef ficiënt: een kg voer levert maar twee ons koe op. Alleen de rij ken kunnen zich zulk duur eten veroorloven. Voor het kweken van een lulo sla is honderdvijftig liter zoet water nodig. Een kilo gT.ian kost negenhonderd liter. Ken kilo biefstuk komt pas op ons bord na een investering van achttien duizend liter. 7 ropische regenwouden woi den omgehakt om plaats te ma km «ooi wakMana, dol .ii na een paar jaar zijn vruchtbaar beid verliest en in woestijn ver andert Rifkin noemt de koe een 'sprinkhaan met hoeven'. I n zo gaai het nog even dooi Natuurlijk brengt in Amerika de vleeslobby intussen het krach tigste geschut in stelling om Rif kin onderuit te halen. I n er valt ook wel het een en ander te re lativeren aan zijn boek. Maar RifVin. zelf reeds lang vegetariër, heeft de wind mee. Amerika nen. nog steeds de grootste vleeseters ter wereld, zijn in de afgelopen vijftien jaar al eender de minder nindvlees gaan eten. vooral om hart cn vaatziekten te voorkomen Nude verzadigde vetzurendokters en de milieu beweging elkaar gevonden heb ben kon de koe wel eens wertu- lijk uit de gratie raken bij de Echte cowboys bestaan al niet meer. Binnenkort horen mis se hien ook dc hamburger en dc T bone steak tot de folklore. T«tal Pi* Immms T*V»n,nu Co L*ur»iA*< lezing Mnriw Mokka «ai tu t Btoiogj houdt zondag 10 mei op De Heine Aarde in Boxtel een lezing over milieuvncndelijke bouwmaterialen Aan de orde komen de keuze tuvsen de verschillende grondstoffen, houtsoorten cn isolatiemate nalen Ook hergebruik en effecten op de gezondheid worden be handeld Bij de lezing hoort een rondleiding over het terrein van het milieueducatie- en voorlichtingscentrum De lezing begint om 11 00 uur Deelname kost negen gulden en aanmelding vooraf is lUKiig, HMMon IB oIB21 Verkeerslawaai is een belangrij ker doodsoorzaak bij vogels dan het verkeer zelf. Het lawaai ver oorzaakt gigantisch veel stress, verstoort het broedgedrag en zorgt voor een verminderde groei. Geringe verkeersintensi teit (10.000 auto's per etmaal) leidt bij de meeste vogels al tot een daling van de populatie- omvang van ten minste tien procent. Dat blijkt uit een on derzoek van M. Reijnen en R. Foppen, beiden werkzaam bij het Instituut voor Bos- en Na tuuronderzoek in Wageningen. Het tweetal deed vijf jaar lang onderzoek naar de effecten van verkeerswegen en het lawaai op de dichtheid van broedvogels. Het onderzoek werd in proefge bieden verspreid over heel Ne derland gedaan. Het was al wel bekend dat verkeer invloed heeft op de vogels, maar die in vloed is nooit goed bepaald. Evenmin was bekend welke vo gels het meest te lijden hebben. De dichtheid van broedvogels er in een bepaald gebied is af hankelijk van geboorte, sterfte, emigratie en immigratie. Ver trek en komst worden sterk be paald door het lawaai: sterfte is mede het gevolg van aanrijdin gen. Nogal wat vogels worden het slachtoffer van aanrijdin gen. De meeste slachtoffers val len voor en na het broedsei- zoen: vermoed wordt dat het vooral jonge en onervaren die ren zijn. Hoewel er jaarlijks vele vogels worden doodgereden, is de schade aan de populatie hierdoor veel en veel kleiner dan door het lawaai. Piekbelasting Geluidsoverlast is chronisch en ver-reikend. Zo veroorzaakt een weg waar per etmaal 40.000 voertuigen over heen gaan, in open veld op een afstand van een kilometer nog schade. In bosgebied reikt de negatieve werking altijd nog 400 meter. Vlak aan de weg is het geluids niveau het hoogst. Chronische blootstelling aan die piekbelas ting leidt, zo blijkt uit het on derzoek, tot gehoorverlies (van wezenlijk belang voor dieren in de natuur), tot aantasting van ongeboren dieren, stress en ver minderde gewichtstoename. In hoeverre permanente blootstel ling aan een lager geluidniveau (op enige afstand van de weg) ook tot lichamelijke afwijkingen leidt, is niet bekend. Bij mensen is dit wel aangetoond. In elk geval zorgt achter grondlawaai ervoor dat de vo gels eikaars signalen minder goed kunnen verstaan. Vogels communiceren 'niet voor de lol', er gaan dus belangrijke boodschappen verloren. Chro nisch lawaai verzoorzaakt een minder broedresultaat en een verhoogd emigratie. De popula- tieomvang neemt af. Niet alle vogelsoortén zijn even gevoelig. De fitis, koekoek en fazant nemen sneller de be nen voor geluidoverlast dan bij voorbeeld de houtsnip, de Vlaamse gaai, de boompieper of de wielewaal. Een grutto in het open land is erg gevoelig voor lawaai en verhuist al bij een ge luidniveau van 43 decibel. Een meerkoet blijft bij een geluid sterkte van MJ dei ibel nog rustig zitten. Bij twee op de drie wei devogels werd een negatief ef fect op de populatiedichtheid vastgesteld. De koekoek en fa zant zijn zo gevoelig voor lawaai dat de terreinen aanliggend aan snelwegen door hen worden ge meden. Veel vogels reageren op het lawaai met het oppakken van het boeltje en verhuizen. Dat is niet altijd mogelijk. In gebieden met uitzonderlijke voedselrijk- dom zal het dier het lawaai voor lief nemen. In die gevallen werd wel een duidelijk minder broed- resultaaat waargenomen. Eerste Leidse natuiayoedingswinkel viert jubileum p p bracht dat de schadelijke cfk's I I I F-II I KN op de juiste manier verwijdert. „De kwalijke effecten van de normale landbouwmethode zie je elke dag. De bodem gaat dood. Het bodemleven wordt de nek omgedraaid door als maar gif en kunstmest te strooi en. De afgelopen vijftig jaar zijn tientallen dieren- en plante- soorten verdwenen. De tiendui zenden jaren ervoor, toen op een meer natuurlijke manier landbouw werd bedreven, is vrijwel niets uitgestorven. Dat is het beste bewijs dat biologische landbouw de toekomst heeft". Dat zegt Ed. Scholte, sedert vijftien jaar winkelier van de biologisch-dynamische winkel De Helianth in Leiden. De Heli- anth was de eerste natuurvoe dingswinkel in de Leidse regio. Halverwege de jaren zeventig was er in de regio een aantal de pots van waaruit biologische produkten werden verkocht. De belangstelling voor de natuur- voeding groeide en besloten werd de depots samen te voe gen tot een echte winkel in de Herenstraat. Dat bleek een goed besluit want de zaak, inmiddels uitgebreid met allerlei speel goed, viert haar jubileum. Toen de winkel werd geopend was biologische en biologische- dynamische landbouw voorbe houden aan geiten-wollensok ken dragende alternatievelingen die de toenmalige maatschappij maar niets vonden. Dat is nu wel anders. De biologische en biologisch dynamische land bouw en voedingsmiddelen ver overen in tempo de markt. Het assortiment en de kwaliteit van de produkten nemen toe, de natuurvoedingswinkels schieten als paddestoelen uit de grond. Consumenten uit alle lagen van de bevolking kopen biologische of biologisch dynamische le In de koelvloeistof van koelkas- ten en vrieskisten zit een stof die de ozonlaag aantast: chloor- fluor-koolwaterstof. De ozon laag beschermt ons tegen scha delijke zonnestraling. Om te zorgen voor een goede verwer king van de cfk's is het nodig om de koelvloeistof af te tappen voordat de koelkast verder wordt verwerkt. Hoeft u een koelkast of vrieskist die u wilt afdanken en u heeft er geen tweede-hands-gebruiker voor, bel dan de grofvuillijn, telefoon 071-226533. Het apparaat wordt afgehaald en bij een bedrijf ge- Olie is een beruchte milieuver vuiler. Als één liter olie in het grondwater terecht komt, kan een miljoen liter water ondrink baar worden gemaakt. Per jaar .worden in Nederland miljoenen liters afgewerkte olie wegge gooid. Gebruik bij het verversen van de olie van uw auto bijvoor beeld een oude jerrycan om de olie op te vangen. Olie kan wor den ingeleverd bij een aantal garagebedrijven, het kca-depot en de chemocar. Keukenfolie Folies voor huishoudelijk ge bruik zijn gemaakt van alumini um, polyeth(yl)een of pvc (de plastics). Aluminiumfolie is het slechts. Om het te maken is veel energie nodig en het bauxiet waarvan het wordt gemaakt is een schaarse grondstof. Pvc (hard plastic) ook niet best, vooral door het gebruik van chloor. Bovendien is het nau welijks af te breken in de na ment en versere produkten. Steeds meer boeren schakelen over op biologische landbouw en dus neemt het assortiment groenten en fruit toe. De biolo gische landbouw is volgens hem de kinderschoenen ontgroeid: het kropje bd-sla is net zo mooi als een 'normale' krop sla. Om dat de omloopsnelheid in de winkels door de grote klandizie hoger ligt. behoren verlepte kropjes sla of oude tomaten ook tot het verleden. Nederland is overbevolkt en vervuilt met de dag erger. Kan in zo'n land nog wel biologisch (dynamisch) worden geteeld. De zure regen daalt met bakken neer. de autogassen waaien over het gewas. Bovendien lig gen bd-bedrijven pal naast nor male landbouwbedrijven en moeten overwaaien en doorsij pelen van bestrijdingsmiddelen en kunstmest niet worden uit gesloten. Ed Scholte in de Leidse winkel: „De tijd van verlepte sla en wormstekige appels is voorbij. De biologische landbouw is volwassen". FOTO W/M DUKMAN vensmiddelen. Een deel van hen koopt deze produkten om dat ze gezonder zouden zijn of lekkerder. Het merendeel van- de klanten van biologische win kels wil echter op deze manier een steentje bijdragen aan het behoud van natuur en milieu. In de biologische landbouw wordt geen gebruik gemaakt van kunstmest of bestrijdings middelen omdat dit het natuur lijk bodemleven te veel ver stoort. Met organische mest stoffen (dierlijke mest en groen- bemesters) worden voedings stoffen aan de grond toege diend. „Ie haalt produkten uit de grond, dus moet je er wat voor in de plaats geven. Anders put je de bodem uit. Biologische landbouw is duurzame land bouw Door vruchtwisseling niet ejk jaar hetzelfde telen en door de natuurlijke vijanden van ziekten en plagen te sparen, probeen de landbouwer de schade door ziekten te voorko men. Biologisch dynamische boeren gaan nog iets verder, zij betrekken bij het bednjven van landbouw de invloed die zon, maan en sterren hebben op de aarde. Slappe sla De groeiende belangstelling voor natuurvoeding betekent voor Scholte een groter assorti Scholte geeft toe dat het niet ideaal is. maar plaatst kantteke ningen. Een groot deel van het biologische landbouwareaal ligt in de Noordoostpolder De grond daar is nog redelijk schoon. De overige hd bedrij ven liggen al tien tot vijftien jaar op dezelfde plek. Dat betekent dat de grond inmiddels vrij is van oude resten kunstmest of bestrijdingsmiddelen. „Boven dien wordt de landbouw op biologische manier bedreven Dat scheelt toch een slok op een borrel". Op de vraag of concen tratie van alle biologische be drijven in een deel van het land niet te prefereren zou zijn, ant woordt Scholte „De beste con centratie is als we de normale landbouw vervangen door bio logische. Dan kunnen we ten minste in de toekomst ook nog voedsel blijven kweken

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 9