Ajax overbluft Torino Afdeling Leiden is tegen opsplitsing John Parrott mag vanaf nu uitrusten Sport Van Gaal: 'in Amsterdam wordt het veel moeilijker' Bij Barcelona komen de roddels weer los Brugge gaat in beroep DONDERDAG 30 APRIL 1992 Nijpels verbiedt duel NAC breda Burgemeester Ed Nijpels heeft de wedstrijd NAC - Go Ahead Eagles in de nacompetitie van de eerste divisie verboden. Het duel zou aanstaande zondag worden gespeeld. Nijpels nam dit besluit omdat de KNVB geen overeenstemming heeft bereikt met de Nederlandse Spoorwegen over gecombineerd suppor- tersvervoer voor deze risicowedstrijd. Het duel wordt nu op zon dag 17 mei gespeeld. Stevige wandeling voor Kraay doetinchem Hans Kraay jr. wacht een stevige wandeling wan neer De Graafschap zondag degradeert uit de eredivisie. De ver dediger sloot begin dit seizoen een weddenschap af met Om roep Gelderland. Kraay zei van Doetinchem naar zijn woon plaats Gameren te zullen marcheren wanneer zijn club uit de hoogste afdeling zou verdwijnen. Bij een nederlaag tegen lands kampioen PSV in Eindhoven is het zo ver. Kraay zei gisteren zijn belofte gestand te doen. Bij degradatie begint hij op 4 mei om 7.00 uur aan de ongeveer 110 kilometer lange tocht van de Vij verberg naar huis. Omroep Gelderland volgt hem op de voet. Tom van 't Hek stopt Amsterdam Tom van 't Hek heeft in overleg met bondscoach Hans Jorritsma besloten een punt te zetten achter zijn interna tionale hockeycarrière. De spits van Kampong, die gisteren ko ninklijk werd onderscheiden, werd tot dat besluit gedwongen door een slepende knieblessure. Hij miste daardoor het toernooi om de Europese titelstrijd van vorig jaar in Parijs en moest ook bij de strijd om de Champions Trophy in Berlijn verstek laten gaan. Rijsbergen naar cursus zeist» Coach betaald voetbal is nog steeds een gewild vak in Ne derland. De toelatingscommissie selecteerde 17 man voor de nieuwe cursus die bij de start van het seizoen '92/'93 begint. Er kwamen 77 aanmeldingen om op te mogen gaan voor het hoog ste trainersdiploma binnen bij de voetbalbond. Onder de 17 „geslaagden" zijn ook de oud-internationals Arie Haan. in het buitenland al wel erkend toptrainer, en Willem van Hanegem. Zij moeten echter eerst nog de cursus oefenmeester I tot een goed einde brengen. De andere toegelatenen zijn: Eddy Achter berg, Bram Braam, Henk ten Cate, Jan Everse, Wim Koever mans, Cees van Kooten, Geert Meijer, Arno Pijpers, Remy Reynierse, Wim Rijsbergen, Tiny Ruys, Ronald Spelbos, André Stafleu, Huub Stevens en Cees Zwamborn. Lendl snel uitgeschakeld madrid Voor Ivan Lendl is in het tennistoernooi van Madrid het einde al in de eerste ronde gekomen. De als tweede geplaats te Tsjechoslo waak verloor na een goede start toch nog in drie sets van de Argentijn Gabriel Markus: 6-1 5-7 6-7. Na het verlies van de eerste set bombardeerde Markus, twee weken geleden winnaar van het toernooi in Nice, de backhand van Lendl met succes. De beslissende tiebreak in de derde set trok Markus, nummer 53 van de wereld, met 7-3 naar zich toe. In de tweede ronde speelt Markus tegen de Spanjaard Javier Sanchez, die hij in de finale van Nice bedwong. TURUN ANP Louis van Gaal, technisch direc teur van Ajax, was gematigd op timistisch na het gelijke spel van zijn ploeg, gisteren tegen Torino in Turijn (2-2). „We heb ben vijftig procent kans. Niet meer. We moeten het in Am sterdam afmaken", vervolgde Van Gaal. „Dat wordt moeilijker dan hier. Het is te vroeg om te juichen. Torino zal in het Olym pisch stadion defensief zijn. 0-0 voor ons is genoeg. Toch zullen we aanvallen." Was Van Gaal niet te kritisch? „Natuurlijk", bekende hij, „We hebben fantastisch gespeeld. Twee keer gescoord tegen de minst gepasseerde ploeg van Italië, nog enkele goede kansen uitgespeeld. Wat wil je nog meer? Alleen, we hadden de voorsprong nooit meer uit han den mogen geven." „Dat dit is gebeurd betreur ik ten zeerste", zei Van Gaal. „Ik heb altijd gezegd dat hier onze kansen zouden komen. Dat is gebleken. Hun doelpunten vond ik gelukkig. Echte kansen hebben ze nauwelijks gehad. Wij hebben het spel gemaakt, zoals we dat in ieder Europees duel hebben gedaan. We zullen dat thuis ook doen." Het begin van al het moois. Wim Jonk haalt in de vijftiende minuut uit en zet Ajax op een 1 -0 voorsprong tegen Torino. fotc UEFA-Cup al voor helft in bezit Amsterdammers turun «jan mennega De supporters van Ajax konden er maar niet genoeg van krijgen. „Wij willen Ajax zien", daverde het ver na de wedstrijd nog door het immense Stadio Delle Alpi. Fris gedouched gaven de Amsterdamse spelers gehoor aan de wens van hun meegereisde aanhang, 4000 man sterk, en betraden nogmaals de Turijnse arena, die zij eerder na een ongemeen boeiend gevecht met Torino met 2-2 had den verlaten. Door dat prachtige resultaat heeft Ajax de UEFA Cup voor meer dan de helft in handen en kan het in de prijzenkast alvast voorzichtig een plaatsje inruimen voor de enige Europese bokaal die het nog niet in zijn bezit heeft. conden toesloeg, maar ook te gen Torino wist het zich gerug- gesteund door een vroege tref fer. Wim Jonk was na amper een kwartier de luid bejubelde schutter. De Volendammer haalde van ruim vijfentwintig meter hard uit en zag tot zijn niet geringe voldoening Luca Marchegiani misgrijpen op de 'dwarrelbal'. „Ik kreeg ruimte, en ik dacht: wie niet waagt wie niet wint. Dat die bal ineens zo'n rare curve kreeg was toe val, voor hetzelfde geld was het een 'streep' geworden." Het was Jonks derde doelpunt in het UEFA-Cuptoernooi. Eer der was hij succesvol tegen Rot- Weiss Erfurt en AA Gent. De nummer vier van Ajax voetbal de een magistrale partij en gaf opnieuw zijn visitekaartje af bij bondscoach Rinus Michels. gpd-verslaggever Ajax-trainer Van Gaal noemde het „zuur" dat Ajax tot twee keer toe een voorsprong had verspeeld. „Ik had op een gege ven moment het gevoel dat het 1 -3 voor ons zou worden. Onze derde goal zat er ook aan te ko men. we hebben toen alleen verzuimd de kansen te benut ten. Die 2-2 ervaar ik daarom toch als een anticlimax en dat geldt ook voor de spelers. Maar ik wil de ploeg een groot com pliment maken. Wij hebben groots gespeeld, want er zijn niet veel ploegen die in Italië zo aanvallend durven te voetbal len." Ajax scoorde weliswaar niet zo snel als een maand geleden in Genua, toen het al na 42 se- Sonny Silooy speelde een onge lukkige wedstrijd. Hij had Wal ter Casagrande een uur lang in zijn zak, maar daama sloeg de Braziliaan toch nog twee keer toe. Eerst stond hij op de goede plaats toen Stanley Menzo een inzet van Enzo Scifo niet onder controle kon krijgen en zeven minuten voor tijd was Casa grande opnieuw tijdig ter plek ke: 2-2. In het kolkende Stadio Delle Alpi leverde Ajax een prestatie om U tegen te zeggen. De Am sterdammers bleven in de hek senketel kaarsrecht overeind. Zij deden dat met attractief aanval lend spel en verdienden voor die spelopvatting alle lof. Ook Louis van Gaal komt een groot compliment toe, hij was het tenslotte die het taktische strijd plan had uitgeknobbeld. De coach van Ajax spotte evenals in Genua weer met alle wetten en 'logica' van het Euro pa-Cupvoetbal. Ook al schakel de Torino in de halve finale Real Madrid uit en geldt de tweede club van Turijn in Italië als een ploeg die dodelijk kan counte ren. Van Gaal ging 'gewoon' weer op de bluftoer. Hij liet Ajax aantreden met drie verdedigers (Silooy, Blind en De Boer), ter wijl Wim Jonk permanent posi tie koos op het middenveld. Van Gaal: „Als wij ons verdedigen- der opstellen, maken wij onszelf alleen maar zwakker. Deze speelwijze ligt ons het best." Hoe imponerend de Amster dammers ook speelden, toch kenden zij ook een aantal moei lijke perioden. Het laatste kwar tier voor de rust en de eerste vijftien minuten erna, gaf Tori no de toon aan en pas nadat de nummer vier in de Serie A gelijk had gemaakt, kreeg Ajax de wedstrijd weer wat beter onder controle. In die fase nam het door een benutte strafschop van Stefan Pettersson ook weer een 2-1 voorsprong. Dennis Bergkamp was na een schitte rende actie in kansrijke positie door Benedetti onderuit ge haald. Hoewel Casagrande in de slotfase nog voor 2-2 zorgde, staat Torino volgens trainer Emiliano Mondonico over twee weken voor een onmogelijke opgave. „Ajax". stak hij de lof trompet over de Amsterdamse ploeg, „is technisch en taktisch heel ver. Ik mag het als trainer van Torino eigenlijk niet zeg gen. maar ik doe het toch: ik heb van het spel van Ajax geno ten." Hier kan natuurlijk sprake zijn van een doelbewuste po ging Ajax in slaap te sussen, maar Emiliano Mondonico wekte niet die indruk. SHEERELD/LBOEN HERMAN JCXfSTRA John Parrott kan gaan uitrusten. Neo-snookerprof Alan McMa- nuN, Épnwn tot DoafeMng van het jaar', bleek gisteren over ijzersterke zenuwen te beschik ken en versperde de wereld kampioen de weg naar de halve finales: 13-12. Parrott was inter aard teleurgesteld, maar voegde eraan toe er niet écht wakker van te liggen. De titelhouder uit Liverpool, zo populair in ziin stad dat hij 'de vijfde Heat Ie WOrdt gr noemd. klaagde al maanden lang dat hij oververmoeid was. Het behalen van de titel was hem niet in de koude kleren gaan zitten. Het liefst had hij af en toe een toernooi willen laten schieten en aan de vele plicht matige interviews had hij ook een broertje dood. „Je moet oraal |a pridM Iran dan Daaraan ontkom je niet. Als we reldkampioen ben je toch een soort ambassadeur van de sport liet hi| Kb onl.mgs ont vallen. Dus nam hij toch steeds weer plaats achter de tafel en schreef hij zowaar nog twee toernooien op zijn naam: de Dubai Classic en de UK Open. Vooral op wils kracht. want Parroit M.wt ta kend als een vechter. Als hij op achterstand staat, is hij extra ge vaarlijk. Dat bleek in zijn partij tegen McManus. Bij 7-11 gaf bijna niemand nog een stuiver voor zijn kansen, maar hij knok te zich voor het eerst naar een voorsprong: 12-11. Triomfantelijk De Schot McManus. onge plaatst. liet zich echter niet van de wijs brengen en kwam als nog als overwinnaar uit de strijd. Na afloop kraaide hij tri omfantelijk. „Ik zie niet in waar om ik dit toernooi niet zou kun nen winnen." Parrott sloot zich gaame bij hem aan. ..Behalve Alan en Terry Griffiths is elke speler ontevreden over zijn vorm." Daarvan gaf Griffiths in elk geval blijk in zijn partij tegen de ongeplaatste Peter Fbdon. die daarvoor Steve Davis (10-4) en Martin Clark (13-4) overtuigend had verslagen. De ex postbode uit Wales kwam na zijn snelle 4- 0 voorsprong niet echt meer in gevaar en liet l bdon af en toe uitrazen. De debutant scoorde tot drie keer toe een zogeheten 'century-break', een serie van boven de 100: 134 en twee maal 11M Hij bleek echter niet constant genoeg om Griffiths serieus te bedreigen: 13-7. De twee heren waren na afloop uiterst compli menteus over dkMÉ „TOT) speelde nagenoeg foutloos snooker", meende de verliezer. De winnaar, de wini.H im pioen van 1979, gaf op zijn beurt Ebdon een grote pluim. ..iiii b om ataondnk §oede speler en ik voorspel hem een grote toekomst." BARCELONA GPD Bij de regerende Spaanse lands kampioen FC Barcelona heeft overschatting plaats gemaakt voor onrust. Want meende Jo- han CruijfT vorige week nog te moeten beweren, dat Barcelona opnieuw landskampioen zou worden, na de nederlaag bij Te- nerife is het spookbeeld, dat aartsvijand Real Madrid toch weer aan het langste eind zal trekken, geheel teruggekeerd. Zo zeer zelfs, dat Cruijff van voorzitter Nunez te verstaan heeft gekregen, dat hij zijn voorspellingen voor zich moet houden en dat hij maar heel hard moet werken om een drei gend fiasco af te wenden. Want als Barcelona niet opnieuw landskampioen wordt en ook de Europacup voor landskampioe nen niet verovert, zijn de gevol gen bij de arrogante Catalaanse club niet te overzien. Tot overmaat van ramp be ginnen ook steeds meer spelers zich te roeren. De Bulgaar Sto- ichkov zou een voorcontract hebben getekend bij Napoli, dat bereid is een afkoopsom van 17,5 miljoen gulden te betalen. Stoichkov heeft weliswaar nog een contract bij Barcelona tot 1995, maar de Hul^.i.u 1 mdi d.it hij met een salaris van 1,3 mil joen gulden per jaar veel te wei nig verdient in vergelijking met Ronald Koeman. „Sneeuwvlok je" is met een jaarinkomen van netto ruim twee miljoen gulden de best betaalde speler. Maar Stoichkov is niet de eni ge ontevreden buitenlander bij H.trrrl<>n,i luk Ku h.itd Witst h ge heeft alle reden zich onge lukkig te voelen. Witschge heeft weliswaar niet te klagen over zijn salaris, maar komt nauwe lijks aan de hak Het is alge meen bekend, dat de clublei ding Witschge nu al als een zeer dure miskoop beschouwt. F.n dat wordt weer als argument aangevoerd voor de stelling, dat CruijfT vooral niet het laatste woord moet krijgen over het aan - en verkoopbeleid. "We zitten niet te springen om veranderingen' leiden rob van der zanden Diederik van der Veen Meer- stadt staat voorlopig afwijzend tegenover de plannen om het aantal afdelingen van de KNVB terug te brengen van twintig naar acht. De voorzitter van de afdeling Leiden denkt dat de belangen van de regionale voet balclubs ernstig worden ge schaad als Leiden (een van de kleinere afdelingen) moet op gaan in grotere rayons. De prae- ses is daarom al met het verzet begonnen voordat de voorstel len officieel zijn aangeboden aan de bestuurders. Goede afdeling „Ik denk dat ik de stemming van mijn achterban aardig ver woord als ik zeg dat we in Lei den niet zitten te springen om veranderingen. We hebben een goede afdeling, met niet te veel kosten, korte lijnen en een goe de organisatie die voor de clubs bereikbaar is. Dat zou allemaal verloren gaan voor de clubs die straks naar Rotterdam, Amster dam of Haarlem moeten voor hun zaakjes. Bij het doorgaan van de plannen wordt het op veel fronten inleveren gebla zen", zegt Van der Veen Meer- stadt. De afdeling Leiden van de machtige voetbalbond wordt met opheffing bedreigd. Omdat een onafhankelijk onderzoeks bureau (door de KNVB op pad gestuurd) tot de conclusie is ge komen dat acht rayons vol doende zijn, wordt de positie van het relatief kleine Leidse district straks mogelijk onhoud baar. Minder afdelingen werkt kostenbesparend en efficiënter, zo luidt de boodschap. Donkere wolken pakken zich samen boven het bondsbureau in Leiderdorp. Volgens het on derzoeksbureau Andersson, Elf- fers en Felix kan Leiden worden opgesplitst. Het noordelijk ge deelte van de afdeling kan naar een Haarlems/Amsterdams rayon en de zuidelijke clubs naar een Rotterdams rayon. Het Leidse kantoor op sportpark De Bloemerd, gerund door afde lingsmanager Cor van Steijn en zijn medewerkers, zou dan overbodig zijn. Voorlopig Dat zijn overigens voorlopige conclusies. De hele rapportage van Andersson c.s. moet de be sluitvorming nog in. Op 9 mei komen alle afdeling bijeen om tijdens een informele bijeen komst hun zegje te doen. Twee weken later wordt een definitief rapport pas aan de KNVB over handigd. Daarna gaat de proce dure lopen. De bedoeling is om in de najaarsvergadering in Zeist de harde noten te kraken. Van der Veen Meerstad hoeft daarop niet te wachten. De Alp- henaar heeft zijn mening reeds klaar en denkt dat zijn achter ban in Leiden en omgeving er niet veel anders over zal den ken. „Zoals het er nu uitziet zul len wij niet akkoord gaan met een opsplitsing. Ik denk dat een groot aantal afdelingen niet staat te juichen." Struisvogelpolitiek Het wordt allemaal grootschali ger, afstandelijker en onper soonlijker vermoedt de voorzit ter. „Voor de competitie van de afdelingsclubs zal het wellicht ook gevolgen hebben als je geen afdeling Leiden meer hebt. Mis schien moeten bepaalde vereni gingen verder weg voor een wedstrijd. Maar daar mogen we eigenlijk niet te zwaar aan tillen, dat zou struisvogelpolitiek zijn. We zijn immers al verwend in de Randstad, als je de afstanden vergelijkt met bijvoorbeeld het Noorden." Op het bondsbureau in Lei derdorp, waar acht mensen werken, wacht men de ontwik kelingen af. Van de in totaal 200 werknemers op de twintig afde- Club Brugge tekent bij de UEFA l"'t>«'P .1.111 tegen <l( g voor \icr wedstrijden van Da niel Amokachi. De Rruggrnaar werd in de uitwedstrijd tegen Bremen uit het veld werd ge stuurd. Brugge vindt die straf te zwaar Volgens manager De Nolf zal Club wel besusten in de verplichting de volgende Eu ropese thuiswedstrijd op ten minste 150 kilometer van het ei gen stadion te spelen. Brugge kreeg deze straf wegens ongere geldnedcn tijdens de thuiswed strijd tegen Bremen. De transfer STin de Franse voetballer Eric Cantona naar de Engelse kampioen Leeds is rond Cantona (25) heeft zijn handtekening gezet onder een driejarig contract Aanvankelijk had ook Sheffield Wednesday belangstelling voor de Frans rn.in, die eind rig n eigen land wilde stoppen wegens een langdurige schorsing. Trahzonspor vertegenwoot digt Turkije volgend seizoen in het Furopa Cup toernooi der bekerwinnaars. Trabzon ver overde de Turkse beker gisteren door met 5-1 van Bursaspor te winnen In de eerste NMRlfld In Bursa won de ploeg van de Belgische trainer Brarms aJ met (i Fabrice Divert is door bonds OOKh Mirhel Platini opgrno men in de selectie van 20 spe lers voor het EK voetbal In Zwe den. De 25 jarige aanvaller van Montpellier komt In de plaats van Parijzenaar Amara Simba die vorige week op de training het linkerscheenbeen brak Het bondsbureau van de KNVB in Leiderdorp gaat een onzekere toekomst tegemoet foto wim Cmikman lingskahtoren zouden 57 ar beidsplaatsen verdwijnen. Vol gens Daan Schotting. lid van het bestuur amateurvoetbal, wordt echter niemand ontslagen. „Er komt een sociaal plan. Wel zul len werknemers zich moeten omscholen om eventueel elders aan de slag te komenDe bondskantoren die overbodig worden, kunnen worden ver huurd of verkocht denkt hij. Schotting vindt dat de gevolgen van de concept-plannen niet moeten worden gedramati seerd. „Om te beginnen moet iedereen zich nog uitspreken. Daarbij denk ik dat de clubs er niet door worden benadeeld. Ze zullen in de competitie niet veel anders gaan spelen. De plannen gaan niet ten koste van de vere nigingen." Dat zou ook een onverstandi ge zet zijn. want de verenigin gen (verenigd in dc afdelingen) zullen straks hun oordeel uit moeten spreken.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 23