Cultuur Kunst 'Couveusekindjes door subsidies' Lakenhal opent Kunstestafette Koor-4 mei: herdenking massamoord Armenië 1915 Hebt u al een I.D. van uw nieuwe keuken? SieMatic Keukencenter Leiderdorp SfcMatir DONDERDAG 30 APRIL 1992 19 Een berg zoenen *5 /t In de film 'Cinema Z I Paradiso', volgende week in Het Kijkhuis, be landt een grote berg zoe nen op de grond naast de filmprojector Sch rijversmuseum Eindelijk heeft Du- ZZ blin zijn eigen schrij versmuseum. Over het flu welen vest van Joyce en een schrijver die schreef met zijn linkervoet redactie cees van hoore annemiek ruygrok CHEf i jan rijsdam saskia stoelinca Kunstrovers doden twee mensen moskou Twee kunstrovers hebben woensdag in het museum van de Oekrainse plaats Lvov twee museummedewerkers ge dood en gingen aan de haal met drie 19de eeuwse schilderijen. De twee rovers gooiden een rookbom in de Poolse afdeling van het museum en sneden door de rook en opwinding ongezien schilderijen van Arthur Grotger en Van Mateiko uit de lijsten. Een manager en een afdelingshoofd van het museum werden door de rovers doodgeschoten toen ze probeerden hun vlucht te beletten. Museumwachten konden niets doen omdat ze niet be wapend waren. Gelderland offert orkest niet op arnhem» De provincie Gelderland is niet bereid Het Gelders Or kest op te offeren aan een nieuw fusie-orkest van 145 orkestle den in Oost-Nederland. Gedeputeerde Staten van deze provincie zien geen heil in zo'n 'orkestpool' omdat het spelen in wisselende formaties ten koste gaat van de kwaliteit. Dat stelt de provincie in een reactie op het Kunstenplan van minister d' Ancona. Gelderland zegt 'verbijs terd' te zijn over het plan. Bakker en Thijsse in Alphen alphen aan den run Bij galerie Hofman Van der Zee exposeren van 3 mei tot en met 12 juni Sjoerd Bakker en Thom Thijsse. Sjoerd Bakker (Amsterdam, 1943) maakt etsen en aquarellen, waarvoor hij de onderwerpen veelal uit Azië haalt. Hij woont in Amsterdam maar verblijft enkele maanden per jaar in japan. Bakker maakt etsen die sterk doen denken aan het werk van Ho- kusai, al heeft hij een zeer eigen schriftuur. In de brochure bij de tentoonstelling zegt Bakker: „Wie reist let dubbel op, en het me rendeel van mijn werk bestaat uit beelden, in Azië ontmoet. Waarom Azië? Behalve dat ze daar oog voor detail hebben en van prenten hou den weet ik het niet. Op zoek naar de verloren 'baboe'. Het is niet aan mij om passies te analyseren. Ik geef er gul aan toe. Misschien Zuid-Amerika in een volgend leven." Thom Thijsse (Amsterdam, 1945) studeerde aan de Rietveldakademie waar hij sinds 1975 zelf docent is. Zijn kleurrijke houtsneden houden het midden tussen abstractie en figuratie. Zelf vindt de kunstenaar dat onderscheid nauwe lijks belangrijk. 'Excelsior' in Katwijk a/d Rijn katwijk aan den run De Christelijke Oratoriumvereniging Excel sior geeft op vrijdag 8 mei een concert in de Dorpskerk in Kat wijk aan den Rijn. Op het programma staan drie werken van Mozart: Benedictus sit Deus KV117, Litaniae de venerabili altaris sacramento KV243 en Requiem KV 626. Medewerking wordt verleend door Charlotte Margiono (sopraan). Caren van Oijen (alt). Marius Kwaks (tenor) en Nico Pauw (bas). De begeleiding wordt verzorgd door het RandstedelijkBegeleidingsorkest. Dirigent is Wim van Herk. Aan het orgel zit Tijn van Eijk. Aan vang van het concert 20.15 uur. Katwijker Jan van der Plas schrijft popnota Amsterdam leiden/amsterdam Een Katwijker die zelf in een bandje speelt Les Zazdus en die Amsterdam wel even zal vertellen hoe het een toonaangevende popstad kan blijven. Jan van der Plas gruwt van de kenschets die hij zelf heeft verzonnen. Toch woont hij in de badplaats en is hij de auteur van de nota 'Popmuziek in Amsterdam een inventariserend onder zoek'. deel uit van het bestuur van het belangrijkste poppodium van deze regio en is momenteel ver wikkeld in een heftige discussie met de gemeente. Die wil het LVC slopen en er winkels bou wen. Voor z'n popconcerten moet het LVC dan uitwijken naar de Stadsgehoorzaal. „Zulke plannen kun je alleen maar ma ken als je niet wordt gehinderd door enig benul van popcul tuur. Het pluche in een gebouw met klassieke orkesten laat zich niet verenigen met popcultuur. En je hoeft ook geen groot akoesticus te zijn om te begrij pen dat als De Dijk in de grote zaal staat te denderen het een eind verderop met het pianore cital niet wil lukken." WIM KOEVOET In het stuk beveelt hij extra gro te en kleine concertzalen aan, de oprichting van een popdocu mentatiecentrum en meer mu ziekcafés en oefenruimten. Nu zijn er nog heel veel oefenruim ten in het oostelijk havenge bied, maar die moeten het veld ruimen voor de ambitieuze IJ- oeverplannen. De opdracht voor de nota is afkomstig van de Stichting Pop muziek Nederland (SPN), de Melkweg en Paradiso. Van der Plas: „Ik doe dit soort dingen wel vaker. Ik ben popjournalist bij Music Maker, voor 20 uur per week. Ik heb ook veel gehad aan m'n ervaring met het schrij ven van beleidsnota's en jaar verslagen voor ziekenhuizen en pr-bureaus. Verder heb ik Ne derlands gestudeerd. Het is om die redenen dat de opdrachtge vers eind december vorig jaar bij mij zijn terechtgekomen." Dat er in Amsterdam nie mand is te vinden die een door timmerde nota kan schrijven, verbaast Van der Plas nauwe lijks. „De wethouders en de ambtenaren hebben geen flauw idee van popmuziek. In Amster dam zijn net als in Leiden de veertigers aan de macht en die weten nog net waar hun kinde ren naar luisteren. Maar naar Paradiso of het Leids Vrijetijds centrum (LVC) zijn ze al 15 jaar niet geweest." Van der Plas noemt Leiden en het LVC met nadruk. Hij maakt Provocerend wijst de Katwij ker de Leidse raadsleden op ae electorale mogelijkheden van de popcultuur. „Hoe veel kie zers denken ze te trekken met het centrum voor beeldende kunst? In het LVC komen weke lijks 2500 bezoekers. Is dat niet zo'n beetje de kiesdrempel in Leiden? Zo beschouwd is het ook ongelooflijk dat de organi satie van het Werfpopfestival jaar in jaar uit moet knokken voor die tien mille subsidie. De gemeente blijft maar vragen of acht niet genoeg is." Dezer dagen kan Van der Plas heel wat positiever zijn over Amsterdam. De popcultuur bloeit er als nooit tevoren. Er is •een breed zalenaanbod. Het be reik ook onder etnische groe peringen en lagere inkomens groepen is enorm: minstens Jan van der Plan: „Pop in de Stadsgehoorzaal? Zulke plannen kun je alleen maken als je niet wordt gehinderd door enig benul van popcultuur ror O DfCK HOGFWONING 30 procent van de Amsterdam mers bezoekt met enige regel maat een popconcert. En de meeste toonaangevende groe pen zoals De Dijk, Tröckener Kecks, Nits. Lois Lane, C. Dul- fer. Claw Boys Claw en Quazar komen uit Amsterdam. Deze groepen boeken ook in het bui tenland redelijke successen. Couveusekindjes Ondanks de superstatus die Amsterdam als popstad heeft gaat maar 2,5 miljoen gulden van de 130 miljoen gulden tel lende kunstbegroting naar pop muziek. Van der Plas: „In Am sterdam worden de podia ge subsidieerd. niet de groepen Dat is een hard maar perfect systeem. Als je groepen gaat subsidiëren, zet je allemaal cou veusekindjes op de wereld. Dat zie je ook met subsidies aan or kesten: of ze nu vals spelen of niet. ze krijgen hun geld toch wel." Wil Amsterdam de hoofd stad van Nederpop blijven dan moeten er volgens Van der Plas zowel 'kleine, intieme zalen voor singer songwriters' als gro tere zalen bij. Volgens de Kat wijker is er ren groeiend, wat ouder poppubliek, dat zweert bij concerten van 'de man of de vtouw met de gitaar op schoot'. Die treden nu nog op in Paradi so. „En dat is hoe je het ook wendt of keert een rock roll hal." Gek genoeg is er in Am enschede theo hakkert Noem het gerust engagement. Hoe moet je anders de drijfveer noemen, die Frank Deiman we kelijks van Enschede naar Gro ningen doet reizen om er een koor te dirigeren. Deiman doet dat uit betrokkenheid bij de bij zondere projecten, die het koor, genaamd 'Vereniging Het 4 mei-project', nu al twaalf jaar onderneemt. „Elk jaar organise ren we iets wat te maken heeft met de strijd tegen fascisme, ra cisme en sociaal onrecht. We noemen dat 'Het 4 mei-project'. Want wij vinden dat 4 mei er niet alleen is om te herdenken, maar ook om te waarschuwen: koppen er bij, nu is er ook wat aan de hand. Dit jaar richten we ons op Armenië." Onder de noemer 'Armenië door de tranen heen' geeft het koor concerten in Paradiso Am sterdam op 3 mei, de Ooster- loort in Groningen op 4 mei en )e Flint in Amersfoort op 6 mei. .Vorig jaar", vertelt Deiman (33), „kwam er een koorlid met een cd met daarop een Ar meens oratorium. Het bleek te om het 'Oratorium ter Na gedachtenis van de Slachtoffers van de Genocide van 1915' van de Armeense componist Khat- chatour Avedissian. We vonden het een mooi muziekstuk en ook het onderwerp leende zich goed voor onze aanpak." Het oratorium werd geschreven naar aanleiding van de moord op naar schatting anderhalf mil joen Armeniërs, die door de Turken in 1915 werd gepleegd. Nooit heeft Turkije de massa moord willen toegeven. Nooit is zelfs maar internationaal er kend dat de slachting heeft plaatsgehad. Deiman: „Het is triest dat de internationale gemeenschap de genocide nooit heeft erkend. Wat wij willen, is de mensen er rond 4 mei op wijzen dat er niet alleen in de Tweede Wereldoor log genocide is gepleegd, maar dertig jaar daarvoor ook al. Het is een vergeten massamoord." „Ik belde met Paradiso in Amsterdam. Daar bleek iemand het Oratorium te kennen. We hebben Ararat, de Armeense so ciaal-culturele stichting, bena derd en met z'ri drieën een clubje gevormd. Naast concer ten in Enschede, Amersfoort en Groningen zijn er ook uitvoerin gen en manifestaties in Paradi so en de Nieuwe Kerk in Am sterdam. Er is een fototentoon stelling met foto's van Armenië in de* jaren voor de slachting. Verder zijn er lezingen en films. De keuze voor Avedissians oratorium stelde 'Het 4 mei project' voor een bijzonder pro bleem: „Het is niet alleen eeq mooi zangstuk, maar er hoort ook een orkest bij met Armeen se instrumenten. Die kun je in Nederland niet vinden. Mis schien een, maar zeker geen compleet orkest. We waren het snel eens: er moest een orkest uit Armenië komen." Per telefoon en fax bleek dat niet te regelen. Zodat Deiman naar Armenië trok om de af spraken te maken. Het Volks- muziekensemble van het Con servatorium uit )e re wan komt nu naar Nederland. Het koor '4 mei' leerde zelfs Armeens om het Oratorium uit te kunnen voeren. „Het Oratorium zelf is heel weemoedig. Er spreekt vooral een verlangen uit naar het ver loren land. Met deze actie voor Armenië willen we niet de Ar meniërs steunen in de agressie ve strijd, die ze nu voeren. We willen .alleen maar bereiken dat de genocide van 1915 niet wordt vergeten." sterdam geen grote zaal als de Rotterdamse Ahoy-hal of de Haagse Statenh.il De l.i.ip I denhal is al lang geleden onge schikt voor popconcerten be vonden. Grootschalige concer ten gaan door dit gemis structu reel aan Amsterdam voorbij en dat kan niet. vindt Van der Plas: „Er zijn hooguit investerings subsidies nodig, geen exploita tiesubsidies. Maar dat neemt niet weg dat de overheid niet te krenterig moet zijn." Brando wil uit Columbus-film BAR CEL OKA RUUD PC WtT/GRQ Marion Brando (68) wil niets meer te maken hebben met de film Cristobal olon IJ descu brimiento' ('Cristoffel Colum bus, de ontdekking') van de Britse regisseur lohn Glenn. Aan de film wordt op dit moment de laatste hand gelegd. De acteur, die de rol van de gevreesde in quisiteur Torquemada speelt, vindt dat de film een on|uist beeld geeft van de oofspronke- lijke inwoners van Amerika, de indianen. Hij wil om die reden uit de film worden geschrapt, en beroept zich op zijn contract met de producers, vader en zoon Alexander en llva Salkind. Hierin is de bepaling opgeno men. dat de indianen in de film niet. in een negatief daglicht zouden worden geplaatst De mededeling van Brando - hij kreeg bijna tien miljoen gulden voor slechts tien dagen filmen - in de toonaangeve nde Holly woodse blad Daily Variety heeft voor grote nngrnisthn.l gr zorgd bi) zowel ae producers aLs bij de Spaanse overheidsstich- tmg entmano irn bedrag van bijna 4 miljoen gulden in de film gestoken. Frank Deima: „Het is triest dat de internationale gemeenschap de genocide nooit heeft erkend." FOTO ANP I i i '1 00 leiden» jan rusdam In het stedelijk museum De Lakenhal be gint op 15 mei de Kunstestafette, een serie manifestaties in zes steden die de afgelopen jaren een actief beeldend-kunstbeleid heb ben gevoerd. Elke stad heeft een eigen the ma waarbij evenementen worden georgani seerd. In Leiden is het thema: Bloemen in de beeldende kunst en poëzie. De kunstestafette is een initiatief van de provincie Zuid-Holland, de Culturele Raad Zuid-Holland en de gemeenten Leiden, Delft. Vlaardingen, Gouda, Dordrecht en Schiedam. leiden bijt de spits af met een bijzonder beeldend kunstproject van Gale rie Stelling: een Fax-estafette. Vanuit Ix*iden wordt een door een kunstenaar gemaakte fax verzonden naar Delft, waar de volgende estafette-manifestatie wordt gehouden. In Delft reageert een kunstenaar met een fax richting Vlaardingen, enz. Wanneer alle deelnemende steden zijn gepasseerd ko men alle faxen naar loeiden waar ze dezelf de middag nog worden geëxposeerd. De Zuidhollandse gedeputeerde G. Brou wer geeft op vrijdag 15 mei in De lakenhal het startsein voor de kunstestafette en zal tevens het eerste exemplaar van het 'Uit-in- Zuid-Holland Magzazine' overhandigen aan de Rotterdamse 'nachtburgemeester' Jules Deelder. Dit blad, dat voor het derde achtereenvolgende jaar verschijnt, bevat al le informatie op cultureel, toeristisch en re creatief gebied in heel Zuid-Holland. Burge meester Goekoop zal door gedeputeerde Brouwer de estafettestok uitgereikt krijgen, een kunstwerk van glas. gemaakt door Win nie Teschmacher. in opdracht van de pro vincie Zuid-Holland. Elke deelnemende stad heeft een moment uitgekozen waarop de estafettestok wordt doorgegeven. In De Lakenhal krijgt het Leidse thema 'Bloemen en poëzie in de beeldende kunst' volop aandacht in de expositie 'Uit tijd ge plukt' waarop de bloem centraal staat. Ter gelegenheid van de kunstestafette wordt vanaf 15 mei ook een expositie gehouden van genomineerde werken van de teken-, schilder- en poëziewedstrijd georganiseerd door De lakenhal in samenwerking met het Leidsch/AJphen Dagblad. Op 24 mei zullen de winnaars van deze wedstrijd bekend worden gemaakt. Meubelplein 9. Leiderdorp Tel 071-412615 0' etage Mijnders Meubelen) UlW'lUUt Geopend van 9 3Q1730 uu< Donderdag koopavond lol ?1 uur ZalaidaBvan9301700 uu»Induidtlt'fl Design

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 19