'CD-I wordt groot succes' Europoort uit Beschermingsconstructies kennen evenveel voors als tegens Boskalis ziet kansen in het Verre Oosten Vier gangen, inclusief gedachtengang Cuba lijdt onder verdwijnen Sovjetunie General Motors boekt weer winst DONDERDAG 30 APRIL 1992 Diner pensant, filosoferen tijdens het dineren amsterdam pi eter van de vliet Een 'must' voor de moderne managen het diner pensant. De Internationale School voor Wijsbegeerte uit Leusden heeft het denk-etentje bedacht. On der het motto 'vier gangen, in clusief gedachtengang' wordt het aan de man gebracht - een vrouw behoort in die kringen tot de uitzondering. Met filosoferen tijdens het dineren beweert de school In te spelen op een groeiende be hoefte bij leidinggevend Ne derland om in een aangename sfeer diep en kritisch na te denken. Tijdens het vorkje prikken wordt de kans gebo den ook geestelijk wat op te pikken. Kosten: 145 gulden per diner en dat is voor niks,-zo is de algemene opvatting. De tafels voor het diner pensant worden doorgaans ge dekt in het volledig vernieuw de domein van de School voor Wijsbegeerte in Leusden. Het eenvoudige 'Wees mens', sinds 1916 in de gevel gebeiteld, heeft plaats moeten maken voor het prestigieuze 'De Queeste', een Middeleeuws woord dat verwijst naar de rid ders van de tafelronde op zoek naar de heilige graal. De rond twintig gasten wacht in een fraaie zaal een handvol Hollandse garnalen op een groen bedje. Na dit met Bergerac La Pelissière be sprenkelde voorgerecht treedt drs. M. van Andel voor het voetlicht om de aanwezigen te onderhouden over het nut van 'serendipiteit': het door toeval ontdekken van een opmerke lijk feit en dan zo schrander zijn er iets uit af te leiden wat je nog niet wisL Van Andel, in het dagelijks leven in Groningen doende een kunsthoornviies voor ontwik kelingslanden te ontwikkelen, is een groot verzamelaar van geslaagde fouten, ongezochte vondsten, onbedoelde gevol gen en toevallige waarnemin gen. In een sfeer van efficiënte bedrijfsvoering en bedachtza me planning kan het volgens hem geen kwaad om oog te hebben voor het onvoorziene. „Het onvoorziene is", zegt hij, „geen toeval, maar wat je toe valt." Speenvarken De geslaagde fout is het mooi ste dat de mens kan overko men, houdt Pek zijn gehoor voor. Om even op het culinaire vlak te blijven: als gevolg van een foutje is het geroosterd speenvarken ontdekt. Bo-Bo, zoon van een Chinese varkens hoeder, speelde met vuur waardoor het ouderlijk huis van zijn vader afbrandde. De geblakerde biggen bleken een delicatesse. Een hinderlijk gemis kan evenzeer tot iets moois leiden. Zo heet het dat de Spaanse schilder Picasso op een goede dag slechts blauw voorhanden had. De 'blauwe periode' was geboren. Na de door Cabernet Sauvig- non begeleide entrecöte met rode wijnsaus en drie soorten sorbetijs met coulis valt er een stilte. Tot een discussie komt het niet. Maar het diner stemt wel tot nadenken. „Ik hoop eens zo'n fout te maken", mompelt een denkende eter. Schikking over failliete Ogem Rotterdam De banken onder leiding van ABN Amro betalen alsnog 35 miljoen gulden aan het failliete Ogem-concem. Dat bedrag is bepaald in de schikking die Ogem-curator, prof. H.P.J. Ophof, met de 22 betrokken banken heeft getroffen. De.Hoge Raad had in 1990 bepaald dat de banken zich vlak voor de dra matische ondergang van het Ogem-concem te veel zekerheden hadden toegeëigend. Daardoor zouden zij andere schuldeisers hebben benadeeld. Het compromis zal worden voorgelegd aan de andere schuldeisers. Japanse bank gered van faillissement Tokyo» De door fraude geplaagde Toyo Shinkin Bank is gered van een faillissement. De bank kon niet meer voldoen aan haar verplichtingen. Door de reddingsoperatie kan Japan, als enig in dustrieland in de wereld, de reputatie hooghouden nog nooit een financiële instelling failliet te hebben laten gaan. De grote Sanwa Bank neemt Toyo Shinkin voor het grootste deel onder haar hoede. Het ministerie van financiën en de centrale bank hebben de redding geregisseerd. Midland Bank staat achter bod HSBC londen Het bestuur van de Britse Midland Bank heeft beves tigd achter het overnemingsbod van 3,1 miljard pond (10,3 mil jard gulden) te staan dat de Hongkong and Shanghai Banking Corporation (HSBC) heeft uitgebracht op Midland. Tegelijkertijd liet Midland weten het bod van Lloyds Bank niet af te wijzen. Lloyds Bank biedt 3,7 miljard pond (12,2 miljard gulden) en wil 20.000 van 110.000 gezamenlijke banen schrappen. Eerder had Midland besloten de aandeelhouders te adviseren in te gaan op het bod dat HSBC deze maand uitbracht. quivican Het gaat slecht met Cuba. Het communistische eiland voorde Amerikaanse kust moet sinds de ineenstor ting van de Sovjetunie met dollars voor Russische olie be talen, maar het land heeft vrijwel geen harde valuta in kas. Daardoor Is er haast geen benzine meer. Deze 'cam- pesinos' boeren in Quivican bij Havana hebben de tractor daarom maar op stal laten staan. Ze doen hun ploegwerk weer net als voor de mechanisatie van de landbouw. foto afp Philips optimistisch over kansen nieuwe vondst Nerefco breidt rotterdam anp De technologie is 'opwindend', de reacties zijn 'opwin dend' en de toekomst wordt dat ook. Philips introduceer de deze week in Groot-Brittannië zijn nieuwste parade paardje: de interactieve compact disc (CD-I). Philips ver wacht dat de CD-I een groot succes zal worden. CD-I moet zelfs model staan voor het 'nieuwe' Philips. Het Philips, dat niet zal toestaan dat de concurrentie aan de haal gaat met de vondsten uit Eind hoven. Dat niet alleen technolo gisch, maar ook commercieel succes zal boeken. En het Phi lips dat produkten sneller op de markt brengt, als dat noodzake lijk is. Zoals nu met CD-I in Groot- Brittannië. In de Verenigde Sta ten, waar CD-I eind vorig jaar werd gelanceerd, blijkt de inter actieve cd volgens Philips een onverwacht snel en groot suc ces. Vandaar dat nu Groot-Brit tannië al rijp wordt geacht voor het 'interactieve tijdperk'. Het Europese vasteland, de Benelux en Frankrijk voorop, moet nog tot de zomer wachten op Phi lips' nieuwste vondst. Want een vondst is het, de CD-I. Het apparaat en de bijbe horende cd-schijfjes garanderen een combinatie van- beeld, ge luid, tekst, animatie en grafie ken. Het apparaat wordt aange sloten op de televisie. Vanuit zijn luie stoel kan de gebruiker vervolgens aan de slag. Niet passief, maar actief. Hij kan al lerlei opdrachten geven, om zich te vermaken, te informeren of zelfs om te leren. Het bedrijf is overtuigd van de vele mogelijkheden die CD-I biedt. Maar hoe wordt de klant overtuigd dat hij het apparaat, dat tweeduizend gulden of meer kost, nodig heeft? En de cd-schijfjes, die per stuk tussen de veertig en honderd gulden kosten. In Groot-Brittannië wil Phi lips de klant voorzichtig kennis laten maken met CD-I. Schreeuwerige billboards of tv- reclames worden zinloos ge acht, omdat dan niet uitgelegd kan worden wat CD-I allemaal kan. Vandaar dat de Britse afde ling gekozen heeft voor de win kel. Daar kan de klant CD-I rus tig tot zich nemen. Eerst in Lon den en later dit jaar in de rest van het land. f Zodoende hoopt Philips in het Verenigd Koninkrijk in eer ste instantie 250.000 tot 500.000 klanten voor CD-I te trekken. Later moeten dat er meer wor den. Meer zelfs dan het aantal dat nu een cd-speler thuis heeft staan. Het moet een massaal succes worden. Gaston Bas- tiaens, onderdirecteur 'interac tieve media' bij Philips, ziet voor CD-I zelfs eenzelfde stormachtige ontwikkeling als die van de televisie. Nerefco, het samenwerkings verband van BP en Texaco, gaat de raffinaderij in Europoort uit breiden en moderniseren. Hier mee is een investering van 250 miljoen gulden gemoeid. Dit heeft Nerefco gisteren bekend gemaakt. De raffinaderij wordt uitge breid met een fabriek voor de produktie van de stof MTBE, een middel dat ter vervanging Vein lood aan benzine wordt toegevoegd. De capaciteit van de bestaan de kraakinstallatie zal worden uitgebreid van 51.000 tot 56.000 vaten per dag. Bovendien wordt de installatie geschikt gemaakt voor het omzetten van stookolie in lichtere produkten, zoals bu- tyleen, de grondstof voor MBTE. Zelfs als Europa's grootste baggercon- cern Boskalis naast het 'megaproject' voor de bouw van een nieuw vliegveld bij Hong Kong grijpt, heeft het bedrijf grote kansen in de nabije toekomst. Dat vindt bestuursvoorzitter L. Verstoep. „Het project is zo groot dat de concur renten elkaar toch zullen moeten inscha kelen," meent Verstoep. „Bovendien blijft er elders op de wereld dan zoveel werk liggen dat geen enkele baggeraar zonder zit." Verstoep kijkt dan nog niet naar Chi na, waar Koninklijke Boskalis Westmin ster deze week een samenwerkingsover eenkomst sloot met de grootste bag geraar in de wereld, het Chinese staats bedrijf China Harbour Engineering Company (Chec). Berichten als dat deze overeenkomst het bedrijf honderden miljoenen guldens zou opleveren, noemt Verstoep 'overdreven'. „Het gaat om een overeenkomst, waarbij we afspreken werk buiten China in de toekomst geza menlijk aan te pakken. We hebben een zaadje uitgeworpen. Dat moet eerst nog opkomen," zo temperde Verstoep het optimisme bij de presentatie van het jaarverslag over 1991. Wel komen de orders in ieder geval uit het Midden-Oosten en het Verre Oosten. De Golfstaten zullen hun havens en olie installaties nieuw leven inblazen. Het Suez-kanaal zal waarschijnlik worden verbreed en verdiept. En naast de Hong Korig-order zijn ook landen als Taiwan en Indonesië aan het investeren in hun infrastructuur. In Nederland wijst de baggerdirecteur op projecten als het Havenplan 2010 in Rotterdam, de aanleg van de Betuwelijn, de IJ-oever in Amsterdam en de mogelij ke uitbreiding van de Maasvlakte. In Oost-Europa zegt hij een goede uit gangspositie te hebben door de overne ming van de Duitse baggeraar Heinrich Hirdes. Verstoep is teleurgesteld dat Rijkswa terstaat de order voor het ophogen van vier stranden in Nederland heeft gegund aan de Oostduitse baggeraar BBB uit Rostock, die het volgens hem „voor de helft van de prijs doet". „Het is natuur lijk een zaak van Rijkswaterstaat, maar goedkoop kan duurkoop zijn," waar schuwt hij.' Boskalis verdubbelde zijn winst vorig jaar tot 46,7 miljoen gulden op een om zet die met 6 procent tot 834 miljoen steeg. Voor dit jaar verwacht het bagger bedrijf een iets hogere winst. detroitGeneral Motors (GM), het grootste auto concern van de Verenigde Staten, heeft in het eer ste kwartaal van dit jaar een winst geboekt van 179,3 miljoen dollar. Over dezelfde periode vorig jaar boekte het bedrijf nog een verlies van 143,8 miljoen dollar. GM zit midden in een omvangrijke reorganisatie, waarbij 21 fabrieken worden geslo ten en 74.000 banen worden geschrapt. foto ap» richard sheinwald pensioenfondsen, Nederlands grootste beleggers - die beleggers en beursbe- sturen opdraagt zo open mogelijk met elkaar moeten omgaan. Sterk be schermde beursondememingen wor den in de ban gedaan. Afbraak muren Beursgenoteerde ondernemingen zijn juist fel tegen een afbraak van hun mu ren. Zij vinden dat ze tegen onge wenste overnames 'nee' moeten kun nen blijven zeggen. Om hun argumen ten kracht bij te zetten, verwijzen ze vaak naar de Verenigde Staten, waar het fenomeen 'bescherming tegen overnames' amper bestaat. Bedrijven zijn er vogelvrij en overnames zijn er aan de orde van de dag. Vooral de oudere, gevestigde bedrij ven willen de luiken liever gesloten houden. Heineken NV is er een goed voorbeeld van. Het bedrag dat voor Heineken op tafel moet worden gelegd, is iets meer dan zes miljard gulden, een koopje eigenlijk. Maar Alfred Hei neken bedacht een beschermingscon structie waardoor hij en hij alleen zeg genschap houdt over de onderneming. De meeste aandelen van Heineken zijn ondergebracht in een holding, waarvan Alfred Heineken meer dan 50 procent van de aandelen bezit. Daar mee bezit hij eveneens meer dan 50 procent van het stemrecht. Zolang Alf red Heineken leeft, is zijn bescher mingsconstructie tegen overnames waterdicht. Al jarenlang roepen de aandeelhou ders, verenigd in de VEB, om bescher mingsconstructies als die van Alfred Heineken af te schaffen. De construc ties zorgen er alleen maar voor dat zij minder geld krijgen voor hun aandeel. Want doordat de bedrijven moeilijk zijn op te kopen, toont het buitenland weinig interesse en dat houdt de beurskoersen laag. De aandeelhouders klagen ook dat de constructies luiheid bij het manage ment in de hand werken. Het bestuur hoeft immers niet erg alert te zijn op stiekeme insluipers. Slecht manage ment wordt niet direct afgestraft met een overname als het even indommelt. Uit de markt Volgens de VEB zijn er praktijkvoor beelden genoeg, die uitwijzen dat 'knellende' beschermingsconstructies de bedrijven jammerlijk uit de markt prijzen. De mislukte fusie tussen KLM en British Airways bijvoorbeeld. „KLM is een beschermd bedrijf met een rela tief lage beurskoers. Het bedrijf wilde dat BA een hogere prijs zou betalen dan de beurskoers uitwees. BA voelde daar niets voor. ja, dan heffen wij toch heel nadrukkelijk een beschuldigend vingertje omhoog richting de bescher mende maatregelen", zegt P. Smits van de VF.B. De VEB wil dat het gebruik van de constructies drastisch wordt ingeperkt. Dat is niet het geval in het nu overeen- lomen compromis tussen het beurs- tuur en de Veuo. Zo is overeenge komen dat ondernemingen het recht behouden om tot 100 procent prefe rente (goedkope) aandelen uit te ge ven., Als een onderneming een onge wenste overname verwacht, kan zij een pakket 'prefs' plaatsen bij een bevrien de stichting. Het stemrecht van de ge-* wone aandeelhouders wordt op die manier gehalveerd - dus ook het stem recht van de potentiële 'overvallers'. Verder mogen nieuwe beursfondsen, naast de structuurvennootschap die de Raad van Commissarissen meer zeg genschap geeft dan de aandeelhou ders, slechts gebruik maken van twee beschermingsconstructies. Onderne mingen die al aan de beurs staan geno teerd, hoeven het aantal constructies slechts te beperken wanneer ze de sta tuten wijzigen of het aandelenkapitaal met 5 procent of meer uitbreiden. Dat is volgens de VEB oneerlijk, omdat veel bedrijven hun statuten net hebben ge wijzigd bij het in werking treden van het nieuwe Burgerlijk Wetboek. Soebatten Onlangs was er een bijeenkomst in Amsterdam, waar de Nederlandse be schermingsconstructies centraal ston den. Daar zei ir. J. Montijn, voormalig president-directeur van Shell Neder land BV en commissaris van een aantal ondernemingen: „Er wordt gezegd dat bescherming na twee jaar moet wijken omdat raiders (kopers met 'vijandige' bedoelingen, red.) niet zo lang kunnen wachten. Daar geloof ik niets van. Ook raiders hebben tijd." De perikelen bij Nedlloyd onderstre pen dat. Nadat de Noor Torstein Ha gen jarenlang zijn aandelenbelang in Nedlloyd uitbouwde, werd hij onlangs voorgedragen als nieuw lid van de Raad van Commissarissen. Zo kan de grootaandeelhouder uiteindelijk een plaats in het bestuur van Nedlloyd af dwingen en zijn stempel op het bedrijf drukken. Maar, brengen de aandeelhouders daar tegenin: „De beste bescherming voor een bedrijf is het behalen van goede resultaten. Dan zijn al deze lap middelen overbodig. De economische krachten moeten zo goed mogelijk hun werk kunnen doen." Zij halen als voor beeld uitgever Elsevier aan. Een paar jaar geleden deed de inmiddels overle den mediagigant Maxwell een poging de uitgever op te kopen, maar dat mis lukte. Dat kwam voornamelijk doordat Elsevier goede resultaten boekt. Die houden haar beurskoers hoog, zodat de prijs die voor het bedrijf moet wor den betaald voor veel kopers te hoog is. Eigenlijk is het geen wonder dat vier jaar soebatten over beschermingscon structies niet een voor alle partijen be vredigend akkoord heeft opgeleverd. Er zijn namelijk net zoveel voors als te gens te bedenken. Beslissende factor lijkt 'Europa' te worden. Want Neder land loopt ernstig uit de pas en dus lijkt minister Kok (financiën) maar één keus te hebben: een wettelijke regeling om het gebruik van de constructies drastisch te beperken. Nederlandse beursondememingen be horen tot de best beschermde ter we reld. Angstvallig bewaken zij zichzelf tegen ongewenste overnames. Op die manier maken de bedrijven zich impo pulair in het buitenland. Ze worden een vesting op een eenzaam eiland. Terwijl eenzame eilanden anno 1992 toch nauwelijks meer toekomst heb ben. De 'Chinese walls' die bedrijven moeten beschermen tegen overnames, worden in de toekomst voor een deel afgebroken, als gevolg van het akkoord tussen de Amsterdamse effectenbeurs en de Vereniging van Effecten Uitge vende Ondernemingen (Veuo). Beiden maakten afgelopen vrijdag melding van het compromis dat ze hebben ge sloten in de reeds lang slepende dis cussie over de mate waarin een bedrijf zich mag beschermen tegen (vijandige) De discussie speelt, zoals gezegd, al jaren. De aandeelhouders willen graag af van de dubbeldikke beschermings constructies en de Vereniging van Ef fectenbezitters heeft het compromis dan ook al verworpen, omdat dit niet ver genoeg zou gaan. De VEB publi ceerde onlangs een gedragscode - die is opgesteld samen met een aantal Zolang Freddie Heineken leeft, is Heineken NV een onneembaar fort FOTO'LEO VOGELZANG

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 8