Te veel vitaminepreparaten schadelijk Zwaar zomerbier keert terug Smaak DONDERDAG 30 APRIL 1992 MENU VAN^ DE DAG voorlichtingsbureau voor de voeding grapefruitcocktail met druiven tonijnsalade (zie onderstaand recept) stokbrood Kook 100 gram rijst gaar volgens de ge bruiksaanwijzing; laat hem afkoelen. Laat een blikje tonijn uitlekken. Snijd een ge schilde appel in blokjes en druppel er ci troensap over. Snijd een halve paprika en twee augurken klein. Snijd een stukje ui fijn. Maak een saus van een halve dl yogurt; twee eetlepels slasaus; een eetlepel azijn; paprikapoeder; peper en zout. Meng alle in grediënten met de saus. Leg op een schaal enkele slabladen en schik de salade hierop. Per persoon: 1200 kilojoules, 290 kilocalo- rieën, I7g eiwit, 4g vet 46g koolhydraten. HALVE*GRAPEFRUIT KIPPEPOTEN (zie onderstaand recept) CHINESE KOOL AARDAPPELEN Bestrooi 2 kippepoten met peper en zout. Bak ze in 20 gram (dieet)margarine of boter in 30 minuten bruin en gaar. Neem ze uit de pan. Fruit een stukje ui met een theele pel kerrie in de pan. Strooi er drie eetlepels bloem over. Warm het geheel goed door en voeg onder goed roeren drie dl bouillon toe. Voeg een in blokjes gesneden kleine appel; een theelepel rozijnen en de kippepoten toe en warm dit nog 5 minuten door. Strooi er wat geroosterde amandelen over. Per persoon: 1100 kilojoules, 260 kilocalo- rieën, 24g eiwit, 12g vet 17g koolhydraten. gehakte*bhefstuk WORTELTJES MET PEULTJES AARDAPPELEN KWARK-AARDBEIENCOUPE (zie onderstaand recept) Meng 100 gram gewassen aardbeien met een eetlepel limonadesiroop (aardbeien- si naasappel- of citroensmaak) of een zakje vanillesuiker. Klop 150 gram kwark met een halve dl halfvolle melk of yogurt los. Verdeel de aardbeien over twee coupes, schep de kwark er op en garneer met een aardbei of een plakje Iciwi. Per persoon: 460 kllojoules, 110 kilocalo rieën, I Igeiwitten, lgvet, 16g koolhydra- Alle recepten zijn bedoeld voor tiveeperso- LIEVELINGSRECEPT Nodig voor vier per sonen: 300 gram var kenslapjes; een blik sperziebonen; boter; zout; peper; drie eet lepels zoute ketjap; twee gesneden toma ten. Vlugkokende rijst en een potje paprika zoetzuur. „Dit is in onze fami lie een favoriete re cept," schrijft ME- VROUW F R. LET TING A uit AER- DENHOUT. „Erg lekker en snel klaar gemaakt als je eens haast hebt. Ik hoop dat het ook voor an deren een goede tip is. Bak 300 gram in reepjes gesneden varkens lapjes in wat boter snel bruin. Voeg er drie eetlepels zoute ketjap aan toe en laat het vlees tien minuten sudderen. Warm de laatste vijf minuten de uitgelekte sperziebo nen uit blik en de twee in partjes gesneden tomaten mee. Maak het geheel op smaak met peper en zout. Geef hierbij vlugkokende rijst en paprika- zoetzuur uit een pot. Hebt n (tok een lievelingsrcccpt stuur dit dan aan Damiate Dagbladen, Postbus 507, 2003 PA Haarlem, t.a.v redactie 'Smaak'. De inzender nan het geplaatste recept krijgt een W\' cadeaulton van f25.- toegezonden. Wie gezond leeft hoeft geen pillen te slikken In veel reclames wordt aan het Nederlandse publiek ver telt dat je toch vooral op je gezondheid moet letten. Een terechte opmerking! In enkele van die Sterspots wordt echter door een zogenaamde deskundige gezegd dat de gezondheid in de vorm van pilletjes uit potjes is te halen, de zogenaamde vitaminepreparaten. Ten onrechte. De gezond levende consument heeft absoluut geen extra vi taminen in de vorm van pillen nodig, omdat er genoeg vitaminen in de voeding zitten. En baat het niet dan schaadt het niet, gaat in dit geval niet op. INEKE VOLKERS Onlangs werd in een tv-pro- gramma weer eens aangetoond dat een teveel aan bepaalde vi taminen wel degelijk de ge zondheid kan schaden. De risi co's van het overmatige gebruik van allerlei voedingsstoffen staat pok vermeld in het rapport 'Nederlandse Voedingsnormen'. Vitamine A Ons lichaam voorziet op twee manieren in de behoefte aan vi tamine A. Het is in staat vitami ne A te maken uit beta-caroteen (=provitamine A), een stof die in groente voorkomt. Vitamine A zelf zit van nature in vis, (half- Jvolle melk, lever en melkpro- dukten, roomboter en eidooier. In Nederland worden margari ne, halvarine en bak- en braad- produkten verplicht met vitami ne A verrijkt. Het lichaam slaat de vitamine A op in de lever. Bij een teveel aan vitamine A wordt de op slagcapaciteit overschreden en ontstaat hypervitaminose A. De verschijnselen hiervan zijn: hoofdpijn, vermoeidheid, oog- en huidafwijkingen. Indien zwangere vrouwen een overdo sis vitamine A binnen krijgen kan dat ook leiden tot beschadi ging van het ongeboren kind. Hypervitaminose A is meestal het gevolg van gebruik van vita mine A-preparaten. Omdat de lever vitamine A opslaat, kan ook een overmatig consumeren van lever de oorzaak zijn. Het Voorlichtingsbureau voor de Voeding raadt daarom aan niet vaker dan één keer per veertien dagen lever te eten. Dit geldt ook voor zwangere vrouwen. Bovendien moeten zij uitkijken met het gebruik van huidcrè mes die vitamine A bevatten. De vitamine uit deze crème wordt via de huid in het bloed opgenomen. Het gebruik van vitamine A-preparaten op eigen houtje moet sterk worden afge raden. Een goede voeding levert s voldoende vitamine A. Vitamine D Het opnemen van kalk (calci um) uit de voeding en het vast leggen hiervan in de botten en het gebit gebeurt onder invloed van vitamine D. Bij een teveel aan vitamine D wordt meer cal cium opgenomen dan nodig is voor het onderhoud van tanden en beenderen, waarna het calci- umoverschot wordt afgezet in bijvoorbeeld nieren, hart en bloedvaten. Daarbij worden ernstige beschadigingen veroor zaakt. Ook treden algemene verschijnselen op zoals depres siviteit, slechte eetlust en obsti patie. Hypervitaminose D kan al leen ontstaan door gebruik van preparaten. Via de voeding is het niet mogelijk om een teveel aan vitamine D binnen te krij gen. Volwassenen die geregeld in de buitenlucht komen en ge varieerde, volwaardige voeding gebruiken, krijgen voldoende binnen. Kinderen tot 9 jaar en zwangere en zogende vrouwen hebben wel wat extra vitamine D nodig. Vitamine E is gebleken, dat r grote hoeveel- Kaasplateau als slot van diner Een kaasplateau - aan het einde van het diner of een andere ge zellige maaltijd, als onderdeel van een buffetmaaltijd, als har tig hapje bij de borrel. U zegt het maar. Succes is altijd verze kerd. Een goed plateau bevat minimaal drie of vier verschil lende soorten. Varieer naar smaak: van mild en zacht naar pittig; of bouw het plateau op in stevigheid: van smeerbaar/s meuïg tot hard. Neem van ieder type een kaas, zodat een gevari eerde selectie ontstaat. Maak het plateau compleet met verschillende broodsoor ten, crackers en boter. Geef er een feestlijk tintje aan met fruit, noten en rauwkost. Zoete peer is lekker tussen de kazen door en reinigt bovendien de tanden. Andere smakelijke combinaties; Rettich, kruidenkaas en olijf; komkommer met daartussen jonge Edammer en wortel. De kazen kunnen in stukken worden gepresenteerd. Iedere gast snijdt er dan zelf stukjes of plakjes af. Of snij de kaas zelf aan in stukjes, reepjes of blok jes. Er zijn verschillende soorten mesjes, bijltjes en schaven om de kaas ,te lijf te gaan. Stukken en blokjes krijgen een aparte vorm als ze gesneden worden met een kartelmesje. Kartel mesjes snijden beter als de kaas niet te hard is. Snij eens dunne, lange reepjes in de vorm van frietjes. Die kunt u vervolgens heden nog geen schadelijke ge volgen heeft voor de gezond heid. Er wordt nogal eens be weerd, dat extra vitamine E van belang zou zijn voor de vrucht baarheid en bij de preventie van hart- en vaatziekten en sommi ge vormen van kanker. Deze gunstige effecten konden tot nu toe bij de mens niet weten schappelijk worden aange toond. Volgens het Voorlichtingsbu reau voor de Voeding is het ge bruik van extra vitamine E-pre- paraten niet nodig. Onze nor male, dagelijkse voeding bevat ruim voldoende vitamine E. Vitamines B-groep In tegenstelling tot de hierbo ven besproken vetoplosbare vi tamines zijn alle vitamines uit de B-groep oplosbaar in water. Daardoor zullen hypervitami- nosen niet gauw optreden. Tot deze vitaminegroep behoren: thiamine (B-l), riboflavine (B- 2), B-6, foliumzuur, B-l2. Een goede gevarieerde voeding le vert de mens voldoende van de- Vitamine C De aanbevolen hoeveelheid vi tamine C per dag is ongeveer 70 mg. Dat komt overeen met plusminus 1,5 sinaasappel of ruim 1 ons aardbeien of twee groentelepels spruitjes. Onder sommige omstandigheden is meer vitamine C nodig: zware rokers, pilgebruikers, zwangere en zogende vrouwen hebben wat meer vitamine C nodig. Men zal niet gauw via de voe ding te veel vitamine C binnen krijgen. Zelfs 10 gram per dag (circa 140 maal de aanbevolen hoeveelheid) wordt nog als niet- «chadelijk beschouwd. Bij som mige kuren maakt men gebruik van zeer grote doses vitamine C. Hieraan zijn nadelige effecten verbonden: - verhoogde kans op het ont staan van nierstenen; - sommige metalen worden ge makkelijker opgenomen door de darmen en kunnen dan vergifti gingen veroorzaken; - koper wordt daarentegen moeilijker opgenomen, met kans op gestoorde bloed- en bindweefselvorming. Onder normale omstandighe den levert gezonde voeding vol doende vitaminen en minera len. Het is dan ook niet nodig vitamine-preparaten te slikken. Als u meent dat u extra vitami nen nodig heeft, raadt het Voor lichtingsbureau voor de Voe ding aan om dit alleen te doen in overleg met uw (huis)arts. Te veel aan vitamine kan schadelijk zijn. archieffoto. dopen in een dipsausje. Heel verfrissend zijn fruitsausjes, zoals gepureerde peer, meloen of kiwi. Deze zijn ook kant-en klaar te koop. Met uitsteekvormpjes zijn ale mogelijke figuren te maken. Let op of de vormpjes stevig genoeg zijn voor iets hardere kazen. Met behulp van dergelijke fi guurtjes kan een exclusief kaas bordje worden gemaakt, als feestelijk dessert. EEN VOORBEELD: Mimolette (oranje gekleurde Edammer), belegen Goudse, Maasdammer (gatenkaas), jonge Edammer, kruidenkaas en roomkaas. Ser veer er notenbrood bij. Bij dit bordje is een glas Port heel ge schikt. Het mag ook een rode wijn zijn, het liefst wat stevig van karakter, bijvoorbeeld Bor deaux of een (goedkopere) zuidfranse wijn (Minervois, Cö- tes de Roussillon) of een Spaan se Rioja. Kaas is een levend produkt. Bewaar het koel en droog. Bij regelmatig gebruik in de keu kenkast als de temperatuur niet boven de 20 graden celcius uit komt. Bij langere bewaring of een warmer klimaat is de koel kast aan te bevelen. Trek de ver pakking (kaaspapier of folio) strak aan. zodat hij niet uit droogt. Haal de kaas ongeveer een half uur voor gebruik uit de koelkast, om hem op smaak te laten komen. Nederlandse pot in Rottevalle Restaurant Het Wapen van Smallingerland in het charman te, bij Drachten gelegen Rottevalle, serveert de beste 'Ne derlandse Pot' van ons land. Dat is de uitkomst van een wedstrijd tussen de ongeveer 140 restaurants die zijn aan gesloten bij de Stichting Neerlands Dis. Het restaurant van de familie Terpstra ontving de Neerlands Dis Bokaal 1992 vooral omdat er zoveel streekeigen gerechten worden ge serveerd, zoals boven turf gerookte ham, met Kolummer kaas gegratineerde groenten en palingfilet. Tweede en der de werden dit jaar respectievelijk restaurant De Mulder in het Gelderse Maasbommel en café-restaurant Buitenlust in Terheyden (NB). De bokaal werd in Lisse aan de familie Terpstra uitgereikt door Gerard van der Veen (op de foto links), voorzitter van de werkgeversorganisatie Koninklijke Horeca Nederland. Een goed kaasplateau bestaat uil tenminste vier soorten kaas, opge bouwd van smeuïg naar hard. En als het in de smaak valt, er zijn zoveel verschillende kazen dat het elke keer weer heel anders kan zijn. ar chieffoto. HENNY VAN EGMOND Grolsch stort zich meer en meer op de markt voor spe ciale bieren. Na Amber en het gewone bokbier is sinds half april het Meibok te koop. Een traditioneel zomer bier dat tot voor kort vooral in kleine brouwerijen in Nederland werd gebrouwen. Meibok is een zwaar bier en is vooral populair in Duitsland. Het gewone pilsje komt steeds meer onder druk. Aan de ene kant drinken mensen grote hoeveelheden alco holvrij bier, aan de andere kant rukken de speciale bie ren op. In elke stad is wel een bierwinkel te vinden met Belgische specialiteiten. En iedere kroeg heeft tegen woordig naast het gewone pilsje wel een ander uit .de tap. Grote brouwerijen in Nederland proberen een deel van die markt in handen te krijgen door veelal bieren met een hoger alcoholpercentage te maken. Grolsch voegde aan de inmiddels lange lijst het Meibok toe. Brouwmeester H. Meijer is trots op zijn bier. „We hebben er twee jaar aangewerkt. Eerst brouwden we kleine hoeveelheden, later meer. Omdat het twee we ken moest gisten en zeven weken lageren duurde het altijd even voordat we het konden proeven." Bier wordt gemaakt van hop en gerstemout. Door toevoeging van gist ontstaat alcohol. De smaak en kleur van het bier wordt voor een groot deel bepaald door de keus van de hop en mout. „Bij Meibok hebben we de smaak heel neutraal gehouden, geen dominante ïjnout- smaak genomen. We hebben vooral het beroemde Grolsch-gist zijn werk laten doen. Gist is een micro-or ganisme, dat vooral de smaak bepaalt." Het Meibok is iets donker dan gewone pils en heeft een licht bittere, maar bovenal een frisse smaak. Met een alcoholpercentage van 6.5 procent is het goed te drinken. Het bier is maar een korte periode verkrijg baar. van half april tot eind juni. Bokbier heeft een lange geschiedenis. Al in de 13de eeuw werd het voor het eerst gebrouwen in de Duitse stad Einbeck, de naam verbasterde later tot Einbock. Het bokbier werd over grote afstanden vervoerd en daarom kreeg het een hoog alcoholpercentage zodat het tijdens de reis niet zou bederven. In de 18de eeuw ontstaat er een variant op het gewone bokbier: Meibok. Het is het laatste brouwsel voor de traditionele zomer stop van de brouwerijen. In Duitsland zijn er ruim 120 soorten Meibok op de markt. De populariteit van Meibok bleef lange tijd be perkt tot de oosterburen. Slechts enkele kleine brouwe rijen in Nederland maakten het ook. Maar de laatste jaren kwam het wel steeds meer in en dat leidde bijvoorbeeld in Leiden tot een Meibok-bierfestival. Grolsch heeft zich als eerste grote brouwer Meibok in het as sortiment opgenomen. Andere brouwerijen, zoals Heineken, hebben nog geen plannen het bier te produceren, of willen over hun toekomstige bieren nog niets kwijt. Aan het Meibok-bier van Grolsch is twee jaar gewerkt. foto»pr Koningin der duisternis Alhoewel kas-asper- ges al een paar we ken in de winkel te koop zijn, begint het echte sei zoen pas eind april. En dat loopt door tot eind juni. Precies twee maanden om te genieten van deze typische, niet alledaagse, voorjaarslekkernij. In feite is de asperge een eetbare stengel, die vanuit de wortel van een lelie-achtige plant naar bo ven spruit. Het oogsten duurt maar vijftig dagen. De overige tien maanden van het jaar groeit de plant door om vol doende kracht te verzamelen voor de volgende oogst De 'koningin der duisternis' wordt deze voorjaarsgroente wel genoemd. Ze wordt namelijk met grote voorzichtigheid aan de donkere aarde onttrokken. Het meest bekend zijn de asper ges uit Brabant en Noord-Lim burg. Maar ook andere gebieden in Nederland zijn de laatste ja ren in opkomst. De Veluwe en de IJsselmeerpolders bijvoorbeeld. En kwalitatief doen de daar ge stoken asperges niet onder voor de oogst uit de zuidelijke provin- Naast de alom bekende witte as perges zijn er ook violetkleurige en groene asperges te koop. De laatste twee soorten komen hoofdzakelijk uit Frankrijk. Be halve uiterlijk verschil is ook de smaak niet te vergelijken. De witte asperge is fijn van smaak. De violetkleurige wat fruitiger en de groene, die overigens het hele jaar door te koop is, neigt naar een iets bittere smaak. De kwaliteit is afhankelijk van dikte, vorm stevigheid en kleur. In ons geldt A-A-1 als de beste kwaliteit waar, logisch, ook wat meer voor moeten worden be taald. Het schillen van witte asperges vereist wat behendigheid maar met behulp van speciale schil- mesjes wordt het al snel een stuk eenvoudiger. Op verschillende manieren kun nen de asperges worden gekookt. Er zijn zelfs speciale pannen te koop waarin de asperges staan de in een mandje aan de kook worden gebracht. Zodra ze iets naar beneden zijn gezakt, zijn ze gaar. Zelf geef ik de voorkeur aan een sleepan. Ik adviseer u om ze met koud water, voorzien van zout aan de kook te bren gen. Boven op het water legt u wat zilverfolie zodat de opper vlakte is afgedekt. Nadat de as perges tivee minuten hebben ge kookt, kunt u de pan van het vuur halen en de asperges onge veer 20 minuten laten nagaren. Vervolgens afgieten en op een schaal leggen. En wilt u eens wat anders dan t kunt uzena het koken heel kort bakken in een goede tefalpan. Het lichte korstje rondom geeft een verrassende smaak. De wijnkeuze bij asperges is heel belangrijk. De witte wijnen die nen vooral fris en droog te zijn. Zoals de Pinot Blanc en de Ries ling uit de Elzas. Ze worden dan ook vaak in een adem met de as perges genoemd. U zou ook eens de witte wijnen uit de Jurancon en Madiran, twee wijngebieden in zuid-west Frankrijk, kunnen proberen. Deze wijnen zijn mooi droog, lekker fris en fruitig van afdronk. U zult merken dat de 'koningin der duisternis' nog be ter tot haar recht komt. JOHN BEEREN, eigenaar van de Bokkedoorns: een met twee Michelin-sterren gedecoreerd restaurant in de duinen van Bloemendaal

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 18