Kamer ontevreden over Andriessen >£WWJE jOONVAGÊN- ^\/0N££5 Telefoon en warme hap in de trein Islamitische Raad valt nu alweer bijna uit elkaar Binnenland Woonwagenbewoners gaan tot actie over Evaluatie nodig van aardbeving Limburg Eén eremedaille in Orde Oranje Nassau Britse moeder dolblij met Zaanse Verkade 'Staken domme vorm van actievoeren' DONDERDAG 30 APRIL 1992 J5 CPO s', Boete en vrijspraak voor activisten breda De Bredase politierechter R. Lameijer veroordeelde gis termiddag bij verstek een 21-jarige Groningse tot een boete van vijfhonderd gulden voor het binnendringen van de vliegbasis Woensdrecht. Zij vernielde tijdens een vredesactiekamp in au gustus vorig jaar ook een ruit en beschadigde muren van een passantenverblijf van de marechaussee in Hoogerheide, waaruit zij wisl te ontsnappen. De rechter sprak vier andere vredesacti visten vrij. Twee, onder wie een 31-jarige Haarlemmer, werden veroordeeld tot een boete van 150 gulden. 'Akzo moet ander milieubeleid voeren' arnhem Vijf milieu-organisaties hebben tijdens de aandeelhou dersvergadering van Akzo, begin deze week in Amherm, ernstige kritiek geleverd op het beleid dat dit concern voert op het gebied van chloor. Ze drongen aan op het schrappen van het plan een chloorfabriek in Rotterdam te bouwen. Omdat de behoefte aan chloor vanwege de nadelige effecten op het milieu afneemt, is de bouw van die fabriek volgens hen niet nodig. De Raad van Bestuur verklaarde tegen het voorstel te zijn. Informatie over arbeid verplicht den haag Werkgevers worden verplicht hun werknemers schrif telijk in te lichten over de arbeidsovereenkomst of arbeidsver houding. Dat geldt niet alleen als er een arbeidscontract wordt gesloten maar ook als het gaat om een uitzend- of oproepcon- tract of thuiswerk; zelfs als het formeel geen arbeidsovereen komst is. De ministerraad heeft dit gisteravond besloten. Een wetsvoorstel van deze strekking verplicht de werkgever om de werknemer op de hoogte te stellen van de wezenlijke elementen van de arbeidsrelatie. Onderzoek over criminaliteit Rotterdam Het ministerie van binnenlandse zaken en de Rot terdamse politie hebben een onderzoeksbureau opdracht ven voor een telefonische enquête over criminaliteit onder 2.900 bedrijven en instellingen. Het onderzoek moet duidelijk maken of en hoe vaak bedrijven in verschillende branches met misdrij ven worden geconfronteerd en hoe zij zich ertegen beveiligen. Betrouwbare gegevens ontbreken volgens de Rotterdamse poli- den bosch 'Geen deportatie woonwagen-bewoners'. Klare taal op een spandoek van bore bewoners van een woonwagenkamp in Den Bosch. De Bosschenaren bezetten gisterochtend het stadskantoor van de gemeente, die plannen heeft om hun kamp gedeeltelijk op te heffen. FOTO ANP Dales in brief aan Tweede Kamer den haag anp Er moet een evaluatie komen van de gebeurtenissen na de aardbeving in Limburg. Daaruit kan de overheid afleiden hoe in voorkomende gevallen moet zocht of in ieder geval de een de PTT daartegen niet bestand bleken. Maar dat zou van de PTT ook een 'onevenredige in vestering vragen, zo constateert de minister. Op haar verzoek heeft de PTT inmiddels onder- Minister moet tekst en uitleg geven over handelsmissie China worden gereageerd. Dat schrijft trales in de nabijheid v minister Dales (Binnenlandse genoemde Peelrandbreuk be- Zaken) in een brief Tweede Kamer. Volgens de brief zijn inmid dels zo'n 4000 schades van eni ge omvang geregistreerd. Het zonderlijk. gaat daarbij gemiddeld om be- Dales gaat in haar brief ook dragen van 7.500 tot 10.000 gul den. De totale schade aan parti culiere eigendommen zal naar verwachting 40 miljoen gulden belopen. Het ministerie schat de schade aan kerken op een ongeveer even groot bedrag. Daar komen enkele tientallen miljoenen guldens schade aan monumenten bij. Dales laat doorschemeren dat de schade als gevolg van de aardbeving van 13 april In eer ste instantie enigszins werd on derschat. Volgens de minister lag het zwaartepunt van de co- ordinerende activiteiten 'uiter aard' op regionaal en lokaal ni veau. Ook de gouverneur van Limburg, E. Mastenbroek, vond landelijke coördinatie niet no dig, zo schrijft de minister. Zij vindt het terecht dat ge meentelijke rampenplannen niet in werking zijn gesteld, om dat de aardbeving „een be heersbaar incident" bleek te zijn. Rampenbestrijding Was niet aan de orde; het ging vol gens de minister vooral om hulpverlening (puinruimen, het verwijderen van losgeslagen schoorstenen et cetera). Na de beving bleek dat de openbare telefooncentrales van vingbestendig kunnen worden gemaakt. De uitkomst was ne gatief: Het bedrijf vindt de situ atie van 13 april daarvoor te uit- op het 'dichtslibben' van het te lefoonnetwerk. Zij vindt dat be tere publieksvoorlichting over het karakter van de 06-11-num mers (uitsluitend alarmering en geen informatie) het aanbod van telefoontjes zou moeten verminderen. Wel zegt Dales dat de erva ring met de beschikbare tele communicatie haar met zorg heeft vervuld. Zij heeft een on derzoek laten starten om te be kijken hoe de bereikbaarheid van hulpverleningsinstanties toch kan worden gegarandeerd als de telefoon het niet doet. De Tweede Kamer wil minister Andriessen van economi sche zaken volgende week aan de tand voelen over zijn handelsmissie naar China, die vandaag wordt afgesloten. Volgens een aantal parlementariërs, waaronder de CDA'er Mateman en Tommei (D66) moet de reis worden bestempeld als een 'fiasco' omdat het Andriessen niet is gelukt de grote orders binnen te slepen waarop hij had gerekend. Den Haag aan Andriessens zeer directe benadering van de Chi nese machthebbers, die 'tact loos' wordt genoemd. Tommei zei vanochtend voor de radio dat hij een debat melde minis ter aan zal vragen, tenzij het de bewindsman vandaag nog lukt 'de grote klapper' binnen te ha len. „Iets dat ik ten zeerste be twijfel", aldus de D66 er. Onze correspondent meldt verder dat Andriessen gister avond geruchten tegensprak als zou zijn missie een fiasco zijn. „Het ziet er naar uit dat de zaak donderdagmiddag klaar is", verklaarde hij, doelend op het streefbedrag aan contracten dat peking yvonne van der heyden correspondent-gpd Nu het ernaar uitziet dat het Nederland opnieuw niet lukt de handelsbanden met China ste viger aan te halen, gaan er steeds meer stemmen op om alsnog over te gaan tot levering van onderzeeërs aan Taiwan. In ruil Voor de belofte van Peking Nederland meer orders te gun nen, stak het parlement in fe bruari een stokje voor de leve ring van- onderzeeboten aan Taiwan door de scheepswerf RDM. Het uitblijven van grote or ders wijten sommige politici in hij in gedachten heeft. Andriessens zelfverzekerd heid is waarschijnlijk gebaseerd op een grote order van Akzo voor de bouw van een zoutwin- ningsfabriek in China. De order, met een waarde van 100 mil joen gulden, zou vanmiddag door Andriessen tijdens zijn af sluitende persconferentie wor den gepresenteerd als een groot succes, zeker nu de belangrijk ste orders, drie baggerschepen en drie Fokker-100's, nog steeds niet binnen zijn. Ook de Rabobank doet in China zaken. De bank gaat deelnemen in een nieuw op te richten Chinese bank, met een startkapitaal van 30 miljoen dollar. De bank zal worden ge vestigd in China's grootste in dustriestad Shanghai en gaat zich toeleggen op de financie ring van de handel met China, aldus drs. H. Visser, lid van de hoofddirectie van Rabobank Nederland. Reiziger wil voor meer comfort best betalen den haag theo Rapport: wijze van doden van vissen niet goed den haag gpd „De manier waarop voor de consumptie gekweekte vissen aan hun einde komen, is allang onderwerp van gesprek. Wij wil len ook meewerken aan een minder pijnlijke dood voor pa lingen, meervallen en forellen. Maar het rapport van de Die renbescherming biedt daarvoor geen duidelijke oplossingen". Zo reageert L.J. Zijp, secretaris van de vereniging van groot handelaren en im- en expor teurs van zoetwatervis, op een onderzoek van de Landelijke In spectie Dierenbescherming. De manier waarop in de in dustrie genoemde dieren wor den gedood, deugt niet, stelt de Dierenbescherming. De ge kweekte vissen leven vaak nog Amsterdam-Brussel De klasse-indeling in de trein moet blijven. Er zou zelfs meer gemak en service bij moeten komen. Dat vindt Rover, de veriging Reizigers Openbaar Vervoer. Maar het ziet er niet naar uit dat de Nederlandse Spoorwegen op korte termijn aan die wens kunnen voldoen. Ook al betalen ze de helft meer, toch moeten ook treinrei zigers in de Randstad in de eer ste klasse-coupés regelmatig stéén. De treinen tussen Am sterdam en Den Haag zijn soms overvol. „Mensen zijn best be reid wat meer te betalen, maar dan willen ze wèl zitten en ruimte hebben om zich te be wegen", zegt secretaris Klaas Wierda van Rover. Hij is redelijk tevreden over de klasse-indeling in de trein en trekt een vergelijking met de auto. „De één wil een luxe wa gen, de ander neemt genoegen met een eenvoudig autootje en wil er niet meer geld aan beste den dan nodig". Toch is in Eu ropa de derde klasse allang ver dwenen. De houten bankjes gingen er al in 1956 uit. Rover wil zelfs meer differen tiatie in gemak en service. De organisatie droomt van afsluit bare vergaderruimten, meer te lefoon - nu uitsluitend in de eerste klasse van de intercity Cokesfabrikant moet lozingen snel stoppen middelburg De Belgische cokesfabrikant Carcoke in Brussel moet het lozen van verontreinigd af valwater op de Zenne, een zijrivier van de Schelde, bin nen zes maanden beëindi gen. Dat eisen de Stichting Natuur en Milieu, de Stich ting Reinwater, de Zeeuwse Milieufederatie en het Zeeuws Landschap. De vier Nederlandse milieuorganisa ties gaan op maandag 11 mei een kort geding tegen Carco ke aanspannen om hun ge lijk te halen. Volgens de vier loost Car coke al jarenlang afvalwater, dat onder meer sterk is ver ontreinigd met polycyclische aromatische koolwatefttof- fen (PAK's), waaronder het kankerverwekkende benza- pyreen. De lozingen zijn vol gens de organisatie totaal onnodig omdat het afvalwa ter met bestaande technie ken goed kan worden gezui verd. Zij menen dat zowel het bedrijf als de Belgische overheid het volledig laat af- De organisaties stappen naar de Nederlandse rechter omdat de Belgische milieu wetgeving hun Belgische col lega's daartoe nauwelijks mogelijkheden biedt. Vol gens recente uitspraken in hoger-beroepzaken in België kunnen bedrijven niet aan sprakelijk worden gesteld voor lozingen. Schuldig zijn alleen 'direct betrokkenen", bijvoorbeeld degene die de kraan voor het feitelijke lo zen opendraait. Minister Dales wil onderscheid opheffen den haag anpOm i Eén eremedaille in de Orde van Oranje Nassau. Dat wil minister Dales van Binnenlandse Zaken. Zij heeft de Tweede Kamer gis teren voorgcsirid hei onder scheid tussen brons, zilver en goud te laten vervallen. In plaats daarvan moet bij de jaar lijkse lintjesregen iedereen ge lijkwaardig 'lid' van die orde worden. Met dit wetsvoostel lijkt de minister een al jaren slepend probleem op te lossen. Het de coratiestelsel, beter bekend als lintjesregen, ligt zeer gevoelig omdat de koningin er recht streeks bij betrokken is en zich met de herziening ervan in het verleden regelmatig heeft be moeid. De andere onderschei dingen worden niet gewijzigd. i aanmerking te komen voor een koninklijke onder scheiding moet iemand 'buiten gewone handelingen, gedragin gen en prestaties' hebben gele verd. aldus Dales in de brief. Het onderscheid tussen Neder landers en buitenlanders bij de toekenning van de lintjes komt in de toekomst ook te vervallen. De burgemeester knjgt in de voordracht voor de decoraties een centrale rol toebedeeld. Daardoor is een spreiding van de lintjes over de bevolking be ter gewaarborgd, aldus de mi nister. Een onafhankelijke 'Raad voor de civiele orden' (bestaan de uit vertegenwoordigers van overheid, werkgevers en werk nemers) gaat de regering advi seren over het algemene beleid ten aanzien ndm nr.itirs zaandam gpd Het Britse koekjesconcern United Biscuits (UB) is dolblij dat het twee jaar geleden Koninklijke Verkade in Zaandam heeft overgeno men. Sinds de overname gaan de zaken namelijk alleen maar beter. Afgelopen jaar bijvoorbeeld steeg de omzet van de koek- en choco ladefabrikant met 16 procent tot 392 miljoen gulden. De winst groeide met 29 procent tot 24,9 miljoen gulden. Dat is gisteren in Zaandam bekendgemaakt in een gezamenlijke persconferentie van Verkade en de Engelse moeder. Om het florissante beeld compleet te maken, veerden gisteren forse investeringen aangekondigd in twee nog te ontwikkelen 'Eu ro-koekjes'. Daarnaast zal nog zo'n vijftig miljoen gulden in de Zaanse koek jesfabriek worden geïnvesteerd. Verkadc moet namelijk samen met een Deense dochter speerpunt van McVities (de UB divisie waar onder Verkade valt) worden in Europa. ..Verkade heeft kennis in huis, ligt vrij centraal in Europa en heeft een enorme naamsbe kendheid. ook buiten Nederland. Die bekendheid is essentieel als je Europese produkten wil gaan maken", aldus McVities-topman Chadboume. De investeringen leveren Verkade hoogstwaarschijn lijk extra werkgelegenheid voor Zaandam op. Vorig jaar is er onder meer door de vakbonden op gezinspeeld dat UB erop uit zou zijn om Vevfcade t< n<u ^.misrrcn 'hadbourne en Verkade-voorman E Verkade benadrukten gisteren dat daar geen sprake van is. CNV-bestuurder Van der Knaap: rotterdam anp Cees van der Knaap, de kersver se coördinator arbeidsvoor waardenbeleid van de vakcen trale CNV, vindt dat de vakbon den niet te snel naar het sta kingswapen moeten grijpen. „Staken is een hele domme vorm van actievoeren, waarvoor je wel heel legitieme argumen ten moet hebben. hi|\ oorlnvl.i gedwongen ontslagen". Tot 1 september is hij nog bestuurder van de Vervoersbond CNV in de Rotterdamse haven. In de haven heeft Van der Knaap de afgelopen jaren dui delijk laten blijken geen groot voorstander van stakingen te zijn. Onder leiding van 'zijn' CNV werd het afgelopen jaar slechts twee uur gestaakt, ter wijl de FNV drie grote stakings golven teweeg bracht. De afgelopen weken gaf de christelijke bond ook niet thuis toen de Vervoersbond FNV met estafettestakingen betere cao's probeerde af te dwingen bij twee olie-opslagbedrijven (Pak- tank en Matex). Het CNV had al een pnncipe-akkoord gesloten. Van der Knaap zou daardoor de onderhandelingspositie van de Vtavoerabond i NV dari| 1Mb* ben verzwakt. Van der Knaap: „Het is toch wel heel raar dat de FNV niet in staat blijkt een cao te onderte kenen bij de KLM, bij de NS, in het goederenvervoer en dat ook in de haven de onderhande lingsresultaten keer op keer worden aangevochten. De lijn-Van der Knaap heeft de Vervoersbond CNV geen windeieren gelegd. Naar eigen zeggen is het aantal leden sinds ziIn aantreden als bestuurder in 1987 met 40 pRM HM D N nO men >p dit moment is volgens hem 20 procent van de georga niseerde werknemers in de ha ven lid van het NV Ruzie ondermijnt vertegenwoordiging van moslims h haag gpd-anp Steeds meer 'tweede klas se rs' zoeken tegenwoordig een lekker rustig plaatsje uit in de eerste klas van vaak wanneer de ingewanden den verwijderd en lijden daar door onnodig pijn. Het onder zoek werd uitgevoerd door P. Lievense die hiervoor 61 bedrij ven, handelaren en visdeskun- digen bezocht. maaltijden. Dat maakt de trein een stuk aantrekkelijker en het mag best wat kosten. Wie rustig wil werken, zit nu noodgedwon gen in een coupé met mensen die gezellig met elkaar zitten te kouten. „Er is eigenlijk weinig keus". overvolle treinen. Maar het ziet er niet naar uit dat de NS spoedig aan die wens tegemoet kunnen komen. De NS heeft het al moeilijk genoeg om iedereen te vervoeren. Om de conducteurs het leven draag lijk te maken besloten NS on langs juist in het boemeltreintje tussen Rotterdam Hofplein en Den Haag CS geen onderscheid meer te maken tussen eerste en tweede klasse. En ook op som mige andere lijnen bestaat dat onderscheid niet meer. De Nederlandse Spoorwegen staan voor een lastig dilemma. Meer comfort betekent dat er minder mensen in een treinstel kunnen. Het omgekeerde bete kent dat men krapper zit. Maar het vervelendste is misschien wel dat treinen dertig jaar mee moeten. „Met het comfort zit je dan nog lang aan het huidige niveau vast. Dat is zorgelijk dus Rover. „Zeker nu ook al wordt geëxperimenteerd met vijf stoelen naast elkaar". NS aarzelen om geld te steken in luxe voorzieningen zoals treintelefoons. Men is bang dat dure investeringen worden ach terhaald door de snelle ontwik keling van draagbare zak-appa- ratuur. De ervaringen op de in tercity naar Brussel waren ook FOTO» CPO al niet erg plezierig. De muntte- lefoons werden vernield en toe stellen die werken op Neder landse en Belgische telefoon kaarten zijn er nog niet. Aan het culinair genot op de rails wordt nog gewerkt. In het najaar toeren NS gedurende een maand met een culi-trein door het land. Maar een gewo ne warme hap laat al jaren op zich wachten. Het wil maar niet vlotten met het rijdend trein- keukentje waaraan Wagon-Lits werkt. NS houdt zich er verTe van: „Wij vervoeren mensen". De Islamitische Raad Nederland lijkt slechts een kort leven beschoren. De drie maanden geleden opgerichte raad dreigt uiteen te vallen nu voorzit ter E. Ates van de Turks-Islamitische Culturele Federatie (T1CF) eruit is gestapt. De TICF is de grootste koepel van Turkse moslimorganisaties in Nederland Ates vindt dat de raad zich alleen als belangen behartiger van de moslims kan opwerpen als het draagvlak van de raad breder wordt en de U-den democratisch worden gekozen. De andere leden van de raad voelen daar niet voor. Ondertussen zijn negen progressief-liberale is lamitische organisaties druk bezig met de oprich ting van een alternatieve raad. Zij vertegenwoor digen minstens de helft van de moslims in Neder land. Een ontwerp voor de statuten zou al klaar zijn. Dat deze raad zo plotseling kan ontstaan, komt vooral omdat minister Dales van binnenlandse zaken zich begin deze week erover verwonderde dat de moslims nog steeds geen representatieve gesprekspartner voor de overheid hebben Door de onderlinge verdeeldheid kan de regering belof ten aan de islamitische gemeenschap niet nako men. De oprichting van de Islamitische Raad Neder land begin dit jaar kwam na veel problemen tot stand. De raad moest de gesprekspartner van de overheid zijn over zaken die de 400 000 moslims in Nederland aangaan, zoals geestelijke verzor ging in de krijgsmacht en de gevangenissen. Nadat besprekingen tussen verscheidene mos limorganisaties waren mislukt, besloten de (Turk se) Islamitische Stichting Nederland, de (Marok kaans*) UMMON en de (Surinaamse) World Isla mic Mission vertegenwoordigers in de raad te be noemen. Een zestal moslimorganisaties zetten di rect al vraagtekens bij het representatieve karak ter van de raad. Elim Ates uit Zoeterwoudc zou aanvankelijk voorzgter van de Islamitische Raad Nederland worden Hij besloot zijn kandidatuur in te trekken toen wrijving binnen de raad ontstond over ren door hem voorgesteld gezamenlijk werkplan Ates is teleurgesteld, maar niet verbaasd over de gang van zaken. Fundamenteel gebrek aan samenwer king tussen vooral de Turkse en Marokkaanse af gevaardigden in de raad duidde van meet af aan op het mislukken van het initiatief. Ates: „Turken en Marokkanen, de twee grootste groepen moslims, hebben dermate verschillende culturen en achtergronden dat een gezamenlijk org.im-witonsch vertrekpunt op voorhand bijna ondenkbaar was. Normaal gesproken hebben ze nauwelijks contact met elkaar Ook al door de taalbarrière Alleen de religie bindt ze Maar ja. het heeft ook tien jaar geduurd voor het CDA als bundeling van de drie confessionele partijen een feit was".

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 5