CDA: Lagere beurs en huursubsidie Kok en Lubbers redden zich moeiteloos Binnenland CDAers grossieren in bijbaantjes Jongere stemt nu zelfde als zijn ouders Kok wil ontkoppeling nog bekijken Toast op eigen verjaardag Meisjesmoordenaar verdacht van meer moorden DONDERDAG 30 APRIL 1992 3 Brinkman wil 'fundamentele systeemverandering' Het CDA wil bezuinigen op de individuele huursubsidie en de studiefinanciering. CDA-fractieleider Brinkman heeft dat gisteren gezegd bij het debat over het inko mensbeeld 1993. De PvdA heeft zich al eerder tegen in grepen op beide terreinen gekeerd. De CDA'er erkende dat snij den in deze regelingen ook voor zijn partij 'pijnlijke afwegingen' met zich mee brengen, l.ubbers bevestigde dat. Hij zei dat het kabinet na weken zoekwerk geen mogelijkheden heeft kun nen vinden extra te snijden zonder bestaande gen 'fundamenteel De christen-democraat zei dat er bij de huursubsidie en de studiefinanciering 'fundamen tele systeemveranderingen' no dig zijn. Hij wil de maximale huursubsidie verlagen en de speciale regeling voor jongeren aanpakken. Verder moeten ou ders meer opdraaien voor de studiekosten van hun kinderen. Brinkman gaf verder niet aan wat hem bij dat laatste precies voor ogen staat. sere huurverhogingen of het nog sterker stijgen van het huurwaardeforfait (de belas tingtoeslag voor eigenaar-bewo ners van huizen). Hij wees het kabinet nadruk kelijk op de CDA wens voor een lagere otw. Brinkman bepleitte verder verlaging van de 50- en Brinkman keerde zich in het debat tegen maatregelen die de inflatie verder aanwakkeren. Hij noemde in dat verband nog for als het kabinet mocht besluiten de belastingvrije eon om la aet- ten in een voor iedereen gelijke belastingkorting. ..Die woorden rijn nirt voor niets gezegd al dus de christen-democraat. Brinkman trok verder 'enkele strepen in het zand', zoals hij dat zelf noemde. 'Ultieme toets stenen voor de beoordeling van de kabinetsplannen zijn voor hem werkgelegenheid, inflatie en een degaflpoe Bnandsring. CDA-kamerleden grossieren in betaalde bijbaantjes. Hun PvdA-collega s hebben ook veel bezigheden buitenshuis, maar die zijn veelal onbetaald. Bij D66 heeft niemand een betaal de bijbaan, terwijl in de fractie van Groen Links alleen het ka merlid Willems betaald krijgt voor een bijbaantje. Hoe de W- D'ers zich buiten de kamerge bouwen financieel-maatschap- pelijk manifesteren, is niet be kend. De liberalen leveren pas volgende week hun lijstje in door de drukte rond de verhui- zing. Kamerleden mogen ruim 13.000 gulden per jaar vrij bij verdienen. Van het meerdere wordt de helft in mindering ge bracht op hun salaris van ruim een ton per jaar. Absolute topscorer is CDA- kamerlid Gerritse met vijf be taalde functies in het bedrijfsle ven. Hij zit in de raad van com missarissen van de NS. Parenco. Aegon en van een drukkerij in Hilversum, terwijl hij ook in de raad van advies van ABN-Amro een woordje meespreekt. Ger ritse heeft nog vijf andere baan tjes. waarvoor hij geen inkomen ontvangt of hooguit presentie geld krijgt. Een goede nummer twee is zijn partijgenoot Vreugdenhil. De financieel woordvoerder is bij de Wijsmuller Groep, bestuurslid van de Orco Bank en commissaris/bestuur der bij twee stichtingen. Zijn collega Van lersel staat op de itode pi.i.us mei tol beierid voorzitterschap van de Kamer van Koophandel in Den Haag en commissariaten bij Bureau Van Spaendonck en WolfT Vlees in Twello. Bij de PvdA springen Castri- cum. Middelkoop. Stemerdink en Vos eruit. Zij hebben ieder één betaalde bijbaan. Groen linkser Willems beurt geld voor zijn bestuursfunctie bij de soci ale werkvoorziening in Tilbure. Daarnaast is hij nog onbezol digd voorzitter van oe stichting Groningen zwicht voor Ter Veld Groningen De gemeente Groningen is gezwicht voor staatsse cretaris Ter Veld van sociale zaken. Burgemeester en wethou ders hebben besloten per 1 mei het 'eigen bijdragefonds' voor de minima stop te zetten. Daaruit gaf de gemeente uitkeringsge rechtigden een deel van de 180 gulden terug die ze sinds enige tijd zelf moeten bijdragen voor bijzondere uitgaven zoals de aanschaf van een bril. kunstgebit of orthopedische schoenen. Vorig jaar maakten bijna 4000 mensen gebruik van het fonds. De 600.000 gulden uit de pot voor 1992 blijft overigens gereserveerd voor het gemeentelijke minimabeleid. Texel heeft oranje strand texel Geheel in stijl heeft Texel vandaag een oranje strand. Op twee plaatsen is gisteren in totaal 20 ton palmolie aangespoeld uit de tanker Sunny Blossom, die op 15 april bij Dover botste met een Belgisch vissersschip. Volgens een woordvoerder van Rijkswaterstaat is er geen gevaar voor mens en milieu, maar is de oranje olie hinderlijk voor de strandgangers. Gistermiddag is al een begin gemaakt met het opruimen. Politie Schiedam rolt jeugdbendes op shiedam Met de aanhouding van een 13-jarige jongen eind 1991 is de Schiedamse politie op het spoor gekomen van diverse jeugdbendes. Inmiddels heeft de politie 60 jongeren tussen de 13 en 20 jaar aangehouden die verantwoordelijk zijn voor onge veer 120 inbraken, berovingen, mishandelingen van homo seksuelen en een gewapende overval. Als motieven voor hun da den noemden de jongeren verveling, stoer doen, erbij horen en de kick. Kamerlid burgemeester Nootdorp den haag CDA-Kamerlid Schartman (55) is per 1 juni benoemd tot burgemeester van het bij Den Haag gelegen Nootdorp. Schartman zit sinds 1981 voor het CDA in de Tweede Kamer. Hij volgt in Nootdorp burgemeester Waals op, die naar Venray ver trok. Kennis van politiek, bedroevend laag Jongeren stemmen niet meer wezenlijk anders dan ouderen. Als de groep van 15 tot 21 jari gen het voor het zeggen krijgt, blijft het CDA de grootste en wordt D66 de tweede partij. De PvdA wordt gehalveerd. Eén kanttekening: de meeste jonge ren weten niet waar ze het over hebben als over politiek gaat. M50, het samenwerkingsver- - band van de politieke jongeren organisaties van CDA, PvdA, WD D66 en Groen Links, on derzocht de politieke voorkeur en kennis van jongeren. Die kennis blijkt opvallend gering. Zo wist een kwart geen enkele taak van de Tweede Kamer te noemen. Slechts een op de drie weet hoeveel leden de Tweede Kamer telt, en slechts een op de vijf wist dat de Kamer een nieuw onderkomen zou krijgen. De magere politieke kennis zet de stemmen in een ander daglicht. Zowel de potentiële CDA- als D66-stemmers zeggen dat vooral te doen omdat hun favoriet 'een goede partij' is met 'goed beleid'. Er is niet doorge vraagd naar de vermeende in houd van dat beleid. Namen noemen gaat de jon geren iets beter af. Slechts vier procent kon zich geen enkele minister voor de geest halen. Premier Lubbers geniet de meeste bekendheid (71 pro cent), gevolgd door Kok (62 pro cent) en Maij-Weggen (49 pro cent). Van de fractievoorzitters mag D66-voorman Van Mierlo zich het meest populair noe men (19 procent). Brinkman (CDA) krijgt 12 procent van de stemmen, terwijl Wöltgens met nul procent de rijen sluit. longeren zijn echter wel de gelijk geïnteresseerd in politiek, stelde M50-voorzitter Bos giste ren bij de presentatie. 71 Pro cent zou gaan stemmen en 13 procent toont interesse voor lid maatschap voor een politieke jongerenorganisatie. Overigens heeft maar ruim 1 procent van de jongeren die stap ook daad werkelijk gezet. Fotografen eisen vrije toegang Kamer PW HAAG «ANP De persfotografen op het Binnenhof gaan protest aantekenen tegen de beper king die hen in de nieuwe vergaderzaal is opgelegd. Zij mogen, evenals hun televi siecollega's met handcame ra's, slechts bij de eerste tien minuten van elk agen dapunt plaatjes schieten. Volgens directeur voor lichting Mulders vinden veel kamerleden het hinderlijk dat voortdurend fotografen door de zaal zwerven. Die stellen echter dat ze hun werk nu niet meer behoor lijk kunnen doen. Gisteren konden ze tijdens het eerste debat alleen WDfatititi der Bolkesteln op de gevoe lige plaat vastleggen. Het ziet er naar uit dal het protest succes zal hebben. De persvoorlichters van de kamerfracties steunen hen en zullen het presidium vra gen de fotografen de vrij heid terug tc geven die ze In de oude zaal hadden. DfNHAAG«GPP Het kabinet moet van de zomer opnieuw bekijken of de koppe- ling voor lit I todl met fanMd kan worden Dat heeft vice-pre- mirr en iNd lettier Kok giste ren gezegd in de Kamer Kok kreeg steun van PvdA-fractielei der Wöltgens. Kok nam daarmee weer wat afstand van MD bÉl (fa h| maandag samen met premier l-ubbers en minister De Vries van sociale zaken aan de Kamer zond. In die na lang en moei zaam beraadslagen totstandge komen brief schreven ze op ver zoek van Wöltgens op wat het kabinet vrijdag nu precies heeft besloten. Daarin staat dat de uitkeringrn in 1993 met 2 pro cent omhoog zullen gaan. onge acht de loonstijging Wöltgens steunde die opstel ling naai i IA la baakte Bnnkman zei geen beloften te willen doen die alk-en maar mooi klinken Hij nam ook gren afstand van zijn eerdere pleidooi voor grotere inko mensverschillen. „Grotere inko- mensversc hillen maken werken aantrekkelijker", aldus Brink- Minstens vijf jongeren op nippertje ontsnapt aan antiekhandelaar De 33-jarige verdachte van de moord op en verkrachting van twee Belgische meisjes heeft in oktober in het Belgische Wuust- wezel vergeefs ook een 18-jarig meisje proberen te ontvoeren. Zij kon ontsnappen omdat de kofferbak waarin ze was ge stopt, niet goed dicht zat. Ook de moord vorig jaar op een 18-jarige jonge vrouw uit Etten-Leur en de verdwijning van een 8-jarig meisje uit Putte- Stabroek worden nu in verband gebracht met de man. De rijkspolitie Woensdrecht wist al langer dat de man in Bel gië werd verdacht van het mee lokken van jonge meisjes. Zij heeft daaraan niet of nauwelijks aandacht besteed. Al die tijd heeft de verdachte daardoor on gestoord zijn gang kunnen gaan. Zeker vier Belgische meis jes en één jongen uit de grens streek zijn aan de dood ont snapt doordat de verdachte bij zijh poging hen in de kofferbak van zijn auto te stoppen door passanten werd gestoord. Hoewel de verdenking al ge ruime tijd bestond, rientte de Antwerpse justitie pas op 21 april een verzoek aan het parket in Breda om de verdachte gron dig te horen. Dat verzoek is later per post naar de rijkspolitie in Hoogerheide doorgestuurd en arriveerde daar volgens woord voerder Van Nimwegen van het Bredase parket pas afgelopen maandag. Ruim 24 uur nadat de 17-jarige vrouw was ontvoerd en vermoord. Op die dag wist de gemeente politie in Essen (B) door het sig nalement van de gebruikte auto dat de verdachte betrokken was bij de ontvoering. De Essense politie ondernam toen bliksem snel actie, die enkele uren later al leidde tot de arrestatie van de Woensdrechtenaar. Hij bekende vlot de moorden op de beide meisjes. Van Nimwegen: „Dat die laatste moord voorkomen had kunnen worden, gaat mij te Boze Woensdrechtenaren hebben gisteren fel gereageerd op de volgens hen lakse hou ding van de rijkspolitie Woensdrecht. „Enkele weken geleden heb ik de politie al ge tipt dat het niet snor zat met die man en zijn Mercedes. Ik vertel de toen dat hij rommelde met meisjes. Het is voor mij onver teerbaar dat honderden burgers maanden terug gezocht hebben naar drie vermiste Belgische meisjes en dat de politie onze informatie niet serieus neemt aldus een van hen. televisie het koninklijk bezoek. Beatrix werd tijdens het bezoek vergezeld door haar echt genoot prins Claus en haar drie zoons foto anp paul stolk Rotterdam Koningin Beatrix, die op 31 januari 54 jaar werd, viert vandaag haar ver jaardag in de Rotterdamse wijk Overschie. Vanmorgen kreeg ze direct bij aankomst een oranjebitter gepresenteerd. Prinses Juliana, die vandaag 82 jaar is geworden, volgt via de Premier Lubbers en zijn collega-minis ters zitten er bij als juryleden van een Amerikaanse rechtbank. Alleen met hoofd en schouders steken ze uit boven de perehouten schotten in de nieuwe vergaderzaal. Alsof ze lijfelijk beschermd moeten worden tegen 150 gevaarlijke te genstanders. Maar niets is minder waan de oppositiepartijen blijken bij de eerste confrontatie in de nieuwe entourage net zo tam als in de oude zaal. WD-kamerlid Jorritsma voorspelde bij de officiële opening al dat met het aller eerste debat geen nieuwe trend gezet zou worden. „De heren/ministers zeg gen toch niks". Lubbers ging in het de bat over het inkomensbeleid voor 1993 tot het uiterste om die voorspelling waar te maken. Waarom, zo wilde de WD weten, heeft Lubbers de J^dA getard door in inter views de loftrompet te steken op het ver groten van de inkomensverschillen (de nivellering). Lubbers: „Ik heb het woord denivellering niet in de mond geno men". Over de gewraakte percentages waarmee de minima hun koopkracht zien dalen (1 procent) en de tweemaal- modalen hun koopkracht zien stijgen (1,5 procent): „Het is me een raadsel waar die percentages vandaan komen". Dat raadsel is snel opgelost. De pre mier, vrijdagavond voor dc radio: „We hebben een grens gesteld voor koop krachtachteruitgang. Het zal in elk geval niet de 1 procent te boven moeten gaan". Mensen met werk gaan er wèl op vooruit, zegt Lubbers. „Ik denk met on geveer 1 procent. Dat is technisch, geloof ik. denivellering. Met een vracht aan uitgetikte tv- en radio-interviews in de hand probeerde Bolkestein de premier op zijn leugen(tje) te betrappen én een wig te drijven in de coalitie. Het publiek werd wakker gehou den door WD'ers die ferme uitspraken van hun leider ondersteunden met tromgeroffel op de spiksplinternieuwe schrijftafeltjes. Een nieuwe techniek die gretig door J*vdA en CDA werd overge nomen en misschien tot traditie zal uit groeien. Maar Lubbers kwam zonder veel pro blemen weg met het verhaal dat hij en vice-premier Kok het gloeiend eens zijn over de inkomenspolitiek voor 1993 en dat ook altijd zijn geweest. De pers kreeg de schuld. Lubbers sprak over „een puur voorlichtingsprobleem" en noemde zichzelf het „slachtoffer van in- en uitlei dende teksten" waarmee radio- en tv- joumalisten interviews aankondigen. .Alles op het conto van de media schui ven. is niet geloofwaardigvond Van Mierlo (D66). Maar verder liet hij het er hu «ten. Daarna nam vice-premier Kok plaats achter het gelige perehouten lessenaar dat tot grote hilariteit van de toeschou wers met één simpele druk op de knop statig geruisloos uit het tafelblad om hoog rijst. Een techniek die associaties oproept met een moderne teraardebe stelling in omgekeerde richting. Vice-premier Kok paste de tactiek van de schuldbekentenis toe. „Zorg en schrik" maakten zich van hem meester toen hij vrijdagavond de eerste reacties kreeg op het kabinetsvoornemen. Zou er wel een draagvlak in de samenleving zijn voor zo'n gevoelig beleid, vroeg Kok zich af. Had ie de kabinetsvoornemens maar zorgvuldig op papier gezet in een brief aan de Kamer, verweet hij zichzelf ach teraf. Nu vreesde hij verkeerde beeldvor ming. Dat het kabinet zich willoos zou neerleggen bij de dreigende vergroting van de inkomensverschillen. Kok vreesde nu zelfs averechtse effecten in de samen leving en niet te vergeten bij zijn eigen achterban. „Dat heeft ook alles te maken met het profiel van onze partij" Zoveel eerlijkheid is sympathiek, siert de mens. maar is vooral ontwapenend ln de meest letterlijk zin van het woord. \a i facta BoBonfan mmdfai i dh mb pens kwijl. Hij probeerde het nodg. „Het gaat iedere keer hetzelfde Er valt een be sluit. DeVminister van financiën knjgt een storm van kritiek over zich heen lo hij deinst terug. Dan dnngt de vervelen de vraag op is de bewindsman wel stress-bestendig?" Met die vraag eindigde een onbevredi gend debat Kok, Lubbers en een wijzende De Vries achter de r werk op.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 3