Voedsel is bijna op in Sarajevo Hong Kong twijfelt over nieuwe gouverneur VS dwars bij voorstel tegen broeikaseffect Buitenland Laatste eer Romanov Parlementslid Zuid-Afrika vast wegens bomaanslagen Sialikasivili Sjalikasjvdi nieuwe opperbevelhebber Navo Militaire junta grijpt macht in Sierra Leone EG wil wetenschappelijk onderzoek in GOS redden Masud trekt Kabul binnen Hof handhaaft verbod FIS Britten op weg naar pruikloze tijdperk Bloedige schilderijenroof moskou Twee kunstrovers hebben gisteren in het museum van het Oekraïnse Lvov twee museummedewerkers gedood. Ze gin gen aan de haal met drie 19e eeuwse schilderijen. De twee mu seummedewerkers werden doodgeschoten toen ze de rovers probeerden tegen te houden. Foto's lijkschouwing Kennedy Washington Een Amerikaanse burgerrechtengroep heeft giste ren een kort geding aangespannen om de vrijgave te bewerkstel ligen van zo n 200 foto's die tijdens de lijkschouwing van presi dent John F. Kennedy zijn genomen. De groepering, Public Citi zen, spande het kort geding aan tegen het Nationale Archief om dat dit de foto's ten onrechte achter zou houden voor het pu bliek. Bir Zeit Universiteit weer open bir zeit De Bir Zeit Universiteit op de door Israël bezette Weste lijke Jordaanoever, die een maand na het uitbreken van de Pa lestijnse opstand in december 1987 werd gesloten, is gisteren weer geopend. Volgens het Israëlische militaire bestuur in de be zette gebieden was de universiteit een broeinest van verzet. Radeloos door Westduitse eiser berlijn Een werkloze Oostduitser die op het punt stond zijn huis te verliezen aan een Westduitser die zijn vroeger eigendom opeiste, heeft zichzelf opgehangen aan een boom in de tuin bij zijn huis. Volgens de Berlijnse politie had de man, de 44-jarige Fred Haupt, op het ontruimingsbevel de boodschap achtergela ten: „Ik pak in." McDonalds sluit zaken in Taiwan taipei Restaurantketen McDonalds heeft al haar 57 vestigingen in Taiwan voor onbepaalde tijd gesloten nadat de afgelopen twee dagen in en om drie restaurants bommen tot ontploffing kwamen. Bij de aanslagen, die het werk zouden zijn geweest van afpersers, werd een politieman gedood. Op een parkeerplaats in de hoofdstad Taipei werd in een frisdrankfles een anonieme brief gevonden waarin van McDonalds zo'n 450.000 gulden wordt geëist. Af*«ce f'tnct Ptue ANP Alymttn Ntdtdind* Pl Frankrijk en Oostenrijk openen luchtbrug SARAJEVO AP/DPA Frankrijk en Oostenrijk hebben gisteren aangekondigd dat zij vandaag een luchtbrug openen om de inwoners van Sarajevo van voedsel te voorzien. Volgens deskundi gen is de voedselvoorraad voor de 600.000 inwoners van de Bosnische hoofdstad als gevolg van de burgeroorlog binnen twee weken op als geen maatregelen worden ge nomen. moeden voor de rest van Bos nië, dat bijna geheel door land wordt omsloten. Voor de meer dan 400.000 Bosnische vluchte lingen is het krijgen van voedsel nog moeilijker. Gewapende benden verhinderen de interna tionale hulporganisaties nood hulp onder de vluchtelingen te distribueren. Bij een door Ser viërs bemande barricade ten noorden van Sarajevo werden twee weken geleden vijf vracht wagens van het Unhcr gestolen. Door de hevige gevechten kun nen talloze andere konvooien niet hun plaats van bestemming bereiken. Gus Konturas van de Ameri kaanse hulporganisatie Interna tionaal Reddingscomité spreekt over een crisis. „Maar er is een Internationale hulporganisaties proberen westerse regeringen te waarschuwen voor de komende ramp. „We krijgen al verzoeken van lokale organisaties de be volking te helpen. De situatie zal dramatisch worden als de blokkades van de steden niet worden opgeheven", aldus Jean-Noel Wetterwald van het Hoge Commissariaat voor de Vluchtelingen van de Verenigde Naties (Unhcr). Vlees, groenten, fruit en melk zijn nergens meer in Sarajevo te vinden. Op de boerenmarkten worden alleen nog maar brandnetels en paar debloemblaadjes verkocht. De blokkades van de grote steden door de Servische mili ties doen ook het ergste ver veel grotere crisis onderweg. De bevolking van Bosnië is binnen kort net zo hulpbehoevend als de vluchtelingen nu", voorspelt hij. De afgelopen nacht is Saraje vo het doelwit geweest van de zwaarste artilleriebeschietingen sinds het uitbreken van de ge vechten in Bosnië-Hercegovina. Volgens de Kroatische zender Radio Zagreb vuurde het fede rale leger vanuit zijn kazernes rond Sarajevo granaten af op de Bosnische hoofdstad. De Bosnische strijdmacht wist een aanval van een federale infanterie-eenheid af te slaan. De zender had geen informatie over eventuele doden. Onbe kenden hebben vanmorgen in Brcko twee bruggen over de Bosnisch-Kroatische grensrivier Sava opgeblazen, aldus Radio Zagreb. Gemaskerde mannen brachten explosieven aan nadat zij eerder een Bosnische politie patrouille, die de bruggen be waakte, hadden ontwapend en gegijzeld. sint petersburg Meer dan 10.000 mensen hebben gisteren tijdens een plechtige uitvaartdienst in St Petersburg de laatste eer bewe zen aan de troonopvolger van tsaar Nicolaas II. Groothertog Vladi mir Kirilovitsj Romanov, die op 21 april op 74-jarige leeftijd in Mia mi overleed, werd in Finland geboren maar verbleef het meest in Frankrijk. De vader van de overledene was Kirill Vladimirovitsj Ro manov. een neef van de laatste tsaar. De 38-jarige dochter van de overledene, groothertogin Maria, is de huidige troonopvolgster. FOTO» EP A DONDERDAG 30 APRIL 1992 NEW YORK AP De Verenigde Staten blijven zich verzetten tegen een voor stel van de Verenigde Naties om de uitstoot van gassen te beper ken die verantwoordelijk zijn voor het broeikaseffect. Dit is gisteren te kennen gegeven door Michael Zammit Cutajar, secretaris van het onderhande lingscomité van de VN dat is belast met voorbereidingen voor de Aarde Top die 3 juni be gint in Rio de Janeiro. Zammit Cutajar zei dat de Verenigde Staten zich weliswaar enigszins bereid hebben ge toond om tot een compromis te komen, maar dat zij gekant blij ven tegen een Europees voorstel om de uitstoot tegen het jaar 2000 terug te brengen op het ni- FREETOWN AFP/Rtr/AP Een uit vijf leden bestaande mi litaire raad heeft gisteren ge meld dat zij de macht heeft ge grepen in Freetown, de hoofd stad van het Westafrikaanse Sierra Leone. De raad noemt zich voluit het Collectief van Pa triottische Officieren en Solda ten van de Sierraleoonse Strijd krachten. De verklaring werd uitgezon den door een particulier radio station. Het Collectief zegt dat het een eind heeft willen maken aan de onderdrukking door en het wanbeleid van de regering van de Partij van het Congres van het Gehele Volk, de enig toegestane partij in de voorma lige Britse kolonie. Volgens bronnen in Freetown is presi dent Joseph Momoh in veilig heid. Hij zou zich ophouden in zijn residentie in de hoofdstad. De muiterij, waarvan eerder sprake was en die nu lijkt te. zijn LUXEMBURG PETER DE VRIES CORRErPONDENT De EG gaat diep in de buidel tasten om het wetenschappelijk onderzoek in de voormalige Sovjetunie te redden. De onge-, veer een tot twee miljoen we tenschappers, die werkzaam waren in het civiele (niet-mili- taire) onderzoek, moeten beur zen en gezamenlijke onder zoeksprojecten aangeboden krijgen door Westerse instellin- gen Het initiatief sluit aan op een recent gezamenlijk centrum van de VS, Japan, EG en Rusland om de atoomgeleerden van de voormalige Sovjetunie op te vangen. Op die manier wil het Westen voorkomen dat hun kennis in handen komt van lan den als Libië of Irak, waardoor die landen nucleaire, bacterio- veau van het jaar 1990. „Het is de limiet waar zij tegen zijn," aldus Zammit Cutajar. „Zij zijn niet tegen het idee van reduc tie." De onderhandelingen zijn vandaag hervat en duren tot 8 Eileefl Claussen, woordvoer ster van EPA, Environmental Protection Agency, zei vorige week dat uit een onderzoek van de Amerikaanse regering zelf was gebleken dat milieumaatre gelen en energiebesparingen de VS al dicht bij de voorgestelde limiet brengen. Het verzet tegen een specifieke limiet is evenwel zo groot dat die kleine laatste stap, waarmee volgens Claussen niet veel kosten zijn gemoeid, kennelijk niet kan worden ge zet. uitgelopen op een geslaagde staatsgreep, kwam voor diplo maten niet als een verrassing. De 3.500 leden van de Sierra leoonse strijdkrachten zijn zwaar gedemoraliseerd als ge volg van een tekort aan geld en uitrusting. Zij hadden de indruk dat de regering geen emst maakt met pogingen een eind te maken aan gevechten in het oosten van het land, nabij de grens met Liberia. SierTaleoonse troepen moeten het in dat ge bied opnemen tegen de Liberi aanse verzetsgroep van Charles Taylor. De muiters hadden gisteren het regeringsgebouw omsingeld en twee radiostations bezet. In Freetown wemelde het van de soldaten maar het was niet dui delijk wie het heft in handen heeft. Volgens ooggetuigen is er in de stad flink slag geleverd maar of daarbij slachtoffers zijn gevallen is nog onduidelijk. logische of chemische wapens kunnen maken. Volgens de onderzoeksminis ters van de EG is een soortgelij ke aanpak nodig om te voorko men dat de civiele wetenschap pers Rusland verlaten en naar het Westen vertrekken. Vooralsnog richt het plan zich op natuurwetenschappers en technici; de sterk politiek beïn vloede sociale wetenschappers vallen er buiten. Rusland heeft zelf op de wetenschappelijke samenwerking aangedrongen. Het geld moet komen uit al ge reserveerde bedragen voor de technische samenwerking. Voorlopig wordt overwogen jaarlijks ongeveer 100 miljoen uit te trekken voor beurzen, sta ges. gezamenlijke onderzoeks projecten en financiering van onderzoek in Rusland. JOHANNESBURG P.VAN NUUSENBURG CORRESPONDENT De Zuidafrikaanse politie heeft een lid van het blanke parle ment gearresteerd wegens mo gelijke betrokkenheid bij bom aanslagen op scholen en post kantoren in en rond de hoofd stad I^etoria. Koos Botha, die verleden maand uit de extreem rechtse Konservatieve Partij (KP) werd gezet, werd gister middag door de politie van huis gehaald. Hij is later op borg tocht vrijgelaten. Botha zou meer weten van een serie bomaanslagen in Pre toria en het oosten van de pro vincie Transvaal, die sinds juli verleden jaar door extreem rechtse elementen zijn ge pleegd. Bij een van de aansla gen werd een leegstaande school verwoest die zou dienen als opvangcentrum voor kinde ren van ANC-leden die terugke ren uit ballingschap. Het ANC is in opspraak ge raakt door het optreden en uit spraken van enkele belangrijke regionale en plaatselijke leiders. De ANC-top riep gisteren de lei der van de afdeling West-Trans vaal op het matje om zich te verantwoorden voor een oprui ende uitspraak. George Mathu- sa zou verleden week hebben verklaard dat het zogenaamde onafhankelijke thuisland Bop- hutatswana door 'bomaansla gen en de halsbandmethode' (waarbij het slachtoffer via een in brandgestoken autoband wordt vermoord, red.) 'onre geerbaar' zal worden gemaakt. Eerder deze week werden in Sebokeng, een township zestig kilometer ten zuiden van Jo hannesburg, twee bestuursle den van het ANC gearresteerd. Mazebuko en Radebe waren in het bezit van politie-uniformen, een handgranaat en een pistool. Een derde kwam bij een vuur gevecht met de politie om het Gisteren verscheen een ANC- kopstuk in de provincie Natal, Bougani Msomi, voor de poli tierechter. In zijn kantoor waren een grote hoeveelheid wapens en lidmaatschapskaarten van de Zulu-beweging Inkatha ge vonden. Het ANC en Inkatha zijn gewikkeld in een machts strijd op leven en dood. BRUSSR HANS DC 8RUUN CORRESPONDENT De 55-jarige Amerikaanse gene raal John Sjalikasjvili wordt de nieuwe opperbevelhebber van de Navo in Europa. Hij volgt op 24 juni John Gal vin op die met pensioen gaat en komend na jaar professor wordt aan de be roemde militaire academie van West Point. Sjalikasjvili is van Poolse af komst. Hij spreekt behalve En gels ook Pools en Duits, een voordeel gezien de rol van Duitsland eiT Polen in het Euro pa van na de koude oorlog. ALGIERS AFP/RtrAJPl Het Hooggerechtshof in Algerije heeft gisteren het verbod van hel Islamitisch Hrddingsfront (FIS) bekrachtigd. De funda mentalistische partij was in be roep gegaan tegen het verbod opgelegd door een lagere recht bank in Algiers. Het verbod volgde op rellen die uitbraken nadat verkiezingen werden af gelast waarin de FIS afstevende LONDEN DPA Tradities zijn onderhevig aan bederf, zelfs in het 7io traditiege trouwe Groot-Brittannië. Zijn de mannen met bolhoed, streepjespak en paraplu de laatste jaren al langzaam uit het straatbeeld van Londen ver drongen, nu dreigt noe een ty pisch Brits verschijnsel te ver dwijnen: de pruik van de rech ter De 300 jaar oude traditie staat zwaar onder druk en de eerste plaats waar de rechters pruikioos hun oordeel zullen vellen, wordt, als de hervor- Energieheffing EG wassen neus BRUSSEL ANP De C02-heffing die de Europese Commissie wil invoeren, wordt voorlopig niet meer dan een wassen neus. Verwacht wordt dat het definitieve voorstel van de commissie aan de minister raad weliswaar uit zal gaan van invoering van een dergeli)ke heffing, maar alleen als de be langrijkste industriële partners van de EG (VS en lapanj dat ook doen. De Amerikaanse presi dent hush heelt OfÜailgl e. hter al laten weten niets voor de hef fing te voelen. De commissie kwam gisteren bijeen voor een „onenterend" gesprek over de C02-heffing. Omdat een fors aantal commis sarissen niet aanwezig kon zijn. werd de definitieve besluitvor ming enkele weken uitgesteld. De invoering van de energie heffing vormde een stokpaardje van milieucommissaris Uario Ripa di Meana in zijn strijd te gen het broeikas-effect. De hef fing op fossiele brandstoffen moest in zijn ogen de „bruids- i h.it MB ut 11i zi|ti on de we reldmilieuconferentie die in ju ni in Brazilië wordt gehouden. Het bedrijfsleven heeft echter altijd heftig geprotesteerd tegen een eenzijdige invoering door de EG. omdat dat hun concur rentiepositie tegenover andere grote industrielanden ernstig zou schaden. 'Sjali' zoals hij wordt ge noemd, is geen onbekende in Europa. Hii was eerder plaats vervangend commandant van de Amerikaanse strijdkrachten. Hij kreeg bekendheid door de hulpoperatie aan de Kurdische vluchtelingen in Irak. die hij na de Golfoorlog leidde. Met de benoeming van Sjali kasjvili wordt de traditie voort gezet dat de Navo-strijdkrach ten in Europa onder Ameri kaanse leiding staan. De lidsta ten vinden dit een goede ma nier om de VS nauw bij de Eu ropese defensie betrokken te houden. op een monsterzege. Het proces tegen zeven voor aanstaande leiders van het FIS is weer uitgesteld, dit keer tot „midden juni", meldde het Al gerijnse staatspersbureau APS. De 21 advocaten van de verde- lU0llg hsUMB MMMftI gr- pleit om de gevangen leiders de status van politiek gev angene te geven om te voorkomen dat zij door een militaire rechtbank zullen worden berecht. mingsgezinden hun zin krijgen, de handelskamer. Dinsdag be gon III lit- Raad van I landelsjw nsten het overleg over een revo lutionaire wij/iging in de kle dingvoorschriften geen pruik en geen toga meer. veel rechters zullen, vooral in de zomer, maar wat blij zijn wanneer zi| dl \rrpln hir tOOl kunnen laten liggen. Nu kan een rechtbank alleen bij grote hitte en dan nog bij wijze van uitzondering de rechters ont slaan van de draagplicht van „het jeukende symbool van een vergane tijd", zoals de de Britse krant The Times de pruik om schreef. De hcrvorminfpgezindcn hebben ook edele motieven de pruik voortaan thuis te laten. Een pruik maakt verdachten en getuigen bedeesd en vergroot de kloof tussen de burger en de vertegenwoordigers van het recht, zo voeren zij aan De conservatieve Daily Tele graph ziet wel wat in handha ving van de traditie Symbolen blijven nodig om het individu tegen de rechter te laten opkij ken. Het dragen van pniiken gaat lerai m d)d Mn kootag tyi rel II die deze Franse mode aan het einde van de 17e eeuw in zijn land introduceerde /Van het Hof wordt de pruik al lang niet meer gedragen, maar de rech ten handhaafden de traditie. Tot voor kort droeg ook de voorzitter van het Lagerhuis een pruik. Maar Hetty Hoothmyd. die maandag als eerste vrouw tot voorzitter werd gekozen, hoeft de gepoederde pruik niet op te zetten. Onvrede wegens tekort aan uitrusting kabul» Ahmed Shah Masud, de belangrijkste verzetsleider en de nieuwe minister van defensie van Afghanistan, is gisteren met 10.000 man de hoofdstad Kabul binnengetrokken. Masud werd geëscorteerd door vrachtwagens vol manschappen en 100 tanks. De verzetsleider had zijn verboden bij wijze van vreugde in de lucht te schieten. De meeste verzetsstrijders droegen vlaggen en portretten van Masud met zich HONG KONG YOJANA SHARMA In Hong Kong is naast opluchting over de benoeming van de nieuwe gouverneur, Christopher Patten, ook veel twijfel gerezen. Vooral de achtergrond van Patlefi en de wijze waarop hij werd benoemd, heeft de vraag opgeworpen of hij wel in staat zal zijn om de belangen van Hong Kong te verdedigen. Waarschijnlijk is Patten, voorzitter van de Britse Conservatieve partij, de laatste gouverneur van Hong Kong. Want in 1997 gaat de Brit se kroonkolonie over in Chinese handen. Hong Kong heeft enkele maanden zonder gouver neur gezeten nadat lord David Wilson in januari plotse ling van het toneel verdween en er geen opvolger voor handen was. De benoeming van Patten maakte daar een einde aan, tot opluchting van vele inwoners van Hong Kong. Traditioneel wezen de Britten hoge diplomaten met goede kennis van China en Hong Kong aan als gouver neur. Maar Patten is niet zo n specialist. De Britse pre mier lohn Major rechtvaardigde zijn beslissing door te zeggen dat hij ervan overtuigd was dat Patten de „beste man" was om Hong Kong te leiden in deze woelige overgangsperiode zonder de kroonkolonie te destabili seren en de Chinese leiders tegen zich in het harnas te jagen. Patten, op zijn beurt, verklaarde dat hij „vastbe sloten is om de belangen van alle inwoners van Hong Kong te verdedigen. Hoewel de politieke capaciteiten van Patten in Hong Kong worden erkend, is er toch ontevredenheid. Patten werd benoemd nadat hij tijdens de verkiezingen begin deze maand zijn zetel in het Lagerhuis was kwijtge raakt. De kritiek is dat het gouverneurschap Patten als troostprijs werd gegeven. „De benoeming kan ons alleen maar teleurstellen- /'schreef de Chinese krant Ming Pao zaterdag in een commentaar. De krant noemde het een „aanfluiting" dat Groot-Brittannië iemand tot gouverneur benoemt die weinig kennis van Hong Kong en China heeft en zo juist een verkiezingsnederlaag heeft geleden. „We blijven met het gevoel opgescnecpt zitten dat wc afhankelijk zijn van de algemene Britse verkiezingen waar het gouverneurschap wordt behandeld als een troostprijs voor hen die verloren hebben." aldus Vin- Hong cent Cheng, lid van de wetgevende raad Kong. Veel parlementsleden in Hong Kong zeggen dat het feit dat de kroonkolonie niets te vertellen had bij de se lectie van de nieuwe gouverneur het bewijs Ls dat lon- den alleen maar bezig is met het najagen van de eigen belangen. Groot-Brittannië hecht er veel belang aan om Hong Kong zo geruisloos mogelijk over te dragen aan China Dit had tot gevolg dat Londen in btjna alle belangrijke kwesties inzake de vrijheden van Hong Kong heeft toe gegeven aan Peking. Zo is Londen gezwicht voor de dat na 1997 niet meer dan twee van de vijf i het Hooggerechtshof niet-Chinees mogen chter zijn. Politiek commentator lx> Chi-Kin voorspelt dat Pat ten Hong Kong niet zal helpen bij het oplossen van problemen, noch de belangen van de kroonkolonie voor zal laten gaan. Waarnemers vsi)Zen erop de gou verneur niet alleen succesvolle onderhandelingen met China moet voeren over een rustige overdracht in 1997, maar ook de stemming in Hong Kong positief moet be ïnvloeden.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 7