Duitse kabinet op randje crisis China ontdekt emancipatie Wojciech Jaruzelski heeft nergens spijt van Feiten &Meningen DONDERDAG 30 APRIL 1992 Intern geruzie kan Kohl kop kosten „Kunt u niet wat politici uit Nederland hier naar toe stu ren, want dat zootje bij ons is opgebrand." Dat vroeg de man van de kiosk gistermorgen. Het antwoord dat het bij ons ook niet veel beter is, maar dat ze daar in Duitsland weinig van merken, bevredigde hem niet. „Slechter dan hier kan het toch niet zijn", was zijn sombere conclusie. Andere krantenkopers vielen hem bij. „Die lui zijn alleen maar op baantjes uit. Het volk interesseert hen niet meer. Je moet niet gek staan te kijken als bij de volgende ver kiezingen die neo-nazi's 10 of 15 procent halen." ren. In plaats van te Jeiden, jaagt hij echter iedereen tegen zich in het harnas en gaat hij een machtsstrijd aan die niet is BERLIJN HANS HOOGENDUK CORRESPONDENT Duitsland in een politieke crisis? Nog niet, maar alles duidt erop dat de regering-Kohl niet meer is opgewassen tegen de proble men waarmee het land worstelt. Bijna de helft van de bevolking acht de partijen niet in staat de moeilijkheden op te lossen. Twee derde van de bevolking is ervan overtuigd dat de politici niet geïnteresseerd zijn in de problemen van de kleine man en dat de gewone kiezer geen enkele invloed heeft op wat de regering doet. Als nu verkiezingen zouden worden gehouden, zou de coali tie van <^DU, CSU en FDP haar absolute meerderheid verliezen. I )c SPIiroenen en de com munistische PDS profiteren daar niet van. De rechts-extre- mistische Republikaner zouden weliswaar niet de door die pes simistische Berlijner voorspelde 10 tot 15 procent halen, maar ze zouden wel over de kiesdrempel van 5 procent komen. Deze verontrustende feiten lij ken langzaam maar zeker door te dringen tot onder de glazen kaasstolp die het politieke Bonn nu eenmaal is. De ruk naar rechts bij de regionale verkie zingen in Baden-Württemberg en Sleeswijk-Holstein en de ambtenarenstakingen zijn twee voorbeelden die illustreren dat de burgers het niet langer pik ken door de regering voor de gek te worden gehouden. De man in de straat is niet vergeten dat Kohl hem heeft wijs ge maakt dat niemand in het Wes ten na de eenwording iets zou moeten inleveren, terwijl het de mensen in het Oosten alleen maar beter Zou gaan. De staking van het overheids personeel en de acties in vele andere sectoren zijn een duide lijk teken van de frustratie. Maar Helmut Kohl voelt zich nog steeds sterk genoeg om de een wording in zijn eentje te realise Alle problemen heeft hij intus sen tot 'zaak voor de chef ver klaard. Of het nu gaat om asiel zoekers, invoering van een Duitse versie van de awbz (Al gemene Wet Bijzondere Ziekte kosten), financiële verhouding tussen centrale regering en deelstaten of de salarissen van de ministers; Kohl houdt zich er persoonlijk mee bezig. De ko mende achttien maanden, waarin eindelijk rust heerst aan het verkiezingsfront, wil hij de zaken regelen. Maar of hij nog zo veel tijd heeft, is zeker na het aftreden van Hans-Dietrich Genscherde vraag. Kohl mag dan wel net doen alsof er niets aan de hand is, het drama rond de opvolging van Genscher heeft de spannin gen in de coalitie voor iedereen zichtbaar gemaakt. De liberalen verkeren in een diepe crisis, de Beierse CSU schiet vanuit Mün- chen met scherp en in de CDU heerst hoofdzakelijk radeloos heid. Een fractielid spreekt van een „diepe depressie". Wat gaat er gebeuren? Waar is de oriën tatie? Waar de leiding? De partijen houden zich meer bezig met een interne machts strijd dan met het regeren van een land in grote problemen. Hoewel aan de edele motieven van Genscher voor zijn vertrek niet hoeft te worden getwijfeld, is het de sluwe oude vos na tuurlijk niet ontgaan dat zijn FDP in grote moeilijkheden ver keert. De verkiezingen in Ba den-Württemberg hebben het bewijs geleverd dat de FDP overbodig is als leverancier van de voor een absolute meerder heid nodige procenten. En CDU en CSU kunnen bij de grond wetswijziging over bijvoorbeeld het asielprobleem niet zonder de SPD. Grote coalitie Ook voor het financiële beleid is de partij van Kohl op consensus aangewezen, omdat de sociaal democraten de meerderheid in de Bondsraad, een soort Eerste Kamer, hebben. De speelruimte voor de FDP om invloed uit te oefenen, is veel kleiner gewor den. Maar hoe minder profiel de partij kan tonen, des te on aantrekkelijker wordt ze voor de kiezers. Is het gezien deze ach tergrond onlogisch dat Gen scher met zijn aftreden de FDP wil voorbereiden op de opposi- tiebanken? Mogelijk in de hoop dat een grote coalitie snel ten onder zal gaan en de liberalen weer kunnen meeregeren. Nieuw is zo'n strategie niet. Tussen 1966 en 1969 bestuurde onder Georg Kiesinger een grote coalitie het land. Na de kabinet scrisis volgde een sociaal-libera le regering. Maar ook de CSU WIM STEVENHAGEN KPHVümMtz KiAAg Cm MA succes,,. ...HET IS É£N htolLANP5E HANPEjS/m&SIÉ, pie oevers wil omdat ze. TAIWAN PülK&OTEN y M Z&T AIS WE PAAfk AAinJ <5AAK) g££>iK]MÊTl LB/EPEN AAN TAIWAN £|E£N EN gAtcEUCN.'. PEKING DEIRDRE GODFREY IPS Mao Zedong heeft ooit gezegd dat „vrouwen de helft van de hemel op zijn plaats houden". Maar het idee dat vrouwen ook dezelfde rechten hebben als mannen, maakte in China wei nig opgang. Dezer dagen heb ben Chinese vrouwen hiervoor echter wettelijke erkenning ge kregen. Het Nationale Volks congres (parlement) heeft on langs de wet voor de bescher ming van de rechten en belan gen van vrouwen aangenomen. Veertig jaar socialisme heeft het aanzien van vrouwen enigszins doen stijgen, doordat hun in breng bij de produktie onont beerlijk bleek. Desondanks ble ven discriminerende praktijken welig deren. In de grondwet is de gelijke sta tus van vrouwen vastgelegd. Maar dit wordt in het dagelijks leven slechts als een principiële richtlijn opgevat, zonder de rechtsgeldigheid van een wet. I )e nieuwe wetgeving moet de grondwettelijke garanties kracht bijzetten. Graan voorraad De Nationale Chinese Vrou wenvereniging heeft hard ge vochten voor tie bepaling dat vrouwen ten minste eenvierde deel uitmaken van alle wetge vende organen. De Vrouwen vereniging trok echter aan het kortste eind en moest accepte ren dat de huidige wet de wet- gevende organen slechts ver plicht meer vrouwelijke afge vaardigden op te nemen. Men is er evenmin in geslaagd de pen sioengerechtigde leeftijd van vrouwen te veranderen. Deze is blijven staan op 55 jaar voor vrouwen en 60 voor mannen. Alleen vrouwen in hogere func ties mogen vaak wel tot 60 jaar aanblijven, al moeten ze er dan genoegen mee nemen dat in hun bevoegdheden wordt ge snoeid. Toch houdt de nieuwe wet voor vrouwen ook grote veranderin gen in. Zo mogen zij voortaan net zoveel landbouwgrond, graanvoorraad en grond voor huizenbouw bezitten als man nen. Ook eist de wet dat vrou wen gelijk worden behandeld bij toewijzing van woningen door werkgevers. Momenteel krijgt een echtpaar gewoonlijk een huis toegewezen via de werkgever van de man. Advocaat Activisten zeggen dat het succes van de nieuwe wet staat of valt met de agressie waarmee vrou wen hun voordeel met de wet zullen doen. Sommigen menen dat de Vrouwenvereniging haar huidige organisatie en doelein den moet uitbreiden door zich ook als juridisch adviseur en ad vocaat van vrouwen op te wer pen. Maar Wu Qing, professor aan de universiteit en activist voor gelijke rechten van vrouwen, meent dat de Vrouwenvereni ging door gebrek aan macht en fondsen aan handen en voeten is gebonden. „Vrouwen moeten nu eerst worden georganiseerd om deze wet te bestuderen. Zij moeten leren hun rechten en belangen te beschermen door van deze wet gebruik te maken, door die als een maatstaf te hanteren", zo zegt zij. Weten schapper Lisa Stearns, die rech ten doceert aan de Universiteit van Peking, vindt ook dat de uitvoering van de wet de ultie me test is. „De wet spreekt fer me taal dat vrouwen hiermee hun rechten kracht moeten bij zetten, vooral in hun werk en huwelijk", zegt zij. „Dat is een hele verandering ten opzichte van het verleden, toen vrouwen voornamelijk hun toevlucht konden nemen tot bemiddeling en nog eens bemiddeling." „Het is van groot belang dat ondanks de twee jaar van politieke be perkingen de drijfkracht achter de wet zo groot was dat deze zonder herzieningen kon wor den opgesteld, terwijl andere wetsvoorstellen werden opge schort", aldus Stearns. Wu is echter van mening dat eerst een ingrijpender verande ring moet plaatsvinden. „Veel vrouwen denken dat zij in hun werk niet zo goed zijn als man nen, of dat hun baan eigenlijk een mannenbaan is. Soms leg gen wij te weinig rivaliteit aan de dag. Dat moet vooral veran deren bij de jonge generatie, die er nog een handje van heeft om te denken 'wij zijn niet goed, de jongens zijn beter'." kent de parlementaire geschie denis. De Beierse minister van binnenlandse zaken en vice- voorzitter van de CSU, Edmund Stoiber, zegt zich „grote zor gen" te maken over de positie van zijn partij in de coalitie. Het zit ze in Beieren helemaal niet lekker dat Kohl al maanden wist van het voorgenomen aftreden van Genscher en zweeg. Grof vindt de CSU het dat Gen scher zijn besluit uitgerekend bekendmaakte op het moment dat CSU-voorzitter Waigel in Washington het D-markbeleid zat te verdedigen en dus niet kon reageren. Deze boosheid ontlaadde zich bij Waigels te rugkeer. Als het kabinet niet voor de zomervakantie eindelijk knopen doorhakt op het gebied van de asielzoekers, de staatsfi nanciën en al die andere pro blemen die Kohl tot „zaken voor de chef' heeft verklaard, wil de CSU uit de coalitie stap pen. Liever vanuit de oppositie- banken de door de Republika ner bedreigde absolute meer derheid in de Vrijstaat Beieren verdedigen, dan ondergaan met het lekgeslagen coalitieschip, is de nieuwe marsroute van de CSU. Verdeeld Voor de sociaaldemocratische fractieleider Hans-Ulrich Klose is het aftreden van Genscher het begin van het einde van Kohl. Zijn partijvoorzitter Björn Eng- De begin deze week afgetreden Hans-Dietrich Genscher (links op de foto) heeft kanselier Kohl (rechts) be hoorlijk in problemen gebracht foto fi holm ziet „duidelijke tekens van vinden de SPD „verdeeld". Het erosie". Allemaal waar, maar voortdurende gehakketak tus- biedt de SPD een alternatief? De sen de topmannen schrikt velen kiezers vinden van niet. In de opinie-onderzoeken komen de sociaal-democraten op slechts 39 procent. De ondervraagden i de twijfel aan de leiding gevende kwaliteiten van Eng- holm is flink gegroeid. Van de oppositie heeft Kohl dus weinig te vrezen. Zijn ondergang kan alleen door inteme ruzies wor den veroorzaakt. Op die weg zijn de coalitiepartijen al een flüik stuk gevorderd. 'Geheimzinnige generaal' blikt terug op omwenteling in Polen PARUS HANS GERTSEN CORRESPONDENT „Ik heb een gerust geweten. De geschiedenis zal oordelen of ik er recht op had..." Met die woorden eindigt Wojciech Jaru zelski het voorwoord van zijn vorige week in Frankrijk gepu bliceerde memoires Les chaines et le refiige (De ketenen en de uitweg). Als de memoires van de 'ge heimzinnige generaal met de donkere bril' één ding duidelijk maken, dan is het wel dat Jaru zelski ruim tien jaar na de dra matische gebeurtenissen in 1981 nog steeds is geobsedeerd door de vraag of het uitroepen van de staat van oorlog in Polen historisch gezien gerechtvaar digd was. In de nacht van 12 op 13 de cember 1981 kondigde Jaru zelski de staat van beleg af. De wereld hield de adem even in. Polen sloot de grenzen en in en kele dagen tijd werd de hele top van de muitende vakbond Soli dariteit, inclusief Lech Walesa, gevangen genomen. Daarmee kwam een abrupt, zij het voor lopig, einde aan het twee jaar eerder in gang gezette demo cratiseringsproces in Polen. Door het uitroepen van de staat van beleg wist de door ontelba re stakingen en opstanden in het nauw gedreven Poolse Communistische Partij de macht opnieuw in handen te krijgen. Maar het bleek slechts uitstel van executie. In 1989 moesten de Poolse communis ten de macht definitief uit han den geven, na de historische ronde-tafelbesprekingen met Solidarnosc en de rest van de oppositie. Onvermijdelijk Was het uitroepen van de staat van beleg destijds onvermijde lijk? Jaruzelski, toen behalve mi nister van defensie ook partijse cretaris en minister-president, is er anno 1992 meer dan ooit van overtuigd. Het uitroepen van de staat van beleg was de minst slechte keuze in de uiterst moeilijke omstandigheden van eind 1981, zo betoogt de gene raal. Zonder die dramatische ingreep zou Polen waarschijnlijk naar een bloedige burgeroorlog zijn afgegleden. En zo mogelijk nog ernstiger was de dreiging van een invasie van de socialistische broederlanden van het War schaupact. De toenmalige machthebbers in de Sovjetunie, de DDR en Tsjecho-Slowakije maakten er geen geheim van dat ze ontwikkelingen in Polen met de grootst mogelijke be zorgdheid volgden. In hun ogen was de Poolse Communistische Partij veel te zacht voor de op positie en lieten Jaruzelski en de zijnen toe dat de kerk een machtsfactor van betekenis werd. Begin dit jaar, kort voordat hij zijn herinneringen op schrift stelde, kreeg Jaruzelski de be vestiging van een vermoeden dat hij al vanaf 1981 had. Als de Poolse regering niet zelf tot ac tie was overgegaan, hadden de bondgenoten het heft in han fWl# den genomen. Volgens Jaru- zelsld lag destijds een gedetail leerd invasieplan klaar voor 15 december. Liefst achttien Sov jet-divisies en enkele Oostduitse en Tsjechoslowaakse zouden Polen zijn binnengevallen als de Poolse regering 72 uur eerder niet zelf orde op zaken had ge steld. Verkilling Een dergelijke invasie zou vol gens de generaal b.d. soortgelij ke ingrepen in Hongarije (1956) en Tsjecho-Slowakije (1968) in de schaduw hebben gesteld. Het Poolse democratiserings proces zou in dat geval geen acht, maar misschien wel tach tig jaar zijn bevroren. En zou een figuur als Gorbatsjov ooit een kans hebben gekregen na de onvermijdelijke ernstige ver killing in de betrekkingen tus sen Oost en West die het gevolg zou zijn geweest? Jaruzelski geeft toe dat het enigszins speculatief is om dit soort vragen op te werpen, maar hij waagt zich er toch aan. Het is voor hem de enige ma nier om zijn optreden te recht vaardigen. En daaraan heeft hij blijkbaar grote behoefte. De nu 70-jarige militair wil niet de ge schiedenis ingaan als een boeman, of, zo mogelijk nog er ger, als 'een Sovjet-generaal in Pools uniform'. Want Jaruzelski ziet zichzelf vooral als een pa triot, die altijd het vaderland heeft willen dienen en die tegen wil en dank in de politiek be landde. Als we Jaruzelski zelf mogen ge loven, heeft hij zijn politieke carrière te danken aan het feit dat hij zich altijd buiten de in terne partijtroebelen heeft ge houden. Bij gebrek aan betere kandidaten maakte de neutrale en ietwat grijze generaal pro- December 1981: de politie houdt in Warschau een stoet demonstranten tegen. Een week eerder had Jaruzelski in Polen de staat v roepen. foto anp beleg uitge- motie na promotie. Om ten slotte uit te groeien tot een van de drie sleutelfiguren in de Poolse politiek van de jaren tachtig, naast Lech Walesa en paus Johannes Paulus II (via zijn spreekbuis kardinaal Glemp). Thriller Dank zij zijn pakkende schrijf stijl laten de memoires van Jaruzelski zich soms lezen als een thriller. Zoals het hoofdstuk waarin hij beschrijft hoe hij be gin april 1981 samen met de toenmalige partijleider Kania werd ontboden in de Sovjetu nie. In het grootste geheim wer den zij naar een plek in de Sov jetunie gevlogen, waar ze zes uur lang werden onderworpen aan een kruisverhoor door Joeri Andropov, het hoofd van de KGB, die later Leonid Brezjnev zou opvolgen. Kania en Jaru zelski weesden dat ze Polen nooit meer zouden terugzien, maar tot hun immense opluch ting kregen ze blijkbaar het voordeel van de twijfel. Jaruzelski wil graag te boek staan als de man die het demo cratiseringsproces in 1989 weer op gang bracht; als inspirator van de nationale verzoening. Zoals Jaruzelski zelf stelt: de ge schiedenis zal oordelen. De voormalige generaal houdt middels zijn memoires in elk geval een indrukwekkend en boeiend pleidooi voor eigen zaak. Wojciech Jaruzelski, Les chai- nes et le refiige, Mémoires. Uit gever Jean-Claude Lattès, 1992.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 2