u parkeren Verschillende merken en types onnodig kostbaar Off. Hyundai dealer voor Leiden e.o. Weg en wiel om een 100% rake groep autoliefheb- bers te berei- ruimte kenBel onze advertentie afdeling. Hyundai gaat exclusief terrein betreden Volkswagen met Genesis op pad door Europa DONDERDAG 30 APRIL 1992 Politie verspilt geld met wagenbeheer De politie kan fors besparen door alleen al serieus te kij ken naar de leasemaatschappij waarmee een korps zaken doet, aldus het Adviescentrum Wagenparkbeheer Politie in Bilthoven. De bedragen die de verschillende maat schappijen rekenen voor bepaalde autotypes, blijken nogal uiteen te lopen. bilthoven gpd De ideale KSA (Kleine Surveil lance Auto) en GSA (Grote Sur veillance Auto) is wit, voorzien van opvallende rode strepen en een of meer blauwe zwaailich ten op het dak. Daarover zijn de meeste politiechefs in Neder land het eens. Maar daar houdt de overeenstemming ook op. Want de Nederlandse politie rijdt rond in maar liefst 171 ver schillende merken en typen au to's. „Eén type surveillance-au to zou inderdaad goedkoper zijn", zegt L Rispens met gevoel voor understatement. Rispens is directeur van het Ad viescentrum Wagenparkbeheer Politie (AWP). Hij en zijn staf proberen de Nederlandse poli tiechefs ervan te overtuigen dat er aanzienlijke besparingen mo gelijk zijn door met minder ver schillende auto's rond te rijden en door die gezamenlijk in te kopen of te leasen, liefst bij een zeer select gezelschap lease maatschappijen. Is het belangrijk wat voor poli tiewagen in gebruik is? „Jaze ker", zegt Rispens. „Na perso neel is materieel de belangrijk ste kostenpost voor de politie. Het wagenpark is verreweg de grootste uitgavepost binnen materieel. Elke gulden die je daar bespaart, kun je benutten voor je eigenlijke taak, het poli tiewerk". Auto-importeurs en leasemaat schappijen hebben op het mo ment nog te maken met een zestiental districten van de Rijkspolitie en maar liefst 149 gemeentelijke politiekorpsen. Dat verandert. De politie reor ganiseert, zodat er straks nog maar 26 korpsen overblijven. Die zijn samen goed voor 12.000 politievoertuigen, een markt van 250 miljoen gulden. Het bedrijfsleven staat klaar om die markt te veroveren. Het AWP op haar beurt wil de nieu we politiekorpsen helpen bij het maken van de beste keuze. Tot dusver koopt eigenlijk al léén de Rijkspolitie, geadviseerd door het AWP, centraal in. Het AWP zorgt voor de uitvoering van het contract voor 1.100 KS- A's van het type Volvo 440 voor de Rijkspolitie. En intussen is ook besloten tot de aanschaf van het nieuwe Volkswagen busje Transporter. Daarvan heeft de Rijkspolitie ook circa 500 stuks nodig. Het gaat om fel bevochten miljoenenorders. Volvo, zo gaf de minister van Justitie (tevens baas van de Rijkspolitie) toe, kwam mede in beeld omdat de wagens in Bom worden gemaakt en de staat mede-eigenaar is. ..Het is eigenlijk een schande dat er politiekorpsen zijn die in een Japanner rondrijden", zegt E. Mellaard, pr-functionaris van Volvo Nederland. „Dat zul je in Frankrijk of Duitsland niet zien", voegt hij er verontwaar digd aan toe. De politie-Volvo's worden in de fabriek in Bom voorbereid op hun politiewerk. In Beesd worden de gasinstalla tie en zwaailichten gemonteerd. Volvo's manager N. van den Eynden hoopt natuurlijk dat er na '93 nog zaken kunnen wor den gedaan. „We hebben intus sen goede contacten met hel AWP. Voor ons is het belangrijk, niet alleen omdat het om een fors aantal auto's gaat. maar ook voor het imago. De consu ment ziet de politiewagen veel op de weg en gaat er terecht vanuit dat de politie die wagen heeft gekozen vanwege onder meer de veiligheid* „Het is gewoon gedwongen winkelnering", zegt Th. van Luyk van Toyota-importeur Louwman en Paroui in Raams- donkveer over de HUB VBO de Rijkspolitie voor Volvo Hij maakt zich er kwaad os-er dat de Japanse auto nauwelijks is doorgedrongen tot het politie korps. „Met verbazing heb ik gezien dat Defensie 3.600 pe perdure terreinwagens van Mercedes kocht towjji er bed aantrekkelijke Japanse aanbie dingen zijn", aldus Van Luijk. Toyota is de grootste terreinwa genproducent ter wereld. „De overheid zou zich veel kosten besparen als er wat zorgvuldiger zou worden gekeken naar het aanschaffen van auto's. Geluk kig staat de deur inmiddels voor ons op een kier. We hebben een paar honderd auto's aan ge meentelijke korpsen kunnen le veren. En ook andere over heidsdiensten weten ons te vin den". zegt Van Luvk Mercedes en Toyota hopen straks makkelijker binnen te ko men bij de politie, zodra de redactie pftfr looewuks structuur verandert. Veel kans lijken ze niet te hebben. AWP- cnef Rispens: „Bij de toekomsti ge politieregio's horen we tel kens hetzelfde rijtje namen van toekomstige auto's noemen: Ford. VW. Opel, Volvo en Peu geot". Niks Mercedes, niks Toyota. Maar hoezo vijf mer ken. waarom niet één? Rispens: „Eén wagentype zou financieel voordeliger zijn. Maar de korpschefs kunnen straks zelf beslissen De een heeM een w.i gen nodig voor smalle grachten, de ander voor een wijds polder land. Dat kan van invloed ziin op de eisen. Wij mMkro al leen maar". Bij Volvo spuwt pr-functionaris Mellaard vuur als hij hoort van de adviserende functie van het AWP Hij utult dat de politie voor het Nederlands produkt moet kiezen. Nu staat daar nog Volvo op Maar Van Tuvn van Toyota sluit niet uit dat Mitsubishi straks ook een aan zienlijk deel van de koek krijgt. Die Japanse fabrikant gaat im mers ook gebruik maken van de Nedcar-fabnek in Bom. Rispens in de verdediging: „Ik zie niet wat de Japanse importeurs te klagen hebben. Er rijden 12.000 politievoertuigen rond. waarvan 1.100 Volvo's. Dan blijft er toch nog genoeg over". Saab-occasions bij elkaar in Vianen Wie de aanschaf van een gebruikte Saab overweegt, kan op 1 en 2 mei terecht in Vianen, waar de Saab-importeur de zogeheten Select Occasion-dagen organiseert. Meer dan 20 Saab-dealers brengen vrijdag en zaterdag rond 150 occasions bij elkaar op het terrein van de Auto Import Maatschappij (AIM) langs de snel weg A 27, Utrecht-Breda. De auto's zijn op daar beide dagen van 10 tot 17 uur te bezichtigen. Charade 1,3i TX Sport op herhaling Daihatsu Holland heeft de Charade 1.3i TX Sport weer in het le veringsprogramma opgenomen. De Sport heeft de Special als basis en is voorzien van onder meen sportstoelen, brede ban den, sportieve wieldeksels, elektrisch bedienbare ramen en spie gels, centrale deurvergrendeling en een achterklepspoiler. De prijs bedraagt 23.995 gulden, hetgeen volgens de importeur een voordeel van 1.800 inhoudt. Drie dagen droomauto's in Hilversum Komend weekeinde is de Hilversumse Expo-hal weer gevuld met vele tot de verbeelding sprekende droomauto's. Nieuw dit jaar is een concours d'élégance, een tocht met fraaie bolides die zondag om 11 uur begint op het Stadionplein in Amsterdam en ongeveer drie uur later eindigt bij de Expo-hal. De achtste afle vering van 'Droomauto' is vrijdag 1 mei geopend van 14 tot 21 uur en zaterdag en zondag van 10 tot 18 uur. Een toegangskaart je kost 12,50 voor volwassenen, kinderen tot 12 jaar en 65- plussers betalen 7,50. Voor meer informatie: tel. 02159 - 45612. Internationale Matra-bijeenkomst De Simca Matra Sports Club organiseert in het weekeinde van 2 en 3 mei een internationale Matra-meeting. Hiervoor zijn ook de Matra-clubs uit Frankrijk, België, Duitsland en Engeland uit genodigd. Op zaterdag begint het programma in Raamsdonks- veer, bij het Nationale Automobielmuseum, en eindigt in IJssel- stein. Zondag trekt de Matra-karavaan naar Alphen a/d Rijn, waar onder meer een puzzel/toertocht zal worden gehouden. Voor meer informatie: tel. 023 - 356587. 1 i HAILENWEG 2 LEIDEN (NAAST GROENOORDHALLEN) 071-22 55 75 BLIKVANGERS BMW denkt aan r1jswuk BMW zal komende zomer een beslissing nemen over de moge lijkheid om te gaan assemble ren of zelfs fabriceren in de Ver enigde Staten. Na Duitsland zelf is Amerika voor BMW de be langrijkste afzetmarkt. Onge veer tien procent van de totale produktie gaat richting VS. Momenteel heeft de Beierse fa- produktie in VS brikant niet te klagen over de verkoop en wordt de bestaande produktiecapaciteit geheel ge- oruikt, een belangrijke reden om te onderzoeken of produktie in Amerika haalbaar is. Daarbij worden verschillende mogelijkheden bekeken: assem blage van auto's, produktie van bepaalde componenten of com plete produktie van een type WEGWERKZAAMHEDEN Overzicht van werkzaamheden waarbij vertraging kan optreden, samengesteld door ANWB. politie en RHfotfatentaal W Trffltr>g*n te beluisteren via ANWB-infonummer 06 - 9622 (50 ct/min). Den Bosch Maastricht (A 2) Tussen Veldhoven en knooppunt De Hogt, in beide richtingen, dag en nacht. Breda - Rotterdam (A 16) T.h.v. de Moerdijkbrug, in beide richtingen, dag en nacht. Gouda - Hoek van Holland (A 20) T.h.v. het Kleinpolderplein. in beide richtingen, overdag. Utrecht - Breda (A 27) T.h.v. Werkendam, in beide richtingen, dag en nacht (t/m 1 mei). Zwolle - Amersfoort (A 28) T.h.v. de IJsselbrug bij Zwolle, in beide richtingen, dag en nacht. Arnhem richting Den Bosch (A 50) Til.v. knooppunt Valburg, overdag. De Koreaanse fabrikant Hyundai heeft plannen om 'in de toekomst' een open tweezitter op de markt te brengen. Een eerste prototype is er al in de vorm van deze HCD-01. De sportwagen heeft een uitneembaar dak deel dat in de kofferruimte past Zowel de zijruiten als de achterruit zijn elektrisch neer te laten waardoor er een 'cabriolet-effect' ontstaat. De HCD-01, die wordt aangedreven door een nieuw ontwikkelde tweeliter zestienkleps motor, zal waarschijnlijk niet in deze vorm op de weg ver schijnen en moet dus meer gezien worden als een eerste aanzet tot een dergelijke 'speedster*. roro greenib car Automobielfabrikanten zoeken steeds meer de publiciteit door middel van sponsoring van gro te evenementen. Meestal is dat iets op sportgebied maar ook de popmuziek wordt steeds inte ressanter voor de autoconcerns. Zo presenteert Volkswagen vol trots komende zomer de Eu ropese toumee van de super- groep Genesis, bestaande uit Tony Banks, Mike Rutherford en Phil Collins. Popmuziek is immers de taal van de jeugd, zegt Volkswagen. Het Duitse autoconcern wil de jongelingen (toekomstige auto kopers) op deze manier een unieke muzikale ervaring laten beleven. Daarbij is de muziek van Gene sis niet alleen iets voor de jeugd want tenslotte is de groep al 25 jaar actief en spreekt dus ook De bandleden van Genesis bij de actie-Polo foto vw ouderen aan. Volkswagen be reikt op deze manier een grote groep belangstellenden door heel Europa, variërend in leef tijd van 15 tot 45 jaar. De zomer-toumee van Genesis In aansluiting op deze samen werking presenteert Volkswa gen een tweetal nieuwe actie modellen van de Polo. genaamd Genesis I en II. De Polo Genesis I heeft als basis de Polo Fox Coupé of driedeurs met een 1.3 liter benzinemotor, terwijl de Genesis II is geba seerd op de snelle Polo Coupé G40. Beide auto's zijn voorzien van een aantal leuke extra's en worden in een beperkte oplage aangeboden voor respektieve- lijk 23.990 en 33.990. start op 28 juni in België en ein digt op 2 augustus in Engeland. In totaal werkt de groep binnen 36 dagen zo n 26 concerten af in 12 verschillende landen. Ook ons land is in de agenda opge nomen, al is dat maar voor eén concert, te weten op 28 juli in de Kuip, het Feijenoord-stadion in Rotterdam. De temperatuur stijgt, dus verstokte auto mobilisten komen weer in de verleiding om af en toe de fiets te pakken. De fabri kanten van fietsenrekken spelen daar handig op in met de vol gende aantrekkelijke presenta tie van hun produkten: „Op va kantie brengt de auto het reis gezelschap vlot naar verre lan den en 's morgens pakt pa of ina niet de auto maar de mee gevoerde fiets om warme crois sants in het dorp te halen." Toch is het fietsenrek ruimer toepasbaar dan uitsluitend die paar weken in de zomer. Nu het steeds meer dringen wordt op de Nederlandse wegen is het zinnig om de automobilist een compromis voor te leggen. Koop een solide Fietsenrek en monteer dat permanent op de auto. De fiets kan dan elke dag mee naar het werk. De autorit duurt tot de file begint en gaat dan naar een parkeerplaats. Aan de rand van de stad bij voor beeld of voor de tunnelingang. Daar gaat de fiets van het rek en de automobilist wordt fietser op weg naar het werk. Er bestaan dakrekken en rekken voor op de achterzijde van de auto. Beide hebben voor- en nadelen. Een dakrek vangt wind en verhoogt het brandstofge- bruik van de auto aanzienlijk. Bovendien is het een zwaar kar wei om de fiets boven de dak rand van de auto te tillen. Het is wel de goedkoopste oplossing. Het rek achterop de auto kent deze bezwaren niet, maar de kosten zijn hoger. De fietsen staan uit de rijwind en zijn ge makkelijk te monteren. Een so lide rek vraagt echter om mon tage op een trekhaak van zeker driehonderd gulden. Het rek kost dat ook ongeveer, dus er is voor zeshonderd gulden materi aal nodig en dan staat er nog niet eens een fiets op. Een nadeel van kleine, lichte auto's is dat ze met twee fietsen achterop behoorlijk uit balans kunnen raken en gevoelig wor den voor zijwind. j\1 eerder werd hier de Bike Bar besproken, een compact en so lide rek vah driehonderd gul den. De Twinny Load lijkt erop. Eveneens compact en solide en ook voor driehonderd gulden te koop. De Consumentenbond noemde dit type onlangs bij een redactie: Theo van der Kaaij onderzoek naar trekhaakdragers 'de beste koop'. De fietsen kun nen zonder gereedschap op de drager worden gezet. Dat weet de dief ook, dus eenmaal op de drager moet de fiets op slot. het liefst aan de drager vast. Eigen merk favoriet De Nederlandse fiets blijft in ei gen land favoriet. Gazelle. Bata- vus, Union en Sparta. In deze volgorde zijn dat hier de best verkochte fietsen. Daama ko men de buitenlandse merken in de volgorde: Giant, Raleigh. Peugeot. Koga-Miyata en Spe cialized. Er gaan trouwens heel wat Ne derlandse fietsen de grens over, omdat ze in het buitenland als /eer solide bekend staan. Vorig jaar werden 572.781 fietsen uit gevoerd. honderdduizend meer dan het jaar daarvoor. Het over grote deel daarvan ging naar EG-landen. In volgorde van af name: Duitsland, Belgic- /Luxemburg en Frankrijk. On deraan de lijst staat Joegoslavië dat 4.675 Nederlandse fietsen afnam. BUK IN HET VERLEDEN POL|T Ruim dertig jaar geleden maakte de politie ook al gebruik van diverse automerken en -types (zie verhaal bo venin), zoals blijkt uit deze foto uit 1959. Het nieuwe materieel van de Rijkspolitie dat toen werd voorgesteld omvatte twee onopvallende wagens waarmee men in burger ging patrouilleren: een Volkswagen Kever (ui terst links) en een Engelse Ford Zephyr (rechts). Voor de grote wegen was de Amerikaanse Ford Fairtane (tweede van links), de provinciale wegen werden het terrein van een uitgedoste Ford Zephyr (tweede van rechts). Het nieuwe patrouilleteam werd gecompleteerd met een BMW motorfiets en een Citroen HY onge vallenbus (midden) ajkmltfoto amp

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 25